مهاجرت, مهاجرت با کارآفرینی, مهاجرت کاری, ویزا

ثبت شرکت در کانادا چگونه است؟

اگر تاجر هستید و دوست دارید تا تجارت خود را به سطح جدیدی برده و توسعه دهید، اگر از طریق روش مهاجرت تحصیلی و یا کاری ویزای کانادا را دریافت کرده و مایل هستید تا با ثبت شرکت در کانادا، به طور خویش‌فرما کار کرده و از قید و بند فعالیت تحت نظر کارفرمای خارجی خلاص شوید و یا اینکه خواستار کسب اطلاعات ثبت شرکت در کشور کانادا بوده و می‌خواهید از شرایط اپلای این روش مطلع شوید، در هر حالتی، کافیست تا چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن این مطلب موسسه مهاجرتی نیلگام اختصاص دهید.

پیش از این با شما در رابطه با شرایط و مختصات ویزای استارتاپ کانادا 2022 صحبت کردیم،اما این بار قصد داریم تا به یکی از موارد مرتبط و مهم این مجوز محبوب یعنی ثبت شرکت در کشور کانادا اشاره کرده و اطلاعات کاربردی آن را در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا

در حالت اولیه و شناخته شده مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت، شما باید از روش کارآفرینی و استارت آپ اقدام کنید که در این حالت، ملزم به داشتن شرایط زیر خواهید بود:

 • داشتن ایده تجاری و بیزینس مدل موجه، توسعه یافته و منطقی
 • قادر باشید تا از یکی از سازمان‌های استارتاپی مورد تائید دولت کانادا یک نامه پشتیبانی و تعهد مالی دریافت کنید
 • هر متقاضی این برنامه مهاجرتی از حداقل 10 درصد حق رای و سهام یک شرکت و تجارت واجد شرایط برخوردار باشد
 • حداقل سهام و حق رای متقاضیان و سازمان استارتاپی مورد تائید دولت کانادا برای یک تجارت و کسب و کار معادل با 50 درصد از مجموع سهام آن شرکت باشد
 • نقش متقاضی باید در مدیریت و عملیات روزمره کسب و کار ضروری باشد
 • شما باید کسب و کار خود را در کانادا ثبت کنید
 • داشتن تمکن مالی و موجودی حساب کافی
 • بهره‌مندی از حداقل مهارت زبان 5 آیلتس و یا CLB

زمانی که بتوانید تمامی مراحل را انجام داده و موفق به اخذ ویزا و مجوز استارتاپ کانادا شوید، قادر به دریافت کارت اقامت PR و جواز کار بوده و می‌توانید برای راه اندازی و ثبت شرکت در کانادا به طور قانونی اقدام نمایید.

در صورتی که دارای شرایط اولیه و پتانسیل کارافرینی در کانادا بوده و می‌خواهید از طریق این روش محبوب مهاجرتی روند ثبت شرکت در کشور کانادا و ایجاد یک تجارت را پیش بگیرید، می‌توانید از مشاوره، ارزیابی و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام برای پیگیری هدفمند کارهای خود استفاده کنید.

اما اگر بخواهیم به مقوله ثبت شرکت در این کشور از طریق دیگری به غیر از مجوز استارت آپ نگاه کنیم، می‌توانیم این طور تصور کنیم که شما یک فرد خارجی بدون شهروندی کانادا و یا شرایط اقامت در این کشور هستید و می‌خواهید با چنین شرایطی برای امر ثبت شرکت در کانادا اقدام کنید. در این حالت گزینه‌های شما محدودتر بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • شما این امکان را دارید تا با یک فرد در حال زندگی در کانادا یک شراکت کاری قانونی تشکیل دهید و از طریق آدرس محل سکونت وی در این کشور، مقدمات راه اندازی و ثبت کمپانی در کانادا را بچینید.
 • شما می توانید یک کسب و کار ثبت شده راه اندازی کنید. برای برخورداری از مزایای مالیاتی ناشی از داشتن یک شرکت خصوصی تحت کنترل کانادا (CCPC) و همچنین داشتن تعداد صحیح کانادایی ها در هیئت مدیره خود و رعایت سایر شرایط برای چنین شرکتی، همچنان به آدرس کانادایی نیاز دارید و باید شرکت خود را در یکی از دو حالت استانی و یا فدرالی ثبت کنید. این در حالی است که اطلاع از هر یک از مزایا و معایب انواع مختلف ثبت شرکت در کانادا و روند آنها جزو موارد اساسی و مهم محسوب می‌شود.

به طور کلی، انواع تجارت و کسب و کار در کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • مالکیت یگانه Sole proprietorship: شما تنها صاحب و مدیر تجارت هستید. مالکیت یگانه ساده‌ترین نوع تجارت محسوب شده و ثبت کم زحمتی داشته و و هزینه نسبتاً کمی برای اجرا و راه اندازی دارد. به دلیل اینکه در این نوع تجارت مالیات شخصی و تجاری شما یکسان و مشابه است، دچار مالیات مضاعف و دو برابری دولت نمی‌شوید. شما کاملاً مسئول کسب و کار خود هستید، یعنی اگر نهادی از شرکت شما شکایت کند، مسئولیت کامل بر عهده شما خواهد بود و ممکن است اموال شخصی خود برای پوشش دعوی علیه تجارت را از دست بدهید؛ به بیانی دیگر، اگر بعد رجیستر شرکت در کشور کانادا کسب و کار انحصاری شما ورشکست شود، صاحب آن نیز ورشکست خواهد شد
 • مشارکت Partnership: این نوع از تجارت به گونه‌ای مشابه با حالت اول است، اما به جای داشتن یک صاحب تجاری، امکان وجود چند شریک و مالک تجاری وجود دارد. به طور معمول، هر یک از شرکا مسئولیت کامل کسب و کار را دارند (بسته به استان محل اقامت، گاهی اوقات برخی از مالکان ممکن است دارای مسئولیت محدود باشند. این نوع از تجارت بیشتر در زمانی رخ می‌دهد که چندین نفر با هم بسیار نزدیک بوده و به یکدیگر اطمینان کامل دارند
 • شرکت حقوقی Incorporation: یک کسب و کار ثبت شده یک نهاد مجزا از صاحبان آن بوده و به همین دلیل است که بدهی‌های مالکان فقط به شرکت محدود می‌شود. اگر مایل به ثبت شرکت در کشور کانادا از این طریق هستید، باید بدانید که این روش دارای یک یا چند مالک تجاری بوده، از روند و مراحل پیچیده‌تری برخوردار است و ممکن است شامل دو نوع مالیات از جمله مالیات شرکت و مالیات شخصی شود.

چنانچه به عنوان یک شهروند خارجی قصد مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا و کارآفرینی در این کشور آمریکای شمالی را داشته باشید، در اغلب موارد، تنها گزینه در دسترس شما incorporation خواهد بود.

اگر خواستار ثبت شرکت در کانادا در قالب فدرالی و دولتی این کشور باشید، باید حداقل 25 درصد از سهم و مدیریت کسب و کار شما به یک فرد مقیم دائم و یا شهروند کانادایی تعلق داشته باشد. یعنی اگر مدیران و صاحبان اصلی شرکت مورد نظر کمتر از 4 نفر باشد، حداقل یکی از آنها باید دارای اقامت دائم کشور کانادا باشد.

این در حالی است که برای ثبت شرکت در سطح استانی این موضوع کمی فرق داشته و ممکن است بنابر قوانین آن استان، الزامی وجود داشته و یا شرایطی اعمال نشده باشد.

همچنین بنابر نوع استان انتخابی، انواع مالیات بر فروش GST، HST و PST برای کسب و کار شما اعمال شده و جذب و استخدام نیروی کار، شما ملزم به هماهنگی با آژانس درآمد کانادا CRA و راه‌اندازی حساب حقوق و دستمزد خواهید بود.

به طور کلی، رجیستر یک شرکت در کانادا و مهاجرت کاری به این کشور پروسه‌ای پیچیده، زمان‌بر و تخصصی بوده و نیاز به دقت فراوان و استفاده از مشاوره، ارزیابی و خدمات تخصصی در این زمینه دارد. از این رو توصیه می‌کنیم که پیش از هر اقدامی برای انجام این کار، به خوبی در این زمینه تحقیق کرده و از تمامی موانع، مزایا و معایب آن مطلع گردید.

خرید شرکت در کانادا

اگر مایل هستید تا به عنوان یک سرمایه‌گذار خارجی و یا کارآفرین به کشور کانادا مهاجرت کنید، خرید یک شرکت فعال در این کشور می‌تواند به شما کمک کند تا از روند ثبت شرکت در کانادا گذر کرده و به یک فرد واجد شرایط برای برنامه کارآفرینی و مجوز قانونی کار در این کشور بدل شوید.

برای خرید شرکت در کانادا، شما باید تجارتی را انتخاب کنید که با مهارت‌ها، تجارب قبلی و اهداف مالی شما مطابقت داشته باشد. این در حالی است که خرید و ثبت شرکت در کشور کانادا تنها موارد مهم و قابل ملاحظه نبوده و شرکت مورد نظر باید از شرایط مورد نیاز بخش مهاجرت و شهروندی کانادا برخوردار باشد.

چنانچه خواستار خرید شرکتی فعال به جای ثبت کمپانی در کانادا باشید، باید این موضوع را اثبات کنید که فعالیت‌های تجاری شما مزایای قابل ملاحظه و مثبت اقتصادی برای این کشور به همراه خواهد داشت. از این رو، می‌توانید یکی از کارهای زیررا انجام دهید:

 • خرید یک تجارت و شرکت در صنایع و بخش‌های کلیدی اقتصاد کانادا مثل حوزه انرژی، کشاورزی، صادرات، امور مالی و غیره
 • خرید کسب‌وکاری که در فعالیت‌های «منافع قابل توجه» قرار گرفته است مثل توسعه محصولات و خدمات جدید و تجارت‌های دارای ارزش افزوده
 • سرمایه گذاری مقدار قابل توجهی پول در یک تجارت که فرصت‌های شغلی مختلفی برای کانادایی‌ها ایجاد می کند (ایجاد حداقل دو موقعیت شغلی برای افراد مقیم و یا شهروندان کانادایی و توانایی انجام حداقل سرمایه‌گذاری 250 هزار دلاری در یک تجارت

با توجه به اینکه یک فرد غیر ساکن و فاقد ویزای کشور کانادا از محدودیت‌های زیادی برای ثبت شرکت در کانادا و یا خرید یک تجارت فعال برخوردار است، بهتر است که از طریق یک روش مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری قانونی برای انجام این کار اقدام شود.

ثبت شرکت در ونکوور کانادا

طبق آمار ارائه شده توسط وب سایت smallbusinessbc، هر فردی (اعم از متقاضیان دارای ویزا و موقعیت اقامت در کانادا و یا افراد خارجی) امکان ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا کانادا و شهر ونکوور را به چندین حالت sole proprietorship، partnership و یا corporation خواهند داشت.

در واقع رجیستر شرکت در کانادا (در مقیاس استانی) در اغلب موارد محدودیتی از لحاظ موقعیت مهاجرتی متقاضی ندارد، اما نیاز به برخی از شرایط الزامی زیر خواهد داشت:

 • آدرس فیزیکی در کانادا: برای انجام این کار، شما نیاز به یک آدرس فیزیکی کامل و قابل استناد در این کشور هستید، ارائه آدرس پستی کفایت نخواهد کرد.
 • مجوز کار: اگر قرار است که با ثبت شرکت در ونکوور و استان BC به کار در یک تجارت قانونی مشغول شوید، باید از طریق سازمان مهاجرت و شهروندی CIC برای اخذ مجوز کار اقدام نمایید.
 • مالیات: در صورتی که قرار است با ثبت شرکت در کانادا کسب درآمد در این کشور نمایید ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی خواهید بود. این کار نیاز به یک شماره تجاری دارد که توسط ثبت شرکت در آژانس درآمد کانادا قابل کسب است.
 • سرمایه‌گذاری در کانادا: شما همچنین باید برای سرمایه‌گذاری در کانادا درخواست داده و طبق قانون Canadian Investment Act عمل کنید. براساس این قانون، افراد غیرکانادایی که می‌خواهند کسب‌وکاری کانادایی ایجاد کنند یا کنترل یک تجارت فعال را به دست بگیرند، باید درخواست سرمایه‌گذاری کانادا را برای بررسی ارسال کنند.

چنانچه به وبسایت رسمی gov.bc.ca استان بریتیش کلمبیا برای ثبت شرکت در کشور کانادا و شهری مثل ونکوور مراجعه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که مراحل اصلی شروع یک تجارت قانونی در این کشور چندان زیاد نبوده و شامل موارد زیر می‌شود، اما هر یک از این فاکتورها دارای زیرمجموعه‌ و قوانین مجزایی هستند که نیاز به تحقیق و تلاش فراوان داشته و در اغلب موارد الزام به استفاده از مشاوره و خدمات تخصصی برای پیشروی و موفقیت در این حوزه خواهد بود:

 • توسعه ایده تجاری
 • انتخاب ساختار کلی تجارت
 • درخواست و رزرو نام و برند تجاری
 • ثبت شرکت یا incorporate
 • دریافت انواع مجوزها و لایسنس‌های مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار در کانادا

در نهایت، به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای اطلاع از جزئیات کامل ثبت شرکت در کانادا، حداقل سرمایه مورد نیاز، شرایط کلی درخواست فدرالی و استانی، زمان مورد نیاز برای پیگیری پروسه و مزایای شرکت در این طرح، از خدمات تخصصی و مشاوره موسسه مهاجرتی نیلگام استفاده کرده و با آگاهی کامل در این راه قدم بگذارید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *