تور, مهاجرت, ویزا

کریسمس | تاریخ کریسمس | تزیین درخت کریسمس در کشورها

اگر مایل به دانستن اطلاعات کریسمس، تاریخ کریسمس، تزئین درخت کریسمس در کشورهای مختلف و کریسمس به تاریخ ایران 2022هستید، با نیلگام همراه شوید. با نگاهی به جشن ها و عیدهای مختلف ایران مثل عید نوروز، چهارشنبه سوری، جشن شب یلدا، عید فطر و عید قربان به راحتی می توان متوجه این موضوع شد که ایرانیان از زمان باستان و دوران حضور پیامبر زرتشت انسان هایی شاد بوده و به جشن ها، اعیاد و رویدادهای نمادین فرهنگی و مذهبی اهمیت فراوانی قائل بوده اند. از این رو اگر مایل به تجربه سفر توریستی و گردشگری و یا حتی مهاجرت به خارج از کشور هستید، بهتر است در کنار رویدادها و جشن های ایرانی اطلاعات جامعی در مورد کریسمس، تاریخ کریسمس و موارد این چنینی کسب کنید.

پیش از این با شما در مورد روزهای مهم و تعطیلات رسمی کشور کانادا صحبت کردیم، اما این بار قصد داریم تا به جزئیات مختلف یکی از مهمترین جشن ها و اعیاد مسیحیان در سراسر دنیا یعنی کریسمس پرداخته و حقایق جالبی را در مورد این جشن سالانه در اختیار شما قرار دهیم.

کریسمس

جشن کریسمس یک عید مقدس مذهبی و یک پدیده فرهنگی- تجاری جهانی است که هر ساله در تاریخ 25 دسامبر جشن گرفته می شود. جشنی که برای قریب به 2 هزار سال در سراسر دنیا برگزار شده و با ماهیتی مذهبی و سکولار و انواع سنت ها و رسوم به اجرا در آمده است.

به طور کلی، مسیحیان روز کریسمس Christmas Day را به عنوان سالگرد تولد حضرت مسیح یا عیسی ناصری جشن می گیرند، یک رهبر معنوی و مقدس در سراسر دنیا که آموزه های دینی وی پایه و اساس مذهب مسیحیت را تشکیل می دهد.

عمومآً رسوم و سنت های محبوب و متداول روز کریسمس شامل موارد زیر می شود:

 • تبادل هدیه و هدیه دادن به اعضای خانواده و عزیزان
 • تزئین کامل درخت کریسمس
 • حضور در کلیسا
 • به اشتراک گذاری وعده های غذایی متنوع و جذاب با خانواده و دوستان
 • انتظار برای آمدن بابا نوئل و یا همان Santa Claus

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت history.com، از تاریخ 26  جون 1870 میلادی، روز 25 دسامبر به عنوان روز کریسمس و جزو تعطیلات فدرالی کشور آمریکا ثبت شده است.

اکنون که با جزئیات ابتدایی و اولیه جشن کریسمس آشنا شدید، بد نیست تا از جزئیات بیشتری در مورد این مراسم مهم جهانی از جمله تاریخ کریسمس و جزئیات تزئین درخت کریسمس در کشورهای مختلف باخبر شوید.

تاریخ کریسمس

همان طور که گفتیم فستیوال و جشن کریسمس به بهانه تولد حضرت مسیح در هر سال میلادی برگزار می شود، فردی که به اعتقاد مسیحیان سراسر دنیا فرزند (پسر) خدا محسوب می شود. برای اغلب مسیحیان تاریخ کریسمس در هر سال همان 25 دسامبر است.

در واقع تاریخ کریسمس یعنی روز 25 دسامبر روزی است که توسط کلیسای کاتولیک روم برای جشن تولد حضرت عیسی در سراسر دنیا انتخاب شده است. اما در حقیقت هیچکس از تاریخ دقیق تولد حضرت مسیح باخبر نیست!

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که همه مسیحیان در سراسر دنیا از یک تاریخ کریسمس واحد تبعیت نمی کنند؛ این بدین معنی است که جمعیت زیادی از مسیحیان ارتودکس کشورهایی نظیر روسیه، یونان، اوکراین و رومانی بر این باور هستند که تاریخ روز کریسمس به جای 25 دسامبر روز 7 ژانویه است.

کریسمس به تاریخ ایران 2022

با توجه به این که اغلب مسیحیان دنیا تنها 25 دسامبر را به عنوان تاریخ کریسمس رسمی شناخته و قبول دارند، می توان این طور گفت که کریسمس امسال در سال 2022 مصادف با 25 دسامبر 2021 و برابر با روز شنبه و 4 دی ماه سال 1400 است.

البته اگر به جشن کریسمس ارمنی های مقیم ایران و پایتخت تهران توجه کرده باشید، این دسته از مسیحیان از تاریخ کریسمس مستقلی یعنی ششم ژانویه پیروی کرده و با تاخیری حدوداً 10 روزه، جشن میلاد حضرت مسیح را برگزار می کنند.

لازم به ذکر است که جمعیت مسیحی در ایران تنها مختص به ارامنه نبوده و بخشی از آنها را آشوریان تشکیل می دهند.

آیا واقعاً کریسمس روز تولد مسیح است؟

در سالهای اول مسیحیت، عید پاک و یا همان Easter جشن و تعطیلی اصلی محسوب میشد و تاریخ تولد حضرت مسیح جشن گرفته نمیشد. اما در قرن چهارم میلادی، کلیساهای کاتولیک رسماً تصمیم گرفتند تا تولد عیسی را به عنوان تعطیلات رسمی در نظر بگیرند.

متاسفانه تاریخ تولد حضرت عیسی در کتاب انجیل آورده نشده است، موضوعی که در یک دوران دست مایه گروه پیوریتن ها برای انکار مشروعیت این جشن شده بود. در این بین برخی از شواهد این طور نشان میداد که کریسمس باید در فصل بهار اتفاق افتاده باشد (چون طبق تصاویر و عکس ها چوپان ها در فصل زمستان و سرما گله خود را به بیرون نمی آورند)؛ اما با تمام این تفاسیر، پاپ ژولیوس یکم به عنوان بزرگترین و مهمترین فرد کلیسای جامع مسیحیت، تصمیم گرفت که روز 25 دسامبر را به عنوان تاریخ کریسمس اعلام کند.

بسیاری بر این باور هستند که کلیسا به دلیل هماهنگی و جذب طرفداران جشن ها و سنت های فستیوال pagan Saturnalia، روز 25 دسامبر را به عنوان تاریخ کریسمس انتخاب کرده است. در اوایل کریسمس به عنوان جشن میلاد Feast of the Nativity شناخته میشد و رسوم و سنت های آن به تدریج در سال 432 به سمت مصر و تا اواخر قرن شش به سمت انگلیس کشیده شد.

در واقع با هم زمان کردن تاریخ کریسمس با سنت قدیمی جشن های تحول زمستانی، رهبران و پیشواهای کلیسا شانس این موضوع را تا حد زیادی افزایش دادند که جشن کریسمس مورد استقبال گسترده عموم مردم قرار گیرد؛ ولی در عین حال از ایجاد الزام و دیکته کردن نحوه برگزاری آن صرف نظر کرده و به مردم آزادی عمل دادند.

بنابر آمار تاریخی، در قرون وسطی، مذهب مسیحیت در بیشتر بخش ها و نواحی جایگزین بت پرستی شده بود. در روز کریسمس، افراد معتقد مذهبی در کلیسا حضور پیدا کرده و با شور و شوق فراوان این روز را در کنار سایر مردم جشن می گرفتند و در نهایت در یک مراسم کارناوال نظیر جشن Mardi Gras امروزی به جشن و پایکوبی می پرداختند.

هر سال، یک فرد تهیدست و یا دانش آموز به عنوان سرپرست جشن lord of misrule تاجگذاری میشد و چندی از شرکت کنندگان مشتاق در جشن نقش ها و سوژه های مختلفی از تئاتر را به اجرا در می آوردند.

طبق سنت جشن کریسمس، افراد فقیر به سمت خانه ثروتمندان رفته و برای بهترین غذاها و نوشیدنی های آنها درخواست می کردند؛ در صورتی که مالکان خانه ها خواسته ایشان را برآورده نمی کردند، بازدیدکننده ها اغلب شیطنت کرده و موجب وحشت آنها میشدند.

به تدریج و با گذشت روزها و سالها، کریسمس به زمانی از سال تبدیل شد که اغلب افراد سطح بالا و متمول جامعه می توانستند بدهی حقیقی و یا خیالی خود را به جامعه با سرگرم کردن و غذا دادن به شهروندان ضعیف تر جبران کنند.

با شروع قرن نوزدهم و استقبال آمریکایی ها از جشن کریسمس، این فستیوال و مراسم سالانه به طور کلی تغییر کرد و از یک کارناوال پرشور و صدا و شاد به یک روز آرامش بخش و همراه با احساسات خانواده محور تبدیل شد.

در سال 1819، نویسنده مشهور و پرفروش، واشنگتن ایروینگ کتاب مصور Geoffrey Crayon را نوشت. مجموعه ای از داستان های مختلف در مورد جشن کریسمس که در یک عمارت انگلیسی اتفاق می افتاد.

طرح های این کتاب از یک اربابی تشکیل میشد که برای تعطیلات کریسمس دهقانان را به خانه اش دعوت کرده بود. این موضوع برخلاف حقیقت جامعه و بیکاری و فقر زیاد در کشور بود و هماهنگی و ترکیب دو قشر از جامعه را به راحتی نشان میداد.

در واقع بنابر ذهنیت ایروینگ، جشن کریسمس باید یک مراسم آرامش بخش و خونگرمی باشد که اقشار مختلف جامعه را در یک خط قرار داده و دور هم جمع می کند. در داستان های ایروینگ رسم و رسوم باستانی مثل تاج گذاری Lord of Misrule نیز آورده شده بود، اما اطلاعات ارائه شده در آن براساس هیچ یک از جشن ها و مراسم فعلی جامعه نبود.

به نظر خیلی از افراد این نویسنده به تناسب فصل زمستان سنت ها و رسومی را برای این مراسم خلق کرده و به نوعی بدعت گذار بوده است.

در این دوره زمانی، نویسنده مشهور انگلیسی یعنی چارلز دیکنز هم یک داستان تعطیلات کلاسیک را به نام یک سرود کریسمس خلق کرد. پیام این داستان در مورد اهمیت نیکوکاری و حسن نیت به همه نوع بشر خصوصاً افراد نیازمند در ایالات متحده و انگلیس و در سالروز کریسمس و جشن میلاد مسیح بود و به وضوح مزایای برگزاری چنین جشنی را به جامعه ویکتوریایی آن زمان نشان میداد.

در اوایل 1800 خانواده ها به تدریج نسبت به نیازهای احساسی فرزندان خود حساس تر میشدند و انضباط و سخت گیری کمتری از خود نشان میدادند. بر همین اساس، جشن کریسمس به خانواده ها روزی را میداد که می توانستند در آن توجه و هدایایی را به فرزندان خود اختصاص دهند که به صورت سورپرایز بوده و قرار نبود که ماهیت آنرا فاش کنند.

به تدریج آمریکایی ها جشن کریسمس و سالروز تولد حضرت مسیح را به یک روز تعطیل خانوادگی با ترکیبی از سنت ها و رسوم قدیمی مهاجران، کاتولیک ها و کلیساهای اسقفی تبدیل کردند که بخش های جذابی از جمله تزئین درختان، هدیه دادن و ارسال کارت های تبریک را شامل میشد. چیزی که اکنون هم در روزهای تعطیل و مهم بریتانیا و آمریکا دیده می شود.

داستان پیدایش بابانوئل

افسانه بابا نوئل یا همان سانتا کلاوس به یک راهب متولد ترکیه در سال 280 A.D به نام سنت نیکولاس بر می گردد. وی فردی بود که تمام ثروت ارثی خود را وقف نیازمندان کرد و با سفر به شهرهای حومه و حومه کشور به فقرا و مریض ها کمک کرده و به عنوان محافظ کودکان و نیازمندان معروف و شناخته شد.

برای اولین بار آوازه داستان سنت نیکولاس در اواخر قرن 18 در فرهنگ و کشور آمریکا و شهر بزرگ نیویورک پیچید. این بدین خاطر بود که خانواده های هلندی دور هم جمع میشدند و سالگرد مرگ مرد محبوب نیکوکار و محبوب دلها یعنی سنت نیکولاس را گرامی میداشتند. چیزی که به زبان هلندی Sinter Klaas گفته میشد و به تدریج نام Santa Claus یا همان بابا نوئل از آن حاصل شد.

در سال 1822، اسقفی به نام کلمنت کلارک مور یک شعر به نام گزارشی از بازدید از سنت نیکلاس نوشت که خط اول و بیت مشهور آن یعنی ” Twas The Night Before Christmas” به معنی شب قبل از کریسمس است.

این شعر بابا نوئل را جوری توصیف کرد که امکان پرواز از یک خانه به دیگری را داشته و به وسیله سورتمه ای که توسط گوزن های شمالی کشیده می شود، اسباب بازی ها را به بچه ها تحویل می دهد.

اما بابا نوئل مشهور و امروزی که که یک مرد شاد با لباسی قرمز و ریش سفید و کوله باری از اسباب بازی است در سال 1881 میلادی توسط یک نقاش به نام توماس نست کشیده شد که با الهام از شعر مور کاراکتر امروزی سانتاکلاوس را به تصویر کشید.

حقایق کریسمس

اکنون که با جزئیات مراسم کریسمس و تاریخ کریسمس آشنا شدید، بد نیست تا کمی در مورد حقایق جذاب کریسمس با شما صحبت کنیم.

 • هر سال در حدود 30 تا 35 میلیون درخت واقعی کریسمس که معمولاً از نوع کاج است در کشور آمریکا فروخته می شود. در حال حاضر قریب به 21 هزار مزرعه رشد درختان کریسمس در ایالات متحده آمریکا وجود دارد و به طور معمول، هر درخت پیش از فروش برای 15 سال به رشد خود ادامه می دهد.
 • در قرون وسطی جشن کریسمس به شکل امروزی نبود و بسیار شلوغ و پر سر و صدا مثل جشن های امروزی Mardi Gras برگزار میشد.
 • در یک بازه زمانی (بین سال 1659 تا 1681) برگزاری جشن کریسمس در آمریکا و نواحی شهر و ایالت بوستون ممنوع اعلام شد و کسانی که از این قانون تخطی میکردند ملزم به پرداخت جریمه 5 شیلینگی بودند
 • بر طبق اطلاعات وب سایت نشنال جئوگرافیک، واژه کریسمس از یک عبارت قدیمی انگلیسی به نام Cristes maesse به معنی جشن مسیحی Christ’s mass گرفته شده است. اما در این بین خیلی ها از عبارت Xmas استفاده می کنند که به باور خیلی از افراد، مخفف مدرن کریسمس است، اما در حقیقت این عبارت به قرن 16 میلادی بر می گردد که X نشان دهنده حرف یونانی Chi اولین حرف در کلمه یونانی مسیح یا  Χριστός کریستوس است.
 • تاریخ تزئین درختان به دوره ویکتوریایی انگلیس و قبل تر از آن به قرن 16 میلادی آلمان بر می گردد که مردم دوست داشتند برای روز کریسمس درختی را با انواع میوه و آجیل، بعدها: شیرینی، شمع ها و اشکال کاغذی تزئین کنند.
 • هرساله کشور نروژ یک درخت بسیار بزرگ و تزئین شده کریسمس را برای شهر لندن می فرستد، درختی که به زیباترین شکل ممکن با انواع چراغ ها تزئین شده و در میدان Trafalgar قرار می گیرد. معمولاً این درخت در حدود 20 متر ارتفاع داشته و به نشانه تشکر از طرف نروژ به لندن ارسال می شود؛ چون در زمان جنگ جهانی دوم، دولت انگلیس از کشور نروژ حمایت کاملی ارائه داد.
 • در برخی از فرهنگ ها به جای بابانوئل از کاراکترهای دیگری برای جشن کریسمس استفاده شده است. مثلاً در ایتالیا یک جادوگر مهربان به نام لا بفانا با یک چوب و یا جاروی جادویی در اطراف خانه ها گشته و به کودکان اسباب بازی هدیه می دهد. این در حالی است که در کشور ایسلند، کودکان برای 13 ترول شیطان به نام Yule Lads جوراب و یا کفشی را در زیر پنجره قرار می دهند؛ اگر بچه در طول سال خوب باشد، شیرینی و شکلات در کفش و یا جوراب پیدا می شود، اما اگر بچه ای بد باشد گروه Yule lads سیب زمینی بوگندو و فاسدی را در کفش قرار می دهند.
 • شعر اصلی و معروف جینگل بلز که برای مراسم کریسمس خوانده می شود دارای هیچیک از عبارات اصلی کریسمس، مسیح و یا بابا نوئل نیست! این بدین خاطر است که این سرود شاد در سال 1850 با عنوان سورتمه باز اسبی برای تعطیلات آمریکا و روز شکرگزاری نوشته شد!

تزیین درخت کریسمس در کشورها

حالا که تا به اینجای مطلب با مراسم کریسمس، تاریخ کریسمس و جزئیات جذاب آن آشنا شدید، نوبت به بخش پایانی یعنی معرفی انواع تزئین درخت کریسمس در کشورهای مختلف می رسد. در واقع تزئینات درختان کریسمس در تمامی کشورهای مسیحی یکسان نبوده و دارای تفاوت های زیر است:

 • درختان کریسمس تارعنکبوتی اوکراین: طبق یک داستان عامیانه اروپای شرقی، یک بیوه فقیر و فرزندش در کلبه ای کوچک با کفی خاکی زندگی می کردند. یک روز تابستان، یک میوه درخت کاج بر روی زمین کلبه افتاد و کودک تصمیم به مراقبت از آن گرفت؛ با این امید که این میوه تا فصل زمستان به یک درخت کریسمسی تبدیل شود. درخت همانطور که تصور میرفت به خوبی رشد کرد، اما خانواده توانایی کافی برای تزئین آن را در مراسم کریسمس نداشتند. اما در روز کریسمس، آنها فهمیدند که درختشان پوشیده از تار عنکبوت شده است، وقتی که پنجره را باز کردند تا آفتاب به درون خانه بیاید، تمامی تارها به رشته های طلا و نقره تبدیل شد و به همین خاطر این خانواده کوچک دیگر در فقر و تنگدستی به سر نمی بردند.

با این که وجود تار عنکبوت بر روی درخت تداعی کننده جشن هالووین است، اکراینی ها درختان کریسمس خود را این گونه تزئین می کنند. چون بر این باور هستند که پیدا کردن یک عنکبوت و یا تار واقعی آن بر روی درخت کریسمس موجب رو کردن شانس و فرصت های خوب به آنها می شود.

 • شب تربچه ها- مکزیک: بهتر است از فکر کنده کاری کدو تنبل در شب هالووین بیرون بیایید، چون حکاکی تربچه برای کریسمس در شهر اواکساکای مکزیک بسیار رایج است. هر سال در تاریخ 23 دسامبر، این شهر میزبان بازار بزرگ کریسمسی می شود که منبت کاران کارهای زیبای چوبی خود را به فروش می رسانند.این در حالی است که مزرعه داران نیز با توجه به این روز خاص، انواع تربچه ها با حکاکی های مختلف را عرضه می کنند.
 • خیارشور کریسمس -آلمان: شاید با دیدن خیارشور تزئینی کریسمس در فروشگاه ها این سوال برای شما پیش بیاید که خیارشور چه ربطی به جشن کریسمس دارد؟ بنابر رسوم مردم آلمان، پنهان کردن یک خیارشور در درخت معروف کریسمس یک سنت قدیمی است و کودکان به این چالش دعوت می شوند تا اگر می توانند خیارشور پنهان شده در درخت کریسمس را پیدا کنند. اولین کودکی که این خیارشور را پیدا کند یک هدیه مضاعف دریافت خواهد کرد.
 • درختان انبه – هند: در مبحث تزئین درخت کریسمس در کشورهای مختلف همیشه افراد یک درخت کاج با انواع زیورآلات، گلدسته و چراغ ها را تصور می کنند، اما این موضوع برای آب و هوای گرم و کشورهای استوایی چندان صدق نکرده و باید به سراغ ابتکار عمل برویم. از این رو، در کشور هند خانواده های مسیحی به جای درختان کاج و یا صنوبر به سراغ درخت موز یا انبه رفته و از برگ های انبه برای تزئینات کریسمس استفاده می کنند.
 • کشتی های تزئین شده – یونان: برخی از مردم دنیا مثل یونانی ها سر و کار زیادی با آبی دریا و ماجراجویی های دریانوردی دارند و وقتی صحبت از تزئین درخت کریسمس در کشورهای مختلف می شود، یونانی ها جشن کریسمس را به سبک خود اجرا کرده و از آن به نام کاراواکیا یاد می کنند. جشنی که در آن قایق ها و کشتی های مدرن کریسمسی را می توان به عنوان نمایشگرهای بزرگ در مرکز شهرهای اصلی مشاهده کرد؛ این در حالی است که خانواده ها قایق های کوچک تر را تزئین کرده و در مرکز خانه خود قرار می دهند.
 • سبدهای کریسمس نروژ: در کشور نروژ، به هنگام کریسمس سبدهای کوچک کاغذی در اطراف و سراسر خانه آویزان شده و در طول بازه تعطیلات با آجیل و آب نبات پر می شوند. این سبدها اغلب به شکل قلب ساخته شده اند و بسیاری از کودکان ساختن آنها و آویزان کردنشان به درخت را یاد می گیرند.
 •  بز نمادین Gävle Goat سوئد: در اولین یکشنبه ظهور نمادین مسیح، یک مجسمه سبز رنگ و ساخته شده از علف و گیاه بز بزرگ با ارتفاع حدودی 13 متری در مرکز شهر Gävle قرار می گیرد. این مجسمه بسیار با تزئین درخت کریسمس متفاوت است؛ اما هرساله در مرکز مشخصی از شهر قرار گرفته و در نهایت آتش زده می شود. البته سوئدی ها هم دارای تزئین درخت کریسمس مخصوص به خود هستند و معمولاً از حیوانات چوبی رنگی، اشکال ستاره، دانه های برف و موارد این چنینی برای دکور آن استفاده می کنند.
 • درخت یا بوته کریسمس در استرالیا: از آنجایی که این کشور در نیمکره جنوبی قرار گرفته زمان جشن کریسمس مصادف با اواسط تابستان می شود. این بدین معنی است که آب و هوای گرم و تابش آفتاب موجب تغییر تزئین درخت کریسمس شده و اغلب استرالیایی ها ترجیح می دهند تا از درختان مصنوعی با دکور و تزئین کلاسیک استفاده کنند. برخی از افراد نیز از گیاهی بومی استرالیا به نام بوته کریسمس استفاده می کنند که دارای برگ های کوچک سبز و گل های کرم رنگ است؛ چون در تابستان گل های این بوته به رنگ قرمز درخشان تبدیل می شود، از آن برای جشن کریسمس استفاده می گردد.
 • ژاپن: از آنجایی که جشن کریسمس به طور واقعی و رسمی در این کشور برگزار نمی شود، آن دسته از افرادی که علاقه به برگزاری آن دارند، درخت کریسمس را به شکل زیبایی با استفاده از پرندگان دست ساز اوریگامی تزئین می کنند.

در نهایت، باید به این موضوع اشاره کنیم که برنامه ریزی و رزرو بلیط پرواز و هتل در فصل زمستان و حضور در یک جشن کریسمس واقعی جزو بهترین تجربه های گردشگری شما بوده و سفر بسیار زیبایی را برای شما به تصویر خواهد کشید. از این رو، پیشنهاد می کنیم که فراتر از خواندن مطالب کریسمسی و یا دیدن فیلم هایی در این مورد، عزم خود را جزم کرده و با  اخذ ویزای معتبر کشورهای مختلف دنیا از طریق موسسه مهاجرتی نیلگام، این جشن و مراسم زیبا را از نزدیک و در فصل سرما تجربه کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *