تحصیلی, ویزا

مزایای تحصیل در سوئد

تحصیل در خارج از کشور قدم بزرگی برای هر فرد محسوب می‌شود و تنوع بالای مقاصد تحصیلی و خدمات ارائه شده در این رابطه، اغلب متقاضیان ادامه تحصیل را با سردرگمی مواجه می‌کند. از این رو قصد داریم تا در این نوشتار به توضیح مزایای تحصیل در سوئد به عنوان یکی از برترین مقاصد تحصیلی حوزه شینگن و اروپا، در کنار گزینه‌های تحصیل در کانادا، تحصیل در آلمان و دلایل تمایز آن با دیگر کشورها بپردازیم.

یادگیری کار گروهی به سبک سوئدی

تحصیل در سوئد تجربه متمایز و خاصی است که در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌گیرد. تقریبا تمامی موسسات آموزشی سوئد با تمرکز بر همکاری و کار گروهی، محیطی هیجان انگیز و همه جانبه را برای دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئد فراهم می‌آورند. این موضوع به تنهایی موجب می‌شود تا با تحصیل در سوئد، مهارت‌های ارزشمندی  را کسب کنید که در هیچ جای دنیا قابل جستجو نیست.

از طرفی دیگر، بازار کار جهانی برای اعضای بلندپرواز، خلاق و باهوشی که به تحصیل در سوئد پرداخته‌اند و در کار تیمی موفق عمل کرده‌اند، پاداش و جایگاه ویژه‌ای قائل می‌شود. دانشجویان همچنین می‌توانند در خلال تحصیل در سوئد به یادگیری تکنیک‌های کار در قالب یک تیم پرداخته و در کنار ارتقای مهارت‌های فردی، به توسعه مهارت‌‌های کار گروهی بپردازند.

رشته‌های فوق تخصصی و پیشرفته دانشگاه‌های سوئد

رشته‌های مقاطع مختلف تحصیلی سوئد، فرصت‌های بی نظیری را برای متقاضیان ادامه تحصیل در سوئد برای تبدیل ایده و تئوری‌شان به کار عملی ایجاد می‌کند. بسیاری از رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های سوئد رابطه تنگاتنگ کاری با صنایع مرتبط این کشور دارند و از این طریق فرصت ادغام تحصیل و تجربه کاری را به دانشجویان در حال تحصیل در سوئد می‌دهند.

دانشجویان دانشگاه‌های سوئد می‌توانند از دوره‌های کارآموزی (internshipsapprenticeships) و همچنین کار پاره‌وقت در زمینه‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود، در حین تحصیل در سوئد بهره‌مند شوند.

این بدین معنی است که دانشجوی در حال تحصیل در سوئد، از مزیت تجربه کاری و توانایی هماهنگ سازی مطالب تئوری با تجارب عملی خود به طور همزمان برخوردار گردیده و پس از فارغ‌التحصیلی و مشغول شدن در بازار کار بین‌المللی، نسبت به سایرین دارای وجه تمایز ویژه و مهارت‌های کاری قابل توجه خواهد بود.

کشف توانایی‌ها ودستیابی به بالاترین پتانسیل

دانشگاه‌های کشور سوئد همواره دانشجویان را به کار بر روی نقاط قوت و استعدادها به جای خنثی کردن خلاقیت در حین تحصیل در سوئد تشویق می‌کنند. عموما سیستم آموزشی سوئد دانشجو محور بوده و تعامل و ارتباط دانشجویان با اساتید دانشگاهی برخلاف رویه رسمی دانشجو و اساتید در دیگر کشورها و موسسات آموزشی، غیررسمی و دوستانه است. اغلب دانشجویان در حال تحصیل در سوئد، اساتید دانشگاه‌های سوئد را با نام کوچک‌شان به جای نام فامیل صدا می‌کنند.

این رویه دوستانه تحصیل در سوئد براساس فرهنگ مساوات‌طلبی شکل گرفته و در تلاش است تا دانشجویان و اساتید دپارتمان تحصیلی با ارتباطی نزدیک و بدون توجه به درجه و مقام، در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند. در سیستم آموزشی سوئد، برای ابتکار عمل و تفکر مستقل دانشجویان در حال تحصیل ارزش زیادی قائل هستند. دانشجو در مرکز سیستم آموزشی قرار گرفته و دارای نقشی فعال در پروسه آموزشی در سوئد است و همانند برخی از سیستم‌های خشک آموزشی کشورهای دیگر، تنها ملزم به رعایت استانداردهای از پیش تعیین شده نمی‌باشد.

نوآوری و خلاقیت فراگیر

موضوع تحقیقات نوآورانه چیزی است که در هر دو بخش یعنی شرکت‌های سوئدی و دانشگاه‌های این کشور به انجام می‌رسد. سوئدی‌ها همیشه از خلاقیت و خروجی موسسات آموزشی استقبال کرده‌اند و از توانایی‌هایشان در خلق و اختراع موارد جدید به خود می‌بالند. می‌توان گفت که تحصیل در سوئد در اغلب اوقات سرآغاز شکوفایی خلاقیت و ابتکار عمل فرد خواهد بود. از همین رو حاصل کار خلاقانه و قوه ابتکار در کنار تحقیقات همیشگی در سوئد، موجب پیدایش چندین موفقیت عظیم و اختراع شناخته شده در دنیا شده که در ادامه به شرح‌شان می‌پردازیم:

 • موس کامپیوتر، تکنولوژی بلوتوث و دیگر دستگاه‌های اکسترنال محاسباتی
 • بلبرینگ (Ball bearings) و دیگر فناوری‌های مرتبط با صنعت تولید
 • دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب، دستگاه‌های دیالیز کلیه و دیگر دستگاه‌های حوزه سلامت
 • برنامه‌های کاربردی اسپاتیفای، اسکایپ و دیگر فناوری‌های بین‌المللی

همچنین کشور سوئد دارای چندین سازمان چند ملیتی و بسیار محبوب است که در مقوله خلاقیت و فناوری جزء سردمداران این رشته در سراسر جهان محسوب می‌شوند که به شرح زیر هستند:

 • اریکسون
 • ولوو
 • اسکانیا
 • الکترولوکس
 • SKF
 • سندویک
 • اطلس کوپکو
 • IKEA
 • H&M (کمپانی لباس)

اشاره به اختراعات و سازمان‌های موفق سوئدی با تحصیل در سوئد بی ارتباط نیست؛ در واقع خلاقیت و نوآوری فراگیر این کشور گواه بر این موضوع است که دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و شرکت‌های مختلف این کشور همگی در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری پیشرو بوده و موجب می‌شوند تا دانشجویان با تحصیل در سوئد و پس از فارغ‌التحصیلی، خود را در جایگاهی خاص با بالاترین کیفیت تحصیلی و موفقیت کاری ببینند و با خلاقیت‌ها و موفقیت‌های این کشور همسو گردند.

AulaMagna, ritad av arkitekt Ralph Erskine (1914-2005) tillsammans med Lars Wilson och invigdes 1997.

دوره‌های تحصیلی نسبتا سخت ولی با ارزش سوئد

برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در سوئد ممکن است تنها از سختی چشم‌انداز تکالیف تحصیلی موسسات آموزشی و زبان سوئدی در این کشور در هراس باشند، اما در واقع دوره‌های تحصیلی متعدد و مختلفی در خلال تحصیل در سوئد، دانشجو را ملزم به تلاش سخت در حین تحصیل می‌نماید. همانطور که پیش‌تر به این موضوع پرداختیم، کشور سوئد به تاریخچه آکادمیک خود به عنوان نیروگاه خلاقیت و ابتکار عمل می‌بالد و با آغوشی باز پذیرای دانشجویانی است که قصد دارند در همین راستا به تحصیل در سوئد بپردازند. دوره‌های تحصیلی و آموزشی در این کشور دارای ارزش بسیار بالایی بوده و به همین خاطر است که کشور سوئد خانه جایزه معتبر آکادمیک نوبل محسوب می‌شود که در سراسر دنیا شناخته شده است.

باید به این نکته واقع‌گرایانه نگاه کنیم که همچون تحصیل رایگان در آلمان، رقابت برای تحصیل در سوئد نیز در میان دانشجویان بین‌المللی بسیار بالا بوده و تحصیل در سوئد نیازمند تلاش و کوشش فراوان است، اما در عین حال بهترین کیفیت آموزشی، اعتبار تحصیلی و نتایج علمی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

تنوع رشته‌های تحصیلی در سوئد

خوشبختانه با وجود ده‌ها دانشگاه و آموزشگاه ممتاز و صدها رشته متنوع در مقاطع کارشناسی و تکمیلی، هیچ‌گونه محدودیتی برای انتخاب رشته و تحصیل در کشور سوئد وجود ندارد. با اینکه در عناوین بالا درباره اهمیت خلاقیت و فناوری در این کشور صحبت کردیم، اما با اینحال این موضوع را باید خاطر نشان کنیم که دانشگاه‌های متعددی با تمرکز بر رشته‌های علوم اجتماعی (روانشناسی و جامعه‌شناسی)، رشته‌های پزشکی و دیگر رشته‌های تحصیلی مهم به غیر از حوزه فناوری مشغول به فعالیت در سوئد هستند.

البته با وجود دانشگاه‌های معتبر سوئدی و تنوع بی‌نظیر رشته‌های تحصیلی در دپارتمان‌های مختلف آموزشی، دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در سوئد می‌توانند به راحتی به انتخاب رشته دلخواه خود پرداخته و خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی، وقت سفارت شینگن و ویزای شینگن تحصیلی کشور سوئد آماده سازند. گروه شرکت‌های نیلگام با سالها تجربه در امور تحصیلی و مهاجرتی و خدماتی نظیر پیکاپ، وقت سفارت، دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، همواره آماده ارائه خدمات تخصصی و مشاوره رایگان به شما دوستان است. مشاوره رایگان ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

کشور چند ملیتی و چند زبانه سوئد

کشور سوئد همچون کانادا کشوری چندزبانه است و به این مسئله افتخار می‌کند. تقریبا اکثر سوئدی‌ها قادر به تکلم به زبان‌های انگلیسی، سوئدی و حتی چندین زبان بخش‌های دیگر حوزه اروپا نظیر آلمانی و فرانسوی هستند. نکته مثبت برای دانشجویان خارجی ساکن سوئد این است که زبان محاوره اغلب شهروندان سوئدی انگلیسی بوده و در تعداد زیادی از شرکت‎های سوئدی، در حین کار به انگلیسی صحبت می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌های سوئد نیز رشته‌های تحصیلی خود را به انگلیسی ارائه می‌دهند، همچنین بخاطر وجود تعداد زیادی از شرکت‌های بین‌المللی موفق و برتر در این کشور ، افراد زیادی از سراسر دنیا برای کار در این کمپانی‌ها حضور دارند، این موضوع موجب می‌شود تا متقاضیان ادامه تحصیل در سوئد بتوانند به راحتی و بدون دانش زبان سوئدی به تحصیل و زندگی در این کشور بپردازند.

اما با توجه به رفت و آمد افراد مختلف از سراسر دنیا و تنوع ملیتی در کشور سوئد، باز هم این کشور هویت فرهنگی خود را حفظ کرده است و همواره از جمعیت مهاجرین متقاضی ادامه تحصیل، کار و زندگی در سوئد استقبال می‌کند. در عین حال افراد می‌توانند با استفاده از شبکه گسترده حمل و نقل عمومی اتوبوس، قطار، مترو، تراموا و همچنین کشتی و هواپیما در سوئد، به راحتی با هزینه‌ای مناسب به مقصد دلخواه خود بروند.

یکی از موارد مهم دیگر، امکان کار دانشجویی به صورت تمام وقت در حین تحصیل در سوئد و پس از فارغ‌التحصیلی است که همچون کانادا این امکان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده تا با کسب مجوز مربوطه، مجوز اقامت خود را تمدید کرده و به جستجوی کار در سوئد برای شش ماه بپردازند. ( البته لازم به ذکر است که برای کار در این کشور برخلاف تحصیل، نیازمند یادگیری زبان سوئدی هستید.) بد نیست بدانید که بنابر اطلاعات ارائه شده توسط سازمان Swedish Migration Agency، فرصت‌های کاری متعددی در رشته‌هایی نظیر مهندسی، توسعه نرم‌افزار و معماری و سایر رشته‌ها برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های سوئد وجود دارد.

ویزای همراه تحصیلی در سوئد

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی migrationsverket، چنانچه شما جزو اعضای خانواده، فرزندان مجرد زیر ۱۸ سال و یا همسر شخصی باشید که در حال تحصیل در سوئد بوده و دارای مجوز اقامت است، می‌توانید به همان اندازه مدت اقامت وی در سوئد درخواست ویزای همراه تحصیلی نمایید. قوانین ویزای همراه تحصیلی سوئد دارای شباهت‌هایی با ویزای همراه تحصیلی کانادا است و در صورت موفقیت دانشجو در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی سوئد، دریافت آن به مراتب نسبت به کشورهای دیگر آسان‌تر و سریع‌تر است. لازم به ذکر است که چنانچه دانشجوی متقاضی در حال ادامه تحصیل در سوئد دارای مجوز اقامتی بیش از ۶ ماه باشد، همراه وی مجاز به دریافت مجوز کار خواهد بود.

همچنین چنانچه شما به عنوان اعضای خانواده فردی باشید که پس از گذراندن تحصیلات چهارساله دکترا دارای اقامت دائم در کشور سوئد است، شما نیز واجد شرایط برای دریافت ویزای همراه و مجوز اقامت دائم خواهید بود. گروه شرکت‌های نیلگام با برخورداری از سالها تجربه موفق در زمینه پیکاپ، وقت سفارت، پذیرش و ویزای تحصیلی اروپا و حوزه شینگن، همواره آماده ارائه خدمات تخصصی و پاسخگویی به شما عزیزان است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *