تحصیلی

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه که به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری دنیا شناخته می‌شود، این روزها با ارائه فرصت‌ها و مزایای ویژه‌ آموزشی، به یکی از مقاصد برتر تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی نیز تبدیل شده است. همانطور که می‌دانید هزینه‌های تحصیل در بیشتر کشورهای شناخته‌شده دنیا بالاست و دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کشورهایی مانند کانادا، انگلیس و استرالیا با دردسرهای زیادی همراه است. خوشبختانه فرصت جدیدی برای متقاضیان ایرانی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی در کشور همسایه، یعنی ترکیه فراهم شده است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

تحصیل در ترکیه فرصت بسیار مناسبی برای افرادی است که با وجود گپ تحصیلی، شرط سنی و نداشتن تمکن مالی کافی برای ادامه تحصیل در اروپا و یا دانشگاه‌های کانادا و آمریکا، باز هم امیدوارند تا با شرایطی فوق‌العاده به ادامه تحصیل در خارج پرداخته و با کسب مدرک معتبر بین‌المللی، آینده‌ای درخشان را برای خود رقم بزنند.

البته توضیح این موارد بدین معنی نیست که برای سایر افراد متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، تحصیل در ترکیه پیشنهاد نمی‌شود. بلکه می‌توان با اطمینان این موضوع را خاطرنشان کرد که تحصیل در این کشور تاریخی و پر رونق، سکوی پرتاب همه افراد با شرایط سنی، تحصیلی و زبانی مختلفی خواهد بود که رویای پیشرفت و تغییر رویه کلی زندگی را در سر می‌پرورانند. پیش‌تر در راهنمای کامل تحصیل در ترکیه در مورد سیستم آموزشی، تحصیلات تکمیلی و آزمون‌های ورود به دانشگاه توضیحات کافی ارائه شده است.

در این نوشتار قصد داریم تا با توضیح جوانب مختلف کار حین تحصیل در ترکیه به انبوه سوالات شما در مورد مشکلات و سختی‌های فرضی ادامه تحصیل در این کشور پاسخ داده و خیال شما را درباره موانع احتمالی تحصیل در این کشور راحت کنیم.

چشم‌انداز تحصیلی ترکیه

بر پایه اخبار و اطلاعات به‌دست آمده، دولت ترکیه تصمیم گرفته تا با ارائه مزایای متعدد و متنوع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، رشد چشمگیری طی چند سال آینده در حوزه تحصیل و جذب دانشجویان خارجی داشته باشد. بنابر بر اعلام دولت ترکیه، این کشور قصد دارد تا در کنار گزینه‌های تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های بسیار مناسب تحصیل و زندگی برای دانشجویان بین‌المللی، با ارائه بورسیه‌های تحصیلی مختلف، قریب به ۵۰۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی را در آینده‌ای نزدیک جذب نماید.

اطلاعات اخیر شورای آموزش عالی ترکیه این‌طور نشان داده که در حدود ۱۷۰٫۸۱۲ دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در ترکیه هستند. این تعداد دانشجو، کشور ترکیه را در بین ده مقصد برتر تحصیلی دنیا قرار داده است.

هر ساله قریب به ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی واجد شرایط از سراسر دنیا مورد تائید و پذیرش ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا با استفاده از بورسیه‌های کامل تحصیلی این کشور (Türkiye Bursları) در دانشگاه‌های معتبر ترکیه می‌گردند. در کنار مزایای ذکر شده در مورد تحصیل در ترکیه، بسیاری از دانشجویان خارجی بخاطر زندگی اجتماعی پر جنب و جوش، اجتماع متنوع و چند ملیتی و تاریخچه غنی، این کشور را برای تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند.

کار دانشجویی و پاره‌وقت در ترکیه برای دانشجویان خارجی

همانطور که پیش‌ از این در مقاله شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه به این موضوع پرداختیم، دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه دارای برخی محدودیت‌ها در قبال کار دانشجویی حین تحصیل در ترکیه هستند که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم:

  • دانشجویان بین‌المللی از لحاظ قانونی حق کار در ادارات دولتی و خصوصی ترکیه را ندارند.
  • بنابر بر قوانین جدید نیروی کار بین‌المللی در ترکیه، دانشجویان خارجی تنها در مقاطع ارشد و دکترا با در دست داشتن مجوز کار مجاز به انجام کار در حین تحصیل در ترکیه هستند و دانشجویان مقاطع کارشناسی و یا کاردانی (associate degree) برای سال اول تحصیلی خود در ترکیه امکان کار پاره‌وقت را نخواهند داشت.

اما در عین حال دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه می‌توانند همانند شرایط کار دانشجویی در آلمان، با استفاده از فرصت‌های متنوع کار پاره‌وقت در داخل دانشگاه و محل تحصیل خود نظیر کار در کافه، بخش‌های اداری و یا کتابخانه دانشگاه، علاوه بر کسب تجربه کاری، به کسب درآمد در حین تحصیل در ترکیه پرداخته و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند.

در عین حال همیشه انجام وظایفی همچون کمک به اساتید در امر تدریس، فرصت‌های تحقیقاتی و یا ارائه آمار در مقاطع تکمیلی ارشد و دکترا به عنوان کار دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط و در حال تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه وجود خواهد داشت.

از این رو دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترکیه، امکان انجام پروژه پژوهشی و کسب درآمد از این راه را در خلال تحصیل خواهند داشت؛ همچنین لازم به ذکر است که در برخی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه نظیر پزشکی و دندان‌پزشکی نیز برخی از دانشجویان ممتاز و واجدشرایط سال آخری، امکان تدریس به دانشجویان هم‌رشته سال اولی را برای کسب درآمد دارند.

لازم به ذکر است که ساعات کار مجاز دانشجویی و قانونی در ترکیه در حدود ۳۰ ساعت در هفته است تا دانشجویان به اندازه کافی زمان برای تمرکز بر روی دروسشان را داشته باشند. اما باید این موضوع را نیز در نظر داشت که دانشجویان واجد شرایط کار در حین تحصیل در ترکیه باید از طریق وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه برای دریافت مجوز کار اقدام کنند.

مجوز کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی

دانشجویان متقاضی انجام کار دانشجویی حین تحصیل در ترکیه باید علاوه بر داشتن کارت اقامت از طریق سامانه آنلاین الکترونیکی و دولتی turkiye.gov.tr نسبت به درخواست مجوز کار اقدام کنند. از این رو فرد باید پس از تکمیل فرم‌های مربوطه و پیوست مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ارسال نموده و پیش از جستجو برای عنوان‌های شغلی پاره وقت داخل و یا خارج از دانشگاه‌های ترکیه، تا زمان صدور مجوز کار خود از وزارت کار این کشور، صبور باشد.

عموما مجوز کار در صورتی که دانشجوی متقاضی از لحاظ قانونی دارای مشکلی نباشد، پس از حدود ۳۰ روز کاری برای ایمیل وی صادر خواهد شد. اعتبار مجوز کار در ترکیه همچون مجوز اقامت تحصیلی یکساله بوده و در سال‌های بعدی حضور دانشجو در خاک کشور ترکیه با اعتبار بیشتری برای فرد صادر می‌گردد.

بنابر اطلاعات وب‌سایت دولت ترکیه، مجوز کار به استثنای سال اول صدور، در صورت واجد شرایط بودن فرد متقاضی، در سال‌های بعد با اعتبار سه‌ساله و سپس شش‌ساله صادر خواهد شد و پس از آن افراد می‌توانند برای دریافت مجوز کار دائمی این کشور درخواست دهند. البته آن دسته از دانشجویانی که با استفاده از امتیاز بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، امکان دریافت مجوز کار را نخواهند داشت. این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشید که دانشجو تا زمانی که از تحصیل در ترکیه و دانشگاه مربوطه انصراف نداده و از مجوز اقامت برخوردار است، امکان دریافت مجوز کار و انجام کار دانشجویی در این کشور را خواهد داشت. تیم متخصص پذیرش تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام با اشراف بر تمامی قوانین و اطلاعات مورد نیاز دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه و برخورداری از نمایندگی برترین کالج‌ها و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، همواره آماده ارائه خدمات متنوع تحصیلی و مشاوره رایگان به شما کاربران عزیز می‌باشد. تماس با نیلگام مهاجر و دریافت مشاوره۰۲۱-۷۵۲۳۷

مشاغل در دسترس برای دانشجویان خارجی در ترکیه

به طور معمول و بنابر قوانین کشور ترکیه، دانشجویان خارجی حین تحصیل در ترکیه و پس از اتمام تحصیل در این کشور امکان انجام برخی از کارها در حوزه‌های خدمات درمانی بیمارستان، کارهای تجاری، کارهای اداری دولتی و دفاتر قانونی را نخواهند داشت. البته دانشجویان رشته‌های درمانی مثل پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری (برخلاف دانشجویان رشته‌های دیگر) حین تحصیل و پس از گرفتن مدرک، اجازه دارند در حوزه‌ها‌ی مرتبط با رشته خود مشغول به کار شوند.

در عین حال دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه می‌توانند با در دست داشتن مجوز اقامت و کار این کشور به صورت پاره‌وقت به کارهایی نظیر دورکاری اینترنتی، سوپرمارکت، هتل، رستوران، کافی‌شاپ، نگهداری از کودک، تدریس خصوصی زبان و مواردی از این قبیل بپردازند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای پیدا کردن کار مناسب در ترکیه شما بدون شک نیازمند ساختن رزومه موجه، جستجو در اینترنت و داشتن مهارت کامل زبان ترکی و یا انگلیسی هستید.

آن دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه که هنوز به زبان ترکی اشراف کامل پیدا نکرده‌اند، کمی با پیدا کردن کار در محیط‌هایی که اکثر افراد به ترکی صحبت می‌کنند به مشکل بر می‌خورند؛ اما در عین حال آن دسته از افرادی که از مهارت بالای زبان انگلیسی برخوردار هستند می‌توانند در شهرهای بزرگی نظیر استانبول و آنکارا شانس خود را در پیدا کردن کار در شرکت‌های بین‌المللی و چندزبانه محک بزنند. اما در کنار محدودیت زبان، یکی دیگر از موضوعاتی که باید به هنگام جستجوی کار در حین تحصیل در ترکیه به آن توجه کنید اینست که انجام برخی از کارها خصوصا در شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی نیازمند صرف وقت زیاد است که مناسبتی با کار پاره وقت دانشجویی ندارد.

با این تفاسیر دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه باید در بازه تحصیلی و ترم‌های دانشگاهی خود به دنبال کارهای پاره‌وقت ساده‌تر و با درآمد کم‌تر بگردند و در زمان‌هایی نظیر تعطیلات تابستان، به فعالیت در کارهای تمام وقت نسبتا پر درآمد و زمان‌بر بپردازند. ترکیه در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران زیادی از سراسر دنیاست و همین امر به سادگی گویای این مطلب است که دانش زبان انگلیسی در کنار آموختن زبان ترکی استانبولی کمک شایانی به شما در پیدا کردن کار در حین تحصیل در ترکیه و کسب درآمد خواهد کرد. دپارتمان پذیرش تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام با سالها تجربه موفق در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی برترین دانشگاه‌های دنیا، همواره برای ارائه خدمات تخصصی و مشاوره و ارزیابی رایگان تحصیلی در خدمت شماست و گام به گام شما را برای نیل به اهداف‌تان همراهی خواهد کرد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *