مهاجرت

هر ایرانی چند ملک در ترکیه می تواند خریداری کند

از زمان تغییر قوانین خرید ملک در ترکیه توسط رئیس جمهور این کشور در سال 2018، شهروندان زیادی از سراسر دنیا خصوصاً ایرانیان  از این طرح مهاجرتی و اقامتی ترکیه استقبال کرده و به دنبال سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور توریستی و تاریخی ترکیه بوده اند.

اما این موضوع برای خیلی از متقاضیان خرید ملک در ترکیه پیش آمده که بخاطر نداشتن اطلاعات کافی و نبود اعتماد به شرکت های واسط مجری این طرح، از برخورداری از مزایای متعدد طرح خرید ملک در ترکیه منصرف شده و به اصطلاح عطایش را به لقایش بخشیده اند.

بر همین اساس، اگر کنجکاو هستید که بدانید برای مثال هر ایرانی امکان خرید چند ملک در ترکیه را دارد، چه مزایایی با خرید ملک در این کشور نصیب فرد می شود، شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه چیست و خرید چه ملکی موجب دریافت پاسپورت ارزشمند ترکیه می گردد، با ما با این مطلب نیلگام همراه باشید.

شرایط خرید ملک در ترکیه

بنابر قانون تصویب شده در کشور ترکیه، شهروندان خارجی می توانند با پرداخت حداقل 250 هزار دلار آمریکا و خرید یک یا چند ملک در ترکیه از کارت اقامت قابل تمدید، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه بهره مند شوند.

به طور پیش فرض، شهروندان ایرانی برای ورود به ترکیه نیاز به دریافت ویزا نداشته و می توانند بدون ویزا برای حداکثر 3 ماه در یک بازه 180 روزه در این کشور به گشت و گذار بپردازند، در صورتی که فردی خانه ای را در ترکیه اجاره کند، می تواند بنابر اجاره نامه یکساله خود، کارت اقامت یک ساله ترکیه را دریافت کند، اما پس از گذشت یکسال امکان تمدید کارت اقامت وجود نداشته و فرد باید از خاک ترکیه خارج شود.

در واقع باید حداقل یک سال از زمان اقامت توریستی در ترکیه گذشته باشد تا فرد بتواند مجدداً از این نوع طرح برای اقامت در ترکیه استفاده کند. از این رو اگر یک شهروند خارجی از حالت اقامت توریستی مثل اجاره منزل در این کشور استفاده کند، باید بعد از گذشت یک سال به سراغ یک طرح دیگر برود.

اگر فردی یک ملک با ارزش کمتر از 250 هزار دلار را در ترکیه خریداری کند، کارت اقامت وی قابل تمدید خواهد بود، اما مجاز به درخواست حق شهروندی و پاسپورت ترکیه نیست، تنها در صورتی که ارزش ملک یا چند ملک خریداری شده در ترکیه حداقل 250 هزار دلار باشد، فرد می تواند علاوه بر دریافت کارت اقامت، از حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال برخوردار شود.

از این رو خرید آپارتمان در ترکیه و ملک کمتر از ارزش تعیین شده در این کشور تنها موجب دریافت کارت اقامت برای سرپرست و اعضای خانواده می‌شود.

هر ایرانی می تواند چند ملک در ترکیه خریداری کند

بنابر قوانین وضع شده توسط دولت ترکیه، محدودیت های خرید ملک و مستغلات برای شهروندان خارجی اعمال می گردد:

 • یک شهروند خارجی می تواند حداکثر 30 هکتار املاک، مستغلات و زمین در ترکیه خریداری کند.
 • شهروند خارجی اجازه خرید ملک در منطقه ممنوعه نظامی و امنیتی ترکیه را ندارد. اجاره یک ملک با چنین شرایطی نیز تنها از طریق مجوز ویژه ممکن خواهد بود.
 • اشخاص حقیقی خارجی می توانند حداکثر 10 درصد از مساحت منطقه که ملک خصوصی در آن واقع شده را خریداری کنند.
 • املاکی که توسط مقامات قانونی برای خرید و فروش در نظر گرفته نشده و آن دسته از املاکی که در مدت 2 سال به وزارت محیط زیست و شهرسازی اعلام نشده اند، حتی اگر برای ساخت و ساز خریداری شده باشند ممکن است توسط مقامات رسمی ترکیه منحل و تخریب گردد.

به غیر از موارد ذکر شده در بالا محدودیت دیگری برای شهروندان خارجی متقاضی خرید ملک در ترکیه اعمال نشده است. فقط باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش 250 هزار دلار آمریکا، مجاز به فروش آن برای 3 سال اولیه نخواهید بود.

طبق قوانین تعیین شده در کشور ترکیه، با گذشت 5 تا 8 سال از مدت زمان حضور و اقامت فرد در ترکیه، کارت اقامت دائم این کشور برای وی صادر می گردد، اما این روند برای خریداران ملک 250 هزار دلاری فرق کرده و با سرعت بسیار زیادی (یک بازه 2 تا 4 ماهه) پیگیری و انجام می شود.

بهتر است پیش از هر اقدامی به مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه یا ایران پرداخته و از مشاوره تخصصی کارشناسان نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

به طور کلی مزایای این طرح مهاجرتی و اقامتی کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • امکان تحصیل رایگان متقاضی و فرزندان در موسسات آموزشی و دولتی ترکیه
 • بهره مندی از خدمات رایگان بیمه درمانی
 • هزینه مناسب زندگی در کشور ترکیه
 • امکان اجاره ملک و کسب درآمد ارزی
 • امکان خرید چند ملک با مجموع ارزش 250 هزار دلار
 • ارائه پاسپورت و حق شهروندی به متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال در مدت زمانی کوتاه
 • امکان دریافت مجوز کار و فعالیت تمام وقت در بازار کار این کشور
 • برخورداری از مزایای حق شهروندی نظیر حق رای، حق بازنشستگی در صورت دریافت پاسپورت ترکیه
 • بالا رفتن شانس موفقیت ویزای کشورهای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و ویزای شینگن با پاسپورت ترکیه
 • نبود الزام به حضور تمام وقت در ترکیه
 • امکان دریافت کارت شهروندی دو تابعیتی Turkuaz Card

پیشنهاد می کنیم حتماً با استفاده از راهنمایی کارشناس مجرب و وکیل رسمی مطلع از قوانین جدید سیستم مالیات در ترکیه و خرید ملک در این کشور برای این طرح اقدام کنید، این بدین خاطر است که نداشتن هرگونه پایان کار، پرداخت نکردن مالیات، نبود ارزیابی صحیح از ارزش واقعی ملک و نبود تائیدیه شهرداری، موجب اخلال در کار شما شده و ممکن است ضرر بسیار سنگینی به شما بزند.

شرایط اجاره دادن ملک در ترکیه

یکی از مواردی که بسیاری از خریداران ملک در ترکیه مشتاق به کسب اطلاعات در مورد آن هستند، میانگین اجاره ملک در این کشور است. به طور کلی، اجاره خانه در این کشور به فاکتورهای متعددی از جمله محله، ابعاد، امکانات خانه، منطقه و شهر محل استفرار بستگی دارد.

این بدین معنی است که اجاره خانه در شهر معروف استانبول تفاوت زیادی با سایر شهرها نظیر آنکارا و ازمیر داشته و منطقه به منطقه قیمت آن متغیر خواهد بود.

بنابر آمار، میانگین اجاره ملک در ترکیه بین 1000 تا 3000 لیر در ماه است و ممکن است در برخی مناطق لوکس شهر به 7000 لیر در ماه نیز برسد. اما به طور میانگین اجاره یک آپارتمان دو خوابه 100 متری و نوساز در محله ای نظیر کاغذخانه استانبول در حدود 2000 لیر در ماه است، اما چنانچه دارای ملک مشابه ای در محله بیلیک دوزو و یا آکسارای باشید، امکان دریافت اجاره 1200 تا 1500 لیری را در ماه خواهید داشت.

در مبحث اجاره خانه و آپارتمان در ترکیه، هرگونه فاکتور نوساز بودن، امکانات رفاهی، مبله بودن ساختمان و موارد این چنینی در میزان اجاره ملک تاثیرگذار خواهد بود، اما بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر، از وب سایت های خرید و فروش و اجاره ملک در ترکیه استفاده کنید.

مراحل خرید ملک در ترکیه

بنابر قوانین دولت ترکیه، مراحل خرید املاک و مستغلات در این کشور به شرح زیر است:

 • شما باید به شکل حضوری و یا غیرحضوری ملک ایده آل خود را در ترکیه انتخاب کرده و با کمک وکیل و مترجم رسمی، امور پایان کار، ارزیابی ملک، دریافت کد مالیاتی، پرداخت مالیات، انتقال سند و موارد دیگر را به انجام برسانید.
 • در صورتی که پس از چک کردن شرایط کلی خانه در ترکیه توسط وکیل، مشکل قانونی وجود نداشته باشد، فرد  باید با حضور در یک آژانس املاک یک قولنامه رسمی را بین خود و فروشنده تنظیم و امضا نماید.
 • سپس باید با کمک راهنما و مشاور مجرب، نسبت به افتتاح حساب بانکی و دریافت مسترکارت و ویزاکارت اقدام کرده و بین 10 تا 30 درصد از مبلغ قرارداد را به عنوان ودیعه در حضور وکیل به نام فروشنده انتقال دهد.
 • پس از این مرحله، آژانس املاک به اداره ثبت اسناد در ترکیه رفته و پرونده ملک را به جریان می اندازد.
 • با گذشت چند روز کاری، مدارک انتقال ملک در اداره ثبت اسناد آماده شده و پس از آن زمان حضور، امضا و انتقال سند به فروشنده و خریدار اعلام می گردد.
 • در مرحله بعدی، مالیات، هزینه خرید ملک و عوارض شهرداری پرداخت شده و سند اصلی Tapu به خریدار جدید تحویل می شود.
 • به محض دریافت اصل سند ملک، فرد می تواند با کمک و پیگیری وکیل شخصی خود در ترکیه، برای دریافت کارت اقامت و حق شهروندی ترکیه اقدام نماید.
 • در روند خرید ملک در ترکیه وجود ترجمه رسمی مدارک هویتی فرد از جمله شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت الزامی است. همچنین وجود یک قطعه عکس از فروشنده، دو قطعه عکس جدید خریدار، حضور مترجم رسمی، بیمه نامه اجباری زلزله و دو شاهد برای این کار مورد نیاز خواهد بود.
 • به دلیل نیاز به همراهی وکیل رسمی در روند خرید ملک در ترکیه، ارائه اصل و کپی ترجمه شده وکالت نامه با تائید وزارت امور خارجه و دادگستری به اداره ثبت الزامی است.

اگر می خواهید بدانید که خرید چه ملکی موجب دریافت پاسپورت و اقامت ترکیه می شود و کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه گذاری مناسب تر است، از مشاوره تخصصی و خدمات کامل خرید ملک در ترکیه توسط گروه نیلگام استفاده کنید.

گروه شرکت های نیلگام از صفر تا صد خرید ملک ایده آل شما در ترکیه و دریافت کارت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه همراه شما بوده و در تمامی مراحل، بهترین خدمات را به شما ارائه می دهند

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *