مهاجرت

اقامت ترکیه 2022 | اقامت ترکیه برای ایرانیان

اقامت ترکیه، روش های دریافت اقامت ترکیه، شرایط و هزینه اقامت کشور ترکیه برای ایرانیان را در این پُست نیلگام بخوانید.

همواره ترکیه یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین مقاصد گردشگری شهروندان سراسر دنیا خصوصاً ایرانیان بوده و تمایل زیادی برای دریافت اقامت ترکیه وجود داشته است. کشور ایران که در همسایگی ترکیه قرار گرفته، از لحاظ آب و هوا و خصوصیات فرهنگی و دینی دارای شباهت‌های فراوانی بوده و یک مقصد ایده آل توریستی، تحصیلی و تجاری برای شهروندان ایرانی محسوب می‌شود.

اقامت ترکیه

طی چند سال گذشته کشور ترکیه رشد چشمگیری در زمینه جذب دانشجویان خارجی و تحصیلی داشته و به یکی از مقاصد برتر تحصیلی دنیا نیز بدل شده و با تغییر قانون و تسهیل روند سرمایه‌گذاری و خرید ملک توسط شهروندان خارجی، با استقبال دوچندان متقاضیان اقامت و مهاجرت به ترکیه روبرو شده است.

بر همین اساس، قصد داریم تا در ادامه چندین روش متداول دریافت اقامت ترکیه برای ایرانیان ، شرایط جدید اقامت ترکیه ، هزینه اقامت در ترکیه و سایر موارد کاربردی را به شما معرفی نماییم.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

همان‌طور که می‌دانید شهروندان ایرانی می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر و بدون نیاز به دریافت ویزا، به صورت توریستی برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه اقامت در ترکیه را تجربه کنند. البته این موضوع برای تمامی شهروندان دنیا یکسان نبوده و بسیاری از اتباع کشورهای مختلف باید با مراجعه به وب‌سایت رسمی evisa.gov و پرداخت ۱۵ یورو، نسبت به دریافت ویزای الکترونیکی و فرودگاهی، پیش از ورود به این کشور اقدام نمایند.

برهمین اساس، آن دسته از شهروندان خارجی که قصد دارند بیش از مدت زمان ۹۰ روزه ویزای توریستی الکترونیکی خود در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، باید برای دریافت یک دفترچه کوچک آبی رنگ از اداره مهاجرت این کشور اقدام کنند؛ با این کار دیگر نیازی به خروج از کشور و دریافت مجدد ویزا و مهر پاسپورت نخواهند داشت.

اما این قانون اقامت در ترکیه برای شهروندان ایرانی صدق نکرده و به دلیل اینکه ویزای توریستی برای ایشان صادر نمی‌شود، شرایط اقامت در ترکیه برای ایشان متفاوت بوده و خروج از کشور پیش از اتمام مهلت ۹۰ روزه اقامت توریستی برای ایرانیان الزامی است.

در صورتی که مسافر ایرانی از این قانون پیروی نکرده و اقامت ترکیه وی بیشتر از حد مجاز باشد، ملزم به پرداخت جریمه نقدی و پاسخ‌گویی به آفیسر مرزی فرودگاه برای تخطی از قانون خواهد بود.(حتی ممکن است متقاضی در سفرهای بعدی به کشور ترکیه با منع ورود مواجه گردد)

به طور کلی ایرانیان می توانند با اجاره خانه در این کشور، به صورت قانونی و توریستی اقامت ترکیه را دریافت کنند.

بر همین اساس، در راستای شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان باید به این موضوع اشاره کنیم که متقاضیان می‌توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت اقامت موقت توریستی ترکیه (از ۶ ماه تا حداکثر ۲سال) درخواست دهند:

 • قرارداد رسمی اجاره‌ خانه در ترکیه با اعتبار یک‌ساله و یا برگه تائیدیه هتلی در ترکیه مبنی بر اقامت فرد برای بازه زمانی یک‌ساله، به نام شخص متقاضی (بنابر قوانین دولتی تا ۳ نفر و در برخی موارد بیشتر می‌توانند با یک قرارداد رسمی و سند تاپو برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند)
 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • بیمه سلامت یک‌ساله
 • برگه دریافت کد مالیاتی ترکیه از vargi numurasi
 • ۴قطعه عکس رنگی جدید برای کارت اقامت ترکیه
 • برگه تائید صحت قرارداد اجاره‌نامه توسط دفترخانه رسمی
 • فیش واریزی به اداره مهاجرت

در برخی مواقع نادر ممکن است حتی با ارائه مدارک کامل، درخواست اقامت در ترکیه و مهاجرت به ترکیه از طرف اداره مهاجرت این کشورریجکت شده و یا به جای ۱ تا ۲ سال برای ۶ ماه اجازه اقامت ترکیه برای فرد صادر شود.

در عین حال، آن دسته از گردشگران ایرانی که قصد حضور در کارگاه‌های آموزشی و یا دوره‌های زبان ترکی استانبولی تومر را داشته باشند نیز می‌توانند با ارائه مدارک کامل و موجه به اداره مهاجرت این کشور، برای دریافت اقامت ترکیه (یک‌ساله و موقت توریستی) اقدام کنند.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

با توجه به مزایای برتر تحصیل در ترکیه نظیر اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، استاندارد و کیفیت بالای آموزشی، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی، پایین ‌بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه، نبود نیاز به دریافت ویزا و مدرک زبان انگلیسی و نداشتن شرط سنی و گپ تحصیلی، متقاضیان ایرانی زیادی به فکر ادامه تحصیل و اقامت در ترکیه از این طریق هستند.

بر همین اساس، آن دسته از شهروندان ایرانی که قصد ادامه تحصیل و دریافت اقامت ترکیه (موقت یکساله) را دارند، می‌توانند ازطریق گذراندن دوره زبان تومر و یا دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام در موسسات آموزشی و یا دانشگاه‌های خصوصی و دولتی معتبر ترکیه، نسبت به دریافت اقامت موقت قانونی از اداره مهاجرت این کشور اقدام کنند.

عموماً با تحصیل در ترکیه کارت یکساله اقامت ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی صادر شده و دانشجو می‌تواند تا پایان زمان تحصیل خود در این کشور به کار دانشجویی مشغول شود، از خدمات بیمه درمانی استفاده کند و در عین حال کارت اقامت در ترکیه خود را تمدید نماید.

در راستای شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان باید به این نکته اشاره کنیم که دانشجویان بین‌المللی مقطع کاردانی و کارشناسی اجازه انجام کار دانشجویی در سال اول حضور خود در کشور ترکیه را نداشته و می‌توانند از سال دوم تحصیلی برای دریافت مجوز و انجام کار دانشجویی در این کشور اقدام کنند.

البته بنابر قوانین دولتی ترکیه، دانشجویان بین‎المللی می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی دانشگاهی خود در این کشور، به مدت یکسال اقامت در ترکیه را جهت جستجوی کار مناسب و تمام وقت در بازار کار این کشور تمدید نمایند.

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷

لازم به ذکر است که متقاضیان کار تمام‌وقت و اقامت پس از تحصیل در کشور ترکیه باید مجوز کار را از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور دریافت کرده و در عین حال از تسلط کامل زبان ترکی برخوردار باشند.

با گذشت ۵سال از زمان ورود، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند کارت اقامت ترکیه یکساله خود را به کارت اقامت دائم تبدیل کنند.اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که اقامت دائم ترکیه با شهروندی ترکیه فرق داشته و از مزایای کمتری برخوردار است.

در تکمیل شرایط اقامت ترکیه برای ایرانیان باید به این موضوع اشاره کنیم که برای ادامه تحصیل و اقامت ترکیه حتماً ملزم به داشتن دانش زبان ترکی استانبولی نیستید و می‌توانید از طریق زبان انگلیسی نیز به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور بپردازید.

به طور معمول دانشگاه‌های دولتی و کم‌هزینه ترکیه دروس خود را در مقاطع مختلف دانشگاهی به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌دهند و اغلب دانشگاه‌های خصوصی و گران‌تر این کشور اقدام به ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی می‌کنند.

اما در هر 2 صورت، دریافت اقامت ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی (به صورت موقتی) ممکن بوده و در صورت نداشتن آشنایی با زبان ترکی، موقعیت‌‌های کاری در بازار این کشور برای فرد کمتر خواهد بود.

اقامت ترکیه با خرید ملک

همان‌طور که در مطلب خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه به طور مفصل به این موضوع پرداختیم، از سال ۲۰۱۸ رئیس جمهور ترکیه این امکان را برای شهروندان خارجی فراهم کرده تا با خرید ملکی با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت ترکیه برای خود و خانواده برخوردار گردند.

پیش از تصویب قانون فعلی، متقاضیان خارجی تنها می‌توانستند از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلاری به این مهم دست پیدا کنند، اما بنابر تصمیم‌گیری جدید دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی، رونق اقتصادی و گسترش کشور، اکنون شهروندان خارجی می‌توانند با خرید یک یا چند ملک در ترکیه با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، در کمترین زمان ممکن از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت در ترکیه برخوردار گردند.

اگر به دنبال اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک هستید باید بدانید که برخی از محله‌ها و مناطق شهر استانبول شامل این طرح نشده و در صورت خرید ملک واجد شرایط نیز امکان دریافت اقامت ترکیه برای شما وجود ندارد، از این رو بهتر است پیش از اقدام برای خرید ملک در این کشور، به خوبی از شرایط اقامت در ترکیه مطلع شوید.

این مناطق شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 • آوجیلار
 • اسنیورت
 • فاتیح
 • بی اوغلو
 • بشیکتاش
 • بیلیک دوزو
 • باشاک شهیر
 • کوچوک چکمجه
 • شیشلی
 • توزلا
 • عمرانیه
 • زیتون بورنو
 • شیله
 • ساریر

بد نیست بدانید که امکان افتتاح حساب بانکی و خرید اقساطی ملک در ترکیه نیز وجود داشته و شرایط بسیار ایده آلی را برای خریدار خارجی متقاضی دریافت اقامت در ترکیه به همراه خواهد داشت.

شما ملزم به نگهداری ملک و یا آپارتمان خریداری‌ شده در ترکیه برای حداقل ۳ سال بوده و حق فروش آن را در این بازه زمانی نخواهید داشت. اما در عین حال می‌توانید با استفاده از گزینه اجاره ملک، علاوه بر مزایای شهروندی و اقامت در ترکیه ، درآمد ارزی هم در این کشور داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم تا در کنار مبحث شرایط اقامت در ترکیه، برای امور دیگری نظیر انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه و اطلاع از روش‌های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه، انتقال سند ملک در ترکیه به خوبی تحقیق کرده و در صورت نیاز از مشاوره تخصصی کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کنید.

به طور معمول، قیمت آپارتمان در مناطق مختلف ترکیه و شهرهای آن با یکدیگر تفاوت اساسی داشته و نمی‌توان این توقع را داشت تا با بودجه ای متوسط، بهترین خانه ترکیه را در برترین منطقه و شهر خریداری کرد.

برای همین بهتر است تا در مورد اینکه کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است اطلاعات جامعی کسب کنید.

البته با خرید ملکی با حداقل ارزش 75 هزار دلار در ترکیه نیز می‌توان از کارت یکساله اقامت ترکیه و تمدید آن برای سالهای بعد بهره برد، اما در صورت خرید ملک در ترکیه با ارزش ۲۵۰ هزار دلار، شما می‌توانید علاوه بر برخورداری از اقامت قانونی از مزایای مضاعف زیر نیز استفاده کنید:

 • امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای صاحب ملک و افراد خانواده
 • امکان اقامت دائمی در کشور ترکیه
 • امکان استفاده از مزیت دوتابعیتی از طریق Turkuaz card
 • برخورداری از خدمات کامل بیمه درمانی و دولتی
 • امکان تحصیل رایگان در ترکیه و استفاده از حق بازپرداخت دانشگاهی
 • برخورداری از حق رای و حقوق بازنشستگی
 • امکان اجاره ملک خریداری‌شده و کسب درآمد ارزی
 • نبود نیاز به اقامت دائم در ترکیه
 • صدور سریع کارت اقامت و پاسپورت ترکیه (۳۰ روز کاری)
 • امکان سفر به بیش از 100 کشور دنیا، بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا
 • بالا رفتن شانس موفقیت اخذ انواع ویزای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و ویزای شینگن از طریق حق شهروندی ترکیه
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی مسترکارت و ویزاکارت

اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از گزینه‌های اقامت ترکیه برای ایرانیان مهاجرت کاری به این کشور است که تنها از طریق دریافت مجوز و ویزای کار این کشور امکان‌پذیر است. یعنی در صورتی که قادر به دریافت پیشنهاد شغلی و قرارداد کاری از یک کارفرمای فعال در کشور ترکیه باشید، این امکان را دارید تا برای مجوز موقت و قابل تمدید در کشور ترکیه درخواست دهید.

البته در حال حاضر شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان به گونه‌ای است که اغلب متقاضیان بدون اخذ ویزا به این کشور سفر کرده و با اجاره یک خانه خوش قیمت در این کشور، به صورت دورکاری و فریلنسری برای برخی از کارفرماهای اروپایی و غیرترک کار می‌کنند.

در واقع، هزینه‌های پایین‌تر اجاره خانه و زندگی در کنار امکان دریافت مجوز یکساله اقامت در ترکیه شرایط مناسبی را برای متقاضیان موقتی مهاجرت کاری به این کشور فراهم کرده است.

ولی در صورتی که بخواهید برای یک شرکت و کارفرمای ترکیه‌ای کار کرده و با مجوز کار این کشور، برای مدت زمان بیشتری اقامت در ترکیه را تجربه کنید، باید مدارک زیر را آماده نموده و برای اخذ ویزای کار، ظرف حداکثر 6 روز (به صورت حضوری و یا از طریق ایمیل) به سفارت ترکیه ارائه دهید:

 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی متقاضی
 • ارائه ترجمه مدارک هویتی
 • پیش‌نویس قرارداد کاری متقاضی و کارفرمای ترک
 • ارائه جاب آفر
 • سوابق و رزومه کاری
 • مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی (در صورت وجود)
 • اجاره‌نامه معتبر منزل در ترکیه
 • 4 قطعه عکس جدید
 • بیمه‌نامه معتبر در کشور ترکیه
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اصل و کپی پاسپورت
 • مجوز وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه

شرایط جدید اقامت ترکیه 2022

طی جدیدترین تغییراتی که در زمینه دریافت اقامت ترکیه در سایت رسمی اداره مهاجرت این کشور قید شده، شهروندان خارجی مجاز به دریافت مجوز اقامت در ترکیه برای برخی از مناطق واقع در شهر استانبول نیستند.

بنابر قانون جدیدی که از تاریخ 15 ژانویه 2021 اجرایی می‌شود، امکان دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره یا خرید ملک در مناطق زیر وجود ندارد:

 • فاتیح استانبول: اگر یک شهروند خارجی هستید، تنها در صورتی که در حال تحصیل تمام وقت در دانشگاه‌های کشور ترکیه باشید، اجازه دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در این منطقه را دارید. در صورتی که حتی موفق به خرید ملک در این منطقه شوید، باز هم مجاز به دریافت اقامت ترکیه نخواهید بود.
 • اسنیورت: بنابر قانون این کشور، شرط دریافت اقامت ترکیه در منطقه اسنیورت تنها از طریق خرید ملک انجام می‌شود. به بیانی دیگر، شما امکان دریافت اقامت در ترکیه از طریق اجاره‌نامه این منطقه را ندارید.

شاید این طور فکر کنید که می‌توانید به طور مستمر و مادام‌العمر اجاره‌نامه خود در ترکیه را تمدید کرده و به اقامت در ترکیه ادامه دهید، اما بنابر تغییراتی که از اوایل سال 2020 اجرا شد، شرایط اقامت در ترکیه به شکل دیگری است.

اقامت ترکیه برای ایرانیان به گونه‌ای است که شما تنها می‌توانید برای یک سال خانه‌ای را در ترکیه اجاره کرده و در سال بعدی مجاز به تمدید آن نخواهید بود، بلکه باید نوع اقامت ترکیه خود را تغییر داده و یا برای مدت زمان یک سال از کشور ترکیه خارج شوید!

پیش از این به دلیل وجود شرایط اپیدمی کووید، آن دسته از متقاضیانی که اقامت توریستی خود را در سال 2020 گرفته بودند، استثناً می‌توانستند تحت شرایط زیر برای مدت یک سال اقامت ترکیه خود را تمدید نمایند:

 • تمدید اقامت توریستی کشور ترکیه (حداقل یک ماه قبل از پایان اعتبار مجوز)
 • برای تمدید مجوز اقامت در ترکیه شما ملزم به دریافت بیمه درمانی این کشور هستید و باید مطابق با زمان حضور و تاریخ مجوز اقامت جدید ترکیه، بیمه‌نامه خود را دریافت کنید. عمومآً دریافت بیمه‌نامه برای تمامی اعضای خانواده به غیر از کودکان زیر 10 سال الزامی است.
 • در هنگام تکمیل فرم تمدید اقامت ترکیه زمان درخواست برای اخذ مجوز باید یک ساله قید شود، در غیر این صورت درخواست فرد ریجکت می‌گردد.

در نهایت با تکمیل فرم راندوو و ارسال آن به اداره مهاجرت کشور ترکیه، ایمیلی دریافت می‌کنید که در آن تاریخ دقیق ارسال اینترنتی مدارک قید شده است.

در صورتی که درخواست شما برای تمدید اقامت ترکیه رد شود، تنها برای 10 روز مهلت دارید تا خاک ترکیه را به مقصد کشور مبدا ترک کنید، در غیر این صورت ملزم به پرداخت جریمه حق خاک و حضور غیرقانونی در این کشور هستید.

مراحل دریافت اقامت ترکیه

به طور کلی فرقی نمی‌کند که از چه طریقی برای اقامت در ترکیه اقدام کنید، چون در هر صورت ملزم هستید تا به وب‌سایت https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/IstenenBelgeler مراجعه کرده و با آپلود مدارکی نظیر جزئیات پاسپورت، اطلاعات شخصی، آدرس محل اقامت در ترکیه و اطلاعات بیمه‌نامه و شماره تلفن همراه فعال در این کشور، برای رزرو وقت راندوو اقدام نمایید.

در صورتی که تمامی مراحل این بخش را به درستی انجام داده و تکمیل کنید، زمان مصاحبه تعیین شده به همراه ساعت و تاریخ به شماره تماس تلفنی ترکیه شما ارسال می‌گردد.

این در حالی است که با دریافت کپی برگه راندوو، جزئیات دیگری از شرایط اقامت در ترکیه از جمله هزینه مالیات و هزینه صدور کارت نیز به شما اطلاع داده می‌شود که باید با حضور در اداره مالیات این کشور پرداخت شده و در موعد مصاحبه، قبض آن به اداره مهاجرت ترکیه ارائه گردد.

به طور کلی مدارک مورد نیاز درخواست اقامت ترکیه برای ایرانیان شامل موارد زیر می‌گردد:

 • برگه راندوو به همراه امضای متقاضی
 • اصلی و کپی پاسپورت متقاضی اقامت ترکیه
 • برگه حاوی جزئیات محل اقامت فرد در این کشور (مثل اجاره‌نامه دارای تائید نوتر، سند ملکی و یا برگه دارای مهر هتل)
 • ارائه قبوض پرداختی در اداره مالیات

با توجه به نوع حضور و اقامت شما در کشور ترکیه، انواع مدارک مورد نیاز اخذ کارت اقامت ترکیه متفاوت بوده و جزئیات قابل ارائه برای هر روش اقامتی یکسان نیست. برای مثال، دانشجوی بین‌المللی ملزم به ارائه مدارک ثبت نام و پذیرش دانشگاهی بوده و یک مالک خارجی، باید مدارکی مثل سند تاپو و مدارک شهرداری را ارائه نماید.

کیملیک ترکیه چیست

کیملیک به زبان ترکی به معنی هویت است و کارت کیملیک همان کارت اقامت در ترکیه است که به شهروندان خارجی ارائه می‌شود و در آن مدت زمان حضور قانونی فرد در کشور زیبای ترکیه قید شده است.

این کارت حاوی اطلاعات شخصی و هویتی نظیر نام و نام خانوادگی، ملیت، محل تولد و سکونت است و با صدور آن برای هر فرد خارجی حاضر در کشور ترکیه، یک کد ملی نیز برای وی صادر می‌شود که مورد استفاده فرد قرار خواهد گرفت.

به طور معمول اگر مدارک موجه و قابل قبولی را برای اقامت ترکیه به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید، کارت کیملیک برای حداقل 6 ماه تا حداکثر 2 سال برای شما صادر می‌شود. اما معمولاً اعتبار کارت اقامت در ترکیه یکساله است.

کارت کیملیک به شما اجازه اقامت ترکیه برای مدت زمان مشخصی را داده و مزایای متعدد زیر را برای دارنده آن به همراه خواهد داشت:

 • افتتاح حساب ارزی و بین‌المللی در بانک‌های ترکیه
 • امکان پرداخت قبوض مصرفی
 • پرداخت مالیات به دولت ترکیه
 • خرید خودرو
 • ثبت نام رایگان در مدارس و دانشگاه‌های دولتی ترکیه
 • بهره‌مندی از خدمات درمانی رایگان
 • شرکت در دوره‌های آموزشی شهرداری

شما می توانید با دریافت این کارت، به دنبال جاب آفر و موقعیت کاری تمام وقت در این کشور رفته و با عقد قرارداد کاری، کارت کیملیک خود را به مجوز و اقامت کاری ترکیه تبدیل کنید.

هزینه اقامت ترکیه

فارغ از روش‌های دریافت اقامت ترکیه ، یکی از فاکتورهای مهم این موضوع، هزینه دریافت اقامت در ترکیه است که شامل موارد زیر می شود:

 • مدرک تمکن مالی برای متقاضی دریافت اقامت خانوادگی که معادل 4 هزار دلار به ازای هر نفر بوده و برای اثبات داشتن توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در این کشور است
 • بیمه سلامت برای همه اعضای خانواده که بنابر سن و شرایط افراد از 125 تا 1100 لیر متغیر است
 • مدرک قانونی محل اسکان مثل اجاره‌نامه که بین 1000 تا 2600 لیر برای فرد هزینه دارد
 • هزینه مجوز موقت کار در ترکیه که معادل 1018 لیر است
 • هزینه دریافت کارت اقامت کیملیک که معادل 125 لیر است
 • هزینه اقامت در کشور ترکیه که معادل 710 لیر است

در این بین مجموعه‌ای از هزینه های جانبی نیز برای اداره مالیات، هزینه تائیدیه نوتر و موارد این چنینی وجود دارد که در هنگام انجام پروسه‌های دریافت مجوزهای اشاره شده در بالا از متقاضی دریافت می شود.

در صورتی که دارای ملک و یا شغل ثابتی در ترکیه باشید و بتوانید این موضوع را به اداره مهاجرت ترکیه اثبات کنید که از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود برخوردار هستید، می‌توانید برای دریافت اقامت ترکیه (موقت یک‌ساله) اقدام نمایید.

در تکمیل مبحث اقامت ترکیه برای ایرانیان باید به این موضوع اشاره کنیم که با اتمام اعتبار کارت اقامت یک‌ساله، در صورتی که هم‌چنان در حال تحصیل بوده و یا دارای کار دائم و ملک در ترکیه باشید، برای حداقل ۱۸۴روز در سال گذشته در این کشور اقامت داشته، مالیات خود را در ترکیه پرداخت کرده و دارای توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده در این کشور باشید، امکان تمدید اقامت ترکیه برای شما وجود خواهد داشت.

در نهایت، پس از گذشت ۸سال از اقامت قانونی در ترکیه، شما امکان دریافت اقامت دائم و بی‌قید و شرط این کشور را خواهید داشت.

برای این‌که واجدشرایط دریافت اقامت دائم ترکیه شوید، باید طی ۳سال گذشته از زمان درخواست اقامت، هیچ کمک اجتماعی از موسسات دولتی این کشور دریافت نکرده باشید، دارای هیچ‌گونه سوابق کیفری و جنایی نبوده و از تمکن مالی کافی برخوردار باشید.

این محصول نیلگام در حال حاضر ارائه نمیگردد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *