ویزا

معرفی سفارت بلژیک و شرایط دریافت وقت سفارت

معرفی سفارت بلژیک: دروازه‌ای به قلب اروپا


بلژیک کشوری در اروپای غربی است که با عنوان پادشاهی بلژیک شناخته شده و با مساحتی حدود ۳۱هزار کیلومترمربع، ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت بلژیک شهر بروکسل است که یکی از بزرگترین و شلوغ‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. اما در عین حال آنتورپ، گنت، چارلروی و لیژ از دیگر شهرهای مهم بلژیک به شمار می‌روند. در زمان‌های گذشته بخش‌های مختلفی از این کشور تحت حکمرانی آلمان‌ها، اسپانیایی‌ها، فرانسوی‌ها و اتریشی‌ها بوده است و به همین خاطر امروزه بلژیک از تاریخچه و معماری غنی و جذابی برخوردار است که می‌توان به سادگی این کشور را از طریق کانال‌ها، خیابان‌های سنگفرش و ساختمان‌های قرون وسطایی شناسایی کرد.

بلژیک از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ، از جنوب غربی با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال هم‌مرز است. بنا بر اطلاعات وب‌سایت schengenvisainfo، در سال ۱۹۹۵ دولت بلژیک با توافق‌نامه شینگن موافقت کرد و از این طریق به جمع کشورهای اروپایی حوزه شینگن و منطقه آزاد مرزی اروپا پیوست. این بدین معنی است که ویزای بلژیک از قوانین حوزه شینگن تبعیت کرده و در واقع ویزای شینگن محسوب می‌شود. در ادامه قصد داریم به معرفی کامل سفارت بلژیک و شرایط دریافت وقت سفارت این کشور اروپایی عضو شینگن بپردازیم.

اطلاعات سفارت بلژیک در تهران

خوشبختانه کنسولگری بلژیک همچنان در حال فعالیت در ایران بوده و سفارت آن در تهران، منطقه الهیه، خیابان آقابزرگی، بن‌بست شیرین، پلاک ۴ واقع شده است. شماره تماس‌های ۲۲۲۴۸۵۸۲ (بخش ویزا)، ۲۲۳۹۸۷۸۰ (بخش کنسولی) و ۲۲۳۹۱۹۰۹ (بخش سیاسی)، شماره فکس ۲۲۲۴۷۳۱۳ / ۲۲۳۹۱۱۶۰ و آدرس ایمیل tehran@diplobel.fed.be راه‌های ارتباطی با این سفارت است و متقاضیان می‌توانند از یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و ۱۳ تا ۱۵ با دو بخش ویزا و کنسولی سفارت در تماس باشند. همچنین متقاضیان خدمات ویزا می‌توانند در صورت داشتن کار اضطراری با سفارت بلژیک در خارج از ساعات اداری با شماره ۰۹۱۲۱۰۵۲۲۰۱ در تماس باشند. باید به این نکته توجه داشته باشید که این شماره برای کسب اطلاعات ویزا نیست.

ساعات کاری سفارت بلژیک

بخش کنسولی سفارت به استثنای روزهای جمعه و شنبه و ایام تعطیل از یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر به مشتریان ویزا خدمت‌رسانی می‌کند، بخش ویزای سفارت بلژیک نیز از یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۲ و از ساعت ۱۳ تا ۱۶ و در روزهای پنج‌شنبه از ۸ صبح تا ۱۲ و از ۱ تا ۳:۳۰ بعد از ظهر به مشتریان خدمات می‌دهد.

تعطیلات رسمی سفارت و کارگزاری بلژیک

تعطیلاتروزتاریخ
سال نو میلادیسه‌شنبه۱ ژانویه- ۱۱ دی
پیروزی انقلاب ایراندوشنبه
۱۱ فوریه- ۲۲ بهمن
سال نو ایرانچهارشنبه
۲۰ مارس – ۲۹ اسفند
سال نو ایرانپنج‌شنبه
۲۱ مارس – ۱ فروردین
عید پاک
یکشنبه۲۱ آپریل – ۱ اردیبهشت
عروج حضرت مسیح
پنج‌شنبه۳۰ می – ۹ خرداد
عیدفطر- رحلت رهبر انقلابسه‌شنبه۴ جون – ۱۴ خرداد
عید فطرچهارشنبه۵ جون – ۱۵ خرداد
روز ملی بلژیکیکشنبه۲۱ جولای – ۳۰ تیر
تاسوعادوشنبه۹ سپتامبر – ۱۸ شهریور
عاشوراسه‌شنبه
۱۰ سپتامبر – ۱۹ شهریور
رحلت پیامبر اکرم
یکشنبه
۲۷ اکتبر – ۵ آبان
میلاد پیامبرپنج‌شنبه
۱۴ نوامبر – ۲۳ آبان
تعطیلی سفارتپنج‌شنبه
۱۲ دسامبر – ۲۱ آذر
روز کریسمسچهارشنبه
۲۵ دسامبر – ۴ دی

اطلاعات کارگزاری بلژیک در تهران

بنا بر اطلاعات وب‌سایت رسمی سفارت بلژیک در تهران، جهت سرعت بخشی و تسهیل امور مشتریان، از دوم سپتامبر ۲۰۱۸ رسیدگی به تمامی امور قرار ملاقات و دریافت مدارک ویزای بلژیک به کارگزاری وی اف اس گلوبال برون‌سپاری شده است. مرکز درخواست ویزای بلژیک در تهران، میدان هروی، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، مرکز هروی سنتر، طبقه ۴ واقع شده و به جز روزهای جمعه، شنبه و ایام تعطیل رسمی، در سایر روزهای هفته به مشتریان خدمت‌رسانی می‌کند. مشتریان می‌توانند از طریق شماره تلفن ۷۲۹۸۶۰۰۲ و ایمیل info.belgiumiran@vfshelpline.com با کارگزاری وی اف اس ارتباط برقرار کرده و در تماس باشند.

ساعات کاری وی اف اس گلوبال از یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر بوده و متقاضیان می‌توانند از ساعت ۸ تا ۱۷ برای تحویل مدارک، ۹ تا ۱۶ برای دریافت گذرنامه و از ساعت ۸ تا ۱۷ برای پاسخ‌گویی به سؤالات خود از خدمات این شرکت خدمات ویزا استفاده کنند.

مراحل اخذ وقت سفارت برای دریافت ویزای بلژیک

با شروع همکاری سفارت بلژیک با کارگزاری وی اف اس گلوبال از تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۱۸، انجام امور وقت سفارت و ارائه درخواست و مدارک ویزا به این مرکز برون‌سپاری شده و متقاضیان باید به صورت اینترنتی برای قرار ملاقات کارگزاری اقدام کنند. به طور کلی مراحل دریافت وقت کارگزاری وی اف اس گلوبال برای دریافت ویزای بلژیک به صورت زیر است: شما باید یک ایمیل حاوی اطلاعات زیر را به آدرس appointmentbelgium@vfshelpline.com ارسال کنید.

نام کامل
شماره پاسپورت
تاریخ انقضای پاسپورت
روز/ماه/سال
ملیت
جنسیت
تاریخ تولد
روز/ماه/سال
شماره تماس
تاریخ سفر
روز/ماه/سال
تاریخ پیشنهادی و قابل توجیه برای قرار ملاقات
روز/ماه/سال
نوع ویزاکوتاه‌مدت

تجاری

توریستی

بازدید خانواده و دوستان

ورزشی فرهنگی

ازدواج

اقامت مشترک

دستور‌العمل ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا

درمانی

تحصیلی

ترانزیت فرودگاهی

طولانی‌مدت

مراقبت از فرزندان

تحصیلی یا مرتبط با تحصیل

پیوستن به خانواده

خانوادگی برای پیوستن به والدین

خانوادگی برای پیوستن به همسر

کار و مجوز کار

با انجام این کار و ارائه اطلاعات کامل از طریق ایمیل، نامه تائیدیه کارگزاری به ایمیل شما ارسال می‌گردد. شما این امکان را دارید تا از ۳ ماه قبل از زمان سفر برای قرار ملاقات و درخواست ویزای بلژیک اقدام کنید. لازم به ذکر است که امکان لغو یا تغییر زمان قرار ملاقات وجود نداشته و در صورت عدم مراجعه متقاضی در زمان مقرر، باید قرار ملاقات جدیدی تنظیم شود. همچنین بنا بر اطلاعات کارگزاری، شما ملزم هستید تا از نامه تائیدیه قرار ملاقات پرینت گرفته و در زمان حضور در کارگزاری آن را ارائه دهید.

انواع ویزای بلژیک

به طور کلی ویزای بلژیک شامل دو نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌شود که نوع کوتاه مدت آن در واقع ویزای شینگن نوع C است و با اعتباری حداکثر ۹۰ روزه صادر شده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای توریستی
 • ویزای تجاری Business
 • ویزای بازدید دوستان و خانواده
 • ویزای ازدواج
 • ویزای دستورالعمل اتحادیه اروپا Directive 2004-38-ec
 • ویزای زندگی مشترک
 • ویزای مشترک با یک فرد با ملیت اروپایی
 • ویزای پرستار بچه
 • ویزای رویداد فرهنگی و ورزشی
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی

نوع بلندمدت ویزای بلژیک در واقع همان ویزای ملی شینگن نوع D برای اقامت دائم و بیش از ۹۰ روز در بلژیک است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • مجوز کار
 • کارت حرفه‌ای
 • دانشجویی ۵۸
 • دانشجویی در موسسه آموزشی خصوصی ۹
 • پیوستن به خانواده ۱۰bis
 • پیوستن به خانواده با فردی با ملیت بلژیکی
 • مراقبت از فرزندان Au Pair
 • تحقیقات علمی

مدارک موردنیاز ویزای بلژیک

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای بلژیک برحسب نوع آن متغیر است، اما در حالت کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی پاسپورت با صفحات دارای مهر و ویزا با حداقل ۶ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • فرم درخواست کامل و امضا‌شده (به یکی از زبان‌های آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی) – فرم متقاضیان زیر۱۸ سال باید توسط والدین امضا شود
 • دو عکس رنگی جدید با پس‌زمینه سفید سایز پاسپورتی
 • رزرو هتل و بلیط پرواز رفت و برگشت
 • برگه تمکن مالی
 • مدارک ازدواج در صورت تأهل
 • برنامه کامل سفر مطابق با اطلاعات رزرو هتل و بلیط پرواز
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی ۳۰ هزار یورویی در سراسر حوزه شینگن و تمام مدت زمان سفر ( در صورت اعتبار بالای ویزا و صدور ویزای مولتی، پوشش هزینه‌های درمانی اولین سفر توسط بیمه مسافرتی کفایت می‌کند)
 • کپی پاسپورت قبلی در صورت داشتن برچسب ویزاهای معتبری نظیر ویزای ژاپن، ویزای کانادا و ویزای شینگن.
 • برای کارمندان: فیش حقوقی ۳ماهه اخیر، گواهی سر برگ‌دار و رسمی اشتغال به کار، سوابق بیمه، مرخصی رسمی از کارفرما، ریز گردش حساب ۶ ماهه اخیر بانکی با ذکر میزان حقوق
 • برای صاحبان مشاغل و کارفرماها: ثبت نام تجاری، مجوز بهره‌برداری، روزنامه رسمی، سوابق بیمه، اضهارنامه مالیات بر درآمد
 • برای بازنشستگان: مدارک و فیش رسمی حقوق بازنشستگی، گردش حساب بانکی ۶ماهه اخیر
 • ترجمه شناسنامه همسر در صورت همراهی
 • برای کودکان: ارائه گواهی تولد و شناسایی (ترجمه شناسنامه پدر)، گواهی اشتغال به تحصیل فرزند
 • برای متقاضی زیر ۱۸ سال: رضایت‌نامه کتبی و دفتری والدین
 • دعوت‌نامه معتبر و مدارک هویتی میزبان در بلژیک (برای ویزای بازدید، تجاری، فرهنگی، ورزشی)
 • چکاپ کامل پزشکی و گواهی سوءپیشینه برای انواع ویزای بلندمدت شینگن
 • نامه پذیرش دانشگاه (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک و رزومه تحصیلی (برای ویزای تحصیلی)

به این موضوع توجه داشته باشید که تمامی مدارک ویزا باید توسط یک دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده و دارای مهر وزارت امور خارجه و تائید دادگستری باشد.

مراحل درخواست ویزای بلژیک

بنا بر اطلاعات ارائه‌شده توسط کارگزاری وی اف اس گلوبال، پروسه درخواست ویزای شینگن بلژیک شامل مراحل زیر می‌شود:

 1. پس از دریافت اینترنتی وقت سفارت، در موعد مقرر به مرکز درخواست ویزا مراجعه کرده و شخصاً فرم درخواست و مدارک سفر را به آفیسر ارائه دهید. برای متقاضیان زیر ۱۸ سال همراهی سرپرست و یا والدین الزامی است.
 2. مراحل ثبت اثر انگشت و عکس دیجیتالی بیومتریک را در مرکز کارگزاری بگذرانید.
 3. از تمامی مدارک هویتی و مدارک مرتبط با سفر یک کپی گرفته و از صفحات پاسپورت و ویزاهای قبلی در صورت وجود ۳ عدد کپی بگیرید.
 4. هزینه‌های ویزا و خدمات کارگزاری را در مرکز خدمات ویزا پرداخت کنید.
 5. پس از دریافت رسید کارگزاری و گذشت حداقل ۱۵ روز کاری می‌توانید با وارد کردن شماره پیگیری و تاریخ تولد در اینجا از وضعیت درخواست ویزای خود باخبر شوید.
 6. پس از گذشت یک روز کاری از زمان ایجاد پرونده و درخواست ویزا در کارگزاری، شماره درخواست ویزا در وب‌سایت Visa-On-Web قابل مشاهده است. اعلام این شماره در پیگیری و مکاتبه‌های بعدی متقاضی با سفارت یا کارگزاری الزامی است.

برای برخی از انواع ویزای بلژیک نظیر ویزای تحصیلی و ویزای پیوستن به خانواده انجام مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده الزامی است. پیشنهاد می‌شود به منظور جلوگیری از هرگونه مشکلی تا حداکثر ۳ ماه قبل از زمان سفر برای امور ویزای شینگن خود اقدام کنید.

هزینه‌های ویزای بلژیک

به طور کلی هزینه‌های ویزای شنگن بلژیک شامل موارد زیر می‌شود:

نوعهزینهملاحظات
هزینه ویزا80 یوروبرای هر درخواست
کودکان ۶ تا ۱۲ ساله۳۵ یوروبرای هر درخواست
کودکان زیر ۶ سال
رایگان
به ازای هر درخواست
شهروندان روسیه، اکراین، مولداوی، آلبانی، صربستان، مقدونیه، بوسنی و هرزگوین، مونته‌نگرو برای ویزای کوتاه‌مدت۳۵ یوروبرای هر درخواست
هزینه خدمات کارگزاری40 یوروبه ازای هر درخواست (شامل مالیات می‌شود)

زمان رسیدگی به درخواست ویزای بلژیک

زمان رسیدگی به درخواست‌ها، برای انواع ویزای شینگن کوتاه‌مدت نوع C بین ۳۰ تا ۶۰ روز کاری زمان می‌برد. طولانی‌ شدن رسیدگی به درخواست‌ها ممکن است به خاطر شلوغی سفارت، ایام خاص (تعطیلات مدارس، آخرسال ، تابستان) و یا نقص در مدارک پرونده رخ دهد. کارگزاری وی اف اس در تصمیم‌گیری نهایی درخواست ویزای بلژیک دخل و تصرفی ندارد و تنها سفارت این کشور مسئول رسیدگی و ارزیابی درخواست‌ها است، از این رو پیگیری‌های بعدی وضعیت ویزا تنها از طریق لینک‌های ارائه شده قابل انجام بوده و کارگزاری وظیفه‌ای در قبال پاسخگویی در این مورد ندارد.


سوالات متداول | FAQs


1. در صورت ریجکت هر یک از انواع ویزای بلژیک آیا هزینه پرداختی برگردانده خواهد شد؟

خیر، هزینه‌های پرداختی امور ویزا و خدمات کارگزاری غیرقابل استرداد است و در صورت ریجکت ویزا از سوی سفارت، شما می‌توانید در صورت تمایل برای درخواست ویزا و پرداخت هزینه‌های مربوطه مجدداً اقدام کنید.

2. آیا برای تمامی متقاضیان ویزای کوتاه‌مدت بلژیک، ویزای شینگن مولتی (چند بار ورود) صادر می‌شود؟

خیر، بنا بر تجربه کارشناسان گروه شرکت‌های نیلگام عموماً آفیسر پرونده درخواست ویزای شینگن متقاضیان ایرانی را با اعتباری محدود (متناسب با برنامه سفر) و به صورت سینگل (یکبار ورود) صادر می‌کند. از این رو دارنده ویزا تنها می‌تواند برای یکبار در بازه زمانی و تاریخ تعیین‌شده در برچسب ویزا به حوزه شینگن سفر کرده و پیش از اتمام اعتبار ویزا به کشور خود برگردد. البته امکان سفر به سایر کشورهای حوزه شینگن (مادامی که در این حوزه هستید) تا پیش از اتمام اعتبار ویزا برای فرد وجود خواهد داشت.

3. در صورتی که بخواهم به چند کشور حوزه شینگن سفر کنم، کدام سفارت و کارگزاری را برای انجام امور ویزای خود انتخاب کنم؟

چنانچه قصد سفر به چندین کشور حوزه شینگن را دارید، از سفارت کشوری که قصد بیشترین اقامت در آن را دارید، برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنید. در صورتی که مدت زمان اقامت شما در هر کشور حوزه شینگن به مقدار مساوی است، باید از سفارت و کارگزاری اولین کشور ورودی برنامه سفر خود اقدام نمایید.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *