مهاجرت

چه کشورهایی از طریق تمکن مالی اقامت میدهند

در حال حاضر کشورهای مختلفی در سراسر دنیا با استفاده از طرح های مهاجرتی سرمایه گذاری، خرید ملک و یا تمکن مالی، با درخواست اقامت متقاضیان واجد شرایط موافقت کرده و کارت اقامت کشور را برای ایشان صادر می کنند.

پیش از این با شما درباره اینکه چطور در کوتاه ترین زمان اقامت اروپا را کسب کنیم صحبت کردیم، اما این بار قصد داریم تا به یکی از محبوب ترین و کم دردسرترین طرح های مهاجرتی دنیا یعنی اقامت از طریق تمکن مالی پرداخته و کشورهای ارائه دهنده این گزینه مهاجرتی و اقامتی را به شما معرفی کنیم.

پیش از شروع این مبحث، بد نیست بدانید که کارت اقامت قابل تمدید و یا دائم کشورهای خارجی امتیازهای مشابه حق شهروندی را برای شما فراهم می کند و این اجازه را به شما و خانواده تان می دهد تا بدون نیاز به ویزا و محدودیت به کشورهای زیادی سفر کرده، یک شرکت تجاری ثبت نموده و به تجارت بپردازید و یا اینکه اقدام به خریداری املاک و مستغلات در کشور مورد نظر کنید.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشور مالت، مجارستان، بلغارستان، قبرس، پرتغال، یونان، ایرلند، فرانسه، جرسی، لتونی، موناکو و اسپانیا اقامت از طریق خرید ملک را به شهروندان خارجی ارائه می دهند، اما در این میان دریافت اقامت از طریق تمکن مالی محدود به کشورهای کمتری شده که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

اقامت مکزیک از طریق تمکن مالی

کشور مکزیک یکی از گزینه های کم هزینه و آسان اقامتی در دنیا محسوب می شود. کیفیت زندگی، رفاه اجتماعی، گستردگی استفاده از زبان انگلیسی، هزینه های پایین زندگی و بسیاری از فاکتورهای موجود در برخی از مناطق مکزیک با آمریکا مشابهت های زیادی داشته و اقامت در این کشور را به گزینه ای جذاب تبدیل می کند.

اگر شما یک شهروند خارجی بازنشسته باشید، راحت ترین راه برای دریافت اقامت مکزیک اثبات این موضوع به دولت این کشور است که دارای تمکن مالی کافی و حداقل درآمد ثابت ماهانه 1550 دلار به علاوه 520 دلار برای هر عضو از خانواده هستید.

اما اگر دارای درآمد ثابت از روش هایی نظیر حقوق بازنشستگی، اجاره خانه و مغازه و یا مواردی از این قبیل نیستید، می توانید با خرید یک ملک با حداقل ارزش 210 هزار دلار و یا اثبات داشتن حداقل 25 هزار دلار تمکن مالی و موجودی حساب برای حداقل 8 ماه، کارت اقامت این کشور را دریافت نمایید.

اقامت بلیز از طریق تمکن مالی

بلیز یکی از آسان ترین گزینه های دریافت اقامت برای افراد بازنشسته و یا دارای تمکن مالی مناسب است. بر همین اساس، اگر شما دارای درآمد ثابت 2 هزار دلاری در ماه در کشور مبدا از منابعی نظیر حقوق بازنشستگی، اجاره منزل مسکونی و یا ملک تجاری، سهام و یا یک تجارت هستید، می توانید از طریق برنامه QRP اقامت بلیز را دریافت کنید.

برای استفاده از این طرح اقامتی بلیز حتما نیازی به بازنشسته بودن وجود ندارد و شما می توانید با سن بیش از 45 سال، داشتن حقوق بازنشستگی و یا حداقل درآمد ثابت 2 هزار دلاری قابل اثبات در ماه، در این طرح شرکت کنید. در واقع در صورت نبود فیش حقوقی بازنشستگی، می توانید با استفاده از موجودی حساب،سنوات و تمکن مالی نیز شرایط قابل قبول خود را به دولت بلیز اثبات نمایید.

اقامت مالزی از طریق تمکن مالی

کشور مالزی یکی از اقتصادهای پر رونق جنوب شرق آسیا است که از توسعه، رشد صنعتی و ثبات سیاسی قابل توجهی برخوردار است. این کشور یکی از مقاصد جذاب توریستی دنیا محسوب شده و خانه دوم بسیاری از سرمایه گذاران و شهروندان خارجی است.

در حال حاضر این کشور برنامه اقامت طلایی خود را به متقاضیان واجد شرایط دارای سپرده بانکی و تمکن مالی کافی ارائه می دهد. این برنامه اقامتی برای متقاضی اصلی و همسر و فرزندان زیر 21 سال فرد طراحی شده است.

این برنامه اقامتی مالزی یک ویزای 10 ساله مولتی را به متقاضی اصلی و خانواده وی ارائه می کند که معادل اقامت موقت این کشور است. شما باید دارای حساب بانکی در مالزی باشید، دارایی و تمکن مالی و داشتن درآمد ماهانه و سالانه خود را اثبات کنید، یک بیمه درمانی و سلامت در این کشور خریداری کرده و یک چکاپ کامل سلامت را در این کشور انجام دهید.

در واقع با دریافت این نوع از ویزای 10 ساله مالزی شما می توانید به طور نامحدود به این کشور وارد و از آن خارج شوید.

در حال حاضر آن دسته از متقاضیان زیر 50 سال باید داشتن حداقل دارایی و تمکن مالی 135 هزار دلاری و درآمد ماهانه 3 هزار دلاری در ماه را به دولت مالزی اثبات کنند. همچنین متقاضی ملزم است برای شرکت در این برنامه اقامتی یک سپرده بانکی 80 هزار دلاری در کشور مالزی ایجاد کند.

شما این امکان را دارید تا پس از گذشت یکسال از اقامت خود در این کشور، نیمی از این سپرده بانکی را برای اموری نظیر خرید خانه، تحصیلات و یا خدمات درمانی استفاده کنید، این در حالی است که باید نیم دیگر سپرده بانکی خود را تا پایان اعتبار ویزای مالزی دست نخورده نگه دارید.

اما اگر بالای 50 سال سن داشته باشید، شرایط اقامتی شما در این کشور کمی متفاوت است. از این رو شما باید داشتن حداقل 95 هزار دلار دارایی و درآمد ماهانه 3 هزار دلاری را به دولت مالزی اثبات کنید. زمانی که با درخواست اقامت از طریق تمکن مالی شما موافقت شد، شما باید یک سپرده بانکی با حداقل موجودی 40 هزار دلاری در مالزی افتتاح کنید.

پس از گذشت یک سال، این امکان برای متقاضی وجود دارد که یک سوم این موجودی را برای امور خرید خانه، ادامه تحصیل و یا خدمات درمانی استفاده کند، الباقی این موجودی حساب بانکی باید تا پایان اعتبار ویزا نزد بانک باقی بماند.

متقاضیانی که حقوق بازنشستگی دریافت می کنند، ممکن است بنابر صلاحدید دولت مالزی از الزام برای افتتاح حساب بانکی معاف شوند.

اقامت پاناما از طریق تمکن مالی

در حال حاضر کشور پاناما نیز امکان دریافت اقامت را از طریق اثبات تمکن مالی و دریافت حقوق بازنشستگی قابل قبول را برای متقاضیان خارجی ممکن کرده است. از این رو متقاضیان واجد شرایط باید این موضوع را به دولت این کشور اثبات کنند که از حداقل حقوق ماهانه 1000 دلاری از یک منبع درآمد ثابت خارجی نظیر سازمان دولتی، حقوق بازنشستگی، اجاره منزل و مواردی از این قبیل برخوردار هستند.

در صورتی که متقاضی دارای همسر و فرزند باشد، به ازای هر نفر 250 دلار به درآمد مورد نیاز ماهانه وی در این کشور اضافه خواهد شد. در عین حال متقاضی باید دارای گواهی عدم سوءپیشینه و آزمایش مدیکال باشد. از این رو فرد می تواند با اثبات تمکن مالی و داشتن درآمد ثابت ارزی از کشور مبدا، کارت اقامت پاناما را برای خود و خانواده دریافت کند.

تنها نکته منفی این طرح اینست که نمی توان در زمان اقامت در پاناما برای حق شهروندی این کشور درخواست داد.

اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

در حال حاضر اقامت از طریق تمکن مالی در فرانسه یکی از پرمخاطب ترین و جذاب ترین طرح های مهاجرتی و اقامتی در اروپا و حوزه شینگن است و مزایای متنوعی از جمله امکان سفر بدون ویزا به کشورهای حوزه شینگن را برای متقاضیان واجد شرایط در پی دارد.

این طرح اقامتی یکی از سریع ترین و ساده ترین روش های مهاجرت به کشور زیبای فرانسه است که نیازی به سرمایه گذاری در داخل فرانسه نداشته و بدون الزام به انتقال دارایی و یا تعامل با سیستم مالیاتی و پیچیده فرانسه می توان به راحتی از آن استفاده کرد.

برای اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی، متقاضی ملزم به اثبات داشتن حداقل 3 هزار یورو درآمد ثابت ماهانه از منابع معتبر خارجی و برخورداری از پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار یک ساله است.

چنانچه متقاضی متاهل بوده و دارای فرزند زیر 18 سال باشد، باید به ازای همراهی همسر 1400 یورو و به ازای هر فرزند زیر 18 سال 750 یورو به درآمد ثابت ماهانه و مورد نیاز خود در فرانسه اضافه کند.

از این رو اگر برای مثال متقاضی اصلی دارای یک همسر و فرزند باشد، باید داشتن درآمد و تمکن مالی 5150 یورویی ماهیانه خود را به دولت فرانسه اثبات کند. این درآمد باید از منابع مورد تائید و معتبری نظیر سپرده بانکی، سهام شرکت، حقوق بازنشستگی، سند ملکی، اجاره و مواردی از این قبیل تامین شود.

متقاضی دریافت اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی باید از یک سند شش دانگ و سابقه سفر شینگن برخوردار باشد و هیچگونه سابقه ریجکت ویزای شینگن و یا ویزای فرانسه در سوابق سفر وی وجود نداشته باشد.

اگر با شرایط کلی متقاضی موافقت شود، در ابتدا اقامت یک ساله و قابل تمدید فرانسه برای سرپرست و همسر خانواده صادر می شود، به فرزندان زیر 18 سال خانواده نیز کارت اقامت 5 ساله و قابل تمدید ارائه می گردد.

با گذشت حداقل 5 سال از اقامت در فرانسه، در صورتی که متقاضی همچنان دارای شرایط تمکن مالی کافی باشد، از شرایط تحصیلی فرزندان، میزان حضور در فرانسه و سایر موارد برخوردار باشد، می تواند اقامت خود را برای 10 سال دیگر در این کشور تمدید نموده و پس از آن کارت اقامت دائم فرانسه را دریافت کند.

همچنین این امکان برای متقاضیان خارجی و واجد شرایط تمکن مالی فرانسه وجود دارد که با گذشت 5 سال از حضور و اقامت قانونی در این کشور اروپایی برای حق شهروندی و پاسپورت ارزشمند فرانسه درخواست دهند.

شرط درخواست حق شهروندی و پاسپورت فرانسه، داشتن مهارت نسبتا خوب زبان فرانسوی، آشنایی نسبی با فرهنگ، تاریخ و اجتماع کشور فرانسه است. در صورتی که با درخواست حق شهروندی فرد موافقت شود، وی می تواند به صورت دو تابعیتی در کشور فرانسه اقامت داشته و با در دست داشتن هر دو پاسپورت ایرانی و فرانسوی از مزایای متنوع بازنشستگی، خدمات اجتماعی رایگان دولت، حق رای و مزایایی نظیر امکان سفر به بیش از 180 کشور دنیا بهره مند شود.

به طور کلی مزایای طرح اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی شامل موارد زیر می شود:

 • رفت و آمد آسان و بدون نیاز به ویزا به کشورهای حوزه شینگن نظیر آلمان، اسپانیا، ایتالیا
 • امکان دریافت پاسپورت و حق شهروندی فرانسه
 • امکان تحصیل رایگان متقاضی و فرزندان وی در موسسات آموزشی و دانشگاه های برتر فرانسه
 • نبود نیاز به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه
 • امکان تمدید کارت اقامت فرانسه
 • مزیت استفاده از بیمه های پزشکی و درمانی رایگان در فرانسه
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی و دریافت ویزاکارت و مسترکارت به نام
 • بالا رفتن شانس موفقیت در دریافت انواع ویزاهای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و یا ویزای انگلیس
 • نبود درگیری مالیاتی در کشور فرانسه
 • عدم نیاز به انتقال دارایی کلی فرد به این کشور

اقامت یونان از طریق تمکن مالی

در نهایت یونان نیز یکی دیگر از کشورهای اروپایی حوزه شینگن است که امکان اخذ اقامت از طریق تمکن مالی را برای شهروندان خارجی ممکن کرده است.

به واسطه این برنامه مهاجرتی و اقامتی که FID معروف است، شما باید یک حساب بانکی با حداقل 25 هزار یورو موجودی در یونان افتتاح کنید و این موضوع را به اثبات برسانید که توانایی پوشش هزینه های زندگی خود و خانواده را برای حداقل دو سال در این کشور دارید.

این روش مختص آن دسته از متقاضیان دارای تمکن مالی کافی با درآمد سالیانه 40 هزار یورو طراحی شده است و افراد واجد شرایط می توانند با ارائه مدارک سود سپرده بانکی، حقوق بازنشستگی، اجاره نامه ملک و واحد تجاری، سود سهام و موارد دیگر این موضوع را به دولت یونان اثبات کرده و کارت اقامت ارزشمند این کشور را دریافت کنند.

در روش اقامت از طریق تمکن مالی، حساب بانکی فرد معاف از مالیات بوده و اثبات مجدد تمکن مالی در زمان تمدید ویزای یونان، می تواند منجر به اقامت دائم و مزیت جذاب پاسپورت یونان برای فرد شود.

اگر قصد اقدام برای اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی را دارید، باید روند زیر را طی کنید:

 • برای ویزای شینگن تایپ C و سپس ویزای شینگن تایپ D برای خود و خانواده درخواست دهید
 • با همراهی کارشناس و وکیل مجرب و مترجم همزمان به یونان سفر کرده و بخشی از امور اداری، بانکی و اقامتی خود را در این کشور انجام دهید
 • یک حساب بانکی بین المللی در یونان افتتاح کرده و حداقل 25 هزار یورو در آن واریز کنید
 • سپس به کشور مبدا بازگشته و با ارائه وکالت به نماینده خود، پیگیری الباقی امور را به وی واگذار کنید
 • در نهایت کارت اقامت یونان با گذشت یک بازه زمانی 2 ماهه برای شما صادر خواهد شد.

کارت اقامت یونان دارای 2 سال اعتبار بوده و پس از تمدید مجدد توسط متقاضی، اعتبار آن 3 ساله خواهد شد. تنها در صورتی اقامت یونان متقاضی و خانواده وی تمدید می شود که از تمکن مالی کافی و موجودی حساب مورد نیاز در این کشور برخوردار باشد.

در واقع با دریافت کارت اقامت یونان، شما مجاز به برداشت از حساب بانکی خود در یونان هستید، اما به هنگام تمدید اعتبار کارت اقامت خود باید از حداقل موجودی حساب 25 هزار یورویی در بانک برخوردار باشید.

اگر تنها قصد دریافت اقامت یونان را به همراه خانواده داشته و می خواهید آزادانه و بدون نیاز به ویزا به کشورهای حوزه شنگن و اروپا سفر کنید، حضور دائمی شما در این کشور الزامی نیست، اما اگر قصد اقدام برای حق شهروندی و پاسپورت یونان را دارید، باید در یک بازه زمانی 5 ساله برای حداقل 3 سال به همراه خانواده در کشور یونان زندگی کرده و اقامت یابید.

به طور کلی تحصیل فرزندان شما در 2 مقطع تحصیلی در یونان نیز می تواند منجر به اخذ پاسپورت این کشور برای فرزندان شما شود و در صورت حضور والدین در یونان، امکان دریافت اقامت دائم نیز برای این افراد وجود دارد.

مزایای دریافت اقامت یونان از طریق تمکن مالی به شرح زیر است:

 • عدم نیاز به حضور دائم در خاک یونان
 • امکان تمدید کارت اقامت یونان
 • امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت کشور یونان
 • امکان افتتاح حساب بانکی و اخذ مسترکارت و ویزاکارت
 • هزینه های مناسب زندگی در قیاس با اغلب کشورهای اروپا
 • امکان تحصیل متقاضی و فرزندان وی در موسسات برتر آموزشی در یونان
 • امکان انتقال اقامت یونان به اقامت سایر کشورهای حوزه شنگن
 • شرایط آب و هوایی و فرهنگی فوق العاده یونان
 • امکان سفر بدون ویزا به سایر کشورهای حوزه شنگن نظیر فرانسه و آلمان

شما می توانید در صورت تمایل از مشاوره کارشناسان نیلگام در این زمینه استفاده کرده و انجام تمامی امور مربوط به اخذ اقامت اروپا از طریق تمکن مالی را به گروه نیلگام بسپارید.

ما در تمامی مراحل اخذ ویزای شنگن، افتتاح حساب بانکی، انجام امور اداری و دریافت کارت اقامت یونان راهنما و همراه شما بوده و بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن به شما ارائه می دهیم.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *