تور, ویزا

ویژگی‌ دعوت‌نامه ویزای شینگن و نگارش آن

وقتی می‌خواهید برای سفر به اروپا برنامه‌ریزی کنید باید موارد بسیاری را در نظر داشته باشید. نخستین گام جمع‌آوری مدارک برای درخواست ویزای شینگن است، موضوع مهم بعدی محل اقامت در طول سفر خواهد بود و در نهایت اینکه چند روز می‌خواهید در اروپا بمانید. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید بتوانید در روند درخواست ویزا به آفیسر پرونده ثابت کنید این است که پیش از پایان اعتبار ویزای خود به کشور مبدأ بازخواهید گشت و اصطلاحاً اقامت غیرقانونی در اروپا یا Overstay نخواهید داشت. دعوت‌نامه ویزای شینگن یکی از آن مدارکی است که دقیقاً در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

دعوت‌نامه ویزای شینگن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

دعوت‌نامه ویزای شینگن یا Invitation letter for the Schengen visa نامه‌ای مکتوب است از طرف فردی که در یکی از کشور‌های اروپایی زندگی می‌کند و شما قرار است در طول سفر به اروپا میزبان شما باشد و یا به دیدار او بروید. میزبان در این نامه از شما دعوت می‌کند تا برای دیدوبازدید نزد آن‌ها بروید و به‌واسطه این دعوت‌نامه تضمین می‌کند که میهمان قصد اقامت غیرقانونی در اروپا را نداشته و پیش از پایان اعتبار ویزا، به کشور خود بازخواهد گشت.

دعوت‌نامه ویزای شینگن همچون دعوت‌نامه ویزای کانادا بسته به هدف سفر متقاضی انواع مختلفی دارد. دعوت‌نامه خویشاوندی، دعوت‌نامه کاری، دعوت‌نامه درمانی، دعوت‌نامه اسپانسر و دعوت‌نامه تحصیلی از دانشگاه همان‌طور که از اسمشان برمی‌آید برای هدفی مشخصی و از طرف فرد و یا نهادی مشخص نوشته می‌شوند. برای مثال اگر یکی از اقوام ساکن در آلمان برای شما دعوت‌نامه خویشاوندی با هدف گردشگری ارسال کند، بدان معنی است که شما برای مدت مشخصی در منزل وی در آلمان اقامت خواهید داشت. در ین نامه میزبان متعهد می‌شود که در طول سفر و در صورت بروز مشکل ازنظر مالی نیز شما را تأمین خواهد کرد.

مطلب مرتبط: مهمترین نکات مدت اعتبار ویزای شینگن

دعوت‌نامه ویزای شینگن باید به همراه سایر مدارک موردنیاز شینگن برای درخواست ویزا به سفارت داده شود و از این منظر اهمیت بسیاری دارد (شانس ویزا شدن درخواست را افزایش می‌دهد) که دو پیام واضح را به آفیسر پرونده مخابره می‌کند:

  • اینکه بدون هدف به اروپا سفر نمی‌کنید و درواقع هدف از سفر را مشخص می‌کند
  • و اینکه به دیدار چه کسی خواهید رفت و در کجا اقامت خواهید داشت

مطلب مرتبط: اقامت بیش‌ازحد مجاز در حوزه شینگن چه تبعاتی دارد؟

انواع دعوت‌نامه ویزای شینگن

همان‌طور که اشاره شد هدف از سفر شما در وهله اول نوع ویزای شینگن درخواستی و در وهله دوم نوع دعوت‌نامه‌ای که باید به سفارت ارائه دهید را تعیین می‌کند. هر نوع از دعوت‌نامه ویزای شینگن نیاز به یک سری مدارک تکمیلی دارد تا از طریق آن‌ها آنچه در این نامه نوشته‌شده است، سندیت پیدا کند. سفارت‌های اروپایی نسبت به آنچه در دعوت‌نامه ویزای شینگن نوشته می‌شود بسیار حساس‌اند و حتماً مدارک مکمل مواد طرح‌شده در این نامه را مدنظر قرار خواهند داد. در ادامه با انواع دعوت‌نامه ویزای شینگن و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم:

۱- دعوت‌نامه خویشاوندی برای ویزای شینگن

ازآنجایی‌که یکی از رایج‌ترین دلایل درخواست ویزای شینگن سفرهای توریستی و دیدار با دوستان و اقدام است، دعوت‌نامه خویشاوندی یا دعوت‌نامه توریستی ویزای شینگن یکی از معمول‌ترین انواع این نامه خواهد بود. در دعوت‌نامه خویشاوندی شینگن، دوست، فامیل و یا آشنای شما (مستقر در اروپا) با نگارش نامه‌ای ضمن دعوت از شما برای دیدار از آن‌ها به سفارت اعلام می‌کند هدف از سفر متقاضی در یک بازه زمانی مشخص چیست.

برای ساپورت این دعوت‌نامه، میزبان ضمن ارائه مدارک دال بر نسبت خویشاوندی، وضعیت مالی برای تأمین هزینه‌های احتمالی میهمان، مدت‌زمان دقیق سفر را در نامه منطبق با بلیط رفت‌وبرگشت میهمان ذکر می‌کند. دعوت‌نامه خویشاوندی می‌تواند از طرف همسر (تبعه اتحادیه اروپا یا داری اقامت دائم) فرزندان یا والدین باشد که در این صورت باید سند ازدواج و یا ترجمه شناسنامه به سفارت ارائه شود.

۲- دعوت‌نامه کاری برای ویزای شینگن

بسیاری از افراد برای پیگیری فعالیت‌های اقتصادی و بیزنسی خود باید به اروپا بروند. خواه این سفر برای ملاقات با یک سرمایه‌گذار خارجی باشد و خواه جلسه با شرکای خارجی، متقاضی باید دعوت‌نامه کاری شینگن یا  Business letter of invitation داشته باشد. دعوت‌نامه کاری ویزای شینگن باید ارتباط تجاری شما با شخص دعوت‌کننده و آنچه قرار است در جریان این سفر انجام شود را تشریح کند. یکی از مدارکی که باید به همراه دعوت‌نامه کاری ویزای شینگن به سفارت ارسال شود، گواهی اشتغال رسمی متقاضی در کشور مبدأ است. این نامه باید توسط کارفرمای متقاضی ویزا نوشته شود و در آن پوزیشن شغلی و شرح وظائف وی در شرکت و یا سازمان متبوع شرح داده شود.

۳- دعوت‌نامه اسپانسر ویزای شینگن

دعوت‌نامه اسپانسر در ایران اسامی مختلفی دارد. دعوت‌نامه علمی، دعوت‌نامه نمایشگاهی و یا دعوت‌نامه شرکت در کنگره همگی زیرمجموعه دعوت‌نامه اسپانسر ویزای شینگن یا Sponsor Letter for Schengen Visa قرار می‌گیرند. این دعوت‌نامه باید مستقیماً از طرف فرد، شرکت و یا موسسه‌ای برگزارکننده ایونت مدنظر نوشته شود. برگزارکنندگان کنفرانس علمی و یا نمایشگاه‌های بین‌المللی باید به‌صراحت اسم و مشخصات شما را برای شرکت در آن رویداد با ذکر تاریخ ذکر کنند و حتی می‌توانند هزینه‌های سفر شما به اروپا را تقبل کنند.

دعوت‌نامه اسپانسر ویزای شینگن همچنین باید به این نکته اشاره کند که به چه علت شما را به این ایونت دعوت می‌کند و همچنین در خصوص محل اسکان شما در اروپا (عموماً هتل) با ذکر جزئیات توضیح دهد.

۴- دعوت‌نامه تحصیلی ویزای شینگن

دعوت‌نامه تحصیلی درواقع همان نامه پذیرش تحصیلی یا Admission است. در این نامه که یکی از ضروری‌ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی شینگن و ورود به خاک اروپا به‌عنوان دانشجو و یا دانشجو است، مدرسه، دانشگاه و یا کالجی که از آن پذیرش تحصیلی گرفته‌اید با ارسال نامه‌ای رسمی برای شما ضمن اشاره به رشته پذیرفته‌شده، نیم سال تحصیلی، هزینه تحصیل در آن رشته و نحوه تأمین هزینه‌ تحصیل به محل اسکان شما (در صورت ارائه خوابگاه دانشجویی) توضیحات کاملی ارائه دهد.

مطلب مرتبط: چطور ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟

۵- دعوت‌نامه درمانی برای ویزای شینگن

به دلیل سطح بالای خدمات درمانی در کشورهای اروپایی بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با اخذ ویزای Type D شینگن به اروپا سفر کرده و پیگیر مراحل درمانی خود شوند. به این منظور و برای اخذ ویزای درمانی شینگن فرد نیاز به دعوت‌نامه رسمی از سوی پزشک خود در اروپا دارد.

این نامه رسمی که از سوی پزشکی در اروپا به نمایندگی از بیمارستان نوشته می‌شود دعوت‌نامه درمانی ویزای شینگن یا Hospital Invitation Letter نام دارد. پزشک معتمد شما در این نامه ضمن ارائه توضیحات کامل در خصوص شرایط بیماری فرد، مدت‌زمان درمان و اقدامات درمانی ویژه‌ای که قرار است برای وی در اروپا انجام شود را شرح خواهد داد. در این نامه همچنین باید هزینه درمان مشخص شود و اینکه چه کسی قرار است این هزینه را پرداخت کند. توجه داشته باشید در دعوت‌نامه درمانی ویزای شینگن نباید مدت‌زمان درمان را نامعلوم اعلام شود زیرا د این صورت افسر ویزا تردید خواهد کرد متقاضی به کشور مبدأ بازخواهد گشت یا خیر.

نکات مهم برای نگارش دعوت‌نامه ویزای شینگن

اگرچه دعوت‌نامه ویزای شینگن، نامه‌ای رسمی و خطاب به سفارت است اما درصورتی‌که تمامی اطلاعات لازم در آن گنجانده شود جای نگرانی نیست. به‌بیان‌دیگر نگارش این نامه نیاز به آگاهی حقوقی و یا تخصص درزمینهٔ ویزا و مهاجرت ندارد و تنها کافی است فرد دعوت‌کننده با رعایت ساختار یک نامه رسمی تمامی اطلاعات لازم را قید کند. در زمان نگارش دعوت‌نامه ویزای شینگن حتماً موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

  • تاریخ نگارش نامه حتماً ذکر شود
  • نام سفارتی که قرار است از طریق آن برای ویزای شینگن اقدام شود
  • نام، آدرس، اطلاعات تماس و وضعیت اقامت دعوت‌کننده در اروپا (شهروند و یا دارای اقامت دائم)
  • نام متقاضی ویزا (میهمان) همراه با شماره پاسپورت
  • هدف و تاریخ دقیق سفر
  • نوع رابطه خویشاوندی با متقاضی
  • برنامه سفر
  • امضا دعوت‌کننده و مدارک مکمل جانبی

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *