ویزا

ویزای شینگن چندبار ورود چیست و چطور میتوان دریافت کرد؟

احتمالا قبلا نام ویزای چندبار ورود یا مولتیپل شینگن را شنیده‌اید. ویزای شینگن از لحاظ تعداد دفعات مجاز برای ورود به کشورهای عضو شینگن به سه دسته مختلف شامل یک بار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود تقسیم می‌شود. از بین انواع ویزای شینگن نوع سوم آن یعنی چندبار ورود بهترین نوع آن محسوب می‌شود که محدودیتی را برای شخص دارنده ویزا ایجاد نمی‌کند. اخذ ویزای شینگن چندبار ورود دارای شرایط خاصی بوده و برای گرفتن آن باید الزامات تعیین شده را برآورده نمایید.

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن را می‌توان بر اساس هدف متقاضی از سفر به این حوزه در دسته‌های مختلفی مانند ویزای توریستی شینگن، ترانزیت، ملاقات با خانواده و دوستان، تحصیلی، ویزای شرکت در کنفرانس و… قرار داد. اما گذشته از هدف سفر می‌توان ویزای شنگن را از لحاظ محدودیت در رفت و آمد نیز مورد بررسی قرار داد. از این نظر، ویزای شینگن در سه نوع سینگل شینگن، دابل شینگن و مولتی شینگن موجود است.

ویزای شینگن یک بار ورود

ویزای سینگل یا یک بار ورود شینگن این اجازه را به شخص دارنده ویزا می‌دهد که برای مدت معینی در کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشد. با داشتن این نوع ویزا امکان تردد در کلیه کشورهای عضو حوزه شینگن را خواهید داشت. اما نکته اصلی در ارتباط با ویزای یک بار ورود به محدودیت آن در ارتباط با ورود و خروج به حوزه شینگن مربوط می‌شود. شخص دارنده ویزای سینگل یا یک بار ورود تنها یک بار امکان وارد شدن به حوزه شینگن را خواهد داشت. در واقع اگر بعد از ورود به حوزه شینگن قصد ترک این حوزه را داشته باشید دیگر امکان ورود مجددا به آن را نخواهید داشت.

ویزای شینگن دوبار ورود

ویزای دابل یا دوبار ورود شنگن نیز شرایطی مشابه با ویزای سینگل دارد با این تفاوت که با داشتن این نوع ویزا در صورت ترک حوزه شینگن فقط یک بار دیگر امکان ورود به آن را خواهید داشت. اما در صورتی که برای بار دوم اقدام به ترک حوزه شینگن کنید دیگر اجازه ورود را پیدا نخواهید کرد. دقت داشته باشید که این موضوع ارتباطی با تعداد روزهای باقی‌مانده از مدت زمان مجاز شما برای حضور در شینگن نداشته و حتی در صورتی که روزهای زیادی از مدت زمان درج شده در ویزای شما برای اقامت در حوزه شینگن باقی‌مانده باشد اجازه ورود به این حوزه را نخواهید داشت.

ویزای شینگن چندبار ورود چیست؟

برخی به اشتباه این تصور را دارند که ویزای چندبار شینگن ورود اجازه ورود به چند کشور مختلف حوزه شینگن را می‌دهد در صورتی که این‌طور نبود و تمامی انواع ویزای شینگن امکان تردد در همه ۲۶ کشور این حوزه را به شما خواهند داد. اما تفاوت اساسی ویزای شینگن چندبار ورود با دیگر ویزاها در این است که با داشتن این ویزا هیچ محدودیتی در تعداد دفعات ورود و خروج به حوزه شینگن نخواهید داشت. در واقع تا زمانی که ویزای شما معتبر باشد هر چند بار که بخواهید می‌توانید از این حوزه خارج شده و مجددا وارد آن شوید. ویزای مولتی به ویژه برای افرادی که به دلایل مختلف از جمله دلایل کاری مجبور هستند مدام بین کشور خودشان و حوزه شینگن در رفت و آمد باشند بسیار سودمند است.

انواع ویزای شینگن چندبار ورود

ویزای چندبار ورود شینگن که تحت عنوان ویزای بلندمدت اروپا نیز شناخته می‌شود از لحاظ مدت زمان مجاز برای اقامت در چند دسته مختلف قرار می‌گیرد:

 • ویزای چندبار ورود یک ساله: اجازه تردد در حوزه شینگن برای ۱ سال
 • ویزای چندبار ورود سه ساله: اجازه تردد در حوزه شینگن برای ۳ سال
 • ویزای چندبار ورود پنج ساله: اجازه تردد در حوزه شینگن برای ۵ سال

شرایط اخذ ویزای چندبار ورود یک ساله

 • اخذ ۳ ویزای شینگن طی دو سال گذشته
 • ارائه مدارک مربوط به ویزاهای شینگن قبلی
 • ارائه مدارک مربوط به سفرهای قبلی به حوزه شینگن

شرایط اخذ ویزای چندبار ورود سه ساله

 • استفاده از ویزای چندبار ورود به مدت حداقل ۱ سال طی دو سال گذشته
 • ارائه مدارک مربوط به ویزای مولتی قبلی

شرایط اخذ ویزای چندبار ورود پنج ساله

 • استفاده از ویزای چندبار ورود برای حداقل ۲ سال طی سه سال گذشته
 • ارائه مدارک مربوط به ویزای مولتی قبلی

قانون ۱۸۰/۹۰ چیست؟

اگرچه ویزای شینگن چندبار ورود اجازه رفت و آمد بدون محدودیت در دفعات ورود را به شخص دارنده می‌دهد اما برای اقامت در حوزه شینگن رعایت قانون  ۱۸۰/۹۰ الزامی خواهد بود. بر اساس این قانون، شخص دارنده ویزای مولتی شینگن در هر ۱۸۰ روز فقط امکان ۹۰ روز اقامت در کشورهای حوزه شینگن را خواهد داشت و پس از پایان ۹۰ روز مجاز خود باید اقدام به ترک حوزه شینگن کند. بنابراین هر زمان که بخواهید وارد حوزه شینگن شوید باید حساب کنید که طی ۱۸۰ روز گذشته چند روز در این حوزه حضور داشته‌اید. برای کسب اطمینان در این رابطه می‌توانید از ابزار محاسبه ویزای شینگن نیز استفاده کنید. در این ابزار با وارد کردن تاریخ ورود و خروج به حوزه شینگن از تعداد روزهای باقی‌مانده اطلاع پیدا خواهید کرد.

چطور ویزای چندبار ورود شینگن بگیریم؟

اولین قدم در رابطه با اخذ ویزای شینگن چندبار ورود بررسی الزامات مربوط به آن است. علاوه بر شرایط مورد نیاز برای دریافت انواع ویزای چندبار ورود که به آن‌ها پرداخته شد الزامات دیگری نیز وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • ارائه دلایل معقول و مدارک مستند در رابطه با ضرورت ورود چندباره به حوزه شینگن
 • رعایت قوانین اقامت حوزه شینگن و ترک آن پیش از اتمام اعتبار ویزا در سال‌های گذشته
 • عدم وجود سوءسابقه کیفری
 • ارائه بیمه مسافرتی

در صورتی که واجد شرایط اخذ ویزای مولتیپل شینگن هستید می‌توانید درخواست خود را برای این نوع ویزا ارائه کنید. برای ارائه درخواست ویزای چندبار ورود شینگن باید ابتدا با توجه به کشوری که قصد اخذ ویزای آن را دارید وقت ملاقات کارگزاری رسمی سفارت آن کشور در ایران را رزرو کنید. بعد از تعیین وقت ملاقات باید در زمان مقرر با همراه داشتن مدارک و فرم درخواست تکمیل شده به محل کارگزاری مربوطه مراجعه نمایید و درخواست خود را ارائه کنید. در همین زمان باید اقدامات مربوط به بیومتریک شامل انگشت‌نگاری و ثبت عکس دیجیتال را نیز انجام دهید.

بعد از ارائه درخواست و انجام اقدامات بیومتریک باید منتظر بمانید تا سفارت کشور مورد نظر در رابطه با قبول یا رد درخواست شما تصمیم‌گیری کند. معمولا تصمیم‌گیری و اعلام نتیجه درخواست ویزای شنگن چند هفته طول می‌کشد. دقت داشته باشید که کارگزاری هیچ نقشی در رابطه با قبول یا رد درخواست شما نداشته و مسئولیت این موضوع به طور کامل در اختیار سفارت کشور مربوطه قرار دارد.

هزینه اخذ ویزای مولتی شینگن در سال ۲۰۲۰ برای افراد بالای ۱۲ سال ۸۰ یورو و برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو است. به این مبالغ باید هزینه خدمات کارگزاری را نیز اضافه کنید که کشور به کشور متفاوت است. ویزای شینگن چندبار ورود به نوعی امکان اقامت بلند مدت در اروپا را بدون محدودیت در تعداد دفعات ورود و خروج فراهم می‌کند. اگرچه سفارت کشورهای حوزه شینگن در رابطه با صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی سخت‌گیری زیادی را دارند اما در صورتی واجد شرایط اخذ ویزای مولتی بوده و مدارک شما کامل باشد شانس اخذ این نوع ویزا را خواهید داشت.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *