ویزای سوئیس

ویزای سوئیس

هر آنچه نیاز است در مورد ویزای سوئیس بدانید را در این صفحه مشاهده می کنید. در صورت نیاز به مشاوره اختصاصی می توانید با رزرو وقت مشاوره از راهنمایی های مشاوران تخصصی ما استفاده نمایید.
نوع خدمات ویزای شینگن
زمان درخواست حداکثر6ماه قبل از سفر
محل درخواست VFS تهران
زمان رسیدگی سفارت بین 1 تا 2 ماه
دسترسی سریع
معرفی

کشور مشهور و محبوب سوئیس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) از سال ۲۰۰۸ به عضویت حوزه شینگن نیز درآمده است، از این رو افرادی که متقاضی سفر به این کشور و دریافت ویزای توریستی سوئیس هستند، باید شرایط دریافت ویزای شینگن را داشته باشند.

اگرچه دریافت ویزای توریستی سوئیس دشوار به نظر می‌رسد اما غیرممکن نیست. نیلگام به شما کمک می‌کند با داشتن اطلاعات کافی از نیازمندی‌های دریافت این نوع از ویزا و جمع‌آوری مدارک لازم، مسافر سوئیس شوید

از کوه‌های آلپ و دریاچه‌های کوهستانی تا شکلات‌های‌‌ سوئیس

سوئیس در مرکز اروپا و همسایگی اتریش، فرانسه، ایتالیا، لیختن‌اشتاین و آلمان واقع شده است و هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا به بهانه چشیدن طعم تکرارنشدنی شکلات‌های معروف، پنیرهای خوشمزه و یا تجربه اسکی بر روی کوه‌های آلپ، ترغیب به اخذ ویزای توریستی و سفر به این کشور سراسر سرگرمی می‌کند.

سوئیس کشوری کوچک است که از هر طرف به خشکی منتهی شده و هیچ مرز آبی ندارد (landlocked)، اما با این حال به راحتی می‌توان چکیده‌ای از لذت‌ها و فرهنگ‌های متنوع کشورهای همسایه سوئیس را در این کشور جستجو کرد.

این کشور از جنوب با کوه‌های آلپ و از شمال غربی به کوهستان ژورا ،تپه‌ها، دشت‌ها و دریاچه‌های بزرگ پوشیده شده است.

سیستم دولت کشور سوئیس به طور رسمی کنفدراسیونی تلقی می‌شود اما در ساختار بیشتر شبیه یک جمهوری فدرال است؛ در سوئیس همچون بسیاری از کشورهای دنیا، رئیس‌جمهور رئیس دولت و بالاترین مقام کشور، تلقی می‌شود.

آمار ریجکتی ویزای شینگن کشور سوئیس

بنا بر گزارش وبسایت schengenvisainfo در سال 2017 از مجموع 517.010 درخواست ویزای شینگن دریافت‌شده در سفارت‌های سوئیس در سراسر دنیا، تعداد 451.258 درخواست، مورد تائید و موافقت قرار گرفته‌اند و الباقی با پدیده متداولی به نام ریجکت ویزای شینگن روبرو شده‌اند.

در ادامه قصد داریم تا به معرفی ویزای توریستی سوئیس، نحوه دریافت، مدارک مورد نیاز و سایر مطالب کاربردی در این زمینه بپردازیم.

درخواست ویزای توریستی سوئیس در تهران

شاید در وهله اول این‌طور فکر کنید که برای دریافت وقت سفارت شینگن و ویزای توریستی سوئیس در ایران باید از طریق سفارت این کشور اقدام کنید. اما بنابر اطلاعیه وب‌سایت رسمی سفارت سوئیس، از تاریخ دوم سپتامبر 2018، افراد متقاضی دریافت انواع ویزای کوتاه مدت از جمله ویزای توریستی سوئیس، ویزای کاری و یا دیدوبازدید اقوام در سوئیس، ملزم به مراجعه به کارگزاری خدمات برون سپاری این کشور در تهران یعنی وی اف اس گلوبال هستند.

بنابر اطلاعات وب‌سایت وی اف اس گلوبال سوئیس، ویزای توریستی سوئیس مناسب آن دسته از متقاضیانی است که برای اهداف گردشگری، ملاقات دوستان و اقوام، دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت زبان، شرکت در کنفرانس و یا رویداد ورزشی/فرهنگی قصد سفر به این کشور را دارند. خوشبختانه متقاضیان می‌توانند برخلاف روال معمول و تاکید اکثر کنسولگری‌ها در داشتن سابقه سفر مکفی، حتی بدون داشتن سابقه سفر و ویزای شینگن قبلی طی دو سال گذشته، برای دریافت ویزای توریستی سوئیس اقدام کنند.

همان‌طور که پیش‌تر در مطالب وقت سفارت هلند و وقت سفارت چک به این موضوع اشاره کردیم، VFS Global واقع در هروی سنتر، علاوه بر رسیدگی به درخواست‌های وقت سفارت و ویزای کشورهایی نظیر جمهوری چک و هلند، مسئول رسیدگی به درخواست‌های متقاضیان انواع ویزای شینگن هم‌چون ویزای توریستی سوئیس نیز هست.

در عین حال آن دسته از متقاضیانی که خواستار دریافت ویزای طولانی مدت شینگن برای اقامت بیش از 90 روز در این کشور هستند، باید تنها از طریق سفارت سوئیس به نشانی تهران، الهیه، خیابان بوستان اقدام به تعیین وقت و درخواست ویزا نمایند.

بر اساس تجربه کارشناسان نیلگام در امور ویزای شینگن، عموما آفیسرهای پرونده ویزای توریستی سوئیس نسبت به متقاضیان ایرانی سخت‌گیری فراوانی از خود نشان می‌دهند و از همین رو ویزای آن‌ها را به صورت Single و یا همان یکبار ورود صادر می‌کنند.

براساس قوانین کشور سوئیس، متقاضیان ایرانی سفر و ورود به خاک این کشور ملزم به دریافت ویزای شینگن کوتاه مدت یا همان ویزای توریستی سوئیس برای حداکثر 90 روز در یک بازه زمانی شش ماهه (180 روزه) هستند. بر این اساس دارندگان ایرانی ویزای توریستی سوئیس مجاز به دریافت مجوز اقامت نبوده و می‌توانند تنها تا مدت زمان اعتبار ویزای خود به کشور سوئیس وارد شده و به سیاحت بپردازند.

اما در برخی اوقات، بنابر صلاحدید آفیسر سفارت سوئیس و واجد شرایط بودن متقاضی سفر به این کشور، ویزای توریستی سوئیس به صورت ویزای شینگن مولتی Multiple صادر خواهد شد. در این صورت فرد دارنده ویزای کوتاه‌مدت و توریستی سوئیس مجاز به ورود و خروج به صورت نامحدود از سوئیس و گشت و گذار در 26 کشور حوزه شینگن ( نظیر دانمارک، اسپانیا، آلمان، فرانسه) در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهد بود.

شرایط اخذ ویزای توریستی سوئیس در ایران

پیش از پرداختن به پروسه وقت سفارت و درخواست ویزای توریستی سوئیس، بد نیست بدانید که متقاضی درخواست این نوع ویزا باید علاوه بر داشتن مدارک اصلی، دارای شرایط نانوشته‌ای باشد که در ادامه به توضیح‌شان می‌پردازیم:

 • فرد متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس دارای سابقه سفر اروپایی و حوزه شینگن در پاسپورت خود باشد. این موضوع به سادگی تایید می‌کند که شما تنها به قصد سفر و گشت و گذار خواهان دریافت ویزای شینگن هستید و به کشور خود بازخواهید گشت.
 • فرد توانایی اثبات تمکن مالی و پوشش هزینه‌های سفر خود به کشور سوئیس را در بازه زمانی اعتبار ویزای شینگن دارا باشد؛ در صورتی که تمکن مالی مکفی توسط فرد به سفارت سوئیس ارائه نگردد، آفیسر پرونده امکان اقامت و یا کار غیرفرد توانایی اثبات تمکن مالی و پوشش هزینه‌های سفر خود به کشور سوئیس را در بازه زمانی اعتبار ویزای شینگن دارا باشد؛ در صورتی که تمکن مالی مکفی توسط فرد به سفارت سوئیس ارائه نگردد، آفیسر پرونده امکان اقامت و یا کار غیر قانونی را برای پوشش هزینه‌های فرد متصور خواهد شد. ( در حال حاضرمیانگین هزینه‌های روزانه فرد در سوئیس193 دلار آمریکا است).
 • متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس توانایی اثبات داشتن روابط خانوادگی و وابستگی عاطفی در کشور خود را به آفیسر پرونده داشته باشد؛ این موارد تنها محدود به روابط فامیلی نبوده و شامل شغل معتبر و دائمی، شرایط تحصیلی در حال جریان، تعهد خانوادگی نظیر همسر و فرزند و هرگونه مسائلی است که اثبات کننده بازگشت فرد پیش از اتمام ویزای توریستی سوئیس به کشور خود است.
 • ارائه برنامه سفر دقیق و موجه مطابق با زمان رفت و برگشت به کشور سوئیس و بازه زمانی اقامت در این کشور.
 • بیمه مسافرتی معتبر و بین‌المللی که در آن مدت زمان اعتبار و مقدار پوشش هزینه‌های درمانی و مناطق تحت پوشش (کشورهای حوزه شینگن) به صورت شفاف مشخص شده باشد؛ بر همین اساس حداقل سقف هزینه‌های درمانی تحت پوشش بیمه مسافرتی متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس باید 30 هزار یورو باشد.
 • فرد ملزم به داشتن پاسپورتی با حداقل اعتبار سه ماهه است که طی 10 سال گذشته صادر شده باشد.
 • متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس طی 5 سال گذشته برای ویزای طولانی‌مدت شینگن یا اقامت درخواست نداده باشد.

شما همچنین می‌توانید با توجه به جزئیات و ریزه کاری‌های بی‌شمار پروسه اخذ وقت سفارت و ویزای توریستی سوئیس، از مشاوره رایگان و تجارب ارزشمند کارشناسان مجرب دپارتمان شینگن برای تسهیل امور خود بهره‌مند شوید.

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

لیست مدارک لازم برای ویزای توریستی سوئیس

اما شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسه اخذ ویزای توریستی سوئیس که در تصمیم‌گیری نهایی آفیسر پرونده ویزای فرد تاثیر به سزایی دارد، آماده‌سازی و ارائه مدارک کامل درخواست ویزای سوئیس است.

تمامی پروسه اخذ وقت سفارت سوئیس و آماده‌سازی و ارسال مدارک درخواست ویزای توریستی سوئیس به موازات هم و به صورت آنلاین در وب‌سایت وی اف اس گلوبال به انجام می‌رسد.

دریافت وقت سفارت سوئیس اجباری بوده و متقاضیان ملزم به رعایت آن هستند. بنابر اطلاعات سفارت، متقاضیان می‌توانند تا حداکثر 3 ماه قبل از تاریخ پرواز و سفر خود برای رزرو وقت سفارت و تا 20 روز پیش از وقت مصاحبه برای ارسال اسناد و مدارک مورد نیاز سفارت اقدام کنند.

بدین منظور باید یک ایمیل به زبان انگلیسی و حاوی اطلاعات هویتی نظیر اسم و فامیل، شماره پاسپورت، مدت اعتبار پاسپورت، تاریخ تولد، ملیت، جنسیت، تاریخ سفر، نوع ویزای درخواستی و شماره تماس به آدرس

 appointmentswitzerland@vfshelpline.com 

ارسال شود.

لازم به ذکر است که تنها درصورت ارائه دقیق اطلاعات درخواست شده، وقت سفارت رزرو می‌گردد و تاییدیه وقت سفارت به آدرس ایمیل متقاضی فرستاده خواهد شد. در صورت وجود هرگونه نقص و یا شبهه‌ای در اطلاعات ارسال شده، تقاضای فرد بدون ارزیابی رد خواهد شد.

در ادامه با هم به مرور مدارک مورد نیاز سفارت سوئیس برای درخواست ویزای توریستی سوئیس می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید:

 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل سه ماه اعتبار از زمان سفر و دو صفحه خالی
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای توریستی سوئیس به زبان انگلیسی
 • دو قطعه عکس بیومتریک جدید و مربوط به شش ماهه اخیر (با پس زمینه سیاه و سفید)
 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی کپی شناسنامه
 • پرینت برگه وقت سفارت سوئیس
 • نامه تمکن مالی و پرینت گردش حساب 3 ماهه بانکی
 • رزرو و واچر هتل برای مدت زمان سفر متقاضی (اثبات محل اقامت)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • اسناد کاری و تحصیلی نظیر گواهی اشتغال به کار، اشتغال به تحصیل، پرینت سوابق بیمه، جواز کسب و غیره
 • اسناد ملکی و سایر موارد توجیه کننده شرایط مالی مناسب متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی و معتبر
 • فیش حقوقی و یا مدارک بازنشستگی
 • ارائه دعوتنامه معتبر از دوستان و یا اقوام در سوئیس در صورت امکان
 • ارائه برنامه سفر قانع کننده و کامل (cover letter)
 • رضایت‌نامه والدین برای متقاضیان زیر 18 سال
 • اصل و کپی سند ازدواج و کپی پاسپورت همسر

بر طبق اطلاعات وب‌سایت وی اف اس گلوبال، متقاضیان درخواست ویزای توریستی سوئیس باید پیش از حضور در مرکز خدمات سفارت و وقت مصاحبه، هزینه‌های خدمات ویزا (60 یورو) و خدمات جانبی (26.50 یورو) را به صورت نقدی آماده کنند.

باید خاطرنشان کنیم که مدارک درخواست ویزای توریستی سوئیس باید پیش از ارسال همگی توسط دارالترجمه رسمی و معتبر به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد، از این رو شما می‌توانید علاوه بر استفاده از مشاوره رایگان ویزای شینگن گروه شرکت‌های نیلگام، از خدمات دارالترجمه رسمی گروه شرکت‌های نیلگام به همراه تخفیف ویژه بهره‌مند شوید

نکات مهم اخذ ویزای توریستی سوئیس برای ایرانیان

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، برخی از نکات مهم وجود دارد که دانستن آن‌ها برای متقاضیان درخواست ویزای توریستی سوئیس خالی از لطف نیست. این نکات به شرح زیر هستند:

 • مراحل جمع‌آوری اطلاعات هویتی و بیومتریک که شامل انگشت‌نگاری و اسکن تصویر فرد متقاضی می‌شود در محل VFS انجام می‌پذیرد.
 • متقاضیان درخواست ویزای توریستی سوئیس حتی در صورت عدم نیاز برای ارائه اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری، ملزم به حضور در دفتر VFS برای ارائه درخواست ویزا هستند.
 • برای هر یک از مدارک ارسالی به سفارت ملزم به ارائه نسخه اصلی به کانتر مربوطه و نسخه کپی برای پیوست به مدارک ویزا هستید.
 • در صورتی که طی چند سال اخیر برای ویزای شینگن و اروپا اقدام کرده باشید ملزم به انجام دوباره پروسه انگشت‌نگاری نخواهید بود. بنابر اطلاعیه وی اف اس گلوبال، اطلاعات بیومتریک متقاضی ویزای شینگن پس از گذشت 59 ماه از اطلاعات بیومتریک جمع‌اوری شده قبلی، از فرد گرفته می‌شود.
 • تنها در صورت موجود بودن وقت سفارت درخواستی در سیستم، وقت مورد نظر شما تائید می‌گردد و در غیر این صورت سیستم سفارت جدیدترین وقت در دسترس را به شما اختصاص خواهد داد.
 • به هیچ وجه امکان تغییر زمان‌بندی وقت سفارت برای فرد ممکن نبوده و در صورت عدم حضور، متقاضی ملزم به دریافت نوبت جدیدی خواهد بود.
 • در روز مصاحبه به همراه داشتن پرینت تاییدیه وقت سفارت الزامی است.
 • به دلیل حجم بالای درخواست‌های انواع ویزای شینگن از جمله ویزای توریستی سوئیس در ایران، پیشنهاد می‌شود که از 3 ماه قبل از برنامه سفر اقدام به رزرو وقت سفارت و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز نمایید.
 • متقاضیان لازم است به هنگام حضور در محل سفارت، علاوه بر مدارک مذکور، مبالغ 28 و 60 یورو را به ترتیب به عنوان هزینه خدمات و هزینه ویزا به صورت یورو نقدی، همراه داشته باشند.
 • افراد باید پیش از اتمام بازه اعتبار ویزای توریستی سوئیس به کشور مبدا برگشته و در صورت تمایل برای ویزای جدید، از داخل کشور خود اقدام کنند
 • چنان‌چه قصد سفر به چندین کشور حوزه شینگن را دارید، تنها در صورتی که بیشترین زمان اقامت شما در سوئیس است، از این کشور درخواست ویزا کنید؛ در صورتی که مدت زمان اقامت شما در تمامی کشورهای حوزه شینگن یکسان است، از اولین کشوری که در برنامه سفر خود به آن پرواز می‌کنید برای ویزای شینگن اقدام نمایید
 • در صورت دریافت تاییدیه درخواست ویزای شنگن از طریق ایمیل و چک Application Reference Number، متقاضی این امکان را دارد تا با در دست داشتن اصل رسید پرداخت ارسال مدارک و کارت شناسایی از ساعت ۱۵ ۱۷ (یکشنبه تا پنج شنبه) برای دریافت ویزا و پاسپورت خود در محل سفارت سوئیس در تهران حضور پیدا کند.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای توریستی سوئیس

متاسفانه علیرغم وجود مدارک تمام و کامل پرونده در کنار آمادگی برای مصاحبه حضوری، سوابق سفر و تمکن مالی مناسب، برخی از افراد به خاطر کم‌تجربگی و یا وجود نواقص نامشهود و همچنین به علت سخت‌گیری‌های فراوان سفارت سوئیس نسبت به درخواست‌های متقاضیان ایرانی، با عدم موافقت آفیسر پرونده مواجه شده و علاوه بر خسارت‌های مالی و به هم ریختن برنامه سفر، با مشکل ریجکت ویزا روبرو می‌شوند.

خدمات نیلگام برای دریافت ویزای شینگن توریستی سوئیس

متاسفانه علیرغم وجود مدارک تمام و کامل پرونده در کنار آمادگی برای مصاحبه حضوری، سوابق سفر و تمکن مالی مناسب، برخی از افراد به خاطر کم‌تجربگی و یا وجود نواقص نامشهود و همچنین به علت سخت‌گیری‌های فراوان سفارت سوئیس نسبت به درخواست‌های متقاضیان ایرانی، با عدم موافقت آفیسر پرونده مواجه شده و علاوه بر خسارت‌های مالی و به هم ریختن برنامه سفر، با مشکل ریجکت ویزا روبرو می‌شوند.

گروه شرکت‌های نیلگام با بیش از 10 سال سابقه درامور پیکاپ ویزا، وقت سفارت واخذ انواع ویزای کاناداو شینگن، آماده ارائه انواع خدمات تخصصی ویزا و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

سوالات متداول

آیا می‌توان تا پیش از اتمام اعتبار ویزای توریستی سوئیس در خاک کشور سوئیس اقدام به تمدید ویزا کرد؟
امکان انجام این کار تنها در موارد استثنا نظیر تصادف شدید و مواردی از این قبیل وجود دارد و چنانچه دلایل فرد مبنی بر نیاز به تمدید مدت اعتبار ویزای شینگن محکم و قابل استناد باشد، شانس تمدید ویزای توریستی وی در خاک سوئیس وجود خواهد داشت. اما بنابر تجربه کارشناسان امور ویزای نیلگام، آن دسته از افرادی که بدون دلایل موجه اقدام به درخواست تمدید ویزای توریستی در حوزه شینگن می‌کنند، سوابق منفی برای خود ایجاد کرده و با بازگشت به کشور مبدا، در صورت درخواست مجدد برای انواع ویزای شینگن با عدم موافقت درخواست ویزا روبرو خواهند شد.
آیا می‌توان بدون گرفتن وقت سفارت برای ویزای توریستی سوئیس اقدام کرد؟
خیر. دریافت آنلاین وقت سفارت برای انجام پروسه رسیدگی به درخواست ویزای سوئیس متقاضیان ایرانی امری الزامی است.
چه کسانی ملزم به حضور در محل وی اف اس گلوبال برای مصاحبه، انگشت نگاری و درخواست ویزای توریستی سوئیس هستند؟
تمامی متقاضیان 12 سال به بالا ملزم به حضور در مرکر خدمات ویزا (VFS Global) برای پیگیری امور و ارائه درخواست ویزا هستند.

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد
دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.
ثبت نظر
( 33
)
4.52/5
سهیلا ایران منش
19 مهر 1400
صادقانه اگر جواب بدین، در این ایام کرونا شانس دریافت ویزای توریستی سوئیس چطور هست؟ آیا به نسبت قبل کرونا سختگیری بیشتر هست یا فرقی نکرده؟ من مجرد ۳۲ ساله، پزشک و دو ویزای شنگن سینگل سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ دارم از فرانسه و بلژیک
مشاور نیلگام
19 مهر 1400
سلام وقت بخیر شرایطتون باید بررسی شود تا بتوان دقیق اظهار نظر کرد. لطفا جهت ارتباط با کارشناسان ما با شماره 02175237 تماس بگیرید.
ب انصاری
10 مهر 1400
سلام در حال حاضر برای کسانی که سابقه ویزای شنگن نداشتند، و قصد دریافت ویزای شنگن از طریق سوئیس را دارند امکان اخذ ویزا هست؟یا باید سابقه سفر به اروپا داشته باشیم؟
مشاور نیلگام
11 مهر 1400
سلام وقت بخیر بله باید شرایط اولیه دریافت ویزا شنگن از قبیل تمکن مالی و سابقه سفر مناسب رو داشته باشید.
Mohana shirzad
24 مهر 1399
سلام و خسته نباشید میخاستم بدونم برای ارائه مدارک به سفارت . برای دریافت ویزا از طریق دعوتنامه که همسرم میفرسته ، مدرک زبان هم لازمه یا خیر
مشاور نیلگام
29 مهر 1399
وقت بخیر دوست عزیز . برای اخذ ویزای توریستی نیازی به مدرک زبان نیست .
همایون دانش
18 خرداد 1399
من افغان هستم در ترکیه زندگی میکنم میتوانم از ویزا شنگن بگیرم اقامه ترکیه را دارم وسلام
مشاور نیلگام
7 تیر 1399
سلام شرایط دریافت ویزای حوزه ی شنگن با توجه به کشور محل اقامت متفاوت می باشد. شما می توانید جهت بررسی پرسش خود به سفارت کشور های حوزه ی شنگن در ترکیه مراجعه نمایید تا از مدارک و مقدمات لازم جهت دریافت ویزای شنگن مطلع شوید. با سپاس
آنیتا جعفرزاده
4 اردیبهشت 1399
سلام خسته نباشید من برای ۳ یا ۵ روز بخوام سفر برم سویئس هزینه کل چقدر میشه؟!
Admin
6 اردیبهشت 1399
سلام وقتتن بخیر ،لطف بفرمایید جهت بررسی شرایط و مدارک با دفتر تماس بگیرید در خدمتتون هستیم.