مهاجرت

مالیات در کانادا چگونه است؟

اگر قصد دارید تا در آینده‌ای نزدیک ویزا و کارت اقامت کشور کانادا را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کنید، اگر در حال حاضر با استفاده از مهاجرت تحصیلی، کاری، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری و یا سایر روش‌ها موفق به زندگی، تحصیل و یا کار در این کشور شده و در کانادا حضور دارید، دارای اقوام در این کشور هستید و یا اینکه ویزای توریستی این کشور را داشته و بعد از ارزیابی‌های دقیق، تصمیم به نقل مکان دائمی به کشور کانادا گرفته‌اید، در هر حالتی نیاز دارید تا از جزئیات مالیات در کانادا باخبر شوید.

پیش از این با شما در مورد مالیات در کشورهای مختلف صحبت کردیم، اما این بار قصد داریم تا جدیدترین جزئیات مالیات در کشور کانادا را در اختیار شما قرار داده و به صورت گزیده، اطلاعات کاربردی و مفیدی را در زمینه مالیات در کانادا به شما ارائه دهیم.

مالیات در کانادا 2022

عموماً سه سطح دولت کانادا که از بخش‌های فدرال، استانی و منطقه ای و شهری تشکیل می‌شود، انواع خدمات و برنامه‌های مختلف را به شهروندان این کشور ارائه می‌کنند.

در واقع، دولت این کشور مالیات را به صورت نقدی از شما دریافت کرده و آن را به شکل خدمات آموزشی، خدمات درمانی رایگان، سرویس و خدمات جاده‌ها و اتوبان‌ها و بسیاری از مزایای دیگر اجتماعی به شهروندان و افراد مقیم کشور کانادا ارائه می‌دهد.

طبق آمار ارائه شده در سال 2013 تا 2014، دولت فدرال این کشور به تنهایی چیزی در حدود 251.2 میلیارد دلار صرف برنامه‌های تحت حمایت دولت کرده است؛ این در حالی است که قریب به 30 درصد از درآمدهای دولت فدرال کانادا از جانب مالیات بردرآمد شهروندان تامین می‌شود.

در حال حاضر، هر دو بخش دولت فدرال و یا استانی/ قلمرویی کانادا امکان وضع مالیات بر درآمد را دارند؛ همچنین این دولت‌ها مالیات بر مصرف یا مالیات فروش را نیز تعیین می‌کنند. به طور کلی، در کانادا شما با مالیات بر کالاها و خدمات (GST)، مالیات فروش استانی و در برخی استان ها، مالیات فروش هماهنگ (HST) مواجه خواهید شد.

سیستم مالیات در کانادا مشابه بسیاری از کشورهای دنیا است. یعنی معمولاً کارفرماها و ارگان‌های پرداخت کننده درآمد، مالیات تعیین شده را از درآمد ماهانه شما کسر می‌کنند؛ اما افراد دارای کسب و کار فردی و درآمدهای جانبی مثل اجاره خانه، معمولاً مالیات خود را به صورت اقساطی و در چند مرحله پرداخت می‌کنند.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت Canada.ca، شما ملزم هستید تا تعهد مالیاتی نهایی خود را در هر سال تعیین کنید، ممکن است نیاز به تکمیل اظهارنامه مالیاتی یا همان tax return داشته و آن را به سازمان درآمد کانادا CRA ارسال کنید.

در این اظهارنامه، شما مقدار درآمد سالانه خود را گزارش کرده و کسورات خود را مطالبه می‌کنید، مالیات فدرالی و استانی و یا قلمرویی خود را محاسبه کرده و اگر مانده مالیاتی در سال دارید، آن را مشخص می‌نمایید و یا اینکه مشمول بازپرداخت بخش یا تمام مالیاتی که در طول سال از درآمد شما کسر شده است می‌شوید.

موضوعی که در مورد مالیات در کشور کانادا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، فهمیدن این است که شما یک فرد مقیم در کانادا برای پرداخت مالیات محسوب می‌شوید یا خیر. از این رو، شناسایی وضعیت اقامت مالیاتی شما در این کشور، اولین قدم برای شناخت شرایط شخصی شما در حوزه مالیات در کانادا است.

عموماً، اگر به طور قانونی به عنوان فرد دارای اقامت دائم PR کانادا و یا مقیم موقت این کشور (نیروی کار خارجی و یا دانشجوی بین‌المللی) پذیرفته شده باشید، در صورت داشتن وابستگی مسکونی قابل توجه در این کشور، آژانس درآمد کانادا و یا درآمد کبک از شما به عنوان فرد مقیم و واجد شرایط پرداخت مالیات در کشور کانادا یاد می‌کند.

این وابستگی با مواردی نظیر داشتن خانه، همسر و یا فرزند وابسته در کانادا و یا اقامت بیش از 6 ماه شما در طول سال (در کشور کانادا) مشخص می‌شود.سایر وابستگی‌های تعیین کننده برای مالیات در کانادا شامل مواردی نظیر محل کار، محل نگهداری دارایی‌های مالی، ملکی و نقدی و موارد این چنینی می‌شود.

در برخی موارد، ممکن است شما با تعریف مقیم مالیاتی کانادا مطابقت داشته باشید، اما همچنان روابط مسکونی قابل توجهی با کشور مبدا یعنی ایران دیده شود. چنانچه کانادا یک معاهده مالیاتی با آن کشور داشته باشد، شرایطی برای شما فراهم می‌شود که دو بار مالیات بر درآمد به شما تعلق نگیرد.

مالیات بر کالاها و خدمات (GST) و مالیات فروش هماهنگ (HST)

مالیات بر مصرف که بیشتر با عنوان مالیات بر فروش شناخته می‌شود، مالیاتی است که بر روی خریدهای شما اعمال می‌گردد که می‌تواند خرید لباس جدید، خوردن غذا در رستوران و یا خرید یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک باشد.

زمانی که محصولات یا خدماتی را در کانادا خریداری کنید، ملزم به اضافه کردن این مالیات بر مجموع خرید خود هستید؛ معمولاً این مالیات در برچسب خرید محصول اعمال نمی‌شود. البته برخی از آیتم‌ها شامل مالیات فروش نمی‌شوند که از جمله می‌توان به مواد غذایی اولیه، داروهای دارای نسخه، مراقبت از کودکان، خدمات سلامت و دندان و اجاره اشاره کرد.

برخی از محصولات و آیتم‌ها نیز دارای نرخ صفر هستند که از میان آنها می‌توان به احشام و محصولات کشاورزی و ماهیگیری اشاره کرد. در مبحث مالیات در کانادا باید به این موضوع اشاره کنیم که دولت فدرال این کشور مالیات 5 درصدی را برای کالاها و خدمات وضع کرده است. برخی از استانهای کانادا مالیاتی را تحت عنوان مالیات استانی PST وضع می‌کنند که مقدار آن متغیر بوده و بین 6 تا 9.97 درصد است.

برخی از استانهای کانادا هر دوی این مالیات‌ها را ترکیب کرده و به مالیات فروش هماهنگ HST تبدیل کرده‌اند که شامل هر دو بخش استانی و فدرالی می‌شود.

برای مثال، در استان انتاریو، مالیات HST معادل 13 درصد است که 5 درصد از آن به دولت فدرال اختصاص داشته و 8 درصد به بخش استانی تعلق دارد. اگر برای مثال در حال خرید در استان بریتیش کلمبیا باشید، رسید خرید شما دو مالیات مجزای GST و PST را نشان می‌دهد که به ترتیب 5 و 7 درصد است. در حال حاضر، تنها استان آلبرتا است که شامل قانون PST نشده و تنها یک مالیات 5 درصدی GST دارد.

مالیات بر درآمد در کانادا

یکی از موارد مهم و قابل توجه در بحث مالیات در کشور کانادا موضوع income tax است. در واقع شما موظف هستید تا به عنوان یک فرد مقیم در کانادا اظهارنامه مالیاتی خود را پر کنید. البته باید پیش از انجام این کار، این موضوع را مشخص کنید که آیا یک مقیم، یک deemed resident یا یک فرد غیرمقیم برای اهداف مالیاتی هستید.

بنابر آمار آژانس درآمد کانادا CRA، در صورتی که دارای وابستگی قوی در این کشور مثل داشتن اقامت دائم و یا همسر و فرزند وابسته در کانادا باشید، یک فرد مقیم محسوب می‌شوید. به این موارد می‌توان شماره بیمه اجتماعی SIN، کارت سلامت استانی و یا گواهینامه دارای آدرس کانادایی نیز اضافه کرد.

در صورتی که دارای یکی از شرایط زیر باشید از لحاظ اهداف مالیاتی یک deemed resident محسوب می‌شوید:

 • در طول سال مالیاتی خارج از کانادا زندگی کنید، شما به عنوان مقیم واقعی کانادا در نظر گرفته نمی‌شوید، زیرا وابستگی‌های مسکونی قابل توجهی ندارید، شما یک کارمند دولتی، یکی از اعضای نیروهای کانادایی از جمله کارکنان مدارس خارج از کشور آنها و یا تحت یک برنامه کمکی امور جهانی کانادا مشغول به کار هستید. این موضوع می‌تواند شامل اعضای خانواده و یا یک فرد شود.
 • شما در طول سال مالیاتی برای مدت 183 روز یا بیشتر در کانادا حضور داشته باشید، وابستگی مسکونی قابل توجهی در کانادا نداشته و طبق معاهدات مالیاتی بین دو کشور، مقیم کشور مبدا نیز محسوب نشوید.

چنانچه دارای وابستگی‌های قابل توجه به کشور دیگر یا کشور مبدا باشید، از لحاظ مالیات در کانادا یک فرد non-resident محسوب می‌شوید.

در کشور کانادا، هر عضوی از خانواده که دارای درآمد و کار قانونی در این کشور است، موظف به پر کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد شخصی خود خواهد بود. یعنی اگر دارای همسر شاغل در کانادا هستید، قانون مالیات در این کشور این طور ایجاب می‌کند که هر کدام یک اظهارنامه مالیاتی مجزا آماده کرده و ارائه دهید؛ حتی اگر دارای فرزند نوجوانی هستید که دارای کار پاره وقت در کانادا است، وی نیز موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی خواهد بود.

چنانچه تنها نیمی از سال را در کشور کانادا حضور داشته باشید، باز هم برای همان بازه زمانی و مقدار درآمدی که کسب کردید، ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی و مالیات بر درآمد خواهید بود.

اگر می‌خواهید از پرداخت دوبرابر مالیات در کشور کانادا و کشور اصلی خود جلوگیری کنید، باید به معاهدات یا کنوانسیون‌های مالیاتی بین کشورها توجه کرده و از وجود این روابط بین کشور زادگاه و کانادا مطلع شوید. برای این کار توصیه می‌کنیم که از توصیه یک مشاور امور مالی و مالیاتی مجرب در کشور کانادا بهره‌مند شوید.

پرداخت مالیات بر درآمد در کانادا

به عنوان یک فرد مقیم و ساکن کشور کانادا شما موظف هستید تا مالیات درآمد جهانی کسب شده در طول یک سال را پرداخت کرده و اظهارنامه خود را تکمیل و به دولت تحویل دهید. در مبحث مالیات در کانادا درآمد شامل جنبه‌ها و اشکال گوناگون زیر می‌شود:

 • درآمد کارمندی
 • درآمد سرمایه‌گذاری
 • درآمد کمیسیون
 • درآمد حقوق بازنشستگی

از این رو، شما ملزم هستید تا برای انواع درآمد کسب شده خود در طول یک سال، پرداخت مالیات در این کشور را در دو سطح فدرالی و استانی انجام دهید. سیستم مالیات در کشور کانادا به شکل پیش‌رونده progressive و یا تصاعدی graduated است، این بدین معنی است که با کسب درآمد بیشتر، باید مالیات بر درآمد بیشتری پرداخت کنید.

مقدار درآمدی که شما به شکل مالیات پرداخت می‌کنید به صورت درصد بیان شده و به صورت پله‌ ای یا در براکت بالا می رود. برای مثال، اگر درآمد سالانه مشمول مالیات شما در کانادا در سال 2019 بالغ بر 46.605 هزار دلار بوده است، شما در پایین‌ترین بخش و براکت  مالیات بر درآمد فدرالی قرار گرفته و ملزم به پرداخت مالیات 15 درصدی هستید.

اما اگر درآمد سالانه شما در کانادا بیش از 46.605 هزار دلار و کمتر از 93.208 هزار دلار باشد، باید برای مقدار 46.605 هزار دلار اولیه مالیات 15 درصدی پرداخت کرده و برای الباقی درآمد باقیمانده مالیات 20.5 درصدی پرداخت نمایید. این روند تصاعدی درصد مالیات با افزایش درآمد سالانه شما افزایش خواهد یافت.

در کنار این مورد، شما ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد استانی و یا قلمرویی در این کشور هستید. معمولاً استان محل زندگی شما برای پرداخت مالیات در کانادا برحسب جایی که در تاریخ 31 دسامبر سال مالیاتی درحال زندگی در آن هستید، تعیین می‌شود؛ یعنی اگر تا ماه سپتامبر در منیتوبا زندگی کرده باشید، زمانی که به انتاریو نقل مکان می‌کنید، باید بر طبق قوانین مالیات بر درآمد انتاریو مالیات استانی خود در این کشور را پرداخت کنید.

در حالت کلی باید به این موضوع واقف باشید که سیستم مالیات در کشور کانادا و اظهارنامه مالیاتی یک موضوع پیچیده است و قوانین زیادی دارد که حتی متوسط ​​کانادایی‌ها نیز از آن بی‌خبر بوده و آن را نمی‌فهمند.

در نتیجه، بسیاری از کانادایی‌ها از کمک مشاور مالیاتی برای آماده‌سازی و پرداخت مالیات‌های خود استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که طی سال‌های اخیر، برنامه‌های کامپیوتری متعددی (مانند U-File) برای این موضوع توسعه یافته‌اند که ثبت اظهارنامه شما را قابل مدیریت‌ می‌کنند.

همچنین ثبت مالیات بر درآمد در مهلت مقرر و به اصطلاح پیش از ددلاین در کانادا بسیار مهم است. چون با از دست دادن مهلت، مشمول پرداخت جریمه و هزینه می‌شوید و عدم ارائه مالیات یا ارائه نادرست درآمد شما می‌تواند منجر به اتهامات کیفری مختلف شود.

چنانچه مایل به اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور هستید، می‌توانید از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان مجرب نیلگام برای این منظور استفاده کنید، ولی برای موضوعات مربوط به پرداخت مالیات در کانادا و امور مالی یک مهاجر تازه وارد در این کشور، توصیه می‌کنیم که از مشاوره و خدمات یک افراد باتبحر و شاغل در امور مالی و مالیاتی کشور کانادا در این زمینه بهره‌مند شوید.

مالیات خوداشتغالی در کانادا

در حال حاضر یکی از مباحث مهم و به اصطلاح ترند مالیات در کشور کانادا در مورد مالیات خوداشتغالی است که در ادامه به طور مختصر به آن می‌پردازیم. طبق اطلاعات وب‌سایت  dynamic، در صورتی که درآمد شما از طریق یک شغل خویش‌فرما در کانادا کسب شده باشد، شما باید با استفاده از مدارکی نظیر میزان سود و ضرر رسمی سالانه کسب و کار خود، مقدار درآمد کسب شده از شغل‌تان را گزارش کنید.

بنابر آخرین آمار بدست آمده در سال 2020، به عنوان یک فرد خوداشتغال در این کشور، شما ملزم به پرداخت 10.5 درصد از درآمد سالانه و حداکثر مبلغ 5796 هزار دلار به عنوان مالیات خواهید بود.

مالیات ماشین در کانادا

یکی دیگر از مباحث مهم مالیات در کانادا در رابطه با خرید ماشین در این کشور است. بنابر آمار، مقدار مالیات ماشین در کانادا بنابر استانی که در آن زندگی می‌کنید متغیر بوده و نمی‎توان عدد ثابت و دقیقی برای آن محاسبه کرد، اما با احتساب مالیات فدرالی که معادل 5 درصد است و مجموع آن با مالیات استانی، شما ملزم به پرداخت مالیات 15 درصدی برای خرید خودرو در کانادا هستید.

این در حالی است که خرید خودروهای لوکس و گران‌قیمت مستلزم پرداخت مالیات بیشتر یعنی 20 درصد است.

اما برای درک بهتر موضوع مالیات ماشین در کانادا، بد نیست تا نگاهی به نمودار زیر بیاندازید:

استانمالیاتنرخ مالیات استانینرخ فدرالیGSTمجموع HST
آلبرتاGST0%5%5%
بریتیش کلمبیاGST+PST7 درصد برای خودروهای زیر 55 هزار دلار5 درصد12 درصد
منیتوباGST+RST7%5%11%
نیوبرانزویکHST10%5%15%
نیوفاندلند و لابرادورHST10%5%15%
نوا اسکوشیاHST10%5%15%
انتاریوHST8%5%13%
پرینس ادوارد آیلندHST10%5%15%
کبکGST+QST9.975%5%14.975%
ساسکاچوانGST+PST6%5%11%

طبق آمار بالا، آلبرتا کمترین مالیات خودرو در کانادا را داشته و بعد از آن استان ساسکاچوان با 11 درصد در رتبه دوم قرار دارد. این در حالی است که درصد مالیات پرداختی از طریق خرید از فروشگاه‌های خصوصی و یا خرید خودروی دست دوم کمتر از موارد اشاره شده در بالا است. یعنی در مقایسه با خرید از نمایندگی، خرید از فروشگاه‌های خصوصی در اغلب موارد شامل مالیات 5 درصدی فدرالی نمی‌شود.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می‌توان در استان آلبرتا که کمترین مالیات در کانادا در بخش خرید خودرو را دارد، یک ماشین خرید و به استان دیگر انتقال داد؟ در جواب باید این را بگوییم که با خرید خودرو در هر استان کانادایی، ملزم به ثبت و بیمه خودرو پیش از جابه جایی و رانندگی با آن خودرو هستید، از این رو، حتی اگر قصد انجام این کار را داشته باشید، هم باید در استان آلبرتا ثبت و بیمه خودرو را انجام دهید و هم در استان محل زندگی خودتان که در این صورت کار غیرمنطقی، هزینه‌بردار و زمان‌بری بوده و انجام آن درست نیست.

مالیات خانه در کانادا

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت investopedia، مقدار مالیات خرید خانه در کانادا برای ارزش 200 تا 250 هزار دلار کمتر از 1 درصد بوده و برای مبالغ بالاتر از این مقدار 2 درصد محاسبه می‌شود.

اما برای درک بهتر این موضوع، بد نیست تا نگاهی به مقدار مالیات پرداختی در استان‌های مختلف این کشور بیاندازیم:

استاننرخ مالیات مسکونیمالیات خانه با ارزش تا 250 هزار دلارمالیات خانه با ارزش تا 500 هزار دلارمالیات خانه با ارزش تا یک میلیون دلار
بریتیش کلمبیا، ونکوور0.24617 دلار1234 دلار2468
آلبرتا، کلگری0.63158931796357
انتاریو،تورنتو0.59158931786355
نیوبرانزویک، سنت جان1.7854.463892517850
ساسکاچوان، ساسکاتون0.86216443288656
کبک،مونترال0.76191838367672
نیوفاندلند و لابرادور0.73182536507300
نواسکوشیا، هلیفکس1.102771554211085
منیتوبا، وینیپگ1.243122624412487

از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال ارزانترین خانه در کانادا برای خرید باشید و در این رابطه به مقدار مالیات تعیین شده در هر استان نیز توجه کنید.

اطلاعات مورد نیاز ثبت مالیاتی در کانادا

در نهایت بد نیست به اطلاعات و موارد مورد نیاز یک اظهارنامه مالیاتی در این کشور اشاره کنیم:

 • نام و نام خانوادگی کامل مطابق کارت هویتی ارائه شده توسط دولت
 • آدرس محل سکونت در کانادا
 • شماره بیمه اجتماعی SIN
 • تاریخ ورود به کشور کانادا
 • تاریخ کسب وابستگی‌های قابل ملاحظه مسکونی در کانادا که شامل هماهنگی‌های محل زندگی، موارد مرتبط با ازدواج و همسر، جزئیات ملک شخصی، خرید یا اجاره، خرید خودرو و حتی مبلمان خانه می‌شود
 • میزان درآمد کسب شده از خارج از کشور کانادا
 • اطلاعات استخدام و کاری قبل از کانادا
 • اطلاعات افراد وابسته
 • اطلاعات درآمد همسر در زمان استقرار و زندگی در کانادا(که شامل درآمد داخلی و جهانی می‌شود)
 • گزارش دارایی‌های خارجی بیش از 100 هزار دلار
 • انواع درآمدهای کسب شده از سرمایه‌گذاری، سود و سود سهام
 • درآمدهای کسب شده از صندوق‌های سرمایه گذاری در حساب‌های غیر ثبت شده

در یک نتیجه گیری کلی، می توان این طور گفت که مبحث مالیات در این کشور بسیار گسترده بوده و نمی‌توان در یک مطلب به تمامی جزئیات مهم آن اعم از معافیت‌های مالیاتی، سیستم محاسبه مالیات برای دارایی‌های کشور مبدا و موارد این چنینی پرداخت، بر همین اساس، توصیه می‌کنیم که حتماً از کمک و خدمات یک کارشناس و مشاور مالی با تجربه در سیستم مالیاتی کانادا کمک گرفته و برای تاخیر در پرداخت، اشتباه محاسباتی و یا ارسال اظهارنامه مالیاتی اشتباه، ریسک جریمه‌های نقدی و مخدوش شدن کردیت بانکی در این کشور را به جان نخرید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *