مهاجرت

سرمایه گذاری در کانادا | انواع و مزایای سرمایه گذاری

همواره افراد زیادی از سراسر دنیا دارای تمکن مالی و پس انداز بانکی بسیار خوبی هستند و تمایل دارند تا از طریق سرمایه گذاری در کانادا، اقامت ارزشمند این کشور را دریافت کنند. این بدین معنی نیست که روش های دیگری برای مهاجرت و دریافت اقامت دائمی کانادا وجود ندارد، بلکه ممکن است متقاضیان واجد شرایط سرمایه‌گذاری در کشور کانادا این طور فرض کنند که این روش برای آنها مناسب بوده و یا از سایر روش های موجود مهاجرتی آسان تر است.

اگر دارای تمکن مالی و موجودی حساب بانکی بالا و قابل قبولی برای سرمایه‌گذاری در کشور کانادا هستید و قصد دارید تا از این طریق مهاجرت به کانادا را تجربه کنید، باید به شما بگوییم که روش های سرمایه گذاری مهاجران خارجی در کشور کانادا تا اطلاع ثانوی غیرفعال شده و نمی توان تنها با داشتن پول زیاد، برای اقامت دائم کشور کانادا اقدام کرد!

یعنی نباید توقع این موضوع را داشته باشید که نظیر روش اقامت تمکن مالی فرانسه و یا یونان، با داشتن موجودی حساب بالا و درآمد ثابت از منابع خارجی، کارت اقامت قابل تمدید این کشور به شما داده شود.

اما بهتر است خیلی سریع از سرمایه‌ گذاری کانادا مایوس نشده و برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، در ادامه همراه ما باشید.

سرمایه گذاری در کانادا

در بحث پرطرفدار سرمایه گذاری کانادا، خیلی از افراد متقاضی تمایل دارند تا به جای استفاده از روش های متداول مهاجرت اقتصادی (مثل برنامه های اکسپرس اینتری اسکیل ورکر فدرال و یا نامزدی استانی) و یا مهاجرت تحصیلی، روشی راحت و مستقیم را برای اخذ پی آر کانادا انتخاب کرده و با حداقل شرایط و زحمت، اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در این کشور را تجربه کنند.

به طور پیش فرض افراد زیادی به سراغ اخذ اقامت کانادا از طریق خرید ملک می روند، اما بنابر قوانین دولتی این کشور، شهروندان خارجی غیر ساکن و فاقد کارت اقامت کانادا، تنها اجازه خرید ملک و سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات این کشور را داشته و نمی توانند از طریق این روش، ویزای کانادا و اقامت این کشور را دریافت کنند.

موضوعی که برای خیلی از کشورهای دنیا مثل یونان، فرانسه و یا ترکیه صدق نکرده و خرید ملک واجد شرایط می تواند منجر به دریافت کارت اقامت این کشورها برای متقاضی اصلی و اعضای خانواده شود.

بر همین اساس، سوالی که برای خیلی از متقاضیان سرمایه‌‌گذاری در کشور کانادا مطرح می شود این است که چه روشی در حال حاضر برای انجام این کار وجود دارد و شامل چه شرایطی می شود؛ موضوعی که در ادامه به توضیح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

انواع سرمایه گذاری در کانادا

در حال حاضر، انواع سرمایه گذاری کشور کانادا برای شهروندان خارجی غیر ساکن در این کشور تنها به دو دسته ویزای کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید و سرمایه گذاری در استان کبک محدود می شود.

در نوع اول، شما می توانید به تحقیق در مورد شرایط ویزای استارت آپ و کارآفرینی استان های مختلف کانادا پرداخته و بنابر شرایط خود، یکی از آنها را انتخاب نمایید. برای مثال، یکی از گزینه های در دسترس برای سرمایه گذاری در کانادا، ویزای کارآفرینی بریتیش کلمبیا محسوب می شود.

این روش مهاجرتی دارای دو حالت اصلی و منطقه ای است و به غیر از بودجه و سرمایه گذاری اولیه در کانادا، نیاز به فاکتورها و شرایط زیر دارد:

 • فاکتور تجربه که در دو دسته اصلی و منطقه ای متغیر بوده و برای بازه 10 ساله و یا 5 ساله، نیازمند حداقل 3 سال تجربه کاری مدیریت شخصی و یا مدیریت ارشد یک شرکت است.
 • فاکتور حداقل میزان دارایی که برای دو طرح اصلی و منطقه ای سرمایه گذاری استان بریتیش کلمبیا به ترتیب نیاز به حداقل 600 و یا 300 هزار دلار کانادا دارد.
 • میزان تحصیلات متقاضی: برای طرح اصلی و یا طرح منطقه ای نیاز به حداقل مدرک دیپلم و کاردانی و سابقه 3 ساله در بازه زمانی 5 ساله برای یک شغل شخصی دارد.
 • طرح و ایده تجاری: یک طرح موجه تجاری برای راه اندازی یک کسب و کار جدید و یا موجود در استان B.C  و یا ارائه یک بیزینس پلن مورد تائید جامعه محلی برای ایجاد یک کسب و کار جدید ( در روش منطقه ای)
 • درصد مالکیت مجاز شراکت: در طرح اصلی حداقل یک سوم کسب و کار و در طرح منطقه ای حداقل 51 درصد در نظر گرفته شده است.
 • حداقل سرمایه گذاری: برای طرح اصلی حداقل 200 هزار دلار کانادا و برای طرح منطقه ای حداقل 100 هزار دلار است.
 • فاکتور ایجاد مشاغل جدید: ایجاد حداقل یک موقعیت شغلی تمام وقت برای یک شهروند و یا مقیم کانادا در طرح اصلی و یا منطقه ای
 • محل سکونت: قرارگیری در شعاع 100 کیلومتری کسب و کار پیشنهادی در طرح اصلی و یا سکونت متقاضی سرمایه‌ گذاری در کانادا در منطقه پیشنهاد شده برای بیزینس احتمالی (طرح منطقه ای)
 • نیاز به بازدید اولیه و سفر اکتشافی به کانادا: در طرح اصلی الزامی نیست و در طرح منطقه ای مورد نیاز است
 • میزان تسلط به زبان: در طرح اصلی و یا منطقه ای به حداقل نمره معادل CLB4 انگلیسی یا فرانسوی نیاز است
 • امکان شراکت با سایر متقاضیان: این فاکتور برای طرح اصلی در دسترس و برای منطقه ای غیر ممکن است.
 • نوع بیزینس برای سرمایه‌گذاری در کشور کانادا: در طرح اصلی شامل مشاغل استارت آپی و بیزینس های موجود و در طرح منطقه ای فقط به استارت آپ های متناسب با نیازهای منطقه محدود می شود.
 • امکان شراکت با کسب و کار و افراد محلی: در هر دو حالت طرح کارآفرینی و سرمایه‌ گذاری کانادا ممکن است
 • امتیاز مورد نیاز برای ثبت نام: در طرح اصلی، مجموع امتیازات شامل 120 امتیاز از بخش خوداظهاری و 80 امتیاز از بخش طرح تجاری می شود و حداقل امتیاز مورد نیاز متقاضی 32 است؛ این در حالی است که مجموع امتیازات طرح منطقه ای شامل 140 امتیاز در بخش خوداظهاری و 60 امتیاز برای طرح تجاری می شود و الزامی برای کسب حداقل امتیاز وجود ندارد
 • روند امتیازبندی پرونده ثبت شده: حدود 6 هفته کاری برای طرح اصلی و 4 هفته کاری برای طرح منطقه ای
 • بازه زمانی ارزیابی و اعلام نتیجه پرونده: در حدود 4 ماه برای طرح اصلی و یا منطقه ای
 • نیاز به مصاحبه: در هر دو طرح کارآفرینی و سرمایه گذاری کشور کانادا مورد نیاز است.
 • حداقل زمان برای ارسال گزارش نهایی: در طرح اصلی 18 ماه بعد از صدور مجوز کار و در طرح منطقه ای 12 ماه است
 • میزان هزینه های پرداختی: مجموع 3800 دلار ( 300 دلار برای ثبت نام و 3500 دلار برای درخواست ویزای کارآفرینی ) برای هر دو طرح اصلی و منطقه ای کارآفرینی و سرمایه گذاری کانادا

همان طور که می بینید، نمی توان تنها با اثبات موجودی و تمکن مالی بالا برای اخذ ویزا و اقامت کشور کانادا اقدام کرد و روش در دسترس و قانونی این کار، تنها از طریق ویزای استارت آپ و کارآفرینی استانی ممکن خواهد بود.

فاکتورهای اشاره شده در بالا، تنها بخشی از فاکتورهای اصلی شرکت در این برنامه سرمایه‌گذاری در کشور کانادا است و ممکن است در هر استان نسبت به دیگری متفاوت باشد، از این رو پیشنهاد می کنیم که به خوبی در مورد شرایط ایجاد کسب و کار جدید و سرمایه گذاری از این طریق در کشور کانادا تحقیق کرده و در صورت تمایل از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

در مبحث انواع سرمایه گذاری در کانادا می توان به برنامه Investor  استان فرانسوی زبان و مستقل کبک کانادا نیز اشاره کرد. بنابر آخرین اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی و دولتی این استان، این روش تا اطلاع ثانوی غیر فعال بوده و امکان استفاده از آن وجود ندارد، اما با این حال قصد داریم تا برای آشنایی بیشتر شما با این روش، جزئیات آن را به شما توضیح دهیم.

بنابر جدیدترین اطلاعات وب سایت دولتی استان کبک، شرایط مورد نیاز سرمایه گذاری در این استان کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • داشتن تمکن مالی و بودجه فردی و یا به همراه همسر به ارزش حداقل 2 میلیون دلار کانادا (بدون احتساب مبالغ دریافتی اهدا شده در کمتر از 6 ماه قبل از ارسال درخواست ویزای کانادا)
 • داشتن حداقل 2 سال تجربه مدیریت در 5 سال گذشته و قبل از درخواست ویزای کانادا. این تجربه کاری می تواند شامل وظایف برنامه ریزی، مدیریت و کنترل امور مالی، منابع انسانی و مواد اولیه یک شرکت و یا سازمان باشد و شامل تجارب کاری کسب شده در دوره های کارآموزی، آموزشی و تخصصی منتهی به دریافت گواهی و مدرک دیپلم نمی شود
 • داشتن قصد حتمی برای اقامت دائم در استان فرانسوی زبان کبک
 • امضای قرارداد و توافق نامه واسطه مالی مورد تائید برای سرمایه گذاری کشور کانادا
 • ایجاد یک سرمایه گذاری توافقی با ارزش 1.200.000 هزار دلار کانادا با سازمان دولتی Investissement Québec – Immigrants Investisseurs Inc
 • در مهلت مقرر و تعیین شده، گواهی یادگیری ارزشهای دموکراتیک و ارزشهای استان کبک را کسب کنید.همراهان شما که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می شوند نیز باید این گواهی را دریافت کنند.
 • فاکتورهای دیگر متقاضی سرمایه‌ گذاری در کانادا نظیر میزان سن، میزان تحصیلات و مهارت زبان انگلیسی فرد نیز مورد سنجش و ارزیابی قرار خواهد گرفت

باید به این موضوع توجه داشته باشید که متقاضی واجد شرایط سرمایه گذاری کشور کانادا باید دارای مهارت زبان معادل Level B2 زبان فرانسوی و یا Level 5 CLB زبان انگلیسی برای کسب حداقل امتیاز این فاکتور باشد.

این در حالی است که درآمد کسب شده از سرمایه گذاری متقاضی در استان کبک برای امور مالی دو برنامه کمک تجاری استان کبک با نام های BAIIP  و PRIME مورد استفاده قرار می گیرد.

در پایان سال پنجم سرمایه گذاری، شرکت واسط مورد اطمینان دولت کانادا و استان کبک در یک بازه زمانی 30 روزه، مبلغ 1 میلیون و دویست هزار دلاری را بدون سود به متقاضی بر می گرداند، البته در صورتی که متقاضی تامین مالی سرمایه گذاری را انجام داده و تضمین کرده باشد، ممکن است مبلغ بازپرداخت متغیر باشد.

لازم به ذکر است که روش سرمایه گذاری در کانادا (استان کبک) از تاریخ 1 نوامبر 2019 تا 1 آپریل 2023 در حالت معلق و غیرفعال قرار گرفته تا زمان کافی برای بررسی درخواست های قبلی و رسیدگی به آنها وجود داشته باشد.

مزایای سرمایه گذاری در کانادا

همان طور که متوجه شدید، متاسفانه برنامه سرمایه‌ گذاری در کانادا به شکل سایر برنامه های اقامت تمکن مالی در اروپا و یا سایر کشورهای دنیا در دسترس نبوده و نیاز به داشتن شرایط مختلفی از سوی متقاضی است.

اما در صورت موفقیت متقاضی در سرمایه‌گذاری در کشور کانادا، مزایای انجام این کار شامل موارد زیر می شود:

 • امکان دریافت کارت اقامت PR 5 ساله و قابل تمدید توسط متقاضی اصلی، همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • تحصیل کم هزینه فرزندان در مدارس با کیفیت و تراز اول کانادا تا پایان مقطع دبیرستان
 • امکان برخورداری از خدمات درمانی دولتی و رایگان کشور کانادا
 • امکان بهره مندی از شرایط کارت اقامت دائمی و حق شهروندی کانادا (بعد از حضور 8 تا 10 سال در این کشور)
 • دریافت پاسپورت ارزشمند کانادا و امکان سفر به بیش از 130 کشور دنیا، بدون ویزا
 • میانگین درآمد بالا و بازار کار مناسب و پویا در کشور کانادا
 • مزیت استفاده از دو تابعیت و پاسپورت به طور همزمان
 • نبود محدودیت برای سفر به کشورهای معتبر دنیا نظیر آمریکا
 • بالا رفتن شانس موفقیت در دریافت انواع ویزای کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا
 • امکان خرید ملک و سرمایه گذاری در بخش املاک کانادا ( با شرایط وام و اقساط بدون بهره بانکی)
 • امکان افتتاح حساب بین المللی
 • قرارگیری در محیط چند فرهنگی، دو زبانه و محیط زیست مثال زدنی
 • تضمین سرمایه گذاری توسط دولت کانادا و نبود هیچ  گونه ریسکی در قبال طرح های مهاجرتی مرتبط با سرمایه‌گذاری در کشور کانادا

در یک جمع بندی کلی، می توان اینطور نتیجه گیری کرد که تنها روش در دسترس و قابل اطمینان برای سرمایه گذاری کشور کانادا، روش ویزای استارت آپ و کارآفرینی است که نیازمند فاکتورهای متعددی از سوی متقاضی است.

از این رو، شما این امکان را دارید تا با استفاده از مشاوره تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام، به بررسی سایر روش های مهاجرتی کشور کانادا از جمله تحصیلی، اسپانسرشیپ و یا مهاجرت نیروی کار متخصص پرداخته و بهترین گزینه برای دریافت ویزا و کارت اقامت کانادا را با همراهی کارشناسان مجرب این حوزه مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

همچنین شما امکان استفاده از سایر روش های سرمایه گذاری در کشورهای دیگر دنیا از جمله فرانسه، یونان، ترکیه و دومینیکا را از طریق موسسه مهاجرتی نیلگام خواهید داشت، تنها کافیست با ما تماس گرفته و با رزرو وقت مشاوره، بهترین انتخاب را برای آینده خود و خانواده تان انجام دهید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *