تحصیلی, مهاجرت

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

همانطور که پیش‌تر در مقاله راهنمای کامل تحصیل در ترکیه به این موضوع اشاره کردیم دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در این کشور از مزایای گوناگونی نظیر هزینه‌های بسیار مناسب تحصیل و زندگی، اعتبار بالای مدارک دانشگاهی و کالج‌های ترکیه، نزدیکی مسیر به کشور ایران، کار دانشجویی در حین تحصیل و پس از فارغ‌التحصیلی در ترکیه برخوردار هستند. بدون شک کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر جزئیات نظیر انواع اقامت ترکیه، شرایط و قوانین اقامت پس از تحصیل در ترکیه و مواردی از این دست می‌تواندبیش از پیش پروسه تحصیل، زندگی و اقامت را برای دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در این کشور شفاف کند.

ادامه تحصیل در ترکیه

شاید بد نباشد پیش از پرداختن به موضوع اقامت پس از تحصیل در ترکیه، توضیح کوتاهی در مورد مزایای ادامه تحصیل در این کشور رو به رشد و خوش آب و هوا بدهیم. یکی از موارد مهم و قابل توجه در مورد ادامه تحصیل در ترکیه اینست که فرد متقاضی همچون تحصیل در کشورهایی نظیر کانادا ملزم به دریافت ویزا نیست.

این در حالی است که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ترکی زبان این کشور تقریبا رایگان بوده و در قیاس با شرایط ادامه تحصیل در سایر کشورهای معتبر نظیر انگلیس، استرالیا و کانادا این موضوع می‌تواند بسیار به نفع دانشجو تمام شود. اما در عین حال با تحصیل در ترکیه به دلیل اعتبار بالای مدارک دانشگاهی این کشور هیچگونه نیازی به معادل‌سازی و اعتبار سنجی مدارک در سایر کشورهای دنیا وجود نداشته و دانشجویان ممتاز و واجد شرایط می‌توانند همچون بورسیه تحصیلی کانادا از شرایط ویژه بورس تحصیلی ترکیه در حین تحصیل برخوردار گردند.

این موضوع بر هیچکس پنهان نیست که ادامه تحصیل در کشور همسایه یعنی ترکیه مزایای بسیار زیادی در قیاس با دانشگاه‌های ایران و حتی کشورهای برتر اروپا و آمریکا دارد. شاید بد نباشد بدانید که با تحصیل در ترکیه خیالتان از قبال نمرات بالا و دشوار آیلتس و تافل، شرط سنی و گپ تحصیلی، دوری مسیر و مشکلات متعدد دیگر راحت خواهد بود. دپارتمان تخصصی پذیرش تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام (نیلگام مهاجر) با سالها تجربه در امر اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی دانشگاه‌های معتبر دنیا، آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما درباره شرایط تحصیل در ترکیه است. دریافت مشاوره رایگان برای تحصیل در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷

انواع اقامت در ترکیه

می‌توان گفت که به طور کلی همچون سایر کشورهای دنیا اقامت در کشور ترکیه به دو صورت کوتاه مدت و طولانی مدت است. اقامت کوتاه مدت این کشور عموما یکساله بوده و مناسب افرادی است که به منظور کار، گردش و یا تحصیل در ترکیه به این کشور سفر می‌کنند. اما اقامت طولانی مدت کشور ترکیه تنها برای افراد واجد شرایطی است که برای مدت معینی بخاطر کار و یا تحصیل در ترکیه اقامت کوتاه مدت خود را در این کشور حفظ کرده‌اند. این بدین معنی است که برای اخذ اقامت بلند مدت ترکیه، میبایست ۵ سال متوالی از اقامت کوتاه مدت فرد در این کشور گذشته باشد.

البته در حالت عادی شهروندان ایرانی می‌توانند بدون نیاز به ویزا برای ۳ ماه در کشور ترکیه اقامت داشته باشند اما افرادی که برای ادامه تحصیل در ترکیه پا به این کشور می‌گذارند میبایست از کارت اقامت یکساله و یا همان مجوز تحصیل و زندگی در ترکیه برخوردار گردند.

قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه معمولا پس از گذراندن دوره تحصیلی ۳ یا چهار ساله خود در دانشگاه‌های ترکیه، به خوبی با آداب و رسوم مردم این کشور آشنا شده و می‌توانند ارتباط خوبی با مردم برقرار کنند. عموما دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیل در ترکیه به دلیل قرارگیری در فضای رو به رشد و بین‌المللی این کشور، به اقامت طولانی مدت و زندگی و کار در ترکیه علاقه‌مند می‌شوند. از سوی دیگر دولت کشور ترکیه نیز با تبدیل شدن این کشور به یکی از برترین مقاصد تحصیلی در دنیا، به جهت جذب نیروی کار تحصیل کرده و متخصص بین‌المللی و اعتلای وضعیت بازار کار خود، شرایطی را برای اقامت پس از تحصیل دانشجویان در کشور ترکیه فراهم کرده است.

بنابر اطلاعات وبسایت Greater Kashmir رئیس جمهوری کشور ترکیه رجب طیب اردوغان به مناسب یازدهمین گردهمایی دانشجویان بین‌المللی در پایتخت ترکیه اینطور گفته است که “تمامی دانشجویان بین‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در ترکیه و فارغ‌التحصیل این کشور می‌توانند از اجازه کار در ترکیه برخوردار گردند.”

اردوغان هم چنین ادامه داده است: “ما تنها درهای کالج‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی خود را به سمت دانشجویان بین‌المللی باز نکردیم، بلکه درب قلب‌هایمان نیز به روی این افراد با ارزش و آینده‌ساز گشوده است. مهم نیست که این دانشجویان از کجای دنیا برای ادامه تحصیل پا به این کشور گذاشته‌اند، ما حتی پس از فارغ‌التحصیلی نیز خواستار جذب و نگهداری آنها هستیم.” بر همین اساس اکنون دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه می‌توانند علاوه بر داشتن امکان کار حین تحصیل در ترکیه، از بیمه خدمات درمانی بدون نیاز به انتظار سه ماهه و فرصت کسب تجربه در بازار کار این کشور برخوردار گردند.

در عین حال دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند تا پس از اتمام تحصیل در ترکیه، برای مدت یکسال اقامت خود را برای جستجوی کار مناسب در این کشور تمدید نمایند. همچنین لازم به ذکر است که افرادی که قصد اقامت و کار پس از تحصیل در ترکیه را دارند میبایست برای دریافت مجوز کار قانونی از وزارت کار و امور اجتماعی اقدام نموده و در کنار آن از تسلط کامل به زبان ترکی استانبولی اطمینان کسب کنند. بدیهی است که اقامت پس از تحصیل در این کشور منوط به پیدا کردن کار و توانایی برقراری ارتباط موثر با کارفرما و سایر همکاران در محیط کار است و اولویت استخدام اکثر کارفرمایان ترکی با افرادی است که علاوه بر مدرک تحصیلی معتبر از توانایی تکلم روان و برقراری ارتباط به زبان ترکی برخوردار باشند.

مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه

از آنجایی که متقاضیان اقامت پس از تحصیل در ترکیه نیازمند یافتن کار برای امرار معاش و زندگی در این کشور هستند، قصد داریم تا در این بخش به توضیح مدارک لازم برای دریافت ویزا و مجوز کار در ترکیه بپردازیم؛ این مدارک شامل موارد زیر می‌گردند:

  • کارت اقامت و پاسپورت
  • یک قطعه عکس
  • کد ملی مخصوص افراد خارجی که از سوی اداره امنیت ترکیه برای این افراد صادر می‌گردد
  • فرم درخواست الکترونیکی
  • فرم درخواست کار و پیشنهاد کار از کارفرمای ترک
  • تائیدیه مدارک درخواست کار از سمت وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
  • مدارک تحصیلی
  • آدرس ایمیل و کد رمز دولتی کارفرما

باید این نکته را خاطر نشان کنیم که به خاطر آشنایی کم شهروندان ترکیه با زبان انگلیسی، شانس و فرصت کار به زبان انگلیسی برای متقاضیان اقامت در ترکیه و الخصوص پایتخت این کشور یعنی آنکارا کم بوده و افراد مستلزم داشتن مهارت کامل زبان ترکی هستند. البته در شهر پر تکاپو و جذاب استانبول بخاطر حضور شرکت‌های بین‌المللی متعدد و حجم زیاد گردشگران خارجی در طول سال، احتمال بیشتری برای پیدا کردن کار به زبان انگلیسی وجود دارد.

البته این را باید خاطر نشان کنیم که فعالیت در زمینه‌های شغلی پزشکی، خدمات درمانی و حقوقی برای افراد خارجی و غیر شهروند وجود ندارد و متقاضیان تنها می‌توانند از طریق ازدواج با شهروندان ترک، از این محدودیت گذشته و در این حوزه‌ها مشغول به فعالیت شوند. همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم برای اقامت پس از تحصیل در ترکیه شما نیازمند یافتن کار در بازار کار این کشور و یا سرمایه‌گذاری هستید که در اکثر موارد ترجیح ایرانیان گزینه اول است.

لازم به ذکر است که مجوز و ویزای کار توسط وزارت کار برای افراد خارجی صادر می‌گردد. در برخی موارد این امکان وجود دارد که شما درخواست کاری از شرکتی ترکیه‌ای دریافت کنید ولی واجد شرایط برای دریافت مجوز کار از سوی وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه شناخته نشوید.

از این رو این موضوع بسیار مهم است که با توجه رقابت فراوان در بازار کار این کشور، در کنار تحصیلات خود از توانایی‌ها و قابلیتهای جانبی برای ماندن در کورس رقابت کاری نیروی خارجی ترکیه برخوردار گردید و با بالا بردن مهارت زبان ترکی و سایر زبان‌های بین‌المللی نظیر انگلیسی شانس خود را برای اخذ کاری مناسب در ترکیه و اقامت در این کشور افزایش دهید.

Handsome young business man with a laptop and colleagues at the background

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

خوشبختانه امکان کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. از این رو متقاضیان ایرانی ادامه تحصیل در ترکیه برای سال اول دارای محدودیت کار در حین تحصیل در ترکیه هستند، اما از سال دوم دانشجویان بین‌المللی امکان کسب مجوز کار دانشجویی و پاره وقت را تا پایان مقطع تحصیلی خود در ترکیه خواهند داشت. البته باید به این نکته اشاره کنیم که با اتمام تحصیل در ترکیه، اعتبار مجوز اقامت فرد نیز به پایان رسیده و فرد می‌بایست در صورتی که خواهان اقامت و کار در ترکیه باشد، از کشور ترکیه خارج شده و با دریافت ویزای کار این کشور دوباره به ترکیه بازگردد.

مجوز کار دانشجویی در ترکیه همانند شرایط کار دانشجویی در کانادا توسط وزارت امور مهاجرت و به صورت آنلاین صادر می‌گردد. بدین ترتیب دانشجویان بین‌المللی میبایست پس از پر کردن فرم درخواست مجوز کار دانشجویی و ارسال مدارک مورد نیاز کار دانشجویی حین تحصیل در ترکیه، درخواست خود را در سامانه مورد نظر ثبت نمایند.

معمولا پس از گذشت ۳۰ روز کاری مجوز مذکور برای دانشجوی در حال تحصیل در ترکیه صادر می‌گردد که توسط آن فرد می‌تواند به صورت همزمان به کار و تحصیل در ترکیه بپردازد. اما باز هم باید خاطر نشان کنیم که دانش و مهارت زبان ترکی استانبولی نقش به سزایی در موفقیت دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه در تمامی زمینه‌های کاری، تحصیلی و زندگی در ترکیه دارد.

Happy teens spending leisure in cafe

شرایط کار پس از تحصیل در ترکیه

برای کار پس از تحصیل در ترکیه شما ملزم به دریافت ویزای کار از وزارت کار کشور ترکیه هستید. ویزای کار برای نخستین بار با اعتبار یکساله صادر شده و در صورت توانایی فرد برای تمدید ویزا، ویزای کار بعدی وی ۳ ساله صادر خواهد شد. مادامی که فرد پس از اتمام تحصیل در ترکیه از مجوز و ویزای کار قانونی در ترکیه برخوردار باشد امکان اقامت و زندگی در این کشور را خواهد داشت.

پس از اتمام ویزای کار سه ساله، فرد می‌تواند در صورت واجد شرایط بودن ویزای خود را برای مدت شش سال تمدید نماید. بنابر تجربه کارشناسان امور مهاجرت چنانچه فردی برای هشت سال در کشور ترکیه زندگی کرده باشد و برای مدت زمان شش سال به کار قانونی در بازار کار این کشور مشغول باشد، امکان دریافت اخذ مجوز کار دائم در این کشور را خواهد داشت. اما بد نیست بدانید که اقامت با تابعیت در ترکیه یا همان حقوق شهروندی کمی تفاوت داشته و افراد خارجی مقیم این کشور تا زمانی که حق شهروندی را دریافت نکنند امکان فعالیت در برخی از پست‌ها و مشاغل و همچنین حق رای را در کشور ترکیه نخواهند داشت.

بنابر گزارش فدراسیون انجمن‌های دانشجویان بین‌المللی (UDEF)، کشور ترکیه در سال ۲۰۰۴ تنها از ۱۰۰۰۰ دانشجوی خارجی برخوردار بود که این تعداد در سال ۲۰۱۸ به عددی بیش از ۱۰۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی رسیده است.

می‌توان برای جمع‌بندی اینطور قلمداد کرد که با وجود مزایای متعدد تحصیل در ترکیه، این کشور هر ساله در حال جذب دانشجویان بین‌المللی بیشتری است که برای ادامه تحصیل، کار و زندگی در ترکیه پا به این کشور می‌گذارند. شما نیز می‌توانید همچون بسیاری از افراد در سراسر دنیا با ادامه تحصیل در کشور ترکیه و برخورداری از مزایای تحصیل رایگان، دریافت بورسیه تحصیلی، امکان کار دانشجویی، آینده‌ای فوق‌العاده را برای خود و خانواده‌تان متصور شوید. گروه شرکت‌های نیلگام با برخورداری از نمایندگی‌های کالج‌ها و دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه آماده ارائه خدمات تخصصی پذیرش و دریافت اقامت تحصیلی کشور ترکیه و مشاوره رایگان تحصیلی به شما عزیزان است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *