ویزا

هزینه ویزای شینگن بر اساس کشورهای مختلف چقدر است؟

سفر اروپایی با خیال راحت! راهنمای جامع هزینه ویزای شینگن


حوزه شینگن شامل 29 کشور اروپایی است که بر اساس پیمانی مشترک، به شهروندانشان اجازه ورود آزادانه به مرزهای دیگر کشورهای هم‌پیمان را داده‌اند. همچنین افرادی که اقامت دائم این کشورها را داشته باشند نیز می‌توانند بدون ارائه ویزا در تمامی 29 کشور رفت‌وآمد کنند. کشورهای حوزه شینگن در رابطه با مرزهای خارجی و ورود شهروندان سایر کشورها قوانین هماهنگی دارند و بر همین اساس ویزایی تحت عنوان ویزای شینگن را صادر می‌کنند. نوع ویزای شینگن بسته به هدف شخص متقاضی از ورود به این حوزه متفاوت خواهد بود. حال سؤالی که به ذهن خطور می‌کند این است که آیا هزینه ویزای شینگن بر مبنای کشور صادرکننده ویزا، نوع ویزا و شرایط افراد متقاضی دچار تغییر خواهد شد؟

هزینه انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام از آن‌ها برای هدف خاصی در نظر گرفته شده و مدت زمان اجازه اقامت بر اساس آن‌ها، با یکدیگر متفاوت است. به صورت خلاصه انواع ویزای شینگن عبارتند از:

  • ویزای ترانزیتی شینگن
  • ویزای توریستی شینگن
  • ویزای شینگن جهت ملاقات با خانواده یا دوستان
  • ویزای بیزینس شینگن
  • ویزای پزشکی شینگن
  • ویزای تحصیلی شینگن

هزینه انواع ویزای شینگن ذکرشده برای افراد بزرگسال ۸۰ یورو، کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است. ویزاهای مذکور در دسته ویزاهای ترانزیتی و کوتاه‌مدت شینگن قرار می‌گیرند اما به جز این‌ موارد ویزاهای ملی نیز وجود دارد که برای حضور بلندمدت در حوزه شینگن صادر می‌شوند.

این نوع ویزا به افرادی اعطا می‌شود که قصد تحصیل بلند‌مدت، کار یا اقامت دائم در کشورهای حوزه شینگن را دارند. هزینه ویزای ملی نیز دقیقاً مانند هزینه ویزاهای ترانزیتی و کوتاه مدت شینگن است.

هزینه ویزای شینگن

بیشتر بخوانید:

چطور ویزای شینگن بگیریم؟

آیا هزینه ویزای شینگن در کشورهای مختلف فرق دارد؟

با توجه به اینکه با اخذ ویزای شینگن از هر یک از 29 کشور عضو این حوزه، امکان رفت‌وآمد در کلیه کشورهای دیگر را خواهید داشت بنابراین شرایط و قوانین مربوط به اخذ ویزای شینگن در تمامی این کشورها تقریباً یکسان است. قیمت ویزای شینگن نیز در کلیه این کشورها به یک میزان بوده و تنها برخی استثنائات در این رابطه وجود دارد.

قیمت ویزای شینگن بر اساس کشورهای مختلف و شرایط افراد متقاضی در زیر آمده است:

هزینه‌های مذکور مربوط به سال ۲۰۱۹ بوده و بر اساس اخبار منتشر شده، در سال ۲۰۲۰ هزینه ویزای شینگن برای بزرگسالان به ۸۰ یورو و برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال به ۴۰ یورو افزایش پیدا خواهد کرد.

هزینه ویزای شینگن آلمان

هزینه ویزای شینگن آلمان برای اهداف کوتاه‌مدت همان اعداد ذکر شده در جدول است با این تفاوت که هزینه ویزا برای شهروندان صربستان، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی، بوسنی و آلبانی ۳۵ یورو تعیین شده است. اما تفاوت اساسی در رابطه با انواع ویزای بلندمدت شینگن است که تحت عنوان ویزای ملی شناخته می‌شوند.

افرادی که متقاضی ویزای بلندمدت آلمان هستند باید مبلغ ۷۰ یورو را برای اخذ این نوع ویزا بپردازند. البته در این زمینه نیز استثنائاتی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش این مبلغ به ۳۷٫۵ یورو برای متقاضیان زیر ۱۸ سال اشاره داشت.

هزینه ویزای شینگن فرانسه

قیمت ویزای شینگن فرانسه نیز در ارتباط با ویزای کوتاه‌مدت و ترانزیت فرودگاهی تفاوت با اعداد ذکرشده در جدول ندارد. اما هزینه درخواست ویزای بلندمدت فرانسه ۹۹ یورو تعیین شده است. همچنین در صورتی که قصد اخذ ویزای دانشجویی بلندمدت ملی برای قلمروی فرانسه را داشته باشید باید ۵۰ یورو بپردازید.

البته در رابطه با ویزای فرانسه نیز برخی استثناها وجود دارد که از جلمه آن‌‎ها می‌توان به کاهش هزینه درخواست به ۳۵ یورو برای شهروندان کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، اوکراین و روسیه اشاره داشت.


/*/ به کمک نیلگام سفر وقت سفارت شینگن را بگیر /*/


قیمت ویزای شینگن در سایر کشورها از جمله ایتالیا، اسپانیا و سوئد نیز از اعداد ذکر شده در جدول پیروی می‌کند. البته همچون فرانسه و آلمان ممکن است در رابطه با ویزای شینگن بلندمدت تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال برای گرفتن ویزای شینگن مالت به منظور اهداف بلندمدت باید مبلغ ۶۶ یورو بپردازید.

همچنین در رابطه با شهروندان برخی کشورها استثنائاتی در تعیین هزینه ویزای شینگن وجود دارد که این موارد به طور معمول شامل شهروندان ایرانی نمی‌شود. در صورت ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن، هزینه پرداخت شده توسط متقاضی به وی عودت داده نخواهد شد.

سایر هزینه های اخذ ویزای شینگن

هزینه‌های بررسی‌شده تنها مربوط به هزینه درخواست ویزای شینگن بود اما به جز این مورد هزینه‌های دیگری نیز در ارتباط با اخذ ویزای شینگن وجود دارد. از جمله مهم‌ترین هزینه‌ها در این ارتباط باید به هزینه خدمات کارگزاری‌های مختلف در ایران اشاره داشت. کارگزاری‌ها به نوعی نماینده سفارت‌های مختلف محسوب شده و امور مربوط به درخواست ویزا از طریق آن‌ها انجام می‌شود.

به‌عنوان مثال یکی از مهم‌ترین کارگزاری‌ها در حوزه ویزا مربوط به VFS Global می‌شود که فرآیند درخواست ویزای کشورهای مختلف حوزه شینگن از جمله فرانسه، اتریش، سوئیس، یونان و هلند را انجام می‌دهد. این کارگزاری‌ها علاوه بر هزینه معمول درخواست ویزای شینگن هزینه جداگانه‌ای را به‌عنوان هزینه انجام و پیگیری درخواست دریافت می‌کنند.

در حال حاضر این هزینه برای کشورهایی که خدمات ویزای آن‌ها توسط کارگزاری وی اف اس گلوبال ارائه می‌شود ۲۸ یورو است. برای کشورهایی مانند آلمان، اسپانیا و ایتالیا که با کارگزاری‌های دیگری همکاری می‌کنند این هزینه متفاوت خواهد بود. ضمناً این کارگزاری‌ها برخی خدمات اضافی را نیز ارائه می‌دهند که استفاده از آن‌ها اختیاری است.

از جمله این موارد می‌توان به سرویس پیک با هزینه ۱۰ یورو در تهران و ۱۴ یورو خارج از تهران، سرویس پیامک اطلاع‌رسانی با قیمت ۳ یورو و سرویس عکاسی با هزینه ۹ یورو برای چهار عکس اشاره داشت. اگرچه برخی تفاوت‌ها در ارتباط با هزینه ویزای شینگن به ویژه ویزای بلندمدت آن وجود دارد اما به طور کلی اعداد ذکرشده در جدول این مطلب مبنای کار تمامی کشورهای حوزه شینگن بوده و هزینه اخذ ویزای شینگن تفاوت خاصی در کشورهای مختلف این حوزه ندارد.

در رابطه با هزینه اخذ ویزا از طریق کارگزاری‌ها نیز بهتر است بر اساس کشور مورد نظر خود اطلاعات مربوط به هزینه اخذ ویزای شینگن را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

هزینه های اخذ ویزای شینگن


سوالات متداول | FAQs


1. هزینه ویزای شینگن برای افراد بزرگسال چقدر است؟

برای افراد بزرگسال، قیمت ویزای شینگن در سال 2024، 80 یورو است.

2. آیا قیمت ویزای شینگن در کشورهای مختلف یکسان است؟

در حالت کلی، قیمت ویزای شینگن در تمامی کشورهای عضو حوزه شینگن یکسان است. با این حال، برای برخی کشورها استثناهایی وجود دارد. به عنوان مثال، شهروندان صربستان، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی، بوسنی و آلبانی می‌توانند ویزای شینگن را با هزینه 35 یورو دریافت کنند.

3. قیمت ویزای شینگن برای کودکان چقدر است؟

قیمت ویزای شینگن برای کودکان بین 6 تا 12 سال، 40 یورو است. کودکان زیر 6 سال نیازی به پرداخت هزینه ویزا ندارند.

4. آیا هزینه ویزای شینگن بلندمدت با ویزای کوتاه‌مدت متفاوت است؟

بله، قیمت ویزای شینگن بلندمدت با ویزای کوتاه‌مدت متفاوت است. هزینه ویزای شیگن بلندمدت در سال 2024، 70 یورو است.

5. آیا هزینه خدمات کارگزاری‌های ویزا در کشورهای مختلف یکسان است؟

خیر، هزینه خدمات کارگزاری‌های ویزا در کشورهای مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال، هزینه خدمات کارگزاری وی اف اس گلوبال برای کشورهایی که خدمات ویزای آن‌ها توسط این کارگزاری ارائه می‌شود، 28 یورو است. برای کشورهایی مانند آلمان، اسپانیا و ایتالیا که با کارگزاری‌های دیگری همکاری می‌کنند، این هزینه متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *