تحصیلی

شرایط و هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا

اعتبار دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی در کانادا، تحصیل در این کشور را به رویای بسیاری از ایرانیان تبدیل کرده است. در میان رشته‌های ارائه شده در مراکز آموزش عالی کانادا، زیرمجموعه رشته‌های پزشکی از دیگر رشته‌ها، برجسته‌تر و محبوب‌تر است؛ چراکه تحصیل در کانادا به‌خصوص در رشته پزشکی به نسبت دیگر کشورهای پذیرنده دانشجو، ارزان‌تر است. افزون بر این، رنکینگ جهانی قابل‌توجه در دانشگاه‌های پذیرنده این رشته‌ها در کانادا نیز بر این ادعا صحه گذاشته است. البته ظرفیت محدود این رشته‌ها در دانشگاه‌های کانادا موجب شده بسیاری از کانادایی‌ها، برای تحصیل به کشور دیگری رجوع کنند.

تحصیل در رشته‌های پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی

دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی برای دانشجویان خارجی بسیار رقابتی و دشوار است؛ در سراسر پهنه گسترده کانادا، از میان ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی تنها ۷ دانشگاه به دانشجویان خارجی پذیرش می‌دهد. به همین دلیل، متقاضیان تحصیل در این رشته در کانادا راه دشواری را پیش رو دارند. البته راه‌کارهایی نیز وجود دارد که مسیر هموارتری را ایجاد می‌کند. نتیجه تحصیل در این رشته در کانادا بسیار ارزشمند است و به شرایط سخت اولیه می‌ارزد.

مزایای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی در کانادا به نسبت دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان هزینه کمتری دارد و دانشجو در مدت‌زمان کوتاه‌تری فارغ‌التحصیل می‌شود. برای مثال تحصیل در رشته پزشکی در امریکا از ابتدا تا گرفتن یکی از تخصص‌های زیرمجموعه علوم پزشکی، ۱۱ تا ۱۴ سال به طول می‌انجامد. افزون بر طول دوره تحصیل، هزینه تحصیل در این رشته در امریکا نیز بسیار بیشتر از کانادا است. دریافت بورس‌های دولتی یا دانشگاهی برای دانشجویان بین‌المللی که شرایط موردنیاز برای دریافت کمک‌هزینه‌های کانادا را داشته باشند نیز امکان‌پذیر است. یکی از شرایط دریافت بورس دوره پزشکی در کانادا، داشتن مدرک آیلتس با نمره ۷ و امتیاز بالا در آزمون ورودی این رشته است.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته‌های علوم پزشکی در کانادا مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند؛ اگر پس از دوران تحصیل تصمیم به بازگشت داشته باشید، مجوز کار یا ادامه تحصیل را در داخل کشور نیز خواهید داشت اما دریافتی پزشکان در کانادا بسیار وسوسه‌انگیز است. پزشکی (در هر تخصصی) یکی از پردرآمدترین مشاغل کانادا محسوب می‌شود.

همزمان با تحصیل در رشته پزشکی، اجازه کار نیز به دانشجو داده می‌شود. کار دانشجویی در کانادا کاری پاره‌وقت است که ۲۰ ساعت در هفته باشد. به‌عبارتی دیگر، متقاضی پس از دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، با همان ویزا اجازه کار نیمه‌وقت را نیز دارد.

پس از اتمام دوره تحصیل در رشته‌های پزشکی در کانادا، دانشجوی فارغ‌التحصیل می‌تواند اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا کند. دانشجویان فارغ‌التحصیل با یافتن شغل مناسب و تمام‌وقت، می‌توانند ابتدا ویزای کار دریافت کنند و پس از آن برای اقامت دائم اقدام کنند. بسیاری از دانشگاه‌های پذیرنده در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا، شرایط اسکان دانشجویان را نیز فراهم آورده‌اند؛ با استفاده از این خدمات دانشگاه با هزینه بسیار کمتری در خوابگاه‌های کانادا در محیط دانشگاه یا بیرون از آن می‌‌توان اقامت داشت. بسیاری از دانشگاه‌ها خدمات استفاده از حمل‌ونقل رایگان شهری یا بین‌شهری را نیز به همراه کارت دانشجو به وی اعطا می‌کنند.

شرایط تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا

با تحصیل در رشته پزشکی در کانادا به یکی از برترین محیط‌های آموزشی پزشکی در جهان دسترسی خواهید داشت و از پیشرفته‌‌ترین امکانات برای آموزش بهره خواهید برد. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در رشته پرشکی نیازمند رعایت تمام مواردی‌ست که دانشگاه مقرر کرده است. دانشجویانی که زبان اول آن‌ها زبان انگلیسی نیست، برای شرکت در این دوره باید بتوانند توانایی تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهند.

دانشجویان بین‌المللی باید بتوانند در یکی از آزمون‌های ارزیابی MELAB ،IELTS ،TOFEL و CAEL نمره خوب و قابل قبولی کسب کنند. البته درصورتی که دیگر مدارک و موارد موردنیاز دریافت پذیرش و ویزا فراهم بود، می‌توان پذیرش مشروط (به همراه دوره زبان انگلیسی) را نیز دریافت کرد. از جمله موارد مهم برای دریافت پذیرش را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد:

  • رزومه تحصیلی
  • ریزنمرات و معدل بالا
  • درک زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس
  • توصیه نامه از ۲ یا ۳ استاد
  • انگیزه‌نامه تحصیلی

چگونگی دریافت پذیرش از رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های کانادا

متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی موظف به گذراندن دوره پزشکی در داخل کشور کانادا هستند؛ این دوره که منجر به دریافت مدرک MD می‌شود، متناسب با دانشگاه یا کالج محل تحصیل، ۲ تا ۴ سال به‌طول می‌انجامد. در این دوره درس‌های پایه علم پزشکی همچون علوم تجربی، زیست‌شناسی، روانشناسی و … تدریس می‌شود. یکی از خدمات گروه شرکت‌های نیلگام دریافت پذیرش برای این دوره از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور است.

پس از این دوره، متقاضی برای ورود به دوره تخصصی باید در آزمونی موسوم به آزمون MCAT (Medical College Admission Test) که آزمون سراسری پزشکی است، شرکت کند. در صورت قبولی و کسب امتیاز لازم برای هر رشته تخصصی، دانشجو می‌تواند وارد دانشکده‌های پزشکی شود و پس از ۴ تا ۵ سال مدرک تخصصی پزشکی را دریافت کند.

آزمون MCAT

آزمون آنلاین ارزیابی برای رشته‌های تخصصی علوم پزشکی در کشورهای انگلیسی‌زبان مانند امریکا، کانادا و استرالیا به آزمون اِمکَت Medical College Admission Test مشهور است. این آزمون در رشته‌های علوم طبیعی، علوم زیستی و استدلال کلامی در زبان انگلیسیِ متقاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در ۱۵ کشور معتبر است. برای امکان ادامه تحصیل در این رشته درکانادا باید حداقل امتیاز ۴۲۷ از ۵۲۸ را به‌دست آورد تا بتوان مجوز ورود به دوره بعد را کسب کرد.

این آزمون حداقل ۲۵بار در سال به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. اگر یک‌ماه یا زودتر از تاریخ آزمون در سامانه برگزاری آن ثبت‌نام شود، تنها با پرداخت ۳۱۰ دلار امریکا می‌توان در این آزمون شرکت کرد؛ در صورت دیرکرد نسبت به فاصله زمانی تا تاریخ آزمون باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. شرکت در این آزمون ۷ساعت‌ونیم طول می‌کشد و معمولا در ساعات اولیه روز (به‌وقت کانادا) برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که نتیجه این آزمون تنها ۳سال معتبر است. به‌عبارتی دیگر، تنها سه‌سال بعد از دریافت کارنامه قبولی فرصت دارید تا به دانشکده موردنظر مراجعه و دوره تخصصی را آغاز کنید. طبق به‌روزرسانی این آزمون در سال ۲۰۱۵، امکت در چهار بخش تخصصی دانش متقاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

شرح سوالات این آزمون به‌صورت زیر است. پس از موفقیت در آزمون امکت، حدود سه‌سال دوره‌های آموزشی تخصصی پیش روی دانشجو قرار می‌گیرد. در نهایت،‌ دانشجویان موظف به گذراندن دوره رزیدنتی کانادا (CaRMS) هستند. این دوره در پاییز آخرین سال تحصیلی برگزار می‌شود؛ بیمارستان‌ها تخصص‌های موردنظر را اعلام می‌کنند و دانشجویان نیز محل خدمت خود را اولویت‌‌بندی می‌کنند. دوره رزیدنتیِ پزشکانِ خانواده، کمی بیشتر از دیگر موارد به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که این دوره تمامی استان‌ها برگزار نمی‌شود؛ به عبارتی دیگر، تنها ایالت‌های خاصی از کانادا مجاز به برگزاری این دوره هستند. بنابراین دانشجو دو راه پیش رو دارد؛ برای گذراندن دوره به استان دیگر سفر کند یا به کشور مبدا بازگردد و در آن‌جا مشغول دوره Post-graduate شود.

شهریه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا

ایالت محل تحصیل، یکی از مواردی که در میزان هزینه شهریه تمامی رشته‌های تحصیلی کانادا تاثیرگذار است. بسیاری از ایرانیان شهرهای بزرگ کانادا را برای تحصیل و زندگی برمی‌گزینند؛ غافل از اینکه فارغ از اتلاف وقت در مسیر و ترافیک، در این شهرها هزینه تحصیل و زندگی بالاتر از شهرهای کوچک است. دانشجویان بین‌المللی شهریه بالاتری نسبت به شهروندان و افراد مقیم این کشور می‌پردازند. ایجاد فضای آموزشی با کیفیتی مثال‌زدنی برای جذب دانشجویان خارجی و کسب درآمد صورت می‌گیرد؛ کانادا که در کیفیت سیستم آموزشی هرساله حرفی برای گفتن دارد، سالانه هزاران دانشجو از سراسر جهان را جذب می‌کند تا در کنار کسب درآمد، نیروی کار سرآمد و زبده تربیت کند.

به‌طور کلی، اگر بخواهیم رقمی را به‌عنوان میانگین شهریه رشته‌های پزشکی در موسسات آموزش عالیِ کانادا بیان کنیم، این شهریه برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۲۰هزار تا ۳۰هزار دلار برآورد می‌شود؛ البته، ناگفته نماند که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی نیز سالانه کمک‌هزینه تحصیلی ۱۰۰۰ تا ۵۰ هزار دلاری اعطا می‌کند. توجه داشته باشید که در برخی موسسات آموزش عالیِ کانادا شهریه یک‌سال اول در زمان ثبت‌نام دریافت می‌شود و در برخی موسسات دیگر شهریه ابتدای هر ترم پرداخت می‌شود.

دانشگاه‌های پذیرنده رشته‌های علوم پزشکی

سال‌هاست دانشگاه‌های کانادا جایگاه خود را در رنکینگ جهانی حفظ کرده‌اند. برخی از این دانشگاه‌ها که در رشته‌های مجموعه پزشکی نیز پذیرش دارند، از دانشگاه‌های قدیمی این کشور برشمرده می‌شوند:

دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از دانشگاه مطرح کانادا در پوینت‌گری شهر ونکوور قرار دارد که نامش را وام‌دار نام ایالت مستقر در آن است. دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia یا UBC معروف‌ترین و خوشنام‌ترین دانشگاه کشور کانادا است که در سال ۱۹۰۸ در فاصله ۲۰ دقیقه‌ای از مرکز شهر تاسیس شد. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط موسسه تایمز، در سال ۲۰۱۹ دانشگاه UBC، در رتبه ۳۷ دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است؛

این در حالی‌ست که نظامِ رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۹، این دانشگاه را در رتبه ۴۷ جهانی و رتبه سوم در بین دانشگاه‌های کانادا قرار داده است. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه حدود ۲۰هزار دلار شهریه دارد. افزون بر رشته پزشکی، در این دانشگاه رشته‌های معماری، هنر، شنوایی‌سنجی، کسب‌وکار، برنامه‌ریزی منطقه‌ای، آموزش‌وپرورش، جنگلداری، گردشگری، حقوق، پزشکی، پرستاری، بهداشت عمومی، داروسازی و … نیز برگزار می‌شود.

دانشگاه تورنتو

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه کشور کانادا، دانشگاه تورنتو University of Toronto نام دارد. این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۲۷ در داخل شهر تورنتو تاسیس شد و در مجموع با پردیس‌های آن، پذیرای حدود ۷۳هزار نفر دانشجو است. دانشگاه تورنتو زیرمجموعه رشته‌هایی همچون هنر و موسیقی، پزشکی، علوم کاربردی، علوم کامپیوتری، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و … را پوشش می‌دهد و به عضویت انجمن دانشگاه‌های آمریکایی نیز درآمده است.

میانگین هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه حدود ۷۸٫۷۶۰ برای هر سال تحصیلی اعلام شده است.

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط موسسه تایمز در رابطه با آموزش عالی، دانشگاه تورنتو در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۹ جهانی و رتبه ۱ در کانادا را از آن خود کرده است، درحالی‌که نظامِ رتبه‌بندی QS در همان سال، این دانشگاه را در جایگاه ۳۴ جهانی و جایگاه ۲ کشوری کانادا قرار داده است. این دانشگاه از جنبه‌های بسیاری با دانشگاه‌های بزرگ جهان همچون هاروارد و MIT رقابت می‌کند!

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه پژوهشی دولتی آلبرتا University of Alberta یا  U of A and UAlbert، در کرانه‌های جنوبیِ رود ساسکاچوان شمالی در شهر ادمنتون ایالت آلبرتا واقع شده است. این دانشگاه که در سال ۱۹۰۸ تاسیس شد، دانشکده‌‎های کشاورزی، هنر، تجارت، آموزش، مهندسی، حقوق، پزشکی، پرستاری، داروسازی، بهداشت عمومی، علوم زیستی و فیزیکی و … را در پردیس خود جای داده است. هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه برای هر سال تحصیلی حدود ۷,۴۹۸ دلار اعلام شده است.

دانشکده آگوستانا، دانشکده آموزش، دانشکده سن‌ژان، دانشکده Extension و کالج سن ژوزف از زیرمجموعه‌های دانشگاه آلبرتا هستند که حدود ۴۰هزار دانشجو را در خود جای داده‌اند. جو کلارک (نخست‌وزیر پیشین کانادا) و ریچارد ادوارد تایلر (نظریه‌پرداز سرشناس فیزیک و دریافت‌کننده جایزه نوبل در فیزیک) از جمله فارغ التحصیلان دانشگاه آلبرتا هستند.

دانشگاه مک‌گیل کانادا

یکی از مهم‌ترین دانشگاهای مرکز شهر مونترآل در استان کِبک و یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در کانادا، دانشگاه مک‌گیل McGill University نام دارد که در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده‌است. مک‌گیل در دوره استعمار بریتانیا و ۴۶ سال پیش از شکل‌گیری کانادای امروزی در دامنه‌های کوه سلطنتی تاسیس شد. این دانشگاه در ملک شخصی تاجر اسکاتلندی جیمز مک‌گیل (به وصیت وی) و خانه‌های اطراف آن به مساحت چهل و شش هکتار ساخته شد. دانشگاه مک‌گیل امروزه بیش از ۳۰۰ رشته تحصیلی تخصصی از جمله پزشکی، حقوق، دندانپزشکی، مهندسی، مدیریت، موسیقی، علوم و … را در مقاطع مختلف پوشش می‌دهد. هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی ۱۲۶۰۰ دلار اعلام شده است.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

مانند دیگر رشته‌های پزشکی، تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا نیاز به ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۷ دارد. افزون بر دانش زبان کافی، برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید معدل دیپلم و پیش‌دانشگاهی بالاتر از ۱۵ ارائه شود و متقاضی کمتر از ۲۳ سال داشته باشد. البته در صورت کمتر بودن نمره آیلتس، برای متقاضی پذیرش مشروط صادر می‌شود. باید توجه داشت که در برخی دانشگاه‌های کانادا تدریس رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی و فرانسوی صورت می‌گیرد.

ورود به رشته دندانپزشکی نیز مانند دیگر رشته‌های علوم پزشکی به شرط گذراندن یک دوره ۲تا۴ ساله صورت می‌گیرد و پس از موفقیت در آزمون ورودی تخصصی، دانشجو به دانشکده‌های دندانپزشکی راه می‌یابد. این دوره که ۴سال به طول می‌انجامد، منجر به دریافت تخصص دندانپزشکی یا جراحی دندان می‌شود. پس از این دوره نوبت به تحصیلات تکمیلی می‌رسد که حداقل ۳سال زمان می‌برد.

جالب است بدانید که میانگین درآمد سالیانه دندانپزشکان در کشور کانادا ۳۵۰ هزار دلار اعلام شده است؛ پس به زحمتش می‌ارزد!

رشته دندانپزشکی در کانادا ۹ زیر مجموعه دارد؛ بهداشت عمومی دندان، ریشه‌درمانی، جراحی فک‌ودهان، پاتولوژی دهان، رادیولوژی فک‌ودهان، ارتودونسی و ارتوپدی فک‌وصورت، دندانپزشکی کودکان، پروتز دندان و لثه درمانی (پریودنتولوژی). این رشته‌ها در بیشتر دانشگاه‌های تخصصی این رشته همچون دانشگاه بریتیش کلمبیا با رنکینگ ۲۳، دانشگاه تورنتو با رنکینگ ۴۸، دانشگاه‌های مانیتوبا، آلبرتا، دالهاوزی، وسترن آنتاریو، مک‌گیل، مونترآل، لاوان و ساسکاچوا پوشش داده می‌شوند.

رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری حرفه‌ای در کانادا به سه‌زیرمجموعه کلی تقسیم می‌شود، اما تنها متخصصانی که دارای مجوز و پروانه کار داشته باشند، اجازه کار در این رشته را خواهند داشت. لازم به ذکر است که در این کشور هیچ فرآیند جامعی در سطح ملی برای اخذ مجوز پروانه کار برای پرستاران تدوین نشده و این الزامات به‌صورت استانی پیاده‌سازی می‌شوند. انجمن مدارس پرستاری کانادا صدای پرستاران، دانشجویان رشته پرستاری و مدرسان این رشته است؛ این انجمن کمک‌هزینه تحصیلی نیز برای دانشجویان ارائه می‌دهد.

دوره تحصیل در رشته پرستاری کانادا در مقطع تحصیلی کارشناسی سه تا چهار سال، کارشناسی ارشد یک یا دو سال، و دکتری سه تا چهار سال طراحی شده است. برای ورود به رشته تحصیلی پرستاری علاوه‌بر مدرک زبان انگلیسی و معدل بالا، باید نمرات نمرات دبیرستان در دروسی همچون زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست‌شناسی و شیمی متوسط به بالا باشد. رشته پرستاری در دانشگاه‌های کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود و در مراحل اولیه درس‌هایی همچون علوم بهداشت، علوم مقدماتی و ریاضی و پرستاری عملی تقسیم می‌شود. هزینه تحصیل در این رشته از ۷هزار دلار تا ۱۸هزار دلار کانادا برآورد می‌شود. دریافت پذیرش از برخی دانشگاه‌های برتر کانادا، نیازمند مقاله ACT با حداقل نمره ۲۸ و نمره آزمون SAT حداقل ۱۳۰۰ است. البته دریافت پذیرش با همراهی مشاوران و کارشناسان نیلگام از کالج‌ها و دیگر دانشگاه‌های کانادا چندان دشوار نیست.

رشته داروسازی در کانادا

برای ورود به دوره داروسازی در دانشگاه‌های کانادا باید تحصیلات مقطع کارشناسی علوم پایه در یکی از رشته‌های مربوط به علوم پزشکی مانند حرکت‌شناسی یا روانشناسی به پایان رسیده باشد. در صورتی که نمرات کسب شده در این دوره در درس‌های شیمی، بیولوژی، زبان و ریاضی بالای ۷۵درصد باشد، متقاضی می‌تواند در آزمون رشته داروسازی Pharmacy College Admission Test (PCAT) شرکت کند.

این آزمون شامل ۲۳۲ سوال چهارگزینه‌ای به انضمام یک متن کتبی است و دریافت امتیاز بالا از آن مجوز ورود به دوره تخصصی در رشته داروسازی محسوب می‌شود. دوره تخصصی رشته داروسازی ۴ سال است؛ البته برای دریافت دکترای این رشته باید دوسال دیگر نیز ادامه تحصیل داد. هزینه تحصیل در این رشته بسته با شهر و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است اما به‌طور میانگین رقم ۱۰هزار تا ۳۲هزار دلار کانادا را می‌توان برای آن در نظر گرفت.

رشته دامپزشکی در کانادا

مانند دیگر رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی، وارد شدن به رشته دامپزشکی نیز مشروط به گذراندن حداقل دوسال در دوره‌های تخصصی علوم پایه است. برنامه‌ای که برای رشته دامپزشکی در کانادا طراحی شده DVM نام دارد که اختصار عبارت Doctor of Veterinary Medicine است. رقابت برای شرکت در این دوره در کشور کانادا بسیار بالا و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور کاری بسیار دشوار است. شروط دریافت پذیرش رشته دامپزشکی از دانشگاه‌های کانادا بستگی به استان محل تحصیل دارد؛

در برخی ایالت‌ها بر اساس امتیاز کسب‌شده از آزمون DVM تصمیم گرفته می‌شود و در برخی دیگر بر پایه نمراتی که دانشجو در دوره لیسانس دریافت کرده است، ارزیابی صورت می‌گیرد. نکته مهم اتمام ۸ درس پیش‌نیاز از دانشگاه است؛ این درس‌ها شامل زیست‌شناسی سلولی، بیوشیمی، ژنتیک، آمار، دو درس در حوزه علوم بیولوژیکی و دو درس در حوزه علوم انسانی یا علوم اجتماعی می‌شود. وارد شدن به دوره DVM نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶) و مدل بالا ۱۵ برای دیپلم است؛ این دوره شش سال زمان می‌برد و در پایان دانشجو موفق به دریافت مجوز برای مراقبت‌های پزشکی و جراحی حیوانات می‌شود. هزینه تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا بسیار بالاتر از دیگر رشته‌های تخصصی است. شهریه سالانه رشته دامپزشکی در کانادا حدود ۶۰هزار دلار است که در برابر متوسط درآمد دامپزشکان در این کشور، یعنی به‌طور متوسط سالیانه ۸۶ هزار دلار کانادا، رقم قابل‌توجهی نیست.

قوانین وزارت بهداشت برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور

وزارت بهداشت برای دانشجویانی که تخصص خود را در خارج از کشور دریافت کرده‌اند، قوانینی وضع کرده که در صورت نقض آن مدرک تحصیلی در داخل کشور اعتباری ندارد. البته ناگفته نماند مدرک دریافت شده از دوره تحصیلی در موسسات آموزش عالی معتبر کانادا، خارج از محدودیت‌های وضع شده توسط این ارگان نیست. بر اساس این قانون طول دوره تحصیلی برای پزشکی عمومی، حداقل شش سال باید باشد؛ از این شش سال ۲سال مربوط به علوم پایه بوده و ۴سال باقی باید صرف دوره‌های بالینی شده باشد.

اگر دوره تحصیلی کمتر از این بازه زمانی باشد، دانشجو موظف است در دوره کارورزی شرکت کند؛ مدت زمان این دوره ۱۸ماه است. برای افرادی که مدرک آن‌ها توسط کارشناسان اداره دانش‌آموختگان تایید شده باشد، پیش از آغاز دوره کار در بیمارستان یا مطب، متقاضی موظف است در آزمون پیش‌کارورزی شرکت کند.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورهای انگلیسی‌زبان، تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‎‌المللی به‌صرفه‌تر است. طبق اطلاعیه اداره آمار و اداره مهاجرت کانادا، چیزی حدود ۲۰هزار تا ۳۰هزار دلار برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا مورد نیاز است. هزینه زندگی در کانادا، مانند همه جای دنیا بستگی کامل به سبک زندگی افراد و شهر محل تحصیل سکونت دارد؛ شهریه رشته‌های تحصیلی در کشور ایالت به ایالت متفاوت است. یکی از مهم‎‌ترین هزینه‌های زندگی در کانادا، اجاره‌بها و هزینه مسکن است.

به همین دلیل بسیاری به زندگی در آپارتمان اشتراکی روی می‌آورند. هزینه اجاره بهای یک آپارتمان دو خوابه در کانادا ماهانه از ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار برآورد می‌شود! آپارتمان‌های زیرهمکف به‌نسبت هزینه پایین‌تری دارند و ماهانه ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار هزینه دربردارد. به‌طور کلی هزینه‌های زندگی در کانادا به دو بخش عمده زندگی در شهرهای کوچک و زندگی در مراکز شهر پرجمعیت و بزرگ تقسیم می‌شود. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود، هزینه زندگی در شهرهای کوچک؛ شامل هزینه مسکن و حمل‌ونقل در شهرهای کوچکتر بسیار پایین‌تر از شهرهای بزرگی مانند ونکوور و تورنتو است. البته بسیاری از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی هم خوابگاه ارائه می‌دهند. در برخی موارد، متقاضی پس از دریافت کارت دانشجویی امکان تردد رایگان در سطح شهر برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی را نیز خواهد داشت.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *