ویزا

تمدید ویزای کانادا | مدارک لازم تمدید ویزای کانادا

اگر موفق به اخذ یکی از انواع ویزای کانادا شده ایده و سوالات متعددی در مورد تمدید ویزای کانادا و مدارک لازم تمدید ویزای توریستی کانادا دارید، بد نیست تا پیش از بررسی این موضوع مهم، کمی در مورد ماهیت اصلی و اولیه ویزای مولتی توریستی کانادا اطلاعات کسب کنید.

همان طور که در مبحث مهاجرت به کانادا به این موضوع اشاره کردیم، حالت استاندارد و متداول ویزای کانادا همان ویزای visitor و یا توریستی مولتی کانادا است که از اعتباری 5 ساله برخوردار بوده و در هر بار ورود متقاضی به کشور کانادا، اجازه حداکثر 6 ماه حضور را می دهد.

البته خالی از لطف نیست اگر بدانید که ویزای مولتی استاندارد کانادا در اصل دارای 10 سال اعتبار است، اما به خاطر این که پاسپورت ایرانی حداکثر 5 سال اعتبار دارد، تنها می توان برای یک بازه زمانی 5 ساله از این ویزا استفاده کرد و در نهایت، مجدداً برای یک ویزای جدید درخواست داد.

بر همین اساس، اگر به فرض دارای پاسپورت دوم کشور دیگری مثل پاسپورت ترکیه باشید، می توانید از حداکثر اعتبار ویزای کانادا یعنی 10 سال کامل استفاده کنید، اما این موضوع برای شهروندان ایرانی غیرقابل دسترس است.

سوالات مهمی که در رابطه با مجوز محبوب کانادا یعنی ویزای کانادا پرسیده می شود این است که آیا با پایان یافتن اعتبار ویزا ، امکان تمدید ویزا وجود دارد و یا اینکه باید برای یک مجوز و ویزای جدید درخواست دهیم و این که مدارک لازم تمدید ویزای کانادا شامل چه مواردی می شود؟

با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی جزئیات تمدید ویزای کانادا از جنبه های مختلف توریستی، تحصیلی و کاری بپردازیم.

تمدید ویزای توریستی کانادا

به طور پیش فرض، متداول ترین نوع ویزای کانادا همان ویزیتور ویزا یا مجوز توریستی کشور کانادا است. از این رو، اول به توضیح شرایط تمدید ویزا توریستی کانادا می پردازیم و بعد اشاره ای به جزئیات تمدید ویزای تحصیلی و کار این کشور نیز خواهیم داشت.

بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی Canada.ca، در حالت نرمال، شما می توانید با استفاده از مجوز توریستی مولتی کانادا، در هر بار ورود برای حداکثر 6 ماه در این کشور حضور داشته باشید، اما اگر قصد شما حضور برای مدت زمان بیشتر در کشور کانادا باشد، باید به جای تمدید ویزا توریستی کانادا، برای مدرکی به نامه visitor record درخواست دهید که در اصل ویزا نیست!

مدرک ویزیتور رکورد دارای مختصات و جزئیات زیر است:

 • مدرکی که به شما موقعیت یک گردشگر مجاز در کانادا را داده و به شما اجازه حضور طولانی تر در این کشور را می دهد
 • دارای تاریخ انقضای جدید است که باید در آن زمان خاک کانادا را به سمت کشور مقصد ترک کنید

در رابطه با شرایط تمدید ویزا کانادا، باید بگوییم که این موضوع یک عنوان جدید است که در دل شرایط تمدید مجوز حضور در این کشور قرار دارد. یعنی اگر فرض کنیم که شما با پاسپورت ایرانی یک ویزای توریستی 5 ساله و مولتی کانادا دریافت کرده اید، در حالت استاندارد ویزای شما براساس اعتبار پاسپورت، 5 سال اعتبار داشته و در هر بار سفر به کشور کانادا، اجازه حضور حداکثر 6 ماهه را می دهد.

پس شما تا 5 سال نیازی به تمدید ویزای کانادا خود ندارید. در واقع این یک اصطلاح است و در حقیقت، پس از اتمام اعتبار ویزای توریستی کشور کانادا، شما باید از کشور مبدا برای یک مجوز توریستی و یا انواع دیگر ویزای کانادا درخواست داده و نمی توانید مجدداً از برچسب قبلی ویزای خود در پاسپورت قدیمی و یا جدید استفاده نمایید.

اما بیایید فرض کنیم که شما برای اولین بار با استفاده از ویزای توریستی کانادا به خاک این کشور وارد شده اید و در مدت زمان حضور خود در این کشور آمریکای شمالی، به این نتیجه رسیده اید که می خواهید برای انجام یکسری از امور خود، برای مدت زمان بیشتر از 6 ماه در خاک کانادا حضور داشته باشید، در این حالت، باید از 30 روز قبل از اتمام بازه 6 ماهه مجاز اقامت خود در کشور کانادا، درخواست تمدید ویزا توریستی کانادا را به کنسولگری این کشور ارائه دهید.

مجوز ویزیتور رکورد به شما اجازه حضور بیشتر در کشور کانادا را می دهد، اما مثل ویزا قابلیت خروج از مرز و ورود دوباره را ندارد.

بنابر اطلاعات اداره مهاجرت وشهروندی کانادا، زمان رسیدگی به درخواست تمدید ویزای توریستی کانادا (صدور visitor record) به صورت آنلاین در حدود 122 روز کاری است. این زمان معادل 4 ماه است، بنابر این اگر فرد در 30 روز آخر مجاز حضور خود در کشور کانادا برای این مجوز درخواست دهد، احتمالاً به خواسته خود نرسیده و باید پیش از موعد تعیین شده، از خاک کانادا خارج شود.

پیشنهاد ما به شما به عنوان یک شهروند ایرانی این است که اگر دارای دلیل موجه و قابل اثباتی برای حضور طولانی تر در کشور کانادا نیستید، برای تمدید ویزا توریستی کانادا در داخل این کشور اقدام نکنید و با خروج از خاک این کشور، هرگونه شک و جریمه ای را از خود دور نمایید.

بنابر اطلاعات ارائه شده، مجوز ویزیتور رکورد مناسب متقاضیان زیر است:

 • افرادی که می خواهند ویزای توریستی خود را تمدید کرده و برای مدت طولانی تری در کانادا حضور داشته باشند
 • افرادی که می خواهند مجوز خود را تغییر دهند که شامل تغییر مجوز تحصیلی به ویزیتور رکورد و یا مجوز کار به ویزیتور رکورد می شود.

باید به این موضوع توجه کنید که باید حداقل 30 روز قبل از انقضای اعتبار موقعیت کنونی ویزا، برای ویزیتور رکورد کانادا درخواست دهید، تاریخ ورود و خروج قانونی به صورت مهر در داخل پاسپورت شما درج شده، در صورتی که مهری در داخل پاسپورت زده نشده باشد، تاریخ قانونی حضور شما (6 ماه از زمان ورود به کشور کانادا است)

مجوز ویزیتور رکورد که به معنی موافقت با درخواست تمدید ویزای توریستی کانادا صادر می شود، یک مدرک مستقل و مجزا است و مثل برچسب ویزا در داخل پاسپورت پیوست نمی شود. این مدرک دارای تاریخ انقضا بوده و طبق این بازه زمانی، شما باید خاک کانادا را به سمت کشور مبدا ترک کنید.

بنابر قوانین دولت فدرال کانادا، در صورتی که قبل از زمان تعیین شده ترک خاک کانادا (براساس ویزا) برای تمدید ویزا توریستی کانادا و یا همان ویزیتور رکورد درخواست دهید، به طور قانونی مجاز هستید تا زمان دریافت نتیجه ارزیابی پرونده خود، در خاک این کشور حضور داشته باشید.

در این حالت اصطلاحاً شما دارای شرایط Maintained status بوده و پرونده شما در حال بررسی توسط کنسولگری کانادا است. لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزیتور رکورد ( تمدید ویزا توریستی کانادا ) برای هر متقاضی معادل با 100 دلار کانادا است.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

یکی دیگر از اقسام تمدید ویزای کانادا مربوط به مجوز تحصیلی و ویزای دانشجویی این کشور می شود. در این حالت نیز شما ملزم هستید تا حداقل 30 روز قبل از انقضای اعتبار مجوز فعلی تحصیل در کانادا، برای یک مجوز جدید درخواست دهید. اما توصیه شده که از بیش از 30 روز قبل از انقضای مجوز تحصیل، برای تمدید مجوز جدید اقدام کنید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما دارای یک ویزای ویزیتور مولتی با اعتبار 5 ساله هستید، اما چیزی که برای شما از اهمیت زیادی حتی بالاتر از تمدید ویزا برخوردار است، شرایط تمدید استادی پرمیت پیش از انقضای اعتبار آن است.

به بیانی دیگر، ویزای دانشجویان تمام وقت موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا نیز از نوع ویزای توریستی و یا همان ویزیتور ویزا است، با این تفاوت که یک استادی پرمیت مطابق با برنامه تحصیلی دانشجو صادر می شود که معمولاً یک ساله بوده و قابل تمدید است.

وقتی حرف از پایان اعتبار مجوز تحصیلی دانشجو می شود، منظور همان استادی پرمیت است. در صورتی که به عنوان یک دانشجوی بین المللی، نیاز به تمدید شماره بیمه اجتماعی SIN و یا بیمه درمانی داشته باشید، نمی توانید بدون استادی پرمیت معتبر این کار را انجام دهید، از این رو، تمدید ویزا برای شما حیاتی خواهد بود.

درخواست تمدید مجوز تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در مدت کمتر از 30 روز مانده به انقضای مجوز تحصیل، بسیار ریسکی بوده و ممکن است شما را با خطر الزام به ترک کانادا پیش از فارغ التحصیلی و اتمام دوره آموزشی روبرو کند. این پروسه با درخواست تمدید ویزا متفاوت است.

بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده در وب سایت Canada.ca، تمدید استادی پرمیت دانشجو در کانادا (از داخل کشور) برابر با 44 روز کاری زمان برده و به صورت آنلاین انجام می شود.

باید به این موضوع توجه کنید که ویزای کانادا مجوز ورود شما به این کشور بوده و استادی پرمیت مجوز تحصیل قانونی شما در دانشگاه های کانادا است. تاریخ انقضای درج شده در برگه استادی پرمیت نشان دهنده زمان خروج شما از این کشور است.

این تاریخ در گوشه سمت راست پرمیت درج شده و معمولاً معادل با بازه زمانی تحصیل شما در این کشور به علاوه 90 روز اضافه خواهد بود. یعنی اگر بازه زمانی مورد نیاز دوره کارشناسی شما در کشور کانادا برابر با 4 سال تحصیلی باشد، اعتبار استادی پرمیت معادل با این زمان به اضافه 90 روز کاری اضافه خواهد بود.

شما در 90 روز پایانی اعتبار استادی پرمیت، فرصت آماده سازی برای ترک کانادا و یا تمدید ویزای کانادا را از داخل کشور خواهید داشت.

اگر به هر دلیلی قصد ادامه تحصیل و تمدید ویزا و یا مجوز استادی پرمیت در خاک این کشور را داشته باشید، باید حداقل از 30 روز قبل از پایان اعتبار درخواست دهید، به خوبی از نحوه و دستورالعمل اپلای آنلاین مطلع باشید و بدانید که در صورت منقضی شدن استادی پرمیت چه کاری باید انجام دهید: (اپلای برای تمدید ویزای کانادا، استادی پرمیت جدید و یا بازیابی موقعیت به عنوان مقیم موقت)

در صورتی که در کشور کانادا حضور داشته و نخواهید به تحصیل ادامه دهید، دیگر نباید به فکر تمدید ویزا کانادا باشید، بلکه می توانید بعد از فارغ التحصیلی برای مجوز کار تمام وقت PGWP درخواست داده و یا وضعیت اقامتی خود را از حالت دانشجو به ویزیتور تغییر دهید و یا اینکه در نهایت خاک این کشور را ترک کنید.

در واقع، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، اگر مجوز تحصیل شما منقضی شده باشد و شما برای هیچ یک از گزینه های تمدید ویزا، مجوز تحصیلی و یا درخواست مجوز کار درخواست نداده باشید، ملزم به ترک کانادا خواهید بود.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که تمدید ویزا و اعتبار استادی پرمیت دانشجو فراتر از تاریخ انقضای پاسپورت نخواهد بود، از این رو به تاریخ و اعتبار پاسپورت خود دقت داشته باشید. در صورتی که دوره آموزشی شما زودتر از موعد مورد انتظار به پایان برسد، استادی پرمیت شما براساس تاریخ ذکر شده در مجوز و یا تا 90 روز بعد از تکمیل دوره آموزشی منقضی خواهد شد.

مهلت 90 روزه شما از زمانی که اعلانی از سوی دانشگاه ارسال شود و تکمیل دوره را به شما اطلاع دهد و یا در هنگام اخذ مدرک تحصیلی شروع می شود.

اگر به دلیل شرایطی، دوره تحصیلی شما بیشتر از حد معمول زمان برده و استادی پرمیت شما منقضی شود، یعنی بعد از انقضای مجوز اقدام به تمدید استادی پرمیت کنید، امکان حضور در این کشور را دارید، اما تا زمان ارزیابی و صدور مجوز جدید، شرایط ادامه تحصیل برای شما مقدور نیست.

اگر قصد ترک موقت کانادا در قبل یا بعد از اپلای تمدید استادی پرمیت جدید را داشته باشید، به غیر از شرایط زیر، امکان ورود مجدد به خاک این کشور را ندارید:

 • دارای استادی پرمیت معتبر و یا معرفی نامه ای باشید که نشان دهد با استادی پرمیت شما موافقت شده است
 • موسسه آموزشی شما در فهرست موسسات DLI تائید شده قرار داشته باشد
 • از مدرک معتبر سفر برخوردار باشید

موضوع مهم دیگری که می تواند در رابطه با تمدید ویزا و یا تمدید استادی پرمیت برای شما مشکل ساز باشد این است که اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شود، چه کاری باید انجام دهید.

در صورتی که هر یک از موارد زیر رخ دهد، شما موقعیت دانشجویی خود در این کشور را از دست می دهید:

 • مجوز تحصیل شما پیش از درخواست نسخه جدید منقضی شود
 • شرایط استادی پرمیت شما اعم از موسسه DLI، نوع تحصیل، محل تحصیل و زمان تحصیل تغییر پیدا کند
 • شرایط مجوز تحصیلی را رعایت نکنید

در صورت از بین رفتن موقعیت تحصیلی، ویزای شما از اعتبار ساقط نمی شود، اما تا زمان بازیابی موقعیت و یا صدور استادی پرمیت جدید، اجازه تحصیل در این کشور را ندارید.

از این رو، می توان این طور گفت که بازیابی موقعیت تحصیلی و اپلای استادی پرمیت جدید نیز با پروسه تمدید ویزای کانادا فرق داشته و تعریف مجزایی دارد. شما باید برای این کار به وب سایت canada.ca رفته و در بخش استادی پرمیت، بر روی گزینه Restore my status بزنید.

سپس یک متن توضیحی قانع کننده برای دلیل نیاز به بازیابی و دریافت استادی پرمیت جدید ارائه داده و هزینه بازیابی موقعیت را پرداخت کنید. این هزینه شامل دو بخش بازیابی و استادی پرمیت جدید می شود که در مجموع 350 دلار کانادا هزینه دارد.در صورت داشتن همراه، (همسر دانشجو) نیز باید درخواست بازیابی موقعیت کند.

تمدید ویزای کار کانادا

در نهایت نوبت به جنبه دیگری از تمدید ویزای کانادا یعنی تمدید اعتبار ورک پرمیت می رسد. حتماً تا به اینجای مطلب از این موضوع مطلع شدید که به غیر از ویزای توریستی که یک مجوز واحد است، سایر ویزاها از جمله تحصیلی و یا کاری دارای مدرک مکمل و مهمی به نام پرمیت هستند که با تمدید و یا انقضای آنها، اعتبار ویزا نیز به پایان می رسد.

اگر قصد اپلای تمدید و یا تغییر موقعیت مجوز کار در کشور کانادا قبل از پایان اعتبار آن را داشته باشید، به طور قانونی مجاز هستید تا در زمان ارزیابی درخواست خود در این کشور اقامت یابید.

به طور کلی، در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، امکان درخواست تمدید مجوز کار برای شما وجود دارد:

 • قصد تمدید مجوز کار را داشته باشید
 • نیاز به تغییر موقعیت ورک پرمیت خود اعم از نوع کار، کارفرما و یا محل کار داشته باشید

از آنجایی که ویزای کار کانادا مجوز ورود شما به این کشور بوده و ورک پرمیت جواز کار قانونی و تمام وقت شما در این کشور است، بیشتر سر و کار شما با این پرمیت بوده و کمتر نیاز به اقدام برای تمدید ویزای کار کانادا پیدا می کنید.

چنانچه ورک پرمیت شما از نوع کارفرمای مشخص شده باشد، برای شرایط زیر نیاز به تمدید ورک پرمیت در این کشور خواهید داشت:

 • قرارداد کاری شما تمدید گردد
 • تغییرات در موقعیت شغلی شما ایجاد شده باشد که می تواند شامل تغییر حقوق و یا وظایف کاری باشد
 • یک پیشنهاد شغلی متفاوت به شما ارائه گردد
 • قصد کار برای یک کارفرمای جدید را داشته باشید

به خاطر داشته باشید که تا زمان دریافت ورک پرمیت با مشخصات جدید، اجازه کار در موقعیت شغلی متفاوت و یا کارفرمای جدید را نخواهید داشت. با درخواست تمدید ورک پرمیت و اپلای آنلاین، یک نامه با نام WP-EXT except PGWP به حساب کاربری شما ارسال می شود که اجازه کار موقت تا زمان صدور ورک پرمیت جدید را می دهد.

شما می توانید از این نامه پرینت گرفته و به همراه استادی پرمیت فعلی از آن استفاده کنید. این نامه تائید کننده این موضوع است که امکان کار موقت با شرایط مشابه با مجوز کار قبلی را تا زمان ارزیابی درخواست خواهید داشت.

به طور معمول، اعتبار این نامه 120 روزه بوده و در این بازه زمانی، پرونده شما ارزیابی و نهایی خواهد شد.لازم به ذکر است که اگر یک نیروی کار دارای کارفرمای مشخص شده هستید، برای تغییر شغل و کارفرما نیاز به درخواست مجوز کار جدید دارید. این موضوع برای افرادی که دارای مجوز کار آزاد هستند صدق نکرده و مجاز به تغییر کارفرما و موقعیت شغلی در هر زمان خواهند بود.

هزینه درخواست مجوز کار با کارفرمای مشخص در کشور کانادا 155 دلار و هزینه مجوز کار آزاد 100 دلار است. البته متقاضی مجوز کار آزاد ملزم به پرداخت هر دو هزینه خواهد بود.

اکنون که با تمامی شرایط تمدید انواع مجوز ویزیتور، تحصیلی و یا کار در کشور کانادا آشنا شدید، باید بدانید که پروسه ها و مراحل ذکر شده در بالا از روند تمدید ویزا مجزا بوده و پرونده درخواستی آنها با یکدیگر یکی نیست. به بیانی دیگر، با تمدید مجوز کار و یا تحصیل در کانادا، تمدید ویزا به طور خودکار اتفاق نمی افتد و مراحلی جداگانه دارد.

بنابر قوانین دولتی کشور کانادا، در صورتی که از قبل در کانادا به سر ببرید، دارای مجوز تحصیل و یا کار معتبر باشید، قصد خروج و برگشت به کانادا را در آینده ای نزدیک داشته و یا ویزای توریستی قبلی شما منقضی شده و یا یکبار ورود بوده است، امکان درخواست تمدید ویزای کانادا از داخل این کشور را دارید.

مدارک لازم تمدید ویزای کانادا

در نهایت نوبت به مدارک لازم تمدید ویزای کانادا می رسد. شما باید به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه داده و با دریافت فرم درخواست صحیح، مراحل تمدید ویزای کانادا را انجام دهید.

باید به این موضوع توجه کنید که مجموعه سوالاتی از شما پرسیده می شود که باید برای دریافت اپلیکیشن فرم مناسب تمدید ویزا ، به تمامی آنها پاسخ درست دهید. این سوالات شامل موارد زیر می شوند:

 • قصد انجام چه کاری در کانادا دارید که می توانید در جواب Study (در صورتی که دارای استادی پرمیت هستید) و یا Work ( در صورتی که دارای ورک پرمیت معتبر هستید) را انتخاب کنید
 • در جواب سوال What is your current country/territory of residence باید گزینه canada  را انتخاب نمایید
 • در صفحات بعدی به سوالات مرتبط با کار و یا زمینه تحصیلی پاسخ دهید
 • به شما گزینه های احتمالی تمدید مجوزکار و یا تحصیل و یا اپلای برای ویزای اقامت موقت داده می شود. حتماً برای درخواست تمدید ویزای کانادا از گزینه Temporary Resident Visa استفاده کنید

فرم درخواست فهرست شده در چک لیست مدارک لازم تمدید ویزا همان فرم درخواست ویزای ویزیتور IMM5257 برای متقاضیان خارج از کانادا است. با این تفاوت که شما از داخل این کشور برای تمدید ویزا درخواست می دهید.

توصیه می کنیم که در صورت نبود دلیل موجه، این کار را در خارج از خاک کانادا انجام دهید تا دچار مشکلات بعدی برای دریافت ویزای این کشور نشوید.

شما باید یک حساب کاربری در وب سایت canada.ca درست کرده و application package را دانلود کنید. سپس باید مدارک زیر را آماده و ترجمه کرده و در حساب خود آپلود نمایید:

 • اسکن مدارک هویتی (پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه)
 • رسید پرداخت هزینه تمدید ویزای کانادا و انگشت نگاری بیومتریک
 • مدارک آزمایش مدیکال کانادا
 • اسکن پاسپورت معتبر متقاضی
 • ارائه دلیل موجه برای تمدید ویزای کانادا
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • نامه تمکن مالی
 • کپی مجوز تحصیل و یا کار (در صورت وجود)
 • کپی ویزای در حال انقضای کانادا
 • فرم درخواست تکمیل شده تمدید ویزا
 • ارائه مدارک پشتیبان که (جزئیات آن در application package دانلود شده آمده است)

در نهایت، چنانچه هنوز در رابطه با پروسه تمدید ویزا و یا مدارک لازم تمدید ویزای توریستی کانادا سوال دارید و نمی دانید برای انجام این کار مهم از کجا شروع کنید، می توانید از خدمات و مشاوره تخصصی کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده نمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *