تحصیلی, مهاجرت, مهاجرت کاری, ویزا

مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس

داشتن مدرک زبان CLB، یکی از فاکتورهای مهم در بالا بردن شانس موفقیت در اغلب برنامه‌های مهاجرتی کاناداست. اما اینکه مدرک زبان CLB چیست، چه تفاوتی با آیلتس دارد و این دو چگونه به یکدیگر قابل تبدیل هستند، از جمله سوالاتیست که برای بسیاری از علاقمندان مهاجرت به کشور پهناور کانادا پیشامد کرده است. آیا مدرک زبان CLB یا به قولی معیار زبان کانادایی، که به استاندارد ملی این کشور برای ارزیابی توانایی‌ مهاجران و پناهندگان در زبان انگلیسی تبدیل شده، مراحل بخصوصی دارد و اگر در آزمون آیلتس شرکت کرده باشیم، دیگر نیازی به یک ارزیابی مجدد نیست؟

آیا برای گرفتن مدرک زبان CLB باید در آزمون جداگانه‌ای شرکت کرد یا این فقط یک سیستم ارزیابی است؟ با این مطلب از وبلاگ موسسه مهاجرتی نیلگام سفر همراه باشید تا ببینیم ماجرا از چه قرار است.

تفاوت مدرک زبان CLB و آیلتس

نخستین تفاوتی که در مقایسه CLB و IELTS جلب توجه می‌کند، تفاوت در ساز و کار امتیازدهی آنهاست. نمرات CLB از سطح ۱ تا سطح ۱۲ و نمره آیلتس از صفر تا ۹ تعیین شده و در ادامهٔ مطلب به سایر تفاوت‌های بنیادی در ماهیت آنها می‌پردازیم. اما توصیه می‌کنیم که اگر در ابتدای مسیر مهاجرت به کانادا هستید به بخش مربوطه در وبسایت نلیگام سفر مراجعه کرده و از آخرین شرایط دریافت ویزای کانادا با خبر شوید.

خبر خوب برای دارندگان مدرک آیلتس اینست که دولت کانادا، این مدرک را به طور گسترده و به عنوان یکی از مدارک رسمی در تعیین مهارت زبانی پذیرفته است. در حقیقیت، آزمون زبان ILETS نخستین آزمونی بود که توسط ادارهٔ مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و سازمان مهاجرت کبک، برای طرح‌های مهاجرت و شهروندی به رسمیت شناخته شد. بر همین اساس، اگر مدرک آیلتس دارید یا در مسیر دریافتش هستید، می‌توانید از خواندن ادامهٔ مطلب دست بکشید، اما اگر نسبت به مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس، و راه‌های بالا بردن شانس موفقیت و دریافت نمرهٔ خوب کنجکاوید، در این مطلب به سه مورد زیر اشاره خواهیم کرد.

  • چه تفاوت‌هایی بین مدرک زبان CLB و آیلتس وجود دارد؟
  • چه نمره‌ای برای مدرک زبان CLB ایده‌آل است؟
  • چطور می‌توان در آزمون آیلتس نمرهٔ بالایی کسب کرد؟

مدرک زبان CLB دقیقاً چیست؟

برای اخذ تابعیت یک کشور جدید، معیارهای مهاجرتی مختلفی وجود دارد و در سناریوی مهاجرت به کانادا، یکی از این معیارها تسلط به زبان انگلیسی (یا فرانسوی) است. چه از طریق برنامهٔ اسکیل ورکر کانادا و چه از طریق جاب آفر یا ویزای تحصیلی و یا سایر روش‌ها، مدرک زبان CLB و یا آیلتس، به عنوان بخشی از فرآیند اپلای، از شما درخواست می‌شود.

اگر بین دو زبان رسمی کانادا یعنی فرانسه و انگلیسی، قرار است زبان انگلیسی را به عنوان زبان اول انتخاب کنید، آزمون CELPIP هم یکی از گزینه‌های پیش روی شماست، که به نسبت آیلتس قدمت و محبوبیت به مراتب پایین‌تری دارد. اما صرف نظر از امتحانی که در آن شرکت می‌کنید، کانادا برای استانداردسازی نتایج و تخمین مهارت زبان متقاضی، شیوهٔ خاص خودش را به کار می‌گیرد و اسم این روش طبقه‌بندی یا تعیین سطح را Canadian Language Benchmark‌ یا به طور خلاصه CLB گذاشته است.

این سیستم ارزیابی یا به قولی بنچمارک زبان، استاندارد ملی کانادا برای ارزیابی زبان مهاجران است و همانطور که اشاره کردیم، در برابر نمرهٔ ۱ تا ۹ آزمون آیلتس، مقیاسی متفاوت در بازهٔ ۱ تا ۱۲ را برای تعیین سطح زبان در نظر می‌گیرد و از چهارچوب یا استاندارد CEFR که در بین کشورهای اروپایی رسمیت دارد استفاده نمی‌کند.

مدرک زبان CLB و شهروندی کانادا

درخواست شهروندی کانادا منوط به داشتن نمره آیلتس ۴ به بالا در مهارت کلامی و ۴/۵ به بالا در مهارت شنیداری است که در مقیاس CLB با سطح ۵ همتراز می‌شود. از آن طرف اگر متقاضی کار هستید و به ویزایی مثل اسکیل ورکر فدرال کانادا فکر می‌کنید، نمرهٔ CLB شما با ۷ به بالا باشد.

در ادامه و با کمک جدول تمام این موارد را شفاف می‌کنیم اما فعلاً در همین حد بدانیم که به دست آوردن امتیاز ۷ در مقیاس CLB، مساوی نمرهٔ آیلتس ۶ برای تمام مهارت‌های خواندن و نوشتن و شنیدن و مکالمه است. بنابراین در صورتی که متقاضی کار در کانادا هستید و به اقدام از طریق جاب آفر تمایل دارید، باید نمرهٔ آیلتس متوسط به بالایی داشته باشید.

یادمان باشد که برخی از مشاغل کانادا سطح آیلتس بالاتری می‌طلبند و حداقل‌هایی که گفتیم در تمام موارد مصداق ندارند. مثلاً متقاضیان پرستاری باید در مهارت شنیداری و خواندنی ۶/۵ و برای مهارت نوشتاری و مکالمه آیلتس ۷ داشته باشند که با CLB سطح ۹ معادل می‌شود.اما برویم سراغ جدول و ببینیم مدرک زبان CLB و آیلتس، به چه صورتی با هم جفت و جور می‌شوند.

تبدیل مدرک زبان CLB و معادلسازی با آیلتس

گفتیم که ارائه مدارک مهارت در زبان انگلیسی، پای ثابت پروسهٔ مهاجرت به کاناداست و ساز و کار دولت کانادا برای ارزیابی سطح زبان متقاضی، چهارچوبی موسوم به CLB است. اما برای جلوگیری از هرگونه ابهام تأکید می‌کنیم که CLB یک آزمون مجزای اجباری نیست، بلکه در اصل یک سیستم امتیازدهی برای تبدیل نمرهٔ آیلتس یا سایر آزمون‌ها به معیار مورد نظر برای کاناداست و متقاضیانی که آیلتس ندارند می‌توانند در آزمون خودش هم شرکت کنند. جدول زیر مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس را نشان می دهد:

با کمک این جدول، با هر بار شرکت در آزمون تمرینی آیلتس، می‌توانید براحتی سطح CLB خود را اندازه‌گیری کنید و ببینید نمرهٔ زبانتان تا چه حد با مسیری که در پیش گرفته‌اید همخوانی دارد.

حداقل نمره آیلتس و CLB مناسب چقدر است؟

اگر سناریوی مهاجرتی شما از مسیر ادامهٔ تحصیل در کانادا می‌گذرد، احیاناً به سطح زبان بالاتری نیاز داشته باشید. خصوصاً برای دانشگاه‌های برتر کانادا، که طبیعتاً نسبت به شرایط لازم برای شهروندی پیش‌نیازهای سخت‌تری دارند. مثلاً دانشگاهی مثل کلگری، CLB سطح ۹ یا ۱۰ را به عنوان حداقل لازم تعیین کرده که معادل با نمره ۸ آیلتس است و هیچ یک از مهارت‌ها نباید زیر ۷ باشد.

مثالی که از دانشگاه کلگری زدیم، مخصوص همان دانشگاه است و به سایر موسسات آموزشی و کالج‌ها و بنگاه‌های استخدامی قابل تعمیم نیست. بنابراین بهترین و عاقلانه‌ترین کار ممکن، مراجعه به وبسایت رسمی هرکدام از این نهادها و استعلام پیش‌نیازهای مختص به هرکدام است. یا اگر مسیر ساده‌تری مد نظرتان باشد و فرصت کافی برای جستجو و زیر و رو کردن این جزئیات نداشته باشید، می‌توانید از مشاوره یک وکیل مهاجرتی خبره استفاده کنید و دنبال سرراست‌ترین گزینه‌ٔ ممکن بگردید.

مدرک زبان CLB و نمرات مختلف

گفتیم که سطح CLB مورد نیاز در مهاجرت به کانادا، به برنامه و سناریوی مهاجرتی فرد بستگی دارد و اطلاعات لازم، در صفحهٔ رسمی برنامه یا در صورت اپلای تحصیلی، در وبسایت دانشگاه مورد نظر قابل جستجو است. مثلاً برای ویزای استارت آپ کانادا به CLB 5 نیاز خواهید داشت. اما اجازه بدهید چند مورد از این سناریوها را به اتفاق بررسی کنیم و تا حدودی با مقیاس CLB بیشتر آشنا شویم.

CLB 4

اگر به عنوان همسر متقاضی برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنید، نمرهٔ پایین‌تری برای زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت و با حداقل CLB سطح ۴ هم کارتان راه می‌افتد. کسی که از این سطح از زبان برخوردار باشد، قادر است در مواجهات روزمره، گلیمش را از آب بیرون بکشد و با سایرین معاشرت کند. اما برای فعالیت در یک محیط کاری که ارتباط با سایرین اهمیت بالایی می‌یابد، به تسلط بالاتری نیاز است.

CLB 7

از آن طرف کسانی که از طریق برنامه FSWP یا همان برنامه کارگران ماهر یا اسکیل ورکرهای فدرال، برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند، به حداقل CLB 7 در تمامی مهارتهای آیلتس یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و مکالمه نیاز دارند. منطق این پیش‌نیاز هم کاملاً ساده است و برای کسی که قرار است به عنوان یک نیروی ماهر و متخصص، در یک محیط کاملاً حرفه‌ای قرار بگیرید و با همکاران و مشتریانش ارتباط واضح و نزدیکی داشته باشد، انتظار زیادی محسوب نمی‌شود.

CLB 9 یا بالاتر

رسیدن به سطح CLB 9 یا بالاتر، یکی از مهمترین عناصر موفقیت یک متقاضی در پروسهٔ مهاجرت به کانادا است و در نگاه مثبت دولت کانادا به پروندهٔ فرد، تأثیر بسیار بالایی دارد. چنین کسی از عهدهٔ تمام مواجهات روزمره و حرفه‌ای برمی‌آید و عملاً هیچگونه کمبودی در امکان برقراری ارتباط با دیگران ندارد. مگر اینکه زیادی خجالتی باشد که در اینصورت، برای جا افتادن در کشور و محیط تازه، به شدت به مشکل بر خواهد خورد!

راه های دریافت مدرک زبان CLB با نمره بالا

حالا که طرز تبدیل نمرهٔ آیلتس به CLB را یاد گرفتیم، باید به یک سوال مهمتر و کلید‌ی تر برسیم که می‌تواند به تنهایی سوژهٔ یک مطلب جداگانه باشد. اما برای خالی نبودن عریضه، بد نیست که یک اشارت ریزی به آن داشته باشیم. و سوال مورد نظر اینست که چطور می‌شود نمرهٔ آیلتس یا CLB را تا جای ممکن بالا ببریم؟

یکی از بهترین راهکارهای ممکن اینست که فرمت امتحان را بارها مطالعه کنید. یعنی با آگاهی از بخش‌های مختلف و انواع سؤالات و حالت‌های ممکن، هیچ جایی برای غافلگیری و دستپاچگی باقی نگذاشته و وقتی در جلسهٔ امتحان هستید، تا جای ممکن احساس آشنایی و آسودگی خاطر داشته باشید.

مورد بعدی که دقیقاً تقویت‌کننده و در راستای راهکار قبلیست، شرکت در آزمون‌های آزمایشی و زمان‌بندی شده است. و باید روی عبارت زمانبندی، تأکید مضاعفی داشته باشیم. چون اگر در آزمون آزمایشی یکی از موسسات معتبر یا آزمون‌های آنلاین شرکت کنیم، به طور اتوماتیک با شرایط واقعی امتحان مواجه هستیم. اما اگر با داشتن نمونه‌ای از سوالات و با سرعت دلبخواه خودمان پیش برویم، بخش بزرگی از تأثیرگذاری آزمون را از دست داده‌ایم.

مورد دیگر اینکه تا جای ممکن به زبان انگلیسی گوش بدهیم و عادت کنیم با استفاده از این زبان فکر کنیم. از بمباران کردن خودمان با موسیقی و رادیو و پادکست و تلویزیون و فیلم و سریال به زبان اصلی و بدون زیرنویس فارسی گرفته تا مکالمهٔ تمرینی با دوستان، لازم است که دایره لغاتمان را برای مقابله با موضوعات احتمالی گسترش بدهیم و مهارت‌هایی که در کلاس‌های زبان یا کتاب‌ها آموخته‌ایم، آچارکشی و روانکاری نماییم.

مدرک زبان CLB و میزان تسلط به انگلیسی

خود آزمون CLB تسلط به زبان انگلیسی را در چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه ارزیابی می‌کند و فرمتی  شبیه به آیلتس دارد. بر همین اساس آزمون آیلتس معادل ایده‌آلی برای CLB‌ محسوب می‌شود. اما ببینیم که شرکت‌کنندگان آیلتس یا CLB به طور کلی در چه سطوحی دسته‌بندی می‌شوند، و چه کسانی در دستهٔ مبتدی، چه کسانی در سطح متوسط و چه کسانی در ردهٔ حرفه‌ای و یا خبره قرار می‌گیرند.

سطح مبتدی یا Stage I

نمرهٔ CLB یک فرد مبتدی در زبان انگلیسی، معمولاً در بازهٔ ۱ تا ۴ قرار می‌گیرد. چنین فردی می‌تواند در تعاملات روزمره، منظورش را بدون دردسر برساند، یک سوال نه چندان پیچیده را درک کند،‌ تابلوها و علائم را بخواند و با دیگران در حد جملات کوتاه، مراوده داشته باشد.

سطح متوسط یا Stage II

کسی که در دستهٔ متوسط طبقه‌بندی می‌شود، احتمالاً در مقیاس CLB نمره‌ای بین ۵ تا ۸ را کسب کرده است. افرادی که می‌توانند مکالمات و متون پیچیده را به راحتی متوجه شوند و منظورشان را به روشی نیمه پیچیده بیان کنند، به احتمال زیاد در این دسته قرار می‌گیرند.

سطح پیشرفته یا Stage III

چنین فردی دارای تسلط کامل در زبان انگلیسی بوده و به احتمال زیاد امتیاز ۹ تا ۱۲ یعنی بهترین امتیاز ممکن را بدست آورده است. در این سطح، از فرد انتظار می‌رود که انواع و اقسام مکالمات انگلیسی را به سادگی درک کند، و از آن طرف در بحث‌های سنگین شرکت کرده و منظورش را، هرچقدر هم که پیچیده باشد، به شکلی مسلط و روان، و با استفادهٔ از کلمات و عبارات مرسوم انتقال دهد.

مقایسه CLB و IELTS در یک نگاه

  • CLB یک سیستم معادلسازی و تعیین سطح برای طرح‌های مهاجرتی و کاربردها و مشاغل مختلف در کاناداست، در حالیکه IELTS یک آزمون جداگانه و بین‌المللی محسوب می‌شود.
  • سیستم امتیازات CLB از ۱ تا ۱۲ تعیین شده در حالی که نمرهٔ آیلتس از صفر تا ۹ است.
  • مدرک زبان CLB تنها در کشور کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالیکه آیلتس تقریباً در تمام کشورهای انگلیسی‌زبان مورد قبول است.

سوالات رایج در مورد مدرک زبان CLB و آیلتس

آیا برای مهاجرت به کانادا باید در آزمون CLB شرکت کرد؟ 

CLB صرفا یک سیستم امتیازدهی و استاندارد ملی کانادا برای برآورد مهارت زبانی افراد بوده و آزمون جداگانه‌‌ای ندارد. یعنی هر شخصی می‌تواند نمرهٔ زبان خود را مثلاً در‌ آزمون آیلتس به CLB (طبق جدولی که در بالا ذکر شد) تبدیل کرده و از سطح زبانش بر اساس استانداردهای کانادا مطلع شود.

آیا آزمون CLB از آزمون IELTS ساده‌تر است؟ 

همانطور که در سوال قبلی اشاره شد، CLB آزمون جداگانه‌ای محسوب نشده و فقط یک سیستم تعیین سطح و معادلسازی در مهارت زبان است.

چه آزمون‌هایی به درد مهاجرت به کانادا می‌خورند؟ 

دو آزمون IELTS‌ و CELPIP برای زبان انگلیسی و دو آزمون TEF و TCF برای زبان فرانسه.

برای واجد شرایط بودن در برنامه‌های استانی یا PNP چه نمرهٔ CLB لازم است؟ 

اکثر متقاضیان برنامه نامزدی استانی یا همان PNP که در طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) در دو سطح C و D دسته‌بندی می‌شوند، باید از حداقل نمرهٔ‌ CLB 4 در هر یک از ۴ مهارت خواندن و نوشتن و شنیدن و گفتگو برخوردار باشند و مدارک لازم را در زمان اپلای ارائه دهند.

برای شغل پرستاری چه نمره CLB لازم است؟

برای اطلاع از پیش‌نیاز انواع مشاغل و ارزیابی شرایط خود با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی نیلگام سفر تماس بگیرید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *