مهاجرت, مهاجرت کاری, ویزا

جاب سیکر چیست و با جاب آفر چه تفاوتی دارد؟

احتمالاً خیلی از شما نمی‌دانید که جاب سیکر چیست و با جاب آفر چه تفاوتی دارد، اما بر این موضوع واقف هستید که به استثنای ویزای توریستی که با هدف گشت و گذار برای شهروندان خارجی صادر می‌شود، برای مهاجرت بلند مدت و اخذ انواع دیگر ویزا مثل تحصیلی، کاری و یا استارتاپ، شما نیاز به یک مدرک مهم به نام دعوت‌نامه دارید.

سند و مدرکی ارزشمند که در هر یک از انواع مهاجرت و ویزای خارجی کمی ماهیتش تغییر کرده و با نام‌های مختلفی مثل نامه پذیرش تحصیلی و یا جاب آفر خطاب می‌شود. در این مطلب قصد نداریم تا مجدداً در مورد اینکه جاب آفر چیست و یا چگونه جاب آفر بگیریم صحبت کنیم، بلکه می‌خواهیم به موضوع مهم دیگری در پروسه مهاجرت کاری و کار در بازار کار بین‌المللی یعنی جاب سیکر بپردازیم و بفهمیم که جاب آفر چه تفاوتی با جاب سیکر دارد.

مفاهیمی که دانستن آنها نقش موثری در روند مهاجرت کاری شما داشته و دید بازتر و جامع‌تری در مورد مراحل بعدی مهاجرتی به شما ارائه می‌دهند.

جاب سیکر چیست؟

در جواب این سوال که جاب سیکر چیست اول از همه باید بگوییم که Job Seeker به معنی جوینده کار در کشورهای خارجی است و نوعی ویزا تلقی می‌شود، در واقع هدف ما برای استفاده از عبارت جاب سیکر در روند و پروسه مهاجرت کاری به معنای ویزای جستجوی کار و یا همان ویزای جاب سیکر است.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که ویزای جاب سیکر چه تفاوتی با ویزای کار کشورهای خارجی دارد. به طور معمول، ویزای جاب سیکر یک مجوز اقامتی 6 تا 9 ماهه برای شهروندان خارجی و غیراروپایی است که می‌خواهند با حضور در کشور مورد نظر و پیدا کردن شغلی مناسب، یک قرارداد کاری بلندمدت یک تا دو ساله با کارفرما تنظیم کرده و به واسطه دریافت جاب آفر، قرارداد کاری و مجوز کار در کشور خارجی، ویزای جاب سیکر خود را به ویزای کار بلند مدت تبدیل کنند.

پس مطمئناً اکنون فهمیده‌اید که جاب سیکر چیست ولی باز هم چندان با جوانب آن آشنایی ندارید. برای تکمیل این سوال که جاب سیکر چیست باید بگوییم که از دو جهت امکان درخواست و اپلای این نوع از ویزا وجود دارد، یکی اینکه به عنوان دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در خارج از کشور باشید و پیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه و تمام شدن اعتبار ویزای تحصیلی، بخواهید تا با حضور در بازار کار، برای مدت زمان بیشتری در کشور مورد نظر حضور داشته و کار و زندگی کنید.

در این حالت، باید پیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه، برای ویزای جاب سیکر درخواست دهید؛ مجوزی که به شما این امکان را می‌دهد تا حداکثر 9 ماه دیگر در آن کشور حضور داشته و با پیدا کردن کار تمام وقت و قانونی و عقد قرارداد کاری، از ویزا و مجوز کار بلندمدت برخوردار شوید.

در این میان، این امکان وجود دارد که بدون تحصیل و حضور در آن کشور، از سفارت و کنسولگری برای ویزای جستجوی کار از خارج از کشور درخواست دهید. یعنی بخواهید تا به صورت حضوری رزومه و سوابق کاری خود را ارائه داده و در جستجوی جاب آفر و قرارداد کاری بلند مدت باشید.

به دلیل اینکه جایگزین مناسب‌تری برای این کار بوده و شما می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه و سفر به کشور خارجی و قبول زحمت، تمامی این پروسه را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام دهید، معمولاً درخواست ویزای جستجوی کار از کشورهای غیراروپایی مورد قبول واقع نمی‌شود.

اغلب این مجوز و ویزای جاب سیکر برای افراد حاضر در کشور مقصد است که برای هدف دیگری در آن کشور حضور داشته و می‌خواهند به طور قانونی برای حضور بلند مدت در بازار کار و زندگی در این کشور اقدام کنند.

جاب سیکر با جاب آفر چه تفاوتی دارد؟

حالا که فهمیدید جاب سیکر چیست ، نوبت به بررسی این موضوع می‌رسد که جاب سیکر با جاب آفر چه تفاوتی دارد؟

برای درک بهتر تفاوت جاب سیکر با جاب آفر بد نیست یک مثال عینی در این رابطه بزنیم. فرض کنید که مایل به مهاجرت کاری به کشور محبوبی مثل کانادا هستید. به عنوان یک متقاضی مهاجرت کاری، بهترین روش پیش روی شما جستجو در وب سایت‌های کاریابی در کانادا و تعامل با کارفرماهای خارجی است که قصد جذب نیروی کار ماهر و متخصص بین‌المللی را از سراسر دنیا دارند.

برای این کار، شما باید سوابق و رزومه کاری و تحصیلی خود را آماده و ترجمه نموده و برای شرکت و کارفرمای کانادایی ارسال کنید. این درست که شما در جستجوی یک موقعیت شغلی در کشور کانادا هستید و ویزای جاب سیکر مناسب حال شماست، ولی موضوع اینجاست که در قوانین کشور کانادا چنین چیزی تعریف نشده و جاب آفر نیز دارای پیچیدگی‌های خاص خودش است.

به بیانی دیگر، اگر دارای پتانسیل کافی برای حضور موقتی در کشور کانادا و پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب در این کشور باشید، امکان درخواست ویزای جاب سیکر را ندارید، بلکه باید از کشور مبدا برای دریافت دعوتنامه کاری و یا همان جاب آفر کانادا اقدام کنید.

شما همچنین می‌توانید با اخذ جاب آفر معتبر از یک کارفرمای کانادایی، در سیستم اکسپرس اینتری ثبت‌نام کرده و از طریق روش‌های متنوع نیروی کار ماهر و یا همان اسکیل ورکر کانادا، برای مهاجرت کاری و اخذ اقامت دائم این کشور به طور همزمان اقدام نمایید.

اگر فرض کنیم که شما یک دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در کشور کانادا هستید، باز هم نمی‌توانید پیش از فارغ التحصیلی برای ویزای جاب سیکر این کشور اقدام کنید، بلکه مجوز دیگری به نام PGWP برای این کار طرح‌ریزی شده که به شما اجازه اقامت حداکثر 3 ساله را پس از فارغ التحصیلی داده و این امکان را به دانشجوی فارغ‌التحصیل می‌دهد تا به صورت قانونی و تمام وقت، به کار در بازار کار این کشور بپردازد.

در واقع تفاوت اصلی جاب سیکر با جاب آفر این است که جاب سیکر نوعی ویزای موقتی برای رسیدن به شرایط stable کار تمام وقت و بلند مدت در کشوری خارجی است، اما جاب آفر دعوت نامه و توافق اولیه شرکت و کارفرمای خارجی با شما برای حضور در کشور مورد نظر و عقد قرارداد کاری برای حداقل یک تا دو سال است.

ویزای جاب سیکر آلمان

تا به اینجا به خوبی متوجه این موضوع شدید که جاب سیکر چیست و جاب آفر چه تفاوتی با جاب سیکر دارد. در حال حاضر یکی از بهترین نمونه‌های ویزای جاب سیکر در دنیا جاب سیکر کشور آلمان است. این ویزا یک مجوز بلند مدت بوده که به شما اجازه اقامت حداکثر 6 ماهه را در کشور آلمان می‌دهد تا بتوانید به خوبی به جستجوی کار مورد نظر خود و فعالیت تمام وقت در بازار کار آلمان بپردازید.

در صورتی که تا پایان اعتبار جاب سیکر آلمان موفق به پیدا کردن موقعیت شغلی و جاب آفر کارفرما برای عقد یک کار تمام وقت در این کشور شوید، ورک پرمیت و ویزای کار قانونی برای شما صادر می‌شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که با اخذ ویزای جاب سیکر آلمان، این اجازه را ندارید تا به محض ورود به خاک این کشور به کار با حقوق مشغول شوید، بلکه باید مراحل ذکر شده در بالا را طی کرده و با اخذ مجوز و ویزای کار این کشور، شروع به کار کنید.

اگر یک متقاضی در حال تحصیل در کشور آلمان باشید و یا به بهانه‌ای مثل گردشگری و بازدید از دوستان و اقوام در آلمان حضور داشته باشید، می‌توانید پیش از اتمام اعتبار ویزای فعلی، برای جاب سیکر آلمان اقدام کنید. البته باید به این موضوع نیز توجه کنید که هرکسی اجازه اپلای جاب سیکر آلمان را نداشته و نیاز به شرایط اولیه زیر دارد:

 • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی و یا ارشد از یک دانشگاه آلمانی و یا یک مدرک تحصیلی معادل خارجی
 • داشتن حداقل 5 سال تجربه کار مرتبط با زمینه تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های سفر و اقامت 6 ماهه در کشور آلمان
 • برخورداری از یک بیمه درمانی بین‌المللی معتبر برای مدت زمان حضور در آلمان و سایر کشورهای حوزه شنگن (تا زمانی که موفق به اخذ ورک پرمیت و ویزای کار این کشور شوید)

تنها در صورت داشتن شرایط بالا این امکان را دارید تا برای ویزای جاب سیکر این کشور اقدام کنید، در غیر این صورت، بهتر است به سراغ انواع دیگر ویزا و سایر روش‌ها بروید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای جاب سیکر آلمان

تفاوتی نمی‌کند که از داخل آلمان و یا خارج از آن برای مجوز جاب سیکر اقدام کنید، چون در هر صورت نیاز به مدارکی برای ارائه به سفارت این کشور دارید تا این موضوع را اثبات کنید که واجد شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان هستید، این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار
 • کپی از صفحات اصلی پاسپورت
 • فرم درخواست تکمیل شده جاب سیکر آلمان
 • رزرو وقت سفارت
 • پرداخت هزینه ویزا
 • 3 قطعه عکس رنگی جدید بیومتریک پاسپورت
 • ارائه کاور لتر برای توضیح دقیق جزئیات حضور در آلمان، برنامه ریزی برای پیدا کردن موقعیت شغلی و برنامه‌های جایگزین در صورت پیدا نکردن موقعیت شغلی مناسب
 • ترجمه تمامی مدارک و سوابق تحصیلی
 • ترجمه مدارک و سوابق شغلی مرتبط با حوزه تحصیلی
 • ترجمه رزومه کاری CV
 • اثبات داشتن اقامتگاه مناسب در زمان حضور در آلمان (اجاره یک ملک و یا رزرو هتل مطابق با مدت زمان حضور در کشور آلمان)
 • اثبات داشتن تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی موقتی در آلمان با ارائه مواردی نظیر نامه تمکن مالی، حساب بانکی Blocked مورد تائید آلمان و یا نامه رسمی تعهد اسپانسر در حال زندگی در آلمان برای حمایت مالی شما (Verpflichtungserklärung)
 • ارائه ترجمه انواع مدارک هویتی مثل کارت ملی و شناسنامه، مدرک ازدواج، سوابق بیمه و سایر مدارک پشتیبان
 • اثبات داشتن بیمه درمانی بین‌المللی معتبر در تمامی کشورهای حوزه شنگن و مطابق با مدت اعتبار ویزای جاب سیکر

چنانچه کماکان با این مفاهیم که جاب سیکر چیست و جاب آفر چه تفاوتی با جاب سیکر دارد دارای مشکل هستید، از تجربه کافی برای اپلای شخصی این نوع از ویزا برخوردار نبوده و مطمئن نیستید که انتخاب این روش مهاجرتی برای شما مناسب است و یا اینکه با روشهای اخذ جاب آفر برای ویزای شینگن آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم که از مشاوره، ارزیابی و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و با اطمینان در این مسیر قدم بگذارید.

جاب سیکر اتریش

اکنون که به خوبی درک کردید که جاب سیکر چیست و جاب آفر چه تفاوتی با جاب سیکر دارد، بد نیست تا به غیر از کشور آلمان به عنوان یکی از رهبران این روش مهاجرتی حوزه شنگن، به جزئیات جاب سیکر کشورهای دیگری مثل اتریش نیز اشاره کنیم.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت رسمی migration.gv.at، چنانچه یک نیروی کار ماهر و متخصص در یک کشور جهان سومی مثل ایران باشید، می‌توانید از یکی از گزینه‌های مهاجرت کاری زیر استفاده کنید:

 • می‌توانید با ویزای جاب سیکر به کشور اتریش وارد شده و به دنبال موقعیت شغلی مناسب در این کشور بگردید؛ در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر در زمان اعتبار ویزای جاب سیکر در این کشور شوید، مجاز هستید تا از یک مرجع ذیصلاح اقامت در اتریش برای کارت Red-White-Red اقدام کنید.
 • شما این امکان را دارید تا از کشور مبدا برای اخذ جاب آفر اتریشی اقدام کرده و بعد از آن برای دریافت کارت Red-White-Red از سفارت و نمایندگی اتریش در ایران اپلای کنید.

البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که در هر دو صورت، شما نیاز دارید تا دریافت حداقل 70 امتیاز را از فاکتورهای زیر اثبات کنید:

فاکتورهای مختلف متفاضیان حرفه‌ای مهاجرتامتیازات
صلاحیت‌ها و مهارت‌های خاصحداکثر امتیاز مجاز: 40
فارغ التحصیلی از یک موسسه آموزش عالی: حداقل 4 ساله20
فارغ التحصیلی در رشته‌های ریاضیات، انفورماتیک، علوم زیستی و یا تکنولوژی30
مقاطع دکترا و فوق دکترا40
حقوق ناخالص دریافتی سال قبل که در یک موقعیت مدیریت ارشد در یک سازمان مورد تائید کشور اتریش دریافت شدهبین 50 تا 60 هزار یورو: 20 امتیاز

بین 60 تا 70 هزار یورو: 25

بیش از 70 هزار: 30

تحقیقات و فعالیت‌خلاقانه (برنامه‌های ثبت اختراع، انتشارات)20
دریافت جوایز شناخته شده20
تجربه کاری( نشان دهنده صلاحیت متقاضی و موقعیت شغلی مدیریتی)حداکثر امتیاز مجاز: 20
تجربه کاری سالانه

6 ماه تجربه کاری در اتریش

2

10

مهارت‌های زبانحداکثر امتیاز مجاز: 10
سطح زبان ابتدایی زبان انگلیسی یا آلمانی (سطح A1)5
سطح زبان انگلیسی یا آلمانی (سطح A2)10
سن متقاضیحداکثر امتیاز مجاز: 20
تا حداکثر 35 سال

تا حداکثر 40 سال

تا حداکثر 45 سال

20

15

10

تحصیل در اتریشحداکثر امتیاز مجاز: 10
بخش دوم برنامه دیپلم (Diplomstudium) یا نیمی از کل امتیاز ECTS مورد نیاز5
یک برنامه آموزشی دارای مدرک دیپلم و یا مدرک کارشناسی و ارشد10
مجموع امتیازهای مجاز دریافتی100
حداقل امتیاز مورد نیاز70

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اعزام نیروی کار به قاره اروپا و حوزه شنگن با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی نیلگام تماس بگیرید.

جاب سیکر نروژ

یکی دیگر از انواع جاب سیکر در دسترس در کشورهای مطرح اروپا، ویزای جاب سیکر نروژ است که به متقاضی اجازه حضور 6 ماهه قانونی را در این کشور می‌دهد.

به طور کلی شرایط اپلای جاب سیکر نروژ شامل موارد زیر می‌شود:

 • نیروهای کاری حوزه مذهب، مدرسان و آشپزهای سنتی و بومی واجد شرایط این ویزا نیستند
 • متقاضی باید از حداقل یک مدرک تحصیلی دانشگاهی/ دوره آموزشی حرفه‌ای و فنی یا تخصصی از یک موسسه معتبر بین‌المللی و مورد تائید نروژ برخوردار باشد که مرتبط با زمینه کاری مورد درخواست وی است
 • اثبات داشتن تمکن مالی کافی برای حضور و زندگی موقتی در کشور نروژ که در حال حاضر معادل 103.950 کرون برای بازه 6 ماهه حضور در این کشور می‌شود.

به طور کلی به غیر از نروژ و اتریش کشورهای زیادی در سراسر دنیا از جمله آلمان، هلند، ایرلند، استرالیا، نیوزیلند، کامبوج و اسپانیا دارای طرح‌ ویزای جاب سیکر بوده و شرایط مناسبی را برای متفاضیان واجد شرایط کار تمام وقت در بازار این کشورها فراهم کرده اند.

اگر فکر می‌کنید که دارای پتانسیل لازم برای اپلای این نوع از ویزا هستید و یا اینکه تمایل دارید از همین ابتدا به سراغ جاب آفر رفته و بدون اخذ مجوز جاب سیکر، مستقیماً ویزای کار کشورهای برتر دنیا را دریافت کنید، با ما تماس گرفته و با رزرو وقت مشاوره تخصصی، از جدیدترین جزئیات و خدمات در دسترس کار در قاره اروپا و کشورهای برتر دنیا باخبر شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *