مهاجرت

معایب و مزایای زندگی در ونکوور کانادا

اگر خواهان زندگی در شهر ونکوور کانادا هستید، بهتر است از معایب و مزایای زندگی در ونکوور کانادا و هزینه زندگی در ونکوور کشور کانادا باخبر شوید. ممکن است برای خیلی از متقاضیان ایرانی، انتخاب شهر و استان چندان تفاوتی نداشته و تنها اولویت اصلی آنها نقل مکان از وطن به کشور پیشرفته و مدرن کانادا باشد، اما اگر خواستار مهاجرت دائمی به کانادا هستید، توصیه می کنیم که این طرز فکر را از خود دور کرده و با نیلگام همراه باشید تا جزئیات یکی از شهرهای محبوب مهاجران، یعنی معایب و مزایای زندگی در ونکوور کانادا را برای شما شرح دهیم.

شاید با کمی جستجو در اینترنت و مشاهده آمار و ارقامی نظیر بهترین شهرهای کانادا برای ایرانیان، خیلی زود متوجه این موضوع بشوید که ونکوور یکی از جذاب ترین گزینه های اقامتی شما در کشور پهناور کانادا است، اما فراموش نکنید که برای یک زندگی واقعی در کشوری غریب، تنها نباید به مزایای زندگی در شهر ونکوور کانادا بسنده کنید و باید به طور حتم به سراغ معایب این شهر کانادایی نیز بروید.

مهاجرت به ونکوور

اما پیش از پرداختن به موضوع پرمخاطب و البته جذاب معایب و مزایای زندگی در ونکوور، بد نیست تا یک آشنایی کلی از مختصات و جغرافیا و جزئیات اصلی این شهر کانادایی پیدا کنیم.

ونکوور یک شهر بندری ساحلی در استان بریتیش کلمبیا کانادا است که در غرب مناطق ساحلی این کشور و در 50 کیلومتری مرز آمریکا واقع شده است. البته بد نیست بدانید که شهر سیاتل آمریکا نیز در فاصله 230 کیلومتری بخش جنوبی ونکوور بوده و با 3 تا 4 ساعت رانندگی، امکان دسترسی به آن از ونکوور کانادا وجود دارد.

لازم به ذکر است که تنگه جورجیا در غرب این شهر واقع شده و فراتر از آن جزیره ونکوور (که به نام The Island شناخته می شود) و اقیانوس آرام قرار دارد.

ونکوور از آن دست شهرهایی است که هر ساله در فهرست بهترین شهرهای دنیا و خصوصاً کشور کانادا و آمریکای شمالی قرار می گیرد و به همین خاطر طی چند سال اخیر میزبان مهاجران زیادی از اقصی نقاط دنیا و ایران بوده است.

از این رو، اگر بخواهید تنها به کلیات ماجرا نگاه کنید، ونکوور یک شهر با کیفیت و مناسب برای مهاجرت به کشور کانادا محسوب می شود و قرارگیری چندساله در فهرست برترین شهرهای دنیا گویای همه چیز است.

اما اگر می خواهید تا آمادگی بیشتری برای مهاجرت به کانادا و نقل مکان به ونکوور پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم که چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن معایب و مزایای زندگی در شهر ونکوور کانادا اختصاص دهید و با زوایای نسبتاً پنهان زندگی در این شهر زیبا و دیدنی  و جنبه های مثبت و منفی آن آشنا شوید.

مزایای زندگی در ونکوور کانادا

از آنجایی که به طور پیش فرض ذهنیت مهاجران ایرانی در مورد مهاجرت به کانادا و زندگی در شهر ونکوور مثبت است، در همین مسیر قصد داریم تا در ابتدا مزایای زندگی در ونکوور کانادا را به شما معرفی کنیم و بعد از آن به سراغ معدود معایب زندگی در ونکوور برویم.

طبیعت بی نظیر

اگر جزو افرادی هستید که عاشق طبیعت و گشت و گذار است، ونکوور به راحتی به مکه و میعادگاه شما برای پیوند با طبیعتی خارق العاده و زیبا بدل خواهد شد. از فرصت های پیاده روی در جنگل ها و مناطق کوهستانی گرفته تا دسترسی عالی به رودخانه ها، دریاچه ها و مناظر مثال زدنی سواحل اقیانوس، همگی نوید یک زندگی لذت بخش و سراسر سفر را به شما می دهد.

یعنی با یک رانندگی یک تا دو ساعته شما به هر نوع از فعالیت های خارج از منزل از جمله پیاده روی، شنا، موج سواری و آفتاب گرفتن در کنار ساحل تا گشت و گذار و پیک نیک زدن در جنگل های وسیع و یا حتی اسکی در پیست های حرفه ای و ارتفاعات خوش منظره، دسترسی خواهید داشت.

فقط کافیست تا به این نتیجه برسید که در کجای ونکوور زندگی کنید، تا بتوانید سبک جدیدی از زندگی در کشوری جدید، پیشرفته و بسیار زیبا را در کنار خانواده تجربه کنید.

آب و هوای معتدل

بدون اغراق، یکی از مهمترین مزایای زندگی در ونکوور کانادا آب و هوای گرم و معتدل این شهر در مقایسه با سایر شهرها و استان های کانادا، خصوصاً در فصول سرد زمستان است.

به طور طبیعی، ونکوور بین اقیانوس و کوهها واقع شده و از گزند سرمای زمستان در امان است. در واقع، حضور رشته ها کوهها موجب می شود تا سرمای قطبی به این شهر نرسد و شرایط مناسبی را برای آن دسته از مهاجرانی که از سرمای سخت زمستان فراری هستند ایجاد کند.

در فصل زمستان، حجم بسیار کمی از برف در این شهر کانادایی می بارد و به ندرت بتوان ده روز برفی با عمق بیش از 1 سانتی متر در این شهر پیدا کرد. پس خیالتان راحت باشد که با زندگی در شهر ونکوور نباید ترسی از سرما و سختی های آن داشته باشید، چون به ندرت دمای هوا به زیر صفر می رسد.

به همان اندازه که بارش برف در این شهر کانادایی کم است، بارش باران زیاد اتفاق می افتد و ونکوور یکی از ابری ترین و مه آلودترین شهرهای کانادا محسوب می شود. برخی از مواقع آنچنان بارش باران ادامه دار است که فکر می کنید هیچوقت قرار نیست تا باران متوقف شود!

در نقطه مقابل، تابستان های ونکوور بسیار آفتابی، عالی و لذت بخش است و می تواند هر لحظه اش فرصتی ایده آل برای برنامه ریزی پیک نیک و گشت و گذار در طبیعت بکر و سینمایی ونکوور باشد.

البته باید به شما بگوییم که تابستان های ونکوور به اندازه تورنتو گرم و داغ نیست، اما باز هم مناسب انواع تفریحات خارج از منزل از جمله شنا، موج سواری، قایق سواری، پیاده روی و کوه نوردی، آفتاب گرفتن و انواع و اقسام تفریحات سالم خواهد بود.

شما حتی می توانید در بسیاری از مواقع در طول سال با یک رانندگی دو ساعته به پیست های اسکی دهکده Whistler و یا Blackcomb رفته و یک اسکی حرفه ای در دل کوه را تجربه کنید.

تنوع فرهنگی

یکی دیگر از مزایای زندگی در شهر ونکوور حضور انواع مهاجران از کشورهای مختلف دنیا و تنوع فرهنگی در استان بریتیش کلمبیا و شهر ونکوور است. این بدین معنی است که زندگی در این شهر شما را با انواع سبک زندگی و فرهنگ های مختلف آشنا کرده و ممکن است موجب گسترده شدن حلقه های ارتباطی و پیدا کردن دوست های بین المللی شود.

خوشبختانه نرخ نژادپرستی و رفتار ناپسند با شهروندان خارجی و مهاجر در کانادا بسیار کم بوده و می توانید توقع استقبال صمیمانه و دوستی های زیادی در شهر ونکوور داشته باشید.

برنامه ریزی شهری

یکی از مزایای زندگی در ونکوور که شاید از دید بسیاری از افراد پنهان باشد این است که یک برنامه ریزی شهری انقلابی در پشت شهر ونکوور نهفته است. اینکه در کنار تراکم جمعیت توجه ویژه ای به فضای سبز شده و فضاهای سبز به طرز بسیار خوبی بین برج ها و ساختمان های کوچک تر و تمامی محله ها تقسیم شده است.

برنامه ریزان شهر ونکوور از این موضوع مطلع هستند که منظر کوه و اقیانوس برای ساکنین مهم بوده و به همین خاطر تمام تلاش خود را برای حفظ محیط زیست و طبیعت می کنند.

برج های بلند از ساختمان های کوچک جدا شده اند تا خطوط دید افراد از منظره کلی شهر به هم نریزد. لازم به ذکر است که مترو و قطار شهری ونکوور به جای زیر زمین بر روی زمین و در ارتفاع قرار گرفته و منظره ویژه و 360 درجه ای از شهر به شما ارائه می دهد.

از مناظر طبیعی گرفته تا امکانات شهری، همگی به راحتی در دسترس شما بوده و زندگی را برای شما راحت تر و دلچسب تر می کنند.

سیستم آموزشی با کیفیت

همان طور که می دانید شهر ونکوور و استان بریتیش کلمبیا میزبان یکی از محبوب ترین و مشهورترین دانشگاه های کانادا و جهان یعنی بریتیش کلمبیا BC است که هرساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا است.

شما این امکان را دارید تا به تحصیل در موسسات آموزشی با کیفیت شهر ونکوور و استان بریتیش کلمبیا پرداخته و فرزندان خود را در مدارس دولتی (رایگان) و یا خصوصی کشور کانادا ثبت نام کنید.

کانادا از بهترین سیستم آموزشی در دنیا برخوردار است و وجود پرسنل آکادمیک مجرب، تجهیزات دانشگاهی و آزمایشگاهی مدرن و همچنین اعتبار بالای مدارک تحصیلی و دانشگاهی موجب می شود تا افراد زیادی ترغیب به تحصیل در این کشور شوند.

بازار کار پویا

یکی از مهم ترین مزایای زندگی در ونکوور کانادا این است که بنابر آمار، این استان و شهر ونکوور دارای یکی از کمترین نرخ های بیکاری کشور معادل 4.5 درصد است. این آمار نشان دهنده این موضوع است که امکان جذب نیرو و استخدام در حوزه های مختلف کاری در شهر ونکوور بالا بوده و نباید هراسی از بیکاری، نبود موقعیت شغلی و مواجه با بی پولی داشته باشید.

چه دارای تخصص و تحصیلات آکادمیک باشید، چه دارای تجربه کاری و فنی غیر آکادمیک، در هر صورتی امکان استخدام و کار در شهر ونکوور را داشته و مشکل بیکاری نخواهید داشت.

غذاهای با کیفیت و خوش طعم

اگر تا به حال یک غذای بین المللی فوق العاده با کیفیت و خوشمزه را امتحان نکرده و تنها مشغول به خوردن غذاهای بومی و ایرانی بوده اید، باید بگوییم که کیفیت غذاهای سرو شده در شهر ونکوور بسیار عالی بوده و استانداردهای شما از غذا را بیش از هر زمان دیگری بالا می برند.

از رستوران ها و کافه های مشهور گرفته تا بازارهای غذا و فروشگاه های تخصصی خورد و خوراک، انواع غذاهای تازه گیاهی، دریایی و کبابی در انتظار شما هستند. این تنها مختص به غذاها نبوده و تنوع سبزیجات و میوه های خوش طعم این شهر نیز مثال زدنی است.

از دیگر مزایای زندگی در شهر ونکوور کانادا می توان به این موارد اشاره کرد که این شهر مرکز تکنولوژی و فناوری و شرکت های بزرگی مثل الکترونیک آرتز است. نرخ جرم و جنایت در آن بسیار کم بوده و از خدمات درمانی پیشرفته و بسیار مناسبی برای بزرگسان و خردسالان برخوردار است.

معایب زندگی در ونکوور کانادا

اکنون که شناخت کلی از مزایای زندگی در این شهر کانادایی پیدا کردید، نوبت به معرفی معدود معایب زندگی در ونکوور کانادا می رسد.

هزینه زندگی در شهر ونکوور

در راس معایب زندگی در ونکوور کانادا می توان به هزینه زندگی در این شهر اشاره کرد. بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت Numbeo، هزینه های زندگی در شهر ونکوور 121 درصد بیشتر از تهران است و اجاره ها نیز به طور میانگین 140 درصد بیشتر از اجاره های معمول در شهر تهران است.

حتی بنابر آمار ارائه شده در وب سایت quora، اجاره های ونکوور چیزی در حدود 3 برابر شهر معروفی مثل سیاتل آمریکا است.

این موضوع تنها مختص به اجاره منزل نیست، بلکه اگر قصد خرید خانه در ونکوور داشته باشید، با تعجب متوجه این موضوع می شوید که میانگین قیمت خرید خانه در این شهر کانادایی از 800 هزار تا یک میلیون دلار کانادا شروع می شود که چیزی در حدود 20 میلیارد تومان ایران خواهد بود!

یعنی براساس اطلاعات وب سایت numbeo ، با احتساب میانگین قیمت هر مترمربع در مرکز شهر ونکوور که  معادل 11705 هزار دلار و در حومه شهر معادل 8949 هزار دلار کانادا است، خرید یک خانه صد متری در مرکز شهر چیزی در حدود 1 میلیون و 200 هزار دلار و در حومه در حدود 895 هزار دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

میانگین هزینه های ماهانه یک خانواده چهار نفره در شهر ونکوور بدون در نظر گرفتن اجاره خانه (به عنوان بخش اعظم هزینه ها) در حدود 4297 هزار دلار کانادا است. این در حالی است که میانگین هزینه های ماهانه یک نفر بدون احتساب اجاره در حدود 1170 دلار کانادا است.

در واقع به همان اندازه که درآمدها بیشتر از حقوق های تعیین شده در ایران است، هزینه های زندگی در شهر ونکوور و کشور کانادا نیز بالاتر از تصور شما و استانداردهای قبلی تان در کشور ایران خواهد بود.

یکی از دلایل گرانی اجاره و یا خرید ملک در ونکوور این است که توجه زیادی به محیط زیست و طبیعت می شود و به دلیل کمبود مسکن، استقبال مهاجران و دانشجویان بین المللی، تعداد گزینه های در دسترس اسکان محدود بوده و قیمت آن بیش از حد معمول است.

از این رو با توجه به میانگین درآمد ماهانه 4596 هزار دلاری (بعد از کسر مالیات)، باید توجه ویژه ای به انواع فاکتورهای هزینه بردار زندگی از جمله خورد و خوراک رستوران، قبوض مصرفی، اجاره خانه، حمل و نقل، سرگرمی و موارد این چنینی داشته باشید.

ترافیک سنگین

یکی دیگر از معایب زندگی در ونکوور کانادا که برای بسیاری از ایرانیان آشنا و قابل تحمل است، ترافیک سنگین این شهر در کانادا است که مقام بدترین ترافیک شهری در کل آمریکای شمالی را از آن خود کرده است.

این موضوع در بعضی از اوقات بدتر از وضعیت لوس آنجلس بوده و ممکن است از حوصله شما خارج باشد، برای همین، توصیه می کنیم تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی، دوچرخه و یا پای پیاده به جای خودروی شخصی استفاده کنید.

شهر کسل کننده

بنابر نظر برخی از شهروندان اتاوای کانادا و مهاجران، زندگی در شهر ونکوور می تواند کسل کننده و حوصله سر بر باشد. یعنی اگر بخواهید سبک زندگی در این شهر را با شهری مثل مونترال و یا تورنتو مقایسه کنید، مطمئناً های و هوی و هیجان کمتری در آن بوده و بیشتر به طبیعت و سلامت زندگی افراد پرداخته شده است.

در واقع، نمی توان این موضوع را به طور کامل جزو معایب زندگی در ونکوور کانادا به حساب آورد، شما باید پیش از انتخاب و آمدن به این شهر زیبا از این موضوع مطلع باشید که سبک زندگی در ونکوور، زندگی سلامت در کنار طبیعتی مثال زدنی است، محدودیت های بیشتری برای تفریحات و سبک زندگی شبانه دارد و مناسب آن دسته از مهاجرانی است که به دنبال تشکیل خانواده، تحصیل و رشد فرزندان در مکانی مناسب، ورزش، پیاده روی، لذت بردن از طبیعت و موارد این چنینی هستند.

شرایط آب و هوا

یکی از فاکتورهای مهم و مثبت زندگی در شهر ونکوور این است که سرما و برف کمتری به نسبت سایر شهرها و استان های این کشور وجود دارد. اما در نقطه مقابل، کاربران این طور نظر داده اند که در بازه زمانی 6 ماهه ماه اکتبر تا آپریل، تابش آفتاب بسیار کم شده و بارش شدید و غیرقابل پیش بینی باران شروع می شود، به گونه ای که ممکن است حتی برای چند روز و چند هفته بارش باران طول بکشد و موجب ایجاد سختی در رفت و آمد خارج از منزل شود.

زمان انتظار خدمات درمانی

اگر تنها تمایل به استفاده از خدمات درمانی دولتی این کشور را داشته باشید، باید بدانید که در مقایسه با ایران باید مدت زمان بسیار بیشتری منتظر بمانید تا بتوانید وقت دکتر رزرو کنید، به طور کلی، به استثنای خدمات اورژانسی بیمارستان، خدمات درمانی دولتی و کم هزینه این کشور زمان بر و نسبتاً طولانی بوده و بهتر است به فکر استفاده از خدمات درمانی بیمه های خصوصی در کانادا باشید.

حمل و نقل عمومی

یکی از مواردی که بسیاری از مهاجران به آن اذعان داشته و به عنوان معایب زندگی در ونکوور کانادا به آن نگاه می کنند، نبود پوشش کامل خطوط مترو در تمامی مناطق شهری ونکوور است. یعنی اگر مسیر محل کار تا منزل و مقاصد مورد علاقه شما تحت پوشش قطار هوایی  Skytrain باشد، همه چیز به خوبی انجام می شود.

در غیر این صورت، باید به سراغ گزینه های جایگزین مثل اتوبوس و یا استفاده از خودروی شخصی بروید که آن وقت ممکن است درگیر ترافیک سنگین ونکوور شوید.

احتمال وقوع بلایای طبیعی

یکی از دیگر از معایب زندگی در ونکوور کانادا که احتمال وقوع آن وجود دارد در مورد شرایط جوی و جغرافیایی و بلایای طبیعی این منطقه است. این که شهر توسط دامنه کوهها و مناطق کوهستانی و حجم زیادی از آب احاطه شده و ممکن است بر اثر زمین لرزه و یا تسونامی، یک فاجعه بزرگ رخ دهد.

در واقع، تا به حال به جز چندین زمین لرزه کوچک، مشکلی جدی در این شهر کانادایی وجود نداشته، اما با توجه به قدیمی بودن و ناپایداری تقریبی اغلب خانه های ساخته شده در این شهر، می توان انتظار این را داشت که در صورت وقوع زلزله و یا تسونامی، خسارات جبران ناپذیری در این شهر رخ دهد.

در یک جمع بندی کلی، اگر به دنبال مهاجرت به کانادا و زندگی در شهر معروفی نظیر ونکوور هستید، پیشنهاد می کنیم که به خوبی در مورد جوانب مهاجرت و زندگی در کشور کانادا تحقیق کرده و از روش مناسب و مطمئنی برای تحقق امر مهاجرت استفاده کنید؛ شما می توانید در صورت تمایل از مشاوره تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کرده و انجام صفر تا صد تمامی امور مهاجرتی خود و اعضای خانواده را به ما بسپارید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *