مهاجرت

اختلاف ساعت ایران با کشورهای جهان

اختلاف ساعت ایران و کشورهای مختلف جهان

چالش شیرین اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان!


اگر به دنبال کامل‌ترین اطلاعات اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان مثل کشورهای اروپایی و آمریکایی هستید، با مجله نیلگام همراه شوید.

از چند جنبه مختلف، اطلاع از اختلاف ساعت ایران با سایر کشورهای مختلف جهان مثل اختلاف ساعت ایران و انگلیس – اختلاف ساعت ایران و فرانسه – اختلاف ساعت ایران و عراق و اختلاف ساعت ایران و سوئد می‌تواند برای شما سودمند باشد.

اینکه دارای دوست و یا اقوامی در خارج از کشور باشید و بخواهید تا با اطلاع دقیق از اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف دنیا، از بروز هرگونه اختلال زمانی و مزاحمت بی‌وقت نصفه شب با فرد مورد نظر در خارج از کشور جلوگیری کرده و از تماس تلفنی و تصویری دیروقت و ایجاد زحمت برای سایر افراد دوری کنید.

از جنبه دیگر، ممکن است خود به دنبال مهاجرت به خارج از کشور و یا یک سفر توریستی باشید و مطلع بودن از جزئیات اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان کمک زیادی به شما در برنامه‌ریزی‌های بعدی، برقراری تماس بین‌المللی سر وقت و از دست ندادن پرواز هواپیما نماید!

حتی می‌توان این طور گفت که اطلاع از اختلاف ساعت ایران با سایر کشورهای مختلف دنیا از جمله اختلاف ساعت ایران و انگلیس – اختلاف ساعت ایران و فرانسه – اختلاف ساعت ایران و عراق و اختلاف ساعت ایران و سوئد جنبه اطلاعات عمومی نیز داشته و بدون هیچ قصد و هدفی هم می‌تواند برای شما مفید باشد.

در هر صورت، با در نظر گرفتن این موضوع که هر ساله به تعداد متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور اضافه می‌شود، قصد داریم تا در مورد اختلاف ساعت کشور ایران با طیف وسیعی از کشورهای معتبر و معروف دنیا صحبت کنیم و نکات جالب توجهی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم، پس چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن این مطلب نیلگام اختصاص دهید.

 

اختلاف ساعت ایران

اختلاف ساعت ایران

طبق به روزترین اطلاعات اینترنتی، ساعت رسمی ایران که با کد بین‌المللی IT و یا IRST شناخته می‌شود، بر طبق استاندارد زمانی ساعت جهانی گرینویچ برابر با مثبت 3:30 یا (+3:30 UTC) است. این در حالی است که استاندارد زمانی مثبت 3:30 ایران، در نیمه اول سال خورشیدی دستخوش تغییر ساعت تابستانی DST قرار گرفته و یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

به بیان دیگر، استاندارد زمانی ایران به طور موقتی از +3:30 به +4:30 تغییر می‌کند. در واقع طبق تصویب دولت ایران، ساعت رسمی این کشور در هر سال و در ساعت 24 روز 1 فروردین، یعنی زمان صفر و پیش از شروع روز دوم فروردین، به طور هماهنگ یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

سپس در ساعت 24 روز 30 شهریور یعنی در بازه پایانی فصل گرم تابستان، مجدداً ساعت رسمی کشور 1 ساعت به عقب بازگردانده می‌شود. انجام این کار که بر مبنای ساعت تابستانی DST است به دلیل صرفه‌جویی در وقت و زمان، نور روز و هماهنگی ساعت کار اقتصادی صورت می‌گیرد و از نظر برخی از افراد، برگرداندن آن به حالت اولیه در شروع فصل پاییز به نفع دانش‌آموزانی است که می‌خواهند سال تحصیلی را شروع کنند.

هنوز هم از نگاه برخی از افراد، انجام این کار هیچ گونه توجیه منطقی نداشته و چندان در صرفه‌جویی انرژی و یا هم‌خوانی ساعات کاری با ساعات بیشتر روز تأثیرگذار نیست. در این بین، برخی از قدیمی‌ها و افراد سالخورده با این موضوع کماکان مشکل داشته و با تغییر ساعت نیز تا مدت‌ها زمان را به ساعت قدیم اعلام و یا محاسبه می‌کنند!

موضوعی که دانستن آن خالی از لطف نبوده و به فهم درست استاندارد زمانی و مناطق زمانی رسمی در دنیا کمک می‌کند این است که مناطق زمانی به بخش‌هایی گفته می‌شود که در آن یک استاندارد زمانی واحد استفاده گردد.

به بیانی دیگر، کره زمین به 24 منطقه زمانی مختلف تقسیم شده که هر یک از آن‌ها 15 درجه از طول جغرافیا را به خود اختصاص داده و به اندازه 1 ساعت با کشور همسایه خود تفاوت زمانی دارد.

این در حالی است که زمان در هر منطقه زمانی به طور متعارف با Offset آن از زمان هماهنگ جهانی UTC تعریف می‌شود، جایی که UTC از نصف‌النهار اول (0 درجه جغرافیایی) تبعیت می‌کند. از این رو، UTC+1 به معنی 15 درجه شرقی، UTC+2 معادل 30 درجه شرقی و الی آخر است.

در ادامه به بررسی کامل اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان از جمله اختلاف ساعت ایران و انگلیس – اختلاف ساعت ایران و فرانسه – اختلاف ساعت ایران و عراق و اختلاف ساعت ایران و سوئد می‌پردازیم.

 

world-clock

اختلاف ساعت ایران و آمریکا

اکنون که با کلیت زمان استاندارد ایران و تغییرات آن در طی سال آشنا شدید، بهتر است اول از همه به سراغ اختلاف ساعت ایران و آمریکا برویم و به جزئیات مهم آن اشاره‌ای داشته باشیم. بنابر آمار اینترنتی، اختلاف ساعت ایران و آمریکا از حداقل 7:30 ساعت در شهر محبوب نیویورک شروع شده و به بیش از 13 ساعت در جایی نظیر هاوایی می‌رسد.

در واقع اختلاف زمانی ایران و آمریکا به صورت منفی هفت ونیم ساعت است، یعنی اگر در ایران ساعت 13 ظهر باشد، در نیویورک آمریکا ساعت 5.5 صبح خواهد بود. شاید هضم و درک اختلاف ساعت کشور ایران و آمریکا کمی برای شما سخت باشد. اما اگر کمی به وسعت و تعداد ایالت‌های این کشور توجه کنید، متوجه این اختلاف زمانی می‌شوید.

به بیانی دیگر، آمریکا چهارمین کشور پهناور دنیا است که از 50 ایالت، منطقه فدرال واشنگتن دی سی، 5 قلمرو و چندین جزیره تشکیل شده است. این در حالی است که کشور آمریکا دارای چندین منطقه زمانی فعال اقیانوسی، کوهستانی، مرکزی و شرقی است که جزئیات آن به شرح زیر است:

 • منطقه زمانی هاوایی UTC-10
 • ساعات تابستانی هاوایی UTC -9
 • منطقه زمانی آلاسکا UTC -8
 • منطقه زمانی اقیانوس آرام UTC -7
 • منطقه زمانی کوهستانی UTC -7
 • ساعات تابستانی کوهستانی UTC -6
 • منطقه زمانی مرکزی UTC -5
 • ساعات تابستانی شرقی UTC -4

اما برای درک بهتر اختلاف ساعت ایران و آمریکا، بد نیست تا به تفاوت ساعت شهرهای معروف آمریکا با ایران اشاره کنیم:

 • ایران با شیکاگو: منفی 8:30 ساعت
 • ایران با لس آنجلس: -10:30
 • ایران با نیویورک: -7:30
 • ایران با واشنگتن دی سی: -7:30
 • کالیفرنیا: -10:30
 • سیاتل: -10:30
 • فیلادلفیا: -7:30
 • نیواورلئانز: -8:30
 • سن فرانسیسکو: -10:30
 • بوستون: -7:30
 • لاس وگاس: -10:30
 • نشویل: -8:30
 • سن دیگو: -10:30
 • میامی: -7:30
 • هوستون: -8:30
 • هاوایی: -13:30

 

اختلاف ساعت ایران و آمریکا

اختلاف ساعت ایران و کانادا

در مقوله اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان ، این بار نوبت به یکی از کشورهای مهاجرپذیر و محبوب ایرانیان یعنی کشور کانادا می‌رسد. همان‌طور که در مطلب اختلاف ساعت ایران و کانادا به طور مفصل در مورد تفاوت زمانی این دو کشور صحبت کردیم، کشور کانادا نیز همانند آمریکا و حتی بیشتر از آن، از وسعت بسیار بالایی برخوردار است و برخلاف ایران با تنها یک منطقه زمانی واحد در سراسر کشور، از 6 منطقه زمانی مختلف بهره می‌برد.

این بدین معنی است که اختلاف ساعت کشور ایران و کانادا در استان‌ها و قلمروهای مختلف کشور پهناور کانادا متفاوت بوده و حداقل منفی 7 ساعت اختلاف دارد.

اما برای اینکه بتوانید در مطلب اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان به خوبی موضوع تفاوت زمانی ایران و کانادا را درک کنید، در ادامه به ترتیب اختلاف زمانی تمامی استان‌ها و قلمروهای این کشور را با ایران را به شما معرفی می‌کنیم:

 • استان نیوفاندلند و لابرادور: -7 ساعت
 • استان پرنس ادوارد آیلند: -7:30
 • استان نوا اسکوشیا: -7:30
 • استان نیوبرانزویک: -7:30
 • استان کبک: -8:30
 • انتاریو: -8:30
 • منیتوبا: -9:30
 • ساسکاچوان: -9:30
 • آلبرتا: -10:30
 • بریتیش کلمبیا: -11:30
 • قلمرو نوناووت: -9:30
 • قلمرو شمال غربی: -10:30
 • قلمرو یوکان: -11:30

با در نظر گرفتن مناطق زمانی مختلف کشور کانادا نمی‌توان این تصور را داشت که اختلاف ساعت شهری مثل تورنتو در استان انتاریو، با شهری در استان بریتیش کلمبیا یکسان است. بلکه با توجه به موارد اشاره شده در بالا، اگر برای مثال ساعت به وقت تهران 8 صبح باشد، در استان انتاریو هشت و نیم ساعت عقب تر بوده و معادل 23:30 شب است.

این در حالی است که در همان روز و لحظه، با فرض ساعت 8 صبح تهران، اختلاف ساعت کشور ایران و شهر ویکتوریا بریتیش کلمبیا معادل منفی یازده و نیم ساعت است که برابر با 20:30 در این شهر کانادایی خواهد بود.

البته در این میان، باید زمان تابستانی و یا همان DST را نیز در نظر بگیرید، چون بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت timetemperature، در اغلب مناطق و استان‌های کانادا، زمان DST از ساعت 2:00 am به وقت محلی در دومین یکشنبه ماه مارچ آغاز می‌شود. این در حالی است که در نخستین یکشنبه ماه نوامبر، در ساعت 2:00 am زمان به حالت استاندارد خود باز می‌گردد.

به بیانی دیگر، موقعی که در فصل بهار استاندارد زمانی DST در کشور کانادا شروع می‌شود، زمان یک ساعت به جلو کشیده شده و در بازه پایانی DST در شروع فصل پاییز، دوباره زمان یک ساعت به عقب باز می‌گردد.

طبق آمار این وب‌سایت، زمان شروع و پایان ساعات تابستانی DST در کشور کانادا در سال‌های 2021، 2022، 2023 و 2024 به شرح زیر است:

 

سالشروع زمان DSTپایان زمان DST
202114 مارچ7 نوامبر
202213 مارچ6 نوامبر
202312 مارچ5 نوامبر
202410 مارچ3 نوامبر

لازم به ذکر است که برخی از مناطق و بخش‌های کانادا از زمان DST در طول سال استفاده نمی‌کنند که از این میان می‌توان به مناطقی مثل Fort St. John، Charlie Lake، Taylor and Dawson Creek در بریتیش کلمبیا، Creston در East Kootenays و بیشتر بخش‌های استان ساسکاچوان به استثنای Denare Beach و Creighton اشاره کرد.

به همین خاطر، در زمان فعال بودن زمان DST در مناطق مختلف کانادا، به فرض اختلاف زمانی -8:30 استان انتاریو به منفی 7:30 با ایران تغییر پیدا می‌کند که با پایان بازه زمانی ذکر شده، دوباره شرایط ساعت به حالت عادی بر می‌گردد.

با توجه به تنوع مناطق زمانی، تعدد استان‌ها و شهرهای کانادا و پیچیدگی محاسبه صحیح اختلاف ساعت ایران با کشور کانادا، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از برنامه‌های محاسبه‌گر وب‌سایت‌های اینترنتی و یا ساعت جهانی گوشی موبایل خود برای اطلاع از اختلاف زمانی بین این دو کشور استفاده کنید.

 

اختلاف ساعت ایران و کانادا

اختلاف ساعت ایران و فرانسه

در مبحث اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان ، نوبت به بررسی اختلاف ساعت ایران و فرانسه می‌رسد. اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید، موفق به اخذ ویزای توریستی این کشور شده و می‌خواهید به گشت و گذار در پاریس بپردازید و یا دارای دوست و اقوام نزدیک در این کشور دوست‌داشتنی هستید، اطلاع از اختلاف ساعت ایران و فرانسه برای شما حائز اهمیت خواهد بود.

شاید با توجه به اندازه نسبتاً کوچک کشور فرانسه باور این موضوع سخت باشد، اما رکورد بیشترین مناطق زمانی در دنیا در دست این کشور است که دارای 12 منطقه زمانی مجزا بوده و حتی از کشورهایی مثل آمریکا و روسیه با 11 منطقه زمانی نیز بیشتر است!

در حقیقت، بخش اصلی کشور فرانسه France métropolitaine که در مرکز اروپا واقع شده و شامل پایتخت مشهور این کشور یعنی پاریس می‌شود، تنها از یک منطقه زمانی UTC +1 تبعیت می‌کند.

این در حالی است که 11 منطقه زمانی باقیمانده مربوط به بخش‌ها، دپارتمان‌ها و قلمروهای تحت کنترل کشور فرانسه است که در نقاط مختلف کره زمین پخش شده و شامل موارد زیر می‌شود:

 

انحراف زمانیمنطقه زمانینام منطقه
UTC -10TAHTپلینزی فرانسه
UTC -9:30MARTپلینزی فرانسه
UTC -9GAMTپلینزی فرانسه
UTC -8EASTجزیره کلیپرتون
UTC -4ASTگوادلوپ
UTC -4ASTمارتینیک
UTC -4ASTسنت بارتولمیو
UTC -4ASTسنت مارتین
UTC -3GFTگویان فرانسه
UTC -2PMDTسنت پیر و میکلون
UTC +3EATمایوت
UTC +4RETرئونیون (فرانسه)
UTC +5TFTقلمروهای جنوبی فرانسه
UTC +11NCTنیوکالدونیا
UTC +12WFTوالیس و فوتونا

لازم به ذکر است که تنها بخش اروپایی فرانسه و مناطق سنت پیر و میکلون از زمان تابستانی DST تبعیت می‌کنند. به بیانی دیگر، استاندارد زمانی CET در بخش مرکزی فرانسه یعنی پاریس و سایر شهرها استفاده می‌شود و استاندارد زمانی تابستانی CEST در هنگام فعال شدن زمان DST اتخاذ می‌گردد. برای درک بهتر این موضوع بد نیست به تغییر زمانی ماه‌های پاریس در سال 2021 نگاه کنید:

تغییر زمانی ماه‌های پاریس در سال 2021

 • ژانویه: CET- UTC +1
 • فوریه: CET- UTC +1
 • مارچ: CET- UTC +1
 • آپریل: CEST – UTC +2
 • می: CEST – UTC +2
 • جون: CEST – UTC +2
 • جولای: CEST – UTC +2
 • آگوست: CEST – UTC +2
 • سپتامبر: CEST – UTC +2
 • اکتبر: CET- UTC +1
 • نوامبر: CET- UTC +1
 • دسامبر: CET- UTC +1

باید به این موضوع توجه کنید که زمان تابستانی DST در کشور فرانسه، در هر سال مشابه نبوده و تاریخ آن تغییر می‌کند. به همین خاطر بهتر است برای درک بهتر اختلاف ساعت ایران و فرانسه در سال‌های پیش رو، به آمار پایین نیز توجه کنید:

سال 2021: شروع زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 28 مارچ- UTC+2

پایان زمان DST – از ساعت 3:00 روز یکشنبه 31 اکتبر- UTC+1

سال 2022: شروع زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 27 مارچ- UTC+2

پایان زمان DST – از ساعت 3:00 روز یکشنبه 30 اکتبر- UTC+1

سال 2023: شروع زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 26 مارچ- UTC+2

پایان زمان DST – از ساعت 3:00 روز یکشنبه 29 اکتبر- UTC+1

سال 2024: شروع زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 31 مارچ- UTC+2

پایان زمان DST – از ساعت 3:00 روز یکشنبه 27 اکتبر- UTC+1

به بیان ساده، اختلاف ساعت ایران و فرانسه -2:30 ساعت است. این بدین معنی است که ساعت 12 ظهر در تهران معادل 9:30 شهر پاریس فرانسه خواهد بود. همچنین از لحاظ تغییر استاندارد زمانی دو کشور ایران و فرانسه، این تفاوت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • تهران UTC +3:30 =  پاریس UTC+1
 • زمان DST تهران UTC+4:30= پاریس UTC+2

که در هر دو صورت، اختلاف زمانی منفی دو ساعت و نیم بین دو کشور وجود داشته و تفاوتی در شهرهای مختلف کشور فرانسه مثل مارسی و یا لیون نمی‌کند. یعنی تفاوت زمانی پاریس با تهران با تفاوت زمانی پاریس با شهر مارسی یکسان است.

 

اختلاف ساعت ایران و فرانسه

اختلاف ساعت ایران و انگلیس

یکی دیگر از کشورهایی که در مبحث اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان باید به آن اشاره کنیم، مربوط به اختلاف ساعت ایران و انگلیس یا همان UK می‌شود. اما در واقع Uk مخفف United kingdom است که شامل بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی می‌گردد.

به طور کلی منطقه زمانی اصلی انگلیس یکی بوده و انحراف زمانی آن برابر با UTC+0 است. یعنی با در نظر گرفتن منطقه زمانی UTC+3:30 ایران، اختلاف ساعت بین تهران و پایتخت انگلیس یعنی شهر لندن برابر با -3:30 است.

این اختلاف زمانی با اعمال زمان DST در ایران و انگلیس نیز تغییری نکرده و معادل منفی -3:30 خواهد بود.

یعنی استاندارد زمانی UTC+4:30 ایران در زمان اعمال زمان تابستانی برابر با زمان UTC+1 کشور انگلیس خواهد بود که در واقع در میزان اختلاف ساعت ایران و انگلیس تغییری ایجاد نمی‌کند.

اما به استثنای منطقه زمانی اصلی انگلیس، این کشور دارای 9 منطقه زمانی دیگر در بخش‌های وابسته، قلمروها و مناطق تحت تصرف خود است که شامل موارد زیر می‌شود:

انحراف زمانیمنطقه زمانینام منطقه
UTC -8PSTجزایر پیتکرن
UTC -5ESTجزایر کیمن
UTC -4ASTآنگولا
UTC -4ASTجزایر ویرجین بریتانیا
UTC -4ASTمونتسرات
UTC -4EDTجزایر تورکس و کایکوس
UTC -3ADTبرمودا
UTC -3FKSTجزایر فالکلند
UTC -2GSTجزایر سندویچ و جرجیای جنوبی
UTC +0GMTگرنزی
UTC +0GMTجزیره من
UTC +0GMTجرسی
UTC +0GMTسنت هلنا
UTC+1CETجبل الطارق
UTC+6IOTقلمرو اقیانوس هند بریتانیا

همچنین تغییرات زمانی ساعات تابستانی DST انگلیس در سالهای 2021، 2022، 2023 و 2024 به شرح زیر است:

سال 2021: شروع زمان DST – از ساعت 1:00 روز یکشنبه 28 مارچ- UTC+1

پایان زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 31 اکتبر- UTC

سال 2022: شروع زمان DST – از ساعت 1:00 روز یکشنبه 27 مارچ- UTC+1

پایان زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 30 اکتبر- UTC

سال 2023: شروع زمان DST – از ساعت 1:00 روز یکشنبه 26 مارچ- UTC+1

پایان زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 29 اکتبر- UTC

سال 2024: شروع زمان DST – از ساعت 1:00 روز یکشنبه 31 مارچ- UTC+1

پایان زمان DST – از ساعت 2:00 روز یکشنبه 27 اکتبر- UTC

در نهایت بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که لندن در حالت استاندارد زمانی به وقت گرینویچ GMT است و در حالت ساعات تابستانی DST به وقت زمان تابستانی بریتانیا BST است.

 

اختلاف ساعت ایران و انگلیس

اختلاف ساعت ایران و سوئد

در راستای اختلاف ساعت ایران و سوئد باید بگوییم که استاندارد زمانی کشور سوئد +1 UTC/GMT است که با در نظر گرفتن زمان استاندارد ایران، سوئد دو و نیم ساعت از زمان ایران عقب‌تر است و اختلاف ساعت ایران و سوئد -2:30 محسوب می‌شود.

این بدین معنی است که ساعت 13:30 در تهران، معادل 11 قبل از ظهر در استکهلم سوئد خواهد بود. این در حالی است که زمان تابستانی DST در کشور سوئد در سال 2021 از 28 می شروع شده و ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده شده است و در 31 اکتبر 2021 نیز مجدداً به حالت عادی برگشته و یک ساعت زمان رسمی به عقب کشیده شده است.

در هر صورت، به دلیل اینکه سوئد دارای تنها یک منطقه زمانی است و همانند ایران از استاندارد زمان تابستانی DST نیز پیروی می‌کند، در تمام طول سال، اختلاف ساعت ایران و سوئد منفی دو ساعت و نیم خواهد بود.

 

اختلاف ساعت ایران و سوئد

اختلاف ساعت ایران و آلمان

استاندارد زمانی کشور آلمان همانند سوئد +1 UTC/GMT است که با در نظر گرفتن زمان استاندارد ایران، آلمان نیز دو و نیم ساعت از زمان ایران عقب‌تر است و اختلاف ساعت ایران و آلمان منفی 2:30 محسوب می‌شود. این کشور دارای یک منطقه زمانی است که از زمان استاندارد اروپای مرکزی CET پیروی می‌کند.

این در حالی است که زمان استاندارد تابستانی DST کشور آلمان از 28 مارچ 2021 شروع شده و در 31 اکتبر 2021 به پایان رسیده است، یعنی در روز 28 مارچ، ساعت رسمی آلمان یک ساعت به جلو کشیده شده و در روز 31 اکتبر زمان یک ساعت به عقب کشیده شده و به حالت عادی خود بازگشته است.

به بیانی دیگر، در زمان استاندارد UTC+3:30 تهران، زمان استاندارد پایتخت آلمان یعنی برلین UTC+1 است و در زمان اعمال DST که استاندارد زمانی تهران به UTC+4:30 تغییر می‌کند، زمان استاندارد برلین نیز UTC+2 خواهد بود. از این رو، اگر ساعت تهران 12 ظهر باشد، ساعت برلین زمان 9:30 صبح را نشان می‌دهد و ساعت 22:30 آلمان معادل یک بعد از نیمه شب ایران خواهد بود.

اختلاف ساعت ایران و آلمان

اختلاف ساعت ایران و امارات

یکی دیگر از کشورهایی که در مرکز توجه ایرانیان بوده و می‌توان درباره اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان به آن اشاره کرد، امارات متحده عربی UAE یا همان امارات است که پایتخت آن ابوظبی محسوب می‌شود.

البته شهر محبوب و مورد توجه اغلب مهاجرین و گردشگران ایرانی شهر دبی بوده و آنچنان ابوظبی مورد نظر نیست. اما بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت timeanddate، امارات از زمان استاندارد خلیج فارس پیروی کرده و انحراف زمانی آن UTC +4 است.

این در حالی است که در سال 2021 تصمیمی برای استفاده از استاندارد ساعت تابستانی در امارات گرفته نشده و زمان DST در هیچ زمانی از سال در ساعت این کشور تأثیری نداشته است. به همین خاطر، با مقایسه انحراف زمانی بین‌المللی UTC +3:30 ایران می‌توان به سادگی متوجه این موضوع شد که اختلاف ساعت تهران با دبی در کمترین حد خود یعنی تنها نیم ساعت قرار دارد.

به بیانی دیگر، ساعت رسمی امارات متحده عربی نیم ساعت از ایران جلوتر است، این بدین معنی است که ساعت 12 ظهر دبی معادل 11:30 ظهر در تهران است و ساعت 12 نیمه شب تهران معادل 12:30 نیمه شب در دبی و کشور امارات متحده عربی است. اما اختلاف ساعت امارات با ایران تنها حائز اهمیت نبوده و افراد زیادی به دنبال اطلاع از اختلاف ساعت ایران و عراق هستند.

اختلاف ساعت ایران و امارات

اختلاف ساعت ایران و عراق

در ادامه مبحث اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف دنیا، نوبت به اختلاف ساعت ایران و عراق می‌رسد. عراق نیز دارای یک منطقه زمانی واحد است که به نام AST شناخته می‌شود و از منظر انحراف زمانی UTC +3 است.

همچنین این کشور از استاندارد زمانی تابستان DST در ساعت رسمی خود استفاده نمی‌کند. با در نظر گرفتن این موضوع که تمامی بخش‌های عراق دارای تنها یک منطقه زمانی است می‌توان این طور گفت که اختلاف زمانی بین شهرهای مختلف این کشور مثل بغداد، نجف یا اربیل وجود ندارد.

اما از جنبه اختلاف ساعت ایران و عراق ، باید به این موضوع اشاره کنیم که منطقه زمانی عراق عقب‌تر از ایران است و به همین خاطر ساعت رسمی عراق نیم ساعت از ساعت ایران عقب‌تر خواهد بود.

یعنی بر اساس اختلاف ساعت ایران و عراق ، ساعت 14 بعد از ظهر در تهران معادل ساعت 13:30 در بغداد عراق است و ساعت 12 نیمه شب در عراق معادل 12:30 در تهران خواهد بود.

اختلاف ساعت ایران و عراقاختلاف ساعت ایران و چین

اما در مقوله اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان، چندین کشور مهم دیگر نیز در اولویت مقایسه بسیاری از ایرانیان و ساکنین ایران قرار دارند که از میان آن‌ها می‌توان به چین، ترکیه، هند و افغانستان اشاره کرد.

اگر کمی به آمار و ارقام وسعت کشورهای دنیا توجه کنید، به طور پیش‌فرض این طور تصور می‌کنید که چین به‌عنوان یکی از بزرگترین کشورهای دنیا دارای چندین منطقه زمانی مختلف خواهد بود، اما در واقعیت این چنین نبوده و کل کشور چین از یک منطقه زمانی واحد تبعیت می‌کند!

یعنی با اینکه سایز و اندازه کشور چین با کل قاره آمریکا برابری می‌کند، چین تنها دارای یک استاندارد زمانی است و اختلاف زمانی بین شهرهایی مثل شنزن، شانگهای و یا پکن وجود ندارد.

با در نظر گرفتن 4800 کیلومتر مرز مشترک غربی چین با پاکستان و دریای چین شرقی در شرق، کشور چین بیش از 60 درجه جغرافیایی را تحت پوشش قرار می‌دهد که شامل 5 انحراف زمانی آفست UTC از UTC+5 تا UTC+9 می‌شود.

اما با این حال، تمام بخش‌های کشور چین دارای منطقه زمانی یکسان بوده که معادل UTC+8 است. این منطقه زمانی با حروف اختصاری CST و نام وقت پکن شناخته می‌شود. این در حالی است که ماکائو و هنگ کنگ دو منطقه اداری ویژه و تحت نظر چین هستند و از UTC آفست مشابه این کشور بهره می‌برند.

همچنین لازم به ذکر است که زمان تابستانی DST در کشور چین اعمال نشده و اختلاف زمانی ساعت چین با ایران +4:30  است. این بدین معنی است که زمان استاندارد پکن چهار و نیم ساعت جلوتر از زمان رسمی تهران و ایران است.

بر همین اساس، وقتی که ساعت در تهران 14:30 است، ساعت رسمی چین 19:30 خواهد بود و بالعکس، ساعت 12 نیمه شب چین معادل 19:30 شب در تهران است.

اختلاف ساعت ایران و ترکیه

کشور ترکیه نیز که در همسایگی ایران قرار دارد دارای یک منطقه زمانی واحد بوده و از زمان رسمی با انحراف UTC+3 پیروی می‌کند. این در حالی است که هیچ تغییری در ساعت رسمی ترکیه در تمام طول سال برای زمان استاندارد تابستانی (DST) داده نمی‌شود.

از این رو می‌توان این طور گفت که اختلاف ساعت ایران با ترکیه برابر نیم ساعت است و ساعت کشور ترکیه 30 دقیقه عقب‌تر از ایران است.

بر همین اساس ساعت 15 در تهران معادل 14:30 در استانبول بوده و زمان 12 شب ترکیه معادل با 12:30 شب در ایران است.اگر به فکر سفر به ترکیه و انتخاب بهترین هتل استانبول هستید، بهتر است توجه بیشتری به این اختلاف جزئی ساعت ایران و ترکیه داشته باشید، چون در زمان پرواز همین اختلاف زمانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

اختلاف ساعت ایران و هند

اما در مقوله اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان نوبت به یکی دیگر از کشورهای آسیایی و محبوب یعنی هند می‌رسد. بنابر جدیدترین اطلاعات وب‌سایت timeanddate، این کشور نیز دارای یک منطقه زمانی بوده و انحراف زمانی هند معادل UTC +5:30 است.

هند نیز کشوری بزرگ است که در حدود 3 هزار کیلومتر از غرب به شرق کشیده شده و طول جغرافیایی آن نزدیک به 30 درجه است. به بیانی دیگر، اگر کشور هند بر مبنای زمان خورشیدی استاندارد زمانی خود را تعیین می‌کرد، به جای یک منطقه دارای 3 منطقه زمانی بود، ولی در حقیقت این طور نیست و برای کشور هند تنها یک منطقه زمانی تعیین شده است.

اما جالب است بدانید که خورشید در گوار موتا در شرق هند تقریباً 90 دقیقه زودتر از دونگ در بخش غرب دور این کشور طلوع می‌کند. همچنین لازم به ذکر است که زمان استاندارد تابستانی DST در منطقه زمانی هند اعمال نمی‌شود.

در حالت کلی می‌توان این طور گفت که اختلاف ساعت ایران و هند 2 ساعت است. یعنی ساعت رسمی هند در هر یک از شهرهای این کشور مثل دهلی یا بمبئی 2 ساعت جلوتر از زمان رسمی ایران است.

بر همین اساس، اگر ساعت تهران 15:30 باشد، زمان رسمی در هند معادل 17:30 خواهد بود و به طور بالعکس اگر ساعت در هند 8 صبح باشد، ساعت لحظه‌ای در ایران 6 صبح است.

 

اختلاف ساعت ایران و هنداختلاف ساعت ایران و افغانستان

در نهایت نوبت به بخش پایانی و بررسی اختلاف ساعت رسمی ایران با کشور افغانستان می‌رسد. این کشور نیز که در همسایگی ایران قرار دارد دارای یک منطقه زمانی واحد بوده و انحراف زمانی آن معادل UTC +4:30 است.

زمان تابستانی DST نیز در این وقت استاندارد این کشور اعمال نشده و تغییر ساعت در تمام طول سال افغانستان وجود ندارد. با در نظر گرفتن دو آفست UTC+4:30 افغانستان و UTC+3:30 ایران می‌توان به این موضوع پی برد که اختلاف ساعت بین دو کشور 1 ساعت است.

یعنی ساعت رسمی افغانستان و شهری نظیر کابل 1 ساعت جلوتر از ساعت رسمی ایران، تهران است. این بدین معنی است که ساعت 12 ظهر افغانستان معادل ساعت 11 ظهر ایران و ساعت 7 صبح تهران معادل با 8 صبح در کابل است.

در یک جمع‌بندی کلی، می‌توان این طور گفت که به هیچ وجه امکان بررسی اختلاف ساعت ایران با تمام کشورهای جهان در یک مطلب وجود نداشته و تنها سعی کردیم تا کشورهای محبوب و مورد جستجوی شما مخاطبان عزیز را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

اما در هر صورتی، اگر محاسبه اختلاف ساعت ایران و انگلیس و یا سایر کشورها برای شما سخت بوده و اعمال زمان تابستانی DST کار را برای شما سخت‌تر می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم که از برنامه پیش‌فرض world clock خود در داخل گوشی استفاده کرده و با اضافه کردن کشور، استان و شهر خارجی مورد نظرخود، از اختلاف زمانی دقیق و آنلاین آن با ایران باخبر شوید.

در اینجا به پایان مطلب اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف جهان می‌رسیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


سوالات متداول | FAQs


1. مناطق زمانی چه هستند؟

مناطق زمانی بخش‌هایی از کره زمین هستند که از یک زمان استاندارد واحد استفاده می‌کنند. این مناطق بر اساس خطوط طول جغرافیایی تعریف می‌شوند و هر منطقه زمانی 15 درجه عرض جغرافیایی را شامل می‌شود. در مجموع 24 منطقه زمانی در سراسر جهان وجود دارد.

2. زمان استاندارد ایران (IST) چیست؟

زمان استاندارد ایران (IST) زمان رسمی مورد استفاده در سراسر ایران است. این زمان 3.5 ساعت از زمان هماهنگ جهانی (UTC) جلوتر است. به عبارت دیگر، زمانی که ساعت در تهران 12 ظهر IST را نشان می‌دهد، ساعت در لندن 8:30 صبح UTC را نشان می‌دهد.

3. زمان تابستانی ایران (IDST) چیست؟

زمان تابستانی ایران (IDST) سیستمی است که در برخی از ماه‌های سال برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده می‌شود. در طول IDST، ساعت‌ها یک ساعت جلو کشیده می‌شوند. در ایران، IDST از 21 مارس تا 21 سپتامبر اعمال می‌شود.

4. چگونه می‌توانم اختلاف ساعت بین ایران و سایر نقاط جهان را محاسبه کنم؟

برای محاسبه اختلاف ساعت بین ایران و سایر نقاط جهان، می‌توانید از یک مبدل زمان آنلاین یا برنامه تلفن هوشمند استفاده کنید. همچنین می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

اختلاف ساعت = زمان محلی – زمان استاندارد ایران (IST)

به‌عنوان مثال، برای محاسبه اختلاف ساعت بین ایران و نیویورک، از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

اختلاف ساعت = UTC -4 – IST = -7.5 ساعت

بنابراین، زمانی که ساعت در تهران 12 ظهر IST را نشان می‌دهد، ساعت در نیویورک 4:30 صبح EST را نشان می‌دهد.

5. هنگام سفر به خارج از کشور چگونه ساعت خود را تنظیم کنم؟

هنگام سفر به خارج از کشور، باید ساعت خود را به زمان محلی آن کشور تنظیم کنید. اکثر گوشی‌های هوشمند به طور خودکار زمان را با توجه به موقعیت مکانی شما تنظیم می‌کنند. با این حال، اگر از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کنید، باید از یک مبدل زمان یا برنامه تلفن هوشمند برای تعیین زمان محلی استفاده کنید.

6. آیا کشورهایی وجود دارند که با ایران اختلاف ساعت صفر داشته باشند؟

بله، چندین کشور وجود دارند که با ایران اختلاف ساعت صفر دارند. این کشورها عبارتند از:

 • ارمنستان
 • آذربایجان
 • گرجستان
 • عراق
 • کویت
 • روسیه (بخش‌های غربی)
 • ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *