مهاجرت

روش مهاجرت IMP کانادا چیست؟

ممکن است تا به حال مهاجرت به کشور پیشرفته‌ای نظیر کانادا به ذهن شما خطور کرده باشد و کمابیش با روش‌های معروفی مثل اسکیلد ورکر اکسپرس اینتری و یا استارت آپ کشور کانادا آشنایی داشته باشید، اما به احتمال زیاد تا به حال اسم روش مهاجرت IMP کانادا به گوشتان نخورده و نمی‌دانید که چه تفاوتی با سایر گزینه‌های مهاجرتی کشور کانادا دارد.

امروزه بازار کار کشور کانادا تحت فشارهای مختلفی از جمله کاهش نرخ تولد، جمعیت کم، اقتصاد در حال رشد، سن بازنشستگی کمتر و غیره قرار گرفته و به همین خاطر، فرصت‌های شغلی متعددی در این کشور بدون نیرو مانده و خالی مانده‌اند. بر همین اساس، دولت این کشور تصمیم گرفته تا با جذب نیروی کار خارجی و ارائه مزایای استخدام موقت و یا دائمی به تمامی نیروهای دارای سطوح مختلف مهارتی، این عیب و مشکل را برطرف کرده و به آن رسیدگی کند.

از این رو، اگر واقعاً در پی مهاجرت به کانادا هستید و می‌خواهید از میان گزینه‌های متعدد مهاجرتی کانادا، بهترین انتخاب را مطابق با شرایط تحصیلی و کاری خود داشته و با دردسر کمی به این کشور مهاجرت کنید، پیشنهاد می‌کنیم که همراه با نیلگام با روش مهاجرت IMP کانادا نیز آشنا شوید.

Imp کانادا چیست

Imp کانادا به طور اختصاری از جمله The International Mobility Program (برنامه تحرک بین‌المللی) نشات گرفته و برای این هدف طراحی شده تا به کارفرماهای کانادایی این اجازه را بدهد تا بدون نیاز به اپلای برای مجوز LMIA نیروی کار بین‌المللی و موقتی را جذب و استخدام نمایند.

روش IMP کانادا این اجازه را به کارفرماهای کانادایی می‌دهد تا در صورتی که موقعیت شغلی مورد نظر برای خدمت‌رسانی به بخش فرهنگی و اقتصادی این کشور اختصاص داشته باشد، بدون مجوز LMIA نیروی مورد نظر را استخدام نمایند.

این روش مهاجرتی امکان پیگیری سریع‌تر پروسه را فراهم کرده و از روند بسیار آسان‌تری به نسبت برنامه نیروی کار خارجی موقتی TFW که وابسته به شرایط بازار کار بوده و نیازمند مجوز LMIA است، برخوردار است.

LMIA چیست

اگر تا به اینجای روش مهاجرت IMP کانادا نمی‌دانید که مجوز LMIA چیست باید بگوییم که lmia مخفف عبارت Labour Market Impact Assessment  به معنی ارزیابی تاثیر بازار کار است و مدرکی نشان دهنده این موضوع است که یک کارفرمای کانادایی برای جذب نیرو برای یک موقعیت شغلی بومی در این کشور تلاش کرده و موفق به پیدا کردن نیروی کار لازم در موعد و بازه زمانی مشخصی نشده است، به همین خاطر، مجوز LMIA را دریافت کرده و مجاز است تا برای فرصت شغلی مورد نظر یک نیروی کار خارجی واجد شرایط جذب و استخدام نماید.

در نقطه مقابل، مجوز منفی LMIA نشان دهنده این موضوع است که باید برای عنوان شغلی مورد نظر حتماً شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم کشور کانادا جذب و استخدام شود.

مهاجرت به کانادا از طریق imp

اگر مایل به استفاده از روش مهاجرت IMP کانادا و اخذ ویزای کار کانادا 2022 هستید باید بدانید که برنامه‌های مختلفی در زیر مجموعه IMP قرار می‌گیرند و نیاز به اخذ مجوز LMIA نخواهند داشت. در واقع شما تنها نیازمند اخذ مجوز کار آزاد و یا همان open work permit هستید که به شما اجازه کار برای هر کارفرمایی را در کشور کانادا می‌‍دهد.

در ادامه به طور مختصر انواع روش‌های مهاجرتی زیر مجموعه IMP کانادا را به شما معرفی می‌کنیم:

  • مجوز کار بعد از فارغ التحصیلیPGWP: این روش مختص دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در کشور کانادا است که می‌‎توانند پیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه برای این مجوز کار بلند مدت و حداکثر 3 ساله کانادا اقدام کرده و ویزای تحصیلی خود را به مجوز کار بلندمدت این کشور تغییر دهند.
  • قراردادهای تبادل جوانان متقابل: همانند برنامه تجربه بین‌المللی کانادا IEC، متقاضیان 18 تا 30 و در برخی موارد 35 سالی که قصد سفر و کار در کشور کانادا را دارند، می‌توانند از این طرح نهایت استفاده را ببرند که البته شامل ایران نمی‌شود.
  • قراردادهای تجارت آزاد بین المللی: گزینه‌ای که توافق‌نامه‌هایی مثل آمریکای شمالی، شیلی – کانادا – کلمبیا -کانادا، کانادا و اتحادیه اروپا و غیره را شامل می‌شود.
  • برنامه انتقال درون شرکتی: این روش مناسب افرادی که قصد جا به جایی درون شرکتی به شعبه فعال و مستقر در کانادای شرکتی که در آن مشغول به کار هستند را دارند.
  • مجوز کار آزاد Bridging: این روش برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد کار در کشور کانادا را داشته و در مرحله انتقال برای اقامت دائم این کشور هستند.
  • شرایط منافع اجتماعی یا فرهنگی برای کانادا: این روش برای کسانی است که می‌توانند به طور قابل توجهی از طریق برنامه‌هایی مانند برنامه Mobilité Francophone به کانادا کمک کنند. این موضوع متکی به موفقیت‌های گذشته متقاضیان، توصیه‌ها و تجربیات کسانی است که در زمینه تخصصی مرتبط هستند.

برای اینکه درک بهتری از روش مهاجرت IMP کانادا بدست بیاورید، بد نیست به طور خلاصه اپلای از طریق IMP کانادا را با یکدیگر مرور کنیم:

  • جاب آفر: عموماً کارفرمای کانادایی نیازمند این است که از طریق پرتال کارفرمای دولتی و رسمی کشور کانادا یک جاب آفر و یا همان دعوت نامه رسمی برای نیروی کار خارجی ارسال کند. برهمین اساس، وی ملزم است تا برای استفاده از شرایط برنامه مهاجرتی IMP این موضوع را نشان دهد که موقعیت شغلی و یا نیروی کار خارجی دارای شرایط عدم نیاز به مجوز LMIA است؛ هزینه انطباق 230 دلاری را پرداخت کند و از طریق Employer Portal رسمی کانادا و برنامه imp یک جاب آفر ارسال نماید. درصورتی که از قبل دارای مجوز کار آزاد کانادا باشید، کارفرما ملزم به صدور جاب آفر و یا هزینه انطباق نخواهد بود و روند کار با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
  • اپلای مجوز کار: با انجام مرحله بالا، شما این امکان را دارید تا به عنوان متقاضی مهاجرت و استفاده از روش IMP کانادا برای مجوز کار موقت نیروی کار خارجی این کشور اپلای کنید. از این رو شما نیازمند جاب آفر کارفرما برای این مرحله خواهید بود. در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، یک معرفی‌نامه و مجوز کار از افسر خدمات مرزی کانادا دریافت کرده و در صورت حضور در کانادا، یک مجوز کار جدید دریافت می‌کنید.

باید به این نکته توجه کنید که مجوز کار و یا همان ورک پرمیت برنامه imp کانادا به تنهایی به شما اجازه ورود به این کشور را نداده و شما ملزم به اپلای و درخواست ویزای توریستی این کشور نیز خواهید بود که تمامی مدارک مورد نیاز ویزای کانادا از جمله نامه تمکن مالی بانکی، آزمایش مدیکال و گواهی سوءپیشینه و غیره را شامل می‌شود.

اگر مایل به کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد روش IMP کانادا و مهاجرت کاری بدون نیاز به مجوز LMIA هستید، می‌توانید از مشاوره و ارزیابی تخصصی کارشناسان نیلگام استفاده کرده و یا به وب سایت Canada.ca و بخش hire a worker without LMIA مراجعه نمایید.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که تمامی جزئیات ارائه شده در این وب سایت برای کارفرمانان کانادایی و کارهایی که باید در این پروسه انجام شود بوده و روی سخن وب سایت رسمی اداره مهاجرت و شهروندی این کشور با کارفرمایان کانادایی خواهد بود.

در نهایت، چنانچه مایل به مهاجرت کاری به کشور کانادا هستید اما از داشتن شرایط لازم برای اپلای روش IMP کانادا مطمئن نبوده و نمی‌دانید که چه مراحلی در پیش روی شماست، تنها کافیست تا با کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام تماس گرفته و از خدمات مشاوره و ارزیابی تخصصی این مجموعه استفاده کنید.

لازم به ذکر است که مهاجرت کاری کشور کانادا تنها محدود به روش Imp نبوده و بنابر شرایط کلی متقاضی، امکان انتخاب روش‌های دیگری مثل اسکیلد ورکر، تجربه کانادایی، برنامه نامزدی استانی، استارتاپ و غیره نیز وجود دارد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *