مهاجرت کاری

کدام کشورها نیروی کار میخواهند؟ 2022

میخواهید بدانید کدام کشورها نیروی کار میخواهند؟ ممکن است شرایط کار و میزان درآمد در داخل کشور شما را راضی نکند و قصد داشته باشید تا از طریق کار به یک کشور دیگر رفته، شرایط را برای اقامت همسر و فرزندان خود در کشوری بهتر و مناسب تر فراهم کرده و با کسب درآمد بالاتر، زندگی ایده آل تری را در کنار خانواده تجربه کنید.

تحت هر شرایطی، اگر قصد کار کردن تمام وقت در کشوری خارجی را دارید، باید با ارکان اولیه و اصلی این مهم، از جمله اینکه چطور مهاجرت کاری داشته باشیم، کدام کشورها نیروی کار میخواهند و مواردی از این قبیل کاملاً آشنا باشید.ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با مقاصد مطلوب کار در خارج از کشور آشنا کرده و جدیدترین اطلاعات در مورد اینکه کدام کشورها نیروی کار میخواهند را در اختیارتان قرار دهیم.

کار در خارج از کشور

زمانی که عزم خود را برای مهاجرت کاری به خارج از کشور جزم می کنید، باید چندین فاکتور مهم زیر را مدنظر خود قرار دهید:

 • به چه مدارکی برای مهاجرت کاری نیاز دارید؟
 • آیا میزان تحصیلات و مهارت زبان در جذب و استخدام شما در خارج از کشور تاثیرگذار است؟
 • آیا به بودجه و تمکن مالی بالا برای دریافت ویزای کار نیاز دارید؟
 • آیا قادر به ارتباط مستقیم با کارفرما و شرکت های خارجی هستید؟
 • کدام کشورها نیروی کار میخواهند؟
 • آیا شغل و مهارت شما مورد نیاز کشور خارجی است؟
 • آیا امکان همراهی همسر و فرزندان با شما در خارج از کشور وجود دارد؟

همان طور که می دانید، موضوع انجام کار تمام وقت در خارج از کشور و حضور بلند مدت در کشوری غریب مسئله ای نیست که بتوان بدون تحقیق و به صورت یکباره برای آن اقدام کرد و نیاز به بررسی و ارزیابی تمامی جوانب از جمله اینکه” کدام کشورها نیروی کار میخواهند” دارد.

صادقانه باید این موضوع را به شما عرض کنیم که روند کاریابی در خارج از کشور و تحقیق در مورد اینکه کدام کشورها نیروی کار میخواهند کار ساده ای نبوده و نیاز به صبر، صرف زمان و تلاش فراوان دارد.

در حال حاضر، کشورهای بسیار متعددی در دنیا برای مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار وجود دارند و ممکن است غربال و انتخاب چند گزینه از میان آنها برای شما بسیار سخت و غیرممکن باشد، از این رو ما چندین کشور محبوب مهاجرتی را که از پتانسیل بالایی برای جذب نیرو برخوردار هستند به شما معرفی می کنیم تا از این طریق با دید بازتری در مورد مراحل پیش روی خود تصمیم گیری کنید.

کار در کانادا

کشور کانادا طی چند دهه گذشته یکی از برترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان بوده که از طریق روش های متعددی از جمله ادامه تحصیل و مهاجرت کاری به این کشور سفر کرده و در اغلب موارد مهاجرت موقتی خود را به حالت دائم و یا همان کارت PR تبدیل کرده اند.

کافیست کمی به آمار و ارقام کلی این کشور نگاه کنید تا متوجه این موضوع بشوید که تا چه اندازه کانادا از پتانسیل بالایی برای جذب نیروی کار خارجی برخوردار بوده و می تواند مقصدی ایده آل برای شما باشد.

کشوری که بعد از روسیه دومین کشور پهناور و وسیع دنیاست، دارای قدرت و ثبات اقتصادی بسیار بالایی بوده، از تبادلات تجاری بسیار خوبی در سراسر دنیا برخوردار است، دارای منابع طبیعی، گازی و نفتی بسیار بالایی است و به عنوان یک کشور بزرگ و کاملاً پیشرفته، تنها از 38.5 میلیون نفر جمعیت بهره می برد!

کانادا کشوری مهاجرپذیر و بسیار استثنایی است که می تواند به گزینه و اولویت اصلی شما برای مهاجرت کاری و زندگی در کنار خانواده تبدیل شود، اما به همان اندازه که کانادا از استانداردهای بالایی برای زندگی، تحصیل و کار برخوردار است، همان قدر نیز جذب نیروی کار خارجی در بازار کار آن سخت بوده و نیاز به داشتن شرایط متعددی از سوی متقاضی دارد.

یعنی در اغلب موارد، کشور کانادا به دنبال نیروی کار عمومی و غیرمتخصص نبوده و تنها به دنبال جذب نیروی کار خارجی واجد شرایط در مشاغل مدیریتی، حرفه ای، تجاری و بازرگانی است.

هر ساله وب سایت دولتی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا لیست مشاغل مورد نیاز فدرال و استانی این کشور را منتشر می کند و متقاضیان می توانند با استفاده از برنامه های مهاجرتی هوشمند و آنلاینی نظیر اسکیل ورکر فدرال و یا نامزدی استانی، به مقصود خود یعنی اخذ ویزای کار، کار تمام وقت و کارت اقامت دائم کشور کانادا برسند.

اگر می خواهید به طور جدی در مورد مهاجرت کاری به خارج از کشور تصمیم گیری کنید، بهتر است درباره تمامی جزئیات این روند از جمله اینکه جاب آفر چیست، مراحل اخذ ویزا کار و اقامت کانادا شامل چه مواردی می شود، به چه مدارک و شرایطی برای مهاجرت کاری به کانادا نیاز است و بسیاری از مسائل ریز و درشت دیگر توجه کنید.

برخی از طرح ها مثل نامزدی استانی ساسکاچوان نیاز به جاب آفر و دعوت نامه کاری ندارند، اما در هر صورت باید از مجموعه ای از فاکتورهای ارزیابی مثل میزان سابقه کاری، سن متقاضی، تحصیلات و سطح زبان، حدنصاب امتیاز برای ورود به قرعه کشی و ادامه پروسه مهاجرت کاری را کسب کنید.

ممکن است تحقیق و ارزیابی روش های مهاجرت کاری به کانادا و آماده سازی مدارک و درخواست ویزا، وقت و انرژی بسیار زیادی از شما بگیرد و حتی شما را با شکست مواجه کند، بر همین اساس، توصیه می کنیم که از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام در زمینه مهاجرت کاری به کشور کانادا استفاده کنید.

کار در استرالیا

در فهرست کشورهای ایده آلی که پذیرای نیروی کار واجد شرایط خارجی هستند، می توان به کشور استرالیا نیز اشاره کرد.اگر قصد دارید تا به عنوان نیروی کار به استرالیا مهاجرت کرده و به کار تمام وقت در این کشور زیبای قاره اقیانوسیه مشغول شوید، باید برای ویزای 189 استرالیا اقدام کنید، طرحی که همانند برنامه های مهاجرتی کانادا نیازمند کسب امتیاز از فاکتورهای مختلفی نظیر سوابق کاری، سطج زبان، مدرک تحصیلی و میزان سن متقاضی است.

با این تفاوت که الزامی به حمایت مالی اسپانسر و کارفرما و یا دعوت نامه کاری وجود نداشته و شما باید با توجه به فهرست مشاغل مورد نیاز ویزای 189 استرالیا، برای این طرح اقدام کنید.

به طور کلی، هر دو مقصد مهاجرتی کانادا و استرالیا، جزو کشورهایی هستند که هر ساله نیروی کار می خواهند، اما باید حتماً مهارت کاری و موقعیت شغلی شما در لیست مشاغل مورد نیاز این کشورها باشد، موفق به کسب امتیاز لازم برای شرکت در قرعه کشی شوید تا در نهایت در صورت داشتن شرایط لازم، از مجوز کار قانونی، ویزای کار و کارت اقامت ارزشمند این کشورها بهره مند شوید.

موقعیت های شغلی در دسترس در کشور استرالیا تنها به مشاغل مدیریتی و فوق تخصصی اختصاص نداشته و شامل نیروی کار ساختمانی، مراقبت از کودکان و یا حتی متخصص در حوزه موسیقی نیز می شود.

با توجه به وجود جزئیات فراوان در مورد طرح های مهاجرتی کشورهایی نظیر کانادا و استرالیا و امکان دریافت کارت اقامت این کشورها در کنار کار تمام وقت و کسب درآمد ارزی بسیار مناسب، پیشنهاد می کنیم که جهت ارزیابی شرایط اولیه خود برای شروع این پروسه هیجان انگیز و به اصطلاح life changer، از مشاوره تخصصی همکاران ما در موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.

کار در اروپا

واقعیت امر این است که تقریباً نیمی از متقاضیان ایرانی مهاجرت کاری به کشورهای خارجی دارای تحصیلات دانشگاهی کافی و دانش و مهارت زبان بالا نبوده و به دنبال گزینه های نسبتاً راحت تری برای مهاجرت و انجام کار تمام وقت در خارج از کشور هستند.

به موارد بالا باید نبود توان ارائه تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی در سال اول ورود را نیز اضافه کرد. به همین خاطر، نوبت به معرفی برخی از کشورهای اروپایی که به دنبال نیروی کار نیمه حرفه ای در مشاغل عمومی هستند می رسد.

بنابر جدیدترین آمار طرح اعزام نیروی کار به کشورهای اروپایی موسسه مهاجرتی نیلگام، شما این امکان را دارید تا به طور شخصی و یا از طریق یک موسسه معتبر، برای اخذ جاب آفر از کارفرمای اروپایی اقدام کرده و در مدت زمان نسبتاً کمی، ویزا و مجوز کار اروپا را دریافت کنید.

در حال حاضر کشورهای جمهوری چک و لهستان با کمبود نیروی شدیدی در حوزه هایی نظیر کارهای ساختمانی و ساخت و ساز، خدمات بسته بندی کارخانه، چرخکاری صنعتی و برخی از کارهای دیگر از جمله خدمات نظافت روبرو شده اند.

چنانچه دارای مدارک زیر باشید، می توانید برای اخذ جاب آفر و ویزای کار این کشورها اقدام کنید:

 • ترجمه گواهی مهارتی
 • ترجمه مدارک و سوابق کار
 • ترجمه مدارک بیمه مرتبط با زمینه کار
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر

نکته قابل ذکر در مورد این کشورها این است که الزامی به داشتن مدرک دانشگاهی و یا مدرک زبان نیست و می توان با داشتن آشنایی نسبتاً متوسط زبان و مهارت کاری مناسب، برای موقعیت های شغلی در دسترس اقدام کرد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که موقعیت های شغلی عمومی کشورهای اروپایی دارای حقوق پایه کارگری با میانگین 900 تا 1300 یورو در ماه هستند و براساس مقدار مهارت متقاضی و راندمان کاری وی، این میزان حقوق تعیین می شود.

معمولاً قراردادهای کاری جمهوری چک و یا کشور لهستان به صورت یکساله بوده و قابل تمدید هستند. در صورتی که فرد و کارفرما مایل به ادامه همکاری و تمدید قرارداد باشند، مجوز کار و کارت اقامت اروپا نیز برای یک سال دیگر تمدید می گردد.

از آنجایی که کشورهای لهستان و یا جمهوری چک جزو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن هستند، دارنده کارت اقامت این کشورها اجازه سفر بدون ویزا به 26 کشور عضو این حوزه از جمله آلمان و فرانسه را خواهد داشت.

فردی که به عنوان نیروی کار خارجی به کار تمام وقت در لهستان و یا جمهوری چک مشغول می شود، می تواند از همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال در این کشور برخوردار شود.

بنابر نوع قراردادها، برخی از کارفرماهای اروپایی امکان استفاده از خدمات اسکان رایگان را به نیروی کار خارجی می دهند که می تواند موجب پس انداز بیشتر پول و پیشرفت بیشتر فرد در مدت زمانی کوتاه شود.

این در حالی است که نیروی کار خارجی می تواند با گذشت 5 سال از حضور در اروپا و تمدید کارت اقامت خود، برای دریافت کارت اقامت دائمی اروپا و شینگن درخواست دهد و به یک فرد مقیم اروپا بدل شود.

بنابر قوانین اتحادیه اروپا و حوزه شینگن، چنانچه بین 3 تا 5 سال از زمان دریافت کارت اقامت دائم شما در اروپا بگذرد و به کار قانونی و زندگی و پرداخت مالیات تعیین شده در آن کشور مشغول باشید، می توانید در صورت یادگیری کامل زبان بومی (مثل لهستانی و یا چکسلواکی) و قبولی در آزمون فرهنگ و تاریخ آن کشور، برای حق شهروندی و پاسپورت اروپا درخواست دهید.

با مهاجرت کاری به اروپا، می توانید با گذشت 8 تا 10 سال از حضور خود در هر یک از کشورهای نامبرده، برای تابعیت دوم و زندگی دائمی در هر یک از کشورهای اروپایی اقدام کنید.

به طور معمول هزینه های زندگی در کشورهایی نظیر چک و لهستان از میانگین سایر کشورهای اروپایی پایین تر بوده و ماهانه بین 300 تا 600 یورو خواهد بود. اما باید این حقیقت را نیز در نظر داشته باشید که حقوق دریافتی توسط نیروی کار خارجی در این کشورها، پایه حقوق و کمترین حقوق موجود بوده و از نگاه بسیاری از شهروندان اروپایی، به اندازه زمان صرف شده و سختی کار ارزش ندارد!

ولی اگر بخواهید با تومان مقدار حقوق 1000 یورو در ماه را حساب کنید، با عدد 35 میلیون تومان در ماه روبرو می شوید که برای بسیاری از شهروندان ایرانی جذاب بوده و نمی توان با انجام یک کار عمومی نظیر خدمات ساختمانی، چنین حقوقی را در ایران کسب کرد.

اگر دارای مهارت و تخصص ویژه در حوزه های معماری، مدیریتی، بازاریابی و یا سایر مشاغل هستید، از مدرک زبان بین المللی برخوردارید و تمایل دارید تا در موقعیت های شغلی اداری و بالاتر اروپا استخدام شوید، راه برای شما باز بوده و امکان اقدام برای جاب آفر و ویزای کار اروپا وجود دارد.

اما باید به خاطر داشته باشید که اولویت اول جذب نیروی کار متخصص در اروپا با شهروندان بومی و افراد دارای کارت اقامت و همچنین شهروندان سایر کشورهای اروپایی است وتنها در صورت نبود نیروی کار لازم، کارفرما اجازه صدور جاب آفر را خواهد داشت.

به بیانی دیگر، پروسه دریافت جاب آفر و ویزای کار، برای مشاغل اروپایی که دولت این کشور با کمبود نیروی کار روبرو شده ساده تر بوده و برای مشاغل تخصصی و با درآمد بالاتر، پیچیده و زمان بر خواهد بود.

بهترین کشور برای کارگر ساده

از میان کشورهایی که نیاز به نیروی کار خارجی دارند انتخاب چنین گزینه ای کمی سخت است. اگر تمایل دارید تا از مزایای حضور در اروپا و اقامت این کشور برخوردار شوید، مطمئناً اولویت اول شما اخذ جاب آفر و ویزای کار کشورهایی همچون جمهوری چک و لهستان خواهد بود.

این بدین خاطر است که کشورهای ذکر شده نیاز به نیروی کار و یا همان کارگر ساده در موقعیت های شغلی متفاوتی دارند و پایه حقوق کارگری آنها در مقایسه با میزان درآمد کارگری در ایران بسیار جذاب تر است.

اما به دلیل قرارگیری در حوزه شینگن و اتحادیه اروپا، ممکن است پروسه اخذ مدارک مهاجرتی تا 6 ماه به طول بیانجامد، از این رو برخی از افراد به سراغ گزینه های ساده تری نظیر کار در کشورهای عربی و یا ترکیه می روند که از لحاظ مسافتی نزدیکی بیشتری با ایران داشته و شباهت های فرهنگی و مذهبی زیادی با ایرانیان دارد.

درست است که حضور در کشور ترکیه برای ایرانیان بدون نیاز به ویزا است، اما این موضوع برای کار تمام وقت و قانونی در ترکیه صدق نکرده و نیاز به اخذ ویزا و مجوز کار در این کشور دارد.

در صورتی که بخواهید به عنوان کارگر ساده به کار در کشورهای عربی امارات نیز بپردازید نیز نیاز به ویزای کار و جاب آفر کارفرما خواهید داشت. از این رو نمی توان از کشورهای همسایه و نزدیک با ایران به عنوان بهترین کشورها برای کارگر ساده یاد کرد.

این در حالی است که مقدار حقوق کسب شده در کشورهای آسیایی کمتر از حقوق کارگری در اروپا است و صرف چندانی نخواهد داشت. تنها برخی از موقعیت های شغلی خاص نظیر داروسازی و یا پرستاری در کشوری نظیر عمان از حقوق نسبتاً خوبی برخوردار است که مناسب متقاضیان کار ساده در خارج از کشور نیست.

از این رو می توان این طور گفت که دو کشور لهستان و جمهوری چک بهترین گزینه برای کارگری ساده، دریافت اقامت و تجربه زندگی در اروپا در کنار خانواده هستند و مزایای فراوانی را برای فرد به همراه دارند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روند اخذ جاب آفر اروپا، موقعیت های شغلی در دسترس، هزینه اعزامی نیروی کار و سایر موارد مهم این پروسه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام تماس گرفته و از جدیدترین جزئیات مهاجرت کاری باخبر شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *