مهاجرت

مشکلات مهاجرت به کانادا و ۱۰ مشکل که از قبل باید بدانید

تب مهاجرت به کانادا هر روز داغ‌تر می‌شود و درخواست‌ها برای دریافت ویزای کانادا روندی فزاینده به خود گرفته است. اگرچه این کشور در بسیاری از شاخص‌های رفاه فردی و اجتماعی در زمره بهترین‌های جهان است اما این تلقی که با مهاجرت به کانادا در بهشت برین پای خواهید گذاشت نیز اندکی رویاپردازانه و غیرواقع بینانه می‌نماید. به راستی زندگی در کانادا چگونه است؟ مشکلات مهاجرت به کانادا کدامند و بطور کل مزایا و مشکلات زندگی در کانادا بویژه برای ما ایرانیان چه مواردی را شامل می شوند؟ در این مطلب همراه ما باشید تا ۱۰ مورد از مهمترین مشکلات مهاجرت و زندگی در کانادا را باهم ارزیابی کنیم.

مشکلات زبانی در مهاجرت به کانادا

جای تعجب ندارد که محدودیت‌های مربوط به دانش زبان انگلیسی (و فرانسه در برخی ایالت‌ها) در صدر فهرست مشکلات مهاجرت به کانادا باشد. وقتی زبان کشوری را نمی‌دانید در واقع در ارتباط‌گیری ناتوانید و این ضعف تمام ابعاد و جنبه‌های زندگی شما در مهاجرت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از تحصیل و کار گرفته تا یک خرید ساده و جهت‌یابی همگی با سطح دانش زبان انگلیسی و یا فرانسه شما در کانادا ارتباط مستقیم دارند.

نکته جالب در خصوص زبان رسمی کشور کانادا این است که دولت کانادا هر دو زبان انگلیسی و فرانسه را بعنوان زبانی رسمی کشور اعلام کرده‌است، بنابراین اگر در یکی از این دو زبان سطح مطلوبی دارید (بر اساس نمرات IELTS یا TOFFEL) از گردنه‌ای دشوار برای مهاجرت به کانادا عبور کرده‌اید. شاید جالب باشد که بدانید بیش از ۸۹ درصد مردم کانادا دو زبانه هستند. بجز انگلیسی و فرانسه، زبان اسپانیایی هم در کانادا بسیار رایج است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید حتما زمان کافی برای یادگیری حداقل یکی از زبان‌های رسمی این کشور را بگذارید تا سختی‌های مهاجرت به کانادا از همین ابتدا برای شما کمرنگ‌تر شود.

مشکلات کار و شغل در مهاجرت به کانادا

بعد از زبان، مهمترین مشکلات مهاجرت به کانادا برای مهاجران پیدا کردن شغلی مناسب است. اگرچه دولت کانادا در ماه‌های ابتدایی ورود به این کشور، طرح های حمایتی متنوعی برای مهاجران در نظر می‌گیرد اما هر فرد در نهایت می‌بایست برای تامین مخارج زندگی و تطبیق بیشتر با جامعه کانادایی شغلی مناسب برای خود دست و پا کند.

همانگونه که اشاره شد دانش بالای زبان می‌تواند در یافتن شغلی مناسب فاکتوری تعیین کننده باشد اما بطور کل می‌توان دو عامل اصلی را به عنوان موانع اصلی کار برای مهاجران در کانادا بر شمرد:

    1. تایید و اعتبار سنجی مدرک تحصیلی
    1. تجربه کاری مرتبط

یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید پیش از مهاجرت به کانادا با هدف تسهیل پیدا کردن شغل مناسب در این کشور انجام دهید، معادل سازی و یا اعتبار سنجی مدرک تحصیلی‌تان است. از سوی دیگر به محض ورود به کانادا به دنبال کسب تجربه کاری مرتبط باشید. کار در کانادا برای ایرانیان چالشی اساسی است. با توجه به نرخ ارز و هزینه‌ نسبتا بالای زندگی در کانادا پیدا کردن شغلی مناسب با میانگین درآمد خوب حتما می تواند زندگی در کانادا برای ایرانیان را بسیار آسان‌تر کند.

مطلب مرتبط: متوسط درآمد در کانادا

مسکن و مشکلات مهاجرت به کانادا

یافتن خانه‌ای مناسب برا هر مهاجر یکی از اولویت‌های اصلی خواهد بود. سطح نامطلوب دانش زبانی می‌تواند مشکل بزرگی برای مهاجران در کانادا باشند، اما نداشتن اطلاعات راجع به بازار املاک در محل مورد نظرتان برای پیدا کردن خانه نیز می‌تواند یک مشکل عمده باشد. تحقیق کردن از پیش می‌تواند یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل زندگی در کانادا باشد و اینترنت هم به شما اجازه می‌دهد تا با شرایط موجود در مکان مورد نظرتان بیشتر آشنا شوید.

یکی دیگر از مواردی که می تواند در تعدیل مشکلات زندگی در کانادا کارساز باشد، وجود سازمان‌های دولتی و نهادهای غیر دولتی است که در قالب برنامه‌هایی ویژه افراد تازه وارد، پیشنهاداتی را به مهاجران ارائه می‌دهند. در مورد آمریکا و کانادا سازمان اسکان ملی (CMHC) یک بخش از خود را به مهاجران اختصاص داده تا متقاضیان هم بتوانند اطلاعات مربوط به بازار مسکن در این کشورها را به‌دست آورند و هم در جریان روند این امر قرار گیرند. این مورد یکی از مزایای زندگی در کانادا محسوب می‌شود.

مشکلات مهاجرت به کانادا و دسترسی به خدمات

نوع، ابعاد و کیفیت خدمات موجود در کشور جدیدتان معمولاً با سرزمین پدری تفاوت‌های اساسی دارند. اکثر مهاجران عنوان کرده‌‌اند که دانستن خدمات موجود برای آنان یکی از مشکلات مهاجرت به کانادا است. خدماتی که موارد مهمی از جمله سلامتی، مشاوره‌های حقوقی و دسترسی به خدمات اجتماعی و روانی را شامل می‌شوند.

بازهم مقوله‌ی زبان می‌تواند در اینجا به صورت نامحسوس مشکل‌ساز شود و همچنین تحقیق کردن از پیش، می‌تواند دسترسی به انواع خدمات در کشور جدیدتان را امکان‌پذیر کند. در اکثر کشور‌ها، سازمان‌های خدمات اجتماعی اولین مکان برای دریافت کمک در زمینه‌ خدمات هستند. اگر زبان کماکان از مشکلات شما است، اغلب مترجمانی در این مکان‌ها حضور دارند که حقوق شما را برایتان توضیح داده و به شما می‌گویند که از کجا و چگونه به کمک‌ها یا خدمات مربوطه دسترسی پیدا کنید. وجود چنین سازمان‌هایی را می‌توان به عنوان یکی دیگر از مزایای زندگی در کانادا اشاره کرد.

مشکلات رفت و آمد زندگی در کانادا

دسترسی به وسائل نقلیه بسیار مهم است، چون آنها دسترسی به محل تحصیل و کارتان را بسیار ساده‌تر می‌کنند. در این مورد مهاجران اغلب با دو سطح از مشکلات مواجه می‌شوند. ابتدا، ممکن است گواهینامه رانندگیتان در کشور جدید معتبر نباشد، که در این صورت ممکن است برای معتبر کردن آن متحمل برخی هزینه‌ها شوید. مشکل بعدی بازهم به زبان باز می‌گردد.

یکی از مهمترین مشکلات زندگی در کانادا درک یا حتی پیدا کردن سرویس‌های حمل‌و‌نقل عمومی در این کشور برای تازه واردهاست. در کانادا گواهینامه‌های رانندگی توسط دولت منطقه‌ای یا استانی صادر می‌شوند، نه دولت مرکزی، و شما باید قوانین مخصوص به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را بررسی کنید. پس بهتر است قبل از مهاجرت این مورد را نیز بررسی کنید تا مشکلات مهاجرت به کانادا کمرنگ‌تر شود.

اگر از منظر احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی به مهاجرت نگاه کنیم، شاید بتوان گفت زندگی در کانادا برای ایرانیان از این حیث کمی پیچیده می‌شود! احترام به قوانین و تطبیق با فرهنگ عمومی شاید از مهمترین مشکلات زندگی درکانادا برای ایرانیان باشد. معمولاً ابتدا رانندگی با گواهینامه‌ی مربوط به کشور مادریتان ممکن است، همچنین در این مورد شما نیاز به یک اجازه‌نامه‌ی رانندگی بین‌المللی (IDP) دارید. جدول زمانی حمل‌و‌نقل عمومی نه‌ تنها برای مهاجران، بلکه حتی برای مردم ساکن در آن منطقه نیز می‌تواند چالش‌ بر‌انگیز باشد. یکی از مزایای زتدگی در کانادا این است که در اکثر شهرهای بزرگ شرکت‌های حمل‌و‌نقل معمولاً اطلاعات را به صورت چند‌زبانه در جداول زمانی و خدمات مربوطه ارائه می‌دهند. این یک شروع خوب است.

مشکلات زندگی در کانادا و تفاوت‌های فرهنگی

اگرچه مواردی همچون مسکن، شغل، رفت‌آمد و بهره‌مندی از خدمات در صدر فهرست مشکلات زندگی در کانادا قرار دارند اما در هر حال بسیاری از مهاجران عنوان کرده‌اند که در بدو ورود تفاوت‌های فرهنگی تأثیر بزرگی در زندگی آنها داشته‌است. این مقوله شامل مسائل اجتماعی تا مسائل مهم‌تری از جمله رفتار‌ها در قبال موارد مربوط به جنسیت، تنوع مذهبی، اخلاق و مسائل جنسی است که در کشور جدیدتان ممکن است بسیار متفاوت باشند.

شاید به جرات بتوان گفت تفاوت‌های فرهنگی مهمترین مشکل زندگی در کانادا برای ایرانیان به ویژه خانواده‌ها باشد. این تفاوت‌ها ممکن است مشکلاتی را هم برای مهاجران و هم مردمی که با آنان در ارتباط هستند بوجود بیاورد. این مهم در برخی موارد حتی به تنهایی مهاجران منجر شده و مشکلات منفی روانی بوجود آورد. این مسأله بسیار مهم است که بپذیریم ارزش‌ها متفاوت هستند و این امر چیزی نیست که شما بتوانید آن را کنترل کنید. پذیرفتن تفاوت‌های ارزشی به این معنا نیست که آنان را جزئی از اعتقادات خودتان قلمداد کنید، بلکه شما باید با آنان آشنا شده و پذیرای آنها در مواجهه با دیگران باشید.

مشکلات کودکان در مهاجرت به کانادا

 

مهاجرت به کانادا به همراه کودکان دو دردسر عمده را برای والدین در پی خواهد داشت که می‌توان از آنها به عنوان مهمترین مشکلات مهاجرت به کانادا برای والدین یاد کرد:

    1. نخست اینکه کودکان به سرعت از طریق مدرسه با فرهنگ جدیدشان خو می‌گیرند و ممکن است برای والدین خود “خارجی” به‌نظر برسند. اولاً به یاد داشته باشید این مهم نیست که از کجا آمده باشید، نوجوانان همیشه با خانواده غریبه هستند. دوماً بسیار مهم است که بتوانید تعادلی میان آموختن احترام به فرهنگ و استانداردهای خود به فرزندتان و و درگیری‌های مخصوص خودش ایجاد کنید. اکثراً یکی از دلایل مهاجرت فراهم کردن زندگی بهتر برای فرزندانتان است و برای رسیدن به این منظور شما باید درگیری‌های شخصی آنها را تا حدی درک کنید.
    1. مسأله‌ی دومی که اغلب والدین با آن درگیر هستند، امور مربوط به مدارس و کمک به فرزندان در تکالیفشان است که باز هم به نوعی به مسئله زبان باز می‌گردد. البته مدارس، خدمات اجتماعی و گروه‌های اجتماعی می‌توانند کمک مؤثری در این راستا باشند.

مشکلات مربوط پیش داوری و نژاد پرستی زندگی در کانادا

این موضوع یکی از جنبه‌های ناراحت‌کننده‌ و یکی از مشکلات کشور کانادا است. گرچه با قوانین پیشرو و تنوع فزاینده‌ی اجتماعی کانادا، تقریباً این مورد برطرف شده است اما برخی دیدگاه‌های نژاد پرستانه همچنان در برخی لایه‌های اجتماعی و فرهنگی کانادا وجود دارد که می‌تواند در مقاطعی زندگی در کانادا برای ایرانیان را دشوار کند. البته خدمات حمایتی، از جمله اقدامات فعالان حقوق بشر به همراه نیروهای پلیس‌ که قوانین ضد نژادپرستانه‌ی سفت و سختی را در دستور کار دارند از بروز این دیدگاه‌ها جلوگیری می‌کنند. همچنین در کانادا گروه‌های محلی و ملی وجود دارند که با مقوله‌ی نژادپرستی در جنگ هستند و همچنین منشور حقوق و آزادی کانادایی نیز تمایزگذاری بر اساس قومیت را غیرقانونی می‌شمارد.

تنهایی و دشواری‌های مهاجرت به کانادا

از دست دادن حمایت دوستان، خانواده و حلقه‌های اجتماعی بزرگ‌تر بی تردید عاملی تأثیرگذار و جزو مشکلات زندگی در کانادا است. افرادی پرورش یافته در جوامعی با ساختارهای حمایتی سنتی در مهاجرت به کشورهای غربی که در آنها عمدتاً فردگرایی بر مسأله خانواده غلبه دارد، احساس گم‌شدگی، غریبگی و عدم پذیرش می‌کنند.

در حقیقت در کانادا جمعیت‌های متنوعی از همه لحاظ وجود دارند و در شهر‌های بزرگ اجتماعاتی از کشورهای مختلف یافت می‌شوند. این گروه‌های اجتماعی که راهنما و حامی کسانی هستند که زندگی خود را در یک محیط خیلی متفاوت شروع می‌کنند، کانادا را به مکانی ایده‌آل بدل می‌سازد. اما با این حال این تفاوت ساختار اجتماعی-فرهنگی و خانوادگی یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به کانادا برای ایرانیان محسوب می‌شود.

مشکلات مهاجرت به کانادا و آب و هوا

آخرین، اما نه کم‌اهمیت‌ترین مشکل زندگی در کانادا آب و هوای این کشور است. اقلیم کانادا در ذهن بسیاری از مردم با هوای سرد و برف و یخبندان گره خورده، اما این یک سوء برداشت است. کانادا کشوری است پهناور که بخش بزرگی از قاره آمریکای شمالی را در بر گرفته است و اقلیم آن نیز همانند مردمش بسیار متنوع است. بسته به جایی که برای زندگی انتخاب می‌کنید، از چمن‌زارهای خشک تا آب‌وهوای قطبی در شمالی‌ترین نقاط کانادا، این کشور بالاترین دما را در تابستان با ۳۵ درجه سانتی‌گراد و تا -۲۵ درجه در زمستان تجربه می‌کند.

پرجمعیت‌ترین مناطق کانادا، مناطق جنوبی این کشور در همجواری مرز آمریکا هستند که مخصوصاً در مناطق ساحلی آب‌و‌هوای معتدلی دارند. در غرب، استان بریتیش کلمبیا دما و آب‌و‌هوایی همانند بریتانیا و اروپای غربی حکم فرما است. برای اکثر مهاجران، هر‌کجا که ساکن شوند، تطبیق با آب‌و‌هوا یک امر ضروری است و کانادا هم گزینه‌های فراوانی در این زمینه ارائه می‌دهد. تنوع آب هوایی را می‌توان به عنوان یکی از مزایای زندگی در کانادا برشمرد اما سرما در برخی ایالت‌های این کشور نیز را می‌توان یکی از مشکلات زندگی در کانادا دانست.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *