چرا قصد داریم از طریق تمکن مالی، ویزا و اقامت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دریافت کنیم؟ چون از سواحل غرق در آفتاب تا قله های کوهستانی پوشیده از برف و شهرهایی پر جنب و جوش، قاره اروپا یک تجربه زندگی واقعی و همه جانبه را به شما ارائه می‌دهد.به دنبال هر چیزی در زندگی باشید و به هر زبانی که بخواهید صحبت کنید، بدون شک آنرا در اروپا پیدا خواهید کرد. مجوز اقامت اروپا EU به شما این امکان و فرصت را می‌دهد تا در یکی از ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید.

این در حالی است که در بسیاری از مواقع، اخذ اقامت اروپا به حق شهروندی کامل و دریافت پاسپورت آن کشور نیز منتهی می‌شود. به طور قطع قاره اروپا برای قرن‌های متمادی مقصد جذابی برای مهاجران بوده است و وجود فرصت، ثبات اقتصادی و موفقیت‌های فراوان در اتحادیه اروپا نوید این را می‌دهد که این روند ادامه خواهد داشت. خوشبختانه، گزینه‌های متعددی برای دریافت اقامت اروپا و نقل مکان به یکی از کشورهای این اتحادیه وجود دارد. راحت‌ترین روش از طریق داشتن ارتباط خانوادگی در اروپا است که می‌تواند به دریافت اقامت و پاسپورت یک کشور اروپایی منتهی شود.

همچنین در صورتی که دارای همسر شهروند و یا مقیم دائم اروپا باشید، واجد شرایط برای دریافت اقامت دائم هستید. در عین حال فرزندان، فرزندخوانده و افراد معلولی که وابسته به یک فرد مقیم اتحادیه اروپا (به عنوان قیم قانونی) هستند نیز دارای شرایط لازم برای اخذ اقامت اروپا محسوب می‌شوند. در این بین، سایر اقوام نظیر والدین نیز می‌توانند از طریق داشتن ارتباط خانوادگی نزدیک با شهروند یا فرد مقیم اروپا به اقامت دائم دسترسی پیدا کنند. اما در صورتی که متقاضی دریافت اقامت اروپا دارای شرایط بالا نباشد، می‌تواند از طریق تمکن مالی به این مهم دست پیدا کند، با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی کشورهای اروپایی ارائه دهنده اقامت از طریق تمکن مالی بپردازیم.

اقامت اروپا تمکن مالی

ویزاهای مبتنی بر درآمد اقامت اروپا

آیا کسب و کارتان به شما این اجازه را می‌دهد که از هر جایی به کار مشغول شوید؟ آیا از سرمایه‌گذاری قبلی خود دارای درآمد ثابتی هستید؟ در این صورت واجد شرایط ویزای اقامت اروپا هستید که در ادامه به توضیح انواع آن خواهیم پرداخت.

ویزای Non Lucrative  اسپانیا

برای اینکه واجد شرایط دریافت این نوع از ویزای اسپانیا شوید، باید قادر به اثبات این موضوع باشید که دارای حداقل درآمد لازم برای زندگی در این کشور بدون نیاز به کار در یک شرکت و یا کسب و کار هستید. این درآمد می‌تواند از یک منبع درآمد منفعل نظیر سرمایه‌گذاری، اجاره خانه و یا حقوق بازنشستگی باشد.

در عین حال درآمد شما می‌تواند از یک کار در کشوری دیگر تامین شود. از این رو شما باید این موضوع را به اثبات برسانید که درآمد شما ۴برابر شاخص عمومی درآمد IPREM است. در سال ۲۰۲۰، این مبلغ چیزی معادل ۳۰ هزار یورو برای هر متقاضی و مبلغ تقریبی ۶ هزار یورو برای هر فرد وابسته به وی است. این نوع از ویزا و اقامت اروپا در بین فریلنسرها  و دیجیتال نومدهایی که کسب درآمد از خارج از اروپا می‌کنند بسیار محبوب است.

ویزای درآمد منفعل پرتغال

اگر قصد زندگی در کشور زیبای پرتغال را داشته و از درآمد کافی برای پوشش هزینه های خود برخوردار هستید، این ویزای اقامت اروپا مناسب شماست. درآمد شما باید از منابع منفعلی نظیر اجاره بها، سود سهام، درآمد سرمایه گذاری و حقوق بازنشستگی باشد. بنابر آخرین اطلاعات بدست آمده، درآمد سالانه ۲۰ هزار یورویی برای اثبات اینکه توانایی پوشش هزینه‌های زندگی خود در این کشور را دارید، کفایت می‌کند.

ویزای قبرس مبتنی بر درآمد

چنانچه قادر به اثبات برخورداری از درآمد کافی برای زندگی در قبرس بدون نیاز به کار باشید، امکان دریافت ویزای اقامت اروپا از این کشور را خواهید داشت. این مبلغ به طور تقریبی برای هر نفر معادل ۹۵۶۸ یورو و برای هر فرد وابسته ۴۶۱۳ یورو است.

ویزای اتریش مبتنی بر درآمد

برای اینکه واجدشرایط ویزای اتریش محسوب شوید، باید توانایی اثبات این موضوع را داشته باشید که بدون نیاز به انجام کار در اتریش امکان پوشش هزینه‌های زندگی در این کشور را دارید. این درآمد باید به صورت پیوسته و ماهانه و حداقل دو برابر میزان استاندارد قانون عمومی بیمه تامین اجتماعی ASVG باشد. در سال ۲۰۲۰، این مقدار ۱۹۹۳ یورو برای هر فرد، ۲۹۹۴ یورو برای یک زوج و مبلغ ۲۹۸ یورو برای هر فرزند محاسبه شده است.

ویزای Person of Independent Means ایرلند

درآمد سالانه ۵۰ هزار یورویی به همراه دسترسی به مقدار زیادی از پول برای مواقع اضطراری (به اندازه خرید یک خانه در ایرلند) می‌تواند اقامت اروپا و امکان زندگی در ایرلند را از طریق ویزای Stamp 0 فراهم کند.

اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری

آیا قصد دارید تا تمام سرمایه خود را در اقتصاد قوی و پرثبات اروپا سرمایه گذاری کنید؟ اگر جواب شما به این سوال مثبت است، مزایای قابل توجهی نظیر اقامت اروپا و حق شهروندی نصیب شما خواهد شد. به طور معمول کشورهای اروپایی فرصت‌های متعددی را بنابر موقعیت‌های اقتصادی و بازارهای املاک و مستغلات ارائه می‌دهند. در ادامه به چندین نمونه برتر ویزای سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت اروپا اشاره می‌کنیم.

برنامه اقامت لتونی از طریق سرمایه‌ گذاری

این برنامه اقامت اروپا به حداقل ۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری نیاز دارد. بر همین اساس، کافیست تا در یک شرکت کوچک با چیزی در حدود ۵۰ نیروی کار و گردش مالی کمتر از ۱۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کنید تا از ویزا و مجوز اقامت لتونی برخوردار شوید. همچنین لتونی از برنامه سرمایه‌گذاری املاک و اوراق بهادار دولتی برخوردار است که می‌توانید با پرداخت حداقل ۲۵۰ هزار یورو از اقامت این کشور برخوردار شوید.

برای اقامت در این کشور می‌توانید یک سرمایه گذار، صاحب ملک، خویش فرما و دارای کسب و کار شخصی و یا دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه بوده و در عین حال از مواردی نظیر یک بیمه سلامت معتبر، گواهی نداشتن بیماری سل و توانایی صحبت به زبان لتونی در سطح A2 برخوردار باشید. در کنار این موارد شما نیازمند ارائه اثرانگشت برای چک سوابق و پرداخت هزینه پردازش هستید. این هزینه برای یک نفر معادل ۳۰۰ یورو است. مزیت اقامت در لتونی اینست که شما می‌توانید بعد از گذشت ۵سال اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و از این طریق به راحتی به سایر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید.

برنامه های اقامت اروپا تمکن مالی

اقامت مالت از طریق سرمایه گذاری

برای استفاده از برنامه اقامت و ویزای مالت MRVP شما نیازمند سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار یورویی در مشارکت‌های دولتی هستید که پس از ۵ سال به شما بازگردانده خواهد شد، در عین حال باید مبلغ ۳۰ هزار یورو را به دولت اهدا کرده و ملکی را با حداقل ارزش ۳۲۰ هزار یورویی در مالت خریداری کنید، لازم به ذکر است که ۵۵۰۰ یورو از مبلغ اهدایی به دولت صرف هزینه درخواست می‌شود. در مجموع با حداقل پرداخت ۵۸۰ هزار یورو از اقامت اروپا برخوردار خواهید شد.

بازه زمانی برنامه MRVP ممکن است بین چند هفته تا چند ماه برای متقاضی طول بکشد. گزینه در دسترس دیگر از طریق برنامه جهانی اقامت است که طی آن شما باید داشتن سرمایه کافی، بیمه سلامت اتحادیه اروپا و اجاره و یا خرید یک ملک را به اثبات برسانید. حداکثر سرمایه‌گذاری موردنیاز برای این برنامه ۲۷۵ هزار یورو برای خرید خانه و یا ۹۶۰۰ یورو به صورت ماهانه برای اجاره یک خانه در این کشور است.

برنامه اقامت یونان از طریق خرید ملک

دریافت اقامت یونان بسیار آسان است، کافیست برای خود و خانواده یک ملک با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار یورو خریداری کنید و از این طریق از همان روز از اقامت اروپا برخوردار گردید. زمانی که ملک خود را در این کشور اروپایی خریداری نمایید، نیازی به حضور دائم در یونان برای دریافت کارت اقامت وجود ندارد.

شما همچنین می‌توانید به سادگی هر ۵سال یکبار کارت اقامت خود در یونان را تمدید کنید. پس از گذشت ۷سال از اقامت در این کشور، به شما امکان دریافت حق شهروندی نیز داده خواهد شد. در عین حال برخورداری از اقامت اروپا به معنی آزادی فوق‌العاده سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به دریافت ویزای شنگن است. شما می‌توانید در صورت تمایل از طریق گروه شرکت‌های نیلگام از خدمات مشاوره تخصصی و دریافت اقامت یونان استفاده کنید.

برنامه اقامت اروپا – اتریش

برای درخواست اقامت اتریش، دو نوع برنامه متمایز برای درخواست متقاضیان وجود دارد که یکی از آنها طرح person of independent means ( فردی با درآمد مستقل) و دیگری مدیر کلیدی است. برای شرکت در برنامه اول شما نیازمند ارائه سرمایه کافی، یک آدرس دائمی در اتریش، اثبات داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح A1 و پوشش کامل بیمه خدمات درمانی هستید. شاید در نگاه اول این فهرست کمی ساده به نظر برسد اما بگذارید تا در ادامه به جزئیات آن بپردازیم؛

اسناد سرمایه مکفی شما باید نشان‌دهنده حداقل دارایی‌های نقدی در اختیار ۴۰ هزار یورویی برای فرد بزرگسال و ۱۰ هزار یورویی برای فرد زیر ۱۸ سال باشد. این مبلغ باید از طریق یک حساب بانکی معتبر در اتریش و یا یک حساب بین‌المللی مسترکارت و یا ویزاکارت در دسترس باشد. اما برای درخواست اقامت اروپا به عنوان مدیر کلیدی، شما باید به عنوان یک مدیر شرکتی اتریشی منصوب شده و از حداقل درآمد ۲۵۰۰ یورویی در ماه برخوردار باشید. بررسی و ارزیابی این نوع از درخواست اقامت اتریش در حدود ۳ماه زمان می‌برد.

زمانی که به یک فرد دارای اقامت این کشور تبدیل شوید، پروسه تمدید آن بسیار آسان است و پس از گذشت ۵سال از اقامت موقت شما در اتریش، امکان دریافت اقامت دائم اروپا برای شما میسر خواهد شد. همچنین در صورت تمایل می‌توانید پس از گذشت ۱۰ سال از اقامت برای حق شهروندی اتریش درخواست دهید. لازم به ذکر است که دریافت اقامت اتریش به معنای امکان سفر آزادانه به ۲۶ کشور عضو حوزه شنگن است. هزینه درخواست مجوز اقامت برای متقاضی بزرگسال ۱۰۰ یورو و برای فرد زیر ۱۸ سال ۵۰ یورو به همراه اثبات تمکن مالی و حقوق ماهانه مکفی است. پروسه درخواست و ارزیابی اقامت اتریش در حدود ۳ماه زمان می‌برد.

برنامه اقامت قبرس از طریق تمکن مالی

بهترین روش برای دریافت اقامت قبرس خرید یک ملک با ارزش حداقل ۳۰۰ هزار یورو است. در کنار این موضوع، باید از طریق یک حساب بانکی در قبرس داشتن حداقل موجودی ۳۰ هزار یورویی را به اثبات برسانید. همچنین شما باید درآمد سالانه خود را به دولت این کشور نشان دهید. تمامی فرآیند دریافت اقامت تنها با یک بار حضور در این کشور میسر می‌شود و به طور معمول پس از گذشت ۲ ماه با اقامت متقاضی موافقت می‌گردد. اما اگر قصد سرمایه گذاری را داشته باشید، باید ۲ میلیون یورو در کسب و کار شخصی، تجارتی در قبرس و یا بازار سهام سرمایه گذاری نمایید. لازم به ذکر است که پروسه این طرح نیز قریب به دو ماه زمان می‌برد.

اقامت اروپا با استفاده از تمکن مالی

اقامت اروپا – بلغارستان

دریافت اقامت بلغارستان به استثنای حق رای تمامی حقوق شهروندی را برای فرد فراهم می کند. همچنین امکان ورود و ترک این کشور را بدون نیاز به ویزا برای شما میسر می‌سازد. بهترین روش برای دریافت اقامت دائم از طریق بلغارستان، دریافت مجوز اقامت بلند مدت است که برای یکسال اعتبار داشته و قابل تمدید است. روش دیگر، استفاده از برنامه سرمایه گذاری است که در صورت انتخاب شما باید مبلغ ۵۰۰ هزار یورو را برای یک بازه ۵ساله در اوراق قرضه دولتی سرمایه‌گذاری کنید.

در پایان این بازه زمانی پول شما بدون تعلق گرفتن سودی به شما بازگردانده خواهد شد. پس از سرمایه‌گذاری در بلغارستان، ظرف ۶ تا ۹ ماه با اقامت شما موافقت می‌شود و در عین حال امکان پیگیری سریع حق شهروندی پس از گذشت ۲سال وجود دارد. شما می‌توانید با در دست داشتن کارت اقامت بلغارستان آزادانه و بدون ویزای مولتی شنگن به کشورهای این حوزه سفر کنید.

برنامه ویزای طلایی اسپانیا

کشور اسپانیا از طریق برنامه ویزای طلایی برای شهروندان غیر اروپایی اقامت این کشور را ارائه می‌دهد. از این رو چنانچه دارای مبلغ ۵۰۰ هزار یورو باشید، می‌توانید در بخش املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کرده و از اقامت خانوادگی برخوردار شوید. همچنین با گذشت دو سال از مدت زمان اقامت، امکان تمدید اقامت اروپای خود را داشته و پس از ۵سال قادر به دریافت اقامت دائم خواهید بود. لازم به ذکر است که پس از گذشت ۱۰ سال امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت اسپانیا نیز برای شما فراهم خواهد شد.

برای حفظ وضعیت اقامت و یا تمدید ویزا نیازی نیست تا در این کشور زندگی کنید، از این رو پیشنهاد می‌کنیم که در هر بار بیش از ۶ ماه در اسپانیا اقامت نداشته باشید، چون ملزم به پرداخت مالیات خواهید شد.

برنامه اقامت پرتغال

برای دریافت اقامت پرتغال دو گزینه وجود دارد. شما می‌توانید از برنامه اقامت طلایی و یا کارت آبی اتحادیه اروپا استفاده کنید. برنامه اقامت طلایی شامل خرید ملکی با حداقل ارزش ۵۰۰ هزار یورو، سرمایه‌گذاری حداقل ۱ میلیون یورویی در یک حساب بانکی پرتغال و یا سایر گزینه‌های سرمایه گذاری و ایجاد حداقل ۱۰ شغل در پرتغال می شود. برای امکان تمدید مجوز اقامت طلایی حداقل مدت زمان اقامت تعیین شده در پرتغال هفت روز در سال اول اقامت و برای نخستین تمدید است و در مجموع ۱۴ روز برای دو دوره دو ساله بعدی است. EU Blue Card یک گزینه جایگزین برای دریافت اقامت اروپا است و برای استفاده از آن به موارد زیر نیاز دارید:

  • یک قرارداد و یا جاب آفر با حداقل دستمزد ۱٫۵ برابری متوسط حقوق ناخالص سالانه
  • اثبات برخورداری از بیمه سلامت
  • ثبت نام در تامین اجتماعی

از این رو شما می‌توانید طی ۹۰ روز از هر دو طریق برای اقامت پرتغال اقدام کنید. پس از گذشت ۵ سال شما به یک مقیم دائم تبدیل شده و می‌توانید پس از یکسال از اقامت دائم برای حق شهروندی خود در در پرتغال خواست دهید.

برنامه اقامت بلژیک

در حالی که بازه زمانی دریافت حق شهروندی طی چند ساله گذشته در این کشور افزایش یافته، هزینه دریافت اقامت دائم بلژیک کاهش یافته است. در حال حاضر این کشور به سرمایه‌گذاری کمتری نیاز داشته و قوانین مربوط به حداقل حقوق برای افرادی که به دنبال اقامت هستند را تغییر داده است. از این رو شما می‌توانید با شروع یک کسب و کار کوچک با حداقل سرمایه ۱۲۴۰۰ یورو و توانایی استخدام حداقل یک نیروی پاره‌وقت برای دریافت اقامت بلژیک که همان اقامت اروپا محسوب می‌شود اقدام کنید.

گزینه دیگر برای شما اینست که توانایی پشتیبانی هزینه‌های خود را داشته و یا از موجودی بانکی ۱ میلیون یورویی برخوردار هستید. به عنوان یک شهروند غیر اروپایی، بهتر است نخست برای ویزای بلند مدت این کشور درخواست داده و سپس برای اقامت بلژیک اقدام کنید. در یک بازه طولانی مدت، دریافت اقامت اروپا پس از زندگی از طریق ویزا برای شما راحت‌تر خواهد بود. از آنجایی که کشور بلژیک جزو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است، شما می‌توانید با دریافت اقامت این کشور بدون نیاز به دریافت ویزای شینگن در کشورهای این حوزه آزادانه سفر کنید.

به طور کلی بلژیک یکی از بهترین کشورها برای دریافت پاسپورت محسوب می‌شود و پس از گذشت ۵سال از اقامت قانونی در این کشور، امکان درخواست پاسپورت این کشور برای شما وجود خواهد داشت. اگر تمایل به اقدام از طریق تجارت و یا ویزای بلند مدت کشور بلژیک را نداشته باشید، دریافت اقامت بلژیک یکی از پر هزینه‌ترین برنامه ها در کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. این بدین خاطر است که درخواست اقامت این کشور برای شما ۴۰۰ هزار یورو هزینه داشته و بین ۳ تا ۴ ماه زمان می‌برد.

از این رو بهتر است از گزینه‌های دیگر اقامت اروپا از جمله سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و یا خویش فرمایی برای دریافت اقامت بلژیک استفاده نمایید. گروه شرکت‌های نیلگام با سالها تجربه در امر دریافت ویزا و اقامت اروپا، آماده ارائه مشاوره و خدمت‌رسانی به شما عزیزان در سایر حوزه‌ها از جمله خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه است.