ویزا

مهم‌ترین نکات انگشت‌نگاری ویزای شینگن

از دوم نوامبر ۲۰۱۵ تمامی متقاضیان ویزای شینگن در زمان تکمیل پرونده ملزم به ارائه اطلاعات بیومتریک (اثرانگشت و عکس بیومتریک) خود به سفارت مدنظر هستند. روندی که اگر از پیش عکس دیجیتال مورد تائید را تهیه‌کرده باشید بیش از چند دقیقه زمان نخواهد برد. البته فرآیند انگشت‌نگاری ویزای شینگن روندی حساس بوده که نیاز به‌دقت فراوان دارد. در ادامه مهم‌ترین نکات مربوط به انگشت‌نگاری شینگن را با هم بررسی می‌کنیم تا در روز مراجعه به سفارت یا دفاتر انگشت‌نگاری از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

انگشت‌نگاری برای ویزای شینگن

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در خصوص انگشت‌نگاری ویزای شینگن به آن اشاره‌کنیم این است که در روز ارائه مدارک هر متقاضی باید شخصاً در سفارت یا دفاتر VFS Global حاضر شود. تمام اطلاعات مربوط به انگشت‌نگاری به همراه اطلاعات فرم درخواست ویزای شینگن در سیستم پایگاه داده یا VIS database تا ۵۹ ماه (نزدیک به ۵ سال) بایگانی می‌شوند. اگر متقاضی ویزای شنگن طی این مدت مجدداً برای ویزای کوتاه‌مدت اروپا اقدام کند، نیازی به انگشت‌نگاری نخواهد داشت مگر اینکه برای انواع دیگری از ویزای شنگن و یا ویزای اقامت اروپا درخواست بدهند. سیستم یکپارچه اطلاعات ویزا موسوم به VIS دیتابیسی ویژه اتحادیه اروپا است که تمامی اطلاعات فرم درخواست ویزا به همراه نظر افسر ویزا در آن ثبت می‌شود و در تمامی مرزهای اروپایی قابل‌رؤیت و دسترسی خواهد بود.

هدف اصلی راه‌اندازی این سیستم تسهیل رسیدگی به پرونده‌ها و همچنین تشدید تدابیر امنیتی در مرزهای اروپایی است. بطور کل اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق انگشت‌نگاری شینگن اساساً تمهیدی هویتی باهدف جلوگیری از دزدی هویتی و یا هویت‌های جعلی است؛ دقیقاً به همین خاطر است که هر متقاضی ویزای اروپا می‌بایست شخصاً برای انجام انگشت‌نگاری مراجعه کند. یکی دیگر از مزایای این سیستم یکپارچه دسترسی ساده‌تر به ویزاهای گذشته فرد و درواقع سابقه سفر وی خواهد بود.

مطلب مرتبط: انگشت‌نگاری ویزای کانادا به همراه آدرس

دفاتر انگشت‌نگاری ویزای شینگن

تا چند سال پیش برای انگشت‌نگاری ویزای شینگن هر متقاضی باید به سفارتی که از طریق آن برای ویزا اقدام کرده‌ بود، مراجعه می‌کرد. اما چند سالی است که با راه‌اندازی دفاتر مجاز انگشت‌نگاری سفارت‌های اروپایی موسوم به VFS یا BLS یا Cox & Kings تمامی مراحل اخذ وقت سفارت، تحویل مدارک و انگشت‌نگاری برای ویزای شینگن در این دفاتر انجام می‌شود. یکی از مزیت‌های دفاتری این‌چنینی این است که روند تعیین وقت ویزای شینگن با سازوکاری منسجم و منظم‌تری نسبت به قبل انجام می‌شود و از ازدحام متقاضی در سفارتخانه‌های اروپایی نیز جلوگیری می‌شود. متقاضیان انگشت‌نگاری برای ویزای شینگن می‌توانند از طریق مراجعه به وب‌سایت هر یک از این دفاتر و تعیین وقت مصاحبه در روز مقرر همراه با مدارک مراجعه کرده و نسبت به انگشت‌نگاری و ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

نماینده رسمی بیشتر سفارت‌های اروپایی در تهران دفتر VFS گلوبال است و از طریق صفحه اصلی وب‌سایت و تعیین مبدأ و مقصد به نمایندگی سفارت مدنظر در تهران دسترسی پیدا کنید و پس از تعیین وقت برای تکمیل مدارک و انجام انگشت‌نگاری ویزای شینگن اقدام نمایید. البته برخی از سفارت‌های اروپایی هم هستند که هنوز انگشت‌نگاری و تحویل مدارک را به نماینده رسمی واگذار نکرده‌اند و کلیه مدارک در خود سفارت و یا کنسولگری انجام می‌شود.

مراحل انگشت‌نگاری

مراحل انگشت‌نگاری ویزای شینگن روندی بسیار ساده اما حساس است. بدان معنی که هر متقاضی شخصاً با مراجعه به مرکز انگشت‌نگاری ویزای شینگن ضمن ارائه مدارک و فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا، در همان محل اطلاعات بیومتریک خود را ثبت می‌کند. درواقع تنها کافی است با تعیین وقت قبلی و جمع‌آوری مدارک موردنیاز به سفارت  یا نماینده رسمی سفارت مراجعه کنید و باقی کار شامل ثبت اثرانگشت و تهیه عکس بیومتریک در کمتر از یک ساعت انجام خواهد شد.

مطلب مرتبط: ۲۵ سؤال مهم روز مصاحبه ویزای شینگن

مدارک موردنیاز

مدارک موردنیاز برای انگشت‌نگاری ویزای شینگن درواقع همان مدارک درخواست ویزا است. باید مدارک لازم همچون مدارک مالی، شغلی، هویتی، ملکی و … را همراه با ترجمه رسمی به همراه داشته باشید تا با مراجعه به نمایندگی رسمی سفارت و تحویل آن‌ها برای انگشت‌نگاری اقدام نمایید. مهم‌ترین مدارک لازم برای انگشت‌نگاری ویزای شینگن عبارت‌اند از:

  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • عکس بیومتریک
  • شناسنامه
  • پاسپورت یا گذرنامه
  •  مدارک شغلی و کاری
  • پرینت گردش حساب مالی
  • نامه تمکن مالی
  • بلیط پرواز
  • رزرو هتل
  • بیمه مسافرتی
  • ۸۰ تا ۱۱۰ یورو جهت انجام انگشت‌نگاری در سفارت

مطلب مرتبط: دلایل ریجکت ویزای شینگن و نحوه رفع ریجکتی

ویژگی‌های عکس بیومتریک

عکس بیومتریک یکی از مدارک لازم برای درخواست ویزای شینگن است. عکسی که ویژگی‌های خاص خود را دارد و با عکس پاسپورتی یا عکس پرسنلی ازنظر فنی تفاوت دارد. بسیاری از متقاضیان ویزای شینگن در روز مصاحبه متوجه می‌شوند که عکسی که به همراه دارند مناسب نیست و مجبور می‌شوند با پرداخت هزینه‌ای حدود ۱۵۰ هزار تومان برای تهیه عکس استاندار اقدام نمایند. موارد زیر را می‌توان به‌عنوان ویژگی‌های اصلی عکس بیومتریک برای ویزای شینگن برشمرد:

 • دو عکس جدید که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد
  • سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵
  • رنگی و نه سیاه‌وسفید
  • سر باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد
  • پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم و بدون طرح و الگو. خاکستری روشن توصیه می‎شود
  • فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند.
  • حالت صورت کامل خنثی. بدون لبخند و با دهان بسته
  • نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود

مطلب مرتبط: آیا داشتن ویزای شینگن برای اخذ ویزای کانادا الزامی است؟

ویزای شینگن بدون انگشت‌نگاری

حال که با مفهوم و اهمیت انگشت‌نگاری ویزای شینگن بیشتر آشنا شدیم ممکن است این پرسش در ذهن بسیاری از شما شکل بگیرد که آیا درخواست و اخذ ویزای شینگن بدون انگشت‌نگاری امکان دارد یا خیر؟ پاسخ کلی به این سؤال خیر است! اساساً چیزی به اسم ویزای شینگن بدون انگشت‌نگاری وجود ندارد مگر در موارد بسیار خاص و نادر که منطبق بر قوانین شینگن است و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. بنابراین لفظ ویزای شینگن بدون انگشت‌نگاری از سوی هر فرد و یا آژانسی تنها با یک هدف طرح می‌شود: کلاه‌برداری!

حتما بخوانید: ویزای شینگن تضمینی: کلاهبرداری یا حقیقت

هیچ سفارت اروپایی در تهران و یا هر نقطه دیگر از جهان امکان ندارد بدون رؤیت فایل انگشت‌نگاری ویزای شینگن اقدام به صدور ویزا کند؛ پس فریب دلالان و کلاه‌برداران را نخورید. دقیقاً به همین دلیل است که حضور هر متقاضی در سفارت و یا دفتر رسمی بیومتریک برای انجام انگشت‌نگاری الزامی است و حتی نمی‌توان فرد دیگری را جای متقاضی برای بیومتریک به سفارت معرفی کرد.

سفارت‌های اروپایی در قبال ارائه اطلاعات غیرواقعی، متناقض و حتی ناقص به‌شدت و با جدیت برخورد می‌کنند و ریجکت درخواست ویزا و قرار گرفتن در بلک لیست سفارت‌های اروپایی احتمالاً کمترین مجازات چنین اقدامی خواهد بود. ویزای شینگن بدون انگشت‌نگاری همچون ویزای تضمینی شینگن یک وهم ساده‌لوحانه است. اما همان‌طور که گفتیم اطلاعات بیومتریک متقاضیان ویزای شینگن تا ۵۹ ماه در دیتابیس VIS باقی می‌ماند و در مواردی که متقاضی پیش از طی شدن این مدت اعتبار، بار دیگر از طریق همان سفارت و برای همان نوع ویزا (ویزای کوتاه‌مدت توریستی) درخواست نماید، به صلاحدید افسر ویزا این امکان وجود دارد که نیازی به انگشت‌نگاری نباشد. به‌بیان‌دیگر صرف انجام انگشت‎‌نگاری ویزای شینگن درگذشته و اعتبار آن دلیل نمی‌شود افسر ویزا به این نتیجه برسد که متقاضی نیاز به انگشت‌نگاری مجدد ندارد. موارد بسیاری در این تصمیم دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها تشخصی آفیسر پرونده است. مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *