تحصیلی

تحصیل در رشته مدیریت و MBA در فرانسه

MBA و رشته‌های مرتبط با مدیریت جزو عناوینی محسوب می‌شوند که در سرتاسر دنیا طرفداران زیادی داشته و افراد زیادی در این رشته مشغول به تحصیل هستند. دلیل اصلی این موضوع به بازار کار خوب رشته‌های مدیریت مربوط می‌شود. در حال حاضر رشته MBA نقش مهمی را در دنیای کسب و کار داشته و فارغ‌التحصیلان این رشته فرصت‌های زیادی را در امور مالی و اداری پیش روی خود می‌بینند. حالا اگر مدرک MBA خود را از یک دانشگاه معتبر بین‌المللی گرفته باشید چشم‌انداز شغلی شما بهتر هم خواهد شد. فرانسه یکی از کشورهایی است که موسسات آموزشی آن در حوزه رشته MBA جزو برترین‌های دنیا هستند. اما تحصیل در رشته MBA در فرانسه چه مزایا و شرایطی دارد؟

چرا تحصیل MBA در فرانسه؟

کشور فرانسه دارای سیستم اقتصادی توسعه یافته‌ای بوده و بازار کار بزرگی دارد. هم‌چنین سیستم آموزشی این کشور نیز جزو سازمان‌یافته‌ترین و برترین سیستم‌های آموزشی دنیا محسوب می‌شود. اکثر متقاضیان حضور در برنامه‌های تحصیلی مرتبط با رشته MBA کشور فرانسه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. دلیل این موضوع شرایط مناسب تحصیل در فرانسه و جایگاه مناسب موسسات آموزشی این کشور در رشته MBA است. بسیاری از شرکت‌های بین المللی در سراسر دنیا اقدام به استخدام فارغ‌التحصیلان رشته MBA در موسسات آموزشی فرانسه می‌کنند. علاوه بر کیفیت آموزشی و اعتبار بالای مدارک باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که هزینه‌های تحصیل در موسسات آموزشی فرانسه نسبت به رقبای آمریکایی و انگلیسی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. بنابراین تحصیل در رشته MBA در فرانسه یک گزینه عالی به حساب می‌آید.

گرفتن پذیرش از فرانسه برای رشته MBA

در حال حاضر موسسات آموزشی بسیار زیادی در فرانسه وجود دارند که برنامه تحصیلی MBA را ارائه می‌دهند. از مهم‌ترین این موسسات باید به بیزنس اسکول‌هایی business schools اشاره داشته باشیم که به صورت تخصصی روی برنامه‌های تحصیلی رشته MBA کار می‌کنند. در صورتی که قصد تحصیل در رشته MBA در فرانسه را دارید باید ابتدا یک پذیرش تحصیلی را از موسسات آموزشی این کشور بگیرید. شرایط گرفتن پذیرش تحصیلی فرانسه بسته به سطح موسسه و رزومه شخص متقاضی دارای تفاوت است. طبیعی است که ورود به برنامه‌های تحصیلی معتبرتر از رقابت بیشتری برخوردار باشد اما در صورتی که بتوانید وارد چنین موسساتی شوید از امتیازات زیادی بهره‌مند خواهید شد.

مهم‌ترین معیارها جهت اخذ پذیرش از فرانسه در رشته MBA

 • داشتن حداقل مدرک لیسانس فرانسه یا مدرک معادل آن
 • داشتن حداقل ۳ یا ۴ سال سابقه کار مرتبط
 • نمرات آزمون GMAT یا  GRE (بستگی به موسسه آموزشی مورد نظر خواهد داشت)
 • نمره آزمون‌هایی مانند TOEFL یا IELTS برای متقاضیان غیرانگلیسی زبان

ذکر این نکته لازم است که نمره آزمون‌هایی مانند GMAT یا GRE می‌تواند در گرفتن پذیرش موثر باشد اما اهمیت این مورد از سایر موارد کمتر است. همچنین بسیاری از کالج‌ها با متقاضیان مصاحبه خواهند کرد بنابراین مهم است که خودتان را برای این مصاحبه آماده کرده باشید. به طور کلی برخورداری از تجارب کاری مناسب و رزومه قوی مهم‌ترین فاکتور برای گرفتن پذیرش رشته MBA از موسسات آموزشی فرانسه است. طول مدت دوره MBA نیز بسته به موسسه آموزشی مورد نظر شما دارای تفاوت خواهد بود. طول دوره در برخی موسسات ۲۴ماه و در برخی دیگر ۱۶ماه است. بسته به شرایط ممکن است این دوره تا ۱۲ ماه هم کاهش پیدا کند.

بهترین موسسات آموزشی فرانسه در زمینه مدیریت و MBA

قبل از این که وارد مرحله ارسال درخواست برای گرفتن پذیرش شوید باید یک موسسه آموزشی را در کشور فرانسه انتخاب کرده باشید. با توجه به وجود تعداد زیاد بیزنس اسکول‌ها در حوزه مدیریت و MBA گستره وسیعی از انتخاب را در اختیار خواهید داشت. اما برخی از این موسسات شناخته‌شده‌تر از بقیه بوده و اعتبار مدارک آن‌ها بالاتر است.

بیزنس اسکول پاریس PSB

بیزنس اسکول پاریس یکی از بهترین موسسات آموزشی در حوزه رشته مدیریت و MBA است. این بیزنس اسکول در سال ۱۹۷۴ تاسیس شده و در حال حاضر در شهر پاریس قرار دارد. این موسسه برنامه‌های آموزشی خود را در مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی تا دکتری ارائه می‌دهد. این موسسه دارای مجوز از وزارت علوم و تحقیقات فرانسه بوده و مدارک آن دارای اعتبار بین‌المللی هستند. در حال حاضر ۲۰ درصد دانشجویان این موسسه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. برنامه رشته MBA در این بیزنس اسکول دارای ۷ دوره درسی مختلف است و بین ۱۲ تا ۲۴ ماه طول خواهد کشید. برای ورود به این دانشگاه باید حداقل نمره ۸۰ در آزمون تافل یا حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس را داشته باشید.

بیزنس اسکول EDHEC

بیزنس اسکول EDHEC یکی از معتبرترین بیزنس اسکول‌های دنیا محسوب می‌شود که مدارک آن دارای ارزش زیادی در دنیای کسب و کار هستند. این موسسه آموزشی دارای اهداف کارآفرینانه بوده و مسیر کارآفرینی را برای دانشجویان خود هموار می‌کند. آمار نشان می‌دهد که ۶۷ درصد فارغ‌التحصیلان این موسسه موفق شده‌اند شغلی را با ابعاد بین‌المللی پیدا کنند. مرکز اصلی EDHEC در شهر ساحلی نیس قرار دارد اما پردیس‌های مختلف آن در شهرهای دیگر از جمله لیل، پاریس و لندن نیز توسعه پیدا کرده‌اند.

دانشجویان این موسسه بعد از اتمام تحصیلات می‌توانند متناسب با علاقه خود یک پروژه MBA را انجام دهند. این پروژه می‌تواند یک پروژه مشاوره، کارآموزی شرکتی و یا یک پروژه تحقیقاتی باشد. موسسه EDHEC در سال ۲۰۱۷ به عنوان هفدهمین بیزنس اسکول برتر جهان شناخته شد.

بیزنس اسکول ESSEC

بیزنس اسکول ESSEC در سال ۱۹۰۷ تاسیس شد و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین بیزنس اسکول‌های فرانسه محسوب می‌شود. این بیزنس اسکول در رتبه سوم برترین موسسات ارائه دهنده برنامه درسی مدیریت در جهان قرار دارد. البته دوره MBA این بیزنس اسکول قدمت زیادی نداشته و از سال ۲۰۱۱ میلادی ارائه شده اما تخصص و شهرت ESSEC در رشته‌های تحصیلی مرتبط با مدیریت باعث شده تا دانشجویان زیادی در رشته MBA این موسسه تحصیل کنند. جالب است بدانید که این موسسه آموزشی در کشورهای مختلف از جمله سنگاپور و مراکش نیز مراکزی را راه‌اندازی کرده است. دوره MBA این بیزنس اسکول ۱۲ ماه به طول خواهد انجامید.

بیزنس اسکول EM Lyon

بیزنس اسکول EM Lyon نیز از جمله موسساتی محسوب می‌شود که برنامه‌های مربوط به کارآفرینی را به طور جدی پیگیری می‌کند. فرآیند آموزش رشته MBA در این بیزنس اسکول از طریق یک پروژه تکمیل می‌گردد که معمولا برای دانشجویان ممتاز در نظر گرفته می‌شود. این موسسه در رتبه چهلم برترین بیزنس اسکول‌های دنیا در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته است. تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی از ۵۰ کشور مختلف دنیا در این موسسه آموزشی تحصیل می‌کنند. یکی از نکات مثبت در مورد EM Lyon این است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این موسسه وجود دارد. دوره MBA این بیزنس اسکول ۱۲ ماه طول خواهد کشید و حدود ۸۶ درصد دانشجویان این موسسه تا سه ماه بعد از فارغ‌التحصیلی موفق به پیدا کردن شغل مناسب شده‌اند.

بیزنس اسکول INSEAD

بیزنس اسکول INSEAD یکی از موسسات خصوصی معروف فرانسه بوده که در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده است. این موسسه دارای امکانات آموزشی بسیار خوبی بوده و برنامه‌های خود را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. این موسسه بین‌المللی شاخه‌های مختلفی از رشته مدیریت را در برنامه‌های تحصیلی خود دارد که MBA یکی از مهم‌ترین آنها به حساب می‌آید. تمرکز این برنامه‌ها بیشتر روی موارد اصلی مربوط به حوزه کسب و کار است.

مدت دوره‌های رشته MBA 15 الی ۱۶ ماه بوده و در طول این مدت به دانشجویان فرصت داده می‌شود تا با متخصصان این رشته در ارتباط باشند. جالب است بدانید که INSEAD همواره در رتبه‌بندی‌های مختلف در رده اول یا دوم برترین بیزنس اسکول‌ها در حوزه MBA قرار داشته است. این موسسه بیش از ۴۰ درصد از فارغ‌التحصیلان خود را به شرکت‌های مشاوره مدیریتی معرفی می‌کند و یکی از مهم‌ترین مراکز آموزشی تغذیه‌کننده این نوع شرکت‌ها به حساب می‌آید.

بیزنس اسکول HEC

بیزنس اسکول HEC در شهر پاریس واقع شده و یکی از مشهورترین بیزنس اسکول‌های اروپا به شمار می‌رود. این موسسه همواره رتبه خوبی را در بین موسساتی که رشته MBA را ارائه می‌کنند داشته است. ویژگی منحصربه‌فرد این بیزنس اسکول این است که به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا از حداکثر پتانسیل خود استفاده کنند. در طی دوره ۱۶ ماهه این موسسه انواع برنامه‌های کارآموزی و تخصصی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. بعد از گذشت هشت ماه دانشجویان مهارت‌های زیادی را در رابطه با مدیریت کسب و کار به دست خواهند آورد.

به همین دلیل است که ۹۳ درصد دانشجویان این موسسه بعد از فارغ‌التحصیل شدن می‌توانند شغل مناسبی را برای خود دست و پا کنند. موارد مذکور تنها تعدادی از بیزنس اسکول‌های برتر کشور فرانسه در حوزه مدیریت و MBA بودند. نکته مهم این است که اگر قصد تحصیل در رشته MBA در فرانسه را دارید بهتر است که به زبان فرانسه مسلط باشید زیرا بسیاری از دوره‌های آموزشی در این کشور به زبان فرانسه ارائه می‌شود. ضمن این که برای ورود به بازار کار فرانسه نیز تسلط به زبان فرانسه بسیار مهم خواهد بود. برای تسلط به زبان فرانسه می‌توانید در دوره‌های زبان فرانسه که در موسسات این کشور برگزار می‌شود شرکت نمایید.

نحوه درخواست پذیرش از فرانسه برای رشته MBA

ارائه درخواست پذیرش جهت تحصیل در رشته MBA در فرانسه دارای فرآیند مشخصی است. ارائه درخواست پذیرش ممکن است به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود اما اکثر موسسات آموزشی فرانسه ارسال درخواست آنلاین را توصیه کرده‌اند. پیش از ارسال درخواست باید تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کرده باشید و آن‌ها را همراه با فرم درخواست تکمیل شده ارسال نمایید. همچنین مبلغ کمی را نیز باید به عنوان هزینه درخواست بپردازید.

برای ارسال درخواست به تاریخ‌ تعیین شده توسط موسسات آموزشی دقت کنید و تا حد ممکن سعی کنید که درخواست خود را زودتر ارسال کرده و آن را موکول به روزهای پایانی نکنید. دقت داشته باشید که باید رزومه خود را نیز همراه با درخواست پذیرش ارسال نمایید. این رزومه شامل مواردی نظیر تجارب کاری، جایگاه و دستاوردهای شغلی می‌گردد. به طور معمول از متقاضیان منتخب برای انجام مصاحبه دعوت به عمل آورده خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست پذیرش از فرانسه برای رشته MBA

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • ترجمه تمامی مدارک تحصیلی
 • مدارک مالی
 • ترجمه سوابق کاری
 • مقالات
 • توصیه‌نامه در صورت وجود
 • سایر مدارک بر اساس صلاحدید موسسه آموزشی مورد نظر

هزینه تحصیل در رشته MBA در فرانسه

یکی از موارد مهمی که قبل از اقدام برای تحصیل در رشته MBA در فرانسه باید به آن توجه داشته باشید مسئله هزینه است. شهریه موسسات آموزشی فرانسه بر اساس دولتی یا خصوصی بودن، موقعیت مکانی، رتبه و جایگاه آن‌ها متغیر است. اگرچه شهریه موسسات آموزش عالی دولتی فرانسه شامل یارانه‌های دولتی شده و شامل مبلغ کمی می‌شود اما این موضوع در رابطه با بیزنس اسکول‌ها صدق نمی‌کند. دلیل این موضوع نیز این است که این موسسات اغلب به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند. برای تحصیل در رشته MBA در موسسات آموزشی معمولی باید شهریه بین ۳ تا ۱۰ هزار یورو را در نظر داشته باشید. اما این رقم برای موسسات سطح بالاتر تا ۴۵ هزار یورو نیز افزایش خواهد یافت. در ادامه شهریه برخی از بهترین کالج‌ها آورده شده است:

 • بیزنس اسکول پاریس: شهریه ۱۴ هزار یورو
 • بیزنس اسکول Rouen: شهریه ۲۴ هزار یورو
 • موسسه RMS: شهریه ۲۵ هزار یورو
 • بیزنس اسکول EDHEC: شهریه ۳۲۵۰۰ یورو
 • بیزنس اسکول HEC: شهریه ۴۵ هزار یورو

به هزینه شهریه باید هزینه‌های دیگری نظیر دوره کارآموزی، مدیریت پروژه و… را نیز اضافه کنید. این موارد برای گرفتن مدرک تحصیلی اجباری نیستند اما ارزش آن را بیشتر خواهند کرد. البته برخی موسسات آموزشی برنامه‌هایی در مورد اعطای بورسیه تحصیلی نیز دارند. ممکن است متقاضیانی که شایستگی بالایی داشته و از لحاظ تمکن مالی وضعیت خوبی را ندارند شامل این بورسیه‌ها شوند. شما این امکان را دارید تا در ارتباط با نحوه تامین بودجه دوره با موسسه آموزشی مورد نظر خود تعامل کنید. بعد از انجام کلیه اقدامات و اخذ پذیرش باید اقدام به اخذ ویزای فرانسه کنید.

معمولا مدت زمان این ویزاها یک ساله بوده و قابل تمدید است. تحصیل در رشته MBA در فرانسه و گرفتن مدرک از موسسات آموزشی این کشور می‌تواند آینده شغلی بسیار خوبی را برای شما ایجاد کند. اما با توجه به پیچیدگی‌های مربوط به فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی فرانسه بهتر است از مشاوره و خدمات موسسات معتبر در این زمینه استفاده نمایید.

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *