تحصیلی, مهاجرت

اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی

چنان‌چه در حال تحصیل در کانادا باشید، به احتمال خیلی زیاد به اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور فکر می‌کنید. روش‌های متعددی برای اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد که بنابر شرایط و موقعیت خود، بهتر است در طول تحصیل خود را برای انجام مراحلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، آماده کرده و شانس دریافت اقامت دائم کانادا یا همان PR را بالا ببرید.

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی PGWP

چنان‌چه تحصیلات خود در کانادا را به اتمام رسانده و مایلید تا برای کار و زندگی در کانادا بمانید، می‌توانید همچون مجوز کار دانشجویی زمان تحصیل، برای مجوز کار موقت پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان جایگزین مجوز تحصیل خود اقدام کنید. مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا یا همان PGWP تا مدت زمان دوره تحصیلی شما و یا حداقل ۸ماه و حداکثر۳سال اعتبار دارد. چنانچه مدرک کارشناسی، ارشد و یا دکترای خود را از یکی از دانشگاه‌های کانادا دریافت کرده‌اید، معمولا اعتبار مجوز شما ۳ساله خواهد بود. برای این‌که واجدشرایط دریافت این مجوز باشید، باید از الزامات موردنیاز نظیر زبان، دوره کارآموزی، دفاع پایان‌نامه و ارسال نهایی final submission برخوردار باشید.

به خاطر داشته باشید که باید طی ۱۸۰ روز پس از اتمام تحصیلات خود برای مجوز کار PGWP درخواست دهید و در عین حال باید مجوز تحصیل شما در یک مقطع، طی بازه زمانی ۱۸۰ روزه دارای اعتبار باشد.  

معمولا زمان رسیدگی به درخواست شما از طریق ایمیل طولانی‌تر است، بدین خاطر پیشنهاد می‌شود که به صورت آنلاین برای درخواست مجوز کار PGWP اقدام کنید. شما هم‌چنین می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت امور شهروندی و مهاجرت کشور کانادا از وضعیت درخواست ارسالی خود باخبر شوید. ناگفته نماند که بنابر اطلاعات اعلام شده در وب‌سایت امور مهاجرت دولت کانادا در تاریخ یکم ماه می ۲۰۱۹، هزینه درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی ۲۵۵دلار کانادا است و مدارک موردنیاز برای درخواست مجوز کار PGWP شامل موارد زیر می‌شود:

 • تائیدیه رسمی تکمیل دوره تحصیلی و ارائه متون نهایی بازگوکننده این موضوع
 • مجوز تحصیل دارای اعتبار study permit
 • پاسپورت
 • عکس پاسپورت
 • سایر مدارک موردنیاز این مجوز نظیر تست پزشکی

زمانی که مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی خود را دریافت کردید، واجد شرایط برای استفاده از برنامه‌های تامین اجتماعی کانادا نظیر بیمه خدمات درمانی خواهید بود. بخاطر این‌که صدور کارت خدمات درمانی تا ۳ماه زمان خواهد برد،  بهتر است در سریع‌ترین حالت ممکن برای کارت بهداشت و خدمات درمانی خود اقدام کنید. باید به این نکته توجه کنید که درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا شامل درخواست ویزای اقامت موقت این کشور یا همان ویزای TRV نمی‌شود. از این رو شما باید تا زمان دریافت مجوز کار جدید خود صبر کرده و سپس برای ویزای جدید خود درخواست دهید که البته هزینه جداگانه‌ای را به همراه خواهد داشت.

چگونگی درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی

شما می‌توانید به صورت آنلاین از خدمات MyCIC استفاده کنید. به همین منظور باید یک حساب کاربری در وب‌سایت IRCC درست کرده،  هزینه درخواست آنلاین خود را از طریق کردیت‌کارت پرداخت کنید و کپی اسکن‌شده مدارک موردنیاز مجوز را آپلود نمایید. برای ایجاد حساب کاربری و درخواست آنلاین مجوز کار می‌توانید به وبسایت IRCC مراجعه کنید. زمانی که درخواست شما مورد تائید قرار گیرد، یک تائیدیه الکترونیکی از طریق حساب کاربری MYCIC دریافت خواهید کرد و مجوز و یا همان پرمیت شما ظرف چند روز آینده برای شما ایمیل خواهد شد.

تست پزشکی مجوز کار

برای این‌که بتوانید در برخی از حوزه‌های کاری نظیر سلامت، آموزش، پیش‌دبستانی به فعالیت در کانادا بپردازید، باید یک تست پزشکی مورد تائید پزشکان مصوب دولت کانادا را با موفقیت پشت سر بگذارید.

در صورت نیاز به گذراندن تست پزشکی دولت کانادا، بهتر است که بین ۸ تا ۱۲ هفته قبل از درخواست برای مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید.

لازم به ذکر است که برخی از دانشجویانی که طی سال گذشته برای ۶ماه یا بیشتر در برخی کشورها زندگی کرده باشند، حتی اگر عنوان کاری آن‌ها نیازی به گذراندن تست پزشکی نداشته باشد نیز ملزم به انجام آن هستند؛ البته خوشبختانه ایران جزو این کشورها نیست. انجام تست پزشکی مربوط به دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا مستلزم پرداخت هزینه از سوی متقاضی بوده و پیگیری‌های بعدی توسط مرکز آزمایش مربوطه به اطلاع متقاضی خواهد رسید. نکته: اعتبار ویزای تحصیلی دانشجو در کانادا هم‌زمان با مجوز تحصیل و کار در این کشور پایان می‌یابد، از این رو چنان‌چه مهلت هر یک از مجوزهای شما رو به اتمام است، پیش از اقدام برای دریافت ویزای جدید، نسبت به تمدید آن‌ها اقدام کنید.

اقامت در استان کبک کانادا پس از فارغ‌التحصیلی

اگر فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌های دانشگاهی در استان کبک کانادا هستید و قصد اقامت طولانی‌مدت در کانادا را دارید، شرایط برای شما کمی متفاوت خواهد بود. نخستین مرحله برای درخواست اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در کبک، اخذ مدرکQuébec Selection Certificate (CSQ) است. در عین حال، طرح تجربی  Québec Experience Program (PEQ) یک برنامه تسریع‌کننده و انتخابی برای کارکنان دارای مهارت و تخصص است که برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصیلی در استان کبک طراحی شده است. همچنین بنابر اطلاعات وبسایت رسمی امور مهاجرت کبک، در صورت امکان مدرک Québec Selection Certificate (CSQ) برای همسر و یا فرزند وابسته دانشجوی فارغ‌التحصیل در این استان صادر می‌شود.

شرایط موردنیاز برای فارغ‌التحصیلان استان کبک

به هنگام درخواست مجوزهای لازم در استان کبک شما باید:

 • حداقل ۱۸ سال داشته و قصد اقامت در استان کبک به منظور کار را داشته باشید
 • از تمامی الزامات موردنیاز برای یک دانشجوی بین‌المللی برخوردار باشید
 • دارای یکی از مدارک PEQ-eligible Québec degree در مقاطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا باشید. چنانچه ۵۰ درصد از مقطع دانشگاهی خود را در خارج از استان کبک گذرانده باشید، مدرک شما واجد شرایط PEQ محسوب نمی‌شود.
 • دارای مهارت شفاهی متوسط زبان فرانسوی باشید. چنانچه کل مقطع دانشگاهی را به طور کامل به زبان فرانسوی به اتمام رسانده باشید و مدارک دیپلم و تحصیلی خود را برای اثبات این منظور ارسال کرده باشید، به صورت خودکار واجد شرایط محسوب می‌شوید.

شما برای مجوز PEQ واجد شرایط نیستید اگر:

شما باید طی حداکثر ۳ماه از فارغ‌التحصیلی و دریافت مدرک دانشگاهی، برای این طرح اقدام کنید. لازم به ذکر است که هزینه‌های درخواست مدرک Québec Selection Certificate (CSQ) تحت برنامه Québec Experience Program (PEQ) شامل موارد زیر می‌شود:

 • ۷۹۸ دلار کانادا برای فارغ‌التحصیلان
 • ۱۷۱ دلار برای همسر همراه دانشجوی فارغ‌التحصیل و برای هر یک از فرزندان وابسته زیر ۱۸ سال وی

درخواست اقامت دائم در کانادا

برای درخواست اقامت دائم کانادا، شما باید پیش از هر چیزی از سازمان مهاجرت Ministère de l’Immigration, de la Diversité et de l’Inclusion (MIDI) مدرک CSQ را دریافت کرده باشید. به طور کلی برنامه‌های مهاجرتی مختلفی در کانادا وجود دارد، اما چنانچه می‌خواهید تا در استان کبک زندگی کنید، باید برای طرح مهارت کاری Québec-selected skilled worker  درخواست دهید. در نهایت چنان‌چه مراحل درخواست شما تکمیل شود، نامه‌ای دریافت خواهید کرد که شامل اطلاعات زیر می‌شود:

 • شماره پرونده
 • دستور‌العمل‌های پایه برای ارتباط با آفیسر IRCC و ارائه پرونده
 • خلاصه توضیحات مراحل بعدی برای پیگیری

پس از دریافت درخواست شما توسط سازمان CIC، در صورت بروز هرگونه تغییری در آدرس ایمیل، شماره تلفن، تغییر وضعیت تاهل و تولد فرزند در خارج از کانادا، مراتب را به این سازمان گزارش دهید. همچنین شما باید چکاپ پزشکی خود و خانواده و تائیدیه اداره پلیس را نیز ضمیمه پرونده کنید. مدارک ذکرشده باید برای ۳ماهه اخیر باشند. هزینه رسیدگی به درخواست اقامت دائم در کانادا برای متقاضی اصلی و افراد خانواده (همسر و فرزندان) ۲۲ سال و یا بیشتر، ۵۵۰ دلار و برای فرزندان وابسته زیر ۲۲ سال ۱۵۰ دلار است. چنان‌چه درخواست شما مورد تائید واقع شود، ۴۹۰ دلار به عنوان هزینه حق اقامت دائم از متقاضی و افراد خانواده دریافت خواهد شد. بنابر اطلاعات وبسایت CIC، زمان رسیدگی به امور اقامت دائم مهاجران ۱۸ ماه کاری خواهد بود.

طرح Canadian Experience Class CEC

یکی دیگر از طرح‌های اقامت دائم در کانادا طرح CEC است. شما نیاز به شغل استخدامی و تضمین‌شده برای درخواست این طرح ندارید، تنها باید دانشجویی فارغ‌التحصیل در خارج از محدوده استان کبک باشید. حداقل شرایط موردنیاز برای درخواست طرح CEC داشتن ۱سال تمام‌وقت و یا پاره‌وقت معادل تجربه کار تخصصی در کانادا و مهارت متناسب زبان انگلیسی و فرانسوی با شرایط کاری شماست. متقاضی می‌تواند تجربه کاری مورد نظر خود را از طریق کار با مجوز PGWP و یا هر مجوز کار دیگری به استثنای مجوز کار پناهندگی بدست بیاورد. شما همچنین می‌توانید در حالی که مشغول به کار هستید برای طرح CEC درخواست دهید. برای درخواست این طرح شما باید در سیستم  Express Entry  کانادا ثبت‌نام کنید و پیش از اینکه درخواست شما توسط مقامات مهاجرتی پر شود، منتظر دعوتنامه باشید.

برنامه‌های نامزد و کاندیدای استانی PNP و طر‌ح‌های دکترا PHD

این طرح بنابر شرایط و قوانین هر یک از استان‌های کانادا متفاوت است و به نسبت جا و مکان زندگی شما در این کشور، شرایط آن دستخوش تغییر قرار  می‌گیرد. شما باید در استانی که در آن اقامت دارید برای طرح استانی PNP درخواست دهید و به هنگام پیگیری پروسه درخواست، اقامت خود در استان مربوطه را حفظ کنید. چنانچه در حال تحصیل در مقطع دکترا در کانادا هستید، می‌توانید بدون شرایط کاری ثابت و تضمین‌شده استخدامی نسبت به دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

متقاضیان همچنین می‌توانند پس از تکمیل دوسال اول تحصیلات مقطع دکترا از طریق برنامه Federal Skilled Worker برای اقامت کانادا درخواست دهند؛ البته لازم به ذکر است که محدودیت سالانه این طرح ۱۰۰۰ درخواست است. امکان دریافت اقامت در کانادا بعد از فارغ‌التحصیلی از طریق روش‌های ذکرشده وجود دارد. اما پیش از اقدام بهتر است فاکتورهایی نظیر موقعیت مکانی، سطح تحصیلات و قوانین استانی را در نظر گرفته و با توجه به تمام اطلاعات ارائه شده برای دریافت اقامت ارزشمند این کشور درخواست دهید.

مشاوره رایگان اخذ ویزای کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *