مهاجرت

با کارت اقامت کانادا آشنا شوید

تا حالا به این موضوع فکر کرده‌اید که مدارک شناسایی مختلف تا چه اندازه در زندگی ما تاثیرگذار هستند؟ کارت‌ها و مدارک شناسایی به نوعی هویت ما هستند و هر کدام از آنها به ما مجوز انجام کارهای خاصی را می‌دهند. اهمیت این مدارک به اندازه‌ای است که گاهی داشتن یک کارت خاص، می‌تواند آینده افراد را از این رو به آن رو کند. کارت اقامت کانادا یکی از همین مدارکی است که خیلی از مردم در نقاط مختلف دنیا، رویای داشتن آن را در سر می‌پرورانند. اما واقعا کارت اقامت کانادا چیست و چه امتیازاتی به دارنده این کارت تعلق می‌گیرد؟ در این مطلب، ضمن بررسی این موارد در رابطه با روش های گرفتن کارت اقامت کانادا نیز صحبت می‌کنیم.


کارت اقامت کانادا چیست؟

افرادی که تابعیت کشور کانادا را ندارند و از طریق روش‌های قانونی به این کشور مهاجرت کرده‌اند، مقیم دائم کانادا شناخته می‌شوند. در واقع این افراد، شهروندان سایر کشورها هستند که موفق به گرفتن اقامت دائم کانادا شده‌اند. به این افراد، یک کارت شناسایی تحت عنوان کارت اقامت کانادا یا کارت PR داده می‌شود که از آن برای اثبات وضعیت خود در کشور کانادا استفاده می‌کنند. ضمن اینکه، کارت PR یک سند مسافرتی مهم نیز محسوب می‌شود و مهاجران کانادا در صورت خروج از کشور، بدون داشتن این کارت امکان ورود مجدد به کانادا را نخواهند داشت.

دانشجویان و نیروی کار خارجی که به صورت موقت در کشور کانادا زندگی می‌کنند کارت اقامت این کشور را ندارند

طرح ایجاد کارت PR کانادا در سال 2001 میلادی ارائه شد و در سال 2002 برای اولین بار در اختیار مهاجران این کشور قرار گرفت. این کارت، یک شماره دارد که به صورت شناسه سریالی بوده و اطلاعات شخصی و بیوگرافی شما به آن لینک شده است. مدت اعتبار کارت اقامت کانادا 5 ساله است اما در برخی موارد نادر ممکن است به صورت یک ساله هم صادر شود. بعد از پایان مدت اعتبار، می‌توانید مجددا آن را تمدید کنید و تنها در مواردی مانند انجام جرم و جنایت است که اقامت دائم افراد لغو خواهد شد.


دریافت کارت
PR کانادا چه امتیازاتی دارد؟

شخص دارنده کارت PR کانادا از حقوق و امتیازات مختلفی بهره مند خواهد شد. از جمله مزایای کارت اقامت کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    مزایای اجتماعی شهروندان کانادایی از جمله پوشش بیمه و مراقبت‌های بهداشتی
•    امکان زندگی، کار و تحصیل در تمام نقاط کانادا
•    امکان درخواست تابعیت کشور کانادا
•    قرار گرفتن تحت حمایت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی این کشور
به عنوان مقیم دائم کانادا باید مالیات پرداخت کنید و به کلیه قوانین این کشور در سطح فدرال، استان و شهر احترام بگذارید. ضمنا اجازه ندارید که:
•    برای پست‌های سیاسی کاندید شوید یا رای بدهید
•    وارد برخی شغل‌ها شوید که سطح امنیتی بالایی دارند

چطور کارت اقامت دائم کانادا را بگیریم؟

برای اینکه بتوانید کارت اقامت دائم کانادا را بگیرید، گزینه‌های مختلفی در دسترس شما قرار دارد. شما می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرت کاری، اقامت این کشور را به دست آورید یا از طریق برنامه‎های کارآفرینی و سرمایه گذاری اقدام کنید. همچنین اگر یکی از اعضای خانواده شما در کانادا باشد می‌توانید تحت شرایط مشخصی اقدام به دریافت اقامت کانادا کنید. در ادامه، متداول‌ترین شیوه‌های اخذ کارت اقامت کانادا را بررسی می‌کنیم.

گرفتن کارت اقامت کانادا با مهاجرت کاری

یکی از بهترین راه‌هایی که برای گرفتن اقامت دائم کانادا پیش روی شماست، مهاجرت کاری به این کشور است. کانادا اقتصاد توسعه یافته‌ای دارد و برای پیشرفت بیشتر در زمینه‌های اقتصادی، نیازمند نیروی کار متخصص است. به همین دلیل، دولت این کشور برنامه‌های مختلفی را در زمینه جذب نیروی کار ماهر خارجی طراحی کرده است که از مهم‌ترین آنها می‌توانیم به برنامه اسکیل ورکر کانادا اشاره کنیم. برنامه نامزدی استانی یکی از جذاب‌ترین انواع برنامه اسکیل ورکر است که با شرکت در آن می‌توانید مجوز کار در یک استان خاص را به دست آورده و اقامت دائم کانادا را بگیرید.


گرفتن کارت اقامت کانادا از طریق خانواده

اگر یکی از اعضای خانواده شما مثل پدر، مادر، همسر و یا فرزند شما شهروند یا مقیم دائم کشور کانادا باشد می‌توانید از طریق اسپانسرشیب خانوادگی شانس خود را برای گرفتن اقامت دائم این کشور امتحان کنید. البته مهاجرت خانوادگی به کانادا شرایط خاص خود را دارد. به عنوان مثال، شخصی که برای شما دعوت نامه می‌فرستد باید بتواند ثابت کند که از پس هزینه‌های شما در زمان حضور در کانادا برخواهد آمد. همچنین الزامات دیگری مانند سن و تاهل نیز از دیگر شرایط مربوط به این نوع مهاجرت محسوب می‌شوند.

گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

اگر از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستید، این امکان را خواهید داشت تا با سرمایه گذاری در کسب و کارهای کشور کانادا، اقامت دائم این کشور را برای خودتان و اعضای خانواده‌تان بگیرید. همچنین می‌توانید از طریق برنامه‌های کارآفرینی و اخذ ویزای استارت آپ نیز کارت PR کانادا را دریافت کنید. البته دقت داشته باشید که برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی باید چندصد هزار دلار سرمایه خالص داشته باشید و الزامات دیگری مانند مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی را برآورده کنید. از جمله این برنامه‌ها می‌توانیم به برنامه‌های سرمایه گذاری و کارآفرینی کبک اشاره کنیم که شرایط مناسبی را ارائه می‌کنند.


گرفتن کارت اقامت کانادا با مهاجرت تحصیلی

همین اول باید به این موضوع اشاره کنیم که دانشجویان خارجی در زمان تحصیل در کانادا، صرفا یک مجوز تحصیل یا Study Permit دارند و امکان اخذ اقامت دائم کانادا را در طول دوره تحصیلی خود نخواهند داشت. اما بعد از پایان دوره تحصیلی، می‌توانند با پیدا کردن کار در کانادا نسبت به اخذ کارت اقامت دائم خود نیز اقدام نمایند. در حال حاضر، بسیاری از شهروندان ایرانی از طریق گرفتن ویزای تحصیلی کانادا وارد این کشور شده و بعد از پایان دوران تحصیلی خود جذب بازار کار این کشور می‌شوند و کارت اقامت خود را دریافت می‌کنند.


اخذ کارت اقامت کانادا چه فرآیندی دارد؟

قبل از هر چیز، ابتدا باید مشخص کنید که از طریق چه برنامه‌ای قصد مهاجرت به کانادا را دارید. بعد از اینکه برنامه مهاجرتی مورد نظرتان را انتخاب کردید باید بر اساس شرایط آن برنامه نسبت به ثبت درخواست و ارائه مدارک خود اقدام کنید. در صورتی که واجد شرایط مهاجرت به کانادا باشید، می‌توانید درخواست خود را برای اخذ کارت اقامت دائم این کشور ارائه کنید. در این ارتباط باید مدارکی مانند بیومتریک، معاینات پزشکی، عدم سوءسابقه و… را ارائه کنید. به طور معمول، روند رسیدگی به درخواست کارت اقامت کانادا چیزی بین 4 تا 6 هفته طول می‌کشد.
بعد از ورود به کانادا و انجام امور اداری مربوطه، می‌توانید کارت اقامت خود را دریافت کنید. دقت داشته باشید که کارت اقامت کانادا مدت زمان اعتبار مشخصی دارد که معمولا 5 ساله است و بعد از پایان این زمان باید برای تمدید آن مراجعه کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *