مهاجرت

خرید ملک در یونان | اقامت یونان با خرید ملک در یونان

در چند سال اخیر خرید ملک در کشورهای خارجی گسترش قابل توجهی بین مردم کشورمان داشته و افراد زیادی ترجیح می دهند تا بخشی از اندوخته مالی خود را صرف سرمایه گذاری و خرید ملک در یونان و یا سایر کشورهای مطرح اروپایی کنند.

اما به راستی خرید ملک در کشورهای خارجی چه مزایایی دارد که تا این حد مورد توجه قرار گرفته است؟ در جواب باید بگوییم که خرید ملک در کشورهای خارجی به ویژه کشورهایی با سیستم اقتصادی توسعه یافته یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک بوده و می تواند به اخذ اقامت و حتی شهروندی این کشورها منجر می شود.

به همین علت خرید ملک در ترکیه، خرید ملک در کشور یونان، قبرس و سایر کشورها با استقبال زیاد ایرانیان در چند سال اخیر مواجه شده است. از این رو قصد داریم تا در ادامه خرید ملک در کشور یونان و جزئیات اقامت از طریق خرید ملک در یونان را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

خرید ملک در یونان

در حال حاضر برخی از کشورهای اروپایی در ازای خرید ملکی با شرایط مشخص، اقدام به اعطای اقامت به شهروندان خارجی می کنند. این برنامه اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری تحت عنوان ویزای طلایی Golden Visa شناخته می‌شود و فرصت بسیار مناسبی برای کسانی است که قصد دارند علاوه بر سرمایه‌گذاری در یک کشور اروپایی، اقامت آن کشور را نیز بدست آورند.

کشورهای مختلفی از جمله اسپانیا، پرتغال، قبرس، مالت این برنامه را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به همین خاطر، گزینه های زیادی برای سرمایه گذاری شما در بخش املاک کشورهای خارجی وجود دارد.

اگر می خواهید از میان کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن بهترین انتخاب را انجام دهید، بهتر است به خوبی در مورد جزئیات تک تک برنامه ها در هر کشور تحقیق کرده و از مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.

برای مثال، اقامت از طریق خرید ملک در کشور یونان جزو گزینه های ایده آل سرمایه گذاری در قاره اروپا محسوب می شود. این بدین خاطر است که یونان کشوری خوش آب و هوا، توریستی و عضو قدیمی اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است که دارنده کارت اقامت این کشور را قادر به سفر بدون ویزا و آزادانه به 25 کشور این حوزه معتبر از جمله فرانسه و آلمان می کند.

اما شاید با خود بگویید که کشورهایی مثل اسپانیا و پرتغال نیز دارای شرایط مشابهی برای سرمایه گذاری و خرید ملک هستند و چه مزایایی می تواند ما را ترغیب به شرکت در طرح اقامت از طریق خرید ملک در  کشور یونان کند، اگر شما هم با چنین سوالاتی روبرو شده اید، بهتر است پیش از هر چیز در ادامه با مزایای مهاجرت به یونان آشنا شوید.

مزایای خرید ملک در یونان

به طور کلی مزایای اقامت از طریق خرید ملک در یونان شامل موارد زیر می شود:

 • گرفتن اقامت ۵ ساله کشور یونان و امکان تمدید آن به صورت نامحدود
 • امکان خرید انواع مختلف ملک از جمله املاک مسکونی، تجاری و زمین
 • امکان اجاره دادن ملک و کسب درآمد ارزی
 • عدم نیاز به حضور دائمی در یونان
 • امکان تردد در کشورهای مختلف حوزه شینگن
 • امکان همراهی اعضای خانواده(همسر و فرزندان غیرمتاهل و زیر 18 سال)
 • امکان اقدام برای گرفتن حق شهروندی و پاسپورت یونان پس از گذشت ۷ سال
 • هزینه پایین اخذ ویزای طلایی یونان
 • فاصله کم ایران از یونان به نسبت سایر کشورهای حوزه شینگن
 • سبک و محیط زندگی جذاب یونان
 • افتتاح حساب بانکی بین المللی و دریافت مسترکارت و ویزاکارت به نام

از بین تمامی مزایای مذکور، دو مورد دارای اهمیت بسیار زیادی هستند.

اول اینکه هیچ اجباری برای حضور در خاک یونان ندارید در نتیجه می‌توانید بعد از اخذ اقامت از طریق خرید ملک در کشور یونان، به زندگی خود در کشور ایران ادامه دهید و مهاجرت به اروپا را به زمان های بعدی موکول کنید.

دومین نکته مربوط به هزینه اخذ اقامت از طریق خرید ملک در یونان می‌شود. بنابر قوانین دولتی این کشور، ملک خریداری شده توسط شما باید دارای حداقل ارزش ۲۵۰ هزار یورویی باشد تا بتوانید اقامت این کشور را به همراه خانواده کسب کنید. این قیمت نسبت به هزینه اخذ ویزای طلایی کشورهایی مانند اسپانیا و پرتغال گزینه مناسب تری محسوب می شود. در حال حاضر کمترین مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش املاک اسپانیا ۵۰۰ هزار یورو و برای پرتغال ۳۵۰ هزار یورو تعیین شده است. بنابراین، در حال حاضر خرید ملک در این کشور یک گزینه ایده‌آل به شمار می‌رود.

اقامت از طریق خرید ملک در یونان

خرید ملک در کشور یونان نیز مانند هر کشور دیگری دارای مقررات و قوانینی است که باید قبل از خرید ملک از آن‌ها اطلاع پیدا کنید.

در طرح اقامت از طریق خرید ملک در یونان ، ابتدا مدارک ضروری از خریدار و فروشنده گرفته شده و پس از انجام بررسی‌های لازم، برای مراحل بعدی آماده می شود.موارد ذکر شده در قرارداد شامل اطلاعات ملک، قیمت، جریمه فسخ و نحوه تسویه حساب برای انتقال مالکیت می‌شود. دقت داشته باشید که بدون وجود قرارداد رسمی، معامله شما قانونی نخواهد بود. در ادامه مراحل خرید ملک در کشور یونان را به طور کامل شرح می دهیم.

سایت خرید ملک در یونان

اولین کاری که در زمینه اقامت از طریق خرید ملک در کشور یونان باید انجام دهید این است که یک ملک مناسب برای خود پیدا کنید. منظور از ملک مناسب، خانه یا آپارتمانی است که از لحاظ قیمت، موقعیت، ابعاد و… مناسب شرایط شما باشد. برای این کار میتوانید از کارشناسان سایت نیلگام کمک بگیرید.

بررسی وضعیت ملک از طریق اداره املاک و کاداستر

بعد از انتخاب ملک، بهتر است که یک وکیل یا کارشناس مجرب را برای انجام سایر امور اداری از جمله بررسی وضعیت ملک تعیین کنید. بررسی وضعیت ملک بیشتر شامل انجام تحقیقات قانونی و حقوقی در مورد ملک می‌شود. این تحقیقات از طریق اداره املاک یونان انجام شده و طی آن وضعیت مالکیت مشخص خواهد شد.

ضمن اینکه هر گونه مورد دیگری از جمله وجود وام، بدهی و… نیز مورد بررسی قرار می گیرد. وکیل یا کارشناس تحت اختیار شما باید وضعیت ملک را از لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز مورد بررسی قرار دهد.

این که محدودیت یا ممنوعیتی در منطقه‌ای که ملک در آن واقع شده وجود نداشته باشد. ضمن این در حالی است که مسائل مربوط به قوانین ساختمان نیز توسط مهندس عمران بررسی خواهد شد.

توافق بر سر قیمت ملک

بعد از بررسی ملک مورد نظر و اطمینان از انتخاب آن، باید برای قیمت نهایی با فروشنده به توافق برسید. در این مرحله ممکن است آژانس‌های معاملات ملکی نیز نقشی را به عهده داشته باشند. اگر دارای تجربه کافی برای معامله با فروشندگان خارجی و جزئیات خرید ملک در کشور یونان نیستید، حتماً داشتن یک کارشناس و یا وکیل مجرب فارسی زبان را در تمامی مراحل به شما توصیه می کنیم.

تدوین و آماده سازی قرارداد

بعد از انجام کلیه بررسی‌ها، نوبت به آماده‌سازی قرارداد می‌رسد. در قرارداد جزئیات مختلفی از جمله مشخصات ملک و قیمت آن ذکر می‌شود. تدوین قرارداد معمولا توسط وکیل یا دفتر اسناد رسمی انجام خواهد شد.

دریافت کد مالیاتی و افتتاح حساب

در این مرحله لازم است که برای یک کد مالیاتی درخواست داده و نسبت به افتتاح حساب در بانک‌های یونانی اقدام نمایید. طبق قوانین کشور یونان، طرفین معامله باید حتماً دارای کد مالیاتی مخصوص به خود باشند. انجام این کار را می‌توانید به صورت شخصی انجام دهید و یا این که به یک وکیل بسپارید.

۶- انعقاد قرارداد

بعد از انجام مراحل بالا،باید نسبت به امضای قرارداد فی‌مابین اقدام نمایید. در این مرحله فروشنده، خریدار، وکیل و دفتر اسناد رسمی ایفای نقش می کنند. بعد از انعقاد قرارداد باید خریدار نسبت به انتقال مبلغ توافق شده به حساب فروشنده اقدام نماید.

ثبت در سیستم املاک و سازمان امور مالیاتی

بعد از پرداخت و انتقال پول از حساب بانکی خریدار به فروشنده و انتقال سند، باید ملک مورد نظر در سیستم ثبت املاک یونان به ثبت برسد؛ این کار توسط وکیل یا دفتر اسناد رسمی انجام می‌شود. همچنین ملک خریداری شده باید به صورت آنلاین در سیستم سازمان امور مالیاتی یونان نیز ثبت گردد.

در کجای یونان ملک بخریم؟

به عنوان یک متقاضی شرکت در برنامه اقامت از طریق خرید ملک در کشور یونان، باید اطلاعات خوبی در مورد بهترین شهر یونان برای زندگی کسب کنید.

شما این امکان را دارید که در مناطق مختلف کشور یونان اقدام به خرید انواع مختلف ملک از جمله ویلا، آپارتمان و زمین کنید. البته در حال حاضر ویلاهای یونان مطلوب‌ترین گزینه برای خرید ملک به شمار می‌روند. طی چند سال اخیر محبوبیت برخی مناطق یونان برای خرید ملک افزایش یافته که در ادامه چند مورد از این مناطق را معرفی می کنیم.

جزیره کرت Crete

کرت بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین جزیره کشور یونان محسوب می‌شود که به دلایل مختلف دارای محبوبیت زیادی برای خرید ملک در یونان است. آب‌و‌هوای مطبوع در طول سال و سبک زندگی جذاب در این جزیره از جمله مهم‌ترین دلایل محبوبیت این جزیره محسوب می شوند.

اگر عاشق طبیعت و حیوانات هستید، زندگی شبانه را دوست دارید، به قایق‌رانی و ورزش‌های آبی علاقه‌مند هستید و از نقاشی و عکاسی لذت می‌برید، جزیره کرت بهترین منطقه یونان برای شما خواهد بود.

در این جزیره قوانین سخت‌گیرانه‌ای در مورد ساخت‌وساز وجود دارد و همین موضوع سبب شده تا توسعه ساختمانی در کرت کاملا اصولی انجام شود. این جزیره دارای دو فرودگاه بین‌المللی نیز بوده و تمام امکانات مدرن زندگی در آن وجود دارد. با توجه به موارد ذکر شده، سرمایه‌گذاری در بخش املاک کرت ارزش اقتصادی بالایی برای شما خواهد داشت.

جزیره کرفو Corfu

کرفو یکی دیگر از جزایر محبوب کشور یونان است که اقلیم و مناظر بی‌نظیری دارد. کورفو به عنوان یکی از معروف‌ترین استراحتگاه‌های تفریحی اروپا به ویژه در بین گردشگران انگلیسی و ایتالیایی شناخته می شود.

بسیاری از افراد معروف و مقامات کشورها یک اقامت‌گاه اختصاصی در جزیره کرفو دارند. به منظور حفظ زیبایی و هویت کرفو، قوانین ساخت‌وساز در این جزیره اجازه توسعه ساختمانی مرتفع و بزرگ را نمی‌دهد. همچنین بنابر آمار، خرید ملک در جزیره کرفو رشد فزاینده‌ای را در چند سال اخیر تجربه کرده است.بر همین اساس، اقامت از طریق خرید ملک در کشور یونان و جزیره کرفو می تواند گزینه بسیار جذابی برای شما باشد.

پلوپونس The Peloponnese

اگر به دنبال منطقه‌ای در یونان هستید که ارائه دهنده سبک زندگی سنتی کشور یونان باشد، پلوپونس یک گزینه خوب برای شما خواهد بود.

پلوپونس با مناظر جذاب خود در جنوب یونان قرار گرفته و ظرفیت بالایی برای توسعه دارد. هزینه‌های زندگی در این منطقه کاملا مقرون‌به‌صرفه بوده و قیمت املاک آن بسیار مناسب است. اما اگر قصد اجاره دادن ملک خود در یونان را دارید باید توجه کنید که تعداد گردشگران پلوپونس خیلی زیاد نیست!

جزیره زانت Zante

جزیره زانت یکی از جزایر کوچک کشور یونان است که چند مورد از جاهای دیدنی یونان از جمله خلیج Shipwreck را در خود جای داده است. در حال حاضر پروازهای مستقیم زیادی به فرودگاه بین‌المللی این جزیره وجود دارد و ورود گردشگر به این جزیره رو به افزایش است. اما با این وجود هنوز بخش بزرگی از جزیره زانت دست‌نخورده و بکر باقی مانده است. پیش‌بینی می‌شود که ارزش اقتصادی املاک جزیره زانت به تدریج بالا خواهد رفت.

مالیات ملک در یونان

نکته مهم دیگری که برای خرید ملک در کشور یونان باید به آن توجه داشته باشید قوانین مربوط به مالیات در این کشور است.

بر اساس قوانین دولتی یونان، تصاحب املاک و مستغلات در این کشور شامل مالیات سالانه می‌شود. این مالیات بر اساس ارزش هر ملک یا مجموع ارزش کل دارایی شخص مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

به طور کلی مقوله مالیات شامل حال تمامی افراد حقیقی و حقوقی خواهد شد و ساکن بودن یا نبودن شخص در یونان اهمیتی در این قضیه ندارد. به طور معمول این مالیات برای افرادی که قصد گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در این کشور را دارند ۱۰ درصد محاسبه می شود.

نکته بعدی در مورد مالیات ملک مربوط به مالیات بر درآمد است. در صورتی که ملکی را در یونان خریداری کرده و قصد اجاره دادن آن را داشته باشید مشمول قانون مالیات بر درآمد خواهید شد.

این مالیات در رابطه با تمامی اشکال اجاره از جمله اجاره کوتاه‌مدت و بلندمدت صدق می‌کند. این مالیات بسته به مبلغ اجاره دارای تفاوت بوده و بین ۸ الی ۱۲ درصد متغیر است. بنابراین در صورتی که قصد اجاره ملک خود در یونان را دارید، هزینه مربوط به مالیات بر درآمد را نیز مد نظر خود قرار دهید.

محدودیت‌های خرید ملک در یونان

خرید ملک در یونان مانند هر کشور دیگری مشمول برخی محدودیت‌های زیر می شود که خریداران ملک باید به آن‌ها توجه کنند:

۱- تملک در مناطق جنگلی: بر اساس قانون اساسی کشور یونان، تغییر کاربری اراضی جنگلی امکان‌پذیر نیست.

۲- تملک در مناطق نزدیک به مرز: برای تملک اراضی در مناطق نزدیک مرز پیش‌نیازهای خاصی وجود دارد. سرمایه‌گذاران خارجی تنها می‌توانند با داشتن مجوزهای ویژه اقدام به تملک اراضی و املاک در این مناطق نمایند. ضمن این که در این مناطق محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای نیز وجود دارد.

۳- تملک در خارج از منطقه‌بندی شهری: تملک اراضی که در خارج از منطقه‌بندی شهری قرار دارند با توجه به ظرفیت توسعه شهر شامل محدودیت‌هایی می‌شود. ضمن این که در اکثر موارد امکان تقسیم این اراضی به قطعات کوچک‌تر وجود ندارد.

۴- تملک در خط ساحلی: توسعه املاک و مستغلاتی که در نزدیکی ساحل قرار دارند ممکن است با توجه به شرایط خاص تعیین شده توسط دولت یونان ممنوع یا غیرمجاز باشد.

۵- تملک در مناطق تاریخی: توسعه املاک و مستغلات در مناطق تاریخی که دارای آثار باارزش و باستانی هستند ممکن است بر اساس قوانین کشور یونان غیرمجاز و ممنوع باشد.

۶- تملک در مناطق طبیعی برجسته یا مناطق حفاظت شده: تملک و توسعه املاک و مستغلات در اکثر مناطق طبیعی و مناطق حفاظت شده زیست‌محیطی بر اساس قوانین کشور یونان ممنوع است.

 

آیا می‌توانیم شخصا برای خرید ملک در یونان اقدام کنیم؟

یکی از سوالات متداول متقاضیان اقامت از طریق خرید ملک در کشور یونان این است که آیا می شود به طور شخصی برای این پروسه اقدام کردبه جرات می‌توان گفت که برای خرید ملک در این کشور زمانی بهتر از این فرصت وجود ندارد. کاهش قیمت ملک در یک دوره زمانی باعث شده که قیمت املاک و مستغلات در یونان شرایط بسیار مناسبی پیدا کند. ضمن این که مالیات انتقال مالکیت نیز کاهش پیدا کرده و هزینه‌های مربوط به خرید ملک نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در سطح پایین‌تری قرار دارد.

اما با این وجود بهتر است که برای خرید ملک در کشور یونان عجولانه عمل نکنید و اطلاعات کاملی را از شرایط خرید ملک و قوانین و مقررات آن به دست آورید.

اگر به زبان یونانی و مقررات خرید ملک، مالیات، قوانین شهرداری و افتتاح حساب بانکی و سایر موارد مورد نیاز پروسه خرید ملک در کشور یونان آشنایی کامل نداشته و تا به حال خرید ملکی خارجی را تجربه نکرده اید، بهتر است ریسک انجام آن را نپذیرفته و از خدمات کارشناسان مجرب این امر استفاده کنید.

شما می توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و در صورت تمایل در مورد سایر طرح های سرمایه گذاری این موسسه از جمله خرید ملک در فرانسه و یا سرمایه گذاری در دومینیکا اطلاعات کسب کنید.

مشاوره رایگان خرید ملک در یونان۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *