تحصیلی

هزینه‌های تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی سوئد

سوئد، کشور پیشرفته و موفق اتحادیه اروپا و حوزه شینگن به عنوان یکی از برترین مقاصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. از این رو شرایط تحصیل در سوئد و هزینه‌های تحصیل در سوئد، همواره مهم‌ترین عناوینی بوده‌ که ذهن متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور را به خود مشغول کرده است.

پیش‌ از این در مطلب مزایای تحصیل در سوئد به معرفی برخی از مزایای تحصیل در این کشور نظیر، مدرک معتبر دانشگاهی، امکان کار دانشجویی بدون محدودیت زمانی، محیط آموزشی و بازار کار فعال و خلاقانه، امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی و تنوع رشته‌های تحصیلی در دسترس دانشجویان بین‌المللی پرداختیم. اما این بار قصد داریم تا به طور کامل به توضیح یکی از جنبه‌های مهم و چالش برانگیز ادامه تحصیل یعنی هزینه‌های تحصیل در سوئد و رشته‌های مختلف دانشگاهی بپردازیم.

شهریه دانشگاه‌های سوئد

امروزه دانشجویان ایرانی زیادی متقاضی دریافت پذیرش، ویزای تحصیلی شینگن و ادامه تحصیل در برترین دانشگاه‌های سوئد هستند، اما موضوعی که برای بسیاری از این افراد حائز اهمیت است، هزینه‌های تحصیل در سوئد است. بنابر قوانین آموزش و پرورش کشور سوئد، دانشجویان زیر شامل پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد نمی‌گردند:

  • دانشجویان انتقالی (تحت قرارداد با دانشگاه‌های سوئد)
  • دانشجویان مقطع دکترا
  • شهروندان سوئدی، شهروندان کشورهای نوردیک (دانمارک، فنلاند، ایسلند و نروژ)، شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، شهروندان منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیسی‌ها

 

ادامه تحصیل در سوئد برای دانشجویان ایرانی رایگان نبوده و متقاضیان مستلزم پرداخت شهریه و سایر هزینه‌های تحصیل در سوئد هستند.

یکی از ابتدایی‌ترین هزینه‌های تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین‌المللی، هزینه درخواست پذیرش دانشگاه و یا همان application fee است که به عنوان بخشی از پروسه درخواست پذیرش تحصیلی آنلاین در سامانه رسمی Universityadmissions.se ، مبلغ ۹۰۰ کرون سوئد است. اما بخش اصلی هزینه‌های تحصیل در سوئد مربوط به شهریه‌ دانشگاه‌های سوئد است که بنابر رشته تحصیلی دانشجوی بین‌المللی، مقطع تحصیلی (کارشناسی یا ارشد)، اعتبار دانشگاه و شهر محل استقرار دانشگاه کاملا متغیر است.

به طور میانگین هزینه‌های تحصیل در سوئد برای رشته‌های مقطع ارشد (Second Cycle) چیزی در حدود ۱۲۹٫۰۰۰ کرون یا ۱۴٫۰۰۰ دلار در سال است و در عین حال عموما شهریه رشته‌های مقطع کارشناسی(First Cycle) در دانشگاه‌های سوئد کمتر است.

اما برای درک بهتر هزینه‌های تحصیل در سوئد و شهریه دانشگاه‌های معتبر این کشور، قصد داریم تا به صورت مجزا به جزئیات شهریه مقاطع کارشناسی و ارشد بهترین دانشگاه‌های سوئد همچون دانشگاه کارولینسکا، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه لوند، دانشگاه استکهلم و دانشگاه فنی کی تی اچ رویال KTH Royal بپردازیم.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد دانشگاه کارولینسکا

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی دانشگاه کارولینسکای سوئد، شهریه دانشجویان بین‌المللی و هزینه‌های تحصیل در سوئد در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ به شرح زیر است: لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی باید با نمودار ارائه شده و رشته تحصیلی موردنظر خود، قبل از شروع ترم پاییز یعنی در ماه جون و قبل از ترم تحصیلی بهار یعنی در ماه دسامبر، نسبت به پرداخت شهریه و ثبت‌نام اقدام کنند.

مجموع ترم‌هاشهریه دانشگاه سالانهنوع دورهواحدها و مدت زمانرشته تحصیلی
4۱۸۰٫۰۰۰ کرون ۹۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۱۲۰ ECTS ۲ سالBioentrepreneurship زیست کارآفرینی
4۲۰۰٫۰۰۰ کرون ۱۰۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۱۲۰ ECTS ۲ سالزیست پزشکی (ارشد)
6۱۸۰٫۰۰۰ کرون ۹۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۱۸۰ ECTS ۳ سال
زیست پزشکی (کارشناسی)
2۱۸۰٫۰۰۰ کرون ۹۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۶۰ ECTS ۱ سالسلامت جهانیGlobal Health
4۱۶۵٫۰۰۰ کرون ۸۲٫۵۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۱۲۰ ECTS ۲ سالاطلاع‌رسانی سلامت Health Informatics
2۲۰۰٫۰۰۰ کرون ۱۰۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۶۰ ECTS ۱ سالعلوم تغذیه
4۱۸۰٫۰۰۰ کرون ۹۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت۱۲۰ ECTS ۲ سالعلوم سلامت عمومی- اپیدمیولوژی
4۱۸۰٫۰۰۰ کرون ۹۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت
۱۲۰ ECTS ۲ سال
اقتصاد، سیاست و مدیریت سلامت
4۲۰۰٫۰۰۰ کرون ۱۰۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت
۱۲۰ ECTS ۲ سال
سم‌زدایی Toxicology
4۲۰۰٫۰۰۰ کرون ۱۰۰٫۰۰۰ برای هر ترمتمام‌وقت
۱۲۰ ECTS ۲ سال
تکنیک‌های ملکولی در علوم زندگی

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد دانشگاه اوپسالا

برای پرداختن به جزئیات بیشتری در مورد هزینه‌های تحصیل در سوئد، بد نیست از شهریه قدیمی‌ترین دانشگاه سوئد و یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا یعنی دانشگاه اوپسالا باخبر شویم. بر طبق اطلاعات وب‌سایت رسمی دانشگاه اوپسالا سوئد، هر ترم دانشگاهی شامل ۳۰ واحد درسی می‌شود و در صورت تمایل برای انتخاب واحدهای بیشتر در هر ترم، دانشجو ملزم به پرداخت شهریه بیشتر است.

چنان‌چه یکی از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه اوپسالا باشید، هزینه‌های تحصیل در سوئد از جمله میزان شهریه دانشگاه، براساس واحدهای انتخابی، مقطع تحصیلی و رشته دانشگاهی محاسبه می‌شود. از این رو شهریه دانشگاه و هزینه‌های تحصیل در سوئد بنابر رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه اوپسالا بین ۵۰٫۰۰۰ تا ۷۲٫۵۰۰ کرون در هر ترم است.

اما بنابر اطلاعات دانشگاه اوپسالا، شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد برای رشته‌های بیولوژی، بیوانفورماتیک، شیمی، علوم کامپیوتر، علوم زمین، ریاضی، فیزیک، پزشکی و داروسازی و رشته‌های این چنینی مقطع ارشد در مجموع در حدود ۲۹۰٫۰۰۰ کرون است. در عین حال هزینه‌های تحصیل در سوئد برای رشته‌های گروه علوم اجتماعی و انسانی، توسعه پایدار، تجارت و مدیریت، زبان انگلیسی، فلسفه، موسیقی و سایر رشته‌های هم‌رده برای هر ترم به طور میانگین ۵۰٫۰۰۰ کرون و در مجموع ۲۰۰٫۰۰۰ کرون سوئد خواهد بود. علاوه بر هزینه‌های تحصیل در سوئد، مدیریت هزینه‌های زندگی دانشجویان نیز بسیار حائز اهمیت است.

از این رو بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت دانشگاه اوپسالا، دانشجویان برای دریافت مجوز اقامت در خلال تحصیل در سوئد ملزم به داشتن حداقل مبلغ ۸۳۷۰ کرون در هر ماه هستند.

چنانچه متقاضی خواستار ادامه تحصیل در سوئد برای یک سال و یا بیشتر باشد، باید توانایی پوشش تمامی هزینه‌های جاری از قبیل هزینه‌های تحصیل در سوئد را برای حداقل ۱۰ ماه از سال داشته باشد.

اما بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که هزینه‌های زندگی دانشجویی به طور کامل وابسته به سبک زندگی دانشجو بوده و هزینه‌های نظیر غذا، کتب و مایحتاج درسی، حمل و نقل و موارد دیگر را شامل می‌شود.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه لوند

اما چنان‌چه تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه لوند به عنوان مرکز تحقیقاتی برجسته و یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا داشته باشید، شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد نسبت به دانشگاه‌های قبلی بالاتر است. از این رو برای ترم تحصیلی پاییز ۲۰۱۹ و بهار ۲۰۲۰، تحصیل در سوئد و دانشگاه لوند برای مقطع کارشناسی رشته‌هایی نظیر اقتصاد و علوم اجتماعی، تجارت بین‌الملل و علوم توسعه در مجموع ۳۰۰٫۰۰۰ کرون سوئد، رشته‌های علوم ریاضی، فیزیک و اکوسیستم ۴۳۵٫۰۰۰ کرون،  موسیقی ۵۷۰٫۰۰۰ کرون و هنرهای زیبا ۶۰۰٫۰۰۰ کرون سوئد هزینه در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که رشته‌های تحصیلی مقطع ارشد دانشگاه لوند برای دانشجویان بومی و بین‌المللی دارای تنوع بسیار بیشتری بوده و به نسبت مقطع کارشناسی این دانشگاه، شهریه مورد نیاز و هزینه‌های تحصیل در سوئد برای دانشجو کمتر خواهد شد. بر همین اساس تحصیل در رشته‌هایی همچون مالی و حسابداری در مجموع ۱۲۰٫۰۰۰ کرون، مدیریت ۱۳۰٫۰۰۰ ، باستان‌شناسی ۲۰۰٫۰۰۰ ، اقتصاد ۲۰۰٫۰۰۰ کرون،  بیوانفورماتیک، شیمی و بیولوژی ۲۹۰٫۰۰۰ و رشته‌هایی همچون معماری ۴۲۰٫۰۰۰ کرون سوئد هزینه در بر خواهد داشت.

تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه لوند برای دانشجویان بین‌المللی کاملا رایگان است که با توجه به اعتبار بالای مدارک این دانشگاه، بسیار جذاب است.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد دانشگاه استکهلم

یکی از دانشگاه‌های تراز اول سوئد و برتر دنیا بدون شک دانشگاه استکهلم است که در پایتخت این کشور موفق قرار گرفته و از محبوبیت بالایی نزد دانشجویان بین‌المللی برخوردار است. از این رو می‌توان اینطور گفت که هزینه‌های تحصیل در سوئد برای دانشجویان دانشگاه معروف استکهلم به نسبت دانشگاه‌های سایر شهرهای سوئد و یا حومه شهر گرا‌ن‌تر است.

بنابر اطلاعات ارائه شده توسط وبسایت دانشگاه استکهلم ، شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین‌المللی علاوه بر هزینه اولیه ۹۰۰ کرونی درخواست پذیرش، به طور میانگین بین ۹۰٫۰۰۰ تا ۱۴۰٫۰۰۰ کرون در هر سال تحصیلی برای رشته‌هایی همچون علوم انسانی، اجتماعی و حقوق خواهد بود. اما برای مقطع ارشد و رشته‌هایی همچون شیمی ارگانیک، علوم اتمسفر، تئوری فیزیک و سایر رشته‌های هم‌رده، شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد به طور کامل مبلغ ۲۸۰٫۰۰۰ کرون خواهد شد.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد دانشگاه کی تی اچ رویال سوئد

اما چنان‌چه قصد ادامه تحصیل در بزرگ‌‎ترین دانشگاه فنی و مهندسی کشور سوئد یعنی KTH Royal را داشته باشید، شهریه دانشگاه و هزینه‌های تحصیل در سوئد برای شما به نسبت سایر دانشگاه‌ها متفاوت خواهد بود.

بنابر اطلاعات وب‌سایت دانشگاه فنی کی تی اچ، شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد برای تمام رشته‌ها در مقطع کارشناسی به استثنای رشته معماری چیزی در حدود ۱۲۲٫۰۰۰ کرون برای هر سال تحصیلی معادل ( ۶۰ واحد درسی ECTS) خواهد بود.

مقطع ارشد در سوئد به دو صورت یکساله و یا دوساله در دانشگاه‌های این کشور ارائه شده و به طور معمول شامل ۷۵ درصد تکالیف و فعالیت‌های دوره تحصیلی و ۲۵ درصد تحقیق برای طرح پایان‌نامه می‌شود. سیستم آموزشی سوئد براساس استاندارد ECTS (سیستم انتقال اعتبار و انباشت در اروپا) است و مقطع ارشد بنابر مدت زمان‌اش به دو صورت ۶۰ و ۱۲۰ واحد ECTS در دانشگاه‌های سوئد ارائه می‌گردد. در سیستم آموزشی سوئد مقطع ارشد ۶۰ واحدی ECTS به نام magisterexamen و نوع ۱۲۰ واحدی ECTS به masterexamen شناخته می‌شود.

لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه کی تی اچ در برخی از رشته‌های مقطع ارشد چیزی در حدود ۱۴۵٫۰۰۰ تا ۲۴۵٫۰۰۰ کرون سوئد در طول سال تحصیلی است که شامل هزینه‌های زندگی دانشجوی بین‌المللی نمی‌شود.

از این رو در کنار هزینه‌ های تحصیل در سوئد، هزینه‌های زندگی دانشجوی بین‌المللی از نگاه دانشگاه فنی کی تی اچ سوئد به صورت ماهانه به شرح زیر است:

  • خوابگاه: ۲٫۰۰۰ تا ۴٫۲۰۰ کرون در ماه
  • غذا : ۲۰۰۰ کرون
  • حمل و نقل : ۵۶۰ کرون
  • تلفن/ اینترنت : ۳۰۰ کرون
  • لباس، تفریح و سرگرمی : ۷۵۰ کرون
  • بیمه و سایر هزینه‌ها : ۱۵۰۰ کرون

مطالب پیشنهادی: بررسی سیستم آموزشی سوئد-آموزش و پرورش سوئد 

هزینه‌های زندگی دانشجویی در سوئد

در کنار هزینه‌های تحصیل در سوئد، برخی از هزینه‌های جانبی و ماهانه دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در سوئد وجود دارد که در ادامه به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم. هزینه‌های زندگی به طور میانگین حداقل بودجه مورد نیاز ماهانه برای پوشش هزینه‌های زندگی در سوئد به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی ۸٫۳۷۰ کرون است. البته باید به این موضوع توجه کنید که مقدار هزینه‌های زندگی دانشجوی در حال تحصیل در سوئد ارتباط مستقیمی با سبک زندگی دانشجو دارد و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن اعلام کرد.

بیمه سلامت یکی از هزینه‌های مرتبط با زندگی در سوئد، الزام به استفاده از بیمه خدمات درمانی و پرداخت هزینه‌های آن است. از این رو چنان‌چه برنامه تحصیلی شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی سوئد بیش از یک سال زمان می‌برد، باید با ثبت‌نام در آژانس مالیاتی سوئد (Skatteverket) شماره شناسایی شخصی دریافت نموده و از خدمات بیمه درمانی سوئد در حین تحصیل بهره‌مند گردید. چنان‌چه در زمان تحصیل در سوئد نیاز به دکتر پیدا کنید، می‌توانید قرار ویزیت را با مرکز سلامت داخل دانشگاه تنظیم نمایید و یا این که به مرکز خدمات درمانی محله و یا شهر خود رجوع نمایید. لازم به ذکر است که هزینه ویزیت در سوئد کمی متغیر است اما به طور معمول بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کرون برای دانشجو هزینه در بر خواهد داشت.

هزینه‌های اتحادیه دانشجویی به طور معمول دانشجویان در حال تحصیل در سوئد با پرداخت حق عضویت کمی به اتحادیه دانشجویی محلی ملحق می‌شوند. عضویت در اتحادیه دانشجویی یکی از هزینه‌های تحصیل در سوئد محسوب می‌شود و به دانشجو این امکان را می‌دهد تا به فعالیت‌های مختلف و تخفیف‌های دانشجویی دسترسی پیدا کند. حق عضویت در اتحادیه‌های دانشجویی سوئد به طور میانگین از ۵۰ تا ۳۵۰ کرون متغیر بوده و دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل با مراجعه به اتحادیه مربوطه در دانشگاه، از جزئیات حق عضویت و مزایای آن باخبر گردند.

کتاب‌های درسی یکی از مهم‌ترین هزینه‌ های تحصیل در سوئد که نباید آن را از قلم انداخت، هزینه خرید کتاب‌ و مایحتاج درسی است که به صورت ماهانه برای دانشجویان در حدود ۷۵۰ کرون هزینه خواهد داشت. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که در رشته‌‌هایی نظیر حقوق و یا علوم طبیعی و زیستی، هزینه‌های کتاب درسی بیشتر از حد نرمال خواهد بود. اما در عین حال بسیاری از دانشجویان عضو اتحادیه دانشجویی می‌توانند با خرید کتب درسی دست‌دوم و ارزان در هزینه‌های تحصیل در سوئد صرفه‌جویی کنند. گروه شرکت‌های نیلگام با سالها سابقه موفق در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کشورهای حوزه شینگن و کانادا، همواره آماده ارائه ارزیابی تحصیلی، مشاوره رایگان و خدمات تخصصی تحصیل در سوئد به شما عزیزان است.

مشاوره رایگان ویزای تحصیلی شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *