مهاجرت

مهاجرت به اتریش | روش های مهاجرت به اتریش

شاید شما هم جزو افرادی باشید که به فکر مهاجرت به اروپا و کشورهای حوزه شنگن است و می خواهید با انجام این کار، تغییر اساسی و مثبتی در زندگی فردی و خانوادگی خود ایجاد کنید. اگر این طور است، مهاجرت به اتریش و اطلاع از روش های مهاجرت به اتریش می تواند کمک زیادی به شما کند و تاثیر زیادی در تصمیم گیری نهایی شما داشته باشد.

اگر در امر مهاجرت به اروپا و کشورهای حوزه شنگن مصمم هستید، مطمئناً اتریش می تواند یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان باشد و کار شما را برای انتخاب مقصد نهایی مهاجرت آسان کند.

مهاجرت به اتریش

بهتر است پیش از پرداختن به جزئیات مهاجرت به کشور اتریش و روش های انجام این کار، کمی این کشور اروپایی را به شما معرفی کنیم. جمهوری اتریش کشوری است که از هر طرف دارای مرز خشکی با سایر کشورهای همسایه بوده و در جنوبی ترین بخش اروپای مرکزی یعنی شرق آلپ قرار گرفته است.

اتریش از 9 ایالت فدرالی تشکیل شده که یکی از آنها وین، بزرگترین شهر و پایتخت این کشور است. این کشور اروپایی از شمال غربی با آلمان، از شمال با جمهوری چک، از شمال شرقی با اسلوواکی، از شرق با مجارستان، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین هم مرز است.

مساحت کلی آن 83.879 کیلومتر مربع بوده و دارای جمعیت تقریبی 9 میلیون نفری است. این در حالی است که زبان رسمی مردم این کشور نیز آلمانی اتریشی محسوب می شود.

فرقی نمی کند که قصد شما از سفر به کشور اتریش چه چیزی باشد، چون در هر صورت نیاز به تعیین وقت سفارت اتریش خواهید داشت. زمانی که باید از طریق وب سایت رزرو کنید و در موعد مقرر، در مرکز سفارت و یا کارگزاری حاضر شده و مدارک مورد نیاز درخواست ویزا را به سفارت ارائه دهید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که اخذ ویزای توریستی اتریش و سفر موقتی و کوتاه مدت به این کشور جزو روش های مهاجرت به اتریش نبوده و به دلیل عدم امکان تبدیل آن به سایر مجوزها، نمی توان آن را در زمره گزینه های مهاجرت به کشور اتریش قرار داد.

از این رو قصد داریم تا در ادامه 3 روش متداول و پرکاربرد مهاجرت به اتریش را به شما معرفی کنیم.

روش های مهاجرت به اتریش

با مراجعه به وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی این کشور متوجه این موضوع می شوید که انواع روش های مهاجرت به اتریش شامل موارد زیر می شود:

 • مهاجرت تحصیلی
 • روش پیوستن به اعضای خانواده
 • روش کاری – خویش فرما
 • روش کاری – نیروی کار ماهر
 • کارآفرینی و استارت آپ
 • مهاجرت نیروی کار فوق تخصصی
 • بلو کارت اتحادیه اروپا

با توجه به تنوع روش های در دسترس مهاجرت به کشور اتریش، قصد داریم تا به طور گزیده، 3 روش محبوب مهاجرت به این کشور را به شما توضیح دهیم.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

اگر قصد مهاجرت به کشور اتریش از طریق روش محبوب تحصیلی را داشته باشید، نمی توانید از همان ابتدا برای ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهید، بلکه باید شهر و ایالت مورد نظر خود در کشور اتریش را انتخاب کرده و با مراجعه به وب سایت دانشگاه و موسسه آموزشی دلخواه خود، از شرایط و قوانین پذیرش آن باخبر شوید.

یعنی، شما در مرحله اول نیاز به دعوت نامه و پذیرش تحصیلی یک موسسه آموزشی مورد تائید و معتبر در اتریش دارید. بر همین اساس، باید با رعایت تقویم تحصیلی و ددلاین ارسال مدارک به دانشگاه، موارد کلی زیر را آماده، ترجمه و ارسال کنید:

 • فرم درخواست پذیرش تکمیل و امضا شده
 • هزینه ادمیشن فی
 • مدرک زبان بین المللی
 • توصیه نامه اساتید قبلی (برای مقاطع تکمیلی)
 • انگیزه نامه
 • رزومه و سوابق تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات و آخرین مدارک تحصیلی متقاضی
 • تائیدیه رسمی تمامی مدارک تحصیلی
 • نمونه کار، سابقه کاری و مقالات پژوهشی مرتبط (در صورت وجود)

شما باید پیش از زمان اعلام شده ددلاین دانشگاه، موارد بالا را آماده و ترجمه کرده و برای موسسه آموزشی مستقر در اتریش ارسال کنید. پس از آپلود مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی، نوبت به ارسال اینترنتی آنها می رسد که مستلزم پرداخت یک هزینه ارزی 100 تا 150 یورویی به نام ادمیشن فی است.

هزینه ای که برای ارزیابی پرونده ارسالی گرفته می شود و در صورت عدم موافقت با درخواست پذیرش دانشجو، به فرد عودت داده نمی شود. عموماً با گذشت یک ماه کاری از ارسال مدارک تحصیلی و هویتی به دانشگاه، جواب پذیرش تحصیلی به صورت اینترنتی برای فرد ارسال می شود. در صورتی که با درخواست وی موافقت شده باشد، متقاضی باید سریعاً برای وقت سفارت و کارگزاری خدمات ویزای اتریش اقدام کند تا یک قدم به مهاجرت به این کشور نزدیک تر شود.

به طور معمول، به دلیل اینکه ماهیت ویزای تحصیلی از نوع بلند مدت است، سختگیری نسبتاً زیادی به مدارک متقاضی اعمال می شود. از این رو، شما باید با دقت فراوانی تمامی مدارک مالی، هویتی و تحصیلی خود را آماده کرده و به افسر ویزا در کنسولگری تحویل دهید. حتی ممکن است پیش از صدور ویزا از متقاضی برای ارائه برگه عدم سوءپیشینه، گواهی سلامت و بیمه خدمات درمانی درخواست شود.

با گذشت 2 تا 3 ماه کاری از زمان درخواست ویزا، جواب موافقت و یا رد درخواست از طریق ایمیل به فرد داده شده و متقاضی می تواند با حضور در مرکز کارگزاری و آوردن اصل پاسپورت، برچسب ویزای تحصیلی شنگن خود را دریافت کرده و برای مهاجرت به اتریش اقدام کند.

با توجه به اینکه، روش مهاجرت تحصیلی به اتریش نسبت به سایر روش ها آسان تر بوده و زمان کمتری می برد، با محبوبیت زیادی در بین متقاضیان مهاجرت به کشور اتریش روبرو شده است.

مادامی که در حال تحصیل در موسسات آموزشی این کشور هستید، امکان تمدید ویزا و کارت اقامت شنگن برای شما وجود دارد. در صورتی که از دانشگاه فارغ التحصیل شوید، می توانید برای ویزای جستجوی کار در این کشور درخواست داده و در یک بازه 6 ماهه، یک موقعیت شغلی ثابت و تمام وقت برای خود پیدا کنید، در صورتی که موفق به این کار شوید، می توانید برای مجوز و ویزای کار اتریش اقدام کرده و برای مدت بیشتری در این کشور زندگی کنید.

مهاجرت کاری به اتریش

یکی دیگر از روش های مهاجرت به اتریش، گزینه کار تمام وقت در این کشور است. براساس اولویت، محبوب ترین گزینه های مهاجرت کاری به این کشور شامل گزینه اقامت دائم نیروی کار فوق ماهر و استخدام نیروی کار ماهر در موقعیت های شغلی دارای کمبود نیرو می شود.

در حالت اول مهاجرت به این کشور یعنی Very Highly Qualified Workers، شما به عنوان یک شهروند آسیایی و جهان سوم دارای دو گزینه زیر هستید:

 • می توانید از طریق ویزای جستجوی کار Job Seeker به این کشور مهاجرت کرده و به دنبال موقعیت شغلی و جاب آفر باشید. اگر تا زمانی که ویزای جستجوی کار شما دارای اعتبار است موفق به دریافت جاب آفر از کارفرمای اتریشی شوید، می توانید برای کارت Red-White-Red درخواست دهید.
 • شما همچنین می توانید از ابتدا به دنبال موقعیت شغلی و جاب آفر اتریشی از کشور مبدا باشید و سپس برای کارت اقامت Red-White-Red و مهاجرت به کشور اتریش اپلای کنید.

باید به خاطر داشته باشید که در هر دو صورت، نیاز به کسب حداقل 70 امتیاز از فاکتورهای زیر دارید:

فاکتورهای متقاضیان ماهر و واجد شرایطامتیازها
شرایط و مهارت های ویژهحداکثر امتیاز مجاز: 40
فارغ التحصیلی از یک موسسه آموزش عالی؛ دوره تحصیلی حداقل 4 ساله کارشناسی20
رشته های ریاضیات، علوم طبیعی، فناوری و انفورماتیک (موضوعات MINT)30
مدارک تحصیلی دکترا و فوق دکترا40
کسب درآمد ناخالص سال قبل در یک موقعیت مدیریتی بالا که در بورس پذیرفته شده و یا مورد تائید دفتر تجارت خارجی اتریش قرار گرفته باشد

بین 50 تا 60 هزار یورو

بین 60 تا 70 هزار یورو

بیش از 70 هزار یورو در سال

 

 

 

 

20

25

30

فعالیت های تحقیقاتی و نوآورانه

(ثبت اختراع، نشریات)

20
جوایز شناخته شده20
تجارب کاری (منعکس کننده مهارت های کاری و مدیریتی متقاضی)حداکثر امتیاز مجاز: 20
تجربه کاری در هر سال

6 ماه تجربه کاری در اتریش

2

10

مهارت های زبانیحداکثر امتیاز مجاز: 10
سطح مهارت ابتدایی زبان آلمانی و یا انگلیسی A15
سطح مهارت ابتدایی زبان آلمانی و یا انگلیسی A210
سن متقاضیحداکثر امتیاز مجاز: 20
تا حداکثر 35 سال20
تا حداکثر 40 سال15
تا حداکثر 45 سال10
تحصیل در اتریشحداکثر امتیاز مجاز: 10
بخش دوم یک مدرک دیپلم و یا نیمی از مجموع واحدهای درسی ECTS5
یک دوره تکمیل شده گواهی دیپلم، کارشناسی و یا ارشد10
مجموع امتیازات

حداقل امتیاز مورد نیاز

100

70

 

اما در حالت دوم مهاجرت به اتریش یعنی ( استخدام نیروی کار ماهر در موقعیت های شغلی دارای کمبود نیرو)، شما می توانید به عنوان نیروی کار ماهر در یک موقعیت شغلی دارای کمبود نیرو برای کارت 24 ماهه Red-White-Red اقدام کنید. این مهم تنها در صورتی قابل انجام است که دارای شرایط زیر باشید:

 • طبق مقررات دولتی، قادر به ارائه مدرک آموزش کامل شده در موقعیت شغلی مورد نظر باشید
 • از یک کارفرمای اتریشی یک جاب آفر معتبر دریافت کرده باشید و کارفرما حاضر به پرداخت حداقل درآمد تعیین شده توسط دولت این کشور باشد
 • از فاکتورهای دارای امتیاز پایین حداقل 55 امتیاز کسب کنید:
فاکتورهای متقاضیان ماهر و واجد شرایطامتیازها
مهارتحداکثر امتیاز مجاز: 30
دوره تکمیل شده آموزشی و فنی در موقعیت های شغلی دارای کمبود نیرو در اتریش20
داشتن شرایط عمومی برای پذیرش دانشگاه25
تکمیل یک دوره آموزشی حداقل 3 ساله از یک دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی30
تجربه کاری مطابق با مهارت متقاضیحداکثر امتیاز مجاز: 20
تجربه کاری در هر سال2
تجربه کاری در اتریش (در هر سال)4
مهارت های زبان آلمانیحداکثر امتیاز مجاز: 15
سطح مقدماتی زبان آلمانی A15
سطح زبان آلمانی A210
سطح زبان آلمانی B2 برای استفاده مستقل از زبان15
مهارت های زبان انگلیسیحداکثر امتیاز مجاز: 10
سطح مقدماتی زبان A25
سطح زبان انگلیسی B2 برای استفاده مستقل از زبان10
سن متقاضیحداکثر امتیاز مجاز: 15
تا حداکثر 30 سال15
تا حداکثر 40 سال10
مجموع امتیازات90
حداقل امتیاز مورد نیاز55

 

شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی migration.gv.at به دو بخش Austria-wide shortage occupations و  regional shortage occupations مراجعه کرده و از موقعیت های شغلی مورد نیاز برای مهاجرت به اتریش مطلع گردید.

همچنین این امکان را دارید تا از خدمات و مشاوره تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در زمینه مهاجرت به کشور اتریش استفاده کرده و از ارزیابی حرفه ای شرایط مهاجرتی خود به اروپا و دریافت ویزای کار اروپا برخوردار شوید.

مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

اکنون نوبت به معرفی یکی از پرهزینه ترین روش های مهاجرت به اتریش یعنی تمکن مالی می رسد.این گزینه برای آن دسته از متقاضیان ثروتمندی است که قصد مهاجرت به این کشور را داشته و تمایل به کار و انجام تجارت در هنگام حضور در این کشور را ندارند.

در واقع آنها دارای شرایط مالی خوبی هستند و می خواهند با استفاده از این مزیت، کارت اقامت معتبر اتریش را برای خود و اعضای خانواده (همسر و فرزندان) دریافت کنند. به طور کلی شرایط اعلام شده برای مهاجرت به این کشور از طریق تمکن مالی به شرح زیر است:

 • دارای درآمد ثابت از یک منبع درآمد خارج از اتریش باشید
 • از توانایی مالی خوبی برخوردار بوده و دارای استقلال مالی باشید، یعنی حداقل درآمد ماهانه شما برای هر فرد باید معادل 2 هزار یورو در ماه باشد. این رقم برای یک متقاضی متاهل دارای همسر به 3 هزار یورو در ماه تغییر می کند.سایر هزینه های جانبی نظیر بیمه درمانی، اجاره خانه و غیره نیز در این مقدار محاسبه می شود. به بیانی دیگر، درآمد ماهانه مناسب یک خانواده 4 نفره در کشور اتریش برابر با 7 هزار یورو و یا 80 هزار یورو در سال است.
 • متقاضی توانایی اجاره و یا خرید ملک واجد شرایط در اتریش را داشته باشد، مثلاً یک خانواده 4 نفره (متقاضی اصلی، همسر و دو فرزند زیر 18 سال) نیاز به زندگی در یک خانه با حداقل متراژ 80 متری دارند
 • تهیه بیمه خدمات درمانی پوشش دهنده 100 درصد هزینه های درمانی و پزشکی کل اعضای خانواده
 • اثبات داشتن مهارت اولیه زبان آلمانی سطح A1 با ارائه یک گواهی معتبر نظیر مدرک زبان گوته، TELC GmBH و یا OIF و OSD

متقاضی مهاجرت به کشور اتریش از طریق روش تمکن مالی ملزم است تا بعد از دریافت کارت اقامت این کشور به طور دائم در اتریش زندگی کند. در واقع بنابر قوانین دولتی، شما ملزم به اقامت و حضور 183 روزه در هر سال در کشور اتریش هستید.

آسان ترین راه مهاجرت به اتریش

به استثنای افرادی که دارای خانواده درجه یک و مقیم در اتریش هستند و یا افرادی که قصد ازدواج با یک شهروند اتریشی را دارند، از میان تمامی روش های مهاجرت به اتریش، گزینه تحصیلی بهترین و آسان ترین روش ممکن برای مهاجرت به کشور اتریش محسوب می شود.

در واقع، اگر دارای بودجه مالی کافی برای پوشش هزینه های شهریه دانشگاه، خوابگاه، خورد و خوراک و حمل و نقل در اتریش باشید، مهاجرت تحصیلی بهترین گزینه پیش روی شما محسوب می شود. این بدین خاطر است که اعتبار مدارک دانشگاهی این کشور بسیار بالا بوده، اجازه کار دانشجویی به شما داده می شود، می توانید آزادانه به 25 کشور این حوزه سفر کنید و با کسب مدرک دانشگاهی، از شرایط ایده آلی برای فعالیت تمام وقت و کسب درآمد در بازار کار اتریش برخوردار شوید.

هزینه مهاجرت به اتریش

اکنون که با کلیت روش های مهاجرت به اتریش آشنا شدید، بد نیست تا از هزینه مهاجرت به این کشور نیز مطلع گردید. اگر تمایل به دریافت انواع ویزای شنگن اتریش از نوع کوتاه مدت دارید (مثل ویزای توریستی، تجاری، بازدید از خانواده)، باید به کارگزاری وی اف اس گلوبال در هروی سنتر مراجعه کنید و هزینه های درخواست شما به شرح زیر است:

 • هزینه ویزای اتریش برای متقاضیان 12 سال به بالا: 80 یورو
 • درخواست ویزا برای افراد 6 تا 12 سال: 40 یورو (برای متقاضیان زیر 6 سال رایگان است)
 • هزینه 40 یورویی خدمات کارگزاری که شامل انگشت نگاری و عکس بیومتریک از متقاضی می شود

تمامی موارد ذکر شده در بالا باید به صورت نقدی و در زمان ارائه مدارک پرداخت شود.

اما اگر برای مثال تمایل به اخذ ویزای جستجوی کار و خدمات ویزای بلند مدت و اقامت اتریش داشته باشید، باید به سفارت این کشور در تهران مراجعه کرده و هزینه های زیر را پرداخت نمایید:

 • ویزای جستجوی کار: 150 یورو
 • کارت اقامت Red-White-Red: 160 یورو که شامل درخواست، ارائه و خدمات عکس بیومتریک و انگشت نگاری می شود

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های مهاجرت به اتریش هستید، تنها کافیست تا با رزرو وقت مشاوره موسسه مهاجرتی نیلگام، از راهنمایی ها و خدمات تخصصی کارشناسان ما در تمامی زمینه های مهاجرتی کشور اتریش و سایر کشورهای معتبر دنیا برخوردار شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *