مهاجرت با کارآفرینی

بهترین کشور برای سرمایه گذاری در سال 2022

بهترین کشور برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ کدام است؟ کدام کشورها از عناصر مهم در جذب سرمایه‌گذاران خارجی برخوردارند؟ کدام یک از آنها علاوه بر داشتن رشد جمعیتی مناسب، شاهد افزایش کیفیت زندگی، در طبقه متوسط جامعه هستند؟ و کدام یک از این کشورها قوانین و سیاست‌های آسانی برای رفت و آمد و بازدید از مقصد سرمایه‌گذاری دارند؟

در این مطلب علاوه بر برخی کشورهای پیشرفته، تعدادی از بازارهای نوظهور مثل ویتنام، کامبوج، شیلی، مکزیک، لیتوانی، استونی و غیره را معرفی کرده و شعاع دیدمان را به کشورهای مشهور محدود نمی‌کنیم. برخی از این کشورهای در حال توسعه، به دلیل فاصله‌ای که با اقتصاد بین‌المللی دارند، از بحران‌های مالی جهان مصون مانده و همین نکته، نقش مهمی در جذب سرمایه‌گذاران فرصت‌طلب ایفا کرده است.

بهترین کشور برای سرمایه گذاری

سال ۲۰۲۲ سال تغییرات عظیم و دگرگونی‌های بزرگ است و این تحولات، مستقیم و غیرمستقیم، تمام کشورها را تحت شعاع قرار خواهند داد. حتی آنهایی که با رکود بازار جهانی، دچار تلاطم چندانی نمی‌شوند و خیلی بی سر و صدا به رشد اقتصادی خود ادامه می‌دهند. این هم در نظر بگیریم، که بهترین کشور برای سرمایه گذاری، لزوماً بهترین کشور برای زندگی و اقامت فرد نیست.

به طور مثال، شاید سرمایه‌گذاری در بازار املاک کلمبیا، جزو بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری باشد. اما انصافاً چند نفر را می‌شناسید که کلمبیا را به عنوان محل ایده‌آل زندگی انتخاب کنند؟ از آن طرف، کشورهایی مثل چین و ژاپن و برخی دیگر از کشورهای شرق آسیا، با تمام جذابیت‌هایی که دارند، امکان سفر برای گردشگران بین‌المللی را تا سال ۲۰۲۳ معلق کرده‌اند. اتفاقی که به مذاق سرمایه‌گذاران بالقوهٔ خارجی، ابداً خوش نمی‌آید. در ادامه با موسسه مهاجرتی نیلگام سفر در جستجوی بهترین کشور برای سرمایه گذاری همراه باشید.

بهترین کشور برای سرمایه گذاری در آسیا

پس تا اینجای کار به سه نکتهٔ اساسی در خصوص بهترین کشور برای سرمایه گذاری اشاره کرده‌ایم. یک اینکه لازم نیست کشور مورد نظر جزو کشورهای توسعه‌یافتهٔ جهان باشد. دوم اینکه یک کشور مناسب برای سرمایه‌گذاری، قرار نیست هدف نهایی سرمایه‌گذار جهت اقامت دائم باشد. و در نهایت اینکه بهترین کشور برای سرمایه گذاری، باید امکان رفت و آمد آسان را با ویزای توریستی یا چیزی شبیه‌ به آن فراهم کند. در این قسمت به چند کشور آسیایی می‌پردازیم که برخی از آنها، سالهاست که در رادار سرمایه‌گذاران چشمک زده‌اند.

ویتنام

ویتنام مصداق بارز یک اقتصاد منزوی، دور از رکود و در عین حال با ثبات است. این کشور آسیایی سرسبز و زیبا با همین ویژگی، خودش را در تیررس سرمایه‌گذاران قرار داده و شاهد سرازیر شدن سرمایه به بازار سهامش بوده است. به طور دقیق‌تر، حدوداً ۳۰ سالی می‌شود که ویتنام این روند مثبت را ادامه و تقریباً از تمام رکودهای اقتصادی جاخالی داده است.

از بحران مالی آسیا در ۱۹۹۷ گرفته تا بحران جهانی ناشی از کرونا، هیچ‌‌یک اخلالی در رشد اقتصادی و افزایش نرخ تولید ناخالص داخلی ویتنام ایجاده نکرده‌اند. شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل این ماجرا، بخش تولید سرحال و رو به توسعهٔ ویتنام باشد که در کنار هزینه‌های پایین برق و مواد خام و نیروی کار، گوی سبقت را از همسایهٔ قدرتمندش یعنی چین هم دزدیده است.

در این حد که بسیاری از کارخانه‌ها، خط تولید را از داخل چین به ویتنام انتقال داده و از مجاورت دو کشور و امکان جایجایی از مرز زمینی، نهایت استفاده را برده‌اند. ویتنام علاوه بر بازار سهام، از نظر سرمایه‌گذاری در بازار ملک هم اوضاع خوبی دارد و اینطور که پیداست، یکی از بهترین کشورهای جهان برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ و سال‌های پیش روست.

کامبوج

کامبوج هم درست همانند ویتنام و برخلاف گذشتهٔ تاریکی که داشته، آیندهٔ بسیار روشنی را متصور است. این کشور در دههٔ گذشته بارها صاحب‌نظران اقتصادی را متعجب کرده و با رشد GDP بالای ۷ درصد، جدیتش را در مسیر توسعه نشان داده است. کامبوج بازار سهام بسیار کوچکی دارد و در حال حاضر فقط ۹ شرکت در بورس آن شرکت کرده‌اند، اما از لحاظ خرید و اجارهٔ ملک، یکی از به صرفه‌ترین و پربازده‌ترین نقاط جهان است.

در واقع، وقتی به رشد قیمت ملک در کشورهای همسایه مثل تایلند و ویتنام نگاه می‌کنیم، نسبت به آیندهٔ بازار املاک پنوم پن (پایتخت کامبوج) مطمئن می‌شویم. چیزی که به گفتهٔ کارشناسان، شبیه به بازار املاک و مستغلات بانکوک در دهه ۱۹۹۰ یا سایگون در سالهای بعد از ۲۰۰۰ است. و اگر نظر کارشناسان قانع‌کننده نیست، کافیست به میانگین سنی این کشور که عدد خیره کنندهٔ ۲۵/۶ سال را نشان می‌دهد توجه کنیم.

همین جمعیت جوان می‌تواند بزرگترین نقطهٔ قوت کامبوج باشد و با بهره وری نیروی کار، رشد جمعیت بیشتر و افزایش سرعت شهرنشینی در سال‌های نه چندان دور هم‌معنا باشد. آن هم برای کشوری که هنوز ۷۵ درصد جمعیتش در روستاها زندگی می‌کنند و ظرفیتش برای رشد و توسعهٔ شهری و گران شدن بازار ملک بی‌نهایت است.

سنگاپور

کشور یا به عبارت دقیق‌تر دولت‌شهرِ سنگاپور، سالهاست که مهمترین مرکز مالی و تجاری آسیا بوده و در ردهٔ کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد. این سرزمین ۶ میلیون نفری با وفور ثروت و تعدد کمپانی‌های خانوادگی و شرکت‌های وِنچر کپیتال (سرمایه‌گذاران خطرپذیر) در جایگاه ویژه‌ای بوده و حتی از نظر حجم معاملات فارکس FOREX یا بازار ارز بین‌المللی، گوی سبقت‌ را از رقبای قدرتمندی مثل توکیو و هنگ کنگ ربوده است.

بازار سهام سنگاپور، پناهگاه امن سرمایه‌گذاران در شرایط نامطمئن اقتصادی بوده و از آن طرف بازار املاکش، یکی از گران قیمت‌ترین بازارهای ملک در کل جهان است (سومین بازار گران ملک پس از هنگ کنگ و موناکو). در این حد که یک آپارتمان متوسط در مناطق مارینا یا اورچارد سنگاپور، متری ۲۰ هزار دلار آمریکا قیمت دارد. سرمایه‌گذاری در این ملک سنگاپور به درد کسانی می‌خورد که جیب‌های عمیقی‌ داشته و می‌توانند با مالیات ۲۵ درصدی (معروف به مالیات واگذاری) روی کل ارزش ملک کنار بیایند.

مالزی

مالزی هم جزو کشورهای توسعه‌یافتهٔ آسیاییست که به قولی تنه‌اش به تنهٔ همسایهٔ ثروتمندش یعنی سنگاپور خورده و از این ماجرا نهایت بهره را می برد. در واقع هر آنچه که امروز در سنگاپور رخ داده، می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور در مالزی هم پیشامد کند و همین قضیه، موجب علاقهٔ مضاعف سرمایه‌گذاران خارجی به این کشور شده است.

واحد پول مالزی یعنی رینگیت، سالهاست که از ثبات قابل توجهی برخوردار بوده و طی پنج سال گذشته، با وجود تلاطم‌های بوجود آمده در اقتصاد جهانی، ارزش خود را در برابر دلار آمریکا حفظ کرده است (هر دلار معادل ۴/۲ رینگت مالزی است). نکتهٔ جالب اینجاست که تا همین چند صباح قبل، اقتصاد مالزی، به عنوان یک اقتصاد مبتنی بر نفت شناخته می‌شد و بالا بودن ارزش پولش، مسئلهٔ چندان عجیبی نبود.

اما وقتی شاهد بودیم که با وجود کاهش قیمت نفت، ارزش رینگت تغییر چندانی نکرده، قانع شدیم که اقتصاد مالزی در مسیر تبدیل به یک اقتصاد مدرن قدم‌های بزرگی برداشته و به عنوان کاندید بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری سری در سرها درآورده است. به علاوه، جذابیت مالزی به دلیل نزدیکی جغرافیایی و شباهتهای فرهنگی با سنگاپور، برای سرمایه‌گذاران دوچندان است و به باور صاحب‌نظران اقتصادی، تا سال ۲۰۳۰ به یکی از قوی‌ترین اقتصادهای توسعه‌یافتهٔ آسیا و جهان تبدیل می‌شود.

امارات

اقتصاد امارات با تمام زیرساخت‌های مالی محکمی که دارد، ضربهٔ مهلکی از همه‌گیری ویروس کرونا خورده است. اما درست پیش از این اتفاق، شاهد یک رشد ۳۲ درصدی در سرمایه‌گذاری خارجی بوده است. سرمایه‌هایی که بخش عمدهٔ آنها در حوزهٔ تجارت و کسب و کارها بوده و مواردی مثل املاک و مستغلات، امور مالی و بیمه و معدن و ساخت و ساز را هم شامل بوده است.

امارات به عنوان یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان، اقامت با ویزای سرمایه‌گذاری را به ۳ سال افزایش داده و مهلت منطقی و ایده‌آلی برای پا گرفتن و سودآوری کسب‌وکارهای تازه بوجود آورده است. البته امکان اقامت‌های طولانی‌تر ۵ و ۱۰ ساله هم در فراهم است که به ترتیب به ۵ و ۱۰ میلیون درهم سرمایه نیاز دارد.

اکوسیستم تجاری و اقتصادی مطلوب، کیفیت بالای امکانات آموزشی و بهداشتی، وجود نیروهای متخصص و سیاست‌های مالیاتی ایده‌آل برای کارآفرینی و ایجاد کسب و کار، امارات متحده عربی را به کاندید جدی بهترین کشور برای سرمایه گذاری تبدیل کرده و محلی مثل برج خلیفه دبی را که در آیندهٔ نه چندان دور، رکورد بلندترین سازه‌ٔ جهان را از دست می‌دهد، به پاتوقی برای بیزنس‌ها و سرمایه‌گذاران ریز و درشت تبدیل کرده است.

اندونزی

اندونزی دست به اقدامات جاه‌طلبانه‌ای زده و به دنبال جذب سرمایهٔ خارجی به ارزش ۱۲۰۰ تریلیون روپیه (معادل ۸۳ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۲ است. خصوصاً در صنعت خودروهای برقی، که یکی از قوی‌ترین و آینده‌دارترین صنایع حال حاضر دنیا محسوب می‌شود. صنعتی که اساسش بر یک عنصر ارزشمند یعنی نیکل استوار است و در بطن خاک اندونزی به وفور یافت می‌شود.

بزرگترین اقتصاد جنوب شرقی آسیا، در سال گذشته با جذب بیش از ۴۰۰ تریلیون روپیه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، رکورد تازه‌ای زد و نشان داد که می‌تواند بهترین کشور برای سرمایه گذاری در سال‌های آتی باشد. در واقع هر کشوری که با ساخت قطعات الکترونیک و وسایل باتری‌‌خور سر و کار دارد، قطعاً گذرش به بازار اندونزی، یعنی بزرگترین صادرکنندهٔ نیکل جهان خواهد افتاد.

آن هم وقتی که از سال ۲۰۲۰ به اینطرف، دولتش صادرات این فلز ارزشمند را ممنوع کرده و علاوه بر علاقمند کردن ابرکمپانی‌های کره‌ای مثل سامسونگ و ال‌جی و تعدادی از بزرگترین کمپانی‌های تایوانی، سرنوشت آیندهٔ خودروهای برقی را در دست گرفته است.

عمان و قطر

عمان هم مسیری شبیه به امارات را در پیش گرفته و با ویزاهای ۵ ساله و ۱۰ ساله، مسیر جذب سرمایه‌گذاران خارجی و تبدیل شدن به یکی از اقتصادهای مهم حاشیهٔ خلیج فارس را در پیش گرفته است. اقتصادی که سالها به شکلی سنتی، محدود و مبتنی بر نفت اداره می‌شده و با تحولات اخیر و رکود بازار نفت و عبرتی که از ماجرای کرونا گرفته، می‌خواهد به جای وابستگی به منابع زیرزمینی، به دنبال درآمدهای جایگزین باشد.

موردی که دامنگیر کشور قطر هم شده و این شیخ‌نشین ثروتمند را، برای ایجاد طرح‌های تشویقی و جذب سرمایهٔ خارجی به تکاپو انداخته است. در خصوص عمان هنوز عدد و رقم مشخصی در اختیار نداریم اما در مورد قطر، با ۲۰۰ هزار دلار سرمایه، امکان دریافت اقامت موقت وجود دارد و برای اقامت دائم، باید دست کم ۱ میلیون دلار در بازار مسکن کشور سرمایه‌گذاری شود.

ترکیه

ترکیه با ترفند اعطای شهروندی از طریق خرید ملک، سرمایه‌گذاران بسیاری از خاورمیانه به سمت خود سرازیر کرد و در این بین، شاهد رکوردزنی سرمایه‌گذاران ایرانی بود. طرحی که با یک سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری در بازار مسکن، امکان دریافت شهروندی ترکیه را برای متقاضی، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالش فراهم می‌کند. البته به شرطی که تا ۳ سال صحبتی از فروش ملک در میان نباشد.

کسانی که تمایلی به خرید ملک در ترکیه ندارند، می‌توانند با تزریق ۵۰۰ هزار دلار در شرکت‌های املاکی، تابعیت این کشور را دریافت کنند. متأسفانه، موازی با داغ شدن تنور مسکن در ترکیه، بازار سوء استفاده و کلاهبرداری هم حسابی داغ شده و پای مشاورین بی‌تجربه و ضرر و زیان‌های سنگین را به ماجرا باز کرده است. از آن طرف هزینه ایجاد کسب و کار در ترکیه، بسته به ماهیت شرکت، می‌تواند در بازه‌ای بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار لیر جمع و جور شود و مسیر بسیار به صرفه‌تری برای سرمایه‌گذاری باشد.

بهترین کشور برای سرمایه گذاری در آمریکای لاتین

اکثر کشورهای آمریکای لاتین، سال‌ها با تورم و بی‌ثباتی سیاسی دست و پنجه نرم کرده‌اند و برخی از آنها هنوز هم از دیکتاتوری و فساد سیاسی و مالی رنج می‌برند. اما در این قسمت به چهار کشور شیلی، پرو، کلمبیا و مکزیک می‌پردازیم که در این سال‌ها، خیلی بی‌ سر و صدا تغییر ماهیت داده و مسیر رشد و توسعه را در پیش گرفته‌اند.

شیلی

کشور شیلی در سال‌های اخیر، خیلی نامحسوس و چراغ خاموش، تبدیل به نمونهٔ موفق رشد و توسعه در آمریکای لاتین و جهان شده است. استقبال این کشور از سرمایه‌گذاری خارجی، به سالهای تاریک دهه هفتاد و دوران رژیم دیکتاتوری پینوشه برمی‌گردد. با این تفاوت که امروز اوضاع آرام است و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند از مزیت تبصرهٔ ۶۰۰ قانون تجارت در این کشور استفاده کنند و از همان مزایای سرمایه‌گذاران بومی برخوردار باشند.

نرخ مالیات کمتر برای شرکت‌ها، بسته‌های حمایتی متعدد برای کسب و کارهای تازه و تعرفه‌های صادراتی پایین (۶ درصد از سال ۲۰۰۴)، تکانه‌های شدیدی در اقتصاد شیلی ایجاد کرده و نتایج زودبازده و معناداری در اقتصاد کشور بوجود آورده. در این حد که شرکای تجاری مهمی مثل کانادا، مکزیک، چین، ژاپن، اتحادیه اروپا، کرهٔ جنوبی، برونئی، نیوزیلند و سنگاپور، یکی پس از دیگری وارد مراوده شدند و همکاری‌های دو جانبه‌ای با این کشور در حال رشد آغاز کردند. در ضمن حواسمان باشد که پاسپورت شیلی، در رتبه شانزدهم جهان قرار دارد.

کلمبیا

کلمبیا در چند صباح اخیر، پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای در عرصهٔ تجارت داشته و سرنوشت نزدیک به ۵۰ میلیون شهروندش، با ثروت بزرگترین شریک تجاری‌اش یعنی ایالات متحده گره خورده. در این حد که در سال ۲۰۲۱ بیش از یک سوم صادرات کالاهایش به ارزش ۹/۵ میلیارد دلار به آمریکا اختصاص داشته و تأثیر قابل توجهی در افزایش درآمد کشور داشته.

با اینکه کلمبیا هنوز با تبدیل به یک کشور توسعه‌یافته فاصله دارد، سرزمین فوق‌العاده حاصلخیزیست که می‌تواند با اتکا به منابع کشاورزی و معدنی‌ بی‌نظیرش، رشد پرشتابی را تجربه کند. به علاوه، این کشور یکی از ۲۰ صادرکننده نفت در جهان است و فقط در سال ۲۰۲۰ رقمی نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار از محل سوخت‌های فسیلی درآمد داشته است.

کلمبیا از جهاتی بهترین کشور برای سرمایه گذاری است. چون با جدیت تمام در مسیر تجارت آزاد قرار دارد، مالیات‌ها را کاهش داده، مشوق‌های مالیاتی خاصی برای سرمایه‌گذاران قائل شده، و از آن طرف هم بازار مسکنش، روز به روز در حال داغتر شدن است و در کل برای کسانی که بیش از ۶۵۰ میلیون پزوس (معادل ۱۶۲ هزار دلار آمریکا) سرمایه‌گذاری کنند، اقامت دائم صادر می‌کند.

پرو

پرو هم یکی دیگر از کشورهای خوش‌آتیه و در حال توسعهٔ آمریکای لاتین است و قصد دارد ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی سال ۲۰۲۰ را، به شکلی قابل توجه افزایش دهد. در اثبات رشد اقتصادی پرو همین بس که بر اساس گزارش بانک جهانی، درصد شهروندانی که روزانه کمتر از ۵/۵ دلار درآمد دارند از ۳۵ به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

جالب اینجاست که برخلاف کلمبیا و شیلی، اصلی‌ترین شریک تجاری این کشور آمریکا نیست و چین خیلی زودتر به پتانسیل‌های انکارناپذیر این سرزمین پی برده و آمریکا را از لحاظ مراودات تجاری با پرو، در ردهٔ دوم قرار داده است. رئیس‌جمهور فعلی کشور متعهد شده، که حداقل دستمزدها را افزایش دهد و با هدف تأمین بودجه بهداشت و آموزش، مالیات صنعت معدن را بیشتر کند. کسانی که از طریق سرمایه‌گذاری ۳ سال در پرو بمانند می‌توانند برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند.

بهترین کشور برای سرمایه گذاری در آمریکای شمالی

بازار آمریکای شمالی، دو مورد از برترین اقتصادهای جهان یعنی آمریکا و کانادا، و یکی از خوش‌آتیه‌ترین و رو به رشد‌ترین بازارهای جهان یعنی مکزیک را در برمی‌گیرد. در این بخش از آمریکا صرف نظر می‌کنیم و به دو کشور کانادا و مکزیک، که قوانین و روادید  به مراتب ساده‌تر و واقع‌گرایانه‌تری برای ایرانیان دارند، اشاره خواهیم کرد.

مکزیک

مکزیک جنوبی‌ترین کشور آمریکای شمالی و یکی از اعضای توافقنامه تجارت آزاد NAFTA است. توافق‌نامه‌ای که با کانادا و ایالات متحده امضا شده و با قرار دادن مکزیک در یک مثلث قدرت، بهبود چشمگیری در اقتصاد این کشور به همراه داشته است. ایالات متحده به عنوان بزرگترین شریک تجاری مکزیک ۴۵ درصد وارداتش را تأمین و ۸۳ درصد صادرات کشور را خریداری می‌کند.

به لطف توافقنامهٔ جدید، وضعیت نیروی کار در مکزیک بهتر و تمایل سرمایه‌گذاران خارجی به این کشور بیشتر شده و جالب اینکه بر خلاف اکثر کشورهای جهان، صادرات مکزیک در زمان فراگیری کرونا به بالاترین حد خود رسیده است! مکزیک بعد از برزیل دومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین بوده، درآمدش مرز ۱ تریلیون دلار را رد کرده و در جستجوی بهترین کشور برای سرمایه گذاری، جزو کاندیداهای اصلی است.

کانادا

کانادا صاحب یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای جهان است و تعدادی از متنوع‌ترین طرح‌ها و برنامه‌های سرمایه‌گذاری را دارد. صحبت از جزئیات ماجرا مطلب جداگانه‌ای را می‌طلبد اما در همین حد بدانیم که در کانادا، دو نوع کلی سرمایه‌گذاری وجود دارد. یکی سرمایه‌گذاری در دولت و دیگری سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار یا استارتاپ جدید.

سرمایه‌گذاری در دولت به رقمی بین ۱۵۰ تا ۸۰۰ هزار دلار کانادا نیاز دارد و به اقامت دائم هم منتهی می‌شود. و از آن طرف سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار جدید یا خرید یک بیزنس موجود، با عددی بین ۳۵۰ تا ۸۰۰ هزار دلار کانادا (و در مواردی کمتر) امکانپذیر است.

همچنین دارایی خالص سرمایه‌گذار، توسط کانادا ارزیابی شود تا هم از راه قانونی بدست آمده و هم با استان انتخابی متناب باشد. در کانادا رقم سرمایه‌گذاری بسته به استان انتخابی، بین ۳۵۰ هزار تا ۱ میلیون ۶۰۰ هزار دلار کانادا تغییر می‌کند. در حال حاضر فضای استارتاپی اقتصاد نهم جهان، از رونق قابل توجهی برخوردار شده و دریافت ویزای استارتاپ کانادا طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

بهترین کشور برای سرمایه گذاری در اروپا

سرمایه‌گذاری در قاره‌ای که تعدادی از ثروتمندترین و بزرگترین اقتصادهای جهان را در بر گرفته، جایی برای شک و شبهه ندارد. اما باید دقت کرد که کشورهایی مثل آلمان و فرانسه و اسپانیا و ایتالیا، تنها گزینه‌های ایده‌آل سرمایه‌گذاری نیستند، و بهتر است که شعاع دیدمان، کشورهای کم نام و نشان‌تر قارهٔ سبز را هم شامل بشود.

لیتوانی

لیتوانی یکی از کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا در منطقهٔ بالتیک است و با لهستان و لتونی و بلاروس مرز مشترک دارد. امکان حرکت آزادانهٔ نیروی کار و سرمایه و جابجایی کمپانی در کل اروپا، از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در این چهار کشور اروپایی بوده و در این بین، لیتوانی با مالیات کم، نیروی کار ماهر، زیرساخت قابل اعتماد و حاکمیت کامل قانون، گزینهٔ بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

سرمایه‌گذاری در لیتوانی به دست کم ۳۰۰ هزار یورو نیاز دارد و در چند صباح اخیر، محبوبیت ویزای استارتاپ لیتوانی هم به شکل چشمگیری افزایش یافته است. لیتوانی از دو منطقهٔ آزاد تجاری یا FTZ برخودارست که کسب و کارهای تازه تأسیس را تا ۶ سال از مالیات بر درآمد، مالیات بر سود سهام و مالیات بر املاک معاف می‌کند. لیتوانی عضو حوزهٔ شنگن است و براحتی می‌تواند بهترین کشور برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ باشد.

پرتغال

پرتغال هم عضو دیگری از اتحادیه اروپا و حوزهٔ شنگن است و اقتصادش با ارز قدرتمند یورو سر و کار دارد. این کشور خوش‌ آب و هوا و گرمسیر مدیترانه‌ای، یکی از بزرگترین صادرکنندگان زیتون و نوشیدنی‌های انگوری بوده و در بخش‌های املاک، ساخت و ساز، خودرو، ماهیگیری و گردشگری، سالم، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. شهرهای مهم پرتغال مثل لیسبون، پورتو، فارو و کویمبرا، شهرهایی زیبا و توسعه‌یافته‌اند و هزینهٔ زندگی در آنها به نسبت سایر شهرهای مشهور اروپایی منطقی‌تر است.

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با ۳۵۰ هزار یورو در خارج از پایتخت (لیسبون) و یا ۵۰۰ هزار یورو در داخل آن، ویزای طلایی پرتغال موسوم به Golden Visa را دریافت کنند و این سرمایه را در بازار ملک و یا کسب و کارهای جدید تزریق نمایند. برای سرمایه‌گذاری در پرتغال نیازی به حضور دائم نیست و یک الی دو هفته در سال کفایت می‌کند و پس از گذشت ۶ سال و تسلط کامل به زبان پرتغالی، امکان دریافت شهروندی این کشور فراهم می‌شود.

استونی

استونی یک کشور توسعه‌یافته و پیشرفته در اروپای شمالی، عضو اتحادیهٔ اروپا و منطقه شنگن است. این کشور از نظر آزادی مدنی و آزادی مطبوعات رتبهٔ بسیار بالایی دارد و در صنایع مهندسی مثل الکترونیک و محصولات چوبی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. استونی با معرفی طرح E-Residency یا به قولی شهروندی دیجیتال، نظرهای بسیاری را به سمت خود جلب کرده و امکان تجارت آنلاین را با کمترین محدودیت ممکن فراهم آورده است.

استونی طرح خاصی برای خرید ملک ندارد و در حال حاضر ویزای استارتاپ استونی تقاضای قابل توجهی در بین ویزاهای اروپایی پیدا کرده است. این کشور چند منطقهٔ آزاد تجاری دارد، از لحاظ مالیاتی ایده‌آل است و به کسانی که بیش از یک میلیون یورو در کسب و کارهای این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند، اقامت دائم می‌دهد. حداقل سرمایهٔ لازم برای استونی ۱۰۰ یورو بوده و پس از هشت سال اقامت قانونی در این کشور، امکان دریافت شهروندی فراهم می‌شود.

یونان

یونان هم یکی دیگر از کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپاست. کشوری توسعه یافته که رکود اقتصادی سنگینی را پشت سر گذاشته و با تکیه بر بخش خدمات، گردشگری، حوزهٔ انرژی و زیرساخت‌های حمل و نقل خوبی که دارد، با جدیت در حال جبران مافات و پرداخت بدهی‌هایش است.

گردشگری یونان ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده و آب و هوای مدیترانه‌ای و مناظر چشم‌نوازش، آن را به محل ایده‌آلی برای کار و زندگی تبدیل کرده است. اخذ اقامت یونان با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار یورو در بازار مسکن، بلافاصله انجام می‌شود و نیازی به سابقهٔ اقامت در این کشور وجود ندارد. درخواست شهروندی هم پس از هفت سال زندگی در این کشور امکانپذیر است و مانعی برای تابعیت دوگانه وجود ندارد.

اسپانیا

اسپانیا یکی از مهمترین اعضای اتحادیه اروپا و توافقنامه شنگن است. دومین کشور توریستی جهان (بعد از فرانسه) با صادرات محصولات کشاورزی، زیرساخت‌های توسعه‌یافتهٔ حمل و نقل، بازار داغ املاک و مستغلات، و صنایع سنگین قدرتمندی که دارد، سرزمین ایده‌آلی هم برای زندگی و هم سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

با ۵۰۰ هزار یورو در بازار املاک یا ۱ میلیون یورو به صورت سپردهٔ بانکی یا خرید سهام اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی  امکان پذیر بوده و ویزای سرمایه‌گذاری این کشور در فواصل ۲ ساله قابل تجدید است. برای دریافت اقامت دائم اسپانیا، مدت زمان عدم حضور در این کشور، نباید از ۶ ماه تجاوز کند و اگر این روال به مدت ۱۰ سال حفظ شود، امکان دریافت پاسپورت اسپانیایی وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که اسپانیا، تابعیت دوگانه را فقط با کشورهای اسپانیایی‌زبان مجاز می‌داند.

در صورت تمایل به مشاوره یا سوال در خصوص آخرین قوانین صدور ویزای شنگن یا سایر ویزاها با همکاران ما در موسسه مهاجرتی نیلگام سفر در تماس باشید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *