مهاجرت

تفاوت اقامت دائم ترکیه و شهروندی ترکیه

تحقیق درباره تفاوت اقامت دائم ترکیه و شهروندی ترکیه یکی از اولین اقدام‌هایی‌ست که علاقه‌مندان مهاجرت به ترکیه باید در اولیت قرار دهند تا مسیر درست را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کنند. باید توجه داشت که در برخی موارد تمدید مدت اعتبار اقامت، منجر به دریافت مجوز اقامت دائم و پس از آن حق شهروندی ترکیه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تا پایان این بخش از سایت موسسه مهاجرتی نیلگام همراه شوید.

تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه

طبق قوانین مهاجرتی بسیاری از کشورها، تفاوت‌های حقوقی و مزایای متنوعی میان «مجوز اقامت دائم» با «حق شهروندی ترکیه» وجود دارد. با اینکه هر دو این مراحل در امتداد همدیگر قرار دارند، بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، راه‌هایی هم برای اخذ شهروندی ترکیه از همان ابتدای قصد مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این سرزمین باستانی در میانه آسیا و اروپا و همچنین پیشرفت‌های شگرف اقتصادی این کشور در زمینه‌های مختلف تجاری، مهاجرت به این سرزمین نیمه اروپایی و نیمه آسیایی طرفداران بسیاری برای اقامت کوتاه‌مدت و حتی اقامت دائم ترکیه یافته است. طبق مطالعات آژانس مهاجرت سازمان ملل در این کشور، نزدیک به 4 میلیون مهاجرت در این کشور زندگی می‌کنند. از این رو، مطالعه شرایط مهاجرت به ترکیه پیش از هر اقدامی باید در اولویت قرار بگیرد.

حق و حقوق متقاضیان مهاجرت با در دست داشتن مجوز اقامت دائم ترکیه بسیار محدودتر از دارندگان حق شهروندی ترکیه است؛ در واقع فردی که تابعیت این کشور را داشته باشد، محدودیتی برای کار، تحصیل و به طور کلی زندگی در این سرزمین را ندارد.

دارندگان اقامت ترکیه می‌توانند بدون نیاز به تمدید اعتبار مجوز اقامت کوتاه‌مدت یا بدون نیاز به ویزا، در خاک این کشور حضور داشته باشند، اما انجام امور کاری، تحصیلی و تجاری با محدودیت‌هایی مواجه خواهد بود. دارندگان حق شهروندی ترکیه، از تمامی حقوق شهروندان این کشور از جمله حق رای، تحصیل رایگان در موسسات آموزشی دولتی، و کار بدون نیاز به مجوز برخوردار می‌شوند.

اقامت توریستی نیاز به حضور مستمر در بازه ‌زمانی 8 سال دارد، اما برخلاف آن، تابعیت محدودیت زمانی یا الزامی به حضور ندارد. به همین دلیل، مهاجرت به ترکیه با اخذ تابعیت از همان ابتدای راه گزینه اول متقاضیان قرار گرفته است.

برای اینکه بتوان در این کشور مشغول به کار تمام‌وقت شد، فارغ از نوع ویزا و مجوز اقامت، متقاضی مهاجرت به ترکیه باید مجوز کار دریافت کند، یا شرکتی در این کشور ثبت کند. به عبارتی دیگر، داشتن اقامت ترکیه به تنهایی مجوز کار محسوب نمی‌شود، اما دارندگان شهروندی ترکیه نیازی به مجوز کار یا تحصیل ندارند.

از دیرباز تاکنون، کشور ترکیه گذرگاه مقصد سفرها به قاره اروپا و آسیا، معبری برای حمل و نقل کالا و مقصد مهاجران بوده است. این کشور دارای موقعیت ژئوپلیتیکی در مسیر خاورمیانه به اروپا و محل تردد شهروندان کشورهای همسایه مانند عراق، ایران و سوریه بوده است. جالب است که بدانید، این کشور میزبان یکی از بزرگترین جمعیت مهاجران در جهان است!

تعداد مهاجران و پناهندگان ساکن در این کشور اکنون 3.9 میلیون نفر است که بیش از 90 درصد آن‌ها آوارگان جنگ‌زده سوری هستند که در نتیجه درگیری‌های مداوم داخلی مهاجرت به ترکیه را مناسب‌تر از زندگی در وطن دیده‌اند. 3.6 میلیون سوری به همراه سایر مهاجرانی از ملیت‌های مختلف، متقاضی پناهندگی یا حمایت بین‌المللی هستند.

در سال 2015 این سرزمین در مرکز بحران مدیترانه قرار داشت. با اینکه دو سال گذشته تعداد مهاجران وارد شده از ترکیه به یونان (از اوج بیش از 850  هزار تا به مقطع افول آن 186,786 مهاجر در سال 2017) کاهش یافته است، اما آمار و ارقام همچنان قابل‌توجه است. ترکیه هنوز از نظر مهاجرت نامنظم از طریق خشکی و دریا با چالش‌های بزرگی روبروست.

تعداد و تنوع بسیار زیاد مهاجران و پناهندگان این کشور مستلزم کمک‌های بشردوستانه، حمایت از مهاجران و استراتژی‌های مدیریت مهاجرت است. آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد IOM برای مدیریت مهاجرت مبتنی بر حقوق بشر، دولت این کشور را پشتیبانی و مساعدت می‌کند.

برای داشتن درک بهتری از قوانین بین‌المللی و مهاجرتی این کشور، ابتدا بهتر است هر یک از این مفاهیم و روش‌های دریافت این مجوزها به صورت جداگانه بررسی شود. در ادامه به شرح مفهوم اقامت دائم ترکیه و حق شهروندی ترکیه از دیدگاه « اداره کل مدیریت مهاجرت» این کشور می‌پردازیم.

اقامت دائم در ترکیه

طبق توافق‌های بین دو دولت، ایرانی‌ها می‌توانند در بازه زمانی 180 روزه، بدون نیاز به ویزا 90 روز در خاک کشور اقامت موقت داشته باشند. بر همین اساس اقامت‌های کوتاه‌مدت مانند سفرهای تفریحی و توریستی نیازی به ویزا ندارد؛ اما برای انجام فعالیت‌های خاص باید مجوز مورد نیاز را دریافت کرد. برای آشنایی با انواع اقامت ترکیه، شرایط و هزینه اقامت ترکیه پست مجله گروه شرکت‌های نیلگام را مطالعه کنید.

اقامت در خاک این کشور بیش از مدت‌زمان گفته شده، نیاز به اخذ مجوز دارد که در گروه مجوز اقامت ترکیه طبقه‌بندی می‌شوند. هدف متقاضی از سفر و زندگی در این سرزمین، نوع مجوز اقامت را مشخص می‌کند.

در برخی موارد، تمدید مدت زمان اعتبار مجوز و همچنین ارائه مدارک و شرایط خاص می‌تواند منجر به دریافت حق شهروندی ترکیه شود. اداره کل مدیریت مهاجرت، مجوز اقامت دائم ترکیه را در انواع زیر طبقه‌بندی کرده است.

اقامت دائم ترکیه برای همراهی خانواده

این نوع مجوز به همسر خارجی یک شهروند، فرزندان زیر 18 سال، کودکانی که نیاز به مراقبت مداوم دارند و کسانی که تحت حمایت فرعی شهروندان هستند، ارائه می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن، ویزای اعطا شده قابل تمدید خواهد بود.

افراد واجد شرایط با تمدید این نوع مجوز مسیر دریافت شهروندی ترکیه را هموار می‌کنند. در واقع، اجازه اقامت و زندگی همراه خانواده مجوزی کوتاه‌مدت محسوب می‌شود که قابل تمدید و حتی قابل باطل شدن است. در صورت تمدید و حضور در خاک این کشور، می‌توان این مجوز را به تابعیت تبدیل کرد.

اجازه اقامت دانشجویی

ویزای تحصیلی مجوزی‌ست که به دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه داده می‌شود؛ طبق این مجوز، دانشجویان می‌توانند تا پایان دوره تحصیل در این کشور اقامت کنند و آزاده در مرزها تردد داشته باشند.
پس از پایان دوره تحصیل، به دانشجو فرصت کمی داده می‌شود تا ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کند تا مدت‌زمان اقامتش تمدید شود. در صورت تمدید اعتبار اقامت با دریافت ویزای کاری و حضور در خاک، حق شهروندی ترکیه به افراد واجد شرایط اعطا می‌شود.

اجازه اقامت طولانی مدت

این مجوز، به افراد واجد شرایط اجازه حضور در خاک را به مدت 8 سال می‌دهد؛ به عبارتی دیگر، مجوز اقامت طولانی مدت به اتباع خارجی داده می‌شود که 8 سال به طور مستمر و قانونی در این کشور زندگی کنند و به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی داشته باشند.

اقامت ترکیه از روش سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت است؛ باید توجه داشت که در ابتدا مجوز اقامت یک‌ساله برای متقاضی و خانواده او صادر می‌شود که در صورت تمدید آن، می‌توان مجوز اقامت دائم ترکیه به دست آورد.

تمدید مدت اعتبار اقامت منجر به اخذ شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی می‎شود؛ اگر متقاضی ملکی به ارزش  250 هزار دلار به بالا خریداری کند، به فرد خریدار و خانواده‌اش حق شهروندی ترکیه اعطا می‌شود.

مجوز «اقامت بشریت» و مجوز «اقامت برای قربانیان قاچاق انسان» از دیگر روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم است که مخاطبان خود را دارد. فارغ از انواع و اقسام روش‌های دست‌یابی به اقامت دائم ترکیه، قوانین مهاجرتی این کشور با شرایط سیاسی و روابط بین دولت‌ها هم‌خوانی دارد و مانع سرسختی بر سر راه ایرانی‌ها دیده نمی‌شود.

اخذ اقامت دائم ترکیه روش‌های متفاوتی دارد که بسته به شرایط متقاضی گاهی با تمدید مجوز اقامت موقت و کوتاه‌مدت، و گاهی مستقیم اعطا می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، در برخی موارد تمدید مجوز اقامت توسط افراد واجد شرایط به اخذ شهروندی ترکیه منجر می‌شود. پیش از شرح این روش‌ها، ابتدا مزایای حق شهروندی ترکیه را مطالعه کنیم.

شهروندی ترکیه

طبق ماده 66 قانون اساسی (Türkiye Cumhuriyeti Anayasası) که در تاریخ 17 اکتبر سال 2001 مورد بازبینی قرار گرفته است، همه کسانی که از طریق شهروندی به دولت پیوسته‌اند، یک ترک محسوب می‌شوند. این پیوند می‌توانند از طریق تولد از مادر یا پدر ترک باشد، یا از طریق ازدواج با یک ترک‌تبار. اما در قوانین مهاجرتی این کشور، روش‌های دیگری نیز برای دریافت شهروندی ترکیه وجود دارد.

تابعیت یا شهروندی ترکیه به معنای داشتن شناسنامه رسمی جمهوری، گذرنامه و حقوق ارائه شده توسط جمهوری ترکیه است. طبق قوانین جمهوری ترکیه، گرفتن شهروندی نیازی به ترک تابعیت فعلی ندارد. چراکه ترکیه کشوری است که اجازه تابعیت مضاعف و دوگانه را به متقاضیان واجد شرایط مهاجرت به ترکیه می‌دهد.

دارندگان تابعیت ترکیه می‌توانند پاسپورت ملی این کشور را دریافت کنند. این گذرنامه اعتبار ۱۰ساله دارد و امکان تمدید مجدد آن برای متقاضیان مهاجرت به ترکیه امکان‌پذیر است. پاسپورت این کشور یکی از ۴۰ پاسپورت معتبر دنیاست و ارتقا رتبه و رنکینگ آن در آینده دور از ذهن نیست.

دارندگان این پاسپورت امکان سفر به بیش از ۷۰ کشور دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا دارند و همچنین دریافت ویزای کشورهای معتبر دنیا نظیر حوزه شنگن و کانادا باپاسپورت این کشور راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود. اما مزایای شهروندی ترکیه به داشتن پاسپورت این کشور محدود نمی‌شود.

شهروندان می‌توانند از خدمات درمانی کامل و رایگان دولتی و همچنین از مزایای حق بازنشستگی، تحصیل رایگان در موسسات دولتی، امکان استفاده از طرح‌های کمک‌هزینه مالی و بازپرداخت دانشگاهی و امکان کار تمام‌وقت در بازار کار بین‌المللی را نیز استفاده کنند.

دارندگان حق شهروندی ترکیه می‌توانند از مزایای دو تابعیتی بهره‌مند شوند و از امتیازات کارت  Turkuaz  Card (به انگلیسی Turquoise) استفاده کنند و هم‌چون سایر شهروندان این کشور در انتخابات ملی کشور شرکت کنند.

دریافت کارت فیروزه‌ای (Turkuaz Card یا Turquoise Card) یکی از مزایای تابعیت کشور ترکیه است؛ این کارت پوشش بیمه را برای افراد واجد شرایط (شهروندان غیر ترک) را فراهم می‌کند. متقاضیان خرید ملک در ترکیه با سرمایه‌گذاری در این کشور، مهاجرت را هدف قرار می‌دهند و می‌توانند از مزایای این کارت بهره‌مند شوند.

کارت فیروزه‌ای Turquoise Card به مدت 3 سال اعتبار دارد و با هدف جلب نظر سرمایه‌گذاران واجد شرایط و افراد متخصص توانمند (دارای مهارت خاصی در زمینه‌های ورزشی، علمی یا هنری) به این کشور طراحی شده است. دارندگان این کارت برای اخذ شهروندی ترکیه باید به مدت 5 سال به طور قانونی در خاک این کشور زندگی کنند.

اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

سرمایه‌گذاری حداقل 250 هزار دلاری در این کشور، منجر به کسب حق شهروندی ترکیه می‌شود و یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کشور ترکیه محسوب می‌شود. متقاضی واجد شرایط می‌تواند یک ملک به ارزش 250 هزار دلار خریداری کند یا چندین ملک به ارزش مجموع آن 250 هزار دلار داشته باشد.

اخذ شهروندی ترکیه با حکم مرجع صالح

افراد واجد شرایط که فعالیت‌های مثبتی در خاک این سرزمین داشته باشند، می‌توانند به دریافت تابعیت امیدوار شوند. طبق قوانین مهاجرتی، با دریافت تاییدیه از وزارتخانه مربوطه می‌توان حق شهروندی را کسب کرد. برای دریافت تابعیت از این طریق لازم است حداقل 5 سال به طور مداوم در این کشور زندگی کرد و به زبان ترکی مسلط بود.

حق شهروندی ترکیه برای افراد نخبه

اگر فرد از استعدادی خارق‌العاده در رشته‌های مختلف ورزشی، علمی یا هنری برخوردار باشد که به عنوان یک امتیاز مثبت برای کشور محسوب شود، می‎تواند از همان ابتدا با کسب تابعیت وارد خاک این کشور بشود.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج

در صورت ازدواج با شخصی که شهروند ترکیه است این فرصت را پیدا می‌کنید که تابعیت ترکیه را دریافت کنید. در ابتدا مجوز اقامت دائم ترکیه با اعتبار 3 ساله اعطا می‌شود که در صورت تمدید آن و برآوردن انتظارات اداره مهاجرت، می‌توان به حق شهروندی ترکیه رسید.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق فرزندخواندگی

اگر والدیت ترک کودک خارجی را به فرزندی قبول کنند، می‌توانند برای کودک شهروندی دریافت کنند. در صورت فرزندخواندگی والد ترک از کودک خارجی، اگر در این میان تهدیدی ملی احساس نشود، به کودک حق شهروندی ترکیه اعطا می‌شود.

اخذ تابعیت ترکیه برای شهروندان قبرس شمالی

اگر با یکی از روش‌های مهاجرت به قبرس، شهروندی بخش ترک‌تبار این جزیره را به دست آورده باشید، می‌توانید در زمان کوتاهی، آن‌را به تابعیت این سرزمین تبدیل کنید. کسانی که شناسنامه و گذرنامه جمهوری ترک قبرس شمالی را داشته باشند، می‌توانند به راحتی تابعیت ترکیه را نیز کسب کنند.

پیش از هر اقدامی برای دریافت اقامت با تابعیت این کشور، همچون دیگر کشورهای مهاجرپذیر می‌توانید با مشاوران مجرب و کارآزموده نیلگام مشورت کنید تا مسیر رسیدن به هدف آسان‌تر، سریع‌تر و امن‌تر طی شود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *