ویزا

ضمانت بازگشت ویزا چیست و با چه هدفی اخذ می‌شود؟

به طور معمول شهروندان ایرانی می‌توانند تنها با پاسپورت و بدون مجوز ورود یا همان ویزا به چندین کشور مذهبی و یا توریستی از جمله ترکیه، ارمنستان و یا گرجستان سفر کنند. اما چنانچه قصد سفر به کشورهای اروپایی حوزه شنگن، انگلیس، کانادا، آمریکا و یا کشورهایی نظیر آن را داشته باشند ملزم به دریافت یکی از انواع ویزای شینگن، ویزای انگلیس، ویزای مولتی کانادا و یا ویزای آمریکا هستند.

برخی از افراد از اطلاعات و تجربه خوبی در مورد درخواست حضوری و یا آنلاین ویزا از سفارت و جزئیات مدارک ویزا برخوردار هستند و به صورت شخصی برای بلیط پرواز و ویزای خود اقدام می‌کنند.

اما در اغلب اوقات، وجود دلایل متعددی از جمله نداشتن دسترسی به مستر کارت و ویزاکارت برای پرداخت آنلاین هزینه‌های ویزا، نبود اطلاعات و تجربه کافی برای آماده‌سازی و تکمیل مدارک سفر، نبود زمان برای پیگیری امور ویزا و یا ریجکتی ویزا، عدم امکان برای اقدام شخصی ویزا (مثل دبی و فدراسیون روسیه که تنها از طریق آژانس‌های گردشگری معتبر ویزای توریستی برای فرد صادر می‌کنند) و موارد دیگر، متقاضی سفر و دریافت ویزای کشور مقصد را مجاب به حضور و استفاده از خدمات یک آژانس گردشگری معتبر می‌کند.

در حالت کلی، اغلب متقاضیان دریافت ویزای شینگن و یا سایر کشورها از جمله ویزای ژاپن و یا ویزای استرالیا ملزم هستند تا مدارک مختلفی از جمله نامه تمکن مالی، مدارک شغلی، هویتی و یا سوابق سفر خود را جهت درخواست ویزا به سفارت و کنسولگری مربوطه ارائه دهند. اما چنانچه فرد بخواهد تا از طریق یک آژانس گردشگری بین‌المللی برای مثال ویزای شینگن مولتی خود اقدام کند، باید علاوه بر آماده‌سازی، ترجمه و ارائه تمامی مدارک موردنیاز سفر، ودیعه‌ای تحت عنوان ضمانت بازگشت ویزا و یا ضمانت بازگشت مسافر نزد آژانس گردشگری باقی بگذارد.

احتمالا برای خیلی از متقاضیان سفر به خارج و عمدتاً کشورهای اروپایی حوزه شینگن این سوال پیش می‌آید که چرا و با چه هدفی این ضمانت و ودیعه از مسافر گرفته می‌شود؟ با ما همراه باشید تا به طور شفاف به این سوال متداول پاسخ دهیم.

ضمانت بازگشت ویزا (مسافر) چیست؟

به مقدار پولی که آژانس مسافرتی و گردشگری از مسافر به عنوان ودیعه و ضمانت بازگشت از کشور مقصد پیش از اتمام اعتبار ویزا می‌گیرد، ضمانت بازگشت ویزا و یا مسافر گفته می‌شود. این ضمانت معمولا برای سفر به کشورهای حوزه شنگن از مسافر دریافت می‌شود. برای این مبلغ ودیعه ضوابط خاصی وجود نداشته و معمولاً بنابر شرایط کشور مقصد و مبلغ جریمه‌ای که آن کشورها برای اقامت غیرمجاز و بیش از حد قانونی مسافر در نظر گرفته‌اند تعیین می‌شود. به بیانی دیگر ضمانت بازگشت ویزا ودیعه‌ای نقدی، چک و یا ضمانت نامه بانکی است که از طرف مسافر نزد آژانس گردشگری به امانت گذاشته می‌شود. از این رو بنابر قوانین و تفاهم‌نامه تنظیم شده بین مسافر و آژانس مسافرتی و گردشگری، مبلغ ضمانت بازگشت ویزا باید با برگشت مسافر به کشور سریعاً به وی بازگردانده شود.

هدف از اخذ ضمانت بازگشت ویزا چیست؟

هرگونه اعمال غیرقانونی و اتفاقی که منجر به اقامت بیش از حد متقاضی در کشور مقصد و یا وقوع جرم و جنایت شود، دارای عواقب و جرایم سختی برای آژانس گردشگری مسئول ویزا و سپس مسافر است. بر همین اساس، این پول و ودیعه تحت عنوان ضمانت بازگشت ویزا تنها برای تامین امنیت و آبروی آژانس مجری صدور ویزا دریافت می‌شود. در این میان برخی از متقاضیان دریافت ویزای شینگن و سفر به کشورهای این حوزه از ودیعه مذکور به عنوان مانعی بی‌مورد و سد راه مسافران سفر به کشورهای خارجی یاد می‌کنند.

اما در پاسخ به این دسته از افراد باید این نکته را خاطر نشان کنیم که اغلب آژانس‌های گردشگری معتبر مجری تور و ویزای کشورهای خارجی دارای سابقه‌ای چندین و چند ساله بوده و تنها به منظور جلوگیری از وقوع اقامت غیرمجاز مسافر در خارج و آمادگی برای پرداخت جریمه به دولت آن کشور این مبلغ ضمانت را دریافت می‌کنند. از این رو دریافت ضمانت بازگشت ویزا از مسافر موضوعی متعارف و متداول در میان آژانس‌های گردشگری بوده و در سایر کشورهای دنیا نیز به همین منوال است. در عین حال چنانچه مسئولیت دریافت ویزا و بلیط پرواز خود را به یک آژانس گردشگری معتبر سپرده باشید، نیازی به نگرانی در مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری از مبلغ ضمانت بازگشت ویزای خود نخواهید داشت.

به بیانی دیگر، ارزش و اعتبار این نوع از آژانس‌های گردشگری دارای مجوز و با سابقه آنچنان برای آژانس‌دارها اهمیت دارد که تحت هیچ شرایط حاضر به مخدوش کردن اعتبار چندین و چندساله خود بخاطر چند میلیون نخواهند بود.

برای درک بهتر این موضوع بد نیست تا در رابطه با یکی از کشورهای همسایه یعنی دبی مثالی بزنیم، در حال حاضر بنابر قوانین دولتی، برای جریمه مسافرانی که اقامت غیر مجاز در کشور امارات دارند، مبلغ ۵ هزار درهم از اسپانسر و مجری ویزای وی دریافت می‌شود. از این رو ضمانت بازگشت ویزا برای دبی براساس این نرخ جریمه تعیین می‌شود. از این رو چنانچه با عنوان‌های تبلیغاتی فریبنده‌ای نظیر ویزای شینگن فوری، ویزای شنگن تضمینی، دریافت ویزای مولتیپل شنگن بدون ضمانت مالی روبرو شدید، بهتر است به آنها اعتنا نکرده و برای انجام اموری نظیر درخواست ویزای شینگن، رزرو بلیط پرواز و هتل و سایر خدمات مرتبط تنها به آژانس‌های گردشگری معتبر و قابل اطمینان مراجعه کنید.

درست است که با مراجعه به یک آژانس گردشگری به جای پیگیری شخصی امور درخواست ویزا، ملزم به ارائه ضمانت بازگشت ویزا هستید، اما با این حال، از راهنمایی و مشاوره تخصصی کارشناسان مجرب این حوزه برخوردار شده و با آماده‌سازی وتکمیل مدارک سفر توسط آژانس گردشگری، از شانس موفقیت بیشتری برای موافقت با درخواست ویزا برخوردار خواهید شد.

به بیانی دیگر، با توجه به زمان‌بر بودن پروسه رسیدگی به درخواست‌های ویزا، سخت‌گیری افسر پرونده و بالا رفتن هزینه خدمات ویزای شنگن، بهتر است با سپردن این امور به یک آژانس گردشگری معتبر، احتمال ریجکت ویزا از سوی سفارت را تا حد ممکن کاهش دهید. گروه شرکت‌های نیلگام با سالها سابقه در زمینه اخذ انواع ویزای تحصیلی، توریستی و کاری کانادا، ویزای حوزه شنگن، پیکاپ ویزا، اقامت یونان، ثبت شرکت در انگلیس و خدمات متنوع دیگر، آماده خدمت‌رسانی و ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *