مهاجرت

سیستم مالیات در ترکیه چگونه است

طی سالهای گذشته ایرانیان زیادی به فکر مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و یا مهاجرت دائمی به ترکیه، خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور در حال پیشرفت اروپایی – آسیایی افتاده اند و به همین خاطر نیازمند این هستند تا در مورد قوانین دولتی و خصوصاً سیستم مالیات در ترکیه اطلاعات کافی کسب کنند.

چه به دنبال خرید ملک در ترکیه و اخذ کارت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه باشید و یا به دنبال کار و زندگی در این کشور، در هر صورتی ملزم هستید تا اطلاعات کافی در مورد سیستم مالیات در ترکیه کسب کرده و آن را به طور کامل رعایت و اجرا کنید.

بر همین اساس قصد داریم تا در ادامه به طور کامل سیستم مالیات در ترکیه را به شما توضیح داده و به جوانب مختلف آن بپردازیم.

انواع مالیات در ترکیه

ترکیه همانند بسیاری از کشورهای دنیا وابستگی زیادی به مالیات و درآمد حاصل از صنایعی نظیر گردشگری دارد و به مقوله مالیات به عنوان یکی از ستون های مهم اقتصادی کشور نگاه می کند. میزان پرداخت مالیات در ترکیه به نسبت کشور ایران بیشتر بوده و توجه و سختگیری بیشتری در این زمینه اعمال می شود.

به بیانی دیگر، شهروندان و افراد دارای اقامت در ترکیه باید (در صورت واجد شرایط بودن) هر 3 ماه یکبار اظهارنامه مالیاتی پر کنند و به وظایف مالیاتی خود در این کشور عمل نمایند.

به طور کلی انواع مالیات در ترکیه به 2 نوع زیر تقسیم می شود:

 • مالیات مستقیم
 • مالیات غیر مستقیم

مالیات مستقیم در ترکیه عموماً از درآمد و دارایی فرد اخذ می شود و نوع بارز آن، مالیات بر درآمد فردی و یا سازمانی و موسسات اقتصادی است که در آن مالیات مورد نظر از حقوق کارکنان شرکت کسر می گردد.

مالیات غیرمستقیم نیز مشمول مواردی نظیر مالیات کالای خریداری شده می شود که اغلب از سوی شهروندان پرداخت می شود.

اما از نگاه ساده تر، مالیات در ترکیه شامل 3 مورد زیر می شود:

 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر هزینه

مالیات بر درآمد در ترکیه

در این نوع از سیستم مالیات در ترکیه، اشخاص حقیقی حاضر در ترکیه که دارای درآمد کسب شده در داخل این کشور هستند، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد خواهند بود. میزان مالیات پرداختی بر حسب درآمد فرد در داخل ترکیه (کسب و کارهای این کشور) و با نرخ بین 15 تا 40 درصد محاسبه می شود.

این مالیات براساس دستمزد دریافتی در ازای کار در ترکیه،اخذ اجاره بهای ملک مسکونی، سود فروش امتیاز، سهام، حق چاپ و موارد مشابه است.

به طور کلی مالیات بر درآمد در ترکیه شامل موارد زیر می شود:

 • درآمد کشاورزی در ترکیه
 • درآمد خوداشتغالی در ترکیه
 • حقوق و کارمزد
 • درآمد کسب و کار در ترکیه
 • درآمد حاصل از اوراق بهادار کشور ترکیه
 • درآمد حاصل از املاک و مستغلات در کشور ترکیه (اجاره)

لازم به ذکر است که مالیات بر درآمد مخصوص افرادی است که دارای اقامت بلند مدت ترکیه، شهروندی ترکیه باشند و یا از اقامت آنها در ترکیه بیش از 6 ماه تا 1 سال گذشته باشد.

بنابر اطلاعات وب سایت tax summaries، آخرین نرخ های مالیات بر درآمد در ترکیه در 1 ژانویه 2020 شامل درصدهای پیش رونده و تصاعدی زیر می شود:

 • درآمد بین صفر تا 22 هزار لیر ترکیه: 15 درصد مالیات بر درآمد
 • درآمد بین 22 هزار تا 49 هزار لیر در ترکیه: 20 درصد مالیات بر درآمد معادل 3300 لیر
 • درآمد بین 49 هزار تا 180 هزار لیر در ترکیه: 27 درصد مالیات بر درآمد معادل 8700 لیر
 • درآمد بین 180 تا 600 هزار لیر در ترکیه: 35 درصد مالیات بر درآمد معادل 44.070 لیر
 • درآمد بیش از 600 هزار لیر در ترکیه: 40 درصد مالیات بر درآمد معادل 191.070 هزار لیر

در این بین مالیات بر درآمد برخی مشاغل خاص در ترکیه توسط سازمان WHT نظارت می شود و درصدهای مالیاتی آنها بر طبق 10 درصد، 15 درصد و یا 18 درصد محاسبه می گردد.

مالیات بر دارایی در ترکیه

مالیات بر دارایی شامل املاک، مستغلات، ارث و موقوفات می شود و بنابر نوع ملک بین 0.1 تا 0.6 درصد متغیر است. در سیستم مالیات در ترکیه اگر یک ملک در نزدیکی محدوده و مناطق شهرداری باشد، مالیات آن دو برابر میزان مذکور خواهد بود، این در حالی است که به زمین و واحدهای مسکونی 0.2 درصد، واحدهای تجاری 0.4 درصد، زمین های کشاورزی 0.2 درصد و به زمین بایر 0.6 درصد مالیات بر دارایی تعلق گرفته می گیرد.

مرزهای استانی استانبول همگی به عنوان کلان شهر و مناطق دارای شهرداری در ترکیه محسوب می شوند. بنابر قانون مالیاتی در ترکیه، خریدار یک ملک تا یکسال پس از انجام خرید خود ملزم به پرداخت مالیات بر دارایی نیست، در واقع به سال اول خرید ملک در ترکیه مالیاتی تعلق نمی گیرد و از سال دوم مالیات بر دارایی آن محاسبه می گردد.

زمانی که یک ملک را در ترکیه خریداری می کنید، باید مالیات خرید (سند) 4 درصدی به دولت برای ملک خریداری شده پرداخت شود که در اغلب موارد به صورت دو بخش 2 درصدی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود.

زمانی که ملکی نوساز را از یک توسعه دهنده در ترکیه خریداری کنید، حالت تقسیم درصد مالیات سند برای شما به طور مساوی اجرا می شود، اما به طور معمول پرداخت مالیات 4 درصدی برای املاک دست چندم در ترکیه به عهده خریدار خواهد بود.

در هنگام خرید یک ملک در ترکیه مالیات دیگری به نام مالیات بر ارزش افزوده یا VAT وجود دارد ه باید به دولت پرداخت شود، به طور معمول این مالیات در قیمت کلی خرید خانه محاسبه شده است. مالیات ارزش افزوده املاک و آپارتمان زیر 150 مترمربع در ترکیه 1 درصد و مالیات VAT آپارتمان های بالای 150 مترمربع برابر با 18 درصد در ترکیه است.

در سال 2013 یک قانون VAT برای آپارتمان های ترکیه با مساحت کمتر از 150 متر مربع وضع شد که به واسطه آن اگر شروع پروژه ساخت و ساز ملک بعد از سال 2013 باشد درصد های VAT زیر براساس ارزش زمین ملک در نظر گرفته می شود:

 • اگر مساحت زمین پروژه ساختمانی و یا ارزش آن 500 متر مربع / هزار لیر یا کمتر باشد، مالیات بر ارزش افزوده آن 1 درصد محاسبه می شود.
 • اگر مساحت زمین پروژه ساختمانی بین 500 و یا 1000 مترمربع/ هزار لیر باشد، مالیات بر ارزش افزوده آن 8 درصد محاسبه می شود.
 • اگر مساحت زمین پروژه ساختمانی 1000 مترمربع /هزار لیر یا بیشتر باشد، مالیات VAT آن برحسب 18 درصد محاسبه می شود.

در ترکیه شهرها به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم می شوند و مالیات ملک در شهرهای بزرگ مثل استانبول بیشتر از شهرهای کوچک ترکیه است. از این رو هر ساله مالیات ملک باید براساس فاکتورهای زیر به دولت ترکیه پرداخت شود:

 • مالیات سالانه املاک مسکونی در شهرهای بزرگ ترکیه معادل0.2 درصد ارزش کل خانه است و در شهرهای کوچک معادل 0.1 درصد است.
 • مالیات سالانه املاک تجاری در شهرهای بزرگ ترکیه معادل 0.4 درصد و در شهرهای کوچک معادل 0.2 درصد است.
 • مالیات سالانه مزارع در شهرهای بزرگ ترکیه معادل 0.2 درصد و در شهرهای کوچک معادل 0.1 درصد است.
 • مالیات سالانه سایر زمین ها در شهرهای بزرگ ترکیه معادل 0.6 درصد و در شهرهای کوچک معادل 0.3 درصد است.

همچنین مالیات ارث و یا موارد مشابه بنابر نوع و موقعیت ملک و برخی از شرایط دیگر بین 1 تا 30 درصد متغیر بوده و می توان آن را در مدت زمان 5 سال و به صورت قسطی در طی سال پرداخت کرد.

در همین زمینه خواندن مطلب کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه گذاری مناسب تر است را به شما پیشنهاد می کنیم.

مالیات بر هزینه در ترکیه

این نوع از مالیات در ترکیه شامل مواردی نظیر ارزش افزوده، بیمه، حق تمبر و مالیات بر معاملات بانکی می شود و بین 1 تا 23 درصد متغیر است، اما در حالت کلی اغلب اوقات با نرخ 18 درصد محاسبه می شود.

مالیات بر هزینه در شرکت های بیمه و خریدهای بانکی نیز محاسبه شده و در صورت عدم پرداخت، افراد ملزم هستند تا مالیات 5 درصدی وام و یا بیمه را پرداخت کنند. لازم به ذکر است که مواردی دیگری نظیر اوراق مشارکت و سرمایه گذاری، موافقت نامه ها، قراردادها و صورت حساب های مالی دارای حق تمبر بوده و شامل مالیات بر هزینه 1 درصدی می شوند.

در این بین مالیات بر ارزش افزوده خودروهای اجاره ای در ترکیه 23 درصد، سایر وسایل نقلیه معادل 8 درصد و شرکت های داخلی ترکیه 18 درصد هستند.

اگر شرکت فرد به طور کامل در داخل ترکیه فعالیت داشته و ثبت شده باشد، مالیات پرداختی به صورت کامل محاسبه می شود، اما اگر شرکت شما در خارج از ترکیه بوده و تنها دارای نمایندگی و شعبه در ترکیه است، بخشی از مالیات برای شما محاسبه می گردد.

شما می توانید شرکت های سهامی مختلط و یا شراکتی و با مسئولیت محدود در ترکیه تاسیس کنید و مالیات 20 درصدی پرداخت کنید. بنابر قانون ممانعت از پرداخت مالیاتی که میان دو کشور ایران و ترکیه به امضا رسیده، هر فرد ایرانی تنها برای یکبار به ازای هر سود حاصله در یکی از این دو کشور مالیات پرداخت خواهد کرد.

کد مالیاتی ترکیه چیست

کد مالیاتی Vargi Numara یک کد ده رقمی است که به نام کد مالیاتی ترکیه شناخته می شود و به شکل یک کد شناسایی در اکثر سیستم های اداری این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. چه دارای حق شهروندی و یا اقامت دائم ترکیه باشید و یا یک شهروند و تبعه خارجی، در هر صورت باید برای انجام اموری نظیر خرید خودرو، اجاره یا خرید خانه، افتتاح حساب بانکی در ترکیه و موارد مشابه و مهم دیگر برای دریافت این کد مالیاتی اقدام نمایید.

از این رو شما می توانید با مراجعه به نزدیک ترین اداره مالیات در ترکیه و ارائه مدارکی نظیر اصل پاسپورت، کپی صفحه اول پاسپورت و آدرس محل سکونت خود در این کشور، نسبت به دریافت کد مالیاتی خود به صورت رایگان در این کشور اقدام نمایید.

خرید خودرو بدون پرداخت مالیات در ترکیه

بنابر قوانین دولت ترکیه، اگر یک شهروند خارجی دارای کارت اقامت معتبر باشد و قصد خرید خودرو را در کشور ترکیه داشته باشد، چه یک ماشین نو باشد و یا یک خودروی دست دوم از یک شهروند خارجی دیگر و یا اینکه خودرویی را وارد کشور کرده باشد، در هر 3 صورت از پرداخت مالیات خودرو معاف است.

از این رو شهروند خارجی در ترکیه می تواند بدون پرداخت مالیات ویژه مصرف Özel Tüketim Vergisi, ÖTV و یا ارزش افزوده Katma Değer Vergisi, KDV یک خودروی جدید در این کشور خریداری کند. مزیت نبود الزام به پرداخت مالیات برای خرید خودرو در صورت فروش این خودرو به یک شهروند خارجی دیگر قابل انتقال است.

لازم به ذکر است که حتی برای این نوع از خودروها نیز پرداخت مالیات جاده ای سالانه bandrol الزامی است. نبود الزام برای پرداخت مالیات برای خرید خودرو در ترکیه تنها منحصر به شهروندان خارجی دارای کارت اقامت معتبر در این کشور و دیپلمات ها و پرسنل سازمان ناتو است که می توانند یک خودرو با شرایط معافیت مالیاتی برای همسر خود خریداری کنند.

تنها اقوام نزدیک این افراد اجازه رانندگی با این نوع از خودرو را در ترکیه خواهند داشت و شهروندان ترکیه امکان خرید و یا رانندگی با چنین خودروهایی را در ترکیه نخواهند داشت.

خودروهای معاف از مالیات در ترکیه به پلاک آبی Mavi Plaka نیز شناخته می شوند و دارای پلاک ثبتی MA/MZ هستند و نشان دهند این هستند که به یک شهروند خارجی در ترکیه تعلق دارند.

پلاک ثبتی این نوع از خودروها دارای اعتباری برابر با کارت اقامت و مجوز کار شهروند خارجی در ترکیه هستند. در صورتی که ثبت نام پلاک پس از اتمام اعتبار تمدید نشود، جریمه های مختلفی برای صاحب خودرو در نظر گرفته خواهد شد.

به طور معمول افراد زیر مشمول خرید خودرو بدون نیاز به پرداخت مالیات در ترکیه هستند:

 • بازنشستگان خارجی
 • نیروی کار خارجی با مجوز کار قانونی در ترکیه
 • دانشجویان و مدرسان خارجی (به استثنای دانشجویان دوره های زبان)
 • پرسنل خارجی سازمان ناتو، شهروندان اتحادیه اروپا و افراد متخصص پروژه های بین المللی
 • کارمندان مطبوعات خارجی مستقر در ترکیه (فاقد اقامت در ترکیه هستند)
 • دارندگان کارت های شناسایی وزارت امور خارجه

مدارک مورد نیاز برای خرید خودروی بدون مالیات در ترکیه

 • پاسپورت به همراه مجوز اقامت و یا کار قانونی در ترکیه
 • سند صادر شده از دفاتر اسناد رسمی
 • تمامی مدارک خودرو
 • رسیدهای مالیاتی

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *