مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به جمهوری چک چگونه است

اگر قصد دارید تا از طریق مهاجرت به اروپا و حوزه شینگن، تغییری اساسی در روند زندگی خود و خانواده ایجاد کنید، بهتر است از شرایط مهاجرت کاری به قاره اروپا مطلع شوید، البته ممکن است رزومه و شرایط تحصیلی شما به گونه ای باشد که امکان مهاجرت تحصیلی به جای مهاجرت کاری به اروپا را داشته باشید، اگر این طور نیست، در ادامه این مطلب مهاجرت کاری به جمهوری چک و برنامه اعزام نیروی کار به اروپا ،همراه ما باشید.

ویزای کار حوزه شینگن

پیش از پرداختن به موضوع مهم ویزای کار و مهاجرت کاری به جمهوری چک، باید این نکته را به شما یادآوری کنیم که این کشور جزو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. این بدین معنی است که دارنده هر یک از انواع ویزای شینگن مولتی چک و یا کارت اقامت این کشور، این امکان را دارد تا بدون نیاز به دریافت مجدد ویزا به سایر کشورهای عضو شینگن از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا سفر کند.

بنابر قوانین وضع شده در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن، اولویت کار و جذب نیرو در کشورهای این حوزه با شهروندان بومی، افراد دارای اقامت دائم و شهروندان سایر کشورهای اروپایی است.

در واقع تمامی موقعیت های شغلی در این کشور برای حداقل 30 تا 60 روز کاری برای افراد ذکر شده در بالا آگهی می شود، در صورتی که فرد مورد نظر برای موقعیت شغلی پیدا نشود، شرکت و کارفرما اجازه بررسی پرونده نیروی کار خارجی غیر اروپایی را خواهد داشت.

شما به عنوان یک ایرانی نمی توانید از همان ابتدا برای ویزای کار اروپا درخواست دهید، بلکه باید نخست باید به فکر دریافت یک مدرک مهم و تاثیرگذار در پروسه مهاجرت کاری یعنی جاب آفر(دعوت نامه کاری) باشید.

در واقع این امکان را دارید تا به وب سایت های کاریابی در خارج از کشور مراجعه کرده و از مشاغل مورد نیاز در جمهوری چک مطلع شوید، سپس انواع مدارک زیر را ترجمه و آماده کرده و از طریق اینترنت برای شرکت و کارفرمای مورد نظر خود در جمهوری چک بفرستید:

 • ترجمه رسمی رزومه و سوابق کاری قبلی
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده جاب آفر
 • اسکن پاسپورت و مدارک هویتی
 • ترجمه سوابق بیمه (ترجیحاً مرتبط با کار)
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی
 • ترجمه انواع گواهی های مهارتی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • آزمایش مدیکال
 • توصیه نامه کارفرماهای قبلی (در صورت امکان)
 • مدرک زبان (در صورت درخواست کارفرما)

به طور معمول، مکاتبه با کارفرما و پیدا کردن موقعیت شغلی از فاصله دور کاری زمان بر و سخت بوده و در صورتی که فرد از تخصص و مهارت ویژه برخوردار نباشد، ممکن است با عدم موفقیت در روند مهاجرت کاری به جمهوری چک روبرو شود.

از این رو برخی از افراد به دلیل نداشتن آشنایی کافی در زمینه تعامل با شرکت ها و کارفرماهای خارجی و ارسال صحیح اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای اخذ جاب آفر، به سراغ شرکت های واسط اعزام نیروی کار به کشورهای اروپایی می روند.

به طور معمول روند بررسی و ارزیابی پرونده ارسالی به کارفرما در جمهوری چک بین 2 تا 3 ماه کاری زمان می برد و در صورت تائید شرایط متقاضی، دعوت نامه کاری و یا همان جاب آفر به صورت اینترنتی برای فرد ارسال می شود.

مهاجرت کاری به جمهوری چک

در ادامه روند اخذ جاب آفر و یا پیشنهاد شغلی برای ویزای شینگن، نوبت به دریافت ویزای کار شینگن از سفارت جمهوری چک می رسد.

از این رو شما باید نسبت به رزرو وقت سفارت شنگن اقدام کرده و با آماده سازی مدارک مورد نیاز ویزای شینگن، خود را برای مراحل بعدی این مجوز مهم و ارزشمند کشور چک آماده کنید.

به طور معمول، این مدارک به استثنای مواردی که در بالا و در بخش کارفرما به آن اشاره شد، شامل اسناد زیر می شود:

از آنجایی که ویزای کار جمهوری چک از نوع ویزای بلند مدت شینگن (تایپ D) است، رسیدگی به امور این نوع از ویزای شینگن در سفارت جمهوری چک انجام می شود، اما اغلب خدمات ویزای کوتاه مدت چک و مراحل انگشت نگاری و عکس بیومتریک به کارگزاری وی اف اس در تهران واگذاری شده است.

شما باید به صورت اینترنتی برای رزرو وقت سفارت اقدام کرده و در موعد مقرر در محل سفارت حضور پیدا کنید، سپس با انجام مراحل انگشت نگاری و ثبت عکس بیومتریک، باید مدارک مورد نیاز را به افسر پرونده ارائه داده و هزینه ویزا را پرداخت کنید.

در نهایت، باید برای حداقل مدت 2 تا 3 ماه کاری منتظر باشید تا پرونده شما توسط سفارت جمهوری چک ارزیابی شود. در صورت موافقت با درخواست ویزای کار و مهاجرت کاری شما به اروپا، ایمیل تائید درخواست ویزا برای شما ارسال خواهد شد. شما باید با در دست داشتن اصل پاسپورت و پرینت نامه دریافتی به محل سفارت مراجعه کنید تا برچسب ویزا به پاسپورت شما پیوست شود.

مهاجرت کاری به چک با گروه شرکت های نیلگام

در حال حاضر گروه شرکت های نیلگام طرح اعزام نیروی کار به اروپا و مهاجرت کاری به جمهوری چک را به اجرا در آورده و خدمات مورد نیاز این پروسه را به متقاضیان واجد شرایط ارائه می دهد.

موقعیت های شغلی و مشاغل در دسترس جمهوری چک در دسته مشاغل عمومی بسته بندی، خدمات نظافتی و ساختمانی بوده و دارای میانگین حقوق 900 تا 1200 یورو در ماه است. این در حالی است که اسکان نیروی کار خارجی در این کشور هیچ هزینه ای نداشته و هزینه اسکان فرد نیز به عهده کارفرما است.

شما این امکان را دارید تا در صورت تمایل از این بسته مهاجرتی استفاده کرده و تحت شرایط زیر، قراردادی را با گروه شرکت های نیلگام منعقد کنید؛ لازم به ذکر است که هزینه مهاجرت کاری به جمهوری چک تحت 3 قسط و به شکل زیر از فرد دریافت می شود:

 • قسط اول: ارزیابی اولیه رزومه کاری و تحصیلی متقاضی، دریافت هزینه اولیه 500 یورو، آماده سازی و ارسال سوابق کاری و مدارک مرتبط به کارفرمای اروپایی
 • قسط دوم: پرداخت 500 یورو و اخذ جاب آفر از کارفرمای اروپایی
 • قسط سوم: اخذ مبلغ نهایی 1200 یورو و اقدام برای ویزای کار اروپا

با در نظر گرفتن مراحل آماده سازی مدارک، دریافت جاب آفر و اخذ ویزای بلند مدت شینگن جمهوری چک، زمان مورد نیاز به طور تقریبی بین 5 تا 6 ماه کاری خواهد بود.

زمانی که فرد موفق به دریافت ویزای کار چک می شود، باید با در دست داشتن جاب آفر به این کشور سفر کند، سپس با عقد قرارداد کاری با شرکت مورد نظر در اروپا، مجوز کار قانونی و کارت اقامت یکساله چک از سوی اداره کار و امور شهروندی برای وی صادر خواهد شد.

در صورتی که شرکت و کارفرمای اروپایی از نیروی کار خارجی راضی باشد و تمایل به تمدید قرارداد داشته باشد، کارت اقامت متقاضی برای یکسال دیگر تمدید شده و فرد می تواند به زندگی در کشور جمهوری چک بپردازد.

شما این امکان را دارید تا از همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال در هنگام کار در جمهوری چک برخوردار شوید و از مزایای تحصیل کم هزینه و رایگان فرزندان خود در این کشور استفاده کنید.

چنانچه موفق به تمدید کارت اقامت خود برای مدت 5 سال شوید، امکان درخواست کارت اقامت دائم جمهوری چک و تبدیل اقامت موقت شینگن به دائم را خواهید داشت. چه کارت اقامت شما یکساله باشد، چه دائمی، تحت هر شرایطی امکان سفر آزادانه به بیش از 30 کشور اروپایی را با کارت خود خواهید داشت.

لازم به ذکر است که با گذشت 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم جمهوری چک، شرایط درخواست حق شهروندی و پاسپورت این کشور را نیز داشته و می توانید از مزایای متعدد آن از جمله حق رای، حق بازنشستگی، سفر به بیش از 100 کشور دنیا و مزیت دو تابعیتی برخوردار شوید.

باید به این موضوع توجه داشته باید که حداقل مدرک مورد نیاز برای شرکت در طرح اعزام نیروی کار به اروپا و مهاجرت کاری، فوق دیپلم و یا همان کاردانی است و اولویت انتخاب متقاضیان با افرادی است که دارای مهارت نسبی زبان انگلیسی هستند.

این بدین خاطر است که توانایی برقراری ارتباط با کارفرما و همکاران خارجی در طی کار از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در صورت نبود توانایی لازم برای مکالمه و رساندن منظور، مشکلات عدیده ای برای شما ایجاد خواهد شد.

در نهایت شما این امکان را دارید تا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت کاری به جمهوری چک با کارشناسان ما در گروه شرکت های نیلگام تماس گرفته و یک وقت مشاوره اعزام نیروی کار رزرو کنید.

سپس باید در یک مصاحبه حضوری شرکت کرده و تمامی جوانب مهاجرت کاری به اروپا را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که طی ارزیابی های اولیه کارشناسان واجد شرایط شرکت در این طرح باشید امکان عقد قرارداد و شروع پروسه را خواهید داشت.

باید این موضوع را خاطر نشان کنیم که اولویت انتخاب با متقاضیان دارای مدرک زبان انگلیسی و مهارت متوسط و رو به بالای زبان است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *