ویزا

نحوه تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت در اروپا

یکی از مواردی که بسیاری از دارندگان ویزای شینگن و مسافران اروپا از کارشناسان دپارتمان ویزا و وقت سفارت گروه شرکت‌های نیلگام می‌پرسند نحوه و مراحل تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت در اروپا است. همان‌طور که می‌دانید ویزای شینگن همچون بسیاری دیگر از انواع ویزا مدت اعتباری مشخص دارند و اگر پس از پایان اعتبار ویزا در اروپا بمانید، با تبعات اقامت بیش‌ازحد مجاز در حوزه شینگن (Overstay in Schengen Zone) مواجه خواهید شد. اما پرسش این است که در صورت بروز حوادث غیرمترقبه و یا شرایط فورس ماژور امکان تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت در اروپا وجود دارد یا خیر؟ در این نوشتار قصد داریم به این پرسش پاسخ داده و مراحل آن را توضیح دهیم.

با ویزای کوتاه‌مدت شینگن چند روز می‌توان در اروپا اقامت داشت؟

بر اساس قوانین ویزای شینگن حداکثر روزهای مجاز اقامت در اروپا با ویزای کوتاه مدت شینگن ۳ ماه در هر دوره ۱۸۰ روزه است. قانونی موسوم به ۱۸۰/۹۰ . پس از گذشت ۹۰ روز حتی اگر از مدت اعتبار ویزای شینگن باقی‌مانده باشد، دارنده ویزا موظف به ترک اروپا است و می‌تواند پس از طی شدن دوره ۶ ماهه از زمان صدور ویزا، مجدداً برای ویزای شینگن اقدام کند. اما در مواردی و بنا بر دلایل خاص فرد می‌بایست بیش از ۳ ماه در اروپا بماند و روند تمدید ویزای شینگن دقیقاً برای این موارد اعمال می‌شود. به‌بیان‌دیگر حتی اگر فردی با ویزای مولتی شینگن با اعتباری ۳ ساله وارد اروپا شود نمی‌تواند در هر دوره ۶ ماهه بیش از ۳ ماه در یک یا تمامی کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد مگر پس از درخواست تمدید ویزای شینگن و صدور ویزای جدید.

مطلب مرتبط: مهم‌ترین نکات مدت اعتبار ویزای شینگن که باید بدانید

اگرچه بسیاری تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت در اروپا را غیرممکن می‌دانند اما بر اساس قوانین موجود درصورتی‌که دلایل و مدارک لازم وجود داشته باشد، این امکان کاملاً وجود داشته و قابل‌پیگیری است.

شرایط لازم برای تمدید ویزای شینگن در اروپا

تفاوتی نمی‌کند با ویزای توریستی برای گشت‌وگذار به اروپا رفته باشید و اکنون بخواهید به کشورهای بیشتری سر بزنید، با ویزای کاری وارد حوزه شینگن شده باشید و در زمان اقامت نیاز به بررسی بیشتر شرایط یا شرکت در جلسات کاری داشته باشید و یا با ویزای نوع D شینگن وارد اروپا شده باشید تا مراحل درمانی خود را در یکی از کشورهای اروپایی پیگیری کنید، درصورتی‌که لازم باشد پس از پایان اعتبار ویزای شینگن خود در اروپا بمانید، باید از طریق قانونی و ارائه درخواست رسمی برای تمدید ویزای شینگن اقدام کنید. درواقع اگر پس از پایان اعتبار ویزا در هر یک از کشورهای حوزه شینگن بمایند، مرتکب اقدامی غیرقانونی شده‌اید و باید در انتظار جریمه، اخراج از اروپا و تبعات دیگر باشید. اما مواردی که قانون برای تمدید ویزای شینگن پیش‌بینی کرده به شرح زیر است:

۱- ورود دیرتر از موعد

قانون‌گذار تنها برای ویزاهای کوتاه مدت یک‌بار ورود (Short-Stay Single Entry Visa) درصورتی‌که مسافر دیرتر از زمان صدور ویزا وارد حوزه شینگن شده باشد و دلایل متقنی برای ماندن در اتحادیه اروپا ارائه نماید، تمدید ویزای شینگن را مجاز دانسته است. برای مثال اگر تاریخ مجاز ورود شما به اروپا با ویزای کوتاه مدت یک‌بار ورود ۲ فروردین باشد اما شما ۱۶ فروردین وارد اروپا شده باشید، می‌توانید تقاضای ۲ هفته تمدید ویزای شینگن کنید و شانس موفقیتتان هم بسیار بالاست.

۲- دلایل بشردوستانه

بر اساس قوانین ویزای شینگن می‌توان بنا بر دلایل بشردوستانه در زمان اقامت در اروپا برای تمدید ویزای شینگن درخواست داد. این موارد می‌توانند نیاز به تداوم مراحل درمانی، شرکت در مراسم تشییع ناگهانی یکی از اعضا خانواده و یا حمایت و همراهی با فردی نزدیک به شما که در شرایط مشابه با موارد بالا قرار دارد را شامل شود.

۳- موارد فورس ماژور (Force Majeure)

اگر پیش از پایان مدت اعتبار ویزا و یا تعداد روزهای مجاز اقامت در اروپا، مواردی غیرمترقبه در کشور مبدأ همچون وقوع جنگ و یا تظاهرات و ناآرامی‌های سراسری اتفاق بیافتد، فرد می‌تواند برای تمدید ویزای شینگن خود درخواست دهد. حوادث دیگری که زیرمجموعه موارد فورس ماژور قرار می‌گیرند شرایط بسیار وخیم آب و هوایی، توقف پروازها به کشور مبدأ به دلیل زلزله‌های مستمر و … هستند. در این شرایط فرد می‌توان در زمان اقامت در اروپا برای تمدید ویزای شینگن درخواست دهد و ویزای کوتاه مدت وی برای چند هفته تمدید خواهد شد. اگر پس از طی شدن این هفته بازهم شرایط ادامه داشته باشد این امکان وجود دارد که بار دیگر برای تمدید ویزای کوتاه مدت درخواست داد.

۴- دلایل شخصی قوی

در مواردی که کار ناتمامی در اروپا دارید و یا برنامه جلسات کاری و بیزنسی شما طولانی شده باشد، مراسم ازدواج خود و یا یکی از بستگان نزدیکتان در پیش باشد و مواردی این‌چنینی نیز می‌توانید برای تمدید ویزای شینگن اقدام کنید. البته شانس پذیرش درخواست در این موارد نسبت به موارد بالا کمتر است و درنهایت مسئولان مهاجرت کشوری در اروپا که در آن درخواست می‌دهید باید در خصوص اقامت شما تصمیم‌گیری کنند.

مطلب مرتبط: تبعات اقامت بیش‌ازحد مجاز در اروپا چیست؟

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن ۰۲۱-۷۵۲۳۷

مراحل تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت در اروپا

درصورتی‌که در زمان اقامت در اروپا شامل یکی از موارد بالا می‌شوید این امکان وجود دارد که برای تمدید ویزای شینگن اقدام کنید. نحوه تمدید ویزا با نحوه درخواست ویزا از کشور مبدأ تفاوت‌هایی دارد و بسته به هر یک از دلایلی که شامل آن می‌شوید متفاوت است.

زمان اقدام برای تمدید ویزای شینگن

مهم‌ترین عامل در موفقیت‌آمیز بودن درخواست تمدید ویزای شینگن بی‌تردید زمان اقدام است، حتی مهم‌تر از دلایل آن! اگر پس از پایان اعتبار ویزای شینگن خود، حتی یک روز برای تمدید ویزا درخواست دهید بدون کوچک‌ترین اغماضی از اتحادیه اروپا اخراج خواهید شد و حتی پرونده شما بررسی هم نمی‌شود. پس حتماً حواستان به اعتبار ویزای خود و تعداد روزهایی که در اروپا اقامت داشته‌اید باشد. پیشنهاد ما این است دست‌کم یک هفته پیش از پایان مهلت قانونی اقامت در اروپا برای تمدید ویزای شینگن خود درخواست دهید.

برای تمدید ویزای شینگن باید به کجا مراجعه کرد؟

بستگی دارد که در چه کشوری در اتحادیه اروپا برای تمدید ویزای شینگن خود درخواست می‌دهید. اما نکته مهمی که باید در این خصوص بدانید این است که در صورت موافقت با درخواست تمدید ویزا، تنها می‌توانید در کشوری بمانید که از طریق آن درخواست تمدید داده‌اید. برای مثال اگر با ویزای شنگن وارد آلمان شده و در طول سفر به هلند، اتریش و چک سفرکرده باشید و در کشور چک مشکلی پیش‌آمده باشد و بخواهید ویزایتان را تمدید کنید، در صورت موافقت با درخواستتان می‌بایست تمام روزهای اضافی را در همین کشور سپری کنید و حق خروج از جمهوری چک را ندارید.

مدارک لازم برای تمدید ویزای شینگن

وقتی زمان، مکان و دلیل مناسب برای تمدید ویزا را مشخص کردید نوبت به جمع‌آوری مدارک لازم برای تمدید ویزای شینگن می‌رسد. برخلاف مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن، برای تمدید این ویزا مدارک کمتری نیاز است. مدارکی که باید برای تمدید ویزای شینگن ارائه دهید، عبارت‌اند از:

    1. پاسپورتی که دارای ویزای شینگن اخیر شما باشد.

 

    1. فرم مخصوص درخواست تمدید ویزای شینگن

 

 

    1. مدارک مالی که تأییدکننده توانایی شما برای تأمین هزینه‌های اقامت شما باشد

 

    1. بیمه مسافرتی که تا پایان مدت درخواستی شما معتبر باشد و تمامی کشورهای حوزه شنگن را شامل شود

 

    1. مدارکی که ثابت کند شما شرایط لازم برای تمدید ویزای شینگن را دارا هستید

پس از تکمیل مدارک باید برای وقت مصاحبه اقدام کنید. البته در برخی کشورهای اروپایی نیاز به تعیین وقت نیست و می‌توانید بدون وقت قبلی به اداره مهاجرت آن کشور مراجعه کنید. می‌توانید به‌صورت آنلاین چک کنید که برای مصاحبه در کشور مدنظر نیاز به تعیین وقت قبلی دارید یا خیر. نکته مهم:توجه داشته‌ باشید که مصاحبه و توضیحاتی که در روز مصاحبه به افسر مهاجرت ارائه می‌دهید، کلیدی‌ترین نقش را در موفقیت شما در فرآیند تمدید ویزای شینگن ایفا می‌کند. از طریق مدارکی که ارائه می‌دهید و توضیحاتی که بیان می‌کنید باید افسر مهاجرت را به این نتیجه برسانید که شرایط لازم برای تمدید ویزای شینگن را در اختیاردارید. سروقت در محل حاضر شوید و تمام مدارک را به همراه داشته باشید.

مطلب مرتبط: آیا ویزای شینگن برای ویزای کانادا الزامی است؟

مدت‌زمان لازم برای تمدید ویزای شینگن در اروپا

بسته به کشور  و شرایط شما زمان لازم برای بررسی و تمدید ویزای شینگن می‌تواند از چند روز تا یک ماه طول بکشد. در طول این مدت به شما اجازه داده خواهد شد تا در همان کشوری که برای تمدید اقدام کرده‌اید اقامت داشته باشید اما اجازه سفر به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را نخواهید داشت. اگر با درخواست تمدید ویزای شما موافقت شود اجازه اقامت خواهید داشت و در صورت رد درخواست باید ظرف یک تا دو روز اتحادیه اروپا را ترک کنید

مطلب مرتبط: مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن سال ۲۰۱۹

هزینه تمدید ویزای شینگن در اروپا

هزینه تمدید ویزای شینگن به دو عامل بستگی دارد؛ دلیلی درخواست تمدید ویزا و اینکه بار نخستی است که برای تمدید ویزا درخواست می‌دهید یا بار دوم. در برخی موارد (همچون موارد بشردوستانه و یا دلایل فورس ماژور) و اگر بار اولی باشد که برای تمدید ویزای شینگن درخواست می‌دهید حتی نیاز به پرداخت هزینه نیست. اما اگر به‌واسطه دلایل دیگر (دلایل شخصی و یا ورود دیرتر از موعد به اروپا) درخواست تمدید ویزا داده باشید باید ۳۰ یورو پرداخت کنید. اما اگر برای دوم برای تمدید ویزای درخواست می‌دهید صرف‌نظر از دلیل آن باید ۶۰ یورو برای افراد بزرگ‌سال و ۳۰ یورو برای کودکان پرداخت کنید. به خاطر داشته باشید درصورتی‌که با درخواست تمدید ویزای شینگن شما موافقت نشود، هزینه پرداختی بازگردانده نخواهد شد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *