مهاجرت

مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه یا ایران

این روزها ایرانیان زیادی به دنبال یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پربازده در مقطع زمانی نسبتا کوتاه هستند و قصد دارند تا با خرید مواردی نظیر ملک، زمین و خودرو، علاوه بر فراهم نمودن اسباب آسایش و تضمین آینده خود و خانواده، سرمایه‌گذاری سودآوری نیز داشته باشند. اما متاسفانه خیلی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری داخلی به دلیل نبود ثبات اقتصادی، افت ارزش پول و بدقولی شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط، مشکلات فراوانی به همراه دارد و افراد را دچار سردرگمی می‌کند.

ضررهای فراوان تاخیر در تحویل پروژه‌های پیش‌ساخته، کیفیت نسبتا پایین متریال ساخت، قیمت‌های نامعقول و گرانقیمت ملک و نوسانات پی‌در پی بازار مسکن، خیل زیادی را به سرمایه‌گذاری در بازارهای پرچالش ماشین، ارز، بورس و طلا کشانده و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، بعضا افراد را با ضررهای مالی فراوان مواجه می‌کند. از طرفی از دیرباز خرید ملک یکی از مطمئن‌ترین و کم‌ریسک‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری بوده و نسبت به سایر موارد، دارای ارجحیت است.

اما طی چند سال اخیر بازار مسکن ایران دچار نوسانات زیادی شده و قیمت ملک در پایتخت و شهرهای بزرگ ایران دستخوش تغییرات قیمتی فراوانی شده است. اخیرا گزینه‌های جذاب دیگری نظیر خرید ملک در کشور ترکیه علاوه بر سرمایه‌گذاری، مزایای جذاب و متفاوتی را نصیب فرد خریدار می‌کند. از این رو در ادامه مطلب به توضیح جزئیات فرصت طلایی و جدید امکان خرید ملک در ترکیه پرداخته و قصد داریم تا مزایای آن را با خرید ملک در ایران مقایسه کنیم.

Business Home Investment Finance Bank Money Coin

خرید ملک در کشور ترکیه

بنابر گزارش خبرگزاری euronews، رئیس جمهور ترکیه در سال ۲۰۱۸ قانون جدیدی را به تصویب رساند که طی آن مبلغ خرید ملک در ترکیه برای افراد خارجی و غیرمقیم از ۱ میلیون دلار به ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

شهروندان ایرانی می‌توانند با خرید ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، علاوه بر سرمایه‌گذاری مطمئن در کشور ترکیه از کارت اقامت دائم، حق شهروندی و پاسپورت این کشور برای خود و خانواده‌ برخوردار گردند.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که خرید ملک با چنین مبلغی در ترکیه آیا توجیه اقتصادی دارد؟ و این که تا چه اندازه دریافت حق شهروندی و پاسپورت این کشور می‌تواند برای فرد مفید باشد؟ پس بگذارید تا از جنبه‌های مختلف به این سوالات متداول خرید ملک در ترکیه پاسخ دهیم. ترکیه یکی از قطب‌های توریستی دنیا بوده و در مجموع سالانه میزبان چیزی در حدود ۴۰ میلیون گردشگر از کشورهای مختلف است. حضور تعداد بالای گردشگران در تمام فصل‌های سال موجب درآمدزایی تمام اقشار جامعه شده است و صاحبان ملک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این بدین معنی است که شما با خرید ملک قانونی در هر یک از شهرهای معروف و دیدنی این کشور قادر خواهید بود تا علاوه بر دریافت مزایای اقامت دائم، حقوق شهروندی و پاسپورت ترکیه، درآمد ارزی قابل قبولی از اجاره ملک خود در این کشور داشته باشید.

در عین حال، همان‌طور که در مطلب مزایای برتر تحصیل در ترکیه به این موضوع اشاره کردیم، این کشور با برخورداری از دانشگاه‌های معروف و معتبری هم‌چون حاجت‌تپه به یکی از قطب‌های تحصیلی دنیا نیز بدل شده است. وجود دانشگاه‌های معتبر باعث شده دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کنند. این دانشجویان به دنبال محل اقامت مناسب هستند و می‌توانند به صورت بالقوه شانس کسب درآمد ارزی خریداران ملک در ترکیه را افزایش دهند.

تفاوت کارت اقامت و حق شهروندی در ترکیه

خوشبختانه شهروندان ایرانی برای ورود به  ترکیه نیازی به دریافت ویزا نداشته و می‌توانند برای ۳ ماه در ترکیه اقامت داشته باشند. اما همان‌طور که در مطلب اقامت پس از تحصیل در ترکیه به طور مفصل به این موضوع پرداختیم، عموما افرادی که در حال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بوده و یا با ویزا و مجوز کار به زندگی و کار در این کشور مشغول هستند، می‌توانند از کارت اقامت یکساله برخوردار گشته و پس از گذشت ۵ سال متوالی برای دریافت کارت اقامت دائم ترکیه اقدام کنند.

با این وجود، داشتن کارت اقامت با داشتن حق شهروندی و تابعیت کشور ترکیه، دو مقوله کاملا مجزا و متفاوت است. شما می‌توانید با کارت اقامت و دریافت مجوز کار، به زندگی، کار و یا تحصیل در این کشور بپردازید، اما به عنوان یک غیر شهروند، دارای محدودیت‌هایی مانند نداشتن اجازه فعالیت در شرکت‌های دولتی هستید و همچنین حق دریافت پاسپورت ترکیه را به هیچ وجه نخواهید داشت و البته حق رای هم ندارید. بر همین اساس می‌توان این‌طور گفت که شما به عنوان یک خارجی تنها در صورت سرمایه‌گذاری ۵۰۰هزار دلاری و کارآفرینی و یا خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار امکان دریافت حق شهروندی، تابعیت ترکیه و پاسپورت این کشور را به صورت قانونی خواهید داشت.

مزایای دریافت حق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه

 • شما می‌توانید با خرید ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار در کشور ترکیه، در مدت زمان کوتاهی معادل ۳۰ روز کاری از حق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه برای خود و خانواده‌تان برخوردار شوید.
 • اعتبار پاسپورت ترکیه ۱۰ ساله بوده و به صورت مادام‌العمر برای دارنده آن تمدید می‌شود.
 • فرد دارنده پاسپورت ترکیه همچون سایر شهروندان ترک امکان حق رای داشته و از مزایای حق بازنشستگی برخوردار خواهد بود.
 • امکان استفاده از خدمات کامل بیمه درمانی، تحصیل رایگان و بازپرداخت دانشگاهی دارد.
 • امکان برخورداری از دو تابعیت به طور همزمان نظیر تابعیت ایرانی و تابعیت ترکیه از طریق طرح Turkuaz Card دارد.
 • صاحب یکی از ۴۰ پاسپورت برتر دنیا با امکان سفر به مجموع ۷۷ کشور بدون ویزا و گذراندن پروسه آسان‌تر برای اخذ ویزای شینگن می‌شود.
 • فرصت کار تمام‌وقت در یکی از بزرگترین بازارهای کار بین‌المللی آسیا و اروپا را خواهد داشت.

علاوه بر این موارد، وجود پروژه‌های عظیمی مانند شبکه متروی جدید، فرودگاه جدید استانبول و کانال استانبول در کنار استراتژی‌های جدید و موفق دولت ترکیه مبنی بر جذب سرمایه خارجی و پیوستن به اتحادیه اروپا، همگی نوید این موضوع را می‌دهند که این کشور در آینده‌ای نزدیک پیشرفت چشمگیری داشته و تبعات مثبت آن در زندگی تک تک شهروندان و مهاجران این کشور نمود پیدا خواهد کرد.

امروزه بسیاری از شهروندان ایرانی به دلیل بسته بودن برخی از کنسولگری‌ها در ایران، برای پیگیری امور پیکاپ ویزا  و دریافت ویزای مولتی کانادا و یا وقت سفارت آمریکا پا به کشور ترکیه می‌گذراند و اغلب بخاطر نبود روابط خوب دیپلماتیک ایران با سایر کشورها، با سختی‌های بسیاری به هنگام گذراندن پروسه وقت سفارت، مصاحبه و دریافت ویزا روبرو می‌شوند. با خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت و حق شهروندی این کشور، دریافت ویزای کشورهای محبوب دنیا نظیر استرالیا، کانادا و حتی ویزای شینگن به مراتب آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

مقایسه خرید ملک در ایران و ترکیه

پیش از تصمیم‌گیری برای خرید ملک در ترکیه بد نیست تا مقایسه‌ای کوتاه به خرید ملک در ایران و همچنین ترکیه داشته باشیم. با رفتن به بنگاه‌های معاملات ملکی و نگاهی گذرا به قیمت‌های ملک در مناطق مختلف پایتخت ایران، تهران می‌توان به سادگی به این موضوع پی برد که وضعیت مسکن از ثبات خوبی در ایران برخوردار نبوده و قیمت ملک به نسبت کشورهای همسایه بیشتر است. براساس آخرین آمار تابستان ۱۳۹۸ خرید ملک در مناطق مختلف تهران، میانگین قیمت هر مترمربع املاک نوساز بین ۷ تا ۱۲ میلیون تومان متغیر است و در برخی مناطق از متری ۲۰ میلیون تومان تجاوز می‌کند.

البته با توجه به میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن شهرهای شلوغی همچون تهران نمی‌توان گفت که خرید ملک برای فرد بدون سود خواهد بود اما باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که خواه ناخواه بخشی از هزینه‌های جاری ایرانیان به دلار بوده، در حالی که درآمد آنها به ریال است! از این رو خرید ملک و سرمایه‌گذاری در کشور همسایه و رو به رشد ایران یعنی ترکیه با توجه به مزایای زیر فرصت بسیار مناسبی محسوب می‌شود:

 • می‌توان به تدریج و مرور زمان چند ملک در کشور ترکیه خرید و پس از رسیدن به ارزش مجموع ۲۵۰ هزار دلار برای حق شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کرد.
 • می‌توان با خرید ملکی مناسب در ترکیه به راحتی آنرا اجاره داده و از درآمد ارزی در کنار درآمد ریالی خود بهره برد.
 • بسیاری از پروژه‌های جدید ساختمانی در ترکیه دارای تضمین اجاره بوده و حتی امکان دریافت وام مسکن نیز برای آنها وجود دارد.
 • با خرید ملک در ترکیه می‌توانید در هر زمان از سال به این کشور سفر کرده و بدون دغدغه هزینه هتل و سوئیت و یا مدت زمان اقامت، از امکانات متعدد این کشور زیبا به همراه خانواده بهره‌مند شوید.
 • نزدیکی فرهنگی، شباهت اقلیمی و آب و هوایی در کنار هزینه‌های مناسب زندگی و تجهیزات متنوع و مدرن شهری شما را ترغیب به ماندن در ترکیه و تعامل با دنیا خواهد کرد.
 • شما می‌توانید علاوه بر سرمایه‌گذاری مطمئن، کسب درآمد و دریافت پاسپورت ترکیه، با فراغ بال و کمترین هزینه از شهرهای زیبای کوش‌آداسی، بودروم،آنتالیا، آنکارا و استانبول دیدن کرده و با دسترسی سریع به تمامی کنسولگری‌های معتبر دنیا برای دریافت ویزا و سفر به کشورهای دیگر اقدام کنید.
 • میانگین قیمت ملک در کشور ترکیه با توجه به مزایای بسیار متنوع، تقریبا نصف قیمت ملک در تهران است.

قیمت حدودی ملک در شهرها و مناطق مختلف ترکیه

همانطور که در مطلب با خرید ملک، شهروند ترکیه شوید به این موضوع اشاره کردیم به طور میانگین قیمت هر مترمربع در شهر پرجنب و جوش و توریستی استانبول ۳۹۶۱ لیر (در حدود ۸٫۳۰۰ میلیون تومان) است. اما این یک عدد نسبی است، به طور مثال قیمت هر مترمربع در منطقه قدیمی و اصیل باکیرکوی در حدود ۱۱٫۸۰۰ میلیون تومان است و در منطقه آسیایی کادیکوی استانبول برای ملک نوساز در حدود متری۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. در عین حال قیمت مسکن در مناطق خوب و گران‌قیمت استانبول نظیر شیشلی و بشیکتاش از متری ۲۵ تا ۱۲۰ میلیون تومان متغیر است، اما در شهرهایی نظیر آنکارا میانگین قیمت هر متر مربع ۴٫۳ میلیون تومان است!

به همین خاطر با حسابی سر انگشتی می‌توان با پرداخت هزینه‌ای معادل و در بیشتر مواقع کمتر از مناطق معمولی تهران در شهرهای محبوب ترکیه نظیر استانبول، آنتالیا، آنکارا، ازمیر و سایر شهرها به راحتی صاحب خانه شد. بد نیست بدانید که به طور تقریبی اجاره بهای یک ملک دو خوابه ۹۰ متری در محله مناسب شهر استانبول ترکیه چیزی در حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر است که به پول ایران و قیمت فعلی لیر ترکیه به تومان ( هر لیر ۲۱۳۷ تومان) بین ۷٫۵ تا ۸٫۵ میلیون تومان به صورت ماهانه خواهد بود.

پروسه دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه

از آنجایی که ترکیه کشور پهناوری بوده و شهری نظیر استانبول چیزی در حدود دو برابر مساحت تهران است، نمی‌توان بدون اطلاع قبلی، تحقیق و دریافت کمک و مشاوره کارشناسان معتمد مسکن، اقدام به خرید ملک در ترکیه و شهرها و مناطق مختلف این کشور کرد.

هر ملکی در ترکیه باید پیش از خرید از لحاظ ارزش، مورد ارزیابی قرار گیرد تا با قیمتی گزاف یا غیرواقعی به فروش نرسد. از این رو باید به سازمان ثبت و نقشه‌برداری اراضی ترکیه رفته و در مورد ملک مورد نظر خود استعلام بگیرید و پس از کسب اطمینان از قیمت و صحت اسناد ملکی، می‌توانید اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایید.

سپس به اداره ثبت‌ زمین و املاک این کشور (Tapu) رفته و درخواست حقوق شهروندی خود را ارائه دهید. اینکار مستلزم آماده‌سازی مدارک ملکی و شناسایی، فرم درخواست حق شهروندی، اسناد انتقال وجه ملک به فروشنده و ترجمه ترکی تمامی مدارک بوده و بدون داشتن تجربه و دانش زبان ترکی امکان گذراندن پروسه اداره tapu دشوار و غیرممکن خواهد بود. در صورتی که موفق به انجام این امور شوید، سازمان tapu گزارش ارزیابی مدارک ملکی و اسناد انتقال وجه بانکی ارزش ملک را مورد بررسی قرار داده و پس از گذشت ۳ تا ۷ روز کاری نامه تائیدیه حق شهروندی را به متقاضی ارائه می‌دهد. سپس باید با دریافت این نامه به دفتر مهاجرت ترکیه مراجعه نموده و برای مجوز اقامت ترکیه درخواست داد.

در انتها با اخذ مجوز اقامت و نامه تائید حق شهروندی، به اداره جمعیت و شهروندی ترکیه رفته و درخواست خود را نهایی سازید. با انجام تمامی این کارها که به طور معمول در دفاتر مخصوص اطلاعات شهروندی استانبول و آنکارا به انجام می‌رسد، شما می‌توانید پس از گذشت تقریبی ۳۰ روز کاری از کارت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه برخوردار شوید. اما مواردی نظیر نداشتن حساب بانکی و کارت بانکی بین‌المللی، نداشتن اطلاعات کافی از قوانین خرید و فروش ملک در ترکیه، نداستن زبان ترکی استانبولی و جزئیات متعددی نظیر ارزش واقعی ملک، عوارض شهرداری و پایان کار ساختمان، تسویه‌حساب مالیاتی، بیمه‌نامه و مواردی از این قبیل موجب می‌شود تا نیاز به وجود وکیل و کارشناس معتمد برای اطمینان از تمامی مراحل خرید ملک در ترکیه احساس شود.

افتتاح حساب بین‌المللی برای تسهیل امور خرید ملک در ترکیه

شما می‌توانید با افتتاح حساب بانکی بین‌المللی و صدور مسترکارت و ویزاکارت به نام، قدم اول خرید ملک در ترکیه را بردارید. از این رو شما می‌توانید در صورت تمایل از خدمات افتتاح حساب بانکی گروه شرکت‌های نیلگام استفاده کرده و با برخورداری از پرواز، ترانسفر فرودگاهی و اقامت هتل، با همراهی نماینده شرکت ظرف ۲ روز کاری، امور اخذ کد مالیاتی، خرید سیم‌کارت ترکیه، ارائه آدرس معتبر در کشور ترکیه و افتتاح حساب بین‌المللی را به انجام برسانید. لازم به ذکر است که حداقل موجودی افتتاح حساب بانکی در ترکیه ۵۰۰ لیر بوده و پس از گذشت یک هفته، کارت اعتباری بانکی مسترکارت و ویزاکارت برای متقاضی ایرانی صادر می‌گردد. متقاضی ایرانی دارنده مسترکارت و ویزاکارت می‌تواند علاوه بر انجام اموری نظیر انتقال مبلغ خرید ملک در ترکیه به حساب فروشنده از مزایای دیگر آن نیز استفاده کند:

 • امکان خرید از دستگاه‌های POS در تمام نقاط دنیا
 • امکان دریافت وجه نقد دلار و یورو از دستگاه‌های عابر بانک در سراسر جهان
 • امکان استفاده از پنل اینترنتی بانک، موبایل‌بانک و مدیریت اموری نظیر تراکنش‌ و گردش حساب
 • امکان داشتن حساب حقیقی و کارت بانکی معتبر شخصی و به نام
 • کارمزد پایین و امکان دریافت سود بانکی به دلار و لیر
 • امکان انتقال وجه به حساب‌های بانکی بین‌المللی (بانک، سوئیفت، صرافی)
 • امکان خرید اینترنتی از سایت‌های معتبر، رزرو پرواز و هتل، پرداخت شهریه و حق عضویت
 • برخورداری از اعتبار ۳ تا ۵ ساله (امکان تمدید اعتبار)
 • امکان بازپرداخت مبلغ خرید تا ۲ ماه پس از پرداخت ( در برخی از فروشگاه‌ها و برندها)
 • برخورداری از مزایای امتیاز سفر، بیمه سفر، بیمه خودروی اجاره‌ای، دریافت وام، جلوگیری از سرقت و جعل و غیره

خدمات شرکت نیلگام برای خرید ملک در ترکیه

گروه شرکت‌های نیلگام (ایران آنکارای سابق) مفتخر است تا خدمت دیگری به نام خرید ملک در ترکیه را به شما معرفی نماید. شما می‌توانید از خدمات کارشناسی، ارزیابی و مشاوره رایگان مسکن ما در ترکیه بهره برده و با تخفیف ویژه ۲۰ درصدی نیلگام، ملکی با ارزش ۲۵۰ هزار دلار را با پرداخت ۲۰۰ هزار دلار خریداری کنید. به طور کلی گروه شرکت‌های نیلگام خدمات زیر را تحت عنوان خرید ملک در ترکیه به متقاضیان عزیز ارائه می‌دهد:

 • در سفر به ترکیه، پرواز و هتل خود در هر یک از شهرهای بزرگ نظیر استانبول و آنکارا را میهمان نیلگام خواهید بود.
 • از زمان رسیدن به خاک کشور ترکیه تا زمان پسندیدن مورد مناسب خرید ملک در این کشور، از استقبال، همراهی و مشاوره تمام و کمال نماینده شرکت نیلگام برخوردار خواهید شد.
 • کلیه امور افتتاح حساب بانکی، خرید ملک، انتقال و ثبت سند، ترجمه، پیگیری و دریافت تائید مدارک و دریافت کارت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه برای متقاضی و اعضای خانواده به عهده نماینده شرکت نیلگام خواهد بود.
 • فرد می‌تواند در صورت تمایل نداشتن برای افتتاح حساب بانکی، از خدماتChange ارز و انتقال وجه نیلگام بهره‌مند شود.

مشاوره رایگان خرید ملک در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷به طور معمول گذراندن پروسه دریافت حقوق شهروندی و پاسپورت ترکیه امری زمان‌بر بوده و بین ۱ تا ۲ ماه کاری زمان خواهد برد، اما می‌توان پیش از دریافت حق شهروندی نسبت به دریافت مجوز و کارت اقامت اقدام نموده و در کمتر از یک هفته آنرا برای خود و خانواده دریافت کرد.

سوالات متداول

 • آیا در صورت اخذ حق شهروندی و تابعیت کشور ترکیه می‌توان در این کشور به صورت تمام‌وقت کار کرد؟

بله، مهاجران دارای حق شهروندی می‌توانند در تمامی مشاغل ترکیه به استثنای پزشکی و وکالت مشغول به کار شوند و برای این قبیل مشاغل خاص  از انجمن حقوقی مربوطه در ترکیه درخواست معادل‌سازی مدرک نمایند.

 • آیا برای طی کردن مراحل خرید ملک در ترکیه و اخذ حق شهروندی و پاسپورت این کشور حضور تمام اعضای خانواده نیاز است؟

خیر، تنها حضور خریدار و همراه داشتن مدارک شناسایی و پاسپورت خود و اعضای خانواده کفایت می‌کند.

 • آیا با دریافت پاسپورت ترکیه تابعیت و پاسپورت ایرانی را از دست می‌دهم؟

خیر، بر طبق قوانین دولت ترکیه شما به عنوان شهروند ایرانی مجاز به داشتن ۲ یا چند تابعیت به طور همزمان هستید.

 • چنانچه از قبل ملکی در ترکیه خریداری کرده باشم آیا می‌توانم از طریق مدارک آن برای حق شهروندی ترکیه درخواست دهم؟

تنها می‌توان برای خریدها و سرمایه‌گذاری‌های بعد از تاریخ ۱۸/۹/۲۰۱۸ برای این منظور اقدام کرد.

 • اگر ملک خریداری‌شده در ترکیه ارزشی کمتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا داشته باشد، آیا باز هم می‌توان برای حق شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کرد؟

خیر، با ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار تنها می‌توان برای کارت اقامت این کشور اقدام کرد و چنانچه مجموع املاک شما در ترکیه به حدنصاب ۲۵۰ هزار دلار برسد، مجاز به اقدام برای دریافت پاسپورت این کشور خواهید بود.

 • با خرید ملک در ترکیه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار چند نفر امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را دارند؟

فرد خریدار ملک و خانواده درجه یک و فرزندان زیر ۱۸ سال وی حق دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را خواهند داشت.

 • روند دریافت کارت اقامت پس از خرید ملک در ترکیه به چه صورت است؟

کارت اقامت ترکیه برای صاحبان ملک در این کشور ابتدا برای ۲سال و سپس برای ۳ سال تمدید می‌گردد و پس از گذشت ۵سال از اقامت فرد در ترکیه، کارت اقامت دائم برای وی صادر می‌گردد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *