مهاجرت

خرید خانه در اسپانیا چگونه است؟

شاید از همین ابتدا این سوال در ذهن تان نقش ببندد که چرا باید به جای خرید ملک در پایتخت و یا سایر شهرهای ایران، به فکر خرید خانه در اسپانیا باشید؟ آیا خرید خانه در اسپانیا مزیت خاصی برای شما به همراه دارد که انجام آن توصیه شده است و آیا اصلاً انجام این کار برای یک ایرانی مقدور بوده و شامل چه مراحلی می‌شود؟

پیش از این با شما در مورد راهنمای مهاجرت به اسپانیا 2022 صحبت کردیم، کشوری محبوب، معتبر و قدرتمند که به نام سرزمین گاوبازی و ماتادورها و خواستگاه تیم‌های مشهور فوتبال یعنی رئال مادرید و بارسلونا شهرت داشته و عضو حوزه شنگن و اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

اما این بار قصد داریم تا به جزئیات خرید خانه درکشور اسپانیا پرداخته و این موضوع را برای شما روشن کنیم که انجام این کار چگونه بوده، چه مزایا و منافعی برای شما داشته و چه مسیری را پیش روی شما قرار می‌دهد.

در نگاه اول، اگر متقاضی مهاجرت به کشور اسپانیا باشید، روش‌های بسیار متنوعی مثل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری با جاب آفر کارفرما و یا اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی در پیش روی شما قرار داشته و اجباری به خرید خانه در این کشور برای شما وجود ندارد. یعنی، روش خرید خانه در این کشور در اولویت اصلی و اولیه مهاجرت به اروپا نبوده و انتخاب اول بسیاری از شهروندان ایرانی نیست.

ولی با این حال، برخلاف بسیاری از روش‌های مهاجرتی به قاره اروپا، پیچیدگی و سختی زیادی نداشته و در مدت زمان نسبتاً کوتاهی شما را به نتیجه دلخواه می‌رساند.

چنانچه کنجکاو هستید بدانید که خرید خانه در اسپانیا چگونه است و در چه حالتی موجب صدور کارت اقامت ارزشمند اروپا برای شما و اعضای خانواده تان می‌شود؛ در ادامه همراه ما باشید.

خرید خانه در اسپانیا و گرفتن اقامت

هرساله تعداد بسیار زیادی از مردم از سراسر دنیا به قصد گردشگری و گذراندن تعطیلات خود ویزای اسپانیا را دریافت کرده و برای چند هفته و یا حتی چند ماه را به گشت و گذار در این کشور زیبا و اروپایی حوزه شنگن سپری می‌کنند.

این در حالی است که برخی از این افراد تنها با قصد توریستی و گردشگری قدم به اسپانیا نگذاشته و به دنبال پیدا کردن ملک مناسب و خرید خانه در کشور اسپانیا هستند. یعنی ممکن است قصد آنها سرمایه گذاری در این کشور توریستی و پیشرفته اروپایی باشد و یا اینکه مایل باشند تا از این طریق به کشور اسپانیا مهاجرت کرده و اقامت بلندمدت اروپا را همراه با خانواده تجربه کنند.

پیش از این که بخواهیم روند خرید خانه در اسپانیا را به عنوان یک شهروند خارجی و غیراروپایی بررسی کنیم، بد نیست به این موضوع مهم و بسیار جذاب بپردازیم که روش قانونی اخذ اقامت از طریق خرید خانه در این کشور چیست و چه شرایطی برای اینکار مورد نیاز خواهد بود.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت immigrationspain.es، شما این امکان را دارید تا از طریق طرح جذاب ویزای طلایی و یا همان گلدن ویزای اسپانیا، برای خرید ملک و اخذ اقامت قانونی این کشور اقدام کنید.

در واقع از سال 2013، دولت این کشور به شهروندان خارجی و غیراروپایی این اجازه را داده تا با خرید یک یا چند ملک با حداقل ارزش 500 هزار یورو، از مجوز اقامت 2 ساله این کشور با امکان تمدید برخوردار شوند.البته متقاضیان خرید خانه در اسپانیا حق استفاده از وام بانکی و یا هرگونه وجه قرضی مشابه را برای انجام این کار ندارند(چنانچه قرار است بیش از 500 هزار یورو ملک و مستغلات در این کشور خریداری کنید، حداقل برای یک یا چند خرید اول خود تا سقف 500 هزار یورو اولیه مجاز به این کار نیستید).

از جنبه دیگر، باید به این نکته توجه داشته باشید که برای خرید خانه، آپارتمان، ملک تجاری و یا زمین در این کشور، حتماً لازم نیست با خرید یک ملک به این سقف تعیین شده برای اخذ اقامت اسپانیا برسید، بلکه می‌توانید چندین مورد متفاوت، مثل خانه ویلایی، یک واحد آپارتمان و یا حتی یک گاراژ را خریداری کرده و با رسیدن به مجموع ارزش 500 هزار یورو یا بیشتر، برای اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک اپلای کنید.

از این رو، با خرید ملک واجد شرایط در این کشور، شما امکان شروع روند و پروسه دریافت اقامت قانونی اروپا را به طور مستقیم و از داخل کشور اسپانیا خواهید داشت. یعنی شما یک متقاضی گردشگری و توریستی اسپانیا هستید که به واسطه ویزای توریستی شنگن در این کشور حضور داشته و می‌توانید بر مبنای خرید ملک مورد نظر، برای حداکثر 3 ماه در اسپانیا حضور داشته و امور مربوط به دریافت کارت اقامت اروپا را انجام دهید.

هدف اصلی این طرح، جذب سرمایه‌های خارجی به سمت اسپانیا و تقویت اقتصاد این کشور است. این طرح به نسبت سایر روش‌های مهاجرتی اسپانیا دارای مزایای متعددی است که در ادامه به آنها به توضیح آنها می‌پردازیم:

 • خرید خانه در کشور اسپانیا یک روش سریع و به اصطلاح fast – track به رسیدن به هدف نهایی یعنی اخذ اقامت قانونی اروپا در مدت زمانی کوتاه است. چون شما امکان خرید ملک و اپلای کارت اقامت را از داخل این کشور دارید و پیگیری و ارزیابی‌های اولیه کارهای شما معمولاً ظرف 25 تا 30 روز کاری انجام می‌شود.
 • این مجوز اقامت اروپا همراه با مجوز کار قانونی بوده و برخلاف روش تمکن مالی، منعی برای هرگونه فعالیت تجاری و یا کار تمام وقت در بازار کار اروپا برای شما وجود ندارد.
 • امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال در اسپانیا وجود داشته و آنها نیز قادر به اخذ مجوز اقامت در مدت زمان کوتاهی خواهند بود.
 • مجوز اقامت اسپانیا دارای اعتبار دو ساله بوده (برخلاف بسیاری از مجوزهای یک ساله این کشور) و می‌توان در صورت ادامه دار بودن روند سرمایه گذاری در کشور اسپانیا، آن را به راحتی برای مدت 5 سال تمدید کرد.
 • شرایط آب و هوایی بسیار ایده آل
 • دسترسی به سیستم آموزشی و خدمات درمانی با کیفیت این کشور
 • در این پروسه مهاجرتی شما می‌توانید بعد از گذشت 5 سال برای اخذ کارت اقامت دائمی و بعد از گذشت 10 سال برای حق شهروندی و پاسپورت معتبر اسپانیا اقدام نمایید.
 • برای تمدید مجوز اقامت و یا همان ویزای طلایی اسپانیا شما تنها نیاز به یکبار حضور در هر سال خواهید داشت و ملزم به اقامت بلند مدت در این کشور نیستید.
 • با مجوز اقامت اسپانیا، این امکان را دارید تا آزادانه (بدون نیاز به اخذ ویزا) به سایر 26 کشور حوزه شنگن سفر کنید. (سفر آزادانه به مجموه 132 کشور دنیا)

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که روند خرید خانه در اسپانیا، شما نیاز به خرید یک بیمه درمانی خصوصی برای خود و سایر اعضای خانواده همراه هستید که به طور تقریبی در حدود 50 تا 70 یورو در ماه برای شما و سایر اعضا هزینه خواهد داشت. البته در صورت اقدام خانوادگی ممکن است مشمول تخفیف شوید.

شما نیاز به ارائه گواهی معتبر عدم سوءپیشینه از کشور مبدا هستید و تمامی مدارک ارائه شده توسط شما باید به تائید دولت اسپانیا رسیده و توسط دارالترجمه رسمی به زبان اسپانیایی ترجمه شده باشد.

اگر تمایل به سرمایه گذاری و خرید ملک در اروپا و کشور اسپانیا داشته و می‌خواهید از این طریق اقامت ارزشمند اروپا را در مدت زمان کوتاهی دریافت کنید، می‌توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و نتیجه دلخواه خود را کسب کنید.

مراحل خرید خانه در اسپانیا

به طور کلی، مراحل اصلی و مهم خرید خانه در اسپانیا شامل دو بخش اساسی اپلای ویزای شنگن اسپانیا و اخذ مجوز اقامت این کشور می‌شود.

در واقع شما ملزم هستید تا اول از همه برای اخذ ویزای کوتاه مدت و توریستی کشور اسپانیا از داخل ایران اقدام کنید. چون تا زمانی که اجازه حضور قانونی در کشور اسپانیا را نداشته باشید، قادر به پیشرفت در امر خرید خانه در این کشور نخواهید بود.

یکی از موارد بسیار مهم و تسریع کننده روند خرید ملک در این کشور، افتتاح حساب بانکی بین‌المللی برای انتقال و جا به جایی مبلغ مورد نیاز خرید خانه در کشور اسپانیا است. از این رو شما باید به طور حضوری برای افتتاح حساب بانکی و اخذ کردیت کارت درخواست دهید.

مورد مهم دیگر، شماره the NIE (Número de Identificación del extranjero) است؛ شماره‌ای اختصاصی برای هر نفر که اجازه انتقال قانونی وجه نقدی را به هر شخص حقیقی در اسپانیا داده و برای تمامی مدارکی که قرار است امضا کرده و یا به دولت این کشور تحویل دهید، مورد نیاز خواهد بود.

در اغلب موارد شما باید از طریق وکیل و راهنمایی و همراهی مشاور املاک در اسپانیا برای اخذ شماره NIE اقدام کنید، چون پروسه دریافت آن کمی زمان‌بر بوده و با دریافت آن کارهای شما به سرعت انجام می‌شود.

به طور معمول، هزینه‌های خرید یک ملک توسط خریدار پرداخت می‌شود و مقدار آن در هر منطقه و شهر اسپانیا متفاوت است. این هزینه‌ها که شامل مالیات نیز می‌شود به شرح زیر است:

 • مالیات انتقال ملک 6 تا 10٪ (املاک موجود) / مالیات بر ارزش افزوده VAT (یا IVA)که از 10٪ برای (املاک جدید) شروع می‌شود.
 • هزینه‌های دفتر اسناد رسمی، مالیات سند مالکیت و هزینه ثبت زمین که چیزی در حدود 1 تا 2.5 درصد است.
 • سایر هزینه‌های قانونی که بین 1 تا 2 درصد بوده و شامل VAT نیز می‌شود.

شما ملزم هستید تا برای خرید خانه و انجام قانونی امور در کشور اسپانیا یک شماره شناسایی مالیاتی دریافت کنید. سپس باید با راهنمایی یک کارشناس و وکیل مجرب و قابل اعتماد و از طریق یک آژانس املاک برای جستجوی ملک مورد نظر در اسپانیا اقدام کنید.

در این مرحله، توجه به موارد زیر جزو واجبات محسوب می‌شود:

 • صلاحیت وکلا یا مشاوران املاک مشغول به کار در این حوزه (قابل اطمینان بودن آنها)
 • برنامه‌ریزی کافی برای امور مربوطه مطابق با ثبت زمین (Registro de la Propriedad) وجود داشته باشد
 • هیچ تعهد معوقه‌ای در مورد ملک مورد نظر وجود نداشته باشد
 • سازه ملک دارای وضعیت خوبی باشد(نیاز به تائید نقشه بردار و یا معمار مجرب دارد)

سامانه ثبت زمین در اسپانیا که با نام Registro Catastral شناخته می‌شود یک بانک اطلاعاتی دولتی است که آمار صاحبان ملک قانونی را در این کشور ثبت می‌کند و به منظور حفظ حقوق مالکیت و جلوگیری از فروش مجدد ملک، در هر خرید و فروش و انتقال سند، این اطلاعات به روز رسانی می‌شود.

به طور معمول، زمانی که  خریدار هزینه مورد نیاز ملک را پرداخت کرده و حق تصاحب یک ملک را برای مدت زمان مشخصی در کشور اسپانیا رزرو می‌کند، این پروسه با نام قرارداد رزرواسیون شناخته می‌شود. در این بازه زمانی، سازنده و یا صاحب ملک این تعهد را می‌دهد که سازه مورد نظر به شخص دیگری فروخته نمی‌شود.

این در حالی است که ممکن است یک تعهدنامه توسط یک طرف به طرف دیگر ارائه شود و جزئیات آن متعاقباً قبل از اجرا (یا امضا) مورد مذاکره قرار گیرد.

عموماً زمانی که در اسپانیا حضور داشته و کارهای خرید خانه در این کشور را انجام داده‌اید، کارهای مهمی که باید انجام دهید شامل ثبت نام در شهرداری empadronamiento)) و حضور در دفتر مهاجرت و ثبت اثر انگشت برای دریافت کارت اقامت فیزیکی TIE خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که شما به عنوان خریدار ملک در کشور اسپانیا نیاز به اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی و خانواده در سال اول حضور را نیز دارید که براساس شاخص IPREM محاسبه می‌شود و حداقل مقدار تصویب شده در سال 2021 برابر با 564.9 یورو بوده است. در واقع، اگر برای مثال متقاضی اصلی با همسر و یک فرزند خانواده‌ای 3 نفری را تشکیل دهد، نیاز به داشتن موجودی حساب بانکی به ارزش حداقل 41 هزار یورو برای پوشش هزینه‌های زندگی در طی سال در این کشور خواهد بود.

در این زمینه بهتر است کمی از زمان خود را به ارزیابی و تحقیق در مورد هزینه زندگی در اسپانیا اختصاص دهید.

در برخی مواقع، خرید خانه در کشور اسپانیا به اقامت بدون مجوز کار منتهی می‌شود که به آن اصطلاحاً Residencia Temporal No Lucrativa گفته می‌شود. این حالت تنها زمانی رخ می‌دهد که شما توان پرداخت حداقل مبلغ 500 هزار یورو برای خرید یک یا چند ملک را در کشور اسپانیا نداشته و یا ملک خریداری توسط شما خیلی قبل از شروع این برنامه یعنی پیش از سال 2013 بوده است.

ولی در صورتی که مایل به اخذ اقامت بدون مجوز کار در اسپانیا باشید، ملزم به داشتن شرایط زیر خواهید بود:

 • خریداری و یا اجاره قانونی یک ملک در کشور اسپانیا
 • داشتن تمکن مالی کافی و قابل قبول دولت اسپانیا برای پوشش هزینه‌های زندگی کل اعضای خانواده (این مبلغ براساس شاخص IPREM محاسبه می‌شود و باید 400 درصد این شاخص در هر ماه باشد)
 • متقاضی باید امکان اثبات این موضوع را داشته باشد که درآمد وی ثابت بوده و از یک منبع درآمد خارجی مثل حقوق بازنشستگی، تجارت خارجی، اجاره ملک، حق سهام و غیره تامین می‌شود.

این حالت به سادگی و سرعت روند اپلای کارت اقامت اسپانیا از طریق خرید خانه واجد شرایط در این کشور نبوده و نتیجه هر پرونده با دیگری متفاوت خواهد بود.

برای مثال، ممکن است یک پرونده به دلیل نبود مدارک کافی برای هماهنگی با شرایط اجتماعی و زندگی در اسپانیا، نداشتن مهارت معمولی زبان اسپانیایی، درک نکردن عادات و فرهنگ این کشور، نداشتن ارتباط موثر با سایر همسایگان و توانایی برقراری دوستی و موارد این چنینی ریجکت شود.

لازم به ذکر است که خرید یک یا چند خانه با حداقل ارزش 500 هزار یورو در هر یک از مناطق اسپانیا دارای هزینه‌های جانبی انتقال هزینه، مالیات، کمیسیون، هزینه‌های شهرداری، ارزش افزوده، هزینه تمبر و ثبت سند و غیره شده و چیزی در حدود 50 تا 70 هزار یورو به هزینه‌های کلی فرد اضافه می‌کند.

بر همین اساس، نباید اینطور تصور کنید که با داشتن حداقل موجودی تمامی کارهای شما انجام می‌شود، بلکه باید مبلغی را به طور مجزا برای تمکن مالی مورد نیاز هزینه‌های اولیه زندگی، وجه مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی و هزینه‌های جانبی خرید ملک، ثبت و انتقال سند کنار بگذارید.

همان طور که به این موضوع اشاره کردیم، بعد از گذشت 5 سال از حضور شما در اسپانیا، امکان درخواست اقامت دائم این کشور برای شما وجود دارد، اما قانون مهمی که باید در این رابطه رعایت شود این است که فرد مورد نظر باید در هر سال برای حداقل 183 روز در اسپانیا حضور داشته باشد تا بعد از گذشت 5 سال مجاز به اخذ اقامت دائم این کشور گردد.

همچنین، برای تمدید و اخذ اقامت دائم اسپانیا شما ملزم هستید تا برای حداقل 5 سال ملک خریداری شده در این کشور را نگهداری کنید.

خرید ملک ارزان در اسپانیا

در صورتی که به دنبال خرید خانه در بهترین شهر اسپانیا برای زندگی 2022 هستید نباید توقع پرداخت قیمت کمی را به ازای هر مترمربع داشته باشید. بر همین اساس، اگر مایل به خرید ملک در شهرهای معروف مادرید و یا بارسلونا باشید،  طبق آمار وب سایت numbeo باید به ازای هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر مادرید 4794 یورو و برای شهر بارسلونا، 4346 هزار یورو پرداخت کنید.

این در حالی است که قیمت هر مترمربع خارج از محدوده مرکز شهر مادرید و بارسلونا به ترتیب برابر با 3468 و 2714 هزار یورو است.

ولی اگر خواهان خرید خانه‌ای ارزان‌تر و بزرگتر در این کشور هستید، می‌توانید به سراغ مناطق زیر بروید که هر کدام قیمت تقریبی به مراتب کمتری به ازای خرید هر مترمربع زمین در اسپانیا دارند:

 • مالاگا: 2091 یورو
 • سانتا کروز تنریف: 1527
 • سانتاندر: 1868
 • بیلبائو: 3073
 • والنسیا: 1824
 • پالما دی مالورکا: 2897
 • مورسیا: 1069
 • تولدو: 1355
 • باداجوز: 1221

همواره برای خرید خانه در اسپانیا باید این موضوع را مدنظر خود قرار دهید که در هر شهر و منطقه در این کشور، شرایط و تجهیزات ساختمان، نوع محله، سن ساختمان و مواردی مثل امکانات شهری در قیمت ملک تاثیرگذار بوده و اعداد اعلام شده در بالا به طور میانگین و تقریبی محسوب می‌شوند.

سایت خرید خانه در اسپانیا

چنانچه کنجکاو هستید تا خانه‌های در دسترس شهرهای مختلف اسپانیا را برای خرید و یا اجاره رصد کرده و اطلاعات جامعی در این رابطه بدست آورید‏، می‌توانید به هر یک از وب سایت‌های محبوب زیر مراجعه نمایید:

 • Fotocasa.es
 • Idealista.com
 • Enalquiler.com
 • Pisos.com
 • Yaencontre.com
 • Tucasa.com
 • Habitaclia.com
 • Expocasa.com
 • Ventadepisos.com
 • Tupiso.com

شما همچنین این امکان را دارید تا در صورت تمایل انجام صفر تا صد خرید خانه و اخذ اقامت اسپانیا را به موسسه مهاجرتی نیلگام سپرده و با خیال راحت در مسیر مهاجرت دائمی به این کشور پیشرفته اروپایی حرکت کنید. البته سرمایه گذاری و خرید خانه تنها محدود به اسپانیا نبوده و شما می‌توانید از سایر گزینه‌های در دسترس نیلگام از جمله یونان، ترکیه، تمکن مالی فرانسه و یا پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری استفاده نمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *