مهاجرت

معایب و مزایای زندگی در لهستان کدامند؟

در این مطلب نیلگام قصد داریم تا شما را با انواع مزایای زندگی در لهستان از جمله امنیت کشور، میزان درآمد، میزان هزینه ها و بسیاری از فاکتورهای ریز و درشت دیگر آشنا کرده و در کنار آن معایب زندگی در لهستان را نیز به شما معرفی کنیم. در واقع اطلاع از جزئیات زندگی در این کشور کار شما را برای مهاجرت به لهستان آسان خواهد کرد.

شاید هیچ یک از شما زمانی که به یک مقصد مهاجرتی اروپایی برای ادامه زندگی تان فکر می کنید، نتوانید تصور کنید که کشور لهستان نیز می تواند در فهرست بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان قرار بگیرد؛ جایی کمتر اسم آن به گوشتان خورده و تصور چندانی از آن ندارید.

اگر این طور است، با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب شما را با انواع معایب و مزایای زندگی در کشور لهستان آشنا کنیم.

مزایای زندگی در لهستان

به طور مختصر لهستان کشوری عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است که در قلب اروپا قرار گرفته و طی سالهای اخیر کمتر مورد توجه مهاجران قرار گرفته است. پایتخت این کشور شهر ورشو بوده، در حدود 38.5 میلیون نفر جمعیت دارد و در کنار استفاده از واحد پول یورو، از واحد پولی به نام زلوتی نیز استفاده می کند.

بنابر آمار، درصد بالایی از متقاضیان مهاجرت به لهستان و اخذ ویزای شینگن این کشور برای اهداف کاری، تحصیلی و عشقی (ازدواج) پا به این کشور می گذارند و به دلیل وجود مزایای متعدد ترجیح می دهند تا اقامت موقت خود را به اقامت دائمی تبدیل کنند.

اگر شما هم قصد مهاجرت و زندگی در کشور لهستان را در آینده ای نزدیک دارید، بهتر است به خوبی با تمامی معایب و مزایای زندگی کشورلهستان آشنا شوید.

تحصیل در لهستان

علیرغم اینکه عنوان این مطلب معایب و مزایای زندگی در لهستان است، تصمیم داریم تا اول در مورد مزایای حضور و زندگی در این کشور با شما صحبت کنیم. کشور لهستان یکی از مقاصد کمتر شناخته شده تحصیلی است که چندین دانشگاه بین المللی و با کیفیت را در خود جای داده است.

اگر از تمکن مالی کافی برخوردار باشید و بتوانید حداقل هزینه 7820 دلار در سال برای پوشش هزینه های زندگی و حداقل شهریه 4180 دلاری دانشگاه را فراهم کنید، امکان مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید.

کشوری که امکان تحصیل به زبان انگلیسی، انجام کار دانشجویی، فعالیت تمام وقت در بازار کار بین المللی (پس از فارغ التحصیلی)، اخذ کارت اقامت دائمی و درخواست حق شهروندی را به شما ارائه می دهد.

همچنین شما می توانید در طی تعطیلات دانشگاه و تعطیلات رسمی، بدون نیاز به ویزا به سایر کشورهای معتبر حوزه شینگن از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا سفر کنید. از این رو، به طور حتم تحصیل در این کشور جزو مزایای زندگی این کشور است.

وضعیت اشتغال در لهستان

خوشبختانه آمار بیکاری در کشور لهستان کم بوده و هرساله نیروی کار خارجی زیادی در این کشور مشغول به کار می شوند، از این رو شما می توانید برحسب مهارت و موقعیت شغلی خود برای اخذ جاب آفر و ویزای کار لهستان اقدام کرده و به کار و زندگی در این کشور بپردازید.

ما بدین خاطر جذب نیروی کار خارجی را جزو مزایای زندگی در کشور لهستان حساب کردیم که امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی در این کشور وجود داشته، قابلیت تحصیل رایگان برای فرزندان وجود دارد و فرد می تواند با گذشت 5 سال برای کارت اقامت دائمی لهستان اقدام کند.

درآمد در لهستان

در مقایسه با میانگین میزان درآمد در ایران، یکی دیگر از مزایای زندگی لهستان مقدار درآمدی است که به طور میانگین بین 800 تا 1600 یورو در ماه متغیر است.

در واقع با در نظر گرفتن میانگین حقوق ماهانه 200 یورویی در ایران و مقایسه آن با میزان درآمد در کشور لهستان، می توان به سادگی به این موضوع پی برد که درآمد یکی از اصلی ترین مزایای زندگی در کشور لهستان است و می تواند موجب پیشرفت چشمگیر مهاجران ایرانی شود.

البته لازم به ذکر است که میزان حقوق و درآمد ذکر شده در لهستان یک عدد تقریبی و نسبتاً کم بوده و برای مشاغل تخصصی تا حداکثر 7 هزار یورو درآمد در هر ماه در نظر گرفته می شود.

هزینه های زندگی در لهستان

چه یک دانشجوی بین المللی باشید و یا یک نیروی کار خارجی در کشور لهستان، خیلی سریع متوجه این موضوع می شوید که هزینه های مناسب و مقرون به صرفه یکی دیگر از مزایای زندگی در لهستان است.

برای مثال اگر به طور شخصی و یا از طریق گروه شرکت های نیلگام برای جاب آفر خیاط در لهستان و ویزای کار این کشور اقدام کرده باشید، به طور میانگین از حقوق 700 تا 1300 یورویی در هر ماه کار در کارخانه برخوردار می شوید.

این یک کار عمومی نسبتاً معمولی در کشور لهستان است که نیاز به تخصص و مهارت خیلی زیادی ندارد. شاید این مقدار حقوق در نگاه اول چندان جذاب به نظر نیاید، ولی زمانی که بفهمید میانگین هزینه های ماهانه شما در لهستان بین 400 تا 600 یورو است، متوجه این موضوع می شوید که جای پس انداز و پیشرفت سریع برای شما وجود داشته و هر ساله می توانید انتظار ارتقاء حقوق از کارفرمای خود داشته باشید.

نکته قابل توجه در مورد برخی از مشاغل موجود در لهستان این است که هزینه اسکان نیز با کارفرما بوده و موجب کم شدن هزینه های فرد در این کشور می شود.

طبق جدیدترین آمار، اغلب مهاجران در مقایسه با کشورهای غرب اروپا، لهستان را کشوری کم هزینه و بسیار مناسب برای زندگی به شمار آورده اند. در وصف مزایای زندگی لهستان بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که یک وعده غذای باکیفیت گوشتی در این کشور بین 20 تا 30 زلوتی (5 تا 7 یورو) است و در ساعات ناهاری ادارات، می توان غذاهای با کیفیتی را تنها با 3 الی 4 دلار خریداری کرد.

امنیت کشور لهستان

بنابر آمار، وجود امنیت نیز یکی دیگر از مزایای زندگی در لهستان به شمار می رود. البته این بدین معنی است که نرخ جرم و جنایت در ابعاد کم و کنترل شده ای بوده و بیشتر دزدی های کوچک در مکان های شلوغ و یا از گردشگران ناآشنا رخ می دهد. از این رو می توان این طور گفت که روابط سیاسی و اقتصادی لهستان با سایر کشورهای هم جوار خوب و بدون تنش بوده و مشکلی از لحاظ امنیتی ساکنان این کشور را تهدید نمی کند.

فرهنگ و غذای لهستان

از نگاه برخی از افراد غذا یا فرهنگ غنی جزو مزایا محسوب نمی شود، اما اگر سری به چین و غذاهای این کشور زده باشید، می توانید بفهمید که غذا و فرهنگ لهستانی جزو مزایای زندگی این کشور است.

وجود غذاهای خوش طعمی نظیر pierogi (کوفته)، gołąbki (کلم با گوشت چرخ کرده)، bigos(خورشت کلم)، żurek (سوپ ترش و مقوی) و schabowy (کتلت گوشت) نوید هماهنگی سریع و لذت فراوان از زندگی در لهستان را می دهد.

از جنبه فرهنگی، شما با موزه های فراوان، ساختمان های رنگارنگ، بناهای تاریخی، ادبیات و تاریخ غنی، موسیقی دانان مشهور و بسیاری از فاکتورهای جذاب دیگر نظیر گروه های موسیقی جذاب روبرو می شوید که علاقه شما را به زندگی در این کشور دو چندان می کند.

سیستم حمل و نقل در لهستان

خوشبختانه سیستم حمل و نقل اغلب شهرهای لهستان خصوصاً شهر ورشو بسیار کامل و جامع بوده و شما را در هیچ زمانی لنگ نمی گذارد. در واقع وجود انواع اتوبوس، تراموا، خطوط شهری قطار و مترو خطوط دوچرخه سواری و دوچرخه اجاره ای و تاکسی موجب شده تا سیستم حمل و نقل این کشور جزو مزایای زندگی در کشور لهستان تلقی شود.

هزینه های استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بسیار منطقی بوده و شما را از استفاده از وسیله شخصی بی نیاز می کند.

کیفیت بالای خدمات درمانی

بدون شک، کیفیت خدمات درمانی یکی دیگر از مزایای زندگی در کشور لهستان است. از کادر مجرب و بین المللی گرفته تا تجهیزات پیشرفته پزشکی، آزمایشگاهی و درمانی، همگی در دسترس ساکنان کشور لهستان قرار می گیرد.

اگر دارای بیمه درمانی دولتی باشید، با زمان های انتظار طولانی روبرو می شوید، اما اگر از بیمه های خصوصی و خوش قیمت لهستان استفاده کنید، زمان انتظار شما برای ویزیت دکتر و استفاده از خدمات پزشکی تا حد زیادی کاهش یافته و کارهای شما به بهترین نحو انجام می شود.

اگر در یک شرکت معتبر و بین المللی مشغول به کار باشید، ممکن است از طرف کارفرما برای شما بیمه درمانی خصوصی در نظر گرفته شود که شما را از پرداخت هزینه سالانه بیمه خلاص خواهد کرد.

اجاره خانه در لهستان

تا به این جای کار، هنوز مزایای زندگی تمام نشده و نوبت به معرفی معایب زندگی در لهستان نرسیده است، اما برای طولانی نشدن بیش از حد مطلب، تنها اشاره ای به میزان اجاره ماهانه آپارتمان در این کشور می کنیم و خیلی سریع به سراغ معایب زندگی در کشور لهستان می رویم.

بنابر آمار وب سایت statista، به استثنای شهر محبوب ورشو که میانگین اجاره آپارتمان 38 متری در حدود 2 هزار زلوتی( 435 یورو) و اجاره آپارتمان 60 تا 90 متری تا بیش از 4 هزار زلوتی (871 یورو) در ماه می رسد، شما می توانید در باقی شهرهای این کشور نظیر Bydgoszcz، Katowice و یا  Łódź ، با پرداخت میانگین اجاره ماهانه 1149 تا 1666 زلوتی (بین 250 تا 363 یورو) یک خانه 38 تا 40 متری را اجاره کنید.

این در حالی است که میانگین اجاره بهای یک آپارتمان 38 تا 60 متری 1794 زلوتی (390 یورو) و اجاره خانه 60 تا 90 متری 2465 زلوتی (537 یورو) در ماه خواهد بود.

معایب زندگی در لهستان

بالاخره نوبت به معرفی برخی از معایب زندگی در لهستان رسید. شما نمی توانید به هیچ کشوری در دنیا مهاجرت کنید که تنها دارای مزایای باشد و هیچ معایبی در آن یافت نشود. از این رو بد نیست برای راحت تر شدن تصمیم شما در مورد مهاجرت به این کشور، کمی با معایب زندگی در کشور لهستان نیز آشنا شوید.

بوروکراسی اداری

با اینکه به نظر بسیاری از مهاجران، وضعیت امور اداری در این کشور بهبود چشمگیری نسبت به یک تا دو دهه گذشته پیدا کرده، باز هم ممکن است برای انجام برخی از کارها از جمله خرید خانه، انتقال سند رسمی و یا ثبت شرکت تجاری و شروع یک کسب و کار جدید در این کشور با مشکلات اداری زیادی روبرو شوید و به اصطلاح عطایش را به لقایش ببخشید!

آب و هوای لهستان

اگر به آب و هوای گرم و یا معتدل عادت دارید، آب و هوای سرد زمستانی می تواند یکی از معایب زندگی در لهستان باشد. البته طی چند سال اخیر کمتر پیش آمده که سرمای هوا به زیر صفر درجه برسد، اما ممکن است در برخی از مناطق کوهستانی و نزدیک به جنگل، مشکلات آب و هوایی زیادی در فصول سرما برای مهاجران ایجاد شود و زمستان ها طولانی تر از حد معمول باشد.

اما خبر خوب این است که بهار و تابستان لهستان دلچسب بوده و سختی سرمای زمستان این کشور را جبران می کند. ولی باز هم سرمای پاییز و زمستان این کشور با روسیه و یا کانادا قابل مقایسه نیست.

کیفیت خدمات درمانی دولتی

همانند وضعیت موجود در ایران، بیمه دولتی و رایگان لهستان ارزش چندانی نداشته و شما را با صف های طولانی انتظار برای ویزیت دکتر و یا خدمات پزشکی بیمارستان روبرو می کند.

در واقع می توان خدمات درمانی دولتی را جزو معایب زندگی در لهستان دانست. اما اگر کمی با سیستم درمانی این کشور آشنا شوید، می توانید به دنبال شرکت هایی بروید که در مفاد قراردادشان بیمه خصوصی نیروی کار را لحاظ می کنند و یا اینکه به صورت خویش فرما برای بیمه درمانی با کیفیت خصوصی در لهستان اقدام کنید.

اگر به پرداخت هزینه ماهانه بیمه خصوصی در لهستان رضایت دهید، این موضوع دیگر شما را اذیت نکرده و با سرویس با کیفیت و مدرن درمانی لهستان روبرو خواهید شد.

سختی زبان لهستانی

اگر به قصد ادامه تحصیل و یا کار به لهستان مهاجرت کرده اید، به احتمال زیاد با سختی های روزمره زبان لهستانی دست و پنجه نرم خواهید کرد. یعنی حتی اگر دوره دانشگاهی شما به زبان انگلیسی ارائه شود و یا در یک شرکت بین المللی و انگلیسی زبان مشغول به کار شوید، باز هم برای ارتباطات روزمره و مراودات روزانه با افراد بومی، مشکلات فراوانی برای درک این زبان پیدا خواهید کرد.

نبود صمیمیت زیاد

یکی دیگر از معایب زندگی در لهستان نبود صمیمیت زیاد و به اصطلاح خونگرم نبودن بومیان لهستان است، اگر قصد داشته باشید تا حلقه ارتباطی با سایر مهاجران لهستانی ایجاد کنید، کار شما راحت تر خواهد بود. اما اگر بخواهید تا با افراد بومی لهستان ارتباط دوستی برقرار کنید، با چالش های متفاوتی روبرو شده و زمان زیادی را باید صرف انجام این کار کنید.

مالیات زیاد

در نهایت باید اشاره ای نیز به انواع مالیات در کشور لهستان داشته باشیم که نسبت به ایران بیشتر و نسبت به کشورهای اروپای غربی کمتر است. اگر جزو نیروی کار معمولی و غیرتخصصی در لهستان باشید، ممکن است قبول پرداخت مالیات لهستان برای شما سخت باشد، اما این موضوع برای افراد دارای حقوق بالاتر از میانگین کارگری قابل تحمل بوده و چندان احساس نمی شود.

در یک جمع بندی کلی، می توان این طور گفت که کفه مزایای زندگی در لهستان به نسبت معایب آن سنگین تر بوده و مهاجرت به این کشور ارزش زیادی برای متقاضیان ایرانی خواهد داشت.

شما می توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای کار، مهاجرت کاری و یا تحصیلی به لهستان و یا سایر کشورهای معتبر دنیا، با کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام تماس بگیرید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *