تور, ویزا

ویزای ایتالیا و مهم ترین نکات دریافت ویزای ایتالیا

سفر به پایتخت مد و معماری جهان میلان، قایق‌سواری در خیابان‌های ونیز، مزه کردن پیتزاهای ناپل یا پنیر پارما، پرسه در کوچه ‌پس‌کوچه‌های فلورانس، کافه‌بازی در ورونا شهر رومئو و ژولیت، گشت‌وگذار در تجمل اغواگر بولونیا، سلفی در کنار آب‌نمای تروی در شهر رم یا خیره شدن به برج همیشه کج پیزا؛ انگیزه شما از سفر به ایتالیا هر چه باشد اقدام برای ویزای کشور اروپایی ایتالیا نخستین گام است. با هم در این مقاله انواع ویزای ایتالیا و نحوه درخواست و مراحل اخذ آن و نکات دریافت ویزای ایتالیا را بررسی می‌کنیم تا شاید سهمی کوچک در خاطره سازی شما در سفری رویایی به ایتالیا داشته باشیم.

انواع ویزای کشور اروپایی ایتالیا

تنها در سال گذشته میلادی سفارت‌های ایتالیا در کشورهای مختلف جهان نزدیک به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار ویزای شینگن مولتی و سینگل صادر کرده‌اند. نگاهی گذرا به این آمار و مرور اسامی شهرهای توریستی ایتالیا به‌ تنهایی کافی است تا متوجه شویم ایتالیا تا چه اندازه توریست پذیر است. اما همان‌طور که می‌دانید برای ورود به ایتالیا به‌ عنوان یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن نیاز به ویزای شینگن خواهید داشت.

البته اتباع برخی از کشورها برای ورود به ایتالیا و اقامت کمتر از ۹۰ وز در این کشور نیاز به ویزا ندارند که می‌توانید فهرست آن‌ها را از طریق صفحه ویژه وزارت امور خارجه ایتالیا مشاهده کنید. اما فارغ از اینکه چه ملیتی دارید، هدف از سفر و مدت‌زمان سفر تعیین‌کننده نوع ویزایی است که برای ورود به ایتالیا باید برای آن درخواست بدهید. طبعاً اگر برای گردش به ایتالیا می‌روید نیاز به ویزای توریستی دارید و اگر برای تحصیل این کشور را انتخاب کرده‌اید، باید برای ویزای تحصیلی شینگن اقدام کنید. به‌طورکلی می‌توان ویزای ایتالیا را به ۲ دسته تقسیم‌بندی کرد:

 • ویزای کوتاه ‌مدت: برای اقامت تا ۹۰ روز یا کمتر
 • ویزای بلند مدت: برای اقامت بیش از ۹۰ روز در ایتالیا

ویزای کوتاه‌مدت ایتالیا خود به ۲ دسته ویزای اتحادیه شینگن یا USV) Uniform Schengen Visa) و ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا LTV) Limited territorial validity visa) تقسیم‌بندی می‌شود. ویزای بلندمدت ایتالیا اما انواع ویزای ملی یا VN (National Visa) شینگن را شامل می‌شوند که به دارنده آن اجازه می‌دهد بیش از ۹۰ روز در ایتالیا اقامت داشته باشد. این ویزای ایتالیا همچنین به فرد اجازه می‌دهد تا ۹۰ روز در کشورهای عضو پیمان شنگن تردد نماید.

نکات دریافت ویزای ایتالیا

نکات دریافت ویزای ایتالیا

 

مطلب مرتبط:

مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن

ویزای اتحادیه شینگن یا USV

ویزای اتحادیه شینگن درواقع همان ویزای توریستی اروپا است. اعتبار آن بر اساس برنامه سفر مشخص می‌شود و هر ۶ ماه یک‌بار برای حداکثر ۹۰ روز صادر می‌شود. این ویزا در ۳ نوعویزای نوع A، B و C صادر می‌شود. ویزای نوع A و B ویزاهای ترانزیتی محسوب می‌شوند و ویزای نوع C ویزای کوتاه‌مدت برای مقاصد گردشگری است. ویزای نوع C خود به ۳ دسته سینگل، دابل و مالتیپل تقسیم‌بندی می‌شود. دارندگان ویزای مولتی نوع C ایتالیا می‌توانند تا زمان اعتبار ویزای خود (حداکثر ۹۰ روز) به دفعات و بدون محدودیت وارد اروپا شوند.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا LTV

این نوع ویزا که از عمومیت کمتری نسبت به ویزاهای USV برخوردار است، تنها تحت شرایط خاص و ویژه‌ای همچون دلایل بشردوستانه صادر می‌شوند و به دارنده آن را محدود می‌کنند تنها در همان کشور صادرکننده ویزا و یا تعداد محدودی از کشورهای حوزه شنگن تردد کنند.

ویزای ملی شینگن یا VN

همان‌طور که اشاره شد برای اقامت بیش از ۹۰ روز در هر یک از کشورهای عضو پیمان شنگن متقاضی می‌بایست برای ویزای بلندمدت یا ویزای ملی شینگن اقدام نماید. این ویزا که به ویزای نوع D نیز شهرت دارد برای افرادی صادر می‌شود که برای کار، تحصیل، درمان و به‌طور کل اقامتی بیش از ۹۰ روز قصد سفر به اروپا دارند. دانشجویان بین‌المللی، اساتید دانشگاه (برای تحصیل و یا استفاده از فرصت مطالعاتی) و بیمارانی که قصد درمان در اروپا را دارند برای ورود به کشور مدنظر در حوزه شنگن باید برای ویزای نوع D اقدام کنند.

این نوع ویزا نیز همچون ویزای کوتاه‌مدت ایتالیا، می‌تواند به‌صورت یک‌بار ورود و یا چند بار ورود صادر شود. انواع ویزای ایتالیا همچون تمامی کشورهای عضو پیمان شنگن کاملاً منطبق بر قوانین این منطقه بوده و از اصول آن پیروی می‌کند. به‌بیان‌دیگر انواع ویزای کوتاه‌مدت و یا بلندمدت ایتالیا درواقع همان ویزاهای تایپ A تا B شینگن محسوب می‌شوند. حال که با انواع ویزای ایتالیا آشنا شدیم در ادامه نحوه ثبت‌نام و درخواست این ویزا برای سفری توریستی را با هم بررسی می‌کنیم.

ویزای اتحادیه شینگن

معرفی ویزامتریک ایتالیا

ویزامتریک ایتالیا یک مرکز درخواست ویزا است که به متقاضیان ایرانی کمک می‌کند تا ویزای ایتالیا را برای سفرهای توریستی، تجاری و تحصیلی دریافت کنند. این شرکت دارای شعبه‌هایی در تهران است و می‌تواند به شما در تمام مراحل درخواست ویزا، از جمله رزرو وقت، تهیه مدارک و پرداخت هزینه‌ها، کمک کند.

دلایل انتخاب ویزا متریک ایتالیا

 • تجربه گسترده: ویزا متریک ایتالیا یکی از بزرگترین مراکز درخواست ویزای ایتالیا است و در این زمینه سال‌ها تجربه دارد.
 • کارکنان مجرب: کارکنان ویزا متریک ایتالیا به زبان فارسی و ایتالیایی مسلط هستند و می‌توانند به شما در تمام مراحل درخواست ویزا کمک کنند.
 • خدمات جامع: ویزامتریک ایتالیا علاوه بر خدمات درخواست ویزا، خدمات دیگری مانند ترجمه مدارک، بیمه مسافرتی و ارسال گذرنامه را نیز ارائه می‌دهد.

نحوه رزرو وقت در ویزامتریک ایتالیا و نکات دریافت ویزای ایتالیا

برای رزرو وقت در ویزا متریک ایتالیا، می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

شما می‌توانید به صورت آنلاین به وب‌سایت ویزامتریک ایتالیا مراجعه کرده و برای وقت خود اقدام کنید.

ویزامتریک ایتالیا یک مرکز درخواست ویزا معتبر و قابل اعتماد است که می‌تواند به شما در درخواست ویزای ایتالیا کمک کند. با پیروی از مراحلی که در این مقاله ذکر شده است، می‌توانید به راحتی و به سرعت ویزای ایتالیا خود را دریافت کنید و به این کشور زیبا سفر کنید.

 • فرم درخواست ویزای شنگن باید حتماً به زبان انگلیسی تکمیل شود.
 • شماره پاسپورت و کلیه اطاعات مندرج در نامه تعیین وقت، می‌بایست دقیق و کاملاً منطبق با اطلاعات مندرج در پاسپورت فرد متقاضی باشد.
 • برای هر فرد باید به‌صورت مجزا درخواست وقت سفارت کرد.
 • تمامی اعضای خانواده ملزم به تعیین وقت سفارت جهت درخواست ویزا در مرکز درخواست ویزا هستند.
 • وقت سفارت بر اساس شماره پاسپورت صادر می‌شود و قابلیت انتقال به فرد دیگری ندارد.
 • دست‌کم ۴ هفته پیش از زمان سفر برای وقت سفر ایتالیا اقدام کنید.

راهنمای تصویری تکمیل فرم آنلاین ویزای شینگن را از طریق این لینک مشاهده کنید.

سایت ویزامتریک ایتالیا

مدارک لازم جهت و نکات دریافت ویزای ایتالیا

مدارک لازم برای اخذ ویزای ایتالیا چند دسته از مدارک را شامل می‌شوند. مدارک هویتی، مدارک شغلی، مدارک مالی و مدارک ملکی. اگرچه برخی از مدارک اشاره‌شده همچون سند ملکی برای درخواست ویزای شنگن اجباری نیستند اما این مدارک به‌عنوان Supporting Documents می‌توانند درصد موفقیت درخواست ویزا را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهند. مهم‌ترین مدارک جهت اخذ ویزای ایتالیا عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل‌شده آنلاین درخواست ویزای شنگن
 • دو قطعه عکس بیومتریک
 • شناسنامه
 • پاسپورت معتبر با دست‌کم ۳ ماه اعتبار
 • مدارک شغلی شامل جواز کسب و روزنامه رسمی یا گواهی اشتغال به کار
 • سابقه بیمه تأمین اجتماعی
 • پرینت گردش مالی
 • نامه تمکن مالی از حساب کوتاه‌مدت
 • رزرو بلیط رفت‌وبرگشت
 • رزرو هتل برای تمامی شب‌های اقامت در ایتالیا
 • بیمه مسافرتی با سقف پوشش ۳۰ هزار یورو

فرم آنلاین درخواست ویزای شنگن یکی از مهم‌ترین نکات دریافت ویزای ایتالیا و مدارک لازم برای اخذ ویزای این کشور خواهد بود. توجه داشته باشید هرگونه تناقض و یا ابهام در اطلاعات مندرج در این فرم و توضیحات متقاضی در روز مصاحبه به سادگی می‌تواند به ریجکت درخواست ویزا بیانجامد.

نکته های دریافت ویزای ایتالیا

عکس ویزای ایتالیا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد

مشکلی که طی چند ماه گذشته بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای ایتالیا و شینگن با آن مواجه شده‌اند، عکس ویژه‌ای است که باید در روز مصاحبه همراه خود داشته باشند. این عکس که بسیاری از آن به‌عنوان عکس پاسپورتی یاد می‌کنند درواقع عکس بیومتریک سفارت است که ویژگی‌های خاص خود را دارد. متأسفانه بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای شینگن پس از حضور در سفارت متوجه می‌شوند عکس آن‌ها از استاندارد لازم برخوردار نیست و مجبور می‌شوند با پرداخت هزینه‌ای نزدیک به ۱۵۰ هزار تومان در محل انگشت‌نگاری، برای تهیه عکس بیومتریک اقدام کنند. ویژگی‌های اصلی عکس بیومتریک برای ویزای ایتالیا عبارت‌اند از:

 • عکس‌ها جدید و مربوط به ۶ ماه اخیر باشند
 • سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵
 • رنگی باشند و نه سیاه‌وسفید
 • سر باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد
 • فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند
 • حالت صورت کامل خنثی. بدون لبخند و با دهان بسته
 • نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود
 • پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم و بدون طرح و لوگو

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


** خدمات تخصصی نیلگام سفر در زمینه ویزای ایتالیا **


 1. اخذ وقت سفارت ایتالیا: با توجه به محدودیت‌های موجود در صدور وقت سفارت ایتالیا، اخذ وقت سفارت یکی از دشوارترین مراحل دریافت ویزای این کشور است. تیم کارشناسان نیلگام سفر با تجربه خود در زمینه اخذ وقت سفارت، می‌تواند در کمترین زمان ممکن و بدون مراجعه حضوری، وقت سفارت شما را رزرو کند.
 2. ترجمه مدارک: برای دریافت ویزای ایتالیا، لازم است مدارک خود را به زبان ایتالیایی ترجمه کنید. نیلگام سفر با همکاری مترجمان رسمی و مجرب، ترجمه مدارک شما را به صورت دقیق و سریع انجام می‌دهد.
 3. انگشت نگاری: یکی دیگر از مراحل مهم دریافت ویزای ایتالیا، انگشت نگاری است. نیلگام سفر با همکاری کارگزار رسمی سفارت ایتالیا، انگشت نگاری شما را به صورت سریع و آسان انجام می‌دهد.
 4. مصاحبه ویزای ایتالیا: اگر برای اولین بار قصد دریافت ویزای شینگن را دارید، ممکن است نیاز به مصاحبه در سفارت ایتالیا داشته باشید. تیم مشاوران و وکلای نیلگام سفر با تجربه خود در زمینه مصاحبه‌های ویزای شینگن، می‌توانند شما را برای مصاحبه آماده کنند و احتمال موفقیت شما را در دریافت ویزا افزایش دهند.

سوالات متداول | FAQs


1. شرایط دریافت ویزای ایتالیا چیست؟

شرایط دریافت ویزای ایتالیا بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. به طور کلی، شرایط عمومی دریافت ویزای ایتالیا عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن به زبان انگلیسی
 • ارائه مدارک هویتی و مالی
 • ارائه مدارک شغلی یا تحصیلی
 • ارائه بیمه مسافرتی
 • پرداخت هزینه ویزا

2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای ایتالیا چیست؟

این نوع ویزا که از عمومیت کمتری نسبت به ویزاهای USV برخوردار است، تنها تحت شرایط خاص و ویژه‌ای همچون دلایل بشردوستانه صادر می‌شوند و به دارنده آن را محدود می‌کنند تنها در همان کشور صادرکننده ویزا و یا تعداد محدودی از کشورهای حوزه شنگن تردد کنند.

3. چگونه برای ویزای ایتالیا اقدام کنیم؟

برای اقدام برای ویزای ایتالیا می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

 • روش اول: مراجعه به سفارت ایتالیا در تهران و ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت.
 • روش دوم: مراجعه به یکی از مراکز درخواست ویزای ایتالیا در ایران و تحویل مدارک به این مراکز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *