مهاجرت

معرفی بهترین سایت‌های خرید و فروش ملک در ترکیه

این روزها افراد زیادی در پی سرمایه‌گذاری و توسعه املاک و دارایی‌های‌ خود در خارج از مرزهای ایران هستند. اما در بسیاری از اوقات بخاطر نداشتن اطلاعات کافی، دوری مسیر و بسیاری از مسائل جانبی دیگر، از همان ابتدا از تصمیم خود صرف نظر می‌کنند. شاید به هنگام تصمیم‌گیری برای خرید و سرمایه‌گذاری در بخش ملک، پیش از هر چیز به این فکر بیافتید که چرا باید ریسک و سختی این موضوع را به جان بخرم و در یکی از کشورهای خارجی اقدام به خرید ملک کنم وقتی که فرصت‌های مختلفی در داخل ایران موجود است؟

صادقانه باید بگوییم که خرید ملک در ایران و خصوصا در پایتخت ضرر و زیان کمی داشته و در اغلب موارد در کوتاه‌مدت با سود همراه است، اما از نقطه نظر دیگر با توجه به نبود ثبات اقتصادی، افت ارزش پول، تاثیر منفی تحریم‌، کیفیت غیراستاندارد و پایین ساخت مسکن، رکود بازار داخلی و بسیاری از موارد دیگر به احتمال زیاد در درازمدت از این‌که با عجله تصمیم‌ به خرید ملک در داخل کشور گرفته‌اید و زمانی را برای مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در خارج از ایران نگذاشته‌اید، پشیمان خواهید شد.

یکی از بهترین‌ فرصت‌های سرمایه‌گذاری و خرید ملک که طی چندسال اخیر با استقبال فراوانی از سوی شهروندان ایرانی روبرو شده، خرید ملک در کشور همسایه ایران یعنی ترکیه است. بر همین اساس قصد داریم تا در ادامه مطلب جوانب مختلف خرید ملک در ترکیه را برای متقاضیان ایرانی بررسی کرده و مزایا و معایب احتمالی آن را بررسی کنیم.

چرا خرید ملک در ترکیه

از دیرباز ترکیه یکی از مقاصد تفریحی و توریستی مطرح دنیا بوده که هرساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند. اما ترکیه تنها یک مقصد گردشگری و محبوب محسوب نمی‌شود، بلکه طی چند سال اخیر دولت این کشور بر موضوع جذب دانشجویان خارجی و ارتقا سطح و استاندارد سیستم آموزشی ترکیه تمرکز ویژه‌ای داشته و با تلاش و ممارست فراوان، ارائه مزایای متمایز تحصیلی و برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و مطرح در سطح جهان، این کشور را به یکی از ۱۰ قطب‌ تحصیلی دنیا بدل کرده است.

در عین حال بنابر گزارش خبرگزاری euronews، رئیس جمهور ترکیه طی تصویب قانون جدیدی مبلغ خرید ملک و دریافت حق شهروندی را برای اتباع خارجی و غیرمقیم از ۱ میلیون دلار به ۲۵۰ هزار دلار کاهش داده است. این تصمیم‌گیری دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی و توسعه و گسترش همه‌جانبه این کشور، پیوستن به اتحادیه اروپا و افزایش رونق اقتصادی ترکیه صورت گرفته است. با نگاهی به اخبار داخلی این کشور درباره پروژه‌های عظیم، به سادگی متوجه این موضوع خواهید شد که ترکیه با سرعت زیادی در حال پیشرفت بوده و آینده روشنی را در پیش روی خود دارد.

از نقطه نظر یک شهروند ایرانی که در پی خرید ملک و سرمایه‌گذاری در بخش املاک است، تمامی موارد بالا می‌تواند نویدبخش یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسود در کشوری تاریخی و خوش آب و هوا، و البته نزدیک به ایران باشد. اما واقعا خرید ملک در این کشور نسبت به ایران چه مزایایی را می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد؟

مزایای خرید ملک در ترکیه

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه شامل مزایای متعددی برای شهروندان ایرانی است:

 • در صورت خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار، قادر به دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه در مدت زمانی کوتاه برای خود و افراد خانواده‌ خواهید بود.
 • شهروندان ایرانی برای حضور و زندگی در ترکیه نیاز به ویزا نداشته و می‌توانند با خرید ملک و دریافت کارت اقامت دائمی، بدون محدودیت زمانی در این کشور زندگی کنند.
 • در کوتاه‌ترین زمان ممکن (۳۰ روز کاری) از پاسپورت ارزشمند ترکیه برخوردار خواهید شد و می‌توانید به واسطه آن بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا به ۷۱ کشور دنیا سفر کنید.
 • با Turkuaz Card شهروندی دو تابعیتی می‌شوید و به عنوان شهروند ایرانی و ترکیه‌ای امکان استفاده از مزایای هر دو کشور را خواهید داشت.
 • امکان بهره‌مندی از تحصیل رایگان در ترکیه، بازپرداخت دانشگاهی و خدمات کامل بیمه درمانی را دارید.
 • هم‌چون یک شهروند ترک‌تبار از مزایای حقوق بازنشستگی و حق رای برخوردار خواهید شد.
 • امکان فعالیت تمام‌وقت و ایجاد فرصت‌های کاری بین‌المللی را در بازار کار مطرح و جهانی ترکیه خواهید داشت.
 • با اجاره ملک خریداری‌شده خود در ترکیه، امکان کسب درآمد پرسود ارزی را تجربه خواهید کرد.
 • نیازی به حضور تمام‌وقت و اقامت در این کشور را برای تمام طول سال نخواهید داشت.
 • در صورت تمایل می‌توانید به جای یک ملک چند ملک را با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه خریداری کنید و علاوه بر دریافت حق شهروندی، کارت اقامت و پاسپورت ترکیه، شانس بیشتری برای کسب درآمد ارزی داشته باشید.
 • با دریافت پاسپورت این کشور شانس موفقیت در پروسه اخذ ویزای کانادا، ویزای مولتی شینگن، ویزای انگلیس و ویزای استرالیا بیشتر خواهد شد.
 • تمامی سفارت‌های غیرفعال در ایران نظیر کانادا، آمریکا و انگلیس، حضوری فعال در ترکیه دارند و امکان پیگیری امور از این کشور برای شهروندان ایرانی دارای تابعیت ترکی بسیار راحت خواهد بود.
 • هر زمان که بخواهید می‌توانید به این کشور سفر کرده و بدون نگرانی در مورد هزینه‌های بالای کرایه هتل و محل اقامت، هم‌چون یک شهروند ترک در خانه خود اقامت یافته و از امکانات و آب و هوای ترکیه در تمام فصول سال لذت ببرید.

مراحل خرید ملک در ترکیه به چه صورت است؟

اکنون که با مزایای متنوع و هیجان‌انگیز خرید ملک در ترکیه آشنا شدید، بد نیست تا به منظور آگاهی بیشتر و تصمیم‌گیری راحت‌تر در مورد این اقدام، مراحل خرید ملک در ترکیه را به طور اجمالی با هم مرور کنیم:

 • نخست باید به صورت حضوری از ملک موردنظر در ترکیه بازدید کنید و در صورتی که موردپسندتان واقع شد، به بررسی سند، پایان کار و موارد این چنینی بپردازید.
 • سپس در صورت صحت مدارک و نبود مشکل، در یک آژانس معاملات ملکی حضور پیدا کرده تا قرارداد اولیه و یا همان قولنامه تنظیم و نوشته شود، تا در نهایت هر دو طرف قرارداد (مالک و خریدار) پس از توافق آن را امضا ‌کنند.
 • در مرحله بعدی مبلغی از قرارداد به عنوان ودیعه به مالک داده می‌شود. (۱۰ تا ۳۰ درصد از مبلغ ملک)
 • سپس آژانس املاک باید به اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه مراجعه کرده و پرونده‌ای جدید برای این مورد باز کند.
 • پس از چند روز و آماده شدن مدارک انتقال ملک در اداره ثبت اسناد ترکیه، تاریخ امضا و انتقال سند به خریدار اعلام می‌شود.
 • در تاریخ تعیین‌شده، مالک به همراه خریدار به اداره ثبت اسناد رفته و پس از دریافت مابقی مبلغ خرید خانه (به صورت تراکنش بانکی و اینترنتی) در حضور مامور اداره ثبت اقدام به امضای مدارک می‌کند تا انتقال ملک انجام گیرد.
 • پس از افتتاح حساب بانکی و پرداخت پول ملک، مالیات و سایر پرداخت‌های دولتی و دریافت موافقت و امضای فروشنده، سند اصلی Tapu به فرد خریدار تحویل می‌گردد.
 • سپس با دریافت سند ملک Tapu می‌توان برای انجام سایر امور باقیمانده نظیر دریافت کارت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه اقدام کرد.

اما انجام تمامی این امور در کشور ترکیه بدون بروز مشکل و یا هرگونه کلاهبرداری، مستلزم داشتن اشراف کامل بر قوانین دولتی و ملکی، دانستن زبان ترکی، برخورداری از حساب بانکی بین‌المللی، کردیت‌کارت معتبر مسترکارت و ویزاکارت و استفاده از مشاوره تخصصی است. به بیانی دیگر ممکن است که ملک موردنظر دارای مشکل مالیاتی و یا پایان‌کار باشد یا ارزش واقعی آن کمتر از چیزی باشد که فروشنده ادعا کرده است.

وقوع این‌گونه موارد به راحتی شما را در کشوری غریب متضرر کرده و دستیابی به یک ملک ممتاز و بدون نقص و امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را برای شما غیرممکن می‌سازد. بر همین اساس در ادامه شما را با خدمات کامل‌ و قابل اطمینان یک آژانس گردشگری معتبر در ایران به عنوان مجری این امور در کشور ترکیه آشنا می‌کنیم.

بهترین سایت‌های آنلاین خرید و فروش املاک در ترکیه

شما پیش از سفر به ترکیه، می‌توانید به راحتی ملک خود را ببینید، انواع پیشنهادات ملک‌های موجود را ببینید و از جزئیات ملک با خبر شوید. همه این موارد به کمک تکنولوژی امکان‌پذیر است. سایت‌های خرید و فروش املاک در ترکیه از قرار زیر هستند:

 • وب‌سایت HurriyetEmlak که دارای ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون بازدیدکننده در هر ماه بر روی وب‌سایت Hurriyet و ۱۰ تا ۱۵ میلیون بازدیدکننده در هر ماه برای وب‌سایت Hurriyet Emlak (این وب‌سایت در تمامی شهرها و مناطق محبوب ترکیه نظیر استانبول، آنکارا و ازمیر مواردی را برای فروش، اجاره ماهانه، روزانه، پروژه‌های در حال ساخت در اختیار مشتریان قرار می‌دهد)
 • وبسایت Sahibinden.com که دارای ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون بازدیدکننده در ماه بوده و ترافیکی مشابه وب‌سایت HurriyetEmlak دارد. (این وب‌سایت بزرگ دارای بخش‌های متعدد و تخصصی نظیر املاک، وسایل نقلیه، قطعات و اکسسوری،وسایل دست‌دوم، تجهیزات صنعتی، صنایع و خدمات، تدریس خصوصی و موارد متنوع دیگر است)؛ بخش املاک این وب‌سایت گزینه‌های مختلفی نظیر خانه و آپارتمان، دفتر کار و محیط اداری، پروژه‌های در حال ساخت و موارد این چنینی را برای تمام شهرها و مناطق ترکیه پوشش می‌دهد.
 • وب‌سایت Zingat.com با ۵ تا ۸ میلیون بازدیدکننده سایت در هر ماه ( دارای گزینه‌ها و کارکرد مشابهی به نسبت سایر سایت‌های محبوب خرید و فروش املاک در ترکیه است و تمامی شهرها و مناطق این کشور را پوشش می‌دهد)
 • وب‌سایت MilliyetEmlak.com که دارای چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون بازدیدکننده در وب‌سایت Milliyet و ۲ تا ۵ میلیون بازدیدکننده در MilliyetEmlak است. ( این وب‌سایت محبوب علاوه بر بخش خرید و فروش و اجاره املاک دارای بخش جامع اخبار و وبلاگ هدفمند طراحی داخلی و اماکن مسکونی و راهنمای خرید خانه در ترکیه است)
 • وب‌سایت Emlakjet.com که دارای ۲ تا ۴ میلیون بازدیدکننده در ماه است.
 • یکی دیگر از وب‌سایتهای پربازدید این حوزه Emlak.net است که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بازدیدکننده در ماه دارد. ( این وب‌سایت نیز انواع اماکن مسکونی، آپارتمان، ویلا، دفتر و محل اداری و بسیاری از موارد دیگر را در اقصی نقاط ترکیه برای فروش و اجاره قرار داده است، البته گزینه‌هایی هم‌چون اجاره خانه، اتاق، مغازه، هتل و غیره نیز وجود دارد)
 • Emlaktown.com نیز از بهترین سایتهای خرید و فروش ملک در ترکیه است که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر در ماه بازدیدکننده دارد.

در کجای ترکیه ملک بخریم؟

با توجه به مزایای اشاره‌شده خرید ملک در ترکیه و گستردگی موارد قابل انتخاب برای خرید در شهرهای مختلف این کشور، بهتر است پیش از توضیح گزینه‌های احتمالی چند فاکتور مهم را مدنظر خود قرار دهید:

 • با بودجه شما هم‌خوانی داشته باشد: برای مثال منطقه آلتینکوم Altinkum به داشتن املاکی با قیمت پایین شهرت دارد، اما با رفتن به منطقه مدیترانه‌ای کالکان Mediterranean kalkan باید انتظار این را داشته باشید تا برای خرید ملک از بین ۱۰۰ هزار تا میلیون‌ها دلار پرداخت کنید. دانستن این موضوع که بازار مسکن هر منطقه و شهر در ترکیه دارای چه قیمتی است به شما کمک می‌کند تا از هدر رفتن زمان خود برای یافتن مکانی مناسب و هم‌تراز با بودجه خود جلوگیری کنید.
 • هدف از خرید ملک در ترکیه را به طور کامل مشخص کنید: اگر می‌خواهید برای سرمایه‌گذاری خانه‌ای در ترکیه بخرید، خرید مسکن در یک روستا بر فراز یک کوه دورافتاده، امکان موفقیت شما در این زمینه را محدود خواهد کرد. از طرفی دیگر اگر قصد نقل مکان و جابه جایی به ترکیه را دارید، باید به فکر خرید یک خانه بزرگ و مناسب برای اقامت دائم خود در این کشور به جای صرفا گذراندن تعطیلات باشید.پس پیش از اقدام برای جستجوی ملک، هدف خود را مشخص کنید.
 • نسبت به سبک زندگی و سلیقه خود انتخاب کنید: مناطق مختلف ترکیه دارای فضا و حس و حال خاص خودشان هستند. برای مثال آن دسته از افرادی که علاقه به نوشیدنی‌های متنوع دارند، عموما در مناطقی نظیر ترابزون Trabzon و یا برخی محله‌های استانبول جایی برای خود پیدا می‌کنند. زوج‌های نسبتا مسن که سبک زندگی آرام و بی‌حاشیه را ترجیح می‌دهند، به طور حتم باید به دنبال جایی دورتر از مناطق مرکزی و شلوغ شهر باشند.
 • با انتخاب مناسب به سرمایه خود بیافزایید: انتخاب و خرید یک خانه تنها به سبک زندگی فردی وابسته نیست، بلکه از نقطه نظر مالی چنانچه انتخاب منطقی و مناسبی باشد، در یک بازه زمانی مشخص بازدهی خوب مالی را نیز نسبت به سرمایه‌گذاری در پی خواهد داشت. بنابراین چنانچه در فکر خرید و فروش سریع و دریافت سود از این معامله هستید بهتر است به فکر خرید ملکی در یک منطقه پر متقاضی و محبوب باشید.

بنابر اطلاعات ارائه شده توسط سازمان رسمی و دولتی آمار ترکیه یعنی Turk Stat، استانبول، آنتالیا و بورسا ۳ محدوده محبوب خرید ملک برای متقاضیان خارجی هستند. به همین خاطر قصد داریم تا در ادامه به بررسی این مناطق محبوب بپردازیم.

استانبول: بخش آسیایی و اروپایی

بنابر آمار و اطلاعات از سال ۲۰۱۳ تاکنون، متقاضیان خارجی چیزی بیش از ۴۰٫۰۰۰ ملک در استانبول را خریداری کرده‌اند و این شهر را به محبوب‌ترین نقطه برای سرمایه‌گذاری در ترکیه بدل کرده‌اند. در واقع شهر استانبول با برخورداری از ۳۹ منطقه به عنوان مرکز اصلی گردشگری، تحصیل، کار و تجارت و امور اقتصادی این کشور محسوب می‌شود و به همین خاطر محبوب‌ترین نقطه برای خرید ملک به شمار می‌رود.

فرودگاه جدید، فوق مدرن و عظیمی در بخش اروپایی شهر استانبول افتتاح شده و سیستم حمل و نقل و پیوندهای زیرساختی با بهبود قابل توجهی روبرو شده است. تنوع محله‌ها و محدوده‌ها از جاهای خلوت و آرام گرفته تا مکان‌های شلوغ و مراکز خرید بسیار زیاد بوده و انواع سبک زندگی شهری در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

آنتالیا در ساحل زیبای مدیترانه

از آنجایی که شهر استانبول دارای کمبود خط ساحلی و فضاهای تفریحی کنار ساحل است، گزینه دیگری در ترکیه به نام استان آنتالیا برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری خودنمایی می‌کند. بر همین اساس از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ اتباع خارجی چیزی بیش از ۳۳٫۶۰۰ خانه را در بخش‌های مختلف مرکز شهر آنتالیا و محدوده‌های ساحلی و تفریحی نظیر آلانیا، کمر، بلک و سیده خریداری کرده‌اند. فضای چندفرهنگی این ناحیه افراد با ملیت‌های مختلفی نظیر روسی، اروپایی، انگلیسی، آسیایی را جذب خود کرده است و بسیاری از این خریداران در مناطق مختلف شهر اقامت یافته و در تمام طول مدت سال در این مکان زندگی می‌کنند.

از نگاه وب‌سایت معروف Trip Advisor این استان دارای فضایی صمیمی و مهمان‌نوازی بی‌نظیر، زندگی شبانه و محدوده‌های خرید متنوع در کنار بهترین سواحل کشور ترکیه است. از این رو متقاضیان خرید ملک دارای انتخاب‌های متنوعی در این شهر و استان هستند و می‌توانند از ۱۹ منطقه و محدوده رسمی که ۵۰۰ کیلومتر از خط ساحلی جنوبی را پوشش می‌دهد، ملک موردنظر خود را انتخاب کنند.

بورسا در شمال‌غربی ترکیه

در سال ۲۰۱۳ بورسا ششمین منطقه محبوب متقاضیان خارجی برای خرید ملک در ترکیه بود، اما طی ۳ سال گذشته این منطقه به رتبه سوم از لحاظ محبوبیت برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری تبدیل شده است و به دلیل شباهت‌های فرهنگی و سبک زندگی، اغلب خریداران ملک بورسا از خاورمیانه هستند. با قیمت‌هایی که از ۲۰ هزار یورو شروع می‌شود، بورسا یکی از ارزان‌ترین مناطق برای خرید ملک در ترکیه و همچنین خاستگاه محدوده مشهور اسکی یعنی اولوداگ  Uludag است و به همین واسطه در تمام طول سال تفریحات و فعالیت‌های گردشگری فضای باز را برای مشتاقان آن فراهم می‌کند.

سایر مناطق برای خرید در ترکیه

علاوه بر ۳ محدوده اشاره شده در بالا، اتباع خارجی در سایر مناطق و شهرهای ترکیه نیز اقدام به خرید ملک می‌کنند. اما معمولا از مناطق شرقی با سبک زندگی محافظه‌کارانه و یا محدوده‌های کم‌تر توسعه یافته دوری می‌کنند. به جای آن، سواحل دریای سیاه، اژه و مدیترانه میزبان خریداران خارجی زیادی است که به قصد ماندن و زندگی در ترکیه اقدام به خرید ملک در این مناطق کرده‌اند که از این میان می‌توان به آلاکاتی ازمیر در غرب ترکیه Alacati، آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه، شبه‌جزیره بودروم، بولو Bolu در شمال‌غربی ترکیه، دالیان Dalyan ، منطقه توریستی فتحیه fethiye، کالکان و یالووای زیبا yalova اشاره کرد.

قوانین مالیاتی ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

به طور کلی انواع مالیات در ترکیه در ۳ دسته زیر قرار می‌گیرد:

 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر هزینه

اما از آنجایی که مبحث ما درباره خرید ملک در ترکیه است، تنها به توضیح بخش مالیات بر دارایی یا همان ملک خریداری‌شده در ترکیه بسنده می‌کنیم. عموما اتباع خارجی معاف از پرداخت مالیات نبوده و با دریافت حق شهروندی و پاسپورت این کشور مشمول قوانین یکسان می‌شوند. بر همین اساس، بر طبق قانون مالیات دولت ترکیه صاحبان املاک در این کشور باید برحسب نوع و موقعیت زمین و یا ملک خریداری شده بین ۳ تا ۶ درصد از ارزش ملک را به صورت سالانه به عنوان مالیات پرداخت نمایند.

این در حالی است که به هنگام معامله یک ملک در ترکیه، طرفین معامله (فروشنده و خریدار) ملزم به پرداخت ۴٫۸ درصد از ارزش ملک به عنوان مالیات خواهند بود. به طور معمول می‌توان در طی سال در دو نوبت نسبت به پرداخت اقساط مالیات ملک خریداری شده در ترکیه اقدام کرد که برای قسط اول تا پایان ماه می و برای قسط دوم تا پایان ماه نوامبر مهلت خواهید داشت و هم‌چون قوانین ایران مبلغی در حدود ۵۰ تا ۶۰ لیر را نیز باید بابت خدمات و عوارض شهرداری پرداخت نمایید. البته در صورتی که با خرید ملک در ترکیه قصد کسب درآمد ارزی از طریق اجاره آن را داشته باشید، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد نیز خواهید بود.

محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

بنابر اطلاعات وب‌سایت propertyturkey، تا پیش از سال ۲۰۱۲ محدودیت‌های زیادی بر سر خرید ملک در ترکیه وجود داشت و بسیاری از کشورها تنها در صورتی که شهروندان ترک می‌توانستند در آن کشور ملک و یا زمین خریداری کنند، امکان خرید ملک در ترکیه را داشتند. اما با وضع یک قانون جدید در ماه می سال ۲۰۱۲، دولت ترکیه به ۱۲۹ کشور دنیا اجازه خرید ملک و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن این کشور را بدون محدودیت‌های پیشین داده است.

بر همین اساس شهروندان کشورهای زیر امکان خرید ملک در ترکیه را با رعایت قوانین جاری این کشور دارند: آمریکا، آلمان، آرژانتین، بلزیک، بلیز، بنین، بوسنی و هرزگووین، برزیل، بلغارستان، بورکینافاسو، بوروندی، چاد، چین، جمهوری دومینیکن، استونی، جمهوری ساحل عاج، فنلاند، فرانسه، گابن، گامبیا، غنا، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، گرجستان، کرواسی، هلند، بریتانیا، هند، ایرلند، ایران، عراق، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ایتالیا، کانادا، کنیا، قبرس شمالی، کلمبیا، کوزوو، لیبی، لبنان، لوکزامبورگ، مالی، مولداوی، موناکو، نامیبیاف نیجر، نیجریه، نروژ، فلسطین، پاکستان، لهستان، پرتغال، پرو، رومانی، صربستان، اسلوواکی، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، لبنان، کویت، اذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان، یمن در عین حال کشورهای زیر امکان خرید ملک در ترکیه را نخواهند داشت:

 • ارمنستان
 • سوریه
 • کره‌شمالی
 • کوبا

اتباع کشورهای زیر نیز دارای برخی محدودیت‌ها برای خرید ملک در ترکیه هستند:

 • اردن
 • اسرائیل
 • فیجی
 • تیمور شرقی
 • دانمارک

همچنین برخی از اتباع خارجی امکان خرید ملک و زمین در بخشی از نقاط ترکیه را ندارند، برای مثال: شهروندان اوکراینی و روس امکان خرید املاک در محدوده ساحلی دریای سیاه را ندارند و علاوه بر آن ، شهروندان یونانی نیز امکان خرید ملک و اموال غیرمنقول در ناحیه ساحلی دریای سیاه و محدوده اژه را نخواهند داشت.

لازم به ذکر است که شهروندان مراکش، مصر، لتونی امکان خرید زمین‌های کشاورزی را در ترکیه نداشته و شهروندان افغانستان نیز مشمول همین قانون هستند با این تفاوت که برای خرید سایر انواع املاک و مستغلات در ترکیه نیز احتیاج به مجوز ویژه خواهند داشت. همچنین شهروندان آلبانی تنها مجاز به خرید املاک مسکونی و دفاتر اداری هستند و امکان خرید سایر مستغلات در ترکیه را نخواهند داشت. اما در حالت کلی متقاضیان ایرانی و سایر اتباع خارجی مجاز خرید ملک و مستغلات در ترکیه شامل محدودیت‌های زیر می‌شوند:

 • یک فرد خارجی می‌تواند در مجموع تا حداکثر ۳۰ هکتار ملک و زمین و سایر مستغلات را در ترکیه خریداری کند.
 • یک شهروند خارجی امکان خرید املاک و مستغلات در محدوده ممنوعه نظامی و امنیتی را ندارد و اجاره یک ملک در این محدوده تنها در صورت دریافت مجوز ویژه دولتی ممکن خواهد بود.
 • اشخاص حقیقی خارجی در مجموع امکان خرید حداکثر ۱۰ درصد از از یک منطقه و محدوده با مالکیت خصوصی را دارند.
 • املاک و مستغلاتی که طی ۲ سال گذشته به ثبت و تائید وزارت محیط‌زیست و شهرسازی نرسیده‌اند و یا اینکه طبق اعلام مراجع قانونی برای اهداف خرید و فروش قابل استفاده نباشند و یا برای ساخت و ساز غیرقانونی خریداری شده باشند، ممکن است توسط قانون و دولت با محدودیت و منع قانونی روبرو شوند.
 • برای شرکت‌های حقوقی که بر طبق قوانین کشور خود ساخته شده‌ باشند، محدودیت‌های فوق‌ اعمال نمی‌شود.

خرید ملک در ترکیه با نیلگام

از نقطه نظر سرمایه‌گذاری، خرید ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه دارای هیچ منع قانونی نیست، اما شامل طرح دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه نمی‌شود. بر همین اساس متقاضیان ایرانی باید پس از انتخاب ملک موردنظر از مشاوره یک وکیل و کارشناس ملکی معتبر در ترکیه بهره برده و به طور دقیق ارزش واقعی ملک دلخواه خود را پیش از خرید ارزیابی کنند. چنانچه ارزش واقعی ملک خریداری شده کمتر از مبلغ تصویب‌شده خرید ملک توسط اتباع خارجی باشد، تنها می‌توان برای کارت اقامت ترکیه اقدام کرد و امکان دریافت حق شهروندی و استفاده از مزایای مختلف آن به همراه پاسپورت ترکیه وجود نخواهد داشت.

 • اما خبر خوب این است که شما می‌توانید در صورت تمایل انجام تمامی امور خرید قانونی ملک در ترکیه، دریافت حق شهروندی، کارت اقامت و پاسپورت این کشور را به گروه شرکت‌های نیلگام بسپارید. به طور خلاصه خدمات هلدینگ نیلگام برای خرید ملک در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:
  • از همان گام اول از خدمات کارشناسی، ارزیابی و مشاوره رایگان در خصوص موارد متنوع و موجود املاک در شهرهای مختلف ترکیه بهره‌مند خواهید شد.
  • برای حضور در ترکیه و مشاهده حضوری املاک گلچین‌شده، هتل و بلیط پرواز را مهمان نیلگام خواهید بود.
  • از زمان رسیدن به خاک ترکیه تا هنگام انتخاب ملک مناسب خرید از همراهی و مشاوره تخصصی نماینده فارسی‌زبان نیلگام برخوردار می‌شوید.
  • تمامی امور انتقال و ثبت سند، دریافت کد مالیاتی، ترجمه، پیگیری و دریافت تائید مدارک، انتقال وجه خرید و دریافت کارت اقامت و پاسپورت ترکیه برای مالک ایرانی و افراد خانواده به عهده گروه شرکت‌های نیلگام خواهد بود.
  • با عقد قرارداد با گروه شرکت‌های نیلگام می‌توانید از تخفیف ویژه و استثنایی تا سقف ۲۰ درصد بهره‌مند شده و با پرداخت مبلغی کمتر از ۲۵۰ هزار دلار، صاحب خانه و مزایای حق شهروندی و پاسپورت ترکیه شوید.
  • هم‌چنین می‌توانید از خدمات افتتاح حساب کردیت کارت معتبر فیزیکی نیلگام استفاده کرده و یا از خدمات انتقال وجه و change ارز رایگان نیلگام بهره ببرید.

هم‌چنین به طور کلی برای خرید خانه در ترکیه به مدارک زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

  • ۲قطعه عکس پاسپورتی
  • اصل پاسپورت خریدار به همراه ترجمه رسمی
  • شماره مالیاتی مخصوص اتباع خارجی که از اداره مالیات ترکیه دریافت می‌شود
  • مدارک مترجم رسمی برای حضور در معامله خرید ملک
  • اصل و ترجمه رسمی وکالت‌نامه در صورت خرید وکالتی

گروه شرکت‌های نیلگام طی مراحل زیر شما را به راحت‌ترین شکل ممکن به مقصود دلخواه‌تان در ترکیه خواهد رساند:

 • آماده‌سازی لیست علایق شما برای خرید ملک در ترکیه: اینکه چه محدوده، شهر و یا منطقه‌ای از ترکیه را می‌پسندید- ملک شما باید دارای چه خصوصیات ظاهری و داخلی باشد – حداکثر بودجه شما چقدر است.
 • تور بازدید حضوری از املاک در دسترس و مناسب سلیقه و بودجه شما: پرواز به ترکیه و اقامت در هتل و بازدید و ارزیابی بهترین گزینه‌های در دسترس و مناسب خرید برای شما
 • مرحله مذاکره و مقایسه موارد: بررسی شرایط خرید، مراحل و قوانین پرداخت
 • آماده‌سازی برای پرداخت مبلغ:پرداخت اولیه، رزرو ملک مورد نظر و قطعی کردن مبلغ نهایی پرداخت
 • امضای قرارداد:بررسی نبود مشکلات احتمالی خلاف مالیاتی، بدهی، وجود پایان کار و توافق بر سر شرایط پرداخت و قیمت نهایی ملک و امضای قولنامه رسمی از سوی طرفین (با حضور وکیل)
 • دریافت شماره مالیاتی:دریافت شماره مالیاتی از اداره مالیات ترکیه با استفاده از پاسپورت خریدار
 • افتتاح حساب بانکی:با استفاده از پاسپورت و ترجمه رسمی پاسپورت، کپی ترجمه رسمی قبض برق و آب ملک مورد نظر در ترکیه
 • دریافت گزارش ارزیابی ملک:برای اطمینان از ارزش واقعی ملک؛ دریافت گزارش ارزیابی امری اجباری است.
 • دریافت امتیاز و عنوان ملک به نام شخص:ارائه درخواست به سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه، پرداخت مالیات بر ملک، امضای قرارداد خرید و انتقال ملک از فروشنده به خریدار و اتمام پروسه خرید ملک قانونی در ترکیه و دریافت سند مالکیت Tapu و پروانه سکونت Iskan

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *