ویزا

ویزای اسپانیا | راهنمای اخذ انواع ویزای اسپانیا

راهنمای ويزای اسپانيا


در این پست نیلگام اطلاعات لازم را درباره انواع ويزا اسپانیا و هزينه ویزای توریستی اسپانیا به دست خواهید آورد. اسپانیا کشوری خوش آب و رنگ در غرب اروپا و حاشیه اقیانوس اطلس است که به‌عنوان دومین کشور بزرگ غرب اروپا شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری حوزه شینگن که بهار و پاییزش با هیچ کجای اروپا قابل‌مقایسه نیست. در مورد آب‌ و هوای اسپانیا همین‌ که بدانید بزرگ‌ترین صادرکننده میوه و سبزیجات جهان است، برای درک اقلیم استثنایی این کشور کافی است. فرهنگ و هنر در هر گوشه از این کشور موج می‌زند و نیازی به توصیف جایگاه بارسلونا و رئال مادرید در فوتبال و ورزش جهان نیست. برای لمس همه جذابیت‌های اسپانیا و سفر به کشور ماتادورها حتماً نیاز به ویزای اسپانیا دارید. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص انواع ویزای اسپانیا و نحوه درخواست آن ارائه دهیم.

انواع ویزای اسپانیا

اتباع ایرانی با هر دلیل و هدفی که قصد ورود به اسپانیا را داشته باشند حتماً باید برای ویزای شینگن درخواست دهند. از آن جایی که اسپانیا عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شینگن است، ویزای اسپانیا همان ویزای شینگن خواهد بود، با همان ویژگی‌ها و قوانین. اگر برای سفری تفریحی قصد سفر به اسپانیا را دارید باید برای ویزای کوتاه‌مدت اسپانیا یا همان ویزای نوع C شینگن درخواست دهید و اگر برای تحصیل در اسپانیا برنامه دارید ویزای هدف شما نوع D شینگن خواهد بود.

به‌ بیان‌ دیگر هدف سفر شما نوع ویزای کشور اسپانیا را مشخص می‌کند. بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت انواع ویزای اسپانیا همان انواع ویزای شینگن است که بسته به درخواست متقاضی برای وی صادر می‌شود. هر یک از انواع ویزای کشور اسپانیا از نظر زمانی اعتباری متفاوت دارند.

ویزاهای کوتاه‌مدت شینگن معمولاً اهدافی توریستی داشته و معمولاً اجازه اقامت ۱۵ روزه را به شهروندان ایرانی می‌دهند. اما در مراحل بعدی و بنا بر دلایلی که برای سفر ارائه می‌دهید ممکن است اجازه اقامت این نوع ویزا تا ۳ ماه نیز افزایش پیدا کند.

ویزای مولتی اسپانیا هم درواقع همان ویزای مولتی شینگن است که می‌تواند حداکثر تا ۵ سال اعتبار داشته باشد و دارنده این ویزا قادر خواهد بود تا در زمان اعتبار ویزای خود بدون محدودیت به حوزه شینگن وارد و از آن خارج شود. اما باید به نکته‌ای مهم در این زمینه اشاره‌کنیم و آن تفاوت بین مدت اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهای مجاز برای اقامت در اروپا است.

بنا بر قانونی موسوم به ۱۸۰/۹۰ صرف‌نظر از مدت اعتبار روادید اسپانیا (حتی ویزاهای مولتی) هر فرد تنها می‌تواند در یک دوره ۱۸۰ روزه تنها ۹۰ روز در حوزه شینگن (یک کشور یا هر تعداد کشور) اقامت داشته باشد. پس از طی شدن ۹۰ روز حتی اگر ویزای وی یک سال دیگر اعتبار داشته باشد، باید از خاک اروپا خارج‌شده و منتظر بماند تا دوره ۱۸۰ روزه پایان یابد. با خروج از محدوده شینگن، می‌توان دوباره به اروپا یا اسپانیا برگشت و تا ۹۰ روز دیگر در هر یک از کشورهای اروپایی حوزه شینگن اقامت داشت.

بیشتر بخوانید:

غذاهای گیاهی اسپانیایی

ویزای توریستی اسپانیا

تا چند سال پیش متقاضیان ویزای توریستی اسپانیا باید با مراجعه حضوری به کنسولگری این کشور در تهران برای تعیین وقت سفارت و درخواست ویزا اقدام می‌کردند. اما در چند سال اخیر، تمامی مراحل تعیین وقت و ارائه مدارک برای دریافت ویزای کشور اسپانیا به نماینده رسمی آن در تهران یعنی شرکت BLS واگذارشده است.

بدین ترتیب متقاضیان ویزای توریستی شینگن اسپانیا می‌توانند از طریق مرکز درخواست ویزای اسپانیا در تهران ضمن مشخص کردن نوع ویزای درخواستی، اقدام به تعیین وقت ملاقات و ارائه درخواست خود نمایند. برای انجام این کار ابتدا باید نسبت به دریافت وقت ملاقات از طریق صفحه رزرو وقت کارگزاری BLS اقدام نمایید. بعد از تأیید شدن وقت ملاقات، باید در زمان مقرر در محل کارگزاری حضور یافته و درخواست خود را برای ویزای توریستی اسپانیا ارائه نمایید. همچنین باید کلیه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی اسپانیا را همراه داشته و به کارگزاری تحویل دهید.

در صورتی که برای بار اول قصد سفر به حوزه شینگن را داشته باشید لازم است که اقدامات مربوط به بیومتریک را نیز در مرکز درخواست ویزای اسپانیا انجام دهید. بعد از ارائه درخواست و مدارک مربوطه، پرونده شما برای بررسی و تصمیم‌گیری نهایی به سفارت اسپانیا فرستاده خواهد شد. فرآیند تصمیم‌گیری در مورد ویزای توریستی اسپانیا به طور معمول حدود ۲۱ روز طول خواهد کشید. در طول این مدت می‌توانید از طریق وب‌سایت کارگزاری BLS وضعیت درخواست خود را پیگیری نمایید. پس از انجام بررسی و اعلام نتیجه می‌توانید با حضور در کارگزاری، پاسپورت خود تحویل بگیرید.

مرکز درخواست ویزای اسپانیا تنها امور اداری درخواست ویزا را انجام می‌دهد و قدرتی در تصمیم‌گیری در مورد رد یا تأیید ویزا ندارد.

ویزای تحصیلی اسپانیا

اسپانیا جزو کشورهایی است که به سبب کیفیت آموزشی مناسب و وجود دانشگاه‌هایی با مدارک تحصیلی معتبر، مورد توجه دانشجویان خارجی قرار گرفته است. سبک زندگی در این کشور زیبا و جذابیت‌های آن، از دیگر دلایل رغبت دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. برای تحصیل در اسپانیا لازم است که ابتدا نسبت به اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. ویزای تحصیلی اسپانیا جزو ویزاهای بلندمدت این کشور یا همان ویزای شینگن نوع D محسوب می‌شود.

برای گرفتن ویزاهای بلندمدت باید مستقیماً از طریق خود سفارت اسپانیا در ایران اقدام کنید. برای انجام این کار در ابتدا باید وقت سفارت اسپانیا را با تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به محل سفارت رزرو کرده و سپس در زمان مشخص‌شده به سفارت مراجعه نمایید. در هنگام مراجعه به سفارت باید فرم درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا را همراه با مدارک مورد نیاز به سفارت تحویل دهید.

با توجه به اینکه برای تحصیل در اسپانیا نیاز به گرفتن اقامت این کشور دارید باید قبل از هر کاری پذیرش یکی از دانشگاه‌های اسپانیا را دریافت کرده باشید و در غیر این صورت امکان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را نخواهید داشت. بعد از تحویل مدارک موردنیاز باید مدتی را در انتظار باشید تا سفارت اسپانیا نتیجه بررسی درخواست شما را اعلام نماید. بعد از مشخص شدن نتیجه درخواست می‌توانید به سفارت مراجعه کرده و پاسپورت خود را تحویل بگیرید.

بیشتر بخوانید:

خرید خانه در اسپانیا

ویزای کاری اسپانیا

ویزای کاری اسپانیا نیز مانند ویزای تحصیلی این کشور از نوع ویزاهای بلندمدت شینگن به حساب می‌آید. ویزای کاری اسپانیا به شخص دارنده ویزا این اجازه را خواهد داد تا در کشور اسپانیا به کار و زندگی بپردازد. اما اخذ این نوع ویزا کار چندان ساده‌ای نبوده و باید حتماً از یک کارفرمای اسپانیایی دعوت‌نامه کاری داشته باشید تا بتوانید برای اخذ ویزا اقدام کنید. برای پیدا کردن شغل در اسپانیا می‌توانید از طریق سایت‌های کاریابی و شبکه‌های مجازی با کارفرماهای این کشور ارتباط برقرار کنید.

بعد از اینکه یک دعوت‌نامه معتبر را به دست آوردید می‌توانید برای ویزای کاری اسپانیا درخواست دهید. مانند ویزای تحصیلی، فرآیند اخذ ویزای کاری نیز باید از طریق سفارت این کشور پیگیری شود. بعد از گرفتن وقت مصاحبه سفارت اسپانیا باید در زمان مقرر به محل این سفارت مراجعه کرده و مدارک و درخواست خود را ارائه نمایید. تصمیم‌گیری در مورد مجوز اقامت شخص متقاضی بر عهده اداره مهاجرت اسپانیا بوده و نتیجه درخواست توسط سفارت اسپانیا اعلام خواهد شد.

مدارک ویزای اسپانیا

برخی از مدارک از جمله پاسپورت جزو مدارک عمومی ویزای شینگن اسپانیا محسوب می‌شوند اما انواع ویزای شینگن اسپانیا دارای مدارک مخصوص به خود هستند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها ذکر شده است.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی اسپانیا

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس مربوط به ۳ ماه اخیر
 • ترجمه تمامی صفحات شناسنامه
 • تأییدیه رزرو هتل
 • تأییدیه رزرو بلیط هواپیما
 • بیمه‌نامه مسافرتی
 • مدارک شغلی از جمله گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی و…
 • مدارک مربوط به تمکن مالی از جمله گردش حساب ۶ ماه اخیر
 • اسناد ملکی در صورت وجود

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اسپانیا

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • یک قطعه عکس رنگی
 • پاسپورت معتبر
 • نامه تمکن مالی همراه با ریز گردش حساب بانکی طی ۶ ماه گذشته
 • تأییدیه پذیرش تحصیلی
 • ارائه برنامه تحصیلی
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک مربوط به محل اقامت متقاضی در طول مدت تحصیل در اسپانیا

مدارک مورد نیاز ویزای کاری اسپانیا

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • یک قطعه عکس رنگی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • کپی مجوز کار و اقامت اسپانیا
 • نامه تمکن مالی همراه با ریز گردش حساب بانکی طی ۶ ماه گذشته

دقت داشته باشید که سفارت اسپانیا هیچ مدرکی را به زبان فارسی قبول نخواهد کرد. ضمن اینکه در صورت کامل نبودن مدارک، درخواست شما توسط سفارت پذیرفته نمی‌شود و لازم است تمامی مدارک را به طور کامل گردآوری نمایید.

ویژگی عکس برای اخذ ویزای شینگن

عکس بیومتریک برای ویزای شینگن یکی از مدارک لازم برای درخواست ویزای اسپانیا است. عکسی که هم از نظر سایز و هم ازنظر ویژگی‌های فنی با عکس پرسنلی تفاوت دارد. اخیراً در دفاتر انگشت‌نگاری ویزای شینگن، سرویسی تحت عنوان عکس بیومتریک ارائه می‌شود که متقاضی می‌تواند با پرداخت ۱۵۰ هزار تومان در همان محل، برای دریافت عکس بیومتریک فوری اقدام نماید.

اما اگر می‌خواهید این هزینه را نپردازید باید پیش از مراجعه به سفارت یا نمایندگی رسمی سفارت اسپانیا در تهران برای تهیه عکس بیومتریک اقدام کنید. به‌طور کل ویژگی‌های عکس بیومتریک  شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دو عکس جدید که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد.
 • سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵ مورد قبول است.
 • عکس رنگی باشد و نه سیاه‌وسفید.
 • سر باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد.
 • پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم، بدون طرح و الگو و خاکستری روشن توصیه می‎شود.
 • فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند.
 • حالت صورت کامل خنثی، بدون لبخند و با دهان بسته باشد.
 • نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود.

هزینه ویزای اسپانیا

هزینه ویزای اسپانیا بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. به‌عنوان مثال برای اخذ ویزای توریستی اسپانیا و هر نوع ویزای دیگر با مدت اقامت حداکثر ۹۰ روز باید مبلغ ۸۰ یورو برای درخواست ویزا بپردازید. این مبلغ برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال به ۴۰ یورو کاهش پیدا می‌کند. اما علاوه بر این، باید 40 یورو نیز به‌عنوان هزینه خدمات به کارگزاری BLS بپردازید.

برای درخواست ویزاهای بلند مدت علاوه بر هزینه‌های درخواست ویزا، باید مبالغی را نیز برای گرفتن اقامت کشور اسپانیا پرداخت کنید که بسته به نوع ویزا دارای تفاوت خواهد بود.

عوامل ریجکت ویزای کشور اسپانیا

در خصوص عوامل ریجکت ویزای اسپانیا پیش از این در مقاله‌ای مفصل با عنوان مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن توضیح داده‌ایم اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت مهم‌ترین عاملی که موجب رد درخواست ویزا می‌شود، قانع نشدن افسر ویزا در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان مدت اعتبار ویزا است. موردی که اصطلاحاً به آن مسافران One way یا یک‌طرفه می‌گویند.

اگر بتوانید با ارائه مدارک شغلی، مالی، ملکی و … مناسب و معتبر افسر مهاجرت را قانع کنید که پس از پایان سفر به اروپا و پیش از پایان مدت اعتبار ویزا به کشور خود بازخواهید گشت، مسلماً درصد ریجکت کاهش می‌یابد. نکته مهم دیگر در مبحث ریجکت به مدارک مالی متقاضی مربوط می‌شود. سفارت‌های اروپایی در خصوص مدارک مالی متقاضی حساسیت بسیار زیادی دارند و هرگونه تناقض و یا حتی حساب‌سازی در مدارک مالی بلافاصله منجر به ریجکت ویزا خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


سوالات متداول | FAQ


1. انواع ویزای اسپانیا کدامند؟

انواع ویزای اسپانیا بر اساس هدف سفر متقاضی به این کشور تعیین می‌شود. به طور کلی، می‌توان ویزاهای اسپانیا را به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 • ویزاهای کوتاه‌مدت (شینگن): این نوع ویزا برای سفرهای تفریحی، تجاری، دیدار با دوستان یا اقوام و… با حداکثر اقامت 90 روز در هر دوره 180 روزه صادر می‌شود.
 • ویزاهای بلندمدت (D): این نوع ویزا برای اهدافی مانند تحصیل، کار، ازدواج، سرمایه‌گذاری و… با اقامتی بیش از 90 روز صادر می‌شود.

2. برای اخذ ویزای توریستی اسپانیا چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی اسپانیا شامل موارد زیر است:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل‌شده
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس جدید با مشخصات عکس بیومتریک
 • ترجمه تمامی صفحات شناسنامه
 • تأییدیه رزرو هتل
 • تأییدیه رزرو بلیط هواپیما
 • بیمه‌نامه مسافرتی
 • مدارک شغلی (مانند گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی و…)
 • مدارک مربوط به تمکن مالی (مانند گردش حساب 6 ماه اخیر، اسناد ملکی و…)

3. مراحل اخذ ویزای توریستی اسپانیا چگونه است؟

مراحل اخذ ویزای توریستی اسپانیا به شرح زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزا را می‌توانید از وب‌سایت سفارت اسپانیا دانلود و تکمیل کنید.
 • تهیه مدارک مورد نیاز: تمام مدارک لازم را مطابق لیست ارائه شده جمع‌آوری کنید.
 • دریافت وقت سفارت: از طریق وب‌سایت کارگزاری BLS (نماینده سفارت اسپانیا در ایران) برای مصاحبه در سفارت وقت بگیرید.
 • حضور در سفارت: در روز مصاحبه با مدارک کامل در سفارت حاضر شوید و انگشت‌نگاری انجام دهید.
 • بررسی درخواست: سفارت اسپانیا درخواست شما را بررسی و نتیجه را ظرف 21 روز کاری اعلام می‌کند.
 • دریافت پاسپورت: در صورت تأیید ویزا، می‌توانید پاسپورت خود را از سفارت یا کارگزاری BLS دریافت کنید.

4. هزینه ویزای توریستی اسپانیا چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی اسپانیا برای افراد بالای 12 سال 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 40 یورو است. علاوه بر این، باید 15 یورو نیز به‌عنوان هزینه خدمات به کارگزاری BLS پرداخت کنید.

5. عوامل ریجکت ویزای اسپانیا کدامند؟

شایع‌ترین دلایل ریجکت ویزای اسپانیا عبارتند از:

 • عدم ارائه مدارک کامل و معتبر
 • عدم تمکن مالی کافی
 • عدم ارائه مدارک شغلی مناسب
 • عدم اثبات قصد بازگشت به کشور مبدأ
 • سوءپیشینه کیفری
 • ارائه اطلاعات نادرست یا گمراه‌کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *