ویزای سوئد

اگر دوست دارید تا در آینده‌ای نزدیک از سوئد و پایتخت جذاب آن یعنی استکهلم دیدن کنید، به اطلاعاتی نظیر مدارک ویزای توریستی سوئد، شرایط اخذ ویزای سوئد، تمکن مالی برای ویزای سوئد، وقت سفارت ویزا سوئد و … نیاز پیدا خواهید کرد.

 • محل درخواست : سفارت سوئد
 • زمان رسیدگی : حداقل 15 روز
 • نوع خدمات : ویزای شنگن سوئد
 • اعتبار ویزا : حداکثر 90 روز
ارزیابی سریع پرونده ویزا

ارزیابی سریع پرونده ویزا

زمان 15 تا 30 روزه رسیدگی به درخواست‌های ویزا

ویزای مولتی شنگن

ویزای مولتی شنگن

امکان سفر به تمامی کشورهای این حوزه، تا پایان اعتبار ویزا

سابقه سفر قوی

سابقه سفر قوی

تراول هیستوری عالی برای انواع ویزای کانادا، انگلیس، استرالیا

معرفی

پیش از سفر به کشور محبوب حوزه اسکاندیناوی یعنی سوئد، با اطلاعات مدارک ویزای توریستی سوئد، وقت سفارت سوئد، اپلای ویزای سوئد و … همراه ما باشید.

کشور سوئد

کشور پادشاهی سوئد، یک مقصد خاص و دوست‌داشتنی در شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی است که در همسایگی فنلاند، نروژ و دانمارک قرار گرفته و پنجمین کشور بزرگ قاره اروپا محسوب می‌شود.

طبق جدیدترین آمار اینترنتی، هر ساله بیش از 2 میلیون گردشگر از سراسر دنیا نسبت به اخذ ویزای توریستی سوئد اقدام می‌کنند تا از جاذبه‌‌های گردشگری مختلف این کشور حوزه شنگن نظیر قصرهای باشکوه، شهرهای باستانی و تجربه بی‌نظیر مناظر قطب شمال و هتل مشهور یخی، مراکز خرید پیشرفته و خوراکی‌های جذاب استکهلم و سایر نقاط سوئد دیدن کرده و تک تک آنها را تجربه کنند.

در صورتی که این نوع از ویزای سوئد به صورت مولتی برای شما صادر شود، این امکان را دارید تا در مدت زمان اعتبار ویزای شنگن، به سایر کشورهای این حوزه نیز سفر کرده و به ماجراجویی خود ادامه دهید.

انواع ویزای سوئد

به طور کلی، ویزای سوئد از قانون حوزه شنگن تبعیت می‌کند و انواع ویزا سوئد به 3 بخش بلندمدت تایپ D، کوتاه‌مدت تایپ C و موقتی ترانزیت تایپ A تقسیم می‌شود.

با توجه به جزئیات فراوان هر یک از انواع ویزا سوئد، در ادامه تنها به بررسی نوع محبوب ویزای سوئد یعنی ویزای توریستی این کشور می‌پردازیم و شرایط اپلای ویزای توریستی سوئد، مدارک موردنیاز ویزا سوئد و سایر اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

ویزای توریستی سوئد

ویزای توریستی سوئد یکی از متداول‌ترین انواع ویزای شینگن است که توسط سفارت این کشور در ایران برای افراد واجد شرایط صادر می‌گردد. ویزای توریستی سوئد از نوع کوتاه‌مدت بوده و به طور معمول برای حداکثر 90 روز در یک بازه زمانی 180 روزه اعتبار دارد.

البته ویزای توریستی سوئد برای متقاضیان ایرانی سفر به این کشور و افراد خارج از اتحادیه اروپا EU تنها در قالب دید و بازدید دوستان و خانواده صادر می‌گردد و به همین خاطر، فرد برای ادامه پروسه اخذ ویزای سوئد ملزم به ارائه دعوت‌نامه معتبر از شهروند ساکن سوئد خواهد بود.

در صورتی که ویزای توریستی سوئد به صورت مولتی و چندبار ورود صادر شود، امکان سفر آزادانه و بدون ویزا به سایر کشورهای حوزه شنگن نظیر آلمان، فرانسه، نروژ و بلژیک در مدت زمان اعتبار ویزا سوئد وجود خواهد داشت.

اگر به فرض ویزای توریستی سوئد به صورت سینگل (یکبار ورود) صادر شود، شما اجازه سفر به سایر کشورهای شنگن را نداشته و باید پیش از اعتبار ویزا از سوئد خارج شوید. سپس برای بازدید مجدد از کشور سوئد، باید دوباره از داخل ایران برای دریافت یک ویزای سوئد جدید اقدام کنید.

عموماً ویزای توریستی سوئد به صورت سینگل (یکبار ورود) و با اعتبار یک هفته تا 14 روز برای متقاضیان ایرانی صادر می‌شود؛ تنها در برخی موارد نادر که دعوت‌نامه متقاضی از طرف خانواده درجه یک صادر شده و فرد دارای سوابق سفر قوی به کشور سوئد باشد، ممکن است ویزای توریستی سوئد به صورت مولتی و چندبار ورود صادر شود.

شرایط اخذ ویزا سوئد

بنابر اطلاعات وب‌سایت سفارت سوئد، باید برای دریافت وقت سفارت شینگن به وب‌سایت Migrationsverket مراجعه کنید و در بخش اپلای، گزینه Apply for permit  را برای دریافت ویزای توریستی سوئد بزنید.

سپس بنابر هدف از دریافت ویزا سوئد که همان سفر تفریحی و گردشگری و یا بازدید از دوستان و اقوام در این کشور است، بر روی گزینه Visas to visit Sweden  کلیک کند. عموماً ویزای توریستی سوئد با اعتبار حداکثر 90 روزه صادر می‌شود و متقاضی باید برای درخواست آن مراحل زیر را طی نماید:

 • دریافت دعوتنامه معتبر از کشور سوئد: بنابر قوانین کشور سوئد، متقاضیان ایرانی سفر تفریحی و دریافت ویزا سوئد مستلزم داشتن دعوت‌نامه از دوستان و یا اقوام خود در این کشور هستند.

برهمین اساس، فرد مورد نظر باید فرم دعوتنامه ویزای شینگن را با کد عددی 241011 تکمیل کرده و به همراه کپی مدارکی نظیر پاسپورت، کارت ملی و یا مدارک معادل، برای احراز هویت متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد ارسال کند.

البته فرد دعوت‌کننده در سوئد می‌تواند برای این منظور گواهی شخصی (personbevis) با عنوان Invitation خود را از سازمان  Swedish Tax Agency کشور سوئد درخواست دهد.

 • ارائه تمکن مالی مناسب برای مدت زمان اقامت و برگشت از سفر: متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد ملزم به ارائه اسناد مالی معتبر و محکم برای اثبات توانایی پوشش هزینه‌های سفر و برگشت به کشور خود، پیش از اتمام مهلت ویزای سوئد است.

بنابر قوانین سوئد، هر توریست دارای ویزا سوئد ملزم به داشتن 450 کرونSEK  برای هر روز اقامت در این کشور است. البته این مقدار برای کودکان کمتر است.

همچنین متقاضیان ویزای توریستی سوئد باید با ارائه اسناد بانکی و گردش حساب و یا تضمین پوشش هزینه‌ها توسط فرد دعوت‌کننده، توانایی مالی خود را اثبات کنند و در عین حال از بیمه خدمات درمانی مسافرتی معتبر در تمامی کشورهای حوزه شینگن و پوشش هزینه‌های خدمات درمانی با حداقل سقف 30 هزار یورو در خلال سفر برخوردار باشند.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی سوئد: متقاضی ویزای سوئد باید به طور شفاف در فرم درخواست به موارد زیر اشاره کند:
 • چرا قصد بازدید کشور سوئد را دارد
 • برای چه مدت قصد اقامت در کشور سوئد را دارد
 • چگونه در سوئد از دارنده ویزا حمایت و پشتیبانی می‌شود
 • پاسپورت متقاضی تا چه زمانی اعتبار دارد (حداقل اعتبار هفت ماهه)
 • پس از بازدید از سوئد، قصد سفر به کجا (چه کشوری) را دارد
 • پس از دریافت ویزا سوئد و کسب اجازه ورود به کشور، قصد انجام چه کاری را دارد
 • پیوست مدارک الزامی ویزای توریستی سوئد و ارسال فرم درخواست
 • ارزیابی مدارک درخواست ویزای توریستی سوئد: در نهایت، سفارت و کنسولگری سوئد نسبت به درخواست متقاضی تصمیم‌گیری کرده و ویزا شدن و یا نشدن فرد را گزارش می‌دهد. در صورت موافقت با ویزای توریستی سوئد، یک علامت مجوز ورود (permitmark) بر روی ویزای سوئد پیوست می‌شود. این علامت نشان‌دهنده این است که چه زمانی برای ویزا سوئد اقدام شده و تا چه مدت اعتبار دارد.

در صورتی که فرد به هر دلیلی موفق به دریافت ویزای توریستی سوئد نشود و به اصطلاح با وضعیت ریجکتی روبرو گردد، باید به دنبال دلایل ریجکت ویزای شینگن و رفع ریجکتی ویزا سوئد باشد و درخواست مجدد و یا اعتراض خود را به بخش Migration Court سفارت سوئد بفرستد.

شما همچنین می‌توانید در صورت تمایل از مشاوره و خدمات تخصصی ویزای توریستی سوئد موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

هزینه ویزای توریستی سوئد

بنابر جدیدترین آمار ارائه شده توسط کنسولگری سوئد در تهران، هزینه ویزای توریستی سوئد در سال 2022 شامل جزئیات زیر می‌شود:

 • ویزای سوئد برای بزرگسال (بالای 18 سال): 80 یورو
 • ویزا سوئد برای متقاضیان 6 تا 12 ساله: 40 یورو
 • هزینه افراد زیر 6 سال: رایگان

خدمات انواع ویزا سوئد در ایران در سفارت این کشور انجام می‌شود و نیازی به مراجعه به کارگزاری وی اف اس گلوبال برای پیگیری امور انگشت‌نگاری و عکس بایومتریک وجود ندارد.

این بدین معنی است که هزینه مجزایی برای این پروسه در نظر گرفته نشده و با پرداخت آنلاین هزینه ارزی ویزای توریستی سوئد، تمامی کارهای مربوط به اپلای ویزا در محل سفارت این کشور در تهران انجام می‌پذیرد.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی سوئد

عموماً پروسه رزرو وقت سفارت، ارسال فرم درخواست و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز ویزای توریستی سوئد به صورت آنلاین و با ترتیب مشخصی انجام می‌شود. در این بین، فهرست مدارک لازم برای ویزای توریستی سوئد  از اهمیت زیادی در روند اپلای ویزا سوئد برخوردار است و جزئیات آن شامل موارد زیر می‌گردد:

 • اصل و کپی پاسپورت متقاضی با حداقل 7 ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • اصل و کپی شناسنامه به همراه ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • دو قطعه عکس جدید شش ماهه اخیر ( رنگی، تمام‌رخ با زمینه روشن)
 • دعوت‌نامه معتبر از دوست و یا اقوام مقیم دائم سوئد
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزای شینگن (امضای فرم افراد زیر 18 سال باید توسط قیم قانونی انجام گیرد)
 • گواهی تمکن مالی بانکی
 • گواهی ازدواج (در صورت تاهل)
 • رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت
 • رسید پرداخت آنلاین هزینه ویزا سوئد
 • رزرو بلیط هتل
 • برنامه سفر موجه
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی
 • پرینت حساب بانکی سه ماهه اخیر (به زبان انگلیسی)
 • ترجمه نامه اشتغال به تحصیل و یا کار
 • ترجمه سایر اسناد ملکی و مالی مثل (فیش حقوقی، سند خانه، سوابق بیمه و ..)
 • رسید submit آنلاین مدارک ویزای توریستی سوئد
 • گواهی عدم سوءپیشینه

پس از ارسال آنلاین مدارک مورد نیاز ویزا و حضور در سفارت سوئد، متقاضیان ملزم به گذراندن پروسه هویتی بیومتریک و انگشت‌نگاری در محل سفارت این کشور هستند و پس از اتمام این مراحل، رسیدی مبنی بر انجام انگشت نگاری در سفارت به فرد متقاضی ویزای توریستی سوئد داده خواهد شد.

بنابر قوانین سفارت سوئد، فرد متقاضی دریافت ویزای سوئد نیازمند ارائه مدارک تکمیلی و یا به اصطلاح Supporting documents به سفارت خواهد بود.

این موارد که در وبسایت رسمی سوئد با حروف الفبای A تا E مشخص شده‌اند برای اثبات انتخاب سوئد به عنوان مقصد اولیه و اصلی سفر، اثبات دلیل سفر، اثبات برخورداری از بیمه مسافرتی، اثبات ترک کشورهای حوزه شینگن پیش از اتمام اعتبار ویزا کاربرد دارند و جزو اسناد مهم اپلای ویزا سوئد به شمار می‌روند.

تمکن مالی برای ویزای سوئد

به طور کلی در وب‌سایت مهاجرت و شهروندی سوئد مبلغ ثابتی برای تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شنگن عنوان نشده است، اما برحسب قوانین وضع شده در کمیسیون اتحادیه اروپا، حداقل مبلغ مورد نیاز دارنده ویزای توریستی سوئد در هر روز این کشور معادل با عدد حدودی 49 یورو در هر روز خواهد بود.

مقدار تمکن مالی ویزا سوئد برای تمامی متقاضیان خارجی یکسان نیست و به دلیل سخت‌گیری نسبی حوزه شنگن نسبت به متقاضیان آسیایی، پیشنهاد می‌کنیم که دارای حداقل 150 میلیون تومان تمکن مالی بانکی در هنگام اپلای ویزای توریستی سوئد باشید.

در حقیقت، شما با ارائه نامه تمکن مالی، مدارک ملکی، فیش حقوقی و غیره، این موضوع را به سفارت سوئد اثبات می‌کنید که از توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های سفر موقتی خود به کشور سوئد برخوردار هستید و از جنبه مالی به مشکل نخواهید خورد.

ویزای سوئد با دعوتنامه

برنامه سفر متقاضی ویزای توریستی سوئد باید به صورت برنامه‌ریزی شده و بر اساس دیدار اقوام و آشنایان آماده شده و توسط فرد به سفارت سوئد ارائه گردد. این در حالی است که ارائه مدارک محل اقامت در کنار اعضای خانواده و یا دوستان مقیم سوئد (یا رزرو هتل) و اثبات داشتن توانایی پوشش هزینه‌های سفر و بازگشت به کشور مبدا جزو مدارک مهم ویزای سوئد با دعوتنامه محسوب می‌‎شود.

از آن‌جایی که متقاضیان ایرانی دریافت ویزای توریستی سوئد تنها می‌توانند از طریق دعوت‌نامه شخصی و معتبر دوستان و اقوام نزدیک برای بازه زمانی کوتاهی به این کشور سفر کنند، بهتر است آدرس فرد دعوت‌کننده را به عنوان محل اسکان خود در سوئد معرفی نمایند، چون ممکن است ارائه رزرو هتل موجب شک افسر پرونده شود.

برخورداری از بیمه مسافرتی معتبر در تمامی کشورهای حوزه شینگن، با حداقل سقف 30 هزار یورویی برای پوشش هزینه‌های درمانی متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئد، یکی دیگر از مدارک تکمیلی و مورد نیاز سفارت این کشور است.

با اینکه در روند درخواست ویزا سوئد، یک دعوتنامه از شهروند و یا مقیم دائم سوئد ارائه داده‌اید، باز هم باید توانایی اثبات برگشت به وطن پیش از اتمام موعد ویزای توریستی سوئد را داشته باشید.

شما این امکان را دارید تا در صورت تمایل، امور اخذ وقت سفارت و اپلای ویزای توریستی سوئد را به موسسه مهاجرتی نیلگام بسپارید و از خدمات مشاوره تخصصی این مجموعه استفاده کنید.

وقت سفارت ویزای تویستی سوئد

بنابر اطلاعات وب‌سایت Migrationsverket، برای دریافت ویزای توریستی سوئد باید نخست نسبت به رزرو آنلاین وقت سفارت سوئد اقدام کنید و پس از ارسال مدارک و تکمیل اینترنتی فرم درخواست ویزا سوئد، در وقت مقرر در محل سفارت حضور پیدا کنید. سپس الباقی پروسه درخواست ویزا را به صورت حضوری پیگیری نمایید.

خوشبختانه سفارت سوئد در تهران به صورت آنلاین پروسه وقت سفارت و درخواست ویزای توریستی سوئد را به متقاضیان ایرانی ارائه می‌دهد. از این رو، باید با ساختن حساب کاربری در وب‌سایت Migrationsverket و دریافت وقت سفارت، تمامی مدارک مورد نیاز ویزا سوئد را اسکن کرده و به همراه دعوت‌نامه معتبر آپلود کنید.

از آنجایی که تمامی پروسه وقت سفارت و درخواست ویزای توریستی سوئد به صورت آنلاین است و شامل پرداخت هزینه 80 یورویی ( 40 یورویی برای کودکان 6 تا 12 سال) می‌شود، متقاضی باید در امر آماده‌سازی مدارک، تکمیل دقیق فرم درخواست ویزای سوئد و ارائه مدارک استاندارد و مورد قبول سفارت دقت فراوانی داشته باشد.

با دریافت وقت سفارت، کد پیگیری و زمان مشخصی برای حضور درسفارت سوئد ارائه می‌شود.

سپس فرد باید با در دست داشتن پاسپورت معتبر و پرینت درخواست ویزا سوئد، در روز و ساعت مشخص برای پیگیری سایر مراحل هویتی مورد نیاز دریافت ویزای توریستی سوئد نظیر عکسبرداری و انگشت‌نگاری بیومتریک در محل سفارت حضور پیدا کند.

با توجه به سخت‌گیری سفارت برای صدور ویزای توریستی سوئد و وجود فاکتورهای زمان‌بری نظیر ارائه دعوت‌نامه شخصی معتبر به سفارت سوئد، الزام به پرداخت آنلاین و کردیتی هزینه سفارت و جزئیات ریز و درشت مدارک مورد نیاز ویزا سوئد، پیشنهاد می‌کنیم که از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

اطلاعات سفارت سوئد در تهران

بنابر اطلاعات وب‌سایت سفارت سوئد در تهران ، متقاضیان دریافت ویزای توریستی سوئد باید از طریق مراجعه به آدرس تهران، خیابان پاسداران، خیابان بوستان، خیابان نسترن پلاک 27 و شماره تماس‌  23712200 و آدرس ایمیل ambassaden.teheran@gov.se به پیگیری امور مربوط به خود بپردازند.

ساعات مراجعه برای امور کنسولی و وقت مصاحبه سفارت سوئد در تهران از روز یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر است. لازم به ذکر است که ساعات تلفن مشخص شده توسط سفارت سوئد در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 12 و 14 تا 16 بعد از ظهر و در روز پنج‌شنبه از ساعت 9 تا 12 ظهر است.

شما باید برای رزرو وقت سفارت سوئد در ساعات مشخص شده در بالا زنگ زده و وقت خود را برای حضور در کنسولگری تعیین کنید.

لازم به ذکر است که سفارت سوئد در روزهای زیر بسته بوده و هیچ‌گونه فعالیتی ندارد:

تاریخمناسبت‌ها و تعطیلات رسمی
2022/03/20روز ملی نفت
2022/03/21سال نو شمسی
2022/03/22عید نوروز
2022/03/23عید نوروز
2022/04/17عید پاک
2022/04/18عید پاک
2022/05/02عیذد فطر
2022/06/06روز ملی سوئد
2022/06/08عاشورا
2022/09/25رحلت رسول اکرم
2022/12/25روز کریسمس
2022/12/26روز باکسینگ

به خاطر داشته باشید که حتما سر وقت (یا ترجیحاً نیم ساعت قبل از موعد مقرر) در محل سفارت‌ حضور داشته باشید، به هیچ عنوان مدارک جعلی برای اپلای ویزای سوئد به سفارت ارائه ندهید و از قبل مدارک خود را همراه با مهر دارالترجمه رسمی آماده کرده باشید.

مدت زمان نتیجه ویزای سوئد

بنابر جدیدترین آمار اینترنتی، مدت زمان بررسی و دریافت نتیجه ویزا سوئد حداقل 15 روز کاری خواهد بود. البته ممکن است بنابر شلوغی سفارت و یا نیاز به دریافت مدارک پشتیبان بیشتر از سوی متقاضی ویزای توریستی سوئد، این زمان به یک ماه و یا حتی بیشتر نیز تبدیل شود.

در نهایت، شما این امکان را دارید تا در صورت تمایل از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام برای اپلای هر یک از انواع ویزای سوئد مثل ویزای توریستی سوئد و یا ویزای تحصیلی استفاده کنید و از بروز هرگونه اشتباه و نقص در پرونده خود جلوگیری نمایید.

سوالات متداول ویزای سوئد

با داشتن ویزای توریستی سوئد امکان دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد؟

خیر. افراد می‌توانند در صورت نیاز به اقامت بیش از 90 روز در خاک سوئد نسبت به اخذ ویزای توریستی Type D (اقامت موقت برای حداکثر 12 ماه حضور در حوزه شینگن) اقدام کنند که در این صورت میبایست توانایی توجیه و ارائه مدارک مورد نیاز برای مدت زمان اقامت خود را داشته باشند.

آیا با در دست داشتن ویزای توریستی سوئد امکان تحصیل در این کشور نیز وجود دارد؟

خیر. تحصیل به صورت تمام وقت و طولانی مدت در کشور سوئد با توجه به بازه زمانی کوتاه مدت اعتبار ویزای توریستی سوئد و قصد از تفریح و دید و بازدید دوستان و یا خانواده ممکن نبوده و فرد تنها می‌تواند با استفاده از ویزای توریستی سوئد، در مدت زمان اعتبار ویزای خود در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت این کشور شرکت کند.

آیا سابقه سفر به سایر کشورها در میزان موفقیت درخواست ویزای توریستی سوئد تاثیرگذار است؟

نمی‌توان به طور صد در صد در مورد این موضوع نظر داد. اما برحسب تجربه کارشناسان امور مهاجرت و ویزای شینگن، وجود برچسب ویزای کشورهای معتبری نظیر ویزای مولتی کانادا ، ویزای ژاپن ، ویزای سایر کشورهای شینگن در کنار دعوتنامه معتبر سوئدی در بالا بردن شانس موفقیت و ویزا شدن فرد متقاضی تاثیرگذار است.

آیا برای انجام امور ویزا سوئد نیاز به حضور در مرکز وی اف اس گلوبال خواهد بود؟

خیر، تمامی امور ویزای توریستی سوئد در سفارت این کشور در تهران انجام می‌شود.

آیا ویزای سوئد نیاز به انگشت‌نگاری بایومتریک دارد؟

بله، این کشور نیز همانند سایر کشورهای حوزه شنگن از یک قانون مشترک تبعیت می‌کند و هر متقاضی ملزم به انجام پروسه انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک از طریق سفارت سوئد خواهد بود.

مطالعه مطالب زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *