مهاجرت

مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور

شاید در چند دهه گذشته خیلی از ایرانیان تنها به ترکیه به عنوان یک مقصد گردشگری جذاب و نسبتا ارزان نگاه می‌کردند که بدون نیاز به دریافت ویزا می‌توانستند آزادانه به گشت و گذار در این کشور زیبا بپردازند و خریدهای فصلی خود را انجام دهند. اما تغییر قوانین مهاجرتی و سرمایه‌گذاری و پیشرفت‌های چشمگیر و متعدد این مقصد اوراسیایی طی چندسال گذشته موجب شده تا خیلی از شهروندان ایرانی به فکر دریافت اقامت دائم و حق شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور توریستی-تجاری بیافتند. بر همین اساس قصد داریم تا در این مطلب از جوانب مختلف و به صورت موشکافانه به بررسی مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور بپردازیم.

چرا ترکیه؟

پیش زمینه تاریخی، غنای فرهنگی، برخورداری از موقعیت استراتژیک، پیشرفت چشمگیر اقتصادی، موقعیت کم‌نظیر جغرافیایی، بازار کار فعال و بین‌المللی و آب و هوا و طبیعت منحصر به فرد، موجب تمایز ترکیه از سایر نقاط جهان شده است. از لحاظ جغرافیایی، ترکیه هم‌چون پلی میان اروپا و آسیا است و به همین خاطر دارای بازار کار بین‌المللی و فعال و موقعیت تجاری فوق‌العاده‌ای در منطقه است که این موضوع فرصت‌های کاری و تجاری پرسودی را موجب شده است.

در عین حال، این کشور با توجه به جاذبه‌های گردشگری متنوع، طبیعت و آب و هوای فوق‌العاده، سواحل زیبا، تاریخ و فرهنگ متفاوت و غنی، امنیت بالا و هزینه‌های مناسب اقامتی، تفریحی و گردشگری، سالانه میلیون‌ها توریست را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند و یکی از ۱۰ مقصد محبوب و برتر تفریحی و توریستی دنیا محسوب می‌شود. از جانبی دیگر با توجه به هزینه‌های نسبتا بالای تحصیل و زندگی در کشورهای مطرحی مانند انگلیس، کانادا، آمریکا و استرالیا و هم‌چنین دشواری پروسه دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی این کشورها، دانشجویان بین‌المللی زیادی به واسطه هزینه‌های مناسب تحصیل و زندگی و مزایای برتر تحصیلی نظیر حضور دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی، تنوع رشته‌های تحصیلی، کیفیت آموزشی بالا، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان و دریافت ویزا، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی، امکان کار حین تحصیل و نبود شرط سنی و گپ تحصیلی، کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند.

به همین دلیل، در حال حاضر این کشور علاوه بر مقصد گردشگری و توریستی به عنوان یکی از مقاصد برتر تحصیلی جهان نیز محسوب می‌شود. در کنار این موارد، بنابر گزارش خبرگزاری euronews در سال ۲۰۱۸، رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان، قانون جدیدی را تصویب کرد که به واسطه آن مبلغ خرید ملک در ترکیه برای شهروندان خارجی از ۱ میلیون به ۲۵۰ هزار دلار و مبلغ سرمایه‌گذاری و سپرده بانکی نیز برای افراد خارجی از ۲ میلیون به ۵۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

مصادف شدن کاهش ارزش لیر ترکیه با تصویب قانون جدید سرمایه‌گذاری و خرید ملک در این کشور با استقبال بی‌نظیری از شهروندان تمامی نقاط دنیا روبرو شده است. این بدین خاطر است که شهروندان خارجی می‌توانند علاوه بر خرید ملک و سرمایه‌گذاری پرسود در قطب توریستی و تجاری آسیا، از پاسپورت معتبر و حق شهروندی این کشور نیز برخوردار شوند.

در عین حال امکان اقامت طولانی و کسب درآمد ارزی از ملک خریداری‌شده در ترکیه، جذابیت سرمایه‌گذاری در این کشور را افزایش داده است. همچنین سرازیر شدن حجم بالایی از سرمایه‌های خارجی به ترکیه منجر به شروع پروژه‌های عظیمی نظیر شبکه متروی جدید، کانال استانبول و سومین فرودگاه استانبول گردیده و سرعت پیشرفت این کشور را طی چند سال اخیر به چند برابر افزایش داده است. در مجموع می‌توان اینطور گفت که نزدیکی مسیر به ایران، شباهت اقلیمی، فرهنگی و مذهبی، وجود گزینه‌های مناسب و مقرون به صرفه ملکی به نسبت ایران، جاذبه‌های متنوع گردشگری و بسیاری از مزایای بی‌شمار دیگر این کشور را به یکی از اولویت‌ها و انتخاب‌های اصلی شهروندان ایران برای سرمایه‌گذاری، تحصیل، کار و زندگی بدل کرده است.

 اعتبار پاسپورت ترکیه

پیش از پرداختن به موضوع حق شهروندی و مزایای زندگی در ترکیه بد نیست اعتبار و قدرت پاسپورت ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. اینکه با در دست داشتن این پاسپورت می‌توانید به چه کشورهایی بدون ویزا سفر کنید و تا چه اندازه می‌توانید در امور مهاجرتی و دریافت ویزای کشورهای معتبر موفق باشید؟ بر طبق جدیدترین آمار وب‌سایت معتبر Henley Index، پاسپورت ترکیه دارای رتبه سی و هشتم جهان بوده و در شاخص سفر بدون نیاز به دریافت ویزا از امتیاز ۱۱۴ برخوردار است.

براساس همین آمار می‌توان با پاسپورت این کشور بدون نیاز به ویزا به ۷۲ کشور دنیا از جمله آرژانتین، کره‌جنوبی، مالزی، سنگاپور،تایلند و ژاپن سفر کرد و از امتیاز ویزای فرودگاهی ۴۲ کشور دنیا از جمله کویت و بحرین برخوردار شد. همچنین دارندگان این پاسپورت این امکان را دارند تا به صورت آنلاین و اینترنتی برای ویزای الکترونیکی یا همان eVisa هفت کشور دنیا از جمله استرالیا و عمان درخواست دهند. با نگاهی به این آمار می‌توان به راحتی این موضوع را دریافت که پاسپورت ترکیه از قدرت و اعتبار بیشتری به نسبت ایران برخوردار بوده و به همین واسطه شانس موفقیت دریافت ویزای کشورهای معتبر دنیا با این پاسپورت بیشتر خواهد بود.

انواع پاسپورت ترکیه

به طور کلی پاسپورت این کشور ۴ نوع مختلف دارد:

 • پاسپورت نرمال: نوع متداول پاسپورت ترکیه که برای شهروندان این کشور و افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و خرید ملک به شهروندی این کشور در آمده‌اند، صادر می‌شود.
 • پاسپورت سبز: این نوع از گذرنامه ترکیه برای ماموران رده بالای دولتی ترک صادر می‌گردد.
 • پاسپورت مشکی: مامورین دولتی ترکیه که در خارج از کشور به عنوان دیپلمات مشغول به کار هستند.
 • پاسپورت خاکستری: نوع دیگری از گذرنامه ترک که برای روزنامه‌نگاران، کارمندان دولت و مشاغلی مشابه صادر می‌شود.

مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه دارای مزایای متعددی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • اعتبار ۱۰ساله پاسپورت و امکان تمدید مجدد آن برای فرد
 • امکان استفاده از خدمات درمانی کامل و رایگان دولتی
 • برخورداری از مزایای حق بازنشستگی در ترکیه
 • امکان استفاده از مزایای دوتابعیتی از طریق کارت Turkuaz Card
 • برخورداری از خدمات تحصیل رایگان دولتی
 • امکان استفاده از طرح‌های بازپرداخت دانشگاهی
 • یکی از ۴۰ پاسپورت معتبر دنیا (با امکان ارتقا رتبه و رنکینگ در آینده)
 • امکان سفر به بیش از ۷۰ کشور دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا
 • دریافت راحت‌تر و سریع‌تر ویزای کشورهای معتبر دنیا نظیر حوزه شنگن و کانادا
 • نبود قانون اجباری حداقل مدت زمان اقامت در خاک ترکیه برای دریافت پاسپورت این کشور
 • کوتاه بودن پروسه دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه (بین ۳۰ تا ۶۰ روز کاری)
 • داشتن حق رای هم‌چون سایر شهروندان این کشور
 • امکان کار تمام‌وقت در بازار کار بین‌المللی ترکیه

تفاوت کارت اقامت با حق شهروندی ترکیه

همانطور که مطلع هستید ایرانیان برای ورود به ترکیه نیاز به دریافت ویزا نداشته و می‌توانند تا حداکثر ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشند. اما زمانی که فردی قصد اقامت طولانی‌مدت را در خاک ترکیه داشته باشد، موضوع کاملا فرق کرده و باید از طریق تحصیل، کار و یا محل سکونت خود نسبت به دریافت کارت اقامت ترکیه اقدام نماید. بر همین اساس آن دسته از افرادی که به عنوان یک دانشجوی خارجی در حال تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی این کشور هستند، به طور قانونی واجد شرایط دریافت کارت اقامت یکساله و قابل تمدید به همراه مجوز کار دانشجویی خواهند بود.

در عین حال آن دسته از افرادی که دارای شغل ثابت و قابل استنادی در بازار کار این کشور هستند و از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های سالانه خود برخوردارند نیز امکان دریافت کارت اقامت ترکیه را خواهند داشت. همچنین بنا بر قوانین دولتی، شهروندان ایرانی می‌توانند با ارائه اجاره‌نامه رسمیِ به نام و با اعتبار یکساله، از کارت اقامت ترکیه برای افراد خانواده (اغلب ۳ نفر و در برخی موارد بیشتر) برخوردار گردند. لازم به ذکر است که خرید ملک با هر ارزشی در این کشور نیز منجر به دریافت کارت اقامت ترکیه برای مالک و افراد خانواده وی خواهد شد.

اما موضوعی که شاید با خواندن این مطلب به ذهن شما خطور کند این است که چه تفاوتی میان کارت اقامت و حق شهروندی وجود دارد؟ به طور کلی حق شهروندی ترکیه امتیازی است که تنها از طریق سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلاری، کارآفرینی برای حداقل ۵۰ نفر، افتتاح حساب بانکی با حداقل سپرده ۵۰۰ هزار دلاری و یا خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار برای شهروندان خارجی قابل کسب خواهد بود.

با دریافت حق شهروندی شما امکان دریافت پاسپورت معتبر این کشور را برای خود و اعضای خانواده خواهید داشت و به همراه آن می‌توانید از مزایای اقامت دائمی، حق بازنشستگی، تحصیل رایگان دولتی، خدمات درمانی رایگان و حق دوتابعیتی بهره‌مند شوید.

اما کارت اقامت ترکیه موردی است که تنها در صورت واجد شرایط بودن فرد برای چندین سال قابل تمدید بوده و پس از گذشت ۵ تا ۸ سال، بنابر شرایط متقاضی قابل تبدیل به کارت اقامت دائم ترکیه خواهد بود و مزیت دیگری را برای فرد به دنبال نخواهد داشت.

بهترین و آسان‌ترین روش‌‌ دریافت حق شهروندی ترکیه از نگاه نیلگام

همان‌طور که پیش‌تر در مطلب بهترین روش دریافت قطعی اقامت ترکیه به این موضوع اشاره کردیم، بنابر قوانین جدید این کشور، شهروندان خارجی می‌توانند از طریق تابعیت، ازدواج با شهروند ترک، خرید ملک، سرمایه‌گذاری در شرکت و ارگان‌های دولتی، سپرده بانکی و کارآفرینی در ترکیه از مزایای حق شهروندی و پاسپورت این کشور بهره‌مند شوند. اما بنابر تجربه کارشناسان گروه شرکت‌های نیلگام، بهترین و سریع‌ترین روش ممکن برای دریافت حق شهروندی و اقامت دائم ترکیه، خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا است.

بر همین اساس شما می‌توانید به صورت شخصی برای این مهم اقدام نموده و یا در صورت تمایل از خدمات خرید ملک گروه نیلگام (ایران-آنکارا) استفاده کنید. با خدمات خرید ملک نیلگام، شما علاوه بر دریافت مشاوره تخصصی و دسترسی به برترین املاک مناطق و شهرهای مختلف این کشور، از تخفیف تا حداکثر ۲۰ درصدی برخوردار شده و ملک مورد نظر خود را تا حداکثر ۵۰ هزار دلار کمتر از ارزش واقعی آن در ترکیه خریداری خواهید نمود.

مشاورین ما با انجام اقدامات لازم نظیر انجام پروسه حق شهروندی، افتتاح حساب بانکی، ترجمه و تائید مدارک، ارزیابی ملک،دریافت شماره مالیاتی، دریافت کارت اقامت و پاسپورت ترکیه و سایر امور مرتبط، از صفر تا صد خرید ملک و دریافت حقوق شهروندی و پاسپورت این کشور همراه و راهنمای شما خواهند بود.

لازم به ذکر است که بنابرقوانین دولت ترکیه شما ملزم به نگهداری ملک خریداری شده برای حداقل ۳سال هستید و حق فروش آن را در این بازه نخواهید داشت اما این امکان را دارید تا علاوه بر استفاده از امکانات اقامتی، ملک موردنظر را اجاره داده و از این طریق کسب درآمد پرسود ارزی را در ترکیه تجربه کنید.

مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور

در مجموع می‌توان مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • دریافت حق شهروندی کامل و پاسپورت کشور ترکیه در کمترین زمان ممکن (بین ۳۰ تا ۶۰ روز کاری)
 • برخورداری از پاسپورتی با ۱۰ سال اعتبار و قابل تمدید به صورت مادام‌العمر
 • کارت اقامت دائم ترکیه
 • امکان استفاده از خدمات درمانی کامل و رایگان دولتی
 • امکان استفاده از حق بازنشستگی
 • امکان استفاده از مزیت ۲ تابعیتی به صورت همزمان
 • نبود نیاز به گزارش رسمی ثروت و سرمایه شخصی به دولت ترکیه
 • کیفیت بالای زندگی
 • امکان کار تمام‌وقت در قطب اقتصادی و تجاری آسیا و تعامل با برندها و شرکت‌های برتر و بین‌المللی
 • امکان دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه برای تمام اعضای خانواده ( در صورت سرمایه‌گذاری و خرید ملک در این کشور)
 • برخورداری از استاندارد بالای آموزشی
 • امکان استفاده از تحصیل رایگان و دولتی و بازپرداخت دانشگاهی
 • امکان پیوستن به اتحادیه اروپا و شینگن در آینده نزدیک و دسترسی بدون ویزا به ۲۶ کشور حوزه شنگن
 • دسترسی به برترین خدمات بهداشت و سلامت با هزینه‌ای منطقی به نسبت اروپا و آمریکا
 • امکان زندگی در یک کشور اسلامی، امن، پیشرفته و دموکرات
 • برخورداری از بهترین شرایط آب و هوایی در تمامی طول سال
 • نبود نیاز به گذراندن خدمت اجباری سربازی برای متقاضیان TCBI
 • برخورداری از یکی از ۴۰ پاسپورت برتر و معتبر دنیا
 • امکان سفر به بیش از ۷۰ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا
 • نزدیکی و دسترسی سریع هوایی و زمینی به ایران
 • نبود نیاز به اقامت اجباری در خاک ترکیه برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت این کشور
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی و برخورداری از ویزا کارت و مسترکارت فیزیکی و به نام

مشاوره رایگان خرید ملک در ترکیه۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *