مهاجرت

در کجای مونترال زندگی کنیم؟

کلان‌شهری با بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت جایی نیست جز مونترال که بعد از شهر محبوب تورنتو بزرگترین شهر کشور کانادا محسوب می‌شود. طی چند سال اخیر شهر پرجنب و جوش تورنتو، به عنوان پایتخت تجاری کانادا از شهر مونترال پیشی گرفته است، اما با این وجود مونترال هنوز یک مرکز مهم در زمینه‌های بازرگانی، هنر، فرهنگ و معماری در کشور کانادا محسوب می‌شود. در عین حال، شهر مونترال در استان کبک قرار دارد، استانی که بخاطر وجود زبان رسمی فرانسوی دارای تمایز فرهنگی به نسبت سایر استانهای کشور کانادا است.
در واقع می‌توان اینطور گفت که پس از شهر پاریس، مونترال دومین شهر بزرگ فرانسوی‌زبان در دنیا محسوب می‌شود. آب و هوای شهر مونترال به طور پیوسته فصل به فصل در حال تغییر است. زمستان‌های استان کبک بخاطر سرما، یخی و بارانی بودن با پایتخت کشور کانادا یعنی اتاوا شباهت فراوانی داشته و سردی آن از تورنتو سخت‌تر است. خوشبختانه سیستم برف‌روبی و برف‌زدایی شهرداری مونترال به نسبت اندازه بزرگ این شهر، بسیار کارآمد و سریع عمل می‌کند. بنابر استاندارد کانادایی، تابستان‌های این شهر گرم بوده و میانگین درجه دمای آن بین ۲۳ تا ۲۷ سانتی‌گراد است. البته برخی اوقات این دما به ۱۳ درجه کاهش و تا ۳۵ درجه افزایش می‌یابد.

شخصیت متمایز شهر مونترال
شهر مونترال یکی از قابل زندگی‌ترین شهرها در سراسر دنیا است و توسط مجله Monocle و سازمان یونسکو لقب پایتخت فرهنگی کانادا و شهر طراحی را از آن خود کرده است. بنابر اطلاعات راهنمای سفر Lonely Planet، شهر مونترال در لیست ۱۰ مکان شاد در دنیا در رتبه دوم قرار گرفته است.
شهری تمیز ، مهمان‌نواز ، باطراوت و چندفرهنگی که در تمام طول سال لبخند می‌زند. فقط کافیست تا در تابستان و ماه جولای (تیر) به این شهر سری بزنید تا با شرکت در بهترین رویدادهای کمدی انگلیسی و فرانسوی‌زبان از خنده روده‌بر شوید. مونترال مرکز کسب و کار و بیزینس استان کبک محسوب می‌شود و به عنوان دومین شهر بزرگ و مهم کانادا دارای تنوع فرهنگی فراوانی بوده و از محله‌های مختلف و متفاوتی برخوردار است.
شهر مونترال از یک چین کوچک China Town، یک ایتالیای کوچک، یک پرتغال کوچک و سایر محله‌هایی که انواع مهاجران در آن سکونت دارند، تشکیل شده است. این موضوع موجب شده تا مونترال خاستگاه غذاها، فرهنگ‌ها و موسیقی گوناگونی از سراسر دنیا باشد.
بنابر آمار، ۷۳ درصد از افراد مقیم شهر مونترال زبان اصلی خود را فرانسوی می‌دانند، از این رو زبان غالب و متداول شهر مونترال فرانسوی محسوب می‌شود؛ براساس آخرین اطلاعات بدست‌آمده در سال ۲۰۱۶، تنها ۱۱ درصد از جمعیت محدوده وسیع شهر مونترال از زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری استفاده می‌کنند.
همانطور که پیش‌تر در مطلب نکات مهم زبان در کانادا به این موضوع اشاره کردیم، تنها در برخی از مناطق شهر مونترال زبان انگلیسی زبان اصلی و مادری شهروندان آن است و می‌توان گفت که تقریبا تمام علائم خیابانی و عمومی به زبان فرانسوی در سراسر شهر نصب شده‌اند، از این رو بهتر است پیش از سفر و یا مهاجرت به کشور کانادا و شهر مونترال، تا حد ممکن با زبان فرانسوی آشنا شوید.
هنر و فرهنگ جزو مشخصات کلیدی و بارز شهر مونترال است و این شهر بخاطر گالری‌های هنر و موسسات هنری متعدد خود در مرکز و مناطق مسکونی شهر در سراسر کانادا شناخته شده است. در شریان‌های اصلی شهر نظیر خیابان‌های St. Laurent Boulevard و St. Catherine Street اغلب اوقات بخاطر ایجاد فضا برای جشنواره‌های خیابانی و بزرگی نظیر Just for Laughs ، فستیوال بین‎‌المللی جاز، جشنواره جهانی فیلم مونترال، فستیوال آتش‌بازی و بسیاری از رویدادهای دیگر، اجازه عبور و مرور خودرو وجود ندارد.


در کجای مونترال زندگی کنیم؟
هر منطقه و محله در شهر مونترال دارای اتمسفر و کاراکتر خاصی برای خود است. اما بهتر است پیش از انتخاب محله برای زندگی در مونترال، به توانایی خود در زبان فرانسوی توجه کنید. برخی از محدوده‌ها و محله‌های مونترال نظیر همپستد Hampstead، نتردام دی گریس Notre Dame de Grace و وست مونت Westmount غالبا انگلیسی‌زبان هستند. اما سایر مناطق مونترال نظیر رزمونت Rosemont بسیار فرانسوی‌زبان هستند؛ شما علامت‌های خیابانی، روزنامه و فروشگاه‌های انگلیسی‌زبان کمتری را در این مناطق پیدا خواهید کرد و در عین حال افراد کمی در هر یک از محله‌ها برای مکالمه به زبان انگلیسی در دسترس شما خواهند بود.
بنابر تجربه بسیاری از مهاجران تازه‌وارد، زندگی در محله‌هایی با زبان غالب فرانسوی شما را مجبور می‌کند تا به صورت روزانه زبان فرانسوی را تمرین کرده و در مدت زمان کمی مهارت‌های زبان فرانسه خود را ارتقا دهید.
اما در نزدیکی مرکز شهر مونتریال، در محله‌های پلاتیو Plateau و یا مونت رویال Mount Royal، اغلب شهروندان انگلیسی‌زبان و یا دوزبانه هستند و می‌توانند به راحتی به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی با شما مکالمه کنند. فاکتور اجاره خانه محبوب‌ترین گزینه‌ای است که مهاجران را ترغیب به زندگی در مرکز شهر مونترال می‌کند. لازم به ذکر است که شهر مونترال دارای پایین‌ترین نرخ اجاره در میان شهرهای بزرگ کاناداست. محله‌هایی نظیر پلاتیو Plateau ، مونت رویال Mount Royal و رزمونت Rosemont دارای خانه‌های کوچک و در عین حال مرتفع بوده و از لحاظ ظاهری، هر یک هم‌چون شهری کوچک هستند.
تمام این مناطق و محله‌ها دارای خانه‌هایی با قیمت مناسب بوده و از نرخ جرم پایینی برخوردار هستند. به طور تقریبی میانگین اجاره‌بهای یک آپارتمان در این مناطق از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه برای یک واحد دوخوابه متغیر است. محله‌های مذکور از امکانات متنوعی برای ساکنین نظیر فروشگاه‌های خرید مواد خوراکی، میوه و سبزیجات، فروشگاه‌های ابزار و وسایل خانه، انواع بیمارستان و کلینیک، بوتیک و کافه و انواع بار و رستوران برخوردار است؛ و در عین حال دسترسی راحتی به اتوبوس و خطوط مترو دارد.
نرخ اجاره‌بها برای آپارتمانهای دوخوابه در محله‌هایی هم‌چون وست مونت Westmount و اوترمونت Outremont در حدود ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار است و به عنوان محله‌های شیک و باکلاس شهر مونترال محسوب می‌شوند.
نظارت پلیس در این محله‌ها به صورت مستمر بوده و عموما این مناطق دارای بوتیک‌ها و فروشگاه‌های غذا و خوراکی کوچک بیشتری به نسبت فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی هستند.
بنابر اطلاعات ارائه‌شده در وبسایت livingin canada چنانچه تمایل به خرید خانه در مونترال کانادا داشته باشید، می‌توانید به طور تقریبی با پرداخت ۳۴۵٫۰۰۰ دلار (سال ۲۰۱۸) یک واحد خانه خریداری کنید که قیمت آن نسبت به میانگین کل کانادا نزدیک به ۱۵۱ هزار دلار کمتر بوده و نسبت به میانگین قیمت استانی با ارزش تقریبی ۳۱۳٫۰۰۰ دلار، میانگین قیمت بیشتری دارد.
محله‌های محبوب نوتردام دی گریس Notre Dame de Grace ، لاوال Laval و کیرکلند Kirkland در حومه شهر مونترال از قیمت متوسطی برای خرید خانه برخوردار هستند. همچنین، آن دسته از افرادی که تمایل به خرید ملک مسکونی گران‌قیمت دارند می‌توانند به سراغ محله وست‌مونت Westmount با خانه‌هایی با ارزش تقریبی ۹۰۰٫۰۰۰ تا ۵ میلیون دلار بروند. در این بین، محله‌های سنت میشل St. Michel ، پارک اکستنشن Park Extension و مونترال نورث Montreal North از محبوبیت کمتری در مونتریال برخوردار بوده و بخاطر وجود خشونت و گروه‌‌های خلافکار به عنوان یکی از ضعیف‌ترین محله‌های این شهر محسوب می‌شوند.

نکات منفی شهر مونترال
پیش از مهاجرت به کانادا و زندگی در شهر مونترال بد نیست تا با شاخصه‌های نسبتا منفی و مثبت این شهر آشنا شوید:
• زمستان این شهر از میانگین دمای کل کشور کانادا سردتر است.
• بخاطر کمبود نیروی پزشک، تنها ۶۵ درصد از شهروندان مونترال دارای پزشک خانوادگی هستند.
• به طور تقریبی برای هر شهروند در مونترال ۱٫۸ خودرو وجود دارد، این بدین معنی است که تجمع خودروها در شهر زیاد بوده و نبود فضا برای پارک خودرو مشکل‌ساز خواهد بود.
• در صورتی که آشنایی خوبی با زبان فرانسوی نداشته باشید پیدا کردن کار برای شما سخت خواهد بود.
• قوانین دولتی زیادی بر سر راه افرادی وجود دارد که بخواهند در مدارس زبان انگلیسی شرکت کنند.
موارد مثبت مونترال
اما در کنار موارد منفی، این شهر جذاب و پرطراوت دارای مزایای مثبتی است که در ادامه به آن می‌پردازیم:
• در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۰ Mercer Quality مونتریال جزو ۵۰ شهر برتر و قابل زندگی در دنیا و ۵۰ شهر مناسب و اقتصادی قرار گرفته است.
• اجاره‌بها و قیمت‌های مناسب خانه، این شهر را به یکی از بزرگترین شهرهای مناسب زندگی تبدیل کرده است.
• نرخ بالای استفاده عموم مردم از وسایل نقلیه عمومی و سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت استفاده از دوچرخه، موجب شده تا حرکت در شهر بدون ماشین نیز بسیار آسان باشد.
• استان کبک به مهاجرانی که تمایل دارند تا در کلاس‌های فراگیر زبان فرانسوی شرکت کنند بورسیه اعطا می‌کند و شهریه دانشگاه برای شهروندان کبک در قیاس با سایر استانهای کشور کانادا پایین‌تر است.
• مونترال مرکز فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود.
• بنابر آمار اخیر کشور کانادا، ۹۴ درصد از شهروندان از زندگی در این شهر رضایت کامل دارند که نسبت به میانگین کل کشور کانادا بالاتر است. در این میان بیش از ۸۰ درصد از شهروندان مونترال اینطور گزارش داده‌اند که در سلامت کامل به سر می‌برند.
• بنابر گزارش راهنمای سفر معروف Lonely Planet ، مونترال در میان لیست ۱۰ شهر شاد و مفرج دنیا در رتبه دوم قرار گرفته است.
گروه شرکت‌های نیلگام با سالها تجربه در امر اخذ انواع ویزای کانادا نظیر ویزای تحصیلی دانشجویی و دانش‌آموزی، آماده ارائه مشاوره رایگان و خدمات تخصصی متنوع و باکیفیت به شما عزیزان است. مشاوره رایگان اخذ ویزای کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷
امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *