مهاجرت

کدام کشورها اقامت دائم و پاسپورت برای زایمان میدهند

به طور کلی به روند سفر به کشوری خارجی با هدف زایمان در آن کشور گردشگری زایمان یا Birth tourism گفته می‌شود. هدف اصلی این نوع از گردشگری دریافت حق شهروندی، اقامت دائم و پاسپورت یک کشور خارجی با قانون تابعیت ولادت (اصل خاک) برای فرزند تازه متولد شده است. در اکثر اوقات اگر حق شهروندی نوزاد مذکور موجب کمک به والدین برای دریافت اقامت دائم آن کشور شود، به آن نوزاد اصطلاحا کودک گذرنامه و یا لنگر بچه گفته می‌شود.

دلایل متداول دیگری موجب پیدایش گردشگری زایمان در سراسر دنیا شده که از آن جمله می‌توان به امکان دسترسی به مدارس دولتی، خدمات درمانی و سرپرستی و به اصطلاح اسپانسرشیپ برای والدین و یا حتی دور زدن قوانین سخت‌گیرانه سیاست دو فرزندی چین اشاره کرد. اما سوالی که شاید برای خیلی از مخاطبین این مطلب ایجاد شود اینست که کدام کشورها از این قانون تبعیت کرده و اقامت دائم و پاسپورت برای زایمان می‌دهند، در ادامه قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

چه کشورهایی قانون حق تابعیت ولادت را به رسمیت می‌شناسند

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت Business insider در حال حاضر بیش از ۳۰ کشور زیر قانون تابعیت ولادت یا همان اصل خاک را به رسمیت می‌شناسند: آنتیگوا و باربودا- آرژانتین- باربادوس-بلیز- بولیوی- برزیل- کانادا- شیلی- کاستاریکا-کوبا- دومینیکا- اکوادور- ال‌سالوادور- فیجی- گرنادا- گواتمالا- گویان- هوندوراس- جامائیکا- لسوتو- مکزیک- نیکاراگوئه- پاکستان- پاناما- پاراگوئه- پرو- سنت کیس و نویس- سنت لوسیا- سنت وینسنت و گرنادینها- تانزانیا- ترینیداد و توباگو- تووالو- ایالات متحده آمریکا- اروگوئه و ونزوئلا در این میان برخی دیگر از کشورها تنها تحت شرایط خاصی از این قانون تبعیت می‌کنند.

از این رو با حق شهروندی افراد یتیم و یا کودکانی با والدین بدون تابعیت موافقت می‌کنند: این کشورها شامل گینه بیسائو، لوکزامبورگ، آذربایجان و چاد می‌شود. اما در بین بسیاری از کشورها ، حق شهروندی از طریق نژاد یا به اصطلاح اصل خون شناخته می‌شود. این موضوع می‌تواند بنابر قوانین هر کشور معنای متفاوتی داشته باشد، اما در اغلب موارد به معنی داشتن حداقل یک والد دارای حق شهروندی آن کشور است. برخی از کشورها نظیر لهستان، نیازمند این هستند که هر دو والد فرزند دارای حق شهروندی باشند.

همچنین کشورهای دارای جامعه مردسالار و یا زن‌سالار حق شهروندی را از طریق مادر یا پدر شناسایی می‌کنند، برای مثال، در کشور آندورا مادر نوزاد باید حق شهروندی داشته باشد تا فرزند تازه متولد شده از حق شهروندی، پاسپورت و اقامت دائم این کشور برخوردار شود. در عین حال در چندین کشور مسلمان نظیر بحرین و ایران، پدر نوزاد باید از حق شهروندی برخوردار باشد تا نوزاد وی نیز دارای اقامت دائم و پاسپورت آن کشور شود. طی سالهای اخیر، چندین کشور قانون حق شهروندی از طریق زایمان را به قانون حق خون (قانون مقابل اصل خاک) تغییر داده‌اند که از آن جمله می‌توان به دو کشور مالت و هند اشاره کرد.

مقاصد محبوب گردشگری زایمان برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت کجاست؟

در حال حاضر محبوب‌ترین مقاصد گردشگری زایمان در دنیا ایالات متحده آمریکا و کانادا هستند. محبوبیت این کشورها بدین خاطر است که علاوه بر ارائه مزایای رفاهی و اجتماعی فراوان برای نوزاد و والدین همراه، فرزند تازه متولد شده از حق شهروندی و یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان برخوردار خواهد شد. البته شایان ذکر است که بنابر اخبار اخیر خبرگزاری CNBC، رئیس جمهوری آمریکا وجود قانون اصل خاک و ارائه حق شهروندی به فرزندان گردشگران زایمان را یک خلا قانونی و مورد مخاطره‌آمیز برای امنیت ملی این کشور عنوان کرده و قانونی را وضع کرده که طی آن از سفر زنان باردار خارجی دارای ویزای توریستی آمریکا (ویزای نوع B و نوع صادر شده برای افراد غیرمهاجر) در اغلب موارد جلوگیری به عمل خواهد آمد.

چه کشورهایی از گردشگری زایمان جلوگیری می‌کنند؟

در حال حاضر کشورهایی نظیر استرالیا، فرانسه، پاکستان، آلمان، ایرلند، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و انگلستان برای مقابله با پدیده گردشگری زایمان قوانین شهروندی خود را در زمان‌های مختلف اصلاح کرده‌اند و اغلب تنها در صورتی توسط  زایمان حق شهروندی به نوزاد می‎دهند که حداقل یکی از والدین دارای حق شهروندی و یا اقامت دائمی با چند سال سابقه زندگی در آن کشور باشد. در این بین کشور آلمان هیچوقت با حق شهروندی بدون شرط اصل خاک موافق نبوده، اما به طور سنتی از قانون  Jus sanguinis یا همان اصل خون استفاده می‌کند که طی آن وجود حداقل یک والد دارای حق شهروندی الزامی خواهد بود.

البته برخلاف این چنین نوزادانی که در آلمان متولد می‌شوند، والدین متولد خارج از کشور غیر سوئیسی و غیر اتحادیه اروپا امکان داشتن دو تابعیت و حق شهروندی را نخواهند داشت. در حال حاضر هیچیک از کشورهای اروپایی ارائه حق شهروندی بدون شرط اصل خاک یا همان birthright citizenship را مجاز نمی‌دانند؛ اما در عین حال اغلب کشورهای آمریکایی از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، آرژانتین و برزیل کماکان پذیرای این قانون در خاک کشور خود هستند.

همچنین در قاره آفریقا نیز کشورهای لسوتو و تانزانیا با قانون بدون شرط اصل خاک موافق بوده و به نوزاد خارجی متولد شده اقامت دائم و پاسپورت ارائه می‌دهند. بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که چنانچه در گوگل به زبان انگلیسی برای کشورهای ارائه‌دهنده اقامت دائم و پاسپورت برای زایمان جستجو کنید، وب‌سایتهای رسمی سفارت سوئد، فنلاند، هلند و جمهوری چک برای شما نمایش داده می‌شوند که به پدیده گردشگری زایمان اشاره مستقیم کرده و شرایط، قوانین و استثنائات خود را در این رابطه به طور کامل برای مخاطبین توضیح داده‌اند.

قانون ارائه حق شهروندی کانادا به نوزاد متولد شده در خاک این کشور چیست؟

از آنجایی که کشور پیشرفته و مهاجرپذیر کانادا نزد شهروندان ایرانی متقاضی سفر و مهاجرت از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، بد نیست تا در انتهای این مطلب اشاره‌ای به قانون اصل خاک کانادا داشته باشیم. بنابر اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت رسمی امور شهروندی، مهاجرت و پناهندگی Canada.ca، طبق بند ۳ بند ۱ (الف) قانون شهروندی، افراد متولد شده در خاک کشور کانادا شهروند این کشور محسوب می‌شوند.

این حق برای تمامی نوزادان خارجی متولد در کانادا، صرف نظر از وضعیت والدین نوزاد و به استثنای والدین دیپلمات صدق می‌کند. زایمان شهروندان خارجی در کانادا به معنای نقض شرط یا شرایطی نیست که ممکن است برای برای یک ساکن موقت اعمال شود. بنابراین، هیچ شرطی در IRPA وجود ندارد که به واسطه آن از تقاضای درخواست ویزای موقت TRV کانادا برای زایمان در این کشور امتناع کند.

از این رو زمانی که از این موضوع مطلع شوند که متقاضی سفر باردار است، ارزیابی درخواست باید بر الزامات اعمال شده برای تمامی متقاضیان ویزای TRV کانادا متمرکز شود. در واقع حقیقت بارداری متقاضی یکی از عناصر ارزیابی پرونده است، اما فقط در ارزیابی الزامات اولیه برای صدور ویزای کانادا از نوع موقت یا همان TRV تاثیرگذار است؛ موارد که در ارزیابی پرونده در نظر گرفته می‌شوند شامل فاکتورهای زیر هستند:

  • آیا متقاضی یا متقاضیان دارای تمکن مالی کافی هستند؟
  • آیا تا پیش از پایان موعد مجاز اقامت، کانادا را ترک می‌کنند؟
  • آیا از نگاه اداره مهاجرت کانادا متقاضیان قابل قبولی هستند؟

اینها موارد قابل ملاحظه‌ای بودند که در رابطه با گردشگری زایمان و دریافت اقامت دائم و پاسپورت یک کشور برای نوزاد به آنها پرداخته شد. اما چنانچه قصد دارید تا از شرایط دیگر دریافت ویزای کانادا و امکان سفر به این کشور مطلع شوید با مشاوران گروه شرکت‌های نیلگام در تماس باشید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *