تور, ویزا

حقایق جذاب کشور سوئیس

سوئیس کشوری زیبا در غرب اروپا است که از شمال با آلمان، از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه و از شرق با لیختن‌اشتاین و اتریش هم مرز است. این کشور با مساحت ۴۱٫۲۸۵ کیلومتر مربعی از هر طرف با خشکی احاطه شده و به اصطلاح جزو کشورهای landlocked محسوب می‌شود.

جمعیت سوئیس در حدود ۸ میلیون نفر است که تنها ۱۲۵ هزار نفر از آن‌ در پایتخت محبوب این کشور یعنی شهر برن زندگی می‌کنند و همچنین زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومنش، ۴ زبان اصلی این کشور محسوب می‌شود.

دین و مذهب رسمی در سوئیس وجود ندارد، اما مسیحیت مذهب غالب در این کشور به شمار می‌رود. پرچم سوئیس از دو رنگ اصلی قرمز و سفید تشکیل شده که از لحاظ ظاهری با نشان این کشور مشابه است. سوئیس برخلاف اندازه نسبتا کوچکش یکی از برترین و ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب شده و فرانک سوئیس به عنوان ارز اصلی این کشور به شمار می‌رود.

همانطور که می‌دانید برای سفر به سوئیس به عنوان یکی از مقاصد برتر توریستی حوزه شنگن نیازمند مراجعه به سفارت و کارگزاری وی اف اس گلوبال سوئیس در تهران و دریافت ویزای توریستی شینگن این کشور هستید. پیش از این در رابطه با دلایل سفر به سوئیس، جذابیت‌های گردشگری و نکات ضروری سفر به این کشور با شما صحبت کردیم، اما این‌بار قصد داریم تا به برترین حقایق جذاب سوئیس بپردازیم.

سوئیس کشور دریاچه‌ها

سوئیس دارای ۷۰۰۰ دریاچه است. دریاچه ژنو به عنوان بزرگترین دریاچه سوئیس دارای مساحتی برابر با ۵۸۰ کیلومتر مربع است. قریب به ۴۰ درصد از این دریاچه دیدنی درون قلمروی فرانسه بوده و با این کشور مشترک است و(فرانسوی‌ها به آنLac Léman می‌گویند). بزرگترین دریاچه‌ای که کاملا در سوئیس قرار گرفته دریاچه نوشاتل  Neuchâtelبا مساحت تقریبی ۲۱۸ کیلومترمربع است. در اکثر مواقع آبهای سوئیس آنچنان تمیز است که می‌توان از هر دریاچه و رودخانه‌ای در این کشور آب نوشید! و تنها در صورتی که امکان دیدن کف دریاچه یا رودخانه وجود نداشته باشد، آن آب کثیف و غیرقابل شرب محسوب می‌شود. در سوئیس، شما هیچوقت بیش از ۱۶ کیلومتر با یک دریاچه فاصله ندارید.

خلاق ترین کشور جهان

بنابر آمار فهرست جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۸، سوئیس برای هشتمین سال متوالی عنوان خلاق‌ترین کشور دنیا را از آن خود کرد. در واقع اقتصاد کانتون وود canton Vaud دستخوش تغییرات اساسی و زیادی قرار گرفته است. از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی در سال ۱۸۶۰ تا سرزمین استارت‌آپ‌ها در حال حاضر، اکنون اقتصاد Vaud به لطف بخش بزرگ خدمات، تولیدات متنوع و تمرکز بر بازار کوچک و تخصصی niche markets به یکی از بزرگترین اقتصادها با سرعت رشد بسیار بالا تبدیل شده است.

کشوری با کمترین نرخ جرم

در میان کشورهای صنعتی، سوئیس دارای یکی از بالاترین میزان مالکیت اسلحه است. اما، این موضوع به هیچ وجه موجب افزایش جرم و جنایت نشده است. به بیانی دیگر جرم و جنایت مرتبط با اسلحه در سوئیس نصف میزانی است که در آمریکا اتفاق می‌افتد. کشور سوئیس از یکی از پایین‌ترین میزان جرم در تمام کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا برخوردار بوده و بنابر آمار سال ۲۰۱۰، در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تنها ۰٫۵ قتل با اسلحه در این کشور اتفاق می‌افتد که این آمار در آمریکا ۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است.

تجربه بالاترین کیفیت زندگی در سوئیس

سوئیس دارای گران‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی است، اما در عین حال شهروندان این کشور برای پولی که خرج می‌کنند ارزش بالایی را به دست می‌آورند. بر طبق آمار و گزارش Social Progress Report ، خدمات پزشکی و دارویی، مواد غذایی و دسترسی به دانش پایه از مواردی است که این کشور در آن جزو بهترین‌ها بوده و از امتیاز ۸۸٫۸۷ از ۱۰۰ برخوردار است.

کمترین درصد چاقی در اروپا

در سوئیس تنها ۱۷٫۵ درصد از مردم دارای چاقی هستند و همین عامل موجب شده تا سوئیس کمترین درصد چاقی در اروپا را از آن خود کند. برای درک بهتر این موضوع باید بدانید که چنانچه در آمریکا زندگی می‌کردید، از آنجایی که ۳۳ درصد از کل جمعیت این کشور دارای چاقی هستند، احتمال چاق بودن شما دوبرابر میشد.

یکی از گران‌ترین مکان‌ها برای زندگی

بنابر بررسی و نظرسنجی جهانی هزینه زندگی و Mercer، زوریخ سومین شهر گران در جهان محسوب می‌شود. این شهر همچنین پرجمعیت‌ترین بخش کشور با ۴۰۲ هزار نفر شهروند محسوب می‌شود. قیمت متوسط خانه به ازای هر مترمربع ۱۳هزار کرون (معادل ۱۳٫۰۳۶ هزار دلار آمریکا) است، این در حالی است که میانگین هزینه اجاره ماهانه ۲۳۲۴ کرون (۲۳۳۰ دلار) برای یک واحد آپارتمان ۳ خوابه است. اگرچه، به طور میانگین درآمد سالانه افراد ۱۳ هزار کرون (۱۰۳ هزار دلار) است که جای هیچ شکایتی را باقی نمی‌گذارد.

خانه قابل زندگی‌ترین شهرها در دنیا

از نگاه وب‌سایت business insider مفهوم زیست‌پذیری به ارزیابی این موضوع می‌پردازد که کدام نقاط دنیا بهترنی و بدترین مکان‌ها برای زندگی محسوب می‌شوند. با در نظر گرفتن ۵ فاکتور اصلی ثبات، خدمات درمانی، فرهنگ و اقتصاد، تحصیلات و زیرساخت‌ها، شهرهای زوریخ و ژنو ۲ تا از بهترین و قابل زندگی‌ترین شهرهای دنیا لقب گرفته‌اند.

امید به زندگی بسیار بالا

در دهه ۱۹۵۰ میلادی میانگین عمر افراد ۳۲ سال بود، اما این عدد هرساله در حال رشد بوده است. در سال ۲۰۱۵، میانگین سن شهروندان سوئیسی ۴۲٫۲ سال بوده است. از جانبی دیگر، سوئیس دارای بیشترین تعدا  افراد بالای ۱۰۰ سال در اروپا است و از لحاظ معیار امید به زندگی بعد از کشور ژاپن در مقام دوم قرار دارد. البته با توجه به پاکی بی‌اندازه هوا، تعدد مسیرهای پیاده‌روی در دل طبیعت و در دسترس بودن خدمات درمانی و سلامتی بسیار با کیفیت، طول عمر  و درصد رضایت بالای افراد کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

نرخ بیکاری پایین

بنابر آمار سال ۲۰۱۷، نرخ بیکاری در سوئیس به طور تقریبی ۴٫۸ درصد بوده است. پایین بودن این نرخ به واسطه اقتصاد قدرتمند و پرثبات این کشور ایجاد شده است. اکثریت نیروی کار این کشور دارای تحصیلات عالی دانشگاهی بوده و دارای تخصص هستند، این موضوع به کشور این اجازه را می‌دهد تا مشاغل سطح بالا با درآمدهایی فوق‌العاده را ارائه داده و از این طریق بالاترین میزان بهره‌وری و کارایی را به تضمین کند.

یکی از گران‌ترین قیمت‌های گوشت در دنیا

قیمت گوشت در سوئیس ۱۲۴ درصد از میانگین قیمت اروپا بالاتر است. برای مثال نیم کیلو گوشت در حدود ۱۲ تا ۱۴ فرانک قیمت دارد. یک استیک گوساله کنتاکی ۲۰۰ گرمی در رستورانی در سوئیس و در نزدیکی فرودگاه زوریخ معادل ۳۷٫۵۰ فرانک (۳۸ دلار) است، این در حالی است که یک استیک آرژانتینی ۲۵۰ گرمی در رستورانی در مرز آلمان، سینگن در حدود ۲۲٫۹۰ فرانک (۲۳ دلار) هزینه خواهد داشت. تعرفه بالای قیمت‌ غذاها و نوشیدنی‌های وارداتی در سوئیس بدین خاطر است که از مزرعه‌داران داخلی که از مزارع کوچکی در قیاس با رقبای بین‌المللی خود برخوردار هستند محافظت شود.

البته این کشور در زمینه‌های دیگری نظیری تولید شکلات، ساعت، بازیافت و مدیریت زباله، طبیعت بکر، جایزه نوبل، خط راه‌آهن، قدرت پاسپورت، علوم و ریاضیات، کیفیت بالای سیستم آموزشی و بسیاری از موارد متعدد دیگر نیز سرآمد بوده و دارای حقایق جذابی است که پرداختن به آنها در این مطلب نمی‌گنجد. چنانچه قصد دارید تا در آینده‌ای نزدیک برای ویزای مولتی شنگن اقدام کرده و به این کشور دیدنی و استثنایی سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا نگاهی به مطالب دیدنی‌های طبیعی و راهنمای جامع سفر به سوئیس بیاندازید.

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *