مهاجرت

اقامت تمکن مالی چیست؟

اگر با اقامت تمکن مالی آشنایی نداشته و نمیدانید که اقامت تمکن مالی چیست، با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم و انواع این روش مهاجرتی آشنا کنیم. به طور معمول، وقتی که می خواهید تا برای مهاجرت به کشوری خارجی اقدام کنید، باید هدف معینی از سفر و مهاجرت موقتی و یا دائمی به کشور مقصد داشته باشید، بعضی از افراد دارای شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی هستند، برخی به دنبال مهاجرت کاری می روند، عده ای از گزینه کارآفرینی و استارت آپ و یا حتی سرمایه گذاری و خرید ملک استفاده می کنند و برخی دیگر از گزینه اسپانسرشیپ و دعوتنامه رسمی اقامت برخوردار هستند.

اما اگر دارای هیچ یک از شرایط بالا نبوده و یا تمایلی به استفاده از این گزینه هایی نامتعارفی مثل پناهندگی نداشته باشید، باز هم گزینه دیگری به نام اقامت تمکن مالی وجود داشته و می تواند شما و اعضای خانواده تان را به هدف نهایی و مهاجرت دائمی به کشور مورد نظر برساند. اگر کنجکاو به دانستن جزئیات این روش و جدیدترین اطلاعات کشورهایی که از طریق تمکن مالی اقامت میدهند هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اقامت تمکن مالی

همان طور که در مطلب چگونه از طریق تمکن مالی اقامت اروپا بگیریم، به طور مفصل به توضیح جوانب این موضوع پرداختیم، اقامت تمکن مالی روشی است که در آن فرد باید توانایی اثبات این موضوع را داشته باشد که از دارایی و قدرت مالی کافی برای زندگی بلند مدت به همراه خانواده در کشور مقصد برخوردار بوده، دارای یک درآمد ثابت از یک منبع درآمد خارجی است و بدون انجام کار در بازارهای جهانی، می تواند یک زندگی را به طور کامل در کشوری خارجی مدیریت کند.

معمولاً متقاضی باید برای اثبات این ادعا، یک حساب بانکی بین المللی افتتاح کرده و از یک سپرده با حد و حدودی که دولت کشور خارجی مشخص کرده برخوردار باشد. حسابی که همچون تضمین باید در هنگام حضور فرد و اعضای خانواده در کشور مقصد، دست نخورده و ثابت باقی بماند.

شاید برخی از افراد اقامت تمکن مالی را با روش سرمایه گذاری اشتباه بگیرند، روشی که شباهت زیادی به این نوع از اقامت دارد، با این تفاوت که نیاز به بودجه بیشتری داشته، در صورت سرمایه گذاری در یک کسب و کار، امکان فعالیت تجاری سرمایه گذار وجود دارد و وابسته به منبع درآمد خارجی نیست.

اما برای درک بهتر موضوع اقامت تمکن مالی، بهتر است در ادامه با ذکر چند مثال واقعی، چندین کشور ارائه دهنده این برنامه مهاجرتی را به همراه جزئیات به شما شرح دهیم.

اقامت تمکن مالی کانادا

همواره بسیاری از افراد ناآگاه این طور فکر می کنند که امکان استفاده از روش اقامت تمکن مالی در کشور کانادا وجود دارد، اما باید این را به شما بگوییم که تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا ارتباطی با سرمایه گذاری مطلق در این کشور و دریافت اقامت دائم کانادا نداشته و نمی توان با داشتن یک موجودی حساب و یا منبع درآمد خارجی قوی، کارتPR  این کشور را دریافت کرد.

در واقع، به استثنای روش اسپانسرشیپ همسر در کانادا و متقاضیان واجد شرایط پناهندگی، تمامی روش های مهاجرت اقتصادی به کانادا از جمله ویزای استارت آپ،اکسپرس اینتری، برنامه کاری اسکیل ورکر فدرال و یا نامزدی استانی، نیاز به ارائه نامه تمکن مالی برای پوشش هزینه های جاری متقاضی و اعضای خانواده در کشور کانادا دارد.

اما تمامی برنامه های موجود برای مهاجرت به کانادا نیاز به فاکتورهای مختلفی از جمله تخصص و مهارت کاری، سوابق کاری قابل اثبات، مهارت زبان، کسب امتیاز و شرکت در قرعه کشی، بیزینس پلن و توانایی ایجاد کسب و کار و استخدام نیروی بومی را داشته و نمی توان تنها با ارائه موجودی حساب و منبع درآمد قوی، برای اقامت کشور کانادا اقدام کرد.

از این رو، باید فکر خرید ملک و یا سرمایه گذاری ساده در برنامه های دولتی این کشور را از سر بیرون کرده و آمادگی لازم برای اثبات فاکتورهای مهارتی و مالی و شایستگی مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور را داشته باشید.

اما اگر مایل هستید تا به جای این روش، از روش های دیگر و در دسترس مهاجرتی به کشور کانادا استفاده کنید، بد نیست تا نگاهی به جزئیات جدید ویزای کارآفرینی بریتیش کلمبیا و فاکتورهای مورد نیاز آن بیاندازید.

اقامت تمکن مالی فرانسه

در حال حاضر، کشور فرانسه به یکی از بهترین مقاصد اروپایی در دنیا برای استفاده از روش اقامت تمکن مالی بدل شده است. این بدین خاطر است که شما نیاز به هیچ گونه سرمایه گذاری در این کشور نداشته و ملزم به ثبت شرکت و یا انتقال دارایی ها و سرمایه های خود از کشور مبدا نیستید.

باید به این موضوع مهم توجه داشته باشید که فرانسه در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن واقع شده و دریافت کارت اقامت آن به منزله داشتن اجازه سفر بدون ویزا به 26 کشور این حوزه از جمله آلمان، سوئد و سوئیس است. این مزیت بسیار مهم با تبدیل شدن کارت اقامت موقتی به دائم ارزش دو چندانی پیدا کرده و به همین خاطر، روش تمکن مالی این کشور از محبوبیت زیادی برخوردار است.

بنابر جدیدترین آمار، شرایط مورد نیاز شرکت در این طرح به شرح زیر است:

 • داشتن حداقل درآمد ثابت ماهانه به ارزش حداقل 3 هزار یورو از منابع خارج از کشور فرانسه
 • برخورداری از یک پاسپورت معتبر با حداقل 1 سال اعتبار
 • اضافه شدن 1400 یورویی مبلغ درآمد به ازای حضور همسر (برای متقاضیان متاهل)
 • ارائه اجاره نامه معتبر
 • اضافه شدن مبلغ 750 یورویی به درآمد ماهانه در فرانسه (به ازای هر فرزند)، یعنی در صورتی که فردی دارای همسر و یک فرزند باشد، باید برای این روش اقامتی، از درآمد ثابت ماهانه 5150 یورویی از منابع خارجی بهره مند باشد.
 • ارائه سند ملکی شش دانگ
 • اثبات داشتن تمکن مالی مورد نیاز این کشور با ارائه مدارکی نظیر: سپرده حساب بانکی، سهام شرکت، سند ملکی،اجاره ملک،حقوق بازنشستگی، رمز ارز و موارد این چنینی
 • نداشتن سابقه ریجکتی از حوزه شنگن
 • ارائه سابقه سفر معتبر به کشورهای شنگن از سوی متقاضی اصلی

اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی، مزایای زیر را برای شما و اعضای خانواده به همراه خواهد داشت:

 • امکان افتتاح حساب بانکی مستر کارت و ویزاکارت
 • نبود نیاز و الزام به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه
 • امکان تمدید اعتبار کارت اقامت فرانسه و حوزه شنگن
 • مزیت استفاده از خدمات درمانی و بیمه سلامت تراز اول فرانسه
 • ادامه تحصیل رایگان فرزندان در موسسات آموزشی با کیفیت و معتبر فرانسوی
 • امکان تبدیل کارت اقامت به حق شهروندی و پاسپورت فرانسه
 • سفر بدون ویزا به 26 کشور عضو حوزه شنگن
 • سهولت در دریافت انواع ویزای معتبر سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا و انگلیس

در صورتی که با شرایط تمکن مالی شما برای اقامت در کشور فرانسه موافقت شود،کارت اقامت یک ساله برای متقاضی و همسر و 5 ساله برای فرزندان زیر 18 سال صادر می شود. در صورتی که بعد از گذشت 5 سال، متقاضی از شرایط ثابت و قابل اتکا در این کشور برخوردار باشد، کارت اقامت وی به شکل 10 ساله و بعد از آن به صورت دائم در خواهد آمد.

این در حالی است که فرزندان با دریافت کارت اقامت دارای اعتبار بیشتر و امکان تحصیل در مدارس و موسسات آموزشی فرانسه، می توانند سریع تر برای دریافت کارت اقامت و حق شهروندی این کشور درخواست کنند.

اگر دارای حساب پس انداز و اندوخته کافی در کشور ایران هستید و از حداقل درآمد 3 هزار یورویی در ماه برخوردار بوده و دارای سابقه سفر به حوزه شنگن هستید، اقامت تمکن مالی فرانسه مناسب شما و اعضای خانواده تان خواهد بود.

اقامت تمکن مالی یونان

یکی دیگر از کشورهای ارائه دهنده این روش اقامتی، کشور یونان است. یونان نیز همانند فرانسه جزو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و امکان اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی را برای متقاضیان واجد شرایط خارجی ممکن کرده است.

بر همین اساس، شما باید برای یک ویزای شنگن تایپ C در ابتدا درخواست داده و با حضور در کشور یونان، یک حساب بانکی با حداقل موجودی 25 هزار یورویی در این کشور افتتاح کنید. در واقع، شما ملزم به اثبات این موضوع هستید که از پس هزینه های زندگی و اقامت در یونان (بدون اجازه کار) برای حداقل دو سال در این کشور برخوردار بوده و نیازی به برداشت از این حساب بانکی ندارید.

برنامه اقامت تمکن مالی یونان، برای متقاضیانی با حداقل درآمد خالص 40 هزار یورویی در سال طراحی شده است. از این رو، شما باید با ارائه مدارک معتبر، داشتن درآمد ثابت ماهانه از منابع مالی خارجی از جمله سپرده بانکی، اجاره نامه، سهام، حقوق بازنشستگی و موارد این چنینی را به افسر سفارت اثبات نمایید.

این روش معاف از مالیات دولتی بوده و در صورت استمرار تمکن مالی متقاضی، فرد می تواند در هنگام تمدید کارت اقامت و ویزای یونان، برای کارت اقامت دائم این کشور اقدام کند.

متقاضی اصلی امکان برداشت از حساب بانکی خارجی خود را دارد، اما باید در زمان تمدید اعتبار مدارکی مثل کارت اقامت خود و اعضای خانواده، از حداقل موجودی 25 هزار یورویی در بانک برخوردار باشد.

اگر تنها به فکر دریافت کارت اقامت قابل تمدید و یا دائمی کشور یونان و سفر آزادانه و بدون ویزا به سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن هستید، الزامی به حضور دائمی در این کشور ندارید، اما در صورتی که در فکر اقدام برای پاسپورت کشور یونان هستید، باید در یک بازه زمانی 5 ساله برای حداقل 3 سال در این کشور حضور مستمر داشته باشید، تا بتوانید از طریق روش تمکن مالی، برای پاسپورت ارزشمند یونان اقدام کنید.

همچنین شما این امکان را دارید تا با پرداخت 5 هزار یورو به ازای هر نفر، کارت اقامت یونان را به سایر کشورهای شنگن تبدیل کرده و در کشوری جدید به زندگی بپردازید. چنانچه از فاکتورها و شرایط لازم برای ثبت شرکت در کشور یونان برخوردار باشید، می توانید با ثبت شرکت، به فعالیت تجاری قانونی بین المللی پرداخته و از نداشتن اجازه برای کار قانونی در یونان خلاص شوید.

اقامت تمکن مالی اسپانیا

بعد از دو کشور اروپایی فرانسه و یونان، اسپانیا نیز یکی دیگر از کشورهای دارای طرح اقامت تمکن مالی با نام ویزای non-lucrative است. این برنامه برای متقاضیان غیراروپایی طراحی شده که قصد زندگی و حضور بلند مدت در کشور اسپانیا را دارند.

این در حالی است که مجوز اقامت اسپانیا اجازه انجام هیچ گونه فعالیت اقتصادی و یا تجاری را به متقاضی نمی دهد. اما در مقابل، الزامی برای انتقال دارایی و سرمایه گذاری سنگین در این کشور وجود ندارد.

بر همین اساس، شما باید توانایی اثبات این موضوع را داشته باشید که از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی در اسپانیا (بدون نیاز به کار) برای حداقل یک سال برخوردار هستید.کارت اقامت اسپانیا قابل تمدید بوده و شما می توانید بعد از گذشت یک سال، برای دو بار (با اعتبار دو ساله) کارت خود را تمدید نمایید.

با گذشت 5 سال از تمدید کارت اقامت اسپانیا، امکان تبدیل این کارت اقامت ارزشمند را به کارت اقامت دائمی اروپا خواهید داشت.در صورتی که از لحاظ مالی دارای شرایط لازم زندگی در کشور اسپانیا باشید، امکان همراهی همسر و فرزندان و اقامت آنها در این کشور وجود دارد.

برای اینکه دولت اسپانیا از کافی بودن تمکن و توانایی مالی شما مطمئن شود، از شاخص حداقل درآمد سالانه IPREM استفاده می کند. بر همین اساس، متقاضی اقامت مالی و ویزای non-lucrative اسپانیا باید از حداقل 400 درصد ارزش IPREM حساب بانکی هر ساله خود در این کشور برخوردار باشد.

در حال حاضر، ارزش 400 درصدی شاخص IPREM در هر ماه سال 2021 معادل 2.259 هزار یورو است. این در حالی است که حداقل ارزش IPREM سالانه برای متقاضیان اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا برابر با 27.115 هزار یورو در هر سال است.

از این رو، شما باید دارای حداقل 27.115 هزار یورو در حساب بانکی خود باشید. اما در صورتی که دارای همسر و فرزند هستید، موجودی حساب شما باید بیشتر از این مقدار باشد. بنابر قوانین دولتی اسپانیا، متقاضی استفاده از این طرح اسپانیا باید برای هر عضو اضافه و همراه خانواده مبلغ 6.768 هزار یورو به موجودی حساب بانکی بین المللی خود اضافه نماید.

شما همچنین به نامه تمکن مالی بانکی (جدید و صادر شده در کمتر از 6 ماه گذشته) از کشور مبدا، مدارک اثبات کننده داشتن درآمد ثابت از منابع خارجی نظیر سهام، اجاره ملک و یا حقوق بازنشستگی نیاز خواهید داشت.

در صورتی که بتوانید طی چندین سال متوالی از شرایط مالی ثابت و قابل اعتماد در کشور اسپانیا برخوردار باشید و داشتن تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی خود و خانواده را در این کشور اروپایی به اثبات برسانید، امکان دریافت کارت اقامت دائمی و حق شهروندی این کشور قدرتمند را خواهید داشت.

اقامت از طریق تمکن مالی در سوئد

اگر تمایل به اخذ اقامت مالی از کشور سوئد دارید، باید به شما بگوییم که چنین روشی در سوئد ارائه نمی شود و شما تنها می توانید از روشی نسبتاً مشابه به نامه ویزای خویش فرما، برای اقامت سوئد اقدام کنید.

برای استفاده از این روش، تنها دارایی و تمکن مالی فرد کفایت نکرده و متقاضی باید داشتن شرایط زیر را به دولت سوئد اثبات کند:

 • داشتن تجربه کافی در حوزه تخصصی کار مورد نظر
 • داشتن تجربه اداره کار شخصی
 • برخورداری از مهارت بالای زبان انگلیسی و یا سوئدی
 • اثبات اینکه یک کسب و کار را در کشور سوئد راه اندازی می کنید که حداقل نیمی از شرکت تجاری متعلق به شما است
 • برخورداری از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های فردی و خانوادگی برای حداقل 2 سال اول
 • اثبات اینکه بعد از گذشت 2 سال اول، شرکت تجاری به طور کامل از متقاضی و خانواده وی پشتیبانی می کند

شما ملزم هستید تا در این طرح مهاجرتی، داشتن حداقل 200 هزار کرون را برای پوشش هزینه های خود و اعضای خانواده به اثبات برسانید، این در حالی است که نیاز به ارائه مدارک شغلی و مهارتی بوده و مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزا و اقامت شما بین 8 تا 11 ماه خواهد بود.

این در حالی است که نیاز به ارائه یک بیزینس پلن موجه داشته و به ازای همسر و هر یک از فرزندان، ملزم به پرداخت 100 هزار و 50 هزار یورو خواهید بود.

بر همین اساس، می توان این طور گفت که به جز روش های تحصیلی و کاری و اسپانسرشیپ همسر و یا اعضای خانواده، امکان استفاده از روش اقامت تمکن مالی به صورت ساده وجود ندارد.

اقامت تمکن مالی ایتالیا

در نهایت نوبت به معرفی طرح تمکن مالی کشور ایتالیا می رسد که به نام residenza elettiva مشهور بوده و برای متقاضیان خارجی دارای توانایی مالی کافی و گذراندن دوران بازنشستگی در کشور خوش آب و هوای ایتالیا طراحی شده است.

در صورتی که جزو شهروندان اروپا هستید و سرمایه شما از کاری در جریان و فعال تامین می شود که باید در کشور ایتالیا ادامه دهید، این ویزا مناسب شما نیست، بلکه این ویزا برای اقامت تمکن مالی متقاضیان خارجی طراحی شده که می توانند هزینه های زندگی خود و خانواده شان را از طریق منابعی نظیر حقوق بازنشستگی، بودجه و سرمایه شخصی، اجاره ملک و مواردی این چنینی تامین کنند.

به طور کلی، شرایط استفاده از برنامه و ویزای Elective Residence ایتالیا به شرح زیر است:

 • دارای حداقل بودجه 31 هزار یورویی در هر سال باشید (در صورتی که تنها هستید) و یا 38 هزار یورو در هر سال (برای متقاضیان متاهل)، در صورتی که دارای فرزند باشید، به ازای هر نفر، 20 درصد به این مقدار اضافه می شود.شما مجاز به کار در کشور ایتالیا به عنوان متقاضی اصلی نیستید و باید داشتن توانایی مالی کافی از طریق منابع درآمدی خارجی از جمله سهام، اجاره ملک و یا حقوق بازنشستگی را به اثبات برسانید.
 • شما باید قبل از حضور در کشور ایتالیا یک ملک را خریداری کرده و یا آن را در هر یک از شهرهای این کشور اجاره کنید.
 • شما ملزم به خرید بیمه درمانی بین المللی و دارای پوشش خدمات درمانی حداقل 30 هزار یورو در سال در تمامی کشورهای حوزه شنگن هستید.
 • از یک پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی و یک سال اعتبار برخوردار باشید.
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای بلند مدت ایتالیا
 • یک قطعه عکس رنگی جدید پاسپورتی
 • اصل و کپی مدارک هویتی نظیر شناسنامه و مدارک ازدواج
 • گواهی عدم سوءپیشینه پلیس

در صورت موافقت با شرایط شما، ویزای بلند مدت یک ساله ایتالیا برای شما صادر شده و در کنار آن امکان دریافت کارت اقامت قابل تمدید این کشور برای شما وجود دارد. در صورتی که امکان استمرار شرایط تمکن مالی برای سالهای بعدی را داشته باشید، می توانید کارت اقامت شنگن را برای سالهای بعدی تمدید کرده و بدون نیاز به دریافت ویزا به سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن سفر کنید.

در نهایت، چنانچه شما، همسر و فرزندانتان به طور قانونی برای مدت 5 سال در کشور ایتالیا زندگی کرده و کارت اقامت خود را تمدید نمایید، می توانید برای کارت اقامت دائم ارزشمند این کشور درخواست دهید و پس از گذشت 3 تا 5 سال دیگر، حق شهروندی و پاسپورت ایتالیا را گرفته و به یک شهروند دو تابعیتی ایرانی، اروپایی تبدیل شوید.

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع طرح های اقامت تمکن مالی در سراسر دنیا دارید و می خواهید از این طریق مهاجرت کنید، می توانید از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده نمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *